I. blijft u er voor thuis Met Andere Woorden Dierenambulance is voor Bosschieter geen vetpot- trtmr Eerst zeeman en sigarenwink (Dhihit holise DE HAVENLOODS. DINSD AG 3 OKTOBER 1972 De woonwagen staat wat verborgen ergens bii de kronkelige Charloise I.agediik in Rotterdam-Zuid. Wanneer je het enigszins huilerige paadje dat de toegangsweg vanaf de dijk vormt - bent af gehobbeld, word-je onmiddellijk vrolijk begroet door Rob, een flink uit de kluiten gewassen vertegenwoordiger van het „vuilnisbakkenras". „Ja Rob is onze clownzegt de heer Aad Bosschieter. bewoner van de woonwagen en oprichter van de tot nu toe enige dierenambulan ce in Rotterdam en wijde omgeving. Bij het woord ambulance denk je aan wagens die met hoge snelheid en brul lende sirenes door het verkeer schieten om de slachtoffers van ziekte of onge val zo snel mogelijk in het ziekenhuis te brengen.'Gaat het bij een dierenam bulance net zo? „Nou, nee", zegt de heer Bosschieter. „Een sirene hebben iwe nog niet, maar wel drie modern ingerichte wagens, compleet met ver schillende brancards en allerhande eer ste hulpmateriaal, terwijl één wagen zelfs is uitgerust met een zuurstofappa- Met deze wagens is de heer Bosschie- of e dagelijks ('s nachts net zo goed) op pad om gewonde dieren, die vaak na een verkeersongeval zo maar op straat zijn achtergelaten, te vervoeren. Alle gewonde dieren die door de ambulance zijn opgehaald, worden eerst voor on derzoek naar een dierenarts gebracht. Deze beslist dan of het nog mpgelijk is om het beest verder te laten leven. Wanneer dat laatste het geval is, wordt hij na behandeld te zijn, liefderijk opgenomen door de heer Bosschieter. Rob, de vrolijke bastaard is daar in al zijn enthousiasme en zeer duidelijk illustrerende aanhankelijkheid, een sprekend voorbeeld van.Kort na de opening van dierenambulance Siberian, eind maart van dit jaar, raakte Rob bijzonder ernstig gewond bij een ver keersongeluk. Hij werd door de dieren ambulance dienst opgenomen, maar eigenlijk geloofde niemand dat hij het zou halen. Binnen korte tijd, echter knapte hij helemaal op en hij is nu een geweldige speelkameraad voor alle die ren die worden binnengebracht. Taxidienst Toch behoort het ophalen van ver keersslachtoffers eigenlijk niet tot de voornaamste bezigheid van de dieren ambulance. „Hoewel wij gemiddeld twee keer per dag voor een ongeval opgeroepen worden, is onze eerste taak het halen en brengen van mensen, die met hun zieke huisdier naar een dierenarts willen en zelf geen vervoer hebben. Het blijkt dat daaraan een Wie, zoals de lieer Bosschieter de hele dag te maken krijgt met zieke, zielige en nooddruftige dieren, bemerkt dat het toch vaak dc mensen zijn, die de grootste moeilijkheden hebben. Vooral oude mensen, die zo sterk kunnen hechten aan hun hond of poesje, zijn gebroken wanneer hun huisgenoot niet meer te genezen is. Het komt eveneens vaak voor dat mensen, die eigenlijk aan een verzorgingstehuis toe zijn, toch alleen willen blijven wonen, omdat zit hun huisdier niet mee mogen nemen naar het bejaardentehuis. Ook kwam de heer Bosschieter in contact met een oude dame die nachten lang in de keuken bij haar doodzieke hond had liggen slapen en die van haar karige inkomen f.60,- per week moest betalen aan injecties voor het arme beest. Op zijn vraag waarom ze het dier niet uit zijn lijden wilde laten halen, antwoord de de vrouw dat zij dat wel had voorgesteld, maar dat de dierenarts daar bezwaar tegen maakte. Naast alle narigheden, die de thans 42-jarige eigenaar van deze unieke die- renservice meemaakt heeft hij zeker ook veel fijne ervaringen. De dankbaar heid die dieren tonen wanneer ze weer helemaal opgelapt worden, is natuur lijk zijn giootste beloning. Ook is het een fijne taak de dieren, waarvan vrijwel altijd de eigenaar onvindbaar blijkt, na hun genezing weer in een gezin te plaatsen. De heer Bosschieter is echter wel kritisch wat deze aanvra gen betreft. Hij praat met de toekom stige baas of bazin en vertelt hen vooraf de eventuele slechte eigenschap pen van het beest. De motivatie van de toekomstige eigenaar is voor hem van doorslaggevende betekenis. Wie een dier wil hebben mag dan zelf de prijs bepalen. Rijk zal de heer Bosschieter van deze verkoop echter nooit worden, want de dieren hebben natuurlijk altijd een flink bedrag gekost aan voeding en medische verzorging. Bijna altijd moet hij er dan ook op toeleggen, maar daaraan tilt hij niet zo zwaar. Het belang van het dier staat bij hem nu eenmaal voorop. Niet geschikt „Ach", zegt hij wat peinzend, „eigen lijk ben ik misschien wel niet zo geschikt voor dit werk. Ik ben er te week voor, want ik kan me het leed zelf zo aantrekken. Als ik zie hoe harteloos sommige mensen zijn; ze lopen gewoon door als ze een aangere den dier zien dat misschien vreselijke pijn lijdt." Zijn de ervaringen met het publiek dus lang niet -altijd éven plezierig,, de sa menwerking met diverse instanties zo- rt de dierenbescherming Dierenvriend Bosschieter, die^via een lange periode op zee en een wat kortere tijd als sigarenwinkelier, een half jaar geleden in deze dierenhulpr dienst belandde, heeft de zaken profes sioneel aangepakt. Naast zijn drie Wa gens beschikt hij over een mobilofoon -installatie waarmee hij in direct con tact met zijn mensen slaat. Natuurlijk beluistert hij ook trouw de politieradio en weet dan onmiddellijk of t eurd i dier betrokken raakte. Ook houdt hij van elk binnengekomen beest (tot nu toe waren dat er ruim 600) een kaart bij. waarop alle bijzonderheden en de gemaakte kosten vermeld staan. Hoe kwam hij eigenlijk op het idee van een dierenambulance? „In de tijd dat ik mijn sigarenwinkel ging sluiten, las ik toevallig in de krant dat er in Amsterdam een dierenambulance was opgericht. Ik dacht er eens over na en toen ik hoorde dat er ook in Den Haag een dergelijke dienst bestond, ging ik daar eens praten. Jk werd toen meteen enthousiast temeer omdat ik zelf een groot dierenliefhebber ben." De heer Bosschieter is inderdaad een dierenvriend en hij bewijst zijn liefde ook door het feit dat hij al jaren een kennel met Siberische husky's heeft. Met deze prachtige, originele sledehon den gaat hij regelmatig naar tentoon stellingen. Zijn schoorsteen vol bekers getuigt van deze hobby die hem er zelfs toe heeft gebracht, drie weken buiten in de sneeuw te slapen naast een hond die maar niet aan de mens kon wennen. Nii heb ik er een gewel dig lief dier aan", aldus de heer Bos schieter. Zijn/voorliefde voor de Siberi sche sledehond heeft alles te maken met zijn belangstelling voor de wolf en zijn familie. „Ik ben gek op honden zijn i de wolf. Van hen leer ik het ware karakti de hond kennen. Ik vind dat de meeste mensen te weinig begrip opbrengen voor de leefwijze van een dier. We kunnen een beest nu eenmaal niet volgens Onznormen beoordelen, wc moeten uitgÈtm van zij ff leefwereld." Vroeg op De dierenambulance die nu dus een half jaar bestaat, levert de heer Bos schieter en zijn medewerkers nog niet voldoende op om er volledig van te Morgen is het 4 oktober,- wereld- dierendag. Een dag waarop alle huisdieren eens extra in de belang- i stelling worden gezet en waaeftp men zich misschien wat meerman)) k anders bewust is van de liefd^cijf s o'n huisgenoot schenken kan. v >ie ené dag per jaar waarop het ier wat extra aandacht krijgt, j weegt natuurlijk niet op tegen alle gebrek aan belangstelling, zorg aandacht die dieren helaas maar al j te vaak moeten ondervinden. Hoe 1 vaak gebeurt het niet dat eed if gewond door een aanrijding, aan 1 zijn lot wordt overgelaten? Sinds 1 kort bestaat er in Rotterdarii ech- ien instantie die zich met deze tragische kant van het dierenleven bezighoudt. Het is de dierenambu- lance „Siberian" aam de Charloise t Lagedijk 479b, te Rotterdam, te 010- 808408. aan. Vandaar ook dat iets bij doen. In het ge' heer Bosschieter betekent dat. dat hij •t hard worden gewerkt uren gebeurt het regelmatig dat we weggeroepen worden Voör een overre den kat. Ook werd ik eens midden in de nacht opgebeld en toen ik slaperig informeerde waar het ongeval had plaats gevonden vertelde men mij een heel verhaal over een echtscheidingsaf- faire. Er bleek een hond bij betrokken te zijn die niemand wilde hebben. Nou vraag ik je, zo. Jets midden in nacht! - De praktijk van zes maanden dieffn- ambulancedienst heeft de heer Bos schieter geplaatst voor talloze proble men. waarvoor hij nog geen oplossing kan vinden. Hij is er echter wel doorlo pend mee bezig en hij heeft ook tal van ideetjes, die hij wegens tijd- en geldgebrek nog niet heeft kunnen uit voeren. Zo denkt hij b.v. aan een ziekenfonds voor dieren, aan een blad over de levenswijze van huisdieren en ook speelt hij met de gedachten een dicrenbioedbank te organiseren. Zijn grootste wéns is echter de oprichting van een dierenkliniek zoals die ook in Utrecht bestaat. Voorlopig is het echter zo ver nog niet en heeft dierenambulance Siberian, nog te mtfkén 'rhêt de' Alledaagse prak tijk. Die is soms lang niet zo plezierig, maar het is wel werk waar dierenlief hebber Bosschieter en zijn assistenten zich met hart en ziel aan overgeven. Ze kunnen en willen nu eenmaal niet zijn bed al om 4..10 om dan tot 8.30 voor' ee krant te rijden. Daarna w( minstens 10 uur in de dienst. „Ja", zegt hij. „Het is nat moeiend, zulke lange dagei dien ben je ook 's nachts er :n ochtend- ;rkt hij nog ambulance- Nachtblindheid oorzaak van veel ongelukken Alhoewel het verkeer overdag twee keer zo intens is als 's nachts, worden in de nachtelijke uren 3 maal zoveel mensen door het verkeer gedood dan overdag op de Amerikaanse snelwegen, aldus bericht het Amerikaanse blad Optical Journal and Review. Het schat het fatale ongelukscijfer in dé nacht op ongeveer 9,3 per 100 miljoen voertuig mijlen terwijl dit overdags 3.6 be draagt. Zelfs met minder verkeer is rijden gedurende de nacht driemaal zo gevaarlijk als op de dag. Bij een recent onderzoek, waarbij de Politieke partijen over milieubeleid gevraagd alle politieke partijen vertegen woordigd in de Tweede Kamer een aantal vragen voorgelegd hande lend over het leefmilieu. De partij- mening. Met het oog op de komende Ka merverkiezing acht de Vereniging dergelijke uitspraken van belang. nachtzichtmeter van de American Au tomobile Association werd gebruikt, faalde bij 100 proefpersonen, die volle dig gecorrigeerd waren voor een een- meier-test, 26 procent op een onder deel van de nachtgezichtsvermogen- test. Beneden de leeftijd van 35 faalde^ 15 procent. 20 procent tussen de' leeftijden van 35 en 53 en zeventig procent van de testpersonen boven de Een en ander betekent, dat bij het alleen bii daglicht opmeten van het gezichtsvermogen de mogelijkheid over I het hoofd wordt gezien dat één op e vier personen visueèl gehandicapt ikt als de zon onder gaat. De heer H .klanten" zittend in dc raadszaal v; de Bij juiste oplossing leest men in uitstekende randvakjes boven en der van links naar rechts, links en rechts van boven naar beneden - - de namen van vier niet-alledaagse beroe- Noteer deze vier beroepen op een briefkaart tn stuur de kaart naar Met Andere Woorden, postbus 5204 in Rotterdam. Voor dinsdagmorgen 10 ■oktober moeten de oplossingen in ons bezit zijn. Onder de goede inzenders worden drie prijzen van tien gulden verloot. Winnaars en oplossing vermel den we in de krant van donderdag 12 Horizontaal: 1. zangstuk; 2. Europe aan; 3. meisjesnaam; 4. sparen; 5. ongevuld; 6. soort bode; 7. getij; 8. vreugde; 9. sluitvoorwerp; 10. eer; 1 1. Europeaan; 25. vrucht; 26. raam; 27. teer, 28. voorzetsel; 29. rivier (Spaans); 30. baan voor balspel; 31. navigatiemiddel; 32. gade van Zeus; 33. overal; 34. onderscheiding; 35. plas; 36. kerkelijk lied; 37. tongbewe ging; 38. schrijfgerei; 39. vallei; 40. vogel; 41. puntig voorwerp; 42. auto- type; 43. orgaan; 44. lijzig spreken: 45. voorgaand; 46. verkwikken; 48. voor deel. winst; 49. boom; 50. roeipen; 51. vochtig; 52. mededogen; 53. stoot; 54. eierproduktie; 55. wiel; 56. bloem; 58. huiselijk spel; 59. mop; 60. vrucht; 61. stad aan Franse Riviera; 62. hooggele gen plas; 63. landverhuizer; 64. brand stof; 65. beteugelen: 66. onb. v.n.- woord: 68. roofdier; 69. deel van mond; 70. mal; 71. huid; 72. brand stof; 7,3..naam geven; 75. zangstem; 76. knaagdier; 77- plant met aarde; 78. vergrootglas: 79. veronderstellen: 80. schenken; 81. huisdier; 82. ontvangst bewijs; 83. tandbeen; 85. goedig mens: 86. bezitt. v.n.woord; 87. krachteloos; 88. regel: 89. vis; 90. deel v.d. week (Frans); 91. koor: 92. onfraai; 94. vrouwspersoon; 95. stekelvarken; 96. leerrede; 97. pausennaam; 98. waterke ring; 99. wagen; 100. toiletgerei; 101. kamwiel; 102. vlaktemaat; 103. vol doende; 104. telwoord; 105. stem(uit- brenging). 106. manspersoon (Spaans); 107, melaatsheid; 109. raam. 111. eerste koning van joodse volk: 112. uitgave; 113. vogelmest; 114. uitstal ling; 115. zwijn. Verticaal: 1. luisterrijk; 2. vlug: 3. opdracht. 4. seconde; 5. waterkant; 6. windrichting afk7. bedrijver; 8. eenmaal; 9. orde, zin; 10. hemelli chaam: 11. roofdier; 12. boom; 13. soort zweep; 14. tandbeen; 15. netvlies van oog: 16. deel van Rusland; 17. boom; 18. pluis; 19. griffelen; 20. voedsel; 21. ogenblik: 22. liefdegod; 23. Engels voegwoord: 24. jongens naam; 25. aanduiding voor scheep vaart; 26. imiteren; 27. vogel; 28. metaal; 29. beroep; 30. oosterse jon gensnaam; 31. aanw. v.n.woord: 32. pers. v.n.woord; 33. lengtemaat; 34. lust, régel; 35. weldoorvoed; 3'6. ho ningdrank; 38. hoofddeksel; 39. arron dissement (afk.): 40. vocht; 42. legen de; 43. rond voorwerp; 44. metaal; 45. telwoord; 46. overschrijven (geld); 47. alvorens; 48. muil; 49. hardop; 50. insekt; 52. leefregel; 53. bijeen; 54. inhoudsmaat; 55. lust; 56. Europeaan; 5 7. lidwoord; 58. steen; 59. zaadje; 60. nauw; 61. kansbriefje; 65. voorzetsel; 66. klap; 67. wegnemen: 68. vleier; b9. erg; 70. als voren: 71. kip; 72. egaal; 73. zoon van Noach: 74. paradiisfi- guur; 75. kerkelijke straf: 76. kweek plaats: 77. gerecht; 78. schaap; 79. pulverig; 80. boosheid, afgunst; 81. fris; 82. oude maat; 83. calorie (afk.); 84. deel v.d. week; 85. inentstof; 86. int. organisatie (afk.); 88. gebruik; 89. respect; 90. duister; 92. naderhand; 93. betaalkantoor; 94. randstrook; 95. springloop; 96. luister; 97. soort mili tair; 99. boksterm (afk.); 100. maand; 101. jongensnaam (afk.); 102. artikel van wet (afk.); 103. voorzetsel; 105. soort saus; 106. voedster; 107. meisjes naam (afk.); 108. biet; 109. kweekbak; 110. geweidragend dier. Op dinsdag 3 oktober danst in de grote zaat van de Doelen in Rotterdam het Natio nale ballet van de Filippijnen, Bayanihan. Bvanihan brengt een programma van inheemse volksdansen en volksmuziek in regionale kostuums en gebaseerd op een eeuwenoude kunstvaardigheid. n Onredelijk Het verhaal van de chronische zieke in uw blad van 5 september is een schrij nend verhaal,, dat aai\ge$|t hoe slecht onze maatschappij er Tn geslaagd is zwakkere».,in. oiue„.sanjej)texiq£ EflE bescherming te geven waarop zij recht hebben. Dat mevrouw Van Briemen echter mevrouw Van Veenendaal, oud-staats secretaris van C.R.M. beschrijft als iemand die niet zou weten hoe het in onze samenleving' gesteld is met bijv. de chronisch-zieken, de gehandicapten en bejaarden, om maar enkele zwakke groepen te noemen, lijkt mij onrede lijk. Het is juist mevrouw Van Veenen daal geweest, die er voor gewaakt heeft dat juist deze groepen niet de dupe van de bezuiniging zouden worden. Voorbeeld: Ondanks de personeelsstop die voor alle C.R.M .-sectoren geldt, heeft zij er voor gezorgd, dat t.b.v. de bejaarden en de chronisch zieken in 1972 toch het aantal gezinshelpsters met 8.000, alléén 'bestemd voor hulp verlening aan deze groep, kon worden uitgebreid. Het overleg met gehandicapten-organi saties, dat vastgelopen was, is door haar weer op gang gebracht. Zij heeft ook een strafbepaling in de Bijstandswet willen aanbrengen, om de profiteurs te kunnen straffen, om daar mee geld vrij te krijgen dat gebruikt zou-kunnen worden voor mensen, die het werkelijk hard nodig hebben. J. A. Wever, Rotterdam. VERENIGD EUROPA-ENVELOPPEN In het vormingscentrum voor werken de jongeren aan de Singravenlaan 4 te Arnhem wordt op zaterdag 14 en zondag 15 oktober een filatelistische Verenigd Europa expositie gehouden. De tentoonstelling is zaterdag van 11 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur geopend. Aan de expositie, die is georganiseerd door de vereniging Verenigde Naties - Verenigd Europa, nemen deel filatelis ten uit Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk en ons tand. Speciale tentoonstel- lings- en jubileumenveloppen (ter ere van het 25-jarig bestaan van de Euro pese beweging) kunnen behalve op de tentoonstelling worden verkregen door overmaking van f 3.50 (incl. verzend kosten) op naam van penningmeester V.N. - V.E., Meloenstraat 129 in Den Haag, postgiro 1.015.555. U ontvangt dan een set van twee enveloppen. g 5 oktober kan n morgen". In deze - van Henk Mochel - komen min ot meer omstreden onderwerpen aan de orde, als erfelijke afwijkingen, kunstmatige inseminatie en genetica (verbetering van het Reacties op dit programma zullen worden behandeld via de NCRV-radio op donderdag 12 oktober via Hilversum 2 in het program ma: „Podium voor de vrouw" (10.33-11.05 het drukkershuis uitnodigingen, aankondiginga dankbetuigingen, verhuiskaart visitekaar.en; briefpapieren postpapieren in vete kteurei Overzicht van de belangrijkste televisieprogramma's If. Om 22.20 Dingen nog E 72, Euro nd de politieserie FBI. Om 22.15 k Radio Omroep Stichting nog kijken naar The Goodies. Treslong in Hillegom KRO's Piste. Na het journaal de bekende figuren als Piet Röm'er, Leen Jongewaard jiker. Na Brandpunt Alias Smith ,Schaep-2" Ci 'Olgensvan de NOS Uit c ZATERDAG I - Or NCRV-middagprogramma. oestbare Swiebertje vult het voorprogramma; na het journaal is er wéér een esstuk: Zeskamp, vanuit het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy'. Om 21.35: Er zit iek in met The Rivals en het trio Rob van Dijk. Tien uur is weer de vaste :e-Majeure-tijd en het NCR V-programma wordt besloten door Ander Nieuws. "ERDAG II De VARA begint met Coronation Street. Na het journaal zien we nieuw avontuur van Commissaris Maigret, Maigret in de mist. Dan een ntwintig minuten durend programma rond de in korte tijd populair geworden jer Cornelis Vreeswijk. Tenslotte nog Achter het nieuws en daarachter het ZONDAG I en weekjournaal om 16.45. Achtereenvol- I kijken naar Openbaar Kunstbezit, Paarden- een CBS-film over Herfst (en dan bedoelt Eric), de voetbal- en toto-uitslagen. Woord m°20.35 'de'premtèi vroskoop geeft ond aom. Geen paniek er Studio Sports Panorai Ie deel van het Zwj de vooravond AVRO's Toppop en Wie van st-panellid Georgette Hagendoorn. Na het nturen van Peyton c.s. Salto Mortale. De roemde Tivoli. Televisier Magazine en het

De Havenloods | 1972 | | pagina 3