93 HAVENLOODS Vingerstad past niet in ruimtelijk beleid m VOORONTWERP STREEKPLAN RIJNMOND Canadezen willen lagere luchtvaarttarieven Rotterdam in 1972: expositie STIJGEND VERBRUIK VAN NATUURRUBBER Toen koplampen nog van koper waren Zaterdagroute lijn 5 anders Trimmen Dinsdag 9 januari 1973 jaargang no. 2 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAA3DINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 De Canadese luchtvaartmaatschappij CP Air wil vereenvoudiging en verlaging van de vliegprijzeop de regelmatige lijndiensten tussen Canada en Europa, Samen met Air Canada heeft CP Air bij de regering van het land een desbetreffend verzoek ingediend. Het voorstel tot verlaging betekent in enkele gevallen een besparing van 58 procent op het huidige tarief. CP Air, die een regelmatige lijndienst op Schiphol heeft, zal bijvoorbeeld een retour Amsterdam-Montreal verlagen tot 194 dollar, dat neerkomt op ongeveer f. 630, Als de luchtvaartautoriteiten van do individuele basis van 14 tot 21 dagen betrokken landen ermee akkoord gaan, in de zomer en van 7 tot 8 dagen in de zullen de nieuwe tarieven met ingang winter. .s. van kracht worden. CP d«cfcep4?®Wfk METROLIJN plan voor de rechter Maasoever uitbreiding te zien geven van stedelijke bebouwing in het stadsdeel Rotter dam-oost en Capelle aan den IJssel. Dit )jSJ stad»- an dorp»gab!«d (ontworpen) eateg «tad«- en dorptgebled (reurverlng lenga Het voorontwerp streekplan Rijnmond dat vandaag in de publiciteit is gekomen gaat wat de ruimtelijke hoofdstructuur betreft uit van de basisgedachte „gebundelde deconcentratie". Een gebundelde decon- ,centratie houdt in een spreiding van de bevolking en de daarvoor nodige voorzieningen over een aantal eventueel nieuwe stedelijke kemen, die nu al bestaan of waar een aanzet voor aanwezig is. Dit UJUJWU„ cn denkbeeld van Rijnmond staat in tegenstelling tot het Vmgerstadplan gebj.d 7a\ uitgroeien tot een omvang van Rotterdam, waarin het zwaartepunt voor de verzorging van het van 150.000 a 160.000 inwoners. De stedelijk gebied voor een groot deel gericht is op één centrale kern. WgÏÏeM De vingerstadconceptie is in strijd met de beleidslijnen van hogere wonjt om de wijken Ommoord en overheden, alsook met het voorgestane ruimtelijke beleid van Zevenkamp via een nieuw tracé voor Rijnmond, aldus het voorontwerp. In het streekplan Rijnmond is SSÜ5S.' Zestienhoven toegevoegd aan het stads- en dorpsgebied. Het gaat uit van het gegeven dat de luchthaven Zestienhoven uit overwegingen van milieubescherming dient te worden gesloten. De Raad van Rijnmond heeft dit reeds eerder uitgesproken. Het voorontwerp zegt dat de steden band op de Rechter Maasoever niet in alle opzichten voldoet. De nog be staande open ruimten dienen in elk geval in stand te worden gehouden. Vanuit het uitgangspunt om een cen trale open ruimte in de Randstad te handhaven moet een ontwikkeling in oostelijke richting worden beperkt. In het gebied Rotterdam-oost, Capelle en Krimpen aan den IJssel zijn er allerlei problemen omdat er in feite 1 april Air en Air Canada hebben dit besluit genomen als gevolg van de mislukto onderhandelingen tussen de luchtvaart maatschappijen, die bij de IATA zijn aangesloten. Begin deze maand konden de IATA-leden in Genève niet tot overeenstemming komen over de tarie ven voor 1973. Het plan van de Canadese luchtvaart maatschappijen houdt in goedkoop rei zen naar en van Europa met een verblijfsduur van 14 tot 45 dagen. Dit is een vereenvoudiging van de thans geldende bepalingen. Het 14 tot 45 dagen tarief kan worden gekocht op normale reserveringsbasis of onder het zogenaamde Advance Purchase Apex Scheme. In het laatste geval moeten de luchtreizigers 90 dagen vóór de ver trekdatum boeken en 25 procent van de reissom betalen. De rest dient 30 dagen van te voren te worden betaald. Dit is de goedkoopste manier van Zowel CP Ait als Air Canada zien af van de bepaling, dat mensen in groe pen moeten reizen om van bepaalde reducties op de Inclusive Tours te kunnen genieten.. In plaats daarvan wordt voorgesteld een IT-tarief op In de maand januari is in de hal van het stadhuis de tentoonstelling „Kro niek '72" te zien. De expositie biedt een chronologisch overzicht van be langrijke momenten uit 1972 voor Rotterdam. Samensteller is de gemeen telijke Archiefdienst. Aan de orde ko men ondermeer: de afbraak van de Koninginnekerk, de rellen in de Afri- kaanderwijk, het winkelcentrum Zuid- plein. de verkiezingen «voor de deelge meenteraden en de opgraving van de fundamenten van kasteel IJsselmonde. „Kroniek "72" is op werkdagen van 9-17 uur te zien en op vrijdagavonden tot ïl uur. nisse, Hellevoetsluis, Vlaardin- gen-noord en Schiedam, die nog geen openbare vervoersvoorziening op vrije baan hebben, daar nu of later voor in aanmerking komen. De ontwikkeling van Krimpen aan den IJssel is nog te onzeker om voor de toekomst een metro- of spoorlijn te kunnen claimen. De mogelijkheid, dat een dergelijke lijn later gewenst is, is echter voldoende reëel om een tracé- grote stedelijke bandbreedte is ont- reservering te rechtvaardigen. Hetzelf- staan. In de richting van de Drechtste- de kan gezegd worden van Hellevoet den is een verdere verdichting niet op -1"" zijn plaats en vanuit het principe van de gebundelde deconcentratie bete kent dit dat de bestaande stedelijke geleding zoveel mogelijk in tact moet ontwikkeling in de richting van Voor- van een huidig tekort van 1150 ha. i Putten zal verder moeten worden gestimuleerd. Het reeds aanwezige voorzieningenpakket in het centrum van Hoogvliet zal de ontwikkeling van Spijkenisse afremmen. Echter op basis van gebundelde deconcentratie zal Spijkenisse - en ook Hellevoetsluis - tot verdere ontwikkeling worden ge bracht. Hellevoetsluis kan voor Voor- ne-Putten uitgroeien tot een regionaal verzorgend centrum. RANDVOORWAARDE Het streekplan Rijnmond gaat uit van een aantal doelstellingen. Voor wat het leefmilieu betreft wordt gewezen op een „levensnoodzakelijke randvoor waarde". Dit is een voor mens, plant en dier ook op langere termijn in absolute zin levensvatbaar milieu. Dit verplicht tot een weldoordacht beheer van het aanwezige natuurlijke milieu en tot een afdoende vermindering van voor de natuur schadelijke invloeden in de vorm van water-, bodem-, lucht en thermische verontreiniging. De verplaatsingsbehoefte en het daar uit voortvloeiende verplaatsingspa troon is volgens het voorontwerp streekplan Rijnmond in hoge mate afhankelijk van de activiteiten van wonen, werken en recreëren. Daar kan ook het openbaar vervoer zijn steentje toe bijdragen. In Rijnmond zullen woongebieden van formaat zoals Rot terdam-oost, Capelle aan den IJssel (centrumfunctie), Krimpen aan den IJssel, Ridderkerk,1 Hoogvliet, Spjjke- Dit voorstel wijkt zeer belangrijk af van het Rotterdamse plan voor de metrolijn naar Rotterdam-oost. Het feit dat de plannen van Rotterdam inmiddels de goedkeuring van het Rijk hebben gekregen en dat ten aanzien van de financiering regelingen zijn ge troffen, neemt niet weg dat de nieuwe inzichten met betrekking tot de ruim telijke structuur van dit deelgebied aanleiding moet zijn voor herbezin ning. In de huidige ontwikkelingsfase kan dat nog. Voor Krimpen aan den IJssel wordt voor het openbaar vervoer, dat zal aansluiten op de oostlijn van de'metro, gedacht aan een tracé via een nieuwe oeververbinding over de Hollandse IJs sel. Met de realisering van nieuwe woongebieden te Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis zal het stedelijk com plex op de noordoever van de Water weg worden afgebouwd. Voor een eventuele bebouwing van het gebied van de Broekpolder te Vlaardingen moet worden afgewacht hoe de milieu belasting zich daar zal ontwikkelen. Dezelfde overwegingen gelden voor een gedeelte van het woongebied van Maassluis. De slechte openbaar-ver- 'versneld. Dat zijn de recreatie-Oh- voersvoorziening naar Kethel en Holy je eten Oude Maas en Rottemeren dient te worden verbeterd. Pen tracé is en het watersportgebied hij Heen- gereserveerd voor een verbinding op vliet als verlengstuk vbn de Brielse vrije baan. Maas. De geplande projecten zullen op basis van behoefte moeten worden gerealiseerd. Dat zijn (zowel binnen als buiten het Rijnmondgebied Bernisseland, Oostvoorr meer. groenelemenren in het - land schap op Voorne-Putten r, IJssel monde. recreatiegebied de Licke- baert in het gebied tussen Vlaardin gen en Maassluis. Midden-Delfland, recreatiegebied Krimpenerwaard tunnel kan verlichting brengen. De naar een nieuwe stad in de Hoeksche Waard leidende infrastructuur in de vorm van weg- en vooral railtracés zal vanuit Rotterd selmonde doorsnijden CONCEPT Het voorontwerp streekplan Rijnmond houdt zich in belangrijke mate bezig met de ontwikkeling van het gebied rond de Waterweg, maar betrekt in haar beoordelingen ook de streek plannen van Provinciale Staten van Zuid-Holland en de beleidslijnen van de hogere overheid, neergelegd in de tweede nota voor de ruimtelijke orde ning in Nederland. Daarnaast wordt ook de ontwikkeling in Noordwest- Europa in het oog gehouden. Het uitvoerige voorontwerp is nog een con cept. Men heeft dit gedaan om een ruime mogelijkheid tot overleg en in spraak te openen voordat het formele voorontwerp streekplan krachtens de bepalingen in de wet op de ruimte lijke ordening - ter visie wordt gelegd. Het wereldverbruik van natuurrubber zal in 1973 een stijging te zien geven van 3.9 procent. Dit betkeent een recordVerbruik van 3.2 miljard kg, aldus de verwachting van de Goodyear Tire Rubber Company in de V.S. De wereldproduktie van natuurrubber (bestaande voorraden meegerekend) zou dit jaar 3,3 miljard kg kunnen bedragen; een stijging van 5 procent vergeleken met 1972, verklaarde J. J. Riedl, directeur van Goodyear'* „Rub ber Division". sluis. Voor de overige woongebieden geldt dat zij nu reeds in aanmerking komen voor een railaansluiting. VERSNELLING De recreatiegebieden voor Rijnmond zijn onvoldoende. Het rapport spreekt 1986 zal dit tekort in het thans geplande tempo 1600 ha. bedragen. Na constatering hiervan komt er een vier ledige conclusie: ALENANDERTUNNEL Voor de ruimelijke ontwikkeling van IJsselmonde zijn de ontwikkelingszo nes in de Dordtse en Zoomse richting van belang. Het middengebied tussen Rhoon en Barendrecht zal een open landschapsfunctie bekleden. Ridder kerk zal uitgroeien tot rond 60.000 inwoners en Barendrecht to circa leningen langs de oe- 20.000 inwoners. In een later stadium vers van het Haringvliet. zal direct ten westen van Barendrecht de tracering van een Deltaspoorlijn De nu gedachte fasering van d realüeit worden. Met betrekking tot geplande objecten zou moeten wor- Hoogvliet lal het gebied van Gadering er vev/t in overwegjng van milieubelasting niet voor bebouwing in aanmerking komen. Dat geldt ook voor - het woon- en centrumgebied van deze kern. ersneld om in ieder geval v 1986 de gebieden voor het publiek toegankelijk te krijgen. d. Het is noodzakelijk binnen het Rijnmondgebied het recreatie-areaal Bij het wegverkeer doen zich in de mogelijk uit te breiden. Daar- huidige situatie veel problemen voor bij de Van Brienenoordbrug door ver menging van regionaal en stedelijk verkeer. De bouw van de Alexander- t te breiden. Daar- ■atieve verbindings zone tussen het Bernisseland en Hellevoetsluis worden bestemd. den zich echter tegen het einde van 1972 tot hetzelfde niveau van het jaar daarvoor. Riedl voorziet dat de gemid delde rubberprijs in vergelijking met 1972 zal stijgen maar ook dat die prijs ren opzichte van synthetische rubber op concurrerend niveau zal blijven. Verder ziet Riedl het verbruik van natuurrubber de komende jaren snel omhoog gaan als gevolg van een toene mende vraag naar rubberprodukten in minder ontwikkelde landen. Goodyear zal doorgaan met de herbe planting van rubberplantages, waarbij gebruik wordt gemaakt van rubberbo men die via nieuwe methoden meer iavex produceren. De maatschappij be vordert tevens nieuwe aanplantingen in Afrika en het Verre Oosten. Op het ogenblik bezit Goodyear plan tages in Indonesië, Brazilië, Guatemala de Filippijnen. Documentaire over kanaaltunnelbouw Nu (le dagen weer zijn aangebroken dat wij met licht op van huis gaan thuiskomen, is het aardig om even te bedenken hoe men 75 jaar geleden per auto zijn weg zócht door het donker. De straat- en huisverlichting brandde meestal op gas en ook die grote koperen koplampen, die een auto zijn gezicht gaven, waren gaslampen. Dat gas ontstond in een klein reservoir (gemonteerd op de lamp zelf, tater op de treeplank) waarin water aan carbid werd toegevoegd. De lichtbundel was voor die tiid niet slecht, maar de carbidlamp had wel veel aandacht en onderhoud nodig. Stadslichten had een auto toen' ook, maar dat waren meestal kleine olielampen die ter weerszijden aan de auto waren bevestigd. Vaak gaf het linker lantaarntje ook groen licht zodat tegenliggers konden zien dat zij tegemoetkomende wagen aan die kant langs moesten gaan. Nu. bijna driekwart eeuw later, weet bijna niemand meer van de verlichtingsproblemen van toen. Maar zeker is dat voor de meesten van ons zo'n gewonekoperen koplamp eigenlijk best een koperen kunstwerk mag worden genoemd, een romantisch symbool uit de tijd dat auto's nog automobielen waren. De foto toont zeldzaam mooie Franse carbidlantaarns die gemaakt zijn van koper en die gemonteerd zijn op een Panhard Levassor iann r bewonderen in het Nationaal Automobielmuseum Onder de titel „Kanaaltunnel: de ont brekende schakel" brengt de KRO-te- levisierubriek „Gamma" maandaga vond 15 januari een dokumentaire op het scherm uit de BBC-serie „Hori-1 zon". Uitgaande van de al 170 jaar bestaande plannen tot de bouw van een tunnel onder Het Kanaal, die een verbinding moet vormen tussen Frank rijk en Engeland, wordt in deze doku mentaire uiteengezet, welke moeilijk heden tunnelbouw oplevert en welke oplossingen daar inmiddels door vooral praktische ervaring op gevonden zijn. Het programrrfa bevat een overzicht van alle pogingen, die er sinds 1801 ondernomen zijn om de Kanaaltunnel de grond in te krijgen. In verband met de jongste plannen voor deze tunnel, die op het strand van Sangatte Frank rijk zou moeten binnenkomen en aan de Engelse kant in Folksjtone zou beginnen 48 meter onder de zee wordt nagegaan, wat de moeilijkheden waren bij andere tunnelverbindingen, met name in Amerika; hoe men deze moeilijkheden heeft opgelost en welke procédé's bruikbaar zouden kunnen zijn voor de Kanaaltunnel, die zo'n twee en een kwart miljoen gulden zou moeten gaan kosten. Deze dokumentaire is een film uit de BBC-serie „Horizon", gemaakt door Alec Nisbett. De film ontving de British Association Film Award. Eind- redaktie van „Gamma": Simon van Adelberg. The Jackson 5 breken voor de tweede keer door in Nederland. De meest opvallende persoonlijkheid uit deze Amerikaanse groep is de 14-jarige Mi chael Jackson (zie foto) die met zijn nieuwste hit ,,Ben" hoog staat geno teerd in de verschillende hitparades. Deze song is gemaakt naar de gelijkna mige film „Ben" die momenteel met redelijk succes in Amerika draait. Momenteel zijn verkrijgbaar Ain't no sunshine (006-93688), Jackson 5 Maxi „Ben" (006-93991) en de elpee „Ben" van Michael Jackson met daarop nooit eerder in Holland uitgebrachte num mers (056-93760). Misschien dat de songs uit de stille periode („Never can say good" en „Maybe Tomorrow") een her-release kunnen krijgen. Ook Michaels solonummers Got to be there" en „Rockin' Robin" zijn her nieuwde belangstelling waard. Prijsverhogingen rapporteren Het blijkt dat het publiek nauwelijks weet wie zijn beschermer is wanneer het tegenover ongeoorloofde prijsver hogingen komt te staan. Centra wil daaraan op twee manieren wat doen, enerzijds door zich te houden aan het prijsbeschikkingsbesluit dat op 22 no vember in werking trad, anderzijds door het publiek ervan op de hoogte te 'stellen waar en bij wie men desgewenst zijn klachten kan deponeren. Door middel van raambiljetten wordt hierop gewezen. „Mocht men in welke winkel dan ook prijsstijgingen tegen komen waarvan men meent dat deze uitgaan boven hetgeen wettelijk is toegestaan, dan kan men zich wenden tot de Econo mische Controledienst, Jan van Nas- saustraat 50, Den Haag. Tel. 070- 814011". In verband met werkzaamheden aan de Eendrachtsweg zal tramlijn 5 op da zaterdag 13 januari 1973 niet naar en van het Willemsplein rijden doch naar en van het Heemraadspleiq (eindpunt lijn 4). Komend van Schiebroek volgt lijn 5 de normale route tot de Mauritsweg bij de Binnenweg. Vervolgens wordt via de Nieuwe Binnenweg naar het Heem raadsplein gereden. Komend van het Heemraadsplein rijdt lijn 5 via de Nieuwe Binnenweg naar de Maurits weg, vanwaar de normale route naar Schiebroek wordt gevolgd. In beide richtingen wordt gestopt aan de halten op de Nieuwe Binnenweg. Op de zaterdag 13 januari 1973 wordt een extra dienst met autobussen onderhouden tussen het Eendrachts- plein en het Willemsplein. Passagiers die van deze extra dienst gebruik maken, kunnen op vertoon van hun afgestempelde rittenkaart of afgestem peld enkele reisbiljet gratis overstap pen op tramlijn 5, respectievelijk'van tramlijn 5 op de extra busdienst. De extra bussen rijden in aansluiting op lijn 5 van het Eendrachtsplein via Westersingel (in tegenovergestelde rich ting via Eendrachtsweg), Witte de Withstraat, Schiedams© Vest, Vaste land, Scheepstimmermanslaan, Wester straat, Maasstraat, Willemskade naar het eind- en beginpunt van tramlijn 5 op het Willemsplein bij de Westerstraat v.v. Gestopt wordt aan of nabij de tussen gelegen tramhaltes van lijn 5. De Rotterdamse atletiekvereniging P.A.C. („Pro Patria A.L.O. Combina tie") biedt trimmogelijkheid voor het hele gezin. Iedere zaterdagochtend traint een heren-, een pupillen- en een vrouwengroep in het Kralingse Bos. Voor de dames zijn er bij PAC meer trainingstijden: donderdagmiddag van 2 tot 3 (ook in het bos), op maandag avond (20.30 uur) in het gymnastiek lokaal aan de Gashouderstraat 56 (bij de Oudedijk). Aanmeldingen en inlichtingen bij: me vrouw A. C. in het Veld- de Valk, Libanonstraat 6a, tel. 136830, J. V. Verschoor, Orpheusstraat 23, tel. 182671, W. T. M. Winkelman, Bergsin- gel 210, tel. 249220 en W. L. Witvliet, Arguspad 5, tel. 225439.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1