Moderne zandjutters drijven galerie vol eeuwenoude voorwerpen (Qp Een uit de hand gelopen hobby Sr"ro^nenbrood' Olympiade-actie belooft veel BOTLEKBRUG TWEE WEEKEINDEN GESLOTEN •VERSCHIJNT OP Dl N DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.7.0 dinsdag 26 september 1972 21e jaargang no. 39 EDITIE SCHIEDAM In de Rotterdamse Galerie eindigt het verhaat-van het echtpaar De Vree. Vignet Stichting Vermiste Kinderen Sinds 28 augustus Is het Rotterdamse Actiecomité Ver miste Kinderen een landelijke stichting. Deze omvorming was noodzakelijk ge worden voor een aan te vragen sub sidie. Medio augustus hebben wij in de krant een oproep gedaan voor ama teurontwerpers die een idee hadden voor een vignet voor de stichting. In het vignet moes ten de letters SVK (Stichting Vermis te Kinderen) voor komen. Uit de 50 inzendingen is het ontwerp van J. C. J. Snijders (een tra nend oog), Dijckpotingen 25 in Vier- polders als winnend ontwerp tevoor schijn gekomen. Dit beeldmerk zal door de stichting dus voortaan worden gebruikt. De postchèque ad 15 gulden, die de eerste prijswinnaar in het voor uitzicht was gesteld, zal zo spoedig mogelijk worden opgestuurd. De maker van het als tweede gekozen beeldmerk (vader, moeder en kind) is onbekend. Als degene zich niet bij de stichting bekeitd maakt, zal de prijs (f 10,-) in de kas van de stichting worden gestort. De derde prijs (f 7,50) gaat naar F. J. van der Meer (kinderen in zoeklicht) Sperwerlaan 155 in Vlaardingen. Het aantal door de stichting terugge vondenen bedraagt momenteel 30. Zes gevallen staan nog open. Alleen op verzoek van de ouders probeert men de kinderen op te sporen. Tegen hun zin worden kinderen niet zomaar te ruggebracht. Dan wordt de hulp van een sociaal werkster van een voogdij stichting ingeroepen. Er zijn 35 vaste medewerkers en ver schillende contactadressen over het he le land. Opvallend is dat de waardering voor de stichting ook onder de politie groeit. Men weet het naar waarde te schatten, dat. men zoveel kinderen heeft teruggevonden en alle daaruit voortvloeiende kosten zelf (o.a. uit eigen zak, door ophalen oud papier en de verkoop van balpennen) heeft bekostigd. De stichting is dag en nacht per telefoon bereikbaar (010). 24.49.55 of 25.70.38. De tot galerie omgebouwde pijpela op de Rotterdamse Beukelsdijk toont maar weer eens hoe een hobby volledig uit de hand kan lopen. Mathilde en Piet de Vree hebben daar sinds drie maanden een uitlaatklep gevonden voor hun geëxplodeerde verzamelwoe des. Hij, tandtechnicus van beroep, interesseert zich - hij weet al niet meer hoe lang - voor Romeins aarde werk en Syrisch glaswerk, stammend uit het begin van onze jaartelling en zij is al jaren verzot op primitieve Afri kaanse kunst. Eikaars hobby's namen ze over en de voorraad waardevolle voorwerpen groeide het Hillegersbergse huis uit. Dat was een jaar geleden. Toen dach ten ze nog aan een verkoopmuseum. Praktische problemen deed ze daarvan af zien: ten eerste zouden voor de gerichte exposities de spullen niet aan te slepen zijn en als tweede bezwaar gold dat de mensen hun gekochte voorwerpen pas aan het einde van de mogelijk langeexpositieduur zouden kunnen krijgen. Het is daarom een galerie met daarbij een piepkleine boe tiek geworden genaamd -2000, de oud heid aangevend van de meeste in de galerie te kopen voorwerpen. Ook voor de twee verzamelgekken valt het niet meer mee aan de eeuwenoude spullen te komen. Dagenlange zoek tochten in landen als Libanon, Syrië, Egypte en Tunesië, gevolgd door uren-, lange onderhandelingen en het gevaar van speurende grenswachten (oudheid kundige vondsten mogen niet zomaar worden uitgevoerd) zijn nodig om weer iets goeds in de wacht te slepen. Als je dat weet. verbaas je je des te meer over de betaalbaarheid vart veel voorwerpen. Een echt Romeins olie kannetje koop je in „min 2000" al vanaf 25 gulden. Voor Mathilde en haar man komt de commercie domweg op de tweede plaats. Dat blijkt onder meer uit het feit dat ze op hun spullen totnogtoe geen BTW hebben berekend en zelfs niet weten in welk tarief zc vallen. Op de eerste plaats staat voor hen een aangename tijdspassering (bui ten zijn drukke praktijk om helpt Piet de Vree op vrijdagavond en op zater dag in de zaak; „een verademing, die rust") en bovendien hopen ze een schakeltje tussen de mensen en de In het afgelopen jaar heeft het onder nemende echtpaar twee reizen naar het Midden Oosten gemaakt. Samen bekij ken ze wat ze willen hebben, waarna Mathilde op een volgende reis alleen terug gaat om te onderhandelen. Een extra reis die zijn waarde wel heeft bewezen. Met de doortastende Rotter damse weten de Arabieren, die hun eigen vrouwen bepaald niet hoog schatten, vaak geen raad. Met leedwe zen zien ze de prijs lager dalen dan ze hadden bedoeld. Fotoboek Latijns Amerika nu op veel punten verkrijgbaar In de maanden juli en augustus hebben wij een verkoopactie gevoerd voor het fotoboek „Honderden foto's uit Latijns Amerika". Een bijzonder geslaagde actie, alle 550 boeken, die we hadden, gingen de deur uit. De makers van het boek, fotograaf Peter Pennarts en publicist Ja» Glisse- naar, hebben nu in verband met de Vredesweek een groot aantal -erkoop- punten ingeschakeld. Voor mensen, die bij ons achter het net visten, de gelegenheid alsnog aan het boek te komen. De prijs is vier gulden. Vier gulden voor een boek zonder winst, zonder subsidie. Vier gulden voor een arm boek, met schaamte opgedragen aan 300 miljoen arme mensen, hoopvol aangeboden aan tienduizend rijken 'Het boek kan worden gehaald bij G. H. Glissenaar, Kerstendijk 157-159 in Rotterdam (tel. 010-19.71.45) en ver schillende wereldwinkels. Nog enkele verkooppunten zijn: Pennarts en Glis- sepaar, Doeldijk 22, Montfoort: H. Meijer, Glavecimbellaan 126, Rijswijk (070-94.43.36) en G. .van Pijkeren, Duivendakstraat 30 in Leiden (01710-45344, kantoor). Zij die de verspreiding van dit fotoboek willen bevorderen en menen als „verkoop punt" te kunnen optreden kunnen contact opnemen met Griffioen's Pu blicitaire Diensten, postbus 22 in Jut- phaas (tel. 03402-2404). Eén van de foto's uit het boek. De ko.tjieptuK voor een ..beloning" van lechte Julio Valdez. Hij heeft een zoon zon twee tot drie gulden per 12-urige .die Juan heet. Samen werken zij in een werkdag. Mathilde de Vree temidden van enkele Bedoeinen. Bij het nemen varCde foto zou Piet de Vree's portefeuille gevaar lopen. tussen echt en niet echt. Zij: „Ze stoppen me niets meer in m'n handen. .Dat zie en voel ik direct". Hij„Toen ze de' eerste keer alleen op pad ging en Romeins aardewerk en Syrisch glas. - oorspronkelijk dus mijn hobby ging kopen, dacht ik dat ze met 50 procent vals zou terug komen. Er waren echter maar een paar valse stukjes bij". Alle spullen laten ze in verschillende musea op echtheid on derzoeken. De artikelen, die niet voor de volle 100 procent kunnen worden gegarandeerd, worden in het boetiekje en niet in de galerie verkocht. Enkele stukken zijn zelfs dopr musea aange kocht. In ..-2000" staan de Romeinse en Byzanthijnse olielampjes (kleine won- derlampjes van Aladin), Romeinse pot- terie, Syrisch glaswerk en maskers en beeldjes uit de landen van Centraal en Midden-West Afrika. De belangstelling voor de winkel groeit gestaag. Een nadeel is dat de meesten denken aan onbetaalbare prijzen. De De Vree's rekenen alleen de kostprijs, natuurlijk verhoogd met bijkomende onkosten. Maar de zaak is opgezet voor het plezier. Met datzelfde plezier lopen ze alle antiquairs af en gaan ze bijvoor beeld naar Maastricht, omdat daar een winkeltje opengaat, dat oude olielamp jes verkoopt. Hoestljntocht Volgend jaar is het plan een week of drie, vier door de woestijn te trekken in een landrover. Bang zijn de twee niet, maar misschien dat dan toch vantevoren een wapenvergunning wordt aangevraagd. Ze hopen dan ook verder Afrika in te komen om oud heidkundige vondsten voor de galerie en curiosa voor de boetiek (waar ook wat Oosterse kleding in voorraad is voor wie bijvoorbeeld eens in een echte boernoes wil rondstappen) in het kaasland mee te nemen. Er zijn vanzelfsprekend vondsten die Mathilde en Piet liever niet kwijt wil len. Sommige voorwerpen gaan dan ook bij de privé-verzameling. Maar ze kunnen nu eenmaal niet alles bewaren. Zo hebben ze ook drie vogelmummies te koop, waarvan ze weten dat aanvul ling daarvan doodgewoon een kwestie van geluk is. Bijvoorbeeld ook bijzon der leuk zijn eeuwenoude stukjes, met figuren versierde, stof, geweven door de Kopten. Unieke ingelijste miniatu ren. Het beste is zelf eens langs de Beukelsdijk te gaan en binnen te lopen op nummer 55b waar de buit van vreemdsoortige strooptochten te kijk is. Daar eindigt het verhaal van tand technicus Piet de Vree en zijn vrouw, Mathil de zandjutter. Henk van Capelleveen Kindermiddagen in Trefcentrum Het Trefcentrum aan de Generaal Van der Heydenstraat 40 in Rotterdam wil kinderen op woensdagmiddag en in het weekeind onderdak bieden. Vandaar dat morgen vanaf 14 uur aan kinderen en ouders informatie wordt gegeven. Van 2 tot half 4 activiteit voor kinde ren van 5 tot 8, van kwart voor 4 tot kwart over 5 voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Van 2 tot 3 uur informatie aan ouders van kinderen van 5 tot 8 jaar en van kwart voor 4 tot kwart voor 5 aan ouders van kinderen van 9 tot 12 jaar. Emigrantenouders kunnen met korting vliegen Nederlandse bejaarden, die een bezoek brengen aan hun kinderen in Canada en in het land zelf willen reizen, kunnen met ingang van 1 oktober gebruik maken van de 40 procent' korting, die CP AIR verleent op alle binnenlandse vluchten. De Canadese luchtvaartmaatschappij, die een regel matige lijndienst op Schiphol heeft,' vervoert vele ouders en familieleden van emigranten tussen Nederland en Canada. De korting geldt voor mensen boven de 65 jaar. Het reisbiljet met reductie kan worden gebruikt, als er plaats ii aan boord van het vliegtuig. Willen de bejaarden een gereserveerde plaats, dan krijgen zij een korting van 20 procent op het normale tarief. Vergadering over Structuurnota De Raad voor het Maatschappelijk Welzijn houdt vanavond om 19.30 uur in kamer 12 van het Rotterdamse stadhuis een vergadering. Besproken zal worden de Structuurnota Rotter dam aan de hand van het rapport van de daarvoor ingestelde werkgroep. ^stokbrood ^^adbrqod, boerenVoi"!!S "«taurwit, i(ron, ooerenbruin, o<e"%eer •en A onv*rb*t*HIJk bokmonschop U zult wel denken: Lang geen Post Scriptum meer in de krant geweest, en u hebt gelijk. Ik hoef u daarentegen maar één woord te zeggen: Olympiade. Niet alleen, datje hier inMünchen niet meer achter die verdraaide kiekkast vandaan kwam. doch oók en vooral - de aan de in mei genoemde Olympiade-actie verbonden werkzaam heden eisten enorm vèel vrije tijd op. Bovendien stond tot voor kort nog niet eens vast, hoeveel stempels nu werkelijk gebruikt zouden worden. En zo gebeurde het verschillende malen, dat de reeds beplakte bladen weer door andere met het (op dat moment als definitief geldende) nieuwe aantal zegels moesten worden vervangen. Voorts dreigden ook hier de tragische gebeurtenissen in verband met de aan slag op de Israëlische équipe een streep door de rekening te\halen, aangezien de kans bestond, dat de Spelen geheel .futterij Door de regelmatige bezoeken zijn er een paar contactadressen ontstaan. Maar het overgrote deel van de handel moet onder de eenvoudige Arabische bevolking worden gezocht, die op haar beurt de oudheidkundige voorwerpen koopt van rondtrekkende Bedoeinen. ledereen handelt illegaal. Het gevonde ne behoort de staat. De Bedoeinen weten hun graverij echter meesterlijk te camoufleren, door hun tenten op dat stuk grond te zetten waar gevon den scherven méér beloven. Een woes tijnvariatie van onze strandjutterij. Piet «n Mathilde benutten hun vakan ties, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat; vaak zelfs tot 's morgens vroeg. Vanuit hun hotelletjes middenin de Arabische wijken ondernemen ze hun strooptochten. Ze leggen contacten met de bevolking, eten mee en laten met behulp van foto's zien wat ze willen hebben. Met gehuurde auto's zoeken ze 'de woestijnnomaden op. Piet de Vree: „Ter hoogte van een tentenkamp stoppen we. Meestal ko men de kinderen dan bedelen. Zijn de ouderen hun nieuwsgierigheid niet meer de baas dan komen die ook kijken. Pas. als het hoofd van de familie komt wordt het riskant. Met wat geschenkjes proberen we zo iemand gunstig te luimen". Mathilde: „Je moet hem complimenteren met zijn vrouwen". Piet verder: „Nee, met kra len en spiegeltjes bereik je niks. Een ezeltje hoor je daar soms alleen aanko men. omdat de berijder een transistor radiootje heeft aanstaan. Het kan wel eens ongunstig uitpakken. Dan vliegen de stenen je achterna. Eens hebben we vreselijk gelachen. Mathilde was tussen een groep Bedoeinen gaan staan, zodat ik een foto kon nemen. Terwijl'ik met mijn camera aan mijn oog sta voei ik iemand aait een 'broekzak trekken. Achter me stond een oud vrouwtje verwoede pogingen te doen mijn porte feuille te rollen. Toen ik me omdraaide liep ze zonder te schrikken, lachend weg". Geen nep Door zelfstudie en de ervaring kennen de twee --i«riehouders het verschil De werkzaamheden voor het omhoogvijzelen van de Botlekbrug zijn nagenoeg gereed. De stalen bovenbouw van de brug is een meter hoger, gelegd, de steunpunten op de pijlers zijn definitief op de nieuwe hoogte gebracht, de tijdelijke ondersteuningen zijn verwijderd. Als laatste operatie rest nog het verwij deren van de stalen hulpbruggen aan beide einden van de brug en van de bijbehorende vullingen, het aanhelen van de zandbaan voor de rijweg en het asfalteren van het wegdek ter plaatse. Het is onmogelijk deze werkzaamhe den uit te voeren met doorgaand ver keer. Daarom zal in twee weekeinden, respectievelijk van 29 september tot en met 1 oktober en van 6 oktober tot en met 8 oktober, de brug vanaf vrijdag avond 19 uur tot maandagmorgen 6 uur (of zoveel korter als de werkzaam heden toelaten) worden afgesloten voor alle verkeer en zal het- verkeer ook op de genoemde vrijdagen reeds hinder ondervinden doordat in de In de weekeinden zal de brug geduren de langere perioden in geopende stand blijven omdat de dienst van Gemeente werken deze gelegenheid tevens benut om de hangkabels van de hefbrug te vervangen. Gedurende deze weekeinden zal het rivierkruisend verkeer worden omge leid over de Spijkenissebrug. Gezien de beperkte capaciteit van deze brug moe ten transporten die hoger dan 4.00 m. of extra breed zijn, worden vermeden. Mede in overleg met de betreffende politie-autoriteiten buiten de gemeente Rotterdam zullen waarschuwings- en richtingsborden worden geplaatst, die het -verkeer tijdig op de afsluiting attenderen en langs de omleidingsroute geleiden. zouden worden afgebroken of altham geudrende kortere of langere tijd zou den worden verdaagd. Ook deze zwar te dag wilde ik voor u met een extra stempel dokumenteren. Helaas zijn nog niet alle bladen vanuit Kiel en de plaatsen, die door de fakkel werden gepasseerd, bij mij terug. Hebt u dus nog even geduld. Ik kan u evenwel reeds nu verraden dat het iets bijzonders wordt, vooral dopr het aan tal filatelistische toegiften, zoals de fakkelloop compleet, de zwarte 5e september, circa 25 verschillende dienststempejs van het stadsbestuur met het Olympiade-embleem com pleet. En dan vanzelfsprekend de ze gels en stempels van de Olympiade zelf. Ik hoop dat u er allen, tevreden- mee zult zijn. En nu het verdere nieuws: Wat ons land betreft ben ik door de vertraging, die u wel wilt verontschuldigen, wat achterop geraakt. Daarom zal ik. mij. tot de actualiteiten beperken. De op 1 september ingevoerde tariefswijzigin gen leveren ons weer een aantal nieuwe postwaarden op. Allereerst zegels van 35 en 200 cent, de eerstgenoemde ook als rol-zegel. Voorts verschijnen er weer de populaire postzegelboekjes, ditma'al inhoudend 2 zegels van 35' én ,3 van 10 cent alsmede boekjes van 4 maal 25 cent. Over.de boekjes met een hogere waarde dan f 1.— (boekjes van I.— tot 5.—) volgt volgens dienstorder II.1 nog nader bericht. Aan postwaardestukken komt uit een briefkaart van 30 en 35 cent, een adreswijzigingsformulier van 25 ct. en een luchtpostblad van 50 ct. Op 1.11 zal de in juli uitgegeven zegel „Neder landse Vlag" in een nieuwe waarde van 25 ct. verkrijgbaar worden gesteld. Voor het laatst vond iets soortgelijks plaats, toen de in 1963 verschenen zegel van 4 ct. „Landing van de Prins van Oranje te Scheveningen" korte tijd later als 5 ct. werd bedrukt. Het eigenaardige feit doet zich daarbij voor dat de 4 ct. zegel, die maar heel kort aan het loket was en daarna nergens meer "was te krijgen, slechts met een dubbeltje in de catalogus staat, terwijl de 5 ct. het drievoudige noteert. De Antillen eren hun in 1966 overle den staatsman mr.dr. da Costa Gomez op 27.10 met een speciale zegel van 30 Onze Bene lux-partner Luxemburg gaf op 11.9 een drietal t zegels van 3F elk uit: een waarde „Nationaal Monument'1, rechtshof der Europese Gemeenschap pen", dat binnenkort aan zijn bestem ming wordt overgedragen en één ter gelegenheid van het eeuwfeest van het satirische epos „Renert" van Michel Rodange. Bijval vond Zwitserland met zijn eerste portrettenserie, alhoewel Bern de geui te kritiek ter harte heeft genomen met als gevolg een nieuwe serie beroemdhe den, die m.i. elke toets der kritiek kan doorstaan. Afgebeeld worden: 10R A. Giacometti schilder/beeldhouwer),. 2OR Ch. Ramus (auteur), 30R Le Corbusier (architect), 40R A. Einstein, (geleerde) en 80R A. Honegger (com ponist). Tegelijkertijd, op 21.9, komt er nog een serie van vier waarden: 10R burgerlijke bescherming, 20R Zwitser se Alpen, ditmaal de bergen grote en kleine Spannort (kanton Uri), 30R reddingshelicopter van de Zwitserse i luchtreddingsdienst en 40R milieube- I scherming. Drie beroemde filatelisten presenteert Liechtenstein en wel Diena, bekend jurylid en expert („gepr.: Diena"), De Cock, auteur en conservator van het Belgisch Postmuseum en Steinway, weldoener en expert. De zegels, die op 7.9 verschenen, hebben de waarden 30, 40 en 130R. Een tweede set beeldt drie sculptuurtjes uit eigenwillige boomtakken en -wortels af. Deze ze gels kosten 20, 30 en 110R. De veilingcatalogussen van diverse hui- ,zen worden hoe langer hoe meer kost bare naslagwerken en bronnen van' informatie voor de filatelist. Zo ook hier de catalogus van Edgar Mohrmann Co., 2 Hamburg 1, Speerstort 6, die met vele afbeeldingen een overzicht geeft van wat er al zo op 9, 10 en 11 oktober op de veiling komt. Interes- sant is een uitvoerige beschrijving van „Ge- twee bekende foutdrukken van Zwe den en Sicilië, die op gelijk niveau rijn te plaatsen met de beroemde One Cent van Guyana, die ik u onlangs meldde en die ook door Mohrmann werd geveild: nee, ik vergis me, dat was een 2 Penny Mauritius Post Office (april 1972). In 1954 werd de oranje Tre Skilling zegel 'reeds vergelek. n met de 1 en 2 Penny Mauritius Post Office op brief! De beide zegels van Guyana en Zweden staan, doordat zij unikaten zijn, op de ranglijst van topzeldzaam- heden veruit .aan de spits, hetgeen niet wil zeggen, dat de Siciliaanse foutdruk (waarvan er slechts twee bestaan) min der belangwekkend is. Alleen reppen noch de Zumstein, de Michel en de Yvert ermet een woord over. Grote belangstelling vinden bij Mohr- mann's veiling ditmaal ook zeldzaam heden zoals een van zes bestaande NABA blokken ongetand, proefdruk ken van de Columbus-eeuwfeest zegels der Verenigde Staten, ballon- en mou- lin-brieven van Frankrijk etc. Vanzelf sprekend vindt iedere verzamelaar in het rijke aanbod wel iets van zijn gading, alleen vertel ik u iets over het topmateriaal omdat dit het meest tot de verbeelding van ons filatelisten spreekt. De catalogus kunt u met een briefkaart aanvragen bij bovengenoem de firma, hij wordt gratis verstrekt. Ernst R. Hofmann, A.I.J.P. Theaterjaarboek Bij uitgeverij Buijten en Schipperheijn, Valkenburgerstraat 106 in Amsterdam is het Theaterjaarboek nr. 20 versche nen over het seizoen 1970-1971. Voor belangstellenden een boek vol foto's en interessante gegevens over in dat jaar gespeelde stukken. Het boek kost f 12,75 excl. portokosten.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1