rechter komt staan wij mee Als iemand voor de terecht voorkomen vóór komen - RECLASSERING 3C° GEEN POLITIE-AGENTEN BIJ RECLASSERING Vloeibaar gas op Maasvlakte? De Gasunie overweegt op de Maasvlak te een installatie te bouwen voor het vloeibaar maken van aardgas met bijbe horende opslagfaciliteit. Met een der gelijke installatie kan een grote hoe veelheid aardgas tot een klein volume worden teruggebracht en Ms vloeistof worden opgeslagen. Omdat het de voorkeur verdient de voorraad op korte' afstand van grote verbruikscentra op te slaan, gaan de gedachten uit naar een lokatie op de Maasvlakte.,, Van daaruit is de randstad gemakkelijk en snel te bedienen. Op zeer koude winterdagen stijgt de vraag naar aardgas sterk: de leveringscapaci teit moet op zulke pieken in de afna me zijn berekend. Voor de dichtbe volkte randstad vergt dit grote hoeveel heden extra gas. Studie heeft uitgewe zen, dat voor een deel van de piekle- vering opslag te verkiezen is boven het leggen van nieuwe lfeidingen. Vestiging op de Maasvlakte biedt door de aan wezigheid van havenfaciliteiten tevens de mogelijkheid eventueel in de toe komst vloeibaar aardgas per tanker aan te voeren. De installatie zou voor het wintersei zoen 1974/1975 gereed kunnen zijn. Als een sierlijke witte vogel gleed het nieuwe passagiersschip „Cunard Am bassador" door de Koningshavenbrug. Vrijdagmorgen heeft het schip haar „eerste natte neus" gehaald op zee tijdens een driedaagse proefvaart. Het cruiseschip werd gebouwd in opdracht van de Cunard Steamship Co. Ltd. te Londen, en is een zusterschip van de Cunard Adventurer, dat bij de R.D.M. werd gebouwd en een jaar geleden is overgedragen. Met een lengte van 144 meter en een brutotonnage van ruim 17.500 brt kan het schip plaats bieden aan 740 vakantiegangers die in zuidelij ke wateren van de zon gaan genieten. De oplevering van de Conard Adventu rer gebeurt op 16 oktober, waarmee ir voldaan aan het tijdschema dat voor de bouw en oplevering werd gesteld. Bij zijn terugkeer heeft het schip zon dagmiddag enkele uren vastgezeten op de Nieuwe Maas ter hoogte van het Antwerpse Hoofd, het oostelijk eind van het Noordereiland in Rotterdam. Het schip was door een sterke ebstroóm in de modder komen te zitten. Meestal zijn het aarzelende stap pen, die de trap opgaan. Mis schien is hij de deur beneden al een keer voorbij gelopen. Schoor voetend loopt hij door de glim mende gang een kamer binnen, neemt plaats en kijkt naar het onbekende gezicht tegenover hem: de uit de gevangenis ontsla gene ziet voor het eerst de hem toegewezen maatschappelijk wer ker van het reclasseringsbureau. Een reclasseringsambtenaar is een soort agent, een controleur, die móet opletten dat de ex-gedetineerde niet van het rechte pad afwijkt, zo wordt nogal eens geredeneerd. Met een derge lijke omschrijving moet je niet bij een man van de reclassering aankomen. Een sociaal werker ^ei het volgende over de behandeling van zijn cliënten: „Het is echt niet zo dat iemand zich dan en dan moet melden op dat en dat bureau. Misschien is dat vroeger zo geweest, nu is het contact zo vrijblij vend als maar mogelijk. We zijn geen politie-agenl en oefenen geen nacont- röle uit. Wij geven een stuk steun, een stuk begeleiding en helpen de mensen weer zichzélf en elkaar te vinden. Als onze mogelijkheden daarvoor te kort schieten, roepen we de hulp in van andere sociale hulp biedende instanties of van een psycholoog of een psychia ter. Die hulp kan zo ver strekken dat wij onze handen van de man terugtrek ken. omdat er voor ons geen taak overblijft". „Wil iemand per se niet door ons worden geholpen dan kunnen we bij de rechtbank ontheffing van onzetaak vragem. Oordeelt de rechter het reclas- seringswerk desondanks voorlopig noodzakelijk dan stellen wij haar of hem voor eens per drie maanden langs te komen. Komt hij niet dan moeten wij proberen contact met hem op te nemen, maar achter iemand aanlopen doen we beslist niet". Er zijn vijf grote landelijke reclas seringsbureaus vier daarvan werken aan een fusie - en een aantal kleinere met beperktere laken. Daarnaast is er nog de Federatie Z^trg Voor Alcoholis me, waaronder alle verslavjngszicken vallen. De verschillende bureaus krij- algemeen duurt de r^la^"ng^pe"^® .gen hun cliënten toebedeeld door de veel korter. Zelfs^ na twee maanden is beter dan tussen de arrondissementsrechtbank en waarin de bureaus in. De raad kan de mensen wordt geoordeeld. De reclassermgsraad ve-wuzen, de mensen laten kiezen of moet daaraan formeel zijn go verwijzen, maar de mensen de moge- hechten. Jeugdigen Het zijn voornamelijk mannen die in de reclassering lopen. Het aandeel van de vrouwen in de totale criminaliteit, gemeten naar de jaarlijkse veroorde lingen en schuldverklaringen, vormt ongeveer 15 procent van het totaal. Reclassenten zijn er vanaf 18 jaar, de strafrechterlijke meerderjarigheid. Juist voor deze groep jeugdigen voert het Nationaal Bureau voor Reclasse ring deze week de jaarlijkse geldinza melingsactie onder het motto voorKO- MEN is beter dan VOORkomen. In deze groep komen veel dezelfde delic ten voor, zoals kraakjes en joy-riding. Vaak kwajongensstreken, als ze niet strafrechterlijk waren vervolgd. Ook de jeugddelinquentie neemt toe. Zo verschenen in Nederland in 1960 3.989 personen beneden 18 jaar de kinderrechter, in 1965 waren dat er 5.490 en in 1970 6.914. Oorzaken van crimineel gedrag van jongeren zijn vooral verveling, het niet willen on- onderdoen voor de ander I angst voor verlies van populariteit), slechte be huizing en vooral ook een slechte opvang door de omgeving. Daarom kan een sociaal werker zeggen, dat, als iemand voor de rechter komt, dë hele maatschappij in feite mee terecht staat. Zij had namelijk kunnen helpeh voorkomen dat het met de betrokkene zo ver kwam. Het past In elk geval niét mensen de reclassering, die met een collectebus aan de deur komen, af te poeieren met „laat die boeven maar voor zichzelf zorgen" en „jullie proberen goed praten wat een ander verkeerd doet". We moeten maar eens denken aan het feit dat lang niet iedereen die strafbaar feit pleegt wordt betrapt. Als dat wel zo zou zijn, waren er geen gevangenissen genoeg en zou heel ons maatschappelijk leven worden ont wricht omdat een groot deel van ons zou vast zitten en de rest daar de handen aan vol zou hebben. Boven dien: wat de één tegen heeft in zijn leven heeft de ander mee. Het is voornamelijk een kwestie van geluk dat wij niét terecht staan. lijlcheid laten eventueel voor een ander bureau te kiezen. Dat verschilt per arrondissement. Personeelstekort Hoewel de sociale academies de ba sisopleiding voor een baan in de reclas sering voldoende afgestudeerden af leveren, is er een groeiend tekort aan maatschappelijk werkers in de reclas sering. Aan dat tekort is ten eerste debet de personeelsstop, die het mini sterie van Justitie voor dit beroep kent en ten tweede het feit dat maatschap- peliik werkers vaak kritisch staan te genover het dwangmatige contact met de cliënten in de reclassering. Het aantal voorwaardelijke veroordelingen stngt echter met de toename van de criminaliteit, zodat elke reclasserings- man zo langzamerhand veel te veel mensen onder zijn hoede heeft, lach- tig tot honderd gevallen (voorlichting en nazorg betreffende) per maatschap pelijk werker is normaal. Normaal is dan ook dat de aandacht per cliënt vermindert. begeleidingsperiode verricht de reclasseringsman veel wat hij noemt portierswerk. deuren open n bijvoorbeeld voor werk en een Geen gemakkelijke taak: huizen •r nu eenmaal te weinig en werk gevers selecteren zeker in de huidige tijden bijzonder scherp. Vaak wordt dan ook rekening gehouden met het •leden. Ook de overheid voert wat het aannemen van ex-delinquenten be treft geen bijster sociaal beleid. Het duurt daarom dikwijlslang, voordat de niet meer van de WW of de Bijstand komen. Dweilen Iemand vergeleek onlangs het arbeids terrein van de reclassering met een lange gang. Aan het eind is een kraan kapot. Het water blijft maar stromen en een loodgieter is in geen velden of wegen te zien. Toch komen er aan het begin van de gang zonder ophouden mensen binnen. Om zs op z.'n minst droog te houden is een groot aantal anderen voortdurend aan het dweilen. Een hopeloze zaak, zolang de loodgie ter de oorzaak van het kwaad niet wegneemt. Een maatschappelijk wer ker vertaalde deze beeldspraak aldus: „Wij van de reclassering zijn alleen maar pleisterplakkers, als we ons slechts bezig houden met het aanpas sen van de delinquenten aan de situa tie. zoals ze is. We moeten ook de oorzaken van de ellende wegnemen. Onze maatschappij stippelt op som mige terreinen een verkeerd beleid Voor we Zuid verlaten om, op ons uitvalspunt bü het Witte Huis terug te keren, laten we hier nog even een opname^ zien van de Graf Zeppelin boven het vliegveld Waalhaven. Op zondag 13 oktober 1929 kondigde een zwaar gebrom de komst van de „sigaar aan en rende iedereen naar buiten. De volgende dag wordt er opnieuw zwaar gebromd als de kranten met hun ingezonden stukken komen, die alle hetzelfde betogen: het is geen stijl om die Zeppelin juist onder kerktijd ('s morgens ongeveer 10 uur) over te laten komen. Daardoor waren de kerkgangers te laat Dit is zomaar een pagina uit het fotoboek over oud-Rotterdam ..Wijs mij de plaats waar ik woonde", dat nu in der.de druk is verschenen. Met bijna 200 foto's, voornamelijk uit particu liere verzamelingen, is dit boek vanaf heden voor de prijs van f 6.95 verkrijg baar bij de volgende adressen: De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 34.10.70; Krimpen aan den' IJssel: Weteringsingel 9, tel. 01807- 6967. Agentschappen: Fa. 'Nic. v.d. Spek, Nieuwe Binnenweg 456-460; Sig. Mag. De Bokser, H. Hanselman, Zwaanshals 245b; Boekhandel Bokhorst, Vieram- bachtsstraat 109; Boekhandel Bok horst, Peppelweg 128; Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83Kramers Boymans, Boekhandel B.V., Karei Doormanstraat 135; Krabo boeken markt, Mauritsweg 43. U kunt ook gireren t.n.v. De Haven loods N.V., Rotterdam met vermelding fotoboek onder nr. 18.3.44, dan wordt het bedrag f 8.45 en ontvangt u het boek over de post. Henk van Capelleve Laatste Europoortritten Bijna 5800 passagiers maakten dit jaar reeds de Europoortrit. een bustocht door het Rotterdamse havengebied. De mogelijkheid deze rit te maken, bestaat dit seizoen nog op de zondag 24 september en de woensdagen 20 en 27 september. De bussen ver trekken van het Rotterdamse Stations plein (bij de RET-informatiepost), op zondag om 11 uur en op woensdag 9.30 uur. Strove „chappii-structurele hervormingen. Ik noein maar iets: er n»oet een beter woningbeleid worden gevoerd, er die nen meer ontspanningsmogelijkheden te komen cn er moet pen andere loonpolitiek konten. Ook de omgeving waarin een" oud-gedetineerde terug keert moet zodanig worden gemoti veerd, dat ze deze mensen met pro blemen goed kan opvangen". Meestal wordt iemand voorwaardelijk ontslagen met een proeftijd van drie jaar. die ten hoogste kan worden ver lengd met de helft, anderhalf jaar. (Maar dan moet. de betrokkene wel I eerst over de schreef gaan.) Over het Openbaar Kunstbezit in volgend seizoen In grote lijnen hoopt Openbaar Kunstbezit volgend jaar te bieden wat men tot nog toe van deze stichting gewend is: reproducties met teksten daarbii. toelichtingen bij thema's die in o.a. een aantal tv-uitzendingen aan de orde kómen. Èr zijn ook weer enkele verbef «ringen. Zo wil men de teksten door een verbeterde typografie prettiger leesbaar makener zullen op deze tekstbladen ook, meer dan tot nu toe, zwart-witte illustraties worden afgedrukt. De opbergband zal worden verbeterd (makkelijker omslaan, niet meer de ontsierende metalen knoppen op de rug, minder risico van verkleuren I en zal aansluiten zowel op de rode Vlaamse als de blauwe Nederlandse band. Verder hoopt men de te reproduceren werken wat meer in onderlinge samenhang te groeperen. En tenslotte: er komen méér, zij het kortere, televisie-uitzendingen. Ook in 1973 zullen de te reproduceren werken weer worden gekozen zowel uit Nederlandse als uit Vlaamse musea. Voor nadere inlichtingen kan men Openbaar Kunstbezit bellen: 020- 7326-80. Rotterdamse werksituatie verslechtert nog steeds De arbeidsmarktsituatie in het ge west Rotterdam verslechtert nog steeds gezien het afnemende ni veau van de vraag naar personeel. De opnamecapaciteit van de bedrij ven, die wordt uitgedrukt in de vraag naar arbeidskrachten per eind augustus is namelijk verder afgenomen met 925 en is gekomen op 3.135. Overigens lijkt deze af name erger dan ze in werkelijkheid is, omdat tijdens de afgelopen maand door bemiddeling van schoolverlaters aan een belangrijk deel van de yraag kon worden voldaan. Dit blijkt ook uit de cijfers, want de vraagdaling vond hoofdzakelijk bij de jeugdigen plaats (van 1651 naar 752). Ten opzichte van de maand juli is er bij het aanbod van mannen een stijging van 301 tot 6.028 (3,2 pet.) en bij de vrouwen van 101 tot 853 (1,4 pet.) te constateren. De verhoging moet vrijwel geheel worden toegeschreven aan de in schrijving van jeugdige werklozen, die na het verlaten van de school nog niet aan de slag zijn. Een telangrijk deel van deze jongelui zal waarschijnlijk binnen korte tijd aan een werkkring komen. Dit verschijnsel doet zich.elk jaar voor, maar in mindere mate. Gezien het ongewoon hoge niveau, waarop de werkloosheid zich blijft bewegen (het is vrijwel gelijk geble ven aan dat van. het vorige winter seizoen). valt te verwachten, dat het peil van de werkloosheid in Rotterdam en omgeving de komen de winter in ruime mate dat van de vorige winter zal overschrijden. Veel vrouwen komen voor werkinformatie Het eind juli geopende Werkinfor matiecentrum voor de vrouw op de Coolsingel in Rotterdam blijkt in een behoefte te voorzien. Na de grote toestroming van belangstel lenden direct na de opening va rieert thans het aantal dames dat dagelijks het centrum bezoekt, tus sen 130 en 160. De grootste be langstelling gaat uit naar vacatures, welke als open informatie ter be schikking staan. Nederlanders matige alcohol gebruikers Het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken te Schiedam heeft evenals in vorige jaren weer in binnen- en buitenland betrouwbare en zo recent mogelijke statistiek- cijfers verzameld over de consump tie van de verschillende soorten alcoholhoudende dranken. De per hoofd der bevolking in de diverse landen gedronken hoeveel heden gedistilleerd, bier en wijn werden om een vergelijking te kun nen maken, omgerekend tot één hoeveelheid uitgedrukt in liters ad 100 pet. alcoholsterkte (absolute alcohol). Uit deze cijfers blijkt eens te meer dat Nederland een matig land is. In deze rij van 40 landen staat Nederland met en hoofdelijke consumptie van alcoholica in 1971 overeenkomend met 6,2 liter 100 pet. op de 23ste plaats! De E.E.G.-partnerlanden (Frank rijk, Italië, West Duitsland, Luxem burg en België) staan op deze ranglijstresp. op de le, 2e, 3e, 8e en 10e plaats. Veilig Verkeer voor kinderen en bejaarden Volgens voorlopige cijfers van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) kwamen in 1971 meer dan 1.000 kinderen en bejaarden (1.073) om in het verkeer. Voor de leeftijdsgroep 0-14 jaar bedraagt dit cijfer 449, boven de 65 jaar is dit aantal 624. Er van uitgaande dat het verkeer jaarlijks on geveer 3.000 mensenlevens eist, bete kent dit dat kinderen en bejaarden ruim een derde deel van het dodenaan tal in Nederland vormen. Verontrust over deze cijfers gaat Veilig Verkeer Nederland in de komende maanden een campagne voeren, waar- bii het kind en de bejaarde, als.de kwetsbaarste verkeersdeelnemers, cen traal zullen staan. Dat de voorlichting gericht- zal zijn op het aanleren van veilig gedrag voor voetgangers, fietsers en bromfietsers, en dat als onderwerp van deze campagne „zichtbaarheid in het verkeer" is gekozen, is een gevolg van de conclusies die men kan verbin den aan gegevens van statistisch en wetenschappelijk onderzoek uit bin nen- en buitenland. Enkele van deze conclusies zijn: men was bromfietser (90). Uit de statistieken is niet af te lezen van hoeveel ongelukken het „niet ge zien" worden de oorzaak is, maar aangenomen kan worden dat vooral in de donkere jaargetijden deze factor (mede) een rol speelt. Uit een Engelse onderzoek is gebleken dat een donker geklede voetganger bij duisternis pas op een afstand van 25 tot 60 meter bijna een derde van de kinderen en gezien wordt door een automobilist die met gedimd licht rijdt; deze af stand wordt 40 tot 200 meter als de voetganger lichte kleding draagt. Tweede onderwerp waaraan Veilig Verkeer Nederland tijdens de actie „Zichtbaarheid" aandacht besteedt,-is het belang van een goede verlichting van fiets en brommer. bejaarden die in 1971 in het Neder landse verkeer werden gedood waren voetgangers (375); -• ongeveer een derde van de dodelijke slachtoffers onder kinderen en bejaar den in 1971 waren fietsers (377); één op de zeven bejaarden boven 65 jaar die in 1971 in het verkeer omkwa- dinsdag 19 september 1972 21e jaargang no. 38 HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O •VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN.ROTTERDAM RECHTER i'N-- ;:Ï:V Tcïhv -

De Havenloods | 1972 | | pagina 1