Jan Gordijn introduceert der liy -rijden in Schiedam Voetbalspel niet meer exclusief voor mannen 90 yswijzer HH DE KLERK „Damesvoetbal serieus tussen aanhalingstekens W aterweg-topscorer DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 37-510 Onbekende Rotterdammer bouwt vijf motoren In de wielerbaansport vormen de gangmakers een wereldje op zich. Elke insider weet zo langzamer hand wel dat deze opgevulde mannen in het leer de dienst uitmaken en niet de renner die achter hem aan de rol kleeft. Een stayer, die een wedstrijd wint heeft dat voor een groot deel te danken aan zijn gangmaker. Dit wereldje is moeilijk te doorbre ken. Er is een Schiedammer die dat toch wil gaan proberen. Al sinds enkele maanden rijdt Jan Gordijn met een omgebouwde brommer op de wielerbaan Schie dam rond, met in zijn achter hoofd eens op een echte derny aan wedstrijden mee te mogen doen. Hoe krijgt iemand het in zijn hoofd om te gaan gangmaken op de wieler baan. Voor Jan Gordijn was dat niet zo vreemd. Hij heeft jarenlang op de bres gestaan voor de bouw van een wielerbaan in Schiedam. Nu die baan er is, heeft hij nog steeds een functie in het stichtingsbestuur en het zelf willen gangmaken is in feite uit nood gebo ren. „Als er een wielerbaan is, dan moet je de jongelui die van die baan gebruik maken om hun sport te beoefenen, ook in de gelegenheid stellen zich uit te leven in alle onderdelen van die sport. Een daarvan is het rijden achter dernies. Dat is normaal voor een amateur te duur. Kijk, die gangmakerij is in handen van een groepje mensen en daar is zeer moeilijk tussen te komen. Die mensen doen het om den brode en durven voor een avond rijden heel wat te vragen. Voor de Schiedamse wielerbaan zijn die mannen te duur en daarom rijpte het plan het zelf aan te pakken. Ik loop al heel wat jaartjes mee in de wielrennerij, maar het bleek toch dat ik weinig of niets van het dernyrijden Ik kwam in gesprek met Henny Dam me, eigenaar van de rijwiel- en brom- fietshandel De Favoriet en won deze sportliefhebber voor mijn plan. Hij stelde een Mobylette beschikbaar en bouwde dat ding om tot een derny, tenminste dat dachten wij. Ik ging er mee oefenen op onze eigen baan en al gauw waren mannen als Jan Breur en Theo van der Leijst achter mij aan het oefenen. Het ging voortreffelijk". Afknapper' Jan dacht dat hij er was, maar hij had buiten de KNWU en de bestaande voorschriften gerekend. Hij wist wel dat je om met zo'n geval te rijden een licentie nodig had dus vroeg hij die aan. Het gevolg was dat de bekende gangmaker Martin Wierstra in gezel schap van de heer Rupper van de KNWU naar Schiedam kwam om Jan Gordijn een test af te nemen. Wierstra om te zien of Jan het métier beheerste en de heer Rupper om de brommer te complete Hi-Fi-Stereo sets 'sVrijdags koopavond van 7 tot 9 uur. u heeft gelijk... over een week is het al weer herfst, de hoogste tijd om Uw najaarsgarderobe aan te vullen met deze moderne, goedzitten de 'pullover. Moderne colpullover van 100% acryl, ribgebreid, in 5 mode kleuren. Deze colpullover, in de maten 36 t/m 42, koopt U nu voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze moderne, goedzittende colpull over in de kleuren wit, geel, zwart, grijs^ en beige, nu keuren. Juist daar knapte alles op af. Toen kwam Jan Gordijn pas te weten aan welke eisen een derny moet vol doen om op alle banen te mogen rijden. Er bleef van het knap in elkaar geknutselde motorfietsje, waar ieder een bijzonder trots op was en nog is, niet veel over. Er kon alleen maar een licentie gegeven worden voor Schie dam. Wierstra adviseerde Jan om een derny op de kop te tikken en daarop af te rijden voor zijn licentie. Gordijn wilde zjjn machientje toch wel eens ergens anders proberen. Hij nam daarom contact op met Chris Delbres- sine die Jan introduceerde op het wielerbaantje van de heer Groen in Oudenbosch. „Wat was dat daar moeilijk", verzucht Jan Gordijn. Een klein baantje, 193 meter, (Schiedam heeft een baan van 256 meter -red.) met zeer korte boch ten en vreseüjk stijl. Dan vlieg je met zo'n vaart van een 65 km. de bocht in en dat moet je heus wel kunnen sturen. Hier, op onze baan kun je met je lichaam sturen, maar daar moest je het toch heus met de handen doen en dat merkte je wel. Ik was blij dat ik onze eigen baan weer mocht berijden. Die is gewoon ideaal vergeleken bij Oudenbosch". Wat is nu eigenlijk de veelbesproken derny? „Ja, dat is wat moeilijk te vertellen. Het is een motorfietsje met een 55 cc motor, waarvan het frame aan bepaalde maten en eisen voldoet, het stuur een vastgestelde vorm moet hebben, de tankinhoud voorgeschreven is en nog veel meer dingen. Je moet er ook mee kunnen trappen om jo snelheid iets te verhogen als dat noodzakelijk is. Achteruit trappen doet de snelheid beperken. In feite geef je dus nauwelijks gas. D* naam van het voertuig is ontleend aan de ontwerper en bouwer, de Parij- zenaar Derny. Kijk en nu komen we op een moeilijk punt. Het zou natuur lijk gemakkelijk zijn om een demy te kopen. We zijn daar in onze naiViteit ook op uit geweest. Er is namelijk een sponsor, wiens naam ik beslist nog niet mag noemen, die tegen ons heeft gezegd: koop maar een paar van die dingen. Met Jaap de Bruin, de secretaris van de Renners Club Schiedam,ben ik naar Antwerpen gegaan om daar contact op te nemen met de in Rotterdam gebo ren Chris Smits, dis in België tot de goed betaalde gangmakers behoort. Via hem en nog eens via via, kwamen we dan te weten dat het fabriekje van Derny al lang niet meer bestaat en dat een ander alles heeft overgenomen. Het is maar een heel klein zaakje en als die man een derny moet gaan bouwen duurt dat verschrikkelijk lang en het kost enorm veel geld. Alle bezitters van een derny die onderdelen nodig hebben kunnen deze alleen krijgen als zij de oude of defecte onderdelen inruilen". Doordnwer Het was voor Jan een uitgemaakte zaak dat daar geen derny vandaan kon komen en er nergens een te koop is ook. Jan Gordjjn is echter een door douwer. Zelf zegt hij daarvan: „Ik heb tien jaar meegeholpen aan de totstand koming van de wielerbaan in Schie dam. Die is er gekomen en zo zal er ook een derny komen en zal ik eens doordringen tot de rijen van de gang makers". Gordijn vond een weg. In Rotterdam bleek een man te wonen die dernies kon bouwen zoals die internationaal voorgeschreven worden. Ook hiervan mocht en kon Jan Gordijn de naam niet noemen. De ,tot nu toe, naamloze sponsor stelde het geld beschikbaar en zo zullen binnen niet al te lange tijd vijf dernies of wat daar op lijkt, beschikbaar komen. Jan Gordijn en zijn broer Aad zullen twee daarvan berijden. Voor de andere moeten nog berijders gevonden worden. Gordijn hoopt zelf het komende winterseizoen in de polulaires van Ahoy te kunnen starten. Jan is bijzonder enthousiast en vindt, dat zeker op de Schiedamse wieler baan, in een behoefte wordt voorzien Jan Gordijn op de zelfgebouwde derny. als de motoren daar kunnen draaien. „Ik ben nu nog steeds twee keer in de week op de baan bezig met Jan Breur en koppelgenoot Theo van der Leijst. Voor hen is het een prima training voor de komende zesdaagsen voor amateurs". Jan Gordijn loopt al heel wat jaren mee in het wielermétier. Hij weet er ook wel zoveel van, dat zij hem geen knollen voor citroenen zullen verko pen en daarom vroegen wij hem of hij er aan dacht het gangmaken als beroep te gaan uitoefenen, Hij zei daarop: „Ach het zal zeer moeilijk zijn in dat wereldje door te dringen. Er zal toch echter wel eens nieuw bloed toegevoegd moeten wor den en heel langzaam kom je er wel in. Ik zal een voorbeeld geven. Jan Breur rijdt veel echter mij. Als ik nu een echte derny heb, kan ik op alle banen terecht. Veronderstel dat Jan mij dan meeneemt en... het is allemaal maar een voorbeeld, Jan zou beroeps wor den. Dan ga ik ook mee. Zo kun je binnendringen, dus met een renner,, anders valt het niet mee". Jan Gordijn kennende zal hij er toch wel komen, met of zonder renners, al ügt het bepaald niet in zijn bedoeling echt geld te gaan verdienen met gang maken. In eerste instantie wordt ge probeerd op de wielerbaan Schiedam ook wedstrijden te organiseren achter dernies en dat kunnen de wielerlief- hebbers het volgend winterseizoen wel verwachten. PIET BUL Behalve VFC uit Vlaardingen spelen uit deze omgeving ook dames van het Schiedamse De mos in de zondagcompetitie. Op zaterdag trappen dames van Sunlight en Satelliet uit Vlaar dingen en MSV'71 uit Maassluis in competitieverband een balletje. Als de tentakels van een inktvis grijpt de emancipatie van de vrouw om zich heen. Geen houden meer aan, mannen, daarom let op uw schone zaak. Want nu is ook de sport, die bijna een eeuw lang alleen voor u leek te zijn gereserveerd al geïnfiltreerd door voortvarende leden van de andere sekse. Die groene wei is niet langer exclusief terrein voor onszelf. Goed, die vrouwelijke scheidsrechter bij een juniorenwedstrijd wilden we nog wel accepteren, maar dat nu 22 dames onze kleedkamers, onze velden en onze douches betreden, daar willen we nog wel even smalend om lachen. Niet langer zullen we zonder pardon sommige clichés uit de voetbalterminologie kunnen gebruiken: het zou immers aanstootgevend kunnen worden. Echt, we zullen de dames in ons exclusieve wereldje moeten accepteren, zoals ook de UEFA vorig jaar deed. Bekijk de ontwikke- °P bet achterblad ling van het damesvoetbal daarom zeker niet met een scheut r">to,r<'"' scepticisme. Onderschatting is menigeen duur komen te staan. De dames menen het serieus! (hoofdzakelijk van het mannelijke ge slacht) mooie verhalen vertellen. Dik Sluimer heeft bij VFC de leiding van de training. „Een vererende taak" noemen ze dat in zijn omgeving. Toch weer een grove onderschatting, want Sluimer neemt zijn taak - net zoals de dames hun voetbal - ernstig op. „Ja, wat dacht je. Dan kunnen ze dat damesvoetbal wel heerlijk denigrerend naar beneden drukken en puntig schertsend poneren, dat ik een voor keurspositie bekleed, maar ze hebben allemaal de kans gehad, toen het be stuur een trainer vroeg voor de da mes", vertelt hij. „Ik was de enige die zich beschikbaar stelde. Het is een realiteit dat damesvoetbal en we zullen het moeten begeleiden. Met de erva ring en met de kennis, die wij hebben. de weekbrief van Satelliet, dat ook dames in zijn voetbalgelederen heeft, stonden bovenstaande acht poppetjes getekend. In het bijschrift stond: „Aangezien de heren tegenwoordig een lange haardracht hebben is het verschil ssen dames en heren wel eens moeilijk te constateren. Bij een vrije trap op het voetbalveld is het verschil echter duidelijk zien". Links een „muurtje" van dames, rechts een van heren. Het beeld van de voetbalverenigingen is aan het veranderen. Niet langer bestaat dit panorama uit technisch tikkende mannen in het veld en welda dig gillende dames op de tribune. Ze zijn van de tribunes afgekomen en hebben nu bezit genomen van onze grassprieten en waarom eigenlijk niet? Vele verenigingen hebben nu een da-, meselftal. Is het een modegril, zoals een tiental jaren geleden toen plotse ling een damesvoetbalclub in Vlaardin gen startte, luttele tijd bestond en weer snel opgedoekt werd? Alle teke nen wijzen erop, dat dit keer ephter de dames standvastiger zijn en niet zullen capituleren. Door de inlijving bij de KNVB is een organisatorische drempel weggenomen en is het alleen zaak voetballen te leren. En dat is hard nodig. Zoals meisjes vanaf hun prilste jaren vertrouwd ra ken met hun moedertaak van later door hele poppentheaters, zo leren jongens al pril het leren monster te hanteren. Met „putjebal" of met een „metsie" op een naburig braakliggend terrein. Dat alles hebben die dames van nu gemist. Zo'n veertien lentes van voetbalontwikkeling hebben ze overge slagen en daarover kunnen hun trainers Dan moeten ze achteraf niet met blikken vol jaloezie mijn functie in het geding brengen. Ze hebben allemaal de kans gehad". Praatje „Hoe ik me voel is simpel onder woorden te brengen", mijmerde nog onlangs een trainer van een amateurvereniging bepaald moedeloos. „Ik voel me een Happel in het klein: we zijn beiden op zoek naar een middenvoor. Wat we verder niet gemeen hebben is, dat hij die man - wellicht voor duur geld - kan kopen, terwijl ik op mijn stoel maar rustig moet afwachten tot hij komt". Waarschijnlijk wacht die trainer nog, want de echte middenvoor lijkt niet meer te bestaan. De man, die koelbloedig zijn funktie waarmaakt en doelpunten maakt wanneer dat van hem verwacht wordt is een witte raaf op de voetbalvelden. Met onze rubriek Waterweg-topscorer willen we trachten die zeldzame vogel eruit te lichten. In het verschijningsgebied Vlaardingen van De Havenloods is deze wekelijkse schutterslijst reeds een ingeburgerd begrip geworden. Een klassieker mogen we het met een sprankje bescheiden trots wel noemen. Twee seizoenen al stellen wij wekelijks een standenlijst samen van de tien meest effectief vurende aanvallers. Met ingang van dit seizoen zullen we ook de Schiedamse verenigingen bij deze topscorerslijst gaan betrekken. Daarom willen we voor deze lezers in de eerste editie'van de derde jaargang onze werkwijze samenvatten. De rayons Schiedam en Vlaardingen tellen 39 voetbalverenigingen. Alle eerste elftallen van deze verenigingen zijn bij de samenstelling van ons klassement betrokken. De klasse waarin gespeeld wordt, is niet in het geding. Ook maken we geen verschil tussen amateurs of semi-profs. Doordat echter niet alle teams eenzelfde aantal wedstrijden spelen passen we bij het samenstellen van ons klassement een speciale manier van tellen toe. De eerlijkheid gebiedt ons aan de hand van een moyenne (het totaal aan gescoorde doelpunten per speler wordt gedeeld door het aantal wedstrijden van zijn vereniging) de standenlijst uit te werken. In het rayon Vlaardingen is de Waterweg-topscorertrofee twee keer achtereen gewonnen door Bas Kroes, uitkomend in het zaterdagelftal van het Maassluise VDL. Dat de Schiedamse schutters hard op weg zijn aan deze traditie een einde te maken is te concluderen uit onze eerste rangschikking: 1. Peter Friedrich (FCN '66) 2,66 (8 uit 3); 2. Joop den Brinker (Schiedam) 2 (2 uit 1 3. Peter van Mil (WK) 1,66 (5 uit 3); 4. Bert de Jager (MSV'71) 1,50 (3 uit 2); 5. en 6. Martin van 't Hoofd (FCN '66) en Albert Smit (SVDPW) 1,33 (beiden 4 uit 3). Het leidende zestal wordt gevolgd door negenentwintig spelers met een gemiddelde van één doelpunt. MEDEDELING liaal Lijr wachttijd aan een afspraak te maken in een van onze andere filialen. Voor H'berg. Schiebroek en omstre ken: Weissenbruchlaan 64, tel. 186226 Voor Kralingen. Prins Alexanderstad en omgeving: Oudedijk 5, tel. 122105 Voor het Zuiden, de Eilanden etc.: Zuidplein 94. tel. 844067 Voor het Noorden en Blijdorp: Ungerplein 2, tel. 248241 Voor het Westen. Schiedam. Vlaar dingen. richting Hoek van Holland en eveneens voor de vele geïnteres seerden ver buiten Rotterdam: Korte-Lijnbaan 4, tel. 119055 of Ol- veh-Flat, Joost Banckertplaats 174, tel. 121255 In alle filialen zijn onze kapsters en kappers door mij zeer goed geïn strueerd. Zij hebben reeds een grote ervaring in de nieuwe techniek en de uitvoering van de "Liberty-do"-kap- 'sels. John Postmus. Bij VFC is damesvoetbal, evenals bij zovele andere verenigingen, dit jaar een noviteit. Voortgekomen eigenlijk uit een damestrimgroep, die iets gerichter wilde gaan sporten. Secretaris Thijs van Santen lacht wan neer hij aan die beginfase terugdenkt en zegt: „Het grappige was, dat twee dames bij ons kwamen met de vraag of zij bij ons konden gaan voetballen. Natuurlijk kan dat, zeiden we, maar dan moet je er wel negen anderen bijzoeken. Toen dat eenmaal was ge beurd hebben we die eerste twee nooit meer terug gezien Voor dames, die voetbal alleen vanaf het televisiescherm en de tribune ken nen, betekent het aanleren van alle elementaire beginselen van het voetbal spel dat het midden gezocht wordt tussen het ouderwetse „naaikransje" en een voetbaltraining. Zegt Dik Sluimer: „Kijk, het trainen van pupillen is enigszins te vergelijken met wat ik doe. De oefeningen moeten dóódsimpel gehouden worden anders verslapt de aandacht. Wanneer ze in rijen van vier staan, is het helemaal niet verwonderlijk, dat de achterste rijen een - wellicht heel interessant - praatje maken. Maar het schijnt in zijn totaliteit wel gezellig te zijn voor die dames. Momenteel wordt de groep groter doordat sommige meisjes hun vriendin meebrengen, en ook deze blijven weer hangen". De publiciteit, die het damesvoetbal bij zijn introductie heeft meegekregen, heeft menige vereniging ertoe gedwon gen een nieuwe activiteit binnen te halen. Voorzitter J.P. Barendregt van VFC: „De laatste twee jaar zijn we eigenlijk naar het damesvoetbal toe- geleefd. Toen de vraag er eenmaal was konden we dus niet anders. Als je nu niet mee zou doen, dan mis je wellicht dadelijk de link met de toekomst. Hoewel ik ook onmiddellijk moet toe geven, dat er een aantal elementen zijn waardoor de levensvatbaarheid van het damesvoetbal geremd wordt. Dat is met name de accommodatie, die alleen nog gericht zijn voor mannelijke deel nemers". Ook organisatorisch worden de dik- Westersingel 42-44, Rotterda telefoon (0101-36 kleurentelevisie met extra inruilpremie 's Vrijdags koopavond van 7 tot 9 uui wijls door een groot tekort aan kader geteisterde verenigingen door dit da mesvoetbal extra belast, maar zegt Thijs van Santen: „Als ze willen voet ballen, dan mag dat voor mij hoewel het nooit onze bedoeling zal Worden om van dit voetbal publiektrekkers te maken". Inmiddels trekt het Nederlands dames elftal met zijn interlandwedstrijd tegen West-Duitsland toch eventjes driedui zend toeschouwers. Die mensen ko men toch niet allemaal om 22 ran- ke(? figuren over het veld te zien dartelen. Bal op de slof VFC - toevallig staat die vereniging nu centraal, maar ook vele andere vereni gingen in en rondom Vlaardingen heb ben een damesvoetbalafdeling - heeft haar elftal ingeschreven voor de offici ële competitie. Alleen gradering in klassen kent het damesvoetbal nog niet en zo komt het, dat de debuterende dames zijn ingedeeld bij teams, die al enkele jaren voetbal spelen en derhalve ook een meer'zelfbewuste indruk ma ken. Dik Sluimer: „Het is erg, maar dan ook erg moeilijk om die meisjes te leren wat ze tactisch wel en niet achterwege moeten laten. Tegenwoor dig ben ik er niet meer ondersteboven van wanneer in de defensie de bal via de moeilijkste, en gevaarlijkste weg - met andere woorden langs het doel wordt uitverdedigd. We zijn nu nog bezig de dames te leren een balletje fatsoenlijk weg te schieten. De huidige methode is om de bal op de slof te nemen en waar die i^eerkomt, komt die neer. Och, ze leren het wel dacht ik, vooral ook omdat ze bereid zijn om te leren". Daarom ook gelooft Dik Sluimer, dat damesvoetbal een toekomst heeft. „In het veld gaat het veelal serieuzer toe, dan bij de training. Dan is de interesse er bij vlagen en dat wordt naar mijn mening veroorzaakt door het feit, dat ze de stof niet onder de. knie hebben. Bij jongens kan je met een summiere^ uitleg voldoen, bij meisjes moet je alles uitleggen. Natuurlijk zijn er uitzonde ringen, maar het komt voor, dat zelfs een buitenspelregel totaal niet begre pen wordt. Maar goed, er zit vooruit gang in". Niet in kleedkamer Soms voelt de VFC-damescoach zich een schoolmeester, die zijn klasje de tafel van twee moet leren. Toch kan zijn geldingskracht niet verder gaan dan de drempel van de kleedkamer, omdat de KNVB herencoaches verbo den heeft zich in de rust van een wedstrijd in een kleedkamer te bege ven. Dat mag nu mevrouw Brouwer - echtgenote van ere-scheidsrechter Koen - doen. Zegt Dik Sluimer nog: „Tegen jongens kan je in de rust wel eens flink uitpakken om het moreel wat te verho gen. Ik kan dat niet en geef mevrouw Brouwer mijn instructies. Zelfs tijdens de trainingen moet je voorkomen dat je te aggressief wordt. Je moet de stof en het onderricht gewoon lief brengen, dan bereik je het meest". Daarom, mannen, het lijkt toch een schone zaak de dames als medevoetba llers te accepteren. Voorlopig vertolkt echter de heer Barendregt nog de mening van de doorsnee mannelijke voetbalfan: „We nemen het serieus, maar dan wel tussen aanhalingste- GERARD S. VERVER u heeft gelijk. als de spullen U boven het hoofd groeien, is dit dé gelegen heid voor een lage prijs een mooie garderobekast aan te schaffen. Een partij garderobekasten in macoré, 2 deurs met hang- en legruimte gaat nu vanwege klei ne beschadigingen heel voordelig de deur uit. U koopt zo'n kast in de maat. 100x50x170 cm, nu ongemon teerd voor nog géén honderd gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze garderobekasten in macoré, 2 deurs en met hang- en leg ruimte, afm. 100x50 x 170 cm, nu Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1972 | | pagina 4