Verkrotting dreigt Rotterdam boven 't hoofd te groeien TWEE PORTRETTEN VAN OUDE ORANJEKLANTEN VERKEERD BELEID BLOKKEERDE BETAALBAAR WOON-ALTERNATIEF Fysische therapie voor astmatische kinderen Bouwen op menselijke maat expositie in Bouwcentrum VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG INROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAA.RDINGEN - KR IMP EN ER WA ARB E.Q. - HOOFDKANT. PRINo HENDRIKKADE 14, ROTlERDA.l. -_L EDITIE SCHIEDAM dinsdag 12 september 1972 21e jaargang no. 37 Rotterdam dreigt krottenstad te worden. Dit is de conclusie die getrokken kan worden uit de neerslag van een aantal interviews in het blad „Rondvraag" van de gemeente Rotterdam. In de komende 25 jaar moeten er 71.000 woningen worden vernieuwd, dat wil zeggen een stad van een kwart miljoen mensen. „Dat kan gewoon in Rotterdam zelf niet", aldus de heer P. Th. Biersma, voorzitter van de Federatie van Rotterdamse Woningbouwcorporaties, in één der interviews. „Het kan niet, want een deel moet worden kaalgeslagen en een deel moet worden gerehabiliteerd. En dat betektent, dat je zo'n 20 a 25 procent van de mensen er' uit moet drukken. Rotterdam heeft geen grond voor woningbouw, dus zullen we elders ruimte moeten zoeken. Ik kan soms van de problemen niet slapen", aldus de heer Biersma. Ir. D. A. Krol, planoloog van het Bu reau Onderzoek van de Dienst Volks huisvesting Rotterdam, zegt: „Het le vensgrote probleem van de ontoelaat bare woontoestanden is in 1969 duide lijk aan de orde gesteld in de sanerings nota. Objectief gezien is de nota volko men terecht, in subjectief opzicht is ze echter een onhaalbare zaak. Om te kunnen saneren moet er een alternatief plan zijn voor huisvesting, maar dat is er niet. Je zou de mensen, die wegens de sanering hun wijk moeten verlaten, een andere redelijke woning moeten kunnen bieden tegen een voor hen betaalbare huur. Maar die woningen vallen nu juist in de „pijnsector". Je hebt die woningen (.met een betaalbare huur - red.) eenvoudig niet ter beschik king. Degenen, die gesaneerd moeten worden, voelen zich nu bedreigd...." (wwar het probleem van de concentra ties gastarbeiders die ook nog eens een beroep op de woningen in de oude wijken doen, nog bij komt - red.) Rotterdam heeft een woningbestand van 230.000 woningen, waarvan bijna 2/3 deel oud en 1/3 deel nieuw. Vanaf 1969 zouden volgens de saneringsnota rond 1500 krotten per jaar dienen te ■verdwijnen. Maar jaarlijks worden er gemiddeld niet meer dan 500 gesloopt. „Als je de saneringsnota strikt zou ■volgen", aldus ir. Krol, „betekent dit. dat Rotterdam in het jaar 2010 nog met 80.000 vooroorlogse woningen zit. Dat is de achtergrond voor de in Rotterdam gerezen plannen om woon wijken te rehabiliteren, de woningen te verbeteren en de buurten op te knap pen. Je moet dit doen om te zorgen, dat de krotten niet over ons heenko- Noorwegen presenteert zich op Femina Zoals vorig jaar op de Femina Spanje zijn kunst en kuituur, zijn folklore en nijverheid toonde, zo presenteert zich op de komeftde Femina Noorwegen. Het initiatief van een Noorse meubel fabrikant is onder auspiciën van de regering van Noorwegen verder uitge bouwd tot een presentatie van Noorse meubelen, huisnijverheid, levensmid delen, folklore en muziek. Hoofdattractie blijft echter het impo sante aantal inzendingen, omdat daar door de beurs meer dan ooit zal zijn wat de organisatoren telkens jaren voor ogen staat: een komplete presen tatie van vooral nieuwe - produkten en diensten op het gebied van gezin, huis en huishouden, zodanig dat de consument objectieve voorlichting krijgt en vrijblijvend kan vergelijken. Femina 25 wordt van 6 t/m 17 okto ber in het nieuwe Ahoy'gebouw te Rotterdam gehouden. Nu reeds heb ben vele groepen uit het hele land zich voor een bezoek aan Femina aange meld. KUNSTMATIG LAAG Dat er andere inzichten rijzen over oude wijken is o.a. merkbaar uit een interview met mevrouw drs. C. de Leve-Haagman, hoofd van de afdeling sanering van het ministerie van Volks huisvesting. Omstreeks 1970/ zo ver klaart zii. is men gaan inzien dat men niet alles moet slopen. ..Op het ogenblik breiden we de stad uit per wijk en niet meer per huisje, zoals dat in de vorige eeuw gebeurde. Dit heeft er toe geleid, dat men in eerste instantie de stadsvernieuwing uitsluitend via de sloop heeft aange pakt. Zoals met alle dingen, waarover men enthousiast wordt, heeft men een ander onderdeel daarv.n a.h.w. verge ten, de positieve kanten van de be staande verbouwing. De echte, duide lijk wat steriele scheiding tussen woon functies en andere functies, die we nogal een tijdje hebben nagestreefd in onze hele stedebouw, die bestaat niet in de oudere wijken. Men zoekt tegen woordig toch weer naar die vermen ging van wonen en werken." Hoe de nood op woongebied in Rot terdam is ontstaan is eveneens uit de interviews te destilleren. De heer Biers ma: ..We hebben in het verleden hon derden mensen uit andere provincies naar Rotterdam gehaald om de lande lijke economie weer op poten te hel pen. Zij werden gehuisvest in nieuwe woningen, terwijl de Rotterdammers daardoor langer voor een woning in de rij moesten staan. Nu wonen Rotter dammers in krotten. Er is grote kwan titatieve en kwalitatieve woningnood. Het is een verschrikkelijk beklemmen de zaak". Drs. C. de Leve-Haagman: „Om werk gelegenheids- en loonbeleidsredenen zijn jarenlang de huren als een sluit post gezien. Met lage lonen en lage huren kon een gunstige exportpositie worden bereikt. Op het bestaande vooroorlogse woningenbestand heeft dit een ongunstige invloed gehad, om dat voor de exploitant van onroerend goed eigenlijk geen ruimte overbleef voor een behoorlijk onderhoud. De ..Markt" dwong de exploitant boven dien niet tot onderhoud over te gaan, omdat er nu eenmaal geen leegstand was. Het heeft een kwalitatieve achter stand veroorzaakt in het oude woning bestand. Het heeft een zekere verrot ting teweeg gebracht." SOCIALE ONRUST Uit verdere betogen blijkt, dat de na-oorlogse regeringscoalities de lonen laag hielden om de export te bevorde ren cn dat de werknemers tevreden gehouden konden worden met die lage lonen omdat men niet veel huur be hoefde te betalen. Een beperkte ir.fi;; tie werd in 1949 ingevoerd om full- employment", volledige werkgelegen heid te verzekeren. Drs. A. W. Hermse. van.de Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren: „Door de beperkte inflatie stegen de lonen van de werknemers in Nederland wel. maar niet zodanig dat de noodzakelijke huur kon worden betaald. De huren bleven te laag voor 80 procent van de woningbouw en geleidelijk groeliden de subsidies tot bijkans de helft van de economische kostprijshuur". Intussen is de beperkte inflatie een hollende inflatie geworden. De huren van nieuwbouwwoningen stegen tot ongekende hoogte. De mensen aarzel den de dure woningen te betrekken. Ir. Krol: „Vragers naar woningen heb je straks nodig, want als er geen vragers meer zijn stort de woningbouwmarkt in. En dan ontstaat er pas werkelijk sociale onrust in een plaats als Rotter- Rotterdam is, zo komt uit de betogen naar voren, slachtoffer geworden van onjuiste visies van alle na de oorlog optredende regeringen. Met name het ministerie van Economische Zaken bliikt een kwalijke invloed te hebben gehad op het levensgeluk van grote aroepen mensen, die in deze welvaarts- tijd in krotten moeten leven. Er is volop geïndustrialiseerd, maar na 25 jaar industrialisatie is er ook nog volop woningnood. Oude wijken zullen zo veel mogelijk moeten worden gerehabi liteerd, maar of het geld daarvoor zal komen is de vraag. Regeren is vooruitzien. Maar de over heid heeft er wel goed naastgekeken en een stad als Rotterdam zit met de brokken, of liever: de gewone man zit met de krotten. hen willekeurige Rotterdamse straat,die alle tekenen van verval toont. Aanwinst voor Historisch Museum Twee 18de eeuwsc portretten, voorstellend ds. Petrus Hofstede en zijn vrouw, zijn kortgeleden door schenking in het bezit vrl ninen van het Historisch Museum aan de Korte Hoogstraat. Het is een interessante aanwinst, omdat Hofstede in zijn lange leven (1716-1803) een aanzienlijke rol heeft gespeeld, zowel op kerkelijk gebied als op het in zijn dagen zo woelige politieke terrein. In verband met het laatste is zijn naam dan ook dikwijls in een adem genoemd mt Jeugdappèl in Laurenskerk Op zaterdag 23 september wordt in de Laurenskerk een jeugdappèl gehouden, georganiseerd door het Provinciaal Centrum van de Hervormd-C,defor meerde Jeugdbonden in Zuid-Holland. Medewerkers zijn o.a.: Appélwoord ds. N. Kleermaker „Het grote avontuur", The Young Credo Singers, o.l.v. de heer Arie Pronk, solozang van me vrouw Reinate van Heemskerk, dekla- matie de heer Ydo Versteeg. Organis ten zijn de heer Joh. Th. Lemckert en de heer Jan van Weelden. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Fysische therapie is een van de meest effectieve behandelingsvormen bij pat iënten met astmatische aandoeningen. Daartoe behóren beklopping, hou dingsdrainage en ademoëfeningen. De ze technieken kunnen door familiele den van patiënten gemakkelijk worden geleerd en thuis worden toegepast. De wereldberoemde show „Brasi lia na" werd in Rio de Janeiro door Miécio Askanasy gecreëerd en komt nu voor een beperkt aantal voorstellingen naar ons land. Op zaterdagavond 23 sep tember geeft deze groep één voorstelling in Rotterdam en wel in de Doelen. De prijzen der plaatsen zijn inclusief bespreek- geld en garderobe f. 5,50; f. 8,50; f. 11,- en f. 13,-. Kaarten uitslui tend verkrijgbaar aan de kassa's van de Doelen. Deze opwindende show, die ook wei „Carnaval in Rio" genoemd wordt, is in zijn exotische en kleurrijke opzet een theater bele ven van de eerste orde. De toe schouwers worden meegesleept door het temperament van dan sers en danseressen. Het is een uitbeelding van levensvreugde, Braziliaans ritme, popmuziek en unieke Braziliaanse dansen. De grote groep dansers, zangers en musici die aan deze wereldtoer- nee meewerken zijn specialisten in hun vak. Zij brengen o.a. de meest onstuimige dans, de Mar- cha en Frevo, naast de Chorro, de Batucada, de Bossa Nova en de Bayon. Een en ander in een zeer rijke costumering. Rotterdam en ofnstreken. heeft de afdeling Rotterdam van de Vereniging Nederlands Astma-Fonds besloten, kinderen met astmatische aandoenin gen van 6-16 jaar mét hun ouders in de gelegenheid te stellen, deze verschil lende technieken van fysiotherapie zelf te leren. De lessen zullen plaatsvinden op woensdagmiddag onder leiding van me vrouw N. E. Bruning-Koopman. in „De Luchthaven" in het Verzamelgebouw, Strevelsweg 700/140 te Rotterdam zuid (vlakbij het Metrostation Zuid plein). Naar mag worden verwacht zal de duur van de cursus ongeveer drie maanden bedragen. Een gedeelte van elke les zal doop een der ouders wor den bijgewoond. Voor ziekenfondsverzekerden komen de kosten voor rekening van het Zie kenfonds. Van particulier verzekerden zal een bijdrage van f 12.50 per keer worden gevraagd; deze verzekerden kunnen dan zelf trachten dit bedrag geheel of gedeeltelijk terug te krijgen. Uiteraard is deelname slechts mogelijk via verwijzing door de arts. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het Bureau van de Vereniging, Karei Door manstraat 111, Rotterdam, tel. 135410. Als gereformeerd predikant, later hoogleraar aan de Illustere School van Rotterdam, was Hofstede echter in de eerste plaats betrokken bij een hele reeks theologische geschillen, die met zo'n grote heftigheid werden uitgestre den, dat de overheid bij verschillende gelegenheden moest ingrijpen om de gemoederen te bedaren. Het is opval lend, dat deze in zijn dagen nationaal bekende predikant zijh aanvankelijk gematigde houding allengs liet varen voor een zeer virulent conservatisme. Hofstede, Groninger van geboorte, deed al tijdens zijn studententijd van zich spreken, vooral door een anoniem verschenen geschriftje, waarin hij met snijdend sarcasme en soms geestig het peil van de toenmalige theologische opleiding aan de kaak stelde. Waar schijnlijk veroorzaakte dit geschriftje dat hij zijn studie niet te Groningen, maar in Franeker moest voltooien. Na in een paar andere plaatsen werkzaam te zijn geweest, werd Hofstede in 1749 te Rotterdam beroepen. Pas daar ont plooide zich zijn strijdbare natuur ten volle en deed hij een hele reeks weten schappelijke en polemische geschriften het licht zien. Zo trad hij onder meer met een andere Rotterdamse predikant, Cornelis Noze- man, in het krijt over een toentertijd actueel geschilpunt, namelijk de vraag of bij heidenen de deugd zodanig groot zou kunnen zijn dat zc hen na de dood tot de hoogste zaligheid zou brengen, een stelling die Hofstede met grote klem tegensprak. In een door hem geredigeerd tijd schrift, de Nederlandsche Bibliotheek, schoot Hofstede zijn pijlen naar alle kanten en daar godsdienstige en poli tieke strijdpunten niet zelden ver mengd werden, kwam hij als fel oran gist en huisvriend van het hof ook in openlijk conflict met de patriotten. Dit leverde hem zelfs in 1783, op doorreis in het patriottische Utrecht, een geducht pak slaag op, wat een nationale rel betekende. Hoewel hij uiteraard zeer veel tegenstand had ge wekt, werd zijn dood in 1803 door zeer velen diep betreurd en erkende men algemeen zijn verdiensten voor de wetenschap. REDUCTIEBON Lezers van De Havenloods genieten bij inlevering van deze bon een reductie van f 2.— op de hoogste rang voor DUTCH SWINGING JAZZ op vrijdag 15 september in de I grote zaal van de Doelen, aanvang 20.15 uur. Deze bon geeft recht op het kopen van maximaal 4 toegangskaarten 1 vanf 14.50 voor f 12.50. Kaartverkoop dagelijks van 10-16 uur, 's zondags van 12-16 uur, aan ^de kassa van de Doelen. STAATSLOTERIJ Maandag 18 september weer loten verkrijgbaar. Mevr. E.W. de Wit-Bons Boezemkade 4b, tel. 010-123465. Activiteitenpakket van Oriëntatie Oriëntatie, het centrum van volwasse nenvormingswerk in Rotterdam heeft een activiteitenpakket samengesteld voor het seizoen 1972-1973. Onder het „blok" trainingen vallen de relatie trainingen in de blokhut van het IVC in Schiebroek, de non-verbale commu nicatietraining in het gebouw van de medische faculteit en de meditatietrai ning in de school Gaffeldwarsstraat 7. Het uitgangspunt hierbij is om door middel van praten, spel, gericht niet mondeling contact, stilte enz. de ge voeligheid van mensen in het contact met de ander, en de zelfkennis van mensen in relatie tot die ander, vergro ten en verdiepen. Dit alles is een poging om de verzakelijkte, oppervlak kige omgang met elkaar in deze samen leving wat te doorbreken. Op verzoek van velen zal de tot tradi tie uitgegroeide creatieve workshop onder leiding van de schilders/docen ten Joop van lileel, Beer Suringh ein Hans van Blooys voortgezét worden. Ónder hun leiding kan er getekend, geschilderd, geëtst en geboetseerd wor den. Het gaat daarbij niet om aanleren van knappe technieken maar om de eigen mogelijkheden te ontwikkelen en- het plezier in het „doen". HUIS VOL NIEUWE IDEEËN OP DAMESBEURS1972 Onder het motto „Comfortabel leven en wonen" zal van vrijdag 22 sept. t/m dinsdag 3 oktober (behalve 's zondags) in de' Houtrusthallen in Den Haag de 98e Damesbeurs worden gehouden. Meer dan 150 standhouders zullen de meest uiteenlopende artikelen expose ren, waaronder ook in het „novitei ten-centrum" produkten, die (nog) niet in de winkels te koop zijn. Ook de manlijke bezoekers (40.procent) vin den hier iets van hun gading; stands met doe-het-zelf artikelen en shows van herenkleding. In de meubelafdeling worden 50 mo delkamers ingericht. Oolc de innerlijke mens wordt niet vergeten: vele binnen- en buitenlandse hapjes en drankjes worden ter goedkeuring aangeboden. Dit en nog veel meer zult u aantreffen bij uw bezoek aan de 98e Damesbeurs, die op vrijdag 22 september a.s. om 1 uur zal worden geopend. De dames beurs is dagelijks (behalve 's zondags) geopend van 13—17 uur en van 19.15-23 uur. In de entreehal van Houtrust is dit jaar voor het eerst een kindercrèche. De entree is f 2.75 volwassenen; f 1.75 kinderen van 5—12 jaar. De Werkgroep Gepensioneerden NVV Rotterdam gaat op donderdag 21 september naar de Veluwe. Men ver trekt van Rotterdam over Tiel naar Loenen. De kosten voor deze bustocht bedragen f 16.— waarbij inbegrepen koffie, lunch en thee. De inschrijving is op 18 september van 10—12 uur op de Lange Hilleweg 101 en voor de Reeh-, Ier Maasoever van 14—16 uur op de Mathenesserlaan 302. De expositie Bouwen op menselijke maat" van de Stichting Nieuwe Woonvor men uit Amersfoort werd vorige week in het Bouwcentrum in Rotterdam geopend door tweede kamerlid Dr. J. H. Lamberts. Deze vertelde dat hij 25 jaar geleden als „huis"dokter begonnen was het verband tussen het wonen en gezondheid en ziekte te-onderzoeken. Daaruit leerde hij dat woon- en leefmilieu van beslissende invloed is op het menselijk welzijn. Hoge flatgebouwen wees hij van de hand, omdat deze slechts als overgangshuizen kunnen gelden en nooit als rustpunt, hetgeen toch de zin van een woning is. „Zo blijkt", aldus dr. Lamberts, „dat in Ommoord in tweeëneenhalf jaar tijds 20 procent van deze flatbewoners verhuisden, terwijl slechts 3 procent van de bewoners van eengezinshuizen in die zelfde tijd vertrokken, terwijl deze huizen, met een kleine tuin voor en achter toch ook in eindeloze monotone fantasieloze rijen, zonder optimale privacy en woonontplooiingsmogelijkheden geordend zijn". Het accent van de expositie „Bouwen op menselijke maat" ligt op de experimentele projecten, waaraan in diverse plaatsen in Nederland wordt gewerkt. Daarnaast toont men met reeds gebouwde voorbeelden aan dat een andere wijze van wonen gerealiseerd kan worden zonder noemenswaardige extra belasting van de huren. ■De expositie is tot en met 29 september te zien in het Bouwcentrum-aan he' Weena en it geopend van maandag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1