Stenotyp Tientallen sterven jaarlijks onnodig aan niervergiftiging Aardgasaap Groot tekort aan donors Qum M. Óm a dot 9m kjfaxu 'Xiwt km ümut gfeltvm tsjy.r. jpërUtfaf - bhiht hoüse TIJDELIJKE KANTOORKRACHTEN dinsdag 31 oktober 1972 21e jaargang no. 44 ./«remlMT OP niNSnAfi EN DONDERDAG !N. ROTTERDAM RECHTER-MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADEE ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 bloed "»lr.pripom| Deze week staan de nierpatiënten middenin de publiciteit. Terecht. Immers, nog maar kort geleden was de zogenaamde niervergiftiging een ziekte waaraan de patiënt snel en onherroepelijk dood ging. (als beide nieren niet meer werken, hopen afvalstoffen, die anders via de unrine wordt afgescheiden, zich in het lichaam op en komen in de bloedbaan. Beter is daarom te spreken van bloedvergiftiging). Nu is het evenwel zo, dat dankzij de beschikbaarheid van kunstnieren - in Nederland sinds 1964 de patiënten in leven blijven en in vrij goede conditie kunnen worden gebracht en gehouden. In de meeste gevallen is het zelfs mogelijk dat de patiënt volledig hersteld door middel van transplantatie, een operatie waarbij een gezonde nier wordt overgeplant ter vervanging van de eigen niet meer werkende nieren. Men kan met één gezonde nier leven. wËÊSm in kunststof Als beide nieren niet meer werken hopen afvalstoffen, die anders via de urine worden afgescheiden, zich in het lichaam op en komen in de bloedbaan Ue bloedbaan van de patiënt wordt op een kunstnier aangesloten en door middel van een filtersysteem gereinigd. Zo'n behandeling duurt circa 12 uur en moet twee keer per week gebeuren. Renault 5 beste populaire auto Ter gelegenheid van de Londense Mo- functionaliteit); prestaties (wegligging, tor Show, heeft de uitgever van het remmen, algeheel gedrag), en tenslotte Engelse autoblad „Motor", 14journa- de verhouding prijs ten opzichte van listen uit de internationale autopers prestaties. gevraagd „The best cars of the year In de categorie populaire auto s be- 1972" aan te wijzen. haalde de Renault 5 de eerste plaats. Tweede werd Toyota Carina en derde De jury moest kiezen uit de nieuwe de Vauxhall. Volgende week plaatsen automodellen verschenen in het tijd- we in deze krant een test van de vak 1 augustus 1971—31 juli 1972. Renault 5. Voor de toeristenklasse was een mini- m aal produktiecijier van 5.000 stuks vereist en voor de GT-klasse 1.900 stuks. Bij de selectie zijn verder de volgende 4 criteria aangehouden: tech nische uitvoering (veiligheid; anti-mi lieuvervuiling, makkelijk in onder- houd); stijl (stroomlijning, comfort Met de kunstnier, een uitvinding van de Nederlandse arts Kolff, en de moge lijkheid van transplantaties zijn de problemen voor de nierpatiënten niet voorbij. Per jaar komen er ongeveer 400 patieënten bij. Tweemaal per week moet hij of zij gedurende een twaalftal uren aan de kunstnier wor den behandeld. In deze kunstnier wordt het vervuilde bloed gezuiverd. Een behandeling die officieel hemodia- lyse wordt genoemd. Dat gebeurt in dialysecentra, waarvan er op het ogen blik 34 in Nederland zijn. Het aantal en de capaciteit van deze centra zijn er de oorzaken van dat er niet meer dan afvoer van de wasvloeistof cjrca 500 patiënten gedialyseerd (ge- met schadeliike^smffen^ sp0eld) kunnen worden. Er zijn dus te weinig plaatsen om de toevloed van patiënten op te vangen. Een oplossing is vanzelfsprekend met inrichten van meer dialysecentra. Daar mee is men ook hard bezig. Het totale aantal groeit snel. Een moeilijk punt zijn de financiën: een kunstnier kost al gauw 20.000 gulden en de totale kos ten voor behandeling van een dialyse patiënt bedragen jaarlijks circa 50.000 gulden. Maar een nog betere oplossing is het aantal transplantaties uit te breiden. Niet alleen komen daardoor plaatsen in de dialysecentra vrij, maar tevens zijn de getransplanteerden ein delijk geheel verlost van hun ziekte. Spoeling aan een kunstnier is gezien de noodzakelijke herhalingen geen genees methode. Daarnaast moet de patiënt een vrij streng dieet houden (zoutloos, vochtarm, eiwit'arm). è/s'72. Een los papiertje bijvoorbeeld in de portefeuille of portonnee, die u altijd bij u draagt, is voldoende om zich beschikbaar te stellen voor transplanta tiedoeleinden. Men kan het hele lichaam of bepaalde organen in de verklaring, het codicil, noemen. Wel moet het codicil persé met de hand worden geschreven en ondertekend. maar men haalt nauwelijks een kwart, redenen alleen nieren van donors jon- Gezien de groei van het aantal nierpa- „er dan 50 jaar voor transplantaties tiënten, gezien het beperkte aantal kunnen worden gebruikt. In de meeste plaatsen aan de kunstnieren en gezien gevallen zijn het dan ook organen van de weinige transplantaties is het lo- mensen die plotseling overlijden bij- gisch dat er veel patiënten voor de voorbeeld ten gevolge van een onge- dialysecentra staan te dringen. Het is vai waar de niertransplantatie het dan ook behalve een medische een van moet hebben. Het codicil dient economische reden geweest in principe men aitijd bij zich te dragen. Na het overlijden is Oude Dunant uit de vaart Vorige week maakte het hospitaalschip „J. Henry Dunant", dat in 1959 in de vaart kwam, zijn laatste tocht voor het Nederlandse Rode Kruis met chroni sche zieken en invaliden. In de afgelo pen 13 jaar hebben bijna 30.000 patiënten van een week vakantie aan boord van dit Rode Kruis-schip geno ten. Met ingang van het volgende vaarseizoen, dat medio maart zal aan vangen, zal voor dit project gebruik worden gemaakt van de nieuwe „J. Henry Dunant". Het nieuwe Rode Kruis-schip, in aanbouw bij de Arn- hemsche Scheepsbouw Maatschappij, is al zo ver gevorderd dat het op zaterdag 4 november te water zal kunnen worden gelaten. Op 3, 4 en 5 november wordt in de Rotterdamse Rivièrahal (diergaarde Blijdorp) een antiekbeurs gehouden. De openingstijden zijn vrijdag van 10 tot 23 uur en zaterdag en zondag van 11 tot 18 uur. De Amerikaanse groep Gladys Knight and The Pips treedt donderdag 9 november op in het Concertgebouw te Amsterdam. Aanvang 22.30 uur. In de Chr. Ger. Kerk aan de Colonia- straat 25 te Rotterdam-West wordt vanavond een hervormingssamenkomst belegd. Gesproken zal worden over de reformatie'. „Waar het om ging - waar het om gaat". Aanvang 8 Onnodige doden Dus een combinatie van meer dialyse centra en meer transplantaties (en vooral dat laatste! zou een ideale oplossing zijn. Jaarlijks zouden er 400 transplantaties moeten plaats vinden, INTERESSANTE GEFILMDE INTERVIEWS OP RECLAMECONGRES Het weekblad voor reclame en marke ting Ariadne organiseert op 2 en 3 november een reclamecongres. Op de tweede dag van het in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht te houden congres zal vooral aandacht worden besteed aan de mogelijke gevolgen voor marketing en marketingcommuni catie van het Rapport van de Club van Rome. In dit geheel door het Haagse reclame bureau NPO voorbereide en uitgewerk te programma-onderdeel wordt beoogd het bedrijfsleven en de reclamewereld zo objectief mogelijk te confronteren met achtergronden, gehanteerde be grippen. methodiek en uitkomsten van het rapport van de Club van Rome en hen in kennis te stellen van gezagheb bende meningen aangaande het ge wicht, dat aan de uitkomsten van het Rapport van de Club van Rome mag worden gegeven. Door middel van door NPO gerealiseer de filminterviews zal aandacht worden gegeven aan het gewicht van de uit komsten van het Rapport, de mogelij ke politieke implicaties en de conse quenties voor de marketing, de com municatie en het consumentengedrag. Filminterviews worden gehouden met dr. Alexander King, Director General OECD, prof. dr. ir. P. M. E. M. van der Grinten, Hoofd Wiskundegroep en Pro cesbesturing Centraal Laboratorium DSM, dr. W. Drees, oud-minister, A. Heijn, President van de Raad van Bestuur Albert Heijn N.V.. dr. A. Peccei, President Directeur FIAT, mr. J. F. A. de Soet, algemeen bedrijfsdi recteur KLM, Warren Pfaff, Chairman Warren Pfaff Inc., prof. Daniel Boor- stein en Ralph Nader. patiënten tot 60 jaar te dialyseren. De leeftijd vanaf 15 jaar - alleen om medische redenen is sinds kort ver laagd. In het Utrechtse kinderzieken huis Wilhelmina is het eerste dialyse centrum voor kinderen in gebruik ge nomen. Plannen voor meer kinderdia- lysecentra wachten op realisering. Er staan dus nierzieken voor de 34 centra te dringen om een plaats voor levensbehoud. Velen vinden geen plaats. En het gevolg is hard: in ons land sterven jaarlijks vele tientallen onnodig aan deze bloedvergiftiging. Een belangrijke oplossing is dus die transplantatie, die voor doorstroming kan zorgen. Iemand kan alleen dan getransplanteerd worden na een tijd gedialyseerd te zijn. Slechts 20 tot 25 procent van de patiënten is voor een transplantatie niet geschikt. Toch vin den er slechts 100 transplantaties in ons land per jaar plaats. Natuurlijk spelen hierbij ook weer financiële moeilijkheden een rol: een apparaat om te transplanteren nieren langer te conserveren kost 100.000 gulden. (Er zijn 6 transplantatiecejitra). Maar de grote handicap is het tekort aan do- Codicil Voor niertransplantaties kunnen zowel nieren van levende donors worden gebruikt als die van donors die zijn overleden. Nieren van levenden wor den - op ethische en medische gron den (stel dat de overgebleven nier ziek wordt) - zo min mogelijk gebruikt. Men is dus aangewezen op degenen, die zijn of haar nieren na overlijden beschikbaar stelt. Een gedachte waar aan de meeste mensen nog niet zijn gewend. Men vindt het nog altijd een vreemde gedachte het eigen lichaam of delen ervan, beschikbaar te stellen voor de medische wetenschap en de medemens, In een land als Amerika is men Wat dat betreft veel verder. Daar is aan donors geen gebrek. Waarschijnlijk moet dat worden gezocht in het feit dat de wetgeving daar gemakkelijker is, dat de mentaliteit van de mensen daar anders is, dat de religieuze bezwaren er min der zijn, en dat de publiciteit er verder is. In verband met die wetgeving: in ons land moet men een met de hand geschreven en ondertekende verklaring bij zich dragen waarop staat dat men zich na de dood beschikbaar stelt voor medische doeleinden, bijvoorbeeld voor een niertransplantatie. Een derge lijke verklaring-noemt men een codicil. Men is dus hier niet „donor-minded", een psychologische drempel weer houdt de meeste mensen. Daarbij komt dat om verschillende medische vslechts korte tijd be schikbaar waarin de nier te gebruiken blijft voor transplantatie. Een compu tercentrum van het Academisch Zie kenhuis in Leiden zorgt er voor dat het orgaan van de donor binnen de kortste tijd bij de juiste patiënt komt. Tijd ls hoe kan het ook anders kostbaar. Alles bij elkaar toch een treurige toe stand, waarvoor de Nier Stichting Ne derland (opgericht in mei 1967) en de Vereniging tot Steun aan de Nier Stichting Nederland' (opgericht in mei 1968) zich inzetten. De ziekte is te bestrijden en in veel gevallen zelfs te genezen, maar toch sterven er vele tientallen patiënten per jaar. Op 3 en 4 november wordt er voor de nierpatiën ten gecollecteerd, maar u weet nu wat nog belangrijker is! Henk van Capelleveen. het drukkershuis verloving»-, huwelijks- en geboortekaarlen uitnodigingen, aankondigingen, dankbetuigingen, verhuiskaarten, visitekaarten: briefpapieren en postpapieren In vele kleuren een unieke collectie ontwerpen paviljoen hoek weena/lijnbaan rotterdam, tel. 010-124152 km ii. ill. II Dertig meter hoog steken de zuilen van één van de Romeinse tempels van Baal- beck omhoog. Verslaggever Jan Dijkstra nam een kijkje in Libanon. Over de vakantiemogelijk- heden van dat land en van de wintersport vindt u een beschrijving in deze krant. Groothandelsgebouw A5 Rotterdam Tel. 010-113150 De plannen van NAM en Mobil voor gaswinning op Ameland dreigen de natuurgebieden op de noordwest punt en op het oostelijk deel van het eiland te vernielen en de aantrekkelijkheid van het eiland voor de recreatie ernstig aan te tasten. De Nederlandse Vereniging tot Behoud van de Waddenzee besteedt er in haar Waddenbulletin weer eens aandacht aan, De voorbereidende werkzaamheden (exploiratie-activiteiten) zijn verricht en de publiekrechtelijke basis is gelegd (de verkregen concessies!. Het lijkt er op dat thans een reusachtige aardgasaap te voorschijn is gekomen uit de NAM-Mobii-mouw, zo schrijft de redactie van het Waddenbulletin. De aardgasaap (zie tekening) strekt zijn ledematen - in de vorm van pijpleidingen en aan te. leggen wegen - naar Ameland uit. De kop van de aap (centrale verwerkingseenheid ligt op een terrein van ca. 3 ha. aan de Ballumerbocht. Het gewonnen gas zal via een pijpleiding naar de Friese vaste wal worden getransporteerd. Wie zich interesseert voor de handelingen ven de aardgasaap en op de hoogte wil blijven van de gehele gang van zaken betreffende het Waddengebied kan het besta lid worden van de genoemde waddenvereniging of zich abonneren op het bulletin verschijnt eens per 2 maanden). Inlichtingen hierover kunnen worden ingewonnen bij het verenigingssecretariaat: tel. 05178-4014.

De Havenloods | 1972 | | pagina 1