Steeds meer crematies in Nederland Ray Charles en R.R. King concerteren Gasunie: liever opslag dan nieuwe pijpleiding - "J zodat de Van de 110.199 landgenoten die vorig jaar de laatste adem uitbliezen zijn bijna 18.000 tot as vergaan in de ovens van de Nederlandse crematoria. De cijfers geven een verrassend beeld van de ommekeer in onze lijkenbezorging sinds 1 april 1914, onder grote weerstand, het eerste crematorium te Velzen in gebruik werd genomen. Het proces dat binnen anderhalf uur een dode reduceert tot een hoeveelheid poedervormige as, is onstuitbaar in opmars. Verstrooiing van de as komt steeds meer in zwang. Een gering aantal verwanten kiest als laatste rustplaats de golven van Noordzee of Waddenzee ,waar met toestemming van de offi cier van Justitie verstrooiing mogelijk is maar de meesten laten deze plech tigheid verrichten op speciaal daarvoor bestemde akkers bij de crematoria. Op zo'n groene vijver des doods aan de Maeterlinckweg in Rotterdam drijft vaak een verlept tuiltje bloemen als heugenis aan dit ceremonieel. Dit ga zon, waarboven meeuwen hun glij vluchten beschrijven, is sinds de ope ning van het crematorium Rotterdam- Zuid de „laatste rustplaats" geworden voor 5000 overledenen. Er is niets meer dat aan hen herinnert. Beheerder W. Assems en zijn 17 persó- neelsleden zijn nauw betrokken bij de stormachtige groei van de lijkverbran ding 'in Nederland. Hun cijfers houden gelijke tred met de landelijke. In het eersfe half jaar van 1972 bleek de crematie met een totaalprecentage van 18,53 weer verder te zijn ingelopen op de traditionele teraardebestellingen. Het zal de heer Assems niet verwonde ren als de verbranding dit jaar zal worden toegepast voor éénvijfde van de overledenen. En er wordt rekening gehouden met een groei tot 50 procent binnen 20 jaar. Nu al zijn er gemeen ten in Nederland (Groningen en De venter bijvoorbeeld) waar de helft of meer van de gestorvenen wordt gecre meerd. Pijlsnel Deze pijlsnelle ontwikkeling manifes teert zich ook in Rotterdam en omge ving. Steeds meer rouwkoetsen zetten koers naar het tempelachtige cremato rium. Veelkantig als een edelsteen staat het terzijde van de Zuiderbegraaf- plaats in een groen areaal, dat de nabijheid van een wereldstad verslui ert. Zoais overal elders leidt de aanwezig heid van een crematorium hier tot een sterk verhoogde belangstelling voor de ze uitvaarten. „Zien cremeren, doet cremeren", zeggen de mensen die het weten kunnen. De stijging zal stellig een acute versnelling te zien geven, als de plannen voor een crematorium op de rechter-Maasoever verwezenlijkt worden. Overwogen wordt, om dit te bouwen op de nieuw aan te leggen begraafplaats Capelle, nabij Alexander- polder. voor rekening van de gemeente Rotterdam. Het eerste jaar werden in Rotterdam 1671 crematies geboekt, in het tweede 2450 en de verwachting is, dat dit jaar het aantal ruimschoots boven de 3000 zal komen. De maximum capaciteit van 4000 verbrandingen zal binnen afzienbare tijd geheel worden benut. Het crematorium wordt in toenemen de mate een laatste doorgangshuis voor stedelingen en plattelanders. Vorig jaar werden in Rotterdam-Zuid 1530 over ledenen uit Rotterdam en Schiedam verast, 251 personen uit de rest van Zuid-Holland, 120 uit Noord-Brabant, 71 uit Zeeland en 75 van elders. Men heeft er soms een lange en kostbare reis voor over om de overlendenen aldus de laatste eer te kunnen bewij zen. Er moeten vaak vrij forse afstan den Worden overbrugd, als gevolg van het feit dat er tot op heden keuze is uit slechts negen crematoria. Sober ceremonieel In het stijlvolle gebouw voltrekt zich zonder ophouden het doorgaans sobe re ceremonieel van de uitvaart. Dagen met 15 of 16 crematies zijn geen uitzondering en het gemiddelde be reikt volgend jaar stellig de 70 per week. Een schijnbaar eindeloze ommegang van rouwdragenden beweegt zich door gangen en zalen. Dank zij een vernufti ge indeling kunnen twee groepen tege lijk worden ontvangen, zonder dat die een glimp van elkaar opvangen. Een herdenkingsplechtigheid in de au la's - er is keuze tussen een grote en een kleine - mag niet meer dan een half uur in beslag nemen. Een zekere versobering kenmerkt het ritueel. Het gebruik van eenvoudige vuren- of grenenhouten kisten, die mee verbrand kunnen worden, is vrij alge meen. Uit veraf gelegen dorpen komt nog wel eens een stoffelijk overschot naar Rotterdam, dat in een kostbare dubbele eiken kist (prijs 800-900 gul den) te ruste is gelegd, omdat de nabestaanden daarmee hun respect en liefde voor de dode tot uitdrukking willen brengen. Nog voor zij de thuis reis volbracht hebben is dit huldeblijk in vlammen opgegaan. Ontmythologisering Versobering in de symboliek van de laatste eerbewijzen lijkt hand in hand te gaan met een terreinwinst van de crematie. Sprekers aan de geopende groeve hebben plaats gemaakt voor "'oordvoerders achter een catheder. Werden aan de voorstanders van cre matie in vroeger jaren vaak anti-reli gieuze drijfveren toegeschreven, (hans zijn het steeds meer predikanten die de uitvaart leiden. Met speciale wensen wordt zoveel mo gelijk rekening gehouden. Wie een koortje mee wil brengen om liederen te laten zingen die de gestorvene graag beluisterde, krijgt daartoe de gelegen heid. Ook wordt weieens een orgeltje binnengedragen. Maar dit blijven uit zonderingen. Gastvrijheid in Rotterdams museum wordt herhaald Vier nieuwe gasten hebben de tentoonstelling „Gast-Vrijheid" in het museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam voor de derde en wat dit seizoen betreft laatste keer een ander gezicht gegeven. Daarmee wordt een mteressant experiment afgesloten dat beoogde museumbezoekers in de gele genheid te stellen een persoonlijke keuze uit de rijke köllektie van het museum te doen en er een mini-ten toonstelling mee op te bouwen. Bij elkaar heeft een 20-tal bezoekers uitvoering gegeven aan onze uitnodi ging zo'n gastrol te vervullen. Onder hen waren niet alleen deskundigen en geschoolde liefhebbers, maar ook geïn teresseerde leken, die graag aan dit experiment wilden meedoen. De reacties van het publiek waren vrijwel zonder uitzondering gunstig. Redenen genoeg om te spreken van een geslaagd experiment dat voor herha ling vatbaar is. De laat$te gasten zijn mevrouw dres. O. L. Bouma. medewerkster CRM, me juffrouw S. de Graaf, -Secretaresse, en de heren C. Kuylman. direkteur van een drukkerij en Jacob Zekveld, Rot terdamskunstenaar. Hun keuze, samen met die van. enkele gasten uit de tweede ronde, is tot 1 december te zien in de kleine zaal op'de eerste verdieping van het museum, Willems kade 25. week of zes vrijwel geen enkel zicht baar teken meer herinnert aan een dode. .Met op schoorsteen Strenge voorschriften maken het vrij wel onmogelijk zeer persoonlijke wen sen in dit opzicht te verwezenlijken. Zo kan men de asregen niet laten nederdalen op percelen waaraan men zelf de voorkeur geeft. Het fabeltje dat de resten mee naar huis genomen, kunnen worden om eventueel op de schoorsteenmantel te worden bijgezet, doet evenwel nog hardnekkig de ron de. Bijzetting is wel mogelijk in een alge mene nis van het crematorium, een sqort urnenmagazijn, niet voor publiek toegankelijk. De as verblijft daar mees tal 'tijdelijk, in een dichtgesoldeerde zinken bus en wórdt later toch uitge- Een permanenter karakter draagt de plaatsing in het columbarium, in Rot terdam bestaande uit muurpartijen met open nissen. Bronzen plaatjes op de sierurnen vermelden naam en sterf datum van de overledenen. In deze „herdenkingstuin" is plaats voor 900 van deze vazen, die voor vijf jaar geplaatst kunnen worden tegen een betaling ineens van f 200. en voor de volgende periode van vijf jaar f 175. Er is nog volop ruimte in dit cólumba- Zal in het Nederland van omstreeks 1990 de helft van het totale aantal gestorven worden gecremeerd? Elders neemt de crematie soms massale vor men aan. Japanners klagen over de situering van een aantal der 4500 crematoria, die in dichtbevolkt? woon wijken op nog tamelijk primitieve wij ze worden geëxploiteerd. Niet minder dan 621.848 dode Japanners schoven vorig jaar de ovens in. 76 procent van het totale aantal overledenen. In Enge land (56.84 procent, 212 crematoria) en in Duitsland is eveneens een pijl snelle ontwikkeling waarneembaar. De oosterburen hebben al in 1878 het voorbeeld gegeven met de bouw van een crematorium te Gotha. Multatuli was één van de eerste Nederlanders die zich daar liet cremeren. Eerst elzen Toen hier de vorige eeuw voor het eerst gesproken werd over de bouw yan een „lijkoven" bleek geen enkele gemeente bereid daarvoor grond af te staan. Van 1914 tot 1954 bleef maar écn crematorium beschikbaar, dat in Velzen. Het tweede^ werd in Dieren De grote doorbraak kwam tot stand in 1968 (er werd toen nog geen tien procent van de overledenen gecre meerd) door een wijziging in de Wet op de Lijkbezorging, die crematie en begrijven gelijk stelde. Men kreeg hier door wettelijk de vrije keuze, hetgeen ook voor de nabestaanden geldt. Voor dien was crematie slechts mogelijk als de overledene voordien officieel van zijn voorkeur-had blijk gegeven. Het was geen toeval, dat burgemeester Thomassen de eerste paal sloeg voor het crematorium Rotterdam-Zuid en dat minister Beemink het in januari 1970 officieel in gebruik stelde. Deze gezagsdragers onderstreepten iele erkenning van de lijkverbranding. De wet heeft ook de bouw van crema toria door gemeente en provincie mo gelijk gemaakt. De eerste op gemeente lijk initiatief gebouwde inrichtingen functioneren reeds (o.a. Amsterdam en Enschede) en andere zullen volgen. Volgens een recente publikatie van ir. A. Kloos in het blad De Nederlandse. Gemeente moeten tot 1990 een 30-tal crematoria worden gebouwdbij voor keur kleinere, voor beperkte lokalitei- te overbruggen. Er komt dan verbran dingsruimte beschikbaar voor 50 pro cent van de overledenen. Afhankelijk van de begrafeniskeuze kan men in het algemeen stellen, dat cremeren niet duurder is en in vele gevallen (dure kisten en grafstenen, het kopen van graven en de rechten kun nen afgeschreven worden) zelfs goed koper (in Rotterdam f 360.—). R. J. Leeuwis. Aero-filatelie. op Schiphol lieden van de Nederlandse Vereniging van Aero-Philatelisten „De Vliegende Hollander" tonen in het stationsge bouw van Schiphol op 21 en 22 oktober collecties van de interessante pioniervluchten over de Oceaan. Foto's, brieven, postzegels, unieke do cumenten, herdenkingspenningen, boe ken en curiosa, alsmede post van KLMTrecord vlucht en, van de moderne ruimtevaart en ansichtkaarten uit de begintijd van de luchtballonnen en zeppelins zullen er te zien zijn. Voor verzamelaars kan een bezoek aan Schiphol belangrijk zijn,-want men kan er, alléén op 21 en 22 oktober speciale enveloppen verkrijgen betreffende de beroemde Oceaanvlucht van Lind bergh, nu precies 45 jaar geleden ge- fnaakt. De Nederlandse PTT zal alle post, die op 21 en 22 oktober in de tentoonstel lingszaal van Schiphol wordt gebust, voorzien van een bijzonder „Lind- bergh-Stempel". De tentoonstelling op Schiphol is op 21 en 22 oktober geopend voor het publiek van 11 tot 7 uur, tijdens welke uren ook verkoop stands met postzegels en luchtvaart souvenirs geopend zijn. Verzamelaars, die niet in de ge-legen-' heid zijn deze lie Dag van de Aero- Philatelie op Schiphol te bezoeken, kunnen de bijzondere enveloppen, die door de Vliegende Hollander gefran keerd zijn en die zijn voorzien van het ééndags-poststempel der PTT, voor de prijs van voor-inschfijving verwerven. Twee verschillende enveloppen, com pleet met zegels en stempels worden na ontvangst van f. 2,- op postgiro 402628, ten name van „Stichting Ten toonstelling Vliegende Hollander", Zestievenhovenstraat 26b, "Rotterdam aan de bestellers toegezonden. Het vocale en instrumentale zenuwcen trum van dit crematorium is een com plete studio, waarin operator J.W. Donkelaar de panelen bedient. Laat men het niet aan de directie over om voor passende muziek te zorgen dan krijgen de nabestaanden keus uit een lijst met 600 composities. Er ruisen steeds méér psalmen door de aula's en de religieuze nummers (ook Gregoriaans) voeren de boventoon in deze catalogus. Maar ook klassieke muziek van alle bekende componisten is op banden en platen voorhanden. Gospelsongs en negrospirituals klin ken uit de luidsprekers als de kist wordt neergelaten, socialistische koren zingen van hun heimwee naar het morgenrood of orkesten brengen een volkslied ten gehore. Beatles De jeugdige studiochef is via een com municatiesysteem verbonden met de opzichter in de aula. Hij distribueert zijn muziek op de seconde nauwkeu rig. Geen wens of er kan in deze discotheek aan worden voldaan. Lied jes zoals die van Pipi Langkous kunnen een huiver van ontroering door de aula zenden, als ouders daarmee afscheid nemen van hun gestorven kind. De Beatles begeleiden soms jongelui op hun reis naar de crematie-oven. Ook in dit opzicht is er sprake van modever schijnselen. In de Nederlandse crema toria behoren „Waarheen, waar'voof en „De nieuwe dag waarmee Mieke Telkamp haar comeback heeft inge luid, tot de veelgevraagde nummers. In Duitsland heeft Heintje met zijn reper toire de crematoria stormenderhand veroverd. Wat er ook gezongen of gespeeld wordt, na een half uur zakt de kist onverbiddelijk. Beneden staan de oven- kisten klaar om discreet maar gerouti neerd het crematieproces te begelei den, dat zich voltrekt bij een tempera tuur, oplopend tot boven de 1000 graden. Met twee exclusieve concertenn hoopt de Amerikaanse zanger Ray Charles „The Genius"- te bewijzen nog steeds tot de absolute top inde showbusiness te behoren. Want niemand beter dan hij wist. immers de rock, blues, country western, jazz en rythm-music samen te laten vloeien tot één muzkale stro ming, die miljoenen mensen over de hele wereld aansprak, dwars door alle barrières van taal- en cultuurverschillen heen. Met zijn komst naar Nederland wil The Genius aantonen dat alle geruchten over zijn verminderde klasse naar het land der fabelen moet worden verwe zen. Ray Charles komt niet alleen. Hij wordt vergezeld door het gelijknamige 17-mans sterke orkest en zijn'befaam de Realetts, op zich al goed voor een zinneprikkelende show. De beide uitvoeringen worden gegeven in deRotterdamse Doelen op zaterdag 21 oktober, één om 20.15 uur en één om 24.15 uur. Een week voor de komst van Charles haalt Paul Acket een ander fenomeen naar ons land. Het is de superstar van de hedendaagse blues B.B. King, die voor vele groepen, waaronder de Rolling Stones, en individualisten als Eric Clapton en Mike Bloomfieldm een lichtend voorbeeld is geweest. Hij geeft op vrijdagavond 13 oktober een nacht concert, eveneens in de Doelen om dat een dag later in Amsterdam (Concert gebouw) te herhalen. B.B. King brengt zijn eigen muzikale begeleiding mee met grote mannen als Sonny Freeman (drums), Joseph Burton (trombone), Earl Turbinton (saxofoon), Louis Hubert (saxofoon), Ron Levy (piano), Milton Hopkins (gitaar), Wilbert Freeman (bas) en Edward Row (trompet). King komt, zeker na zijn succesvolle optredens van verleden jaar, graag n aar Nederland, omdat hier, zoals hij zel£ zegt „de belangstelling voor de blues hand in hand gaat met het begrip voor de problematiek achter deze muziek. W.D. Een tomatenplant. Op zich niets bij zonders, were het niet dat de plant uit de kademuur van de Rotterdamse Ad miraliteitskade (ter hoogte van de gara ge van De Heer) stulpt. De eerste rijpe vrucht is al met smaak verorberd. Scherpe prijsdaling voor slachtvee Sinds 1 januari van dit jaar is de prijs voor slachtvee in Nederland, na de schorsing van de invoerrechten voor derde landen in de F,EG, veel sterker gedaald" dan in België en Frankrijk, terwijl in West-Duitsland en Italië de prijzen bleven stijgen. Volgens de voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees is dit te wijten aan de sterk gestegen invoer, vooral uit Engeland, Ierland en Denemarken. Het actieve handelsapparaat in Nederland en onze centrale geografische ligging maakt waarschijnlijk onze markt voor de schorsing veel gevoeliger dan andere markten. VLOEIBAAR AARDGAS OP MAASVLAKTE Een voorbeeld van verantwoorde voorlichting over een te beginnen project, die het leefmilieu in gevaar kan brengen, levert de N.V. Nederlandse Gasunie. In een goed opgestelde brochure gaat zij uitgebreid in op de bestaande plannen voor een opslagplaats voor vloeibaar aardgas op de Maasvlakte. Nederland zal in dit jaar meer dan 30 miljard kubieke meter aardgas verbrui ken. Op zeer koude winterdagen zullen hoge verbruikspieken met name in de dichtbevolkte Randstad Holland voorkomen. Omdat vloeibaar gas veel minder ruimte in beslag neemt dan in gasvormige toestand (1 m3 vloeibaar aardgas komt overeen met 600 m3 gasvorming aardgas) wil men op do Maasvlakte een terrein huren voor de opslag ervan. Het Gronings aardgas zal hier ter plaatse vloeibaar gemaakt wor den. Een voordeel van de plaatsing op de Maasvlakte is bovendien dat vloei baar gemaakt aardgas eventueel per schip kan worden aangevoerd. Het door de Gasunie te huren terrein is ongeveer 15 ha. groot en ligt op het westelijkste deel van de Maasvlakte. Hoek van Holland en Oostvoorne zijn de dichtsbijliggende plaatsen op Gemengd huwelijk en Bach in Den Aierdinck „Met Bach meer mans" luidt het mot to van een muziekweekend dat op 24 en 25 februari 1973 gehouden wordt in het vormingscentrum Den Aierdinck te Laag-Zuthem, bij Zwolle. De hijeen- komst is een herhaling van een weekendcursus in oktober die ver yoor de datum al volgeboekt was. Het programma biedt de deelnemers alle informatie over de componist en zijn muziek. Bij voldoende belangstel ling is er voor meekomende kinderen een eigen kinderprogramma onder des kundige leiding. Zeven jaar lang organiseerde het vor mingscentrum ook jaarlijks twee of drie eontactweekeinden met kerkelijke (r.k.-prot.) gemengd verloofden en ge huwden., Zeven iaar geleden was een gemengd huwelijk een waagstuk, nu ruet meer. Daarom gaat Hen Aierdinck stoppen met deze ontmoetingsbijeen- komsten. Nog één keer kunnen zij elkaar treffen. De ontmoeting vindt plaats op 25 en 26 november en begint op zaterdagmorgen. Voor opgave en inlichtingen voor beide weekeinden: Den Aierdinck, tel. 05290- 284. Scherven brengen geluk Vorige week werd in de Eemhaven te Rotterdam de eerste container met glas afgeleverd, verzameld door de huisvrouwen in Nederland in het kader van de flessenaotie van De Spar. De opbrengst van de nationale flessenactie wordt uitge- keerd aan de Landelijke Vereniging 1 tot Behoud van de Waddenzee. respectievelijk 6 en 7 km. afstand. Het gehele project bestaat uit vier hoofd onderdelen: een zuiveringsinstallatie met drooginrichting, de installatie voor het vloeibaar maken van het aardgas, de tanks voor opslag en de verdam pingsinstallatie. Milieu In haar brochure schrijft de Gasunie verder dat elke wijziging in een be staande situatie een ingreep in het milieu is, maar dat deze aardgasbuffer op de Maasvlakte uit milieu-oogpunt te verkiezen is boven het leggen van een extra leiding vanuit Groningen naar het Rijnmondgebied. Aardgas bestaat uit methaan (81,3 procent), stikstof (14,35 procent) en een aantal andere componenten. Al leen bij storing van de gascompressor zal enige emissie van methaan optre- den. Dit zal van gering belang zijn. Omdat het systeem gesloten is, kan bodemverontreiniging worden uitgeslo ten; ook met waterverontreiniging (ook thermische) behoeft geen rekening te worden gehouden. Reke ning moet wèl worden gehouden met het ongeveer om de twee jaar verwijd e ren van het uitgewerkte sulfinol, het reinigingsmiddel waarmee koolstof- dioxyde uit het aardgas wordt onttrok ken. Dit sulfinol zal door een gespe cialiseerd bedrijf moeten worden ver wijderd. Ook is rekening gehouden met een eventuele lekkage van de opslagtanks van het vloeibare methaan. Zij staan in een omdijkt bassin, die bij lekkage de volledige inhoud van de tanks kan bevatten. Wanneer het koet, opslag- en verdam p- station gereed is, zullen ongeveer tien mensen nodig zijn om proces en opslag in de gaten te houden. De gesprekken die de Gasunie met de overheidsinstan ties over de bufferplaats voert, zijn nog RECHTER MAASOEVER" SCHIEDAM - VLAARD1NGEN - KRIMPEN ER WAARD E.O.- HOQFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 dinsdag 10 oktober 1972 21e jaargang no. 41 EDITIE SCHIEDAM

De Havenloods | 1972 | | pagina 1