Opkomst kabelnetten maakt wijziging Omroepwet nodig Vliegtarieven KLM naar Noord-Amerika omlaag 1 m „Geen paniekvanaf 18 januari in bioscopen Profschaatsen in NCRV 's Sportshow Kanaries en andere vogels op „wereldtentoonstelling" in Diergaarde Blijdorp Politie-snelheidsmeter ook voor burgers koop tÏTSO) zaterdag 6 januari j.l. werd de situatie binnen New York beschreven. Aange sloten op het kabelnet daar kan men via een kiesschijf kiezen uit elf pro- it de ether worden In eert artikel over Centrale Antennesystemen dat de Consumentengids van januari 1973 publiceert wordt een aardige vondst gedaan: men wijst op het bestaan van het zogenaamde Verdrag van Rome, waarvan artikel 10 iedereen de vrijheid geeft inlichtingen of denkbeelden te ontvangen zonder inmenging van overheidswege. Deze wellicht niet geheel serieus bedoelde aanwijzing wordt gegeven na een lang opgevangen (met een centrale verhaal over de problemen welke een „consument" kan hebben met centrale en uit niet minder dan zeven kabelnet- tenne's ten! Twee va" die kabelnetten beho ren toe aan maatschappijen die perso nen en instellingen gratis in de gelegen- Toch zit er meer in deze vondst dan men wellicht bij de Consumentenbond kan heid stellen door hen gemaakte televi- bevroeden. Want hoewel een hele massa landen zich niet houdt aan artikel 10 van sieprogramma's via hun net uit te het Verdrag van Rome zijn we in Nederland gauw geneigd ons op de borstte zenden. Samen vullen deze maatschap- kloppen en te beweren dat bij ons zoiets niet bestaat. Wij kennen immers persvrijheid en volledige vrijheid van meningsuiting, ook in de ether? pijen wekelijks zo' programma' Laten we voorop stellen dat het ont zettend moeilijk is en wellicht onmo gelijk een omroepsysteem te bedenken dat iedereen tevreden stelt en dat aan ieders behoefte voldoet. Er zijn beper kingen, vooral technische: het aantal frequenties dat beschikbaar is heeft nu eenmaal z'n beperkingen. Maar iets anders is dat niet iedereen gelukkig hoeft te zijn met de huidige situatie. Momenteel wordt er hier en daar op aangedrongen de Omroepwet die nog maar enkele jaren fungeert te wijzigen in verband met de mogelijk heid dat de overheid ingrijpt. Aanleid ing voor deze discussie is de „beris ping" die de VPRO heeft gekregen voor de tweede Barend Servet-show. Maar als er dan toch over wijziging van de Omroepwet wordt gesproken is het ook zaak eens te denken aan andere zaken die best eens gewijzigd of aange past kunnen worden. Hoe is de situatie in omroepland nu? Het wordt allemaal haarfijn omschre ven in de Omroepwet: in Hoofdstuk II de binnenlandse omroep - staat on der paragraaf 1 een aantal artikelen.- Vijf ervan beginnen met „Onze minis ter wijst zendtijd toe aanen drie beginnen met „Onze minister kan zendtijd toewijzen aanZónder minister kan het dus niet. 'Een krant, tijdschrift of pamflet uitge ven kan en mag iedereen, iets via radio of televisie uitdragen kan alleen als men bij die instellingen aanklopt die door onze minister worden gesanctio neerd. Het is natuurlijk vel zo dat die minister zendtijd toe dient te wijzen aan instellingen of verenigingen die aan bepaalde criteria voldoen, maar toch zorgt de Omroepwet voor een bepaal de voorselectie. En op dat punt is die wet al volledig verouderd. Dit is overi gens wel te verklaren. Het maken van televisieprogramma'^ is gespecialiseerd werk, waarvoor kostbare apparatuur nodig is.Gefinancierdmet belastinggel den is in ons land een gigantisch technisch apparaat opgebouwd die het mogelijk maakt Jat elke inwoner twee televisie- en drie radionetten kan ont vangen. Voorheen was er geen appara tuur beschikbaar die het weinig kapi taalkrachtige personen of instellingen mogelijk zouden maken zelf uitzendin gen te verzorgen. Nu is die apparatuur er wel. En de mogelijkheden zijn er nu ook. In de vorm van wat men wel noemt „kabelnetten". Kabelnet Het kabelnet heet officiéél „Gemeen schappelijke Antenne Inrichting" als het zich binnen één gebouw bevindt en „Centrale Antenne Inrichting" als het meerdere woongebouwen omvat. Het centrale punt is één antennemast met diverse antenne's voor televisie- en .radio-ontvangst. Via versterkers en ka bels worden de ontvangen signalen over de woningen verdeeld. Bij invoe ring van een GAI of CAI worden privé-antennes meteen verboden op grond van een bouwverordening, ook als een eigen antenne méér ontvangs- mogelijkheden biedt dan zo'n GAI of CAI (hier komt artikel 10 van het Verdrag van Rome weer om de hoek kijKen). Slimmerikken hebben ontdekt dat de ze GAI's en CAI's niet alleen gebruikt kunnen worden, voor het doorgeven van ontvangen programma's, maar ook voor het doorgeven van andere, zelfge maakte of gekochte programma's. Een burgemeester in Limburg komt de eer toe van deze mogelijkheid voor het eerst gebruik te hebben gemaakt. Ex perimenten in andere plaatsen, onder andere in de Bijlmermeer, volgden. Tot schrik van de minister, die met de Omroepwet in de hand beweerde dat dergelijke experimenten niet toege staan zijn. Inderdaad handelt artikel 48 over „Het programma van draad omroepinrichtingen" en daarin wordt min of meer gesteld dat deze draadom roepinrichtingen voor de wet gelijkge steld zijn aan omroepinrlchtingen via de ether. Maar goed, minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk P. J. Engels want dat was en is nu de bedoelde minister uit de Omroepwet wilde wel een aantal experimenten ons land de omroep regelèn is de angst toestaan. Op 24 december 1971 be- voor de commercie. Terwijl de omroep schikte hij dat er een vijftal experimen- in de Verenigde Staten en in diverse ten zou moeten komen. Nu zijn ze er andere landen! zich voornamelijk met nog niet! Een meevaller was nog de behulp van (en ten dienste van) de Ommoordse uitzending op zaterdag 9 commercie ontwikkelde, is in Europa december vanuit het nieuwe Gezondheidscentrum van die Rotter damse wijk. Des te frustrerender is deze situatie als men ziet dat elders wél kabelnetten kunnen functioneren. Vooral in de Verenigde Staten en Canada kan men ze vinden. Het zijn kennelijk landen de vrijheid tot toepassing de meeste landen de ontwikkeling van overheidswege gereguleerd. Mees tal gebeurde dat buiten de commercie om, soms werd het samen gedaan. Elders wel Alleen kleine landen als Luxemburg en Monaco gaven de commercie een grote invloed. Als gevolg van deze ontwikke ling beschikken we in'Nederland nu over een indrukwekkend omroepappa- raat waarin allerléi* mogelijkheden be slaan voor makers en samenstellers van programma's zonder rekening te hoe ven houden met adverteerders en spon sors. Een groot goed dus, waarop men in andere landen weieens jaloers js. Is het echter zo noodzakelijk om andere mogelijkheden zonder meer te verwerpen? Het bestaande zenderpark maakt regionale uitzendingen zonder meer mogelijk. En de qpkomst. van lokale kabelnetten opent nog meer perspectieven. Het is bekend dat enke le grote uitgeverijen en grote en kleine gemeenten best zin hebben in een plaatselijk „communicatienet". Het lijkt er'echter óp-dat degenen die momenteel in omroepland dikke vin gers in de pap hebben niet zo erg open staan voor nieuwe ontwikkelingen en er zich zoveel mogelijk mee willen bemoeien of tégen verzetten. In Engeland gaan dit jaar de eerste (commerciële) radiostations van staït. AngSt VOO! commurcifi dank/i] de mogelijkheden die de Con servatieve regering daartoe geschapen heeft. De Engelsen zullen nu te maken krijgen met de verslaggevers die directe verslagen verzorgen van branden, ge meenteraadsvergaderingen. tewaterla tingen en andere plaatselijke gebeurte nissen via het eigen lokale radiostation. Dit is voor Engeland iets nieuws, en men wacht vol spanning af hoe deze stations gaan draaien. zendtijd •dt gesteld aan de een kwaliteitseis, en die levert vrijwel geen afwijzingen op. De andere vijf kabèlnetten zijn gewone regionale netten die amusement en informatie brengen met daar tussen door commerciële mededelingen (een mooi woord voor reclame). De grote angst van de mensen die in Mooi zijn' ze niet, die bossen televisie- en FM-antennes. Vervangen door één gemeenschappelijke antenne is dan de oplossing. Helaas kan echter nog geen daar ook geen minister die zich met gebruik worden gemaakt van de extra dergelijk relatief onbelangrijke zaken mogelijkheden die deze kabelnetten bemoeit. In de NCR/Handelsblad van bieden. In technisch opzicht is de situatie in Nederland ook rijp voor experimenten. Als deze niet plaatsvinden worden er grote kansen gemist. Het is daarom te hopen dat de discussie over wijziging van de Omroepwet niet beperkt blijft tot kritiek op het uitdelen van beris pingen, maar dat er ook naar de toekomst wordt gekeken, met alle mogelijkheden van dien! CAFE UNCLE CHARLEY OPPERT 1 Iedere dinsdag mosselavond. Als attractie woensdagavond het optreden van het kwartet Los Cobanos. Start cursus internationale volksdansen De Nederlandse Volksdansvereniging NEVO begint woensdag 17 januari een cursus .Internationale Volksdansen in Rotterdam. Tijdens deze* cursus, die onder leiding <taat van gediplomeerd volksdansleider Eia van Aart. zal men dansen onder de knie krijgen als Hashual, Mayem, Sarajevka en Machar. De cursus beslaat tien avonden. Hij wordt gegeven in het gymnastieklokaal aan de Rochussenstraat 379. elke woensdag van 20.00 tot 22.00 uur. Men kan zich opgeven bij het secretari aat van-de NEVO, Proveniersstraat 9b ie Rotterdam, tel. 246383. De cursus prijs bedraagt f.35.-. Culturele ochtend in Rozenlaan Centrum In het Rozenlaan Centrum (Oranje kerk) te Ilillegetsberg wordt woensdag morgen 17 januari om 10.Q0 uur een culturele ochtend gehouden. Op deze eerste bijeenkomst van J 973 zal me vrouw A. Eeenstra komen vertellen over een reis van Japan die zij gemaakt heeft cn tijdens welke zij ook Tokio neeft bezocht. Zij zal haar verhalen illustreren met kleurendia's. Alweer een nieuwe Nederlandse speelfilm gaat binnenkort in de bioscopen draaien. Het is ,,Geen Paniek" met in de hoofdrollen Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp die vanaf donderdag 18 januari in veertien Nederlandse bioseopen te zien 'zal zijn. In Rotterdam gaat de filrmdraaien in Lümiére. „Geen paniek" is een dolle komedie - hoe kan het anders met het duo Johnny en Rijk er in - waarin allerhande verrassende situaties het publiek zullen moeten vermaken. De Gooyer en Kraaykamp zijn in de film twee klusjesmannen en ze komen terecht in een „schoonheidssalon" van een tante van Johnny, Toetje Kluif (gespeeld door Hetty Blok AruTere medespelenden zijn Trudy Labij, Hans Boskamp en niet te vergeten Eddv Constantine. Het scenario is geschreven door Kees van Koot en (van het duo met Wim de Bie). De regie had Ko Koedijk. Met ingang van 1 april Met ingang van 1 april aanstaande zal de KLM een aantal tarieven op de Noordatlantische routes drastisch ver lagen. Dat wil zeggen: als de regerings instanties die hiermee te maken heb ben de toestemming verlenen. De KLM gaat deze tarieven invoeren omdat de 1 AT A-maatschappijen geen overeen stemming hebben bereikt over de prij zen die het publiek dient te betalen als het over de Atlantische Oceaan wil vliegen. Het belangrijkste element in de nieuwe tarieven is ongetwijfeld de invoering van een nieuw, zeer laag gesteld, tarief dat -voor een retourreis Amsterdam- New York zal variëren van f.587,— tot f.915,-, al naar gelang het seizoen waarin wordt gereisd. Dit is ongeveer f. 150,- goedkoper dan het laagste tarief op dit moment. In aanmerking voor dit tarief komen passagiers, die 90 dagen vóór vertrek boeken, daarbij een kwart van de reissom betalen en de rest 30 dagen vóór de vlucht Voldoen. Passagiers, die uit Amsterdam vertrek ken, zijn met dit tarief bijna f.100,- goedkoper af, dan reizigers die vanuit Noord-Amerika naar Nederland reizen. Dit verschil heeft de KLM ingevoerd om juist het reizen naar de V.S. en Canada te bevorderen. Indien men door bepaalde omstandigheden de reis moet annuleren, wórdt 25 procent van het passagebedrag ingehouden. Voor een premie van ongeveer 3 procent kan men zich echter bij een reisbureau of KLM-kantdor tegen dit risico verzeke- De profschaatsers hebben hun eerste wedstrijden verreden op de nieuwe Haagse kunstijsbaan „De Uithof". On danks de dikwijls boeiende wedstrijden was dit eerste optreden financieel ge zien geên al te groot De aansluiting van de centrale of ge meenschappelijke antenne verbindt een huiskamer bij wijze van spreken met de rest van de wereld, lhderdaad is het zo dat men beelden vanaf de maan of rechtstreeks pit Amerika of Japan thuis kan krijgen.' maar zien wat er gebeurt in dezelfde stad of in dezelfde streek waar men wopnt is dankzij een verouderde wetgeving prjiktisch nooit mogelijk. 20 januari strijken de profs neer in het Noorse Skiën, een plaats die nog zel den in het wereldnieuws is geweest, al is de piste voor de schaatsenrijders niet onbekend. Op hun lange winstgevende Zaterdag toernees na het echte seizoen,-brach- ten zij er dikwijls hun show. Of de zaken in deze Noorse plaats beter verlopen kan men onder meer beluis teren in de "Sportshow" van de NCRV, tussen 16.03 en 18.00 uur op Hilversum III. Uiteraard zullen Ook de wedstrijden worden' verslagen. Verder bevat deze „Sportshow" de gebruikelijke elementen, zoals de za- terdagvoetbalcompétitie, voetbal in het buitenland en de stand"van zaken in de volleybal-, tafeltennis- en basket- ballwereld. Al deze zïakert kan men ook tegemoetzien in de tweede afle vering Van de „Sportshow", die sinds enkele weken te beluisteren is tussen 23.02 en 24 uur, eveneens via Hilver sum III. Rotterdam gaat zeer binnenkort eei echte wereldtentoonstelling huisves ten. Niet zo'n spektakel als de Expo" van Brussel en Montreal, maar we haast even internationaal. De tentoon gestelde onderwerpen zullen echh uitsluitend vogels zijn. Vogel: lerlei pluimage de wereld. i uit alle hoeken v al- Deze 21e wereldtentoonstelling zal voornamelijk in het teken staan van de kleurkanarie. Maar oök andere kanarie soorten en andere vogelsoorten zullen aanwezig zijn: postuurkanarie's, koli- bri's, tangar; Deze tentoonstelling wordt georgani seerd door de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, een organisatie met zo'n 40.000 leden. Ze wordt gehouden in Diergaarde Blijdorp. van zaterdag 27 januari tot en met zondag 4 februari. „Stand van zaken" per 1 januari '73 eherdruk verschenen van de folder „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzienin gen". De folder, als vanouds tot star.d geko men in samenwerking tussen het Minis terie van Sociale Zaken en het Voor lichtingscentrum Sociale Verzekering, geeft weer een duidelijk overzicht van alle sociale verzekeringswetten - zo wel wat de premie als wat de uitke- ringskant betreft. Ook zijn van alle wetten korte, duidelijke typeringen opgenomen. Tevens wordt vermeld welke bedragen met een en ander gemoeid zijn en tenslotte kan men de hoogte van het minimumloon vinden. De folder is op aanvraag gratis te verkrijgen bij het Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering, Rhijnspoor- plein 1, Amsterdam. Slechts bij wat grotere aantallen, wordt een bescheiden bedrag in rekening gebracht. De tentoonstelling zal dagelijks ge opend zijn van 10.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag 27 januari kan men van 10.00 tot 18.00 uur terecht en op zondag 4 februari van 10.00 tót 17.00 uur. De normale toegangsprijzen van Diergaarde Blijdorp zullen gelden (vier gulden voor volwassenen, twee gulden voor kinderen tot 12 jaar, na 18.00 uur respectievelijk drie en Anderhalve gulden). SOS-concert in Doelen De koninklijke Orkestvereniging „Symphonia" geeft op maandag 29 januari een concert in de Doelen. De opbrengst is bestemd voor de SOS-kin- derdorpen. Er worden onder meer werken van Mozart en Dvorak uitge voerd. Solisten zjjn Leny Stevens-Rid- derhof (sopraan) en Willem Hielkema (piano). Dirigent is de heer Henk Briër. Het concert begint om 20 uur. Ook de normale jaarretours in de economy klasse zullen in het laag- en tussenseizoen nog. enigszins worden verlaagd en (met wederom Amster dam-New York v.v. als voorbeeld) resp. f. 1450,— en f. 1606,- gaan be dragen, te'gén f. 1482,— en f. 1652,— nu. Voorts is het stelsel van de zgn. excur sietarieven (lage tarieven met beperkte geldigheidsduur) vereenvoudigd. Tot dusver bestonden er zowel 14 tot 21-daagse als 22 tot 45-daagse retours. Voor beide categorieën komt er één 14 tot 45-daags tarief in de plaats, dat qua tariefhoogte ongeveer het midden houdt tussen de huidige twee. Het jaarretour economy klasse in het hoogseizoen (f. 2086,-), de jeugdtarie- ven (f. 735,- tot f. 813,-) en de eerste klasse tarieven (jaarretour f.2910,-) blijven in het nieuwe KLM-pakket ongewijzigd. Uiteraard geldt het niéuwe tarieven- pakket ook voor vliegreizen tussen Amsterdam en andere Noordameri- kaanse bestemmingen, zoals bijvoor beeld Montreal, Chicago, Houston, e.d. In vergelijking met Amsterdam-New York komen de tarieven naar deze plaatsen lager of hoger uit, al naar gelang hun afstand tot Amsterdam. De heer M. Gatsonides te A.erdenkoutis de man wiens firma al jarenlang apparaten ontwerpt 'en produceert met behulp waarvan de politie overal in het land overtreders van maximum snelheden betrapt. Dit doet hij niet zozeer om de politie te helpen als wel om er zelf aan te verdienen. Om dit te bewijzen verkoopt hij nu ook een „civiele versie" van de politie-snelheidsmeter aan particulieren. Het is een electronisch werkend instrument met een zogenaamde digitale uitlezing: dat wil zeggen dat oplichtende cijfers de snelheid aangeven waarmee wordt gereden. Het apparaat is „Gasto Dig-Tacho" gedoopt en het wordt dóór de wielen aangedreven. De gebruiker kan twee snelheden instellen. Dit heeft dan tot gevolg dat bij overschrijding van zo'n snelhéugeen schril geluid door de auto klinkt, als waarschuwing. Het is niet zo dat deze Gatso Dig-Tacho direct gemeengoed zal worden, want de prijs van vele honderden guldens is nog wel een bezwaar. Niet voor de politie, wel voor de meeste particulieren, althans! 14, dinsdag 16 januari 1973 22e jaargang no. 3 EDITIE SCHIEDAM ROTTERDAM. TEL. 13.21.70

De Havenloods | 1973 | | pagina 1