Spar verzamelt glas voor de Waddenzee gordijnstoffen met 33MÖRTING \óoriteeI~vieiiiaaase bij DeKlerk •==Q75 "250 Moisejev brengt zijn springend spektakel getikt?.. Vrouwencontact neemt actie over K. T^ihhde klerk schouwspel. Wij schreven niet ten on rechte „Wereldberoemd", want dat is ziek, de onuitputtelijke energie en de ongelooflijke variatie in volksdansen, Danskunst tot in de perfectie., „Glas voor de Waddenzee". Met die kreet heeft de NV Sparcentrale de laatste maanden meer losgemaakt dan de stoutste verwachtingen deden denken. Wat is het geval? Veel glas, waarop geen statiegeld berust, verdwijnt sinds jaar en dag in de vuilnisbak. Lage prijzen, die door de kostbare weg van retour (transport, nakijken en schoonmaken) in gevaar werden gebracht, hebben de fabrikanten doen kiezen voor de aanmaak van steeds nieuwe potten en flessen. Bij de Spar heeft men besloten dat wegwerpglas voortaan te verzamelen en aan te wenden voor de produktie van nieuw glas. Een idee dat ontelbare reacties losmaakte. De heer J. M. van der Ploet, hoofd van de reclame-afdeling: „We hadden er geen benul van dat er zoveel actiecomités bestonden en dat er zo massaal op ons initiatief zou worden ingehaakt. Persoonlijk vind ik de Nederlander nu ook weer niet zö milieubewust". Het was geen spontane actiè die in juni alleen voor de drie noordelijke provin cies werd gestart. Al geruime tijd kwamen er bij de Sparcentrale brieven en telefoontjes binnen van huisvrou wen en verenigingen met het verzoek iets voor het milieu te doen. Discussie punten waren bijvoorbeeld gekleurd toiletpapier, plastic verpakkingen en waspoeders. Het was de afdeling Drenthe van de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen, die met het idee kwam van de „recycling" (het opnieuw als grondstof gebruiken) van glas. Dit naar aanleiding van de denk beelden van de Club van Rome over het gebruik maken van afvalprodukten onder meer naar aanleiding van de eindigheid van de voorraden grondstof fen in de aardbodem en het schoner houden van de leefomgeving. De proefneming in het Noorden slaag de grandioos. Maar er gebeurde meer: er kwamen uit alle delen van het land sympathiebetuigingen en vragen hoe men aan de actie kon meewerken. Begin oktober is de actie dan ook landelijk geworden. Van der Ploeg: „Daarmee begonnen de moeilijkheden. Bij 25 winkels is de organisatie te overzien, maar bij 1-250 winkels wordt dat wel even anders. Van het puntje van Zuid-Limburg, de Zeeuwse eilan den en de binnenstraatjes van Amster- in de herfstvakantie naar Swieb en Malle Pietje Op 19 en 20 oktober, in de herfstva kantie, komen Swiebertje, Malle Pietje, Bromsnor en Saartje naar Rotterdam. De voorstellingen in de Doelen begin nen om kwart over twee 's middags (14.15 uur). Toegangskaarten zijn uit sluitend verkrijgbaar aan de kassa's van de Doelen, dagelijks van 10—16 uur. De prijzen zijn f 3.50, f 4.50 en f 5.50 inclusief plaatsbespreken. Gebruikma kend van onderstaande reductiebon krijgt men één gulden .korting per persoon. Meer informatie over dit jeugdfeest in de herfstvakantie elders in de krant. J Reductiebon Deze reductiebon voor de voorstel- lingen van „Asjemenouzei J Swieb" op donderdag 19 en vrijdag 20 oktober is geldig voor tenhoog- I ste vier personen. De bon geeft I recht op één gulden korting op é°n van da drie rangen. De prijzen worden dan f 2.50, f 3.50 en f4.50. Vanaf woensdagmorgen 9 uur t/m zaterdag a.s. verrast De Klerk u op een speciale gordijnstoffen-stunt. Drie series effen gordijnstof gaan er tijdens deze voordeel- vierdaagse uit met 33'/^/o korting. ioo%synthetische\-/~v gordijnstof met GORDIJNSTOF "HAMERSLAG- met fijne STRUKTUUR" Verwerking Met de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam werd een overeenkomst aan gegaan voor het verwerken van het glasafval. Daarbij treedt de NV Han delsonderneming Maltha in Rotterdam als tussenschakel op. Maltha haalt het wegwerpglas op, dat door Spar op 14 plaatsen in het land wordt verzameld, sorteert het, wast het en stampt het tot scherven. De heer Van der Ploeg: „De Verenigde Glasfabrieken zijn al jaren bezig om de recycling van glas economisch aanvaardbaar te maken. Daarin is men sinds kort geslaagd. Alle glasprodukten zijn in hoi proces bruik baar. Behalve naar de Verenigde Glas fabrieken gaat een deel van het glas via Maltha naar landen die de grondstof voof het maken van glas missen, zoals Griekenland. Blijkbaar passen ze daar de recycling reeds lang en met succes Het geld dat de actie oplevert - voor een ton glas (1000 kilo) wordt acht gulden betaalt; men verwacht in één jaar 50 tot 60.000 gulden te kunnen overhoudt n gaat naar de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wadden zee. Van der Ploeg: ,,Dat was een moeilijk punt: kiezen welke groep het geld krijgt. Het is de Verepiging tot Behoud van de Waddenzee geworden, omdat het een neutrale en betrouwba re groepering is. Overigens wil dat niet zeggen dat wij altijd aan deze vereni ging zijn gebonden. Het'is hg el goed mogelijk, dat, als de acjie blijft doorlo pen, wij de (door accountants gecon troleerde) opbrengsten na een bepaal de tijd bestemmen voor een andere vereniging, bijvoorbeeld de groep die voor openhouding van de Oosterschel- de ijvert". Zuinigheid Het succes van de glasactie schrijft de heer Van der Ploeg toe aan de degelijk heid en zuinigheid van de Nederlandse huisvrouw, die het volgens hem zonde vindt iets weg te gooien als het nog enigerlei waarde heeft. Hij denkt daar bij veel minder aan de milieubewust heid van de mensen. „Tijdens een smogalarm in het Rijnmondgebied stapt toch iedereen in de auto? En kijk op het strand, op de hei of langs Waar woont Ronald Kramer Op 10 mei zijn op het Afrikaander- plein in de Afrikaanderwijk rol- schaatswedstrijden gehouden waar aan de bekende schaatsrijder Cees Verkerk medewerking verleende. Beloofd werd toen. dat de win naars van die wedstrijden op 21 oktober mogen meedoen aan de kampioenschappen in het rol schaatsen in de Expohal .te Hih.gr- sil'fn. Helaas,-helaas, de organisato ren zijn het adres kwijt van de winnaar van de gouden plak" in de leeftijdsgroep van 6-9 jaar! Hij heet Ronald Kramer en kan over al in Rotterdam" wonen. Hun vraag is nu: Wie weet zijn adres Aangezien de tijd dringt is spoedi ge Opgave gewenst. De heer N. M. Verheulen, pleinfunctionaris van het Afrikaanderplein, tel. 849988, kunt u zeer gelukkig maken, als u hem vertelt waar Ronald woont. Hij zal er dan voor zorgen dat alles in orde komt en de jeugdige rol schaatser in Hilversum kan uitko- Geen glasafval meer de vuilnisbak een sloot, overal ligt de rommel van aangenaam verpozen". Ook in de win kels merkt hij het: „Wij hebben groene zeep en grauw toiletpapier. Beide wor den nauwelijks verkocht. Ons te ver wijten dat wij zeeppoeders en gekleurd toiletpapier verkopen is dus niet juist: doen we het niet dan jagen we onze klanten de deur uit. Daarbij komt bovendien het probleem dat de indus trie deze produkten en plastic verpak kingen nu eenmaal levert; zij kan ook niet zomaar omschakelen. Het is een kwestie van tijd, die milieubewustwor ding we zitten in een overgangsfase. De gevaren zijn duidelijk, maar de mogelijkheden zijn beperkt en de di recte betrokkenheid van ieder individu is er nog niet". Op de Sparactie kan op velerlei manie ren worden ingehaakt. Natuuilijk, ie der voor zich kan zijn glas bij een Sparwinkelier kwijt (per week gooit een gezin gemiddeld 1 1/2 kg. glas in de vuilnisbak), maar men kan ook op gemeenteniveau iets doen. Zo zijn er gemeentes geweest, die schooljeugd en vuilniswagens voor de actie inschakel- In de drie grote steden van ons land Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, zijn de overkoepelende vrouwenorgani saties met een soortgelijk initiatief gestart. Het Rotterdams Vrouwen- Contact gaat het hergebruik van afval stoffen centrgal stellen. In nauwe sa- n. Verzamel glas voor glas, een kleine bijdrage aan een goed milieubeleid. menwerking met de gemeentelijke diensten worden in Rotterdam de eerste stappen ondernomen oud papier en wegwerpglas te verzamelen. Als proef zijn door de stad groene contai ners voor glas en in de wijk Kreekhui zen gele containers voor papier geplaatst. Plastics Bij de Spar denkt men ook aan het ophalen van plastics. Van der Ploeg: „Daarvoor zien we voorlopig geen op lossing. Het vuilverwerkingsbedrijf VAM heeft laten weten nog niet in staat te zijn enorme hoeveelheden plas tic produkten afdoende te verwerken. Door veel bedrijven wordt op het ogenblik naafttig naar een oplossing voor dit' pfoblëém 'gezocht. Je zou voorlopig kunnen denken aan het stampen van het plastic in balen en die gebruiken bij de aanleg van dijken en wegen. De kans dat we de kunststoffen bij de actie gaan betrekken laten we in elk geval open. Wel hopen we dat nog meer instellingen zich voor deze actie gaan inzetten, want men moet niet denken dat wij deze actie claimen. Hoe meer er aan meedoen hoe liever". Voortaan dus al het wegwerpglas zon der deksels of doppen naar een Spar- winkel (of in Rotterdam naar de daar voor bestemde containers) brengen. In het noordelijk deel van ons land heeft men bewust aan de actie deelgenomen. Een Vergelijking met de milieubewust- Henk van Capelleveen. SÏestievanonver6 L-T ^manschap. *t*t// 5'oov onverbeterd Zondag 5 en maandag 6 november zijn er twee voorstellingen in het Sportpa leis Ahoy'. van het wereldberoemde Russische gezelschap Moisejev. Slechts tweeipaal een optreden in Rotterdam, maar toch wel zo belangrijk dat de schepper van dit pure stuk Russische folklore, Igor Moisejev (66) zelf bij deze optredens acte de presence zal geven. Dankzij de samenwerking van Ahoy', Het Zuiden en De Havenloods kunnen wij u op de drie beste rangen een korting van f 2.50 per persoon aanbie den. Gebruik daarvoor de hierbij afge drukte reductiebon, die geldig is voor vier personen en uitsluitend inwissel baar is op de daarop afgedrukte adres- U kunt rekenen op een Zeer rijk dit optreden van 's werelds beste dan sers. Het optreden van deze artiesten belooft een hoogtepunt te worden in het Nederlandse theaterleven van dit jaar. Een Franse impressario- gaf als zijn mening: „Geen affiche en geen advertentie is groot genoeg om uit te schreeuwen dat iedereen de haast bo venmenselijke prestaties van deze dan sers en danseressen moet zién". Geen theater is trouwens groot genoeg om deze kostbare produktie te herber gen. Moisejev zal daarom in Rotterdam optreden in het Sportpaleid Ahoy', dat een zitaccommodatie van ruim 6000 .plaatsen zal bouwen en waar een com pleet theater-equipment wordt geïn stalleerd. Het gezelschap bestaat uit 130 dansers en danseressen, die door een groot orkest worden begeleid. Waar Moisejev optreedt heeft het de aandacht van het publiek in een vaste greep. Men raakt niet meer los van perfecte techniek, de opzwepende mu- waarin prestaties worden geleverd, die hun weerga niet hebben. Het is de verdienste van Igor Moisejev uit de oude Russische volksdanskunst dit unieke theater te hebben opge bouwd. In 1937 richtte hij de dans- gro p op die zijn naam zou dragen. Ze werd al snel het eerste votksdansens- emble van de Sovjet Unie. Alleen kregen de dansen een bewerking die de grootmeester verraadt. Ze werden wat korter, dynamischer, de hoogtepunten werden sterker geaccentueerd en een sterke finale deed de rest. Een gewel dig stuk danstheater was geboren. Het is ongeveer 13 jaar geleden dat de groep, die steeds weer vernieuwd en verjongd wordt, naar Nederland kwam. Wij zijn blij dat wij de gelegenheid hebben u tegen een gereduceerde prijs dit fantastische evenement te kunnen aanbieden. Let echter op, u kunt deze reductiebon alleen inleveren bij de rangen zijn: f l5.50, f 19.50 en f 22.— adressen die op de bon afgedrukt deze prijzen worden dus bij inlevering staan. De prijzen van de drie duurste van de bon f 13.-, f 17.- en f 19.50. I Geldig voor ten hoogste 4 perso- I nen voor de voorstellingen van het Volksdansensemble Moisejev op 5- en 6 november a.s. in het Sportpa- leis Ahoy' te Rotterdam. f 2,50 reductie p.p. op de drie duurste rangen, zodat f22,-; I f 19,50 en f 15,50 worden: f 19,50; f 17,- en f 13,-. Alleen verkrijgbaar bij Het Zuiden, Dordt- selaan 139; De Havenloods, Prins Hendrikkade 14. Reductiebon Ds Bokser, H. Hanselman, Zwaanshals I 245b; Boekhandel Bokhorst, Vierarn- bachtsstraat 109; Boekhandel Bokhorst. Peppel weg 128; Boekhandel Bokhorst. 1 Schubertlaan 83; Kramers 8i Boymans, Boekhandel B.V., Karei Doormanstraat i 135; Krabo boekenmarkt, Mauritsweg J 43; Boekhandel van Dordrecht, Bent huizerstr. 84. KRIMPEN A/D IJSSEL: Weteringsingel 9. I CAPELLE A/D IJSSEL: Boekhandel J Bokhorst, Winkelcentrum „De Koper- wiek" 174-176. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER-MAASOEVER - SCHIEDAV - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O. HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 EDITIE SCHIEDAM dinsdag 17 oktober 1972 21e jaargang no. 42 In totaal hebt u keus uit maar liefst 30 kleuren. U herkent deze stoffen aan het speciale "3 halen-2 betalen-label". Hebt u al in de gauwigheid uitgerekend hoeveel het scheelt die 33V3°/o? Dan hebt u vast geen a moediging meer nodig om er snel op af te komen. 770U

De Havenloods | 1972 | | pagina 1