Werknemers en moeten elkaar niet uit het oog studenten verliezen MINERVA. KUNSTGEBITTEN KUNSTGEBITTEN Protest Vredeswerkgroep tegen plastic vuilniszak geen krant 010 - 132170 EXPOSITIE ^5 Het was de eenvom hebben eikaars ideeën. Er zit zonder zonder r VOOR 7kZUID" "europa •^STICHTINI REIZEN uw plaatselijke* agent, reisburo: parkeergelegenheid Vrije toegang Bij de vele verkeersversperringen en omleggingen in Kethel-Groenoord, is er met ingang van deze week weer een bij gekomen. Het betreft het verkeer door de oude dorpskern van Kethel. De afsluiting wordt pas van kracht 's morgens na het spitsuur. Het doorgaande verkeer, (en dat geldt ook voor de RET-bussen) van en naar Kethel-Noord zal geleid worden van de Kerkweg via een noodweg naar de Kerklaan, Koekoekslaan, Zwaluwlaan en de Schiedamseweg en dezelfde rou te in omgekeerde richting. Het door gaande verkeer van en naar Delft krijgt als route Noordeinde, Laan van Spaland, Lindeijerstraat, Schiedamse weg en vice versa. Er moet rekening mee gehouden worden dat deze ver keersmaatregel minstens acht weken zal duren. Dit houdt verband met de aanleg van njiE1 dealer - UAP SCHIEDAM ROTTERDAM gjgfc NW. MATHENESSERSTR. 45 REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting. Speciaal adres voor ééndagsbehandeling B.T.V. BONTMANTELS, BONTHOEDEN ENZ. laatste dagen zomerprij- ~"N! MAISON WOUTERS Jenburgerweg 110, Rotterdam. Tel. 010- 24.60.66. REPARATIES 1ste klas werk. 20-karaats GOUDEN KROON f25- U kunt er op wachten IHSTITUUT DENTILIA KOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOÖN (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a FIAT - Korting - Onderdelen AUTO-ITALIE - KATENDR. LAGENDIJK 10 - TEL. 27.68.63 R'DAM-ZUID VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13,21,70 Tachtig tamelijk vrolijke agenten haalden vorige week woensdag 42 studenten uit het fakulteitsbureau van de Medische Fakulteit Rotterdam. De bezetters waren jongens en (een paar) meisjes, die vinden dat je best een stukje „burgelijke ongehoorzaamheid" mag stellen tegenover het onderwijsbeleid. Ze hebben de periode van inschrijving voor een nieuw studiejaar inschrijven moet je op het fakulteitsbureau - aangegrepen om hun aktie tegen het onderwijsbeleid te voeren. Waarom? Omdat inschrijven tegen woordig f. 1100,- (inclusief collegegeld) kost. De bezetters weten heel goed dat de Rotterdamse bevolking een negatief oordeel zou kunnen vellen over hun actie. Immers, de kinderen van Rotterdamse arbeiders zijn öp de Medische Fakul teit en de Nederlandse Economische Hogeschool (die twee heten straks samen Erasmusuniversiteit) sterk ondervertegenwoordigd. „Nu ze er iets voor moeten betalen beginnen ze herrie te trappen", zullen veel Rotterdammers opmerken. Ik heb de bezetting meegemaakt en ik moet zeggen: daarom gaat het in Rotterdam niet. Bezetting Med. Fakulteit was startpunt SCHIEDAM de resten van een deurruit uit' de digste manier om binnen te komen in sponning na hem met een hamer te het bezette fakulteitsbureau. Die studenten zijn hun vrij harde actie, want een bezetting is een vrij hard middel, nü begonnen omdat nu einde lijk iedere student werd geconfron teerd met het onderwijsbeleid dat minister Veringa is begonnen en minis ter De Brauw nu heeft diens staats secretaris Van Veen het overgenomen) heeft voortgezet. Iedereen voelt nu aan den lijve dat er op z'n zachtst gezegd iets aan de hand is, omdat hij of zij f.1000,- moet betalen. Behalve natuur lijk de kinderen van rijke ouders, die het geld allang per giro hebben overge maakt. Maar de bezetting sprak ieder één aan: degenen die niet wilden beta len omdat zij zich gesteund voelden en degenen die al betaald hadden omdat zij hun collegekaart niet konden afha len. De hele bezetting 's morgens om zeven uur naar binnen sluipen, alle deuren afsluiten met planken en stalen staven gebeurde in de hoop dat alle studenten, wetenschappelijk medewer kers en personeelsleden van de MFR zouden gaan nadenken. Daarom ging de actie gepaard met een lawine van informatiestencils aan alle mensen in het gebouw, ook aan de bouwvakkers die nog werken aan dat medische bolwerk. De bezetting had tot dinsdag 12 sep tember moeten duren, namelijk tot aan de grote vergadering (dinsdaga vond) waarin de „actie boycot 1000 gulden" is uitgemond in een boycot organisatie: een soort bond van boy- cotters, van niet-betalers, die als geheel in actie komt zodra één van de niet-be- talers het studeren wordt bemoeilijkt. In de bezettingsperiode hadden onder handelingen met het bestuur van de Medische Fakulteit moeten plaatsvin den. De gesprekken tussen bezetters en bestuur waren vorige week woensdag al begonnen. Tijdens het gesprek kon digde de vice-voorzitter, burgemeester W. Thomassen, aan dat de politie tot actie overging. Eerder had hij natuur lijk met de rest van het bestuur over dit politie-ingrijpen overlegd, maar op dat moment nam hij zelfstandig een beslissing, die een abrupt einde aan het gesprek maakte. Enkele leden van het bestuur zullen de dubbelfunctie van de heer Thomassen aan de orde stellen in een bestuursvergadering. Raadsleden hebben vragen gesteld over dit optreden en over het machtsver toon van de politie, dat bij vergelijking met het optreden aan het begin van de Afrikaanderwijk-rel een wat onbegrij pelijke indruk maakt. Het roepen van de politie wordt nu eens met enkele glimlachende agenten, dan weer met een ware strijdmacht beloond. Die Een afgevaardigde van de Vrede werkgroep Schiedam heeft deze week het college van B W. een rapport overhandigd betreffende de invoering van dè plastic huisvuil-zak in Schiedam. Per 1 september is het gebruik van de plastic huisvuil-zak, voorzien van een KOMO-keurmerk, verplicht gesteld. Dit houdt in dat degene die zijn huisvuil op andere wijze op straat deponeert een straf kan krijgen van ten hoogste f.300,- boete of een maandhechtenis. Aangezien bij de invoering van de plastic zaak niet of nauwelijks in de gemeenteraad is gesproken over het vervuilend karakter ervan, heeft de Stichting Vredeswerkgroep Schiedam besloten de feiten hieromtrent té achterhalen en te publiceren in een rapport. De samenstellers van het rapport komen tot de conclusie dat de plasticzaak bijzonder milieuverontreinigend is. De papieren zak is dat nauwelijks, de vuilnisbak in het geheel niet. Zij verzoeken B. W. het gebruik van de plastic zak •te verbieden en het gebruik van de vuilnisbak weer in te voeren. Als dit op onoverkomelijke bezwaren stuit: stel de papierenzak verplicht, of sta hem minstens toe. Lady-computer Voor de bediening hiervan, zoeken wij een intelligent jong meisje van 18 jaar of iets ouder, zo mogelijk met MAVO-opleiding. Als je belangstelling hiervoor hebt kun je een brief schrijven aan of een afspraak ma ken met de heer Smink van Kaufmann's Handel-Mij. N.V., Westzeedijk 521 te Rot terdam, tel. 23.50.30. donderdag 14 september 1972 21e jaargang no. 37 Als u vrijdagsmorgens nog hebt ontvangen, belt u dan vóór 12 uur (toestel 28) en u wordt een exemplaar bezorgd. enkele agenten komen een dreigende lynchpartij van dichtbij gadeslaan en de strijdmacht komt een geval van lokaalvredebreuk met een politiële achtergrond afstraffen met massale ar restatie. De politieke recherche heeft zelfs de moeite genomen alle zakboek jes van de bezetters door te snuffelen op interessante persoonlijke gegevens (adressen bijvoorbeeld). De politie maakte hier onbeschaamd gebruik van de gelegenheid. Studenten hebben geen macht. Zodra zij zich enige macht verschaffen door het bezet houden van een ruimte, wordt die macht gebroken. Tijdens de eendags-bezetting kwamen bestuurders vragen om een gesprek. Na het politie optreden kwamen zulke aardige initia tieven niet meer voor. De bezettende studenten hadden een plan gemaakt voor het gebruik van hun macht. Zij wilden enerzijds Ue bijna duizend stu denten van de Medische Fakulteit dwingen tot een keuze ten aanzien van het onderwijsbeleid en anderzijds het fakulteitsbestuur dwingen tot eer, openlijk stellingnemen tegen de wet op het collegegeld. De duizend-gulden-maatregel is dus een aangrijpingspunt voor actie tegen een groot aantal ingrijpende maatrege len, die de overheid voor het weten schappelijk onderwijs in petto heeft en die gevolgen zullen hebben voor de hele Nederlandse samenleving. We zul len die maatregelen op een rijtje zet ten: Serie gevolgen De duizend-gulden maatregel. Gevol gen: ouders van studenten die nét niet voor een beurs in aanmerking komen worden extra zwaar belast. De maatre gel komt voort uit het profijtbeginsel, dat ervan uitgaat dat mensen die nu studeren straks veel geld verdienen, zodat zij veel voor hun studie kunnen betalen. Dit is een aanmoediging om de inkomensongelijkheid in stand te houden en een tegenslag voor mensen (bijvoorbeeld jonge artsen) die na hun studie hun kennis in dienst van de samenleving willen stellen» en niet in dienst van hun bankrekening. De studentenstop, die momenteel voor vele studierichtingen, waaronder medicijnen, geldt. Duizend jonge Ne derlanders die dit jaar medicijnen had den willen studeren, komen niet aan bod, terwijl met name de grote steden zitten te springen om jonge artsen. In plaats dat de overheid moeite doet jonge artsen op te leiden die de zich opstapelende stedelijke problemen kunnen helpen oplossen (dat zijn art sen die veel tijd per patiënt in plaats van veel patiënten per spreekuur heb ben), bereidt ze plannen voor om de mensen zelf een deel van hun ziekte kosten te laten dragen. Om de mensen prijsbewust te maken, zegt de minister. In de praktijk betekent dit: om de mensen wat langer bij de dokter van daan te houden, zodat hun kwalen ernstiger zijn als 'zij bij hun arts aan kloppen. De aktievoerende studenten pleiten daarentegen voor het opleiden van probleembewuste artsen. "■Centralisering van het beleid in Den Haag. Met name het beleid ten aanzien van het wetenschappelijk onderzoek wil de overheid centraliseren. Diep gaand wetenschappelijk onderzoek wordt in afzonderlijke instellingen on dergebracht, zodat de onderzoeksdoel einden aan democratische controle worden onttrokken. Bovendien zullen door bezuiniging minder wetenschaps mensen zich aan de universiteiten met onderzoek kunnen bezighouden, om dat hun onderwijstaak meer aandacht zal vragen. Tijd voor de bestudering van belangrijke stedelijke problemen schiet er nauwelijks over. Dit resultaat van de bezuinigingen is nu al merk- Studieduurverkorting, een maatregel in het kader van een herstructurerings plan, waarbij zowel de universiteiten en hogescholen als de instellingen voor hoger beroepsonderwijs (sociale acade mie, HTS) betrokken zijn. Een studie van de universiteit gaat dan vier jaar duren. Dat betekent dat jonge mensen efficiënt in een vrij eng omschreven studierichting worden klaargestoomd, en er voor een brede maatschappelijke oriëntering geen tijd en geld is. Wederzijds begrip Eén van de belangrijkste doelen van de studentenacties tegen dit pakket van maatregelen acties die nu aan alle universiteiten in volle gang zijn is de opschorting van de duizend-gulden maatregel, zodat de nieuwe regering (de studentenoppositie hoopt uiter aard op een linkse) niet in haar maag zit met een stukje onderwijsbeleid van de huidige regering. Het is beslist niet zo dat de Rotter damse studenten en de Rotterdamse werknemer elkaar in de armen vliegen vanwege het belang dat zij hechten aan eikaars problemen en het begrip voor en zonder pet voeren tweeënveertig arrestanten weg uit het kunststoffen gebouw van de Medische Fakulteit. Tientallen mensen kijken vanuit het donker toe. De agenten mèt pet zijn duidelijk te zien: hun aantal brengt het totaal aantal agenten op ongeveer vijfenzeventig. Karwei duurt acht weken Partijen en organisaties samen in gespreksgroep In het kader van de landelijke discus sie, opgezet door het Overlegorgaan van P.v.d.A., D'66 en P.P.R., heeft de Schiedamse stuurgroep besloten even eens gesprekken te organiseren. In samenwerking met P.S.P., N.V.V., NIVON en Wereldwinkel zal een en ander plaats vinden over de onderwer pen: opleiding, arbeid, gezinsinkomen, bouwen en wonen, welzijn. Voor de discussies worden diverse plaatselijke organisaties uitgenodigd. In de commissie van voorbereiding hebben zitting mevrouw Broeke-Kieft, secretaresse D'66, mevrouw J. Smit- Kosters, secretaresse NIVON, Joke Ak kerman van de Wereldwinkel, de heren H. Noordergraaf, voorzitter P.P.R., P.C. Thijssen, bestuurslid P.v.d.A., G. Hogenbirk, voorzitter P.S.P. en R. Brouwer, voorzitter N.V.V. grote kloof tussen wat zich afspeelt in die indrukwekkende vestigingen - MFR en NEH - en wat er gaande is in de grote Rotterdamse bedrijven en wat er broeit in de oude Rotterdamse wijken. Voorlopig zullen de studenten, de werknemers en de wijkbewoners hun eigen strijd hebben te voeren, maar zij dienen elkaar daarbij niet uit het oog te verliezen. Immers: De werknemers willen in de komen de jaren vorm en inhoud geven aan de bedrijfsdemocratisering. D.w.z.: demo cratisering van het werkterrein van een groot deel van de jonge economen, sociologen ën juristen die de NEH verlaten. Wijkbewoners willen hun woongebie den herscheppen tot bewoonbare ge bieden en de zich opstapelende sociale knelpunten (o.m. door te veel niet-ge- ïntegreerde buitenlanders) het hoofd bieden. Actiegroepen en wijkorganen maken nu al gebruik van de door onderzoekers van de Medische Fakul teit aangedragen feiten. Solidariteit De studentenacties in de universiteiten lijken tot successen te leiden; hier en daar gaat een universiteits- of fakul teitsbestuur overstag. De resultaten - te weten: géén f.1000,- college - geld- die de studenten misschien boe ken, kunnen het begin zijn van een werkelijke ombuiging van het onder wijsbeleid. Maar de resultaten zullen waardeloos zijn als de studenten na de intrekking van de duizend-gulden maatregel weer terugzakken in passivi teit, zich vergenoegend met het aange name perspectief van een rijke toe- Zij zullen hun strijd tegen bezuiniging en verschraling van de functie van de universiteit moeten koppelen aan de ontwikkeling van de banden met de bevolking. Hierboven is aangegeven dat die banden er zijn. Er zullen nog jaren van actie nodig zijn om de relatie tussen bevolking en Erasmus-universi teit zo te ontwikkelen dat er sprake zal zijn van solidariteit. Gerard van Dijk. Oisterwijkse dekenkisten Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkasten, tafels, TV-kasten, hoekkasten, broodkasten, stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzalen. MEUBELFABRIEK OISTERWIJK een riolering in het oude dorp Kethel, met gelijktijdig de aanleg van gasleidin gen, wat weer het verleggen van kabels en leidingen van water, elektra en telefoon vraagt. Mef dit werk is vier weken geleden een begin gemaakt en is thans zo ver gevorderd dat het door gaande verkeer in de smalle straten niet meer toegelaten kan worden. In de dorpskern en daarmee wordt bedoeld het samenkomen van Noord einde, Vlaardingeweg, Schiedamseweg, Kerklaan en Dorpsstraat zijn vier werk ploegen in actie, n.l. voor de riolering, gas en water, elektra en de PTT. Deze ploegen werken wel nauw samen en ook het werkschema wordt op elkaar afgestemd doch in de zeer smalle straten is het niet mogelijk dat de ploegen gelijktijdig op dezelfde plaats werken. Het is onvermijdelijk dat het ene karwei aan het andere vooraf moet gaan. Op het bedoelde kruispunt van vijf wegen heeft nooit een riolering gelegen en ook de gasleidingen ontbreken. Daarvoor moet dus een nieuwe plaats gevonden worden. Wat er wel in de grond ligt aan waterleidingen en kabels voor elektra en telefoon is gelegd in een tijd, waarin men nog niet strikt de hand hield aan schema's voor het „ondergrondse verkeer". Wat betekent dat veel kabels en leidingen verplaatst moeten worden. En dat in wegen die daar maar krap ruimte voor bieden. Daarbij komt nog als uitgangspunt dat het aanzien van de oude kern niet aangetast mag worden. Dus geen nieuw profiel voor de straten en de oude bestrating zal op dezelfde wijze weer terug gelegd moeten worden.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1