Lemniscaat brengt meer dan een portie leesvoer Veel teveel kinderen krijgen straks geen leven. Geboortenbeperking is noodzaak. KINDERBOEKENWEEK DINSDAG 10 OKTOBER 1972 wc 41-503 Wie zo eens rondneust in de wereld van het kinderboek zal het zijn opgevallen dat er de laatste jaren het een en ander is veranderd. De periode dat de kinderlectuur niet helemaal serieus genomen werd, is nog wel niet helemaal voorgoed verleden tijd, maar het verschijnen van b.v. zeer kunstzinnige prentenboeken, nu zo'n 10 jaar geleden, is wel het bewijs van een gunstige ontwikkeling. Aan de andere kant, er zijn steeds meer uitgeverijen die zich gaan specialiseren en daarbij hun kinderboekenpakket afstoten: er is immers toch haast niets aan te verdienen. Daarmee raken we dan eigenlijk de kern ven de zaak, het kinderboek in Nederland is niet commercieel, (behalve natuurlijk de goedkope populaire series en de stripverhalen) en het is ook niet commercieel te maken, omdat het taalgebied te beperkt is. Bovendien, al wijzen dc cijfers uit c'.c: dit aan het veranderen is, zien nog niet veel ouders het belang van eeu goed kinderboek in en kiezen ze voor de minder goede, uiteraard vaak goedkopere werkjes. Een uitgeverij die zich de laatste jaren ondanks alles echter zeer sterk op de jeugdliteratuur richt en dus het idealistische aspect sterk in het zakelijke betrekt, is de Rotterdamse uitgeverij Lemniscaat, uitgeefster van het dit jaar bekroonde jeugdboek van Jan Terlouw „Koning van Katoren". ..Natuurlijk zijn wij erg blij met deze bekroning" zegt de heer E. Rosenberg, productieleider bij deze kleine firma. „Het is een mooie stimulans voor ons Europese landen. Nu is Lemniscaat zover dat men zelf opdrachten geeft aan Nederlandse kunstenaars en de door hen gemaakte boeken weer i werk en het brengt onze boeken nog het buitenland verkoopt. Bepaald veel eens extra in de belangstelling". Nu bezwaren heeft de heer Rosenberg heeft uitgeverij Lemniscaat in vakkrin- overigens tegen het beleid van de gen over gebrek aan aandacht niet te meeste boekwinkels. Men heeft meest- klagen. Algemeen worden de door haar al maar een kleine kinderafdeling en uitgegeven jeugd- en kinderboeken ge- soms is er helemaal niets te vinden, prezen, omdat elk boek dat zij in haar Natuurlijk hangt ook dit weer samen fonds heeft meer is dan alleen een met het commerciële aspect van de portie al dan niet spannend leesvoer. zaak. Trouwens, toen Lemniscaat haar Toen in 1964 de heer J. L. Boele van ferst,e kinderboeken op de markt deren, voöral de hele kleintjes, beleven een boek overigens vaak veel sterker dan een volwassene. Ze kunnen er echt verknocht aan raken, als bijvoorbeeld aan een pop of een beertje. Daarom is het geld dat aan een goed kinderboek besteed wordt, een uitstekende inves- Uitgeverij Lemniscaat mag zich dus verheugen in de belangstelling van offi ciële instanties als bijvoorbeeld de di versejeugdbibliotheken en het landelij ke bureau Boek en Jeugd. Een bijzon dere erkenning voor de kwaliteit van hun boeken iwam van een heel andere zijde. Het blijkt namelijk dat er psy chiaters en psychologen zijn die van hun boeken gebruik maken als ze kleine kinderen willen testen. Maar het belangrijkste bij dit alles is natuurlijK de reactie van de gebruikers van hun boeken, de lezertjes dus. Hoe staat het mfct hun belangstelling. „Gelukkig erg goed", zegt de heer Rosenberg opge wekt „van bibliotheken horen we vaak dat onze boeken er tussenuit gepikt worden en daarmee wordt dan wel be wezen, dat de jeugd zelf ook wel wat meer wil dan alleen de oppervlakkige massalectuur". Hensbroek uitgeverij Lemniscaat op richtte, had hij een duidelijk doel voor ogen, een doel dat verder ging dan alleen maar een commercieel succes. Hij wilde boeken gaan uitbrengen die iets te zeggen hadden, boeken waar hij zelf ook volkomen achter kon staan. Vandaar ook dat hij zijn uitgeverij bracht kwam er, ondanks de grote belangstelling die er meteen wel voor was, ook veel kritiek. Men vond de boeken namelijk wel wat aan de dure kant. Waarom zou je immers veel geld voor een kinderboek uitgeven, voor iets dat maar korte tijd gebruikt wordt? De heer Rosenberg Lemniscaat noemde, naar het Griekse het met deze gedachtengang natuurlijk woord Lemniscos dat het in elkaar me' eens en hij is daarom erg blij dat grijpen van twee machten (in dit geval er de laatste riid een verandering merk- het stoffelijke en het geeestelijke) be- baar ls- „Ouders geven nu iets makke- tekent. e" in - Het allereerste kinderboek dat de piep jonge uitgeversmaatschappij op de markt bracht was het verhaal over een leeuw en een muis van de Engelsman Brian Wildsmith. Het werd meteen een groot succes en wordt nu, na een tijdlang uitverkocht te zijn geweest, weer opnieuw gedrukt, aangezien er nog steeds een grote belangstelling voor bestaat. Nu acht jaar later, be staat een derde deel van het totale fonds van Lemniscaat uit jeugd- en kinderboeken. Daarbij zijn dan een flink aantal prentenboeken, en deze zijn het juist geweest die deze uitgeve rij haar goede naam hebben bezorgd. „Kijk", zegt de heer Rosenberg „wij proberen, ook al klinkt dat wat school meesterachtig, in elk kinderboek een stukje opvoeding te leggen. Om eens een voorbeeld te geven: in onze boe ken zijn dieren nog altijd dieren en geen karikaturen van de mens, zoals dat b.v. bij Walt Disney het geval is Wanneer je namelijk aan kleine kinde ren een verkeerd wereldbeeld mee geeft, kunnen ze zich toch later geen goed oordeelsvermogen gaan vormen. Daarom willen wij meer dan alleen maar een verhaal met een mooie intri ge, het kind moet iets kunnen beleven in zo'n boek. Het kind dat zich met de hoofdpersoon in het verhaal vereenzel vigt, moet aan zo'n belevenis iets hebben. Het moet voor hem de moeite waard zijn én hij moet er houvast aan hebben. Toen de uitgeverij haar eerste prenten boeken op de markt bracht waren dat uitsluitend vertalingen uit voorname lijk Engeland (waar het kleuterboek op een zeer hoog peil staat) en andere lijker een tientje uit voor een goed boek, misschien ook wel omdat ze gewend zijn ook een flink bedrag voor een bun eigen boeken neer te leggen. Kin- Subsidie van CRM voor aankoop kunstwerken Het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal in 1973 evenals voorgaande jaren subsidie ver lenen in de aankoop van kunstwerken door het publiek. Als organisatoren van tentoonstellingen worden be schouwd: verenigingen van kunste naars, kunstzaïen, stichtingen, musea, gemeenten e.a., die voornemens zijn in 1973 verkooptentoonstellingen te or ganiseren. Onder werken van beeldende kunst worden verstaan: olieverven, aquarel len, gouaches, tekeningen, grafische werken, beeldhouwwerken, kleinplas- Nog enkele rangen voor Late Zaterdagavond Show Voor de Late Zaterdagavond Show op zaterdagavond 14 oktober aanstaande zijn nog kaarten verkrijgbaar voor de rangen f. 6,- en f. 8,50. Alle andere rangen zijn uitverkocht voor dit grote festijn waaraan een kleine honderd artiesten, zangers, zangeressen en musici deelnemen. Daarbij zijn o.a. Mouth MacNeal; De Mounties, Robert Paul, Saskia en Serge en nog vele anderen. Kindersongfestival in Groote Schouwburg Op donderdag 19 oktober wordt er onder auspiciën van de Commissie Vakantiebesteding van de Rotterdamse Raad voor de Lichamelijke Opvoeding een groots opgezet songfestival gehou den, waaraan tevens een talentenjacht is verbonden. Rotterdamse kinderen kunnen zich vocaal en instrumentaal met elkaar meten in twee leeftijdscategorieën - van 8 tot en met 11 jaar en van 12 Verboden voor honden Voor de 9e maal vindt dit jaar in Rotterdam de internationale Katten tentoonstelling plaats. Organisator van dit festijn is de Nederlandse Vereniging van Kattenvrienden. Op 14 en 15 oktober zal de Rivièrahal van Diergaarde Blijdorp worden be volkt door eeif'450 raskatten. Toï op" heden heeft men reeds inschrijvingen ontvangen uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland. De huiskatten nemen op deze expositie een apart plaatsje in. Zij zullen in plaats van naar ras en standaard uitsluitend op hun algemene conditie en verzorging beoordeeld wor den. Een aantal dierenartsen zal één van de aanwezige huiskatten aanwijzen als „Best in Show - Huiskat". Katten eigenaars benedeq de 17 jaar kunnen bovendien meedingen naar een extra prijs. De kattententoonstelling in de Rivièrahal is zowel zaterdag 14 okto ber als zondag 15 oktober té bezich tigen van 10—18 uur.- De entreeprijs bedraagt voor volwassenen f. 2,50 p.p., voor kinderen f. 1,25 p.p. Bezoekers aan de expositie die tevens graag een kijkje willen nemen in de diergaarde, kunnen dit laatste doen tegen een gereduceerde entreeprijs. INTERNATIONALE HORECA NAAR AMSTERDAM In de week van 6 tot 11 november zal in Amsterdam het congres van Inter national HO.RE.CA. plaatsvinden. International HO.RE.CA. is het over koepelend internationale samenwer kingsorgaan van de nationale vrije or ganisaties van horecabedrijven in alle delen van de wereld. Tegelijkertijd met dit internationale congres houdt ook de Nationale Bond Horeca Nederland haar jaarlijkse grote, algemene ledenvergadering, waardoor in de week van 6 tot 11 november Amsterdam het middelpunt is van de internationale en nationale horeca- wereld. Zaterdag 14 oktober gaat de Kinderboekenweek van start onder het motto „De hele wereld in 'n boek". Dit is gekozen in aansluiting op het door de Unesco uitgeroepen Internationale Jaar van het Boek 1972. Dit thema leverde, zoals vanzelf spreekt,vele aanknopingsmogelijkhe den voor activiteiten op allerlei gebied. In jeugdbibliotheken, op lagere scho len en in de boekhandel zal men de. kleurrijke, door de jonge Wim van der Kolk ontworpen affiches kunnen aan treffen. Deze illustrator.vervaardigde ook het Kinderboekenweekgeschenk van dit jaar: het Superspeelspel, een reuzeganzebord van 80 x 80 cm. Daar naast zijn voor de jeugd tijdens de Kinderboekenweek in de boekhandel voor twee kwartjes kleine zaklantaarn tjes verkrijgbaar in de vorm van een boekje. In de hoogste klassen van de lagere scholen zal een speciale Kinderboeken week-krant in een oplage van circa 750.000 exemplaren worden verspreid. De opening-van de kinderboekenweek heeft in Rotterdam plaats op vrijdag .13 oktober om 19.30 uur in de kleine zaal van de Doelen, Kruisplein 30. Het programma vermeldt o.a. de officiële opening,door de acteur Otto Sterman,, de finale van de leeswedstrijd van schoolkinderen en de bekendmaking van het bekroonde kinderboek 1972 door de Rotterdamse kinderjury. Ver der zal het kindertheater Wiedus de première brengen van „Wiedus en het yonderwereldboek". Experimenteel theater Op vrijdag 13 oktober om 20 uur zal in de C.J.V. sociëteit „Hades" Vondel- weg 26 in Rotterdam het optreden plaatsvinden van de Amerikaanse Y.M.C.A.-groep Springfield Free Thea tre. Deze groep, onder leiding van de docent Carroll Britch, bestaat uit stu denten van het Y.M.C.A.- college in Springfield (Mass.) en is gespecialiseerd in experimenteel theater. Op het programma staat het stuk „Chocolate Clown" een multi-expres- sio van een jonge Amerikaanse auteur. tot en met 16 jaar- in de Groote Schouwburg op het Zuidplein. Het programma zal worden gepresenteerd door zangeres Joke Bruys. De winnaars in de verschillende leef tijdsgroepen kunnen naast een beker rekenen op een radio-optreden in het kinderprogramma „Mikadoo" van de Het is onmogelijk om alle kinderen die zich opgeven te laten optreden, omdat het programma op één middag moet worden afgewerkt. Daarom zal er een auditie worden gehouden op maandag 16 oktober eveneens in de Groote Schouwburg Zuid, zodat een ieder vast aan de zaal en het podium zal kunnen wennen. 'oeding, Coolsingel 6, Rotterdam-1, of telefo nisch via nummer 14.77.44, toestel 425. Jacht naar talent De belangstelling voor de Telstar Talentenjacht is overweldigend. Pop groepen, zangeressen, fluitisten ,en troubadours, iedereen geeft zich op om een gooi te doen naar „het grote succes". Zaterdagmiddag 28 oktober is er voor iedere muzikant gelegenheid in de Ahoy-hal voor een deskundige jury te laten horen wat men zo al in zijn of haar mars heeft. En wees nou niet bang dat het allemaal een enge toestand gaat worden, want elke deelnemer kan net zo veel fans meenemen als hij zelf wil. Voor f. 2,50 zijn er toegangskaarten te koop (Dordtselaan 139), die recht geven op het bijwonen van de audities. Dat helpt beslist om de bühne-zenuwen te onderdrukken. Door het grote aantal deelnemers moet men zich wel beper ken tot het zingen van één liedje of het spelen van één nummer. Maar de jury bestaat uit mensen die gekneed zijn in het vak en na één optreden wel weten of het talent aanwezig is. In de jury zitten o.a. Annie de Reuver (zangeres), Victor Conselman (Arties tenpallet), Rien van Keulen (leidster van een zangkoor), Wim van der Hurk (muzikaal leider) en enkele mensen van Telstar, de grammofoonmij. van Johnny Hoes. De winnaar(es) krijgt niet alleen een platenopname aangeboden, maar mag 's avonds meezingen in de grote Lach en 'm Traan Show waar beroemdheden als de Zangeres zonder Naam, Zwarte Lola en de Heikrekels zullen optreden. Upgave voor deze talentenjacht is nog mogelijk tot uiterlijk maandag 16 oktober bij de redaktie van weekblad „Het Zuiden", Dordtselaan 139, Rotterdam. Tel. 010- 272255, vragen naar de heer A. G. van Asperen. Folkkring Rotterdam houdt sessie-avond De Folkkring Rotterdam (FKR) houdt op 14 oktober in Buurthuis „De Vink" aan de Vinkenstraat 70 in Rotterdam zjjn grote jaarfeest m.m.v. vele arties ten uit de folk, country western- sfeer. FKR heeft in haar drie-jarig bestaan bewezen in een duidelijke be hoefte te voorzien en heeft vele leden in Rotterdam en de regio. Om deze ■specifieke muziek te promoten organi seert men op onregelmatige tijdstippen sessie-avonden met jaarlijks een groot feest, waar een belankrijke gast wordt uigenodigd. Verleden jaar vormde het optreden van Bill Clifton het hoogte punt van het seizoen. Wie de belangstelling heeft voor het werk van FKR kan kontakt opnemen met Doron Peper, Zuiderhagen 19, Rotterdam-26 (tel. 010- 196488) of met Hans de Roon, Bas Jungeriusstraat 126c, Rotterdam-25 (tel. 010- 277104). Zij verstrekken gaarne alle inlichtingen over de komende sessie- *vond. - tieken, multiples, e.d. Slechts wanneer de verkoop van edelsmeedkunst een overwegende plaats inneemt in het tentoonstellingsprogramma van een or ganisator, kan hiervoor een afzonder lijke aanvrage voor subsidie bij ver koop worden ingediend. Organisatoren van tentoonstellingen van beeldende kunst, die voor het komende jaar aan de regeling wensen deel te nemen moeten hun aanvrage uiterlijk 17 november 1972 verzenden aan de afdeling Beeldende Kunst en Bouwkunst van CRM, Steenvoordelaan 370 te Rijswijk (ZH), telefoon (070) 949233, toestel 2947, alwaar ook nadere inliphtingen over de regeling kunnen worden verstrekt. Actie boycot Outspan Afgelopen vrijdag is een boycotactie gestart tegën de Zuidafrikaanse Out- spansinaasappelen. Bedoeling van de B(oycot) O(utspan) A(ktie) groep is het Zuidafrikaanse bewind te treffen. Een beetje „Outspan: Bouwstenen voor apartheid" kan bij BOA worden besteld, het wordt per post toege stuurd na overmaking van f. 2,50 op giro 26.48.800 van BOA, Passerelstraat 3b, Rotterdam. Nadere inlichtingen kunnen eventueel worden ingewonnen bij Tj. de Vries, tel. (010) 50.01.78. Rotterdam staat zwaar in het .krijt De gemeente Rotterdam zakt steeds dieper in de schulden. Voor het volgend jaar verwacht men een begrotingstekort van 93,6 miljoen gulden. Alleen al voor het open baar vervoer verwacht men een tekort van bijna 70 miljoen. Onder druk van de financiële te korten zullen de gemeentelijke in komsten weer omhoog worden ge schroefd. Omhoog gaan de straat- en rioolbelasting, de personele be lasting, de reinigingsrechten en de tarieven van sport- en recreatie-ac commodaties. Ook valt waarschijn lijk niet te ontkomen aan een verhoging van de RET-tarieven en aan die van decDrinkwaterleiding. Door het aangaan van lang- en kortlopende leningen groeit de schuldenlast van Rotterdam. De verwachte totale schuld van de gemeentpzal begin volgend jaar de zes miljard gulden benaderen. Dit komt neer op een schuld van 9800 gulden per inwoner. ilhelmmakerk sluit Op zondag 15 oktober zal in een laatste kerkdienst de Wilhelminakerk, Oranjeboomstraat 72, worden gesloten als kerkgebouw van de Hervormde gemeente Rotterdam-Zuid. De dienst zal plaatsvinden te 19 uur en zal worden geleid door de wijkpredikant ds. K. H. Meijer. De zondag daarop volgend zal de tot kerkelijk centrum verbouwde pastorie, Oranjeboomstraat 74, in gebruik wor den genomen. Om 10 uur en om 17 uur zal er die dag een op worden gehouden, waarin wijkpredikant voorgaat. Belg bespeelt Laurensorgel In de St. Laurenskerk, Grotekerkplein te Rotterdam, wordt op maandag 16 oktober een orgelconcert gegeven door Stanislas Deriemaeker uit Antwerpen. Het programma vermeldt werken van Giovanni Gabrieli, Heinrich Isaac, Jo- hann Gottfried Walther en Johann Sebastian Bach. Toegangsbewijzen (in clusief programma) zijn a f 2,50 (tot 18 jaar, houders van jeugd- en bejaar denpaspoorten en leerlingen van het Rotterdams Conservatorium fl,50) vooraf verkrijgbaar aan het Kerkekan- toor, Grotekerkplein 3 en 's avonds aan de kerk. Het concert begint om 20.15 uur. EEG houdt Europa bezig Zevenenveertig procent van de Britse kiezers is volgens een in het Engelse blad Daily Express gepubliceerde opiniepeiling van oordeel, dat de Labour-partu Engeland niet uit de EEG moet halen als zij, de Labour- partij, weer aan de macht is gekomen. Drieëndertig procent van de onder vraagden meent, dat Labour Engeland wel uit de EEG moet terugtrekken. Twintig procent heeft geen mening. Uit dezelfde opiniepleiling blijkt voorts, dat het percentage anti-EEG- ers is gezakt van 44 tot 42 en het percentage voorstanders van de EEG in Engeland constant op 36 is gebleven. De Eerste Kamer van het Zwitserse Parlement heeft zich uitgesproken tegen een besluit van de Tweede Kamer om de Vrijhandelsovereen komst met de EEG op 3 december aan een volksraadpleging te onderwerpen. De Tweede Kamer had met 122 tegen 3 stemmen voor het referendum ge- De zaak gaat nu in tweede lezing naar de Tweede Kamer terug, maar men verwacht niet dat ze van mening zal veranderen. Daarna behandelt de Eerste Kamer het ontwerp, weer en men verwacht dat ze dan alsnog met het referendum zal instemmen. SAR in Bouwcentrum Van 17 oktober tot en met 18 no vember zal 'in het Bouwcentrum aan het Weena te Rotterdam onder de titel „Wonen of'niet" voor de eerste keer de reizende expositie te zien zijn over de achtergronden, de filosofie, de uit werking en enkele experimentele toe passingen van de door de Stichting Architecten Research (S.A.R.) ontwik kelde methode om het wonen weer tot een individuele daad te maken. Basisgedachte van het streven van de S.A.R. is, dat bij het wonen twee sferen te onderscheiden zijn: de ge meenschappelijke en de individuele. Die scheiding in twee sferen, die samen het wonen bepalen, heeft de S.A.R. geconcretiseerd door uit te gaan van in de gemeenschapssfeer gerealiseerde „dragers", waarna de bewoner uit in dustrieel vervaardigde inbouwpakket- ten (voor keukens, kasten, kozijnen, scheidingswanden, „natte cellen" .en voorzieningen voor gas, water en elec- triciteit) zijn eigen individuele sfeer kan opbouwen. De levensouur van de dragers overtreft die van de inbouw- pakketten enkele malen, zodat de be woners als hun eisen veranderen hun individuele sfeer steeds kunnen aanpas- Op de expositie wordt getoond hoe de S.A.R. - tegen de achtergrond van de historische ontwikkelingen tot deze aanpak is gekomen; hoe men deze aanpak wil realiseren en hoe de theorie van de S.A.R. in een aantal concrete experimentele projecten gestalte heeft Publikatieiangebedeo door dit blad, in samenwerking met de Stichting ideële Reclame 1 Een groot gezindaar kom ik uit, dat had ik zelf, daar houd ik van, daar stond ik achter, ook als christen. Maar nu lopen wij daarmee vast! Misschien kan uw gezinnetje op zichzelf nog, goed enige uitbreiding verdragen, maar het Nederlandse gezin en het wereldgezin kunnen dat niet. Nog meer mensen betekent nog minder ruimte, nog minder natuur, nog meer asfalt en beton, nog meer uitputting van beperkte bodemschatten. Daarom moeten we overbevolking tegengaan. Wie dat niet inzietis al te beperkt van blik. Wie nog een groot gezin gaat vormen maakt gigantische problemen onoplosbaar. Zelfs als van nu af aan 10 bruidsparen gemiddeld niet meer dan 21 kinderen zouden krijgen, groeit onze bevolking nog tijden lang flink door. In deze situatie is ieder de christen natuurlijk niet uitgezonderd - geroepen het eigen gezinnetje klein te houden. Het is nu eenmaal niet anders. Een recent onderzoek heeft aangetoond dat77% van alle Nederlanders maatregelen wenst tegen overbevolking. (NIPO '71)

De Havenloods | 1972 | | pagina 4