2000 aanvragen en ruimte voor 60 nieuwe leerlingen Nederlanders passen zich snel aan in buitenland Emigratiestroom blijft Friese toneelavond in Rotterdam-Zuid Engelse cijfers dinsdag 23 januari 197!: 22e jaargang no. I HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 KRIMPENERWAARD E.O. VLAARDINGEN VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDA. EDITIE SCHIEDAM Schoolhoofd pater Johan Slot even over uit Oeganda Oeganda is een jong land. Jong in de zin dat het pas in 1962 onafhankelijk werd zodat hij pas na verloop van tijd. als hij en dus pas tien jaar zelfstandig is, maar ook jong als men naar de leeftijd van de dez£ zeden heeft bestudeerd, uitsluit- bevolking kijkt. Hiervan is de helft jonger dan 15 jaar. Dat is een vrij hoog se an geven' percentage, zeker als men weet dat het sterftecijfer ook vrij hoog is. Men gaat op fje samenwerking tussen de „ehriste- 55-jarige leeftijd met pensioen, maar er zijn al stakingen geweest om deze te lijke kerken'' is zeer goed. Van de verlagen tot 50 jaar, want velen halen niet eens de 55-jarige leeftijd door Oegandezen is 60 proeent christelijk, „versnelde slijtagedie wordt veroorzaakt door problemen met medische J^f^^e^XÏ'deze laatato verzorging en klimatologische omstandigheden. groep is ,-geioviger" dan welke christen dan ook. Met het gevolg dat hij door al pen. Zoals wij onze kinderen doorliet zyn goden en geesten voortdurend in drukke verkeer veilig naar school wil- angst zit. Over de mysteries kan Pater len leiden zitten de inlandse ouders g[0j boekdelen schrijven, want hij zag met andere problemen. Bijvoorbeeld 7e zelf We 7aten geWoon bij elkaar die slangen en panters die de kinderen wat te praten en te drinken toen op hun weg naar school tegen kunnen plotseling een paar stenen de lucht in komen. Zij houden ze daarom thuis vlogen. Niet gegooid of zo. Nee, we tot ze wat zelfstandiger zijn.Op de /.agen ze zelf los van de grond komen. school van Pater Slot zitten in de - eerste klas jongens van 14-21 jaar. Volwassenen eigenlijk, want het hele cultuurpatroon samen met de sociale omstandigheden maken de kinderen daar vroeg rijp. Een meiske van 14 jaar is in Oeganda een volwassen vrouw. Vele van onze problemen kent men J H daar absoluut niet. De huizen zijn zaak geen les geven of ander werk doen. zo fragiel dat enige privacy onmogelijk Want toen zij ergens bij de stam is, men ziet en hoort alles, en de hele Werkte hoorde men in het duister de familie staat om „het matje als er een stenen vliegen en ook waren er andere In dit land, dat zesmaal zo groot is als Nederland, werkt Pater Johan Slot. In 1956 is hij er naar toe gegaan, hij kent het land door en door. Pater Slot werkt daar als hoofd van een ambacht school, opgezet door de missie en daarna overgedragen aan de staat, waardoor het onder het Oegandese Ministerie van Onderwijs valt.. Zijn naaste medewerkers zijn Afrikaanse Oegandezen. In het hele gebied van Iganga, 150 km van de hoofdstad Kampala, is hij de enige Europese geestelijke. Alternatieve echtgenote Pater Slot heeft op school ca. 180 kinderen, maar het aanbod is vele malen groter. Momenteel zijn er onge veer 2000 aanvragen, terwijl er ieder jaar maar 60 nieuwe leerlingen ge plaatst kunnen worden. Hiervan moe ten er dan 40 zelf voor onderdak Misschien telepathie of iets anders? Tovenares Aldus Pater Slot, die toch een zeer nuchter mens is. Daarom kon een inlands meisje dat altijd de beste van de klas was, en zelfs een opleiding in Engeland kreeg voor kleuterleidster, baby geboren wordt. Al heel vroeg weet het grut „waai zorgen want in het internaat kunnen Abram de mo6sterd haalt.y maar juist maar 20 jongens ondergebracht tt i ■- hierdoor mist men de problemen Waai den. Het is duidelijk dat er mee wij" nog worstelen. Is de baby schreeuwend tekort is op het gebied boren dan de man een jaar j van technisch (en ander) onderwijs. De. *iet bij zijn vrolfw slapen en zoekt zijn lagere scholen moeten minstens 40 kinderen per klas hebben, willen zij bestaansrecht hebben, en er zijn klas sen waarin 50 kinderen zitten. De leeftijd in de eerstf klas varieërt van 6-14 jaar. In onze c/gen wel vreemd, maar wie de omstandigheden, daar kent kan de situatie beter begrij- iiiiiiiiimimfiiiiiifiiiiimi Oeganda, een stukje Afrika dat de laatste maanden meer dan normale belangstelling genoot. Oeganda, het land van President Amin die de Aziaten met Engelse nationaliteit het land uitstuurde en waarvan er nu enkele honderden in ons land verblijven. Maar Oeganda is ook een stuk „derde wereld", waar het ont wikkelingswerk in volle gang is, me de door toedoen van missie en zending. Een land waarvan we alleen maar iets te weten kunnen komen via persbureaus. Maar wat weten wij van de gewoonten en zeden, de problemen en mysteries, de moge lijkheden en onmogelijkheden waar mee de werkers in dit land gecon fronteerd worden? Bitter weinig. Daarom was het voor ons blad een mooie kans kennis te maken met pater-missionaris Johan Slot, mo menteel met verlof in Nederland. Geert Boon had een gesprek met hem over zijn werk als hoofd van een ambachtschool en over zijn problemen en ervaringen. vrouw voor hem een „alternatieve mo gelijkheid" zodat zij weet wat er in huis komt. Daar woont dè man in het komende jaar dan mee samen, en daarna om en om. Maar mocht die tweede vrouw nu óók een baby krijgen dan begint de procedure van voren aan. En zo kan het dan gebeuren dat er in Kampala in een overlijdensbericht wordt vermeld: .....de overledene laat 5 weduwen on 43 kinderen acli- Dit is geen verhaaltje, maar harde realiteit in Oeganda. In een huwelijk kent men geen liefde, alleen sex. De werkelijke liefde zoals de Europeaan die kent, met opoffering en wederzijd se genegenheid, is daar volkomen on- Mysterie en geloof Trouw aan de bijbelse boodschap zal de pater Johan Slot hiervan niets zeggen. Zijn boodschap luidt immers; „Ik ben niet gekomen om af te breken maar om op te bouwen". Het zou volkomen ontactisch zijn om ineens maar deze normale zeden te veroorde len. Men tracht door het voorbeeld van de christelijke liefde de zeden en men taliteit om te buigen. Een proces dat jaren en jaren kan duren. En waarbij men voor grote verrassingen kan ko men te staan. Had de vader van één van de inlandse bisschoppen zelf geen twintig vrouwen? Geloven in Oeganda is iets heel anders dan geloven in Rotterdam en omstre ken. Neem nu de biecht. Die g^at er in ons land steeds meer uit. In Iganga of Kampala kan de geestelijke er wel een halve dag voor uittrekken! Maar dan is hij niet alleen biechtvader, maar vaak ook adviseur in moeilijke zaken- Met dit probleem dat iedere stam weer andere zeden en gewoonten heeft, geluiden. Prompt zag men haar als ..tovenares" en kon ze wel inpakken. Hetzelfde werk deed ze ruim 400 km verder. Maar ook daar gebeurde het zelfde. Weer werd het werk onmoge lijk. Er zat maar één ding voor haar op. Ze wérd „tovenares" bij de stam. Mysteries en geloof gaan in Oeganda samen. Op de school van Pater Slot wordt volgens wettelijk voorschrift godsdienstonderwijs gegeven. Op de manier waarop het bij ons in Militaire dienst gebeurd. De Katholieken gaan naar de pater, de overigen naar hun eigen godsdienstige leiders. En de mis sie werkt verder, stap voor stap, en moet vaak een stap terug. Maar met die ene gedachte: niet om af te breken, maar om op te bouwen". Daarvoor zijn zij gekomen. Geert Boon. Overzicht van de baan tijden afvalwedstrijd Het flitsend gebeuren in sporthal Ahoy' heeft in het weekend duizenden bezoekers getrokken. De wielrenners hebben van hun kant die grote belang stelling beloond door spectaculair rij den. De grote mannen, zoals Merckx Secru, Pijnen, Duyndam, Fritz Kemper hebben in tomeloze jachten vette prijzen in de wacht gesleept het materiaal. Nauwkeurige controle •gas» Achter de demies gaat het op de houten voorbij. baan zeer snel. In een flits schieten de Ongeveer vijfduizend Nederlander* verlieten vorig jaar met hun helpt,,Etjiyatj.dta.rt gezinnen ons vaderland. Ze trokken, na lang nadenken en een vertrekkende Nederlander zo soepel uiteindelijke - soms zeer zware - beslissing, naar een ander deel van mogelijk te laten verlopen, de wereld om daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Want al is belangrjjkste emigratieianden emigreren niet meer zo in zwang als tien of vijftien jaar geleden, er zal z„n nog steeds Canada en Australië, altijd een emigratiestroom blijven, aldus de heer H. A. van Luyk van Daarop volgen Zuid-Afrika en Nieuw- de Nederlandse Emigre,iedienst in Den Haag. De Nederlandse Zegden d.n^y^de^t» en Emigratiedienst, gehuisvest in een kolossaal pand aan de uroot van de Nederiandse Emigratiedienst Hertoginnelaan in de residentie verleent aan vele adspirant-emigranten zijn, dat de komende jaren het aantal per jaar alle mogelijke informaties en ondersteun,™. STSSSuend^chtdlif „Onze taak is beslist niet zorgen, da, tijk. prestatie te leveren, heeft belang- JJjlHgNgrfggfc.. zoveel mogelijk mensen Nederland ver- stelling voor zijn omgeving, leert de - i - w - r - - - -i - wr:: taa^ vrj: gemakkelijk en is niet lastig. Factoren, die duidelijk in het voordeel Ze mogen niet verwachten dat zijn van de Nederlandse emigrant. geluk plotseling in de schoot geworpen „Sinds 1945 zijn er zeker al een half krijgen: er moet wel degelijk voor miljoen Nederlanders naar een nieuw gewerkt worden Maar als de eerste land getrokken. Als je nu gaat kijken periode^ achter de rug is, en men kan laten", zegt de heer Van Luyk. hebben de plicht om de man of vrouw, die zelf al tot de conclusie is gekomen dat hij ergens anders opnieuw wil beginnen, zoveel mogelijk te begelei den. Wij informeren hen over alle mogelijkheden, die er zijn: de opvang vooraf is erg belangrijk". De zorg van de Emigratiedienst houdt niet op als de emigrant is afgeleverd aan boord van het schip of het vlieg tuig. Veelal is er in de plaats van bestemming ook een goede opvang. In de meeste emigratielanden is wel een bureau dat de nieuwe „inwoner" op vele terreinen wegwijs kan maken. Niet lastig De .Nederlander blijkt een graag ge ziene gast in de .jonge" landen. Hij past zich vrij snel aan de nieuwe situatie aan, is bereid om een behoor- Paul Houkes Twee Friese verenigingen in Rotter dam, „Friso" en „Sipke Huismans", houden op zaterdag 26 januari samen een toneelavond. Deze zal plaatsvinden in het Clemenshuis aan de Gruttostraat 9 te Rotterdam Zuid (Charlois). Een toneelvereniging uit Heerenveen komt het blijspel „O, o, die Harke" van Jelle Zwart spelen. Dit stuk over het leven op het Friese platteland in vroeger tijden ondervindt veel belang stelling in Friesland zelf. De toneelavond in het Clemenshuis zal om 20.00 uur beginnen. Leden van beide verenigingen hebben gratis toe gang op vertoon van de ledenkaart. Niet-leden kunnen aan de zaal toe gangsbewijzen kopen. Na afloop zal er nog een gezellig uurtje worden doorge bracht met elkaar en met muziek. Teker dehLlft het" in materieeTÓpzicht situatie, biedt hetnieuwe land met zijn veel beter dan hier. Als men in zo'n eigen cultuur en de jonge, dynamische emigratieland opnieuw begint, moet groel de nieuwe inwoner alle kansen, men een volledig nieuwe relatie- en Kansen, die velen met twee handen kennissenkring opbouwen en dat kost zullen grijpen, vaak wel eens wat moeite. Maar na één of twee jaar zijn die problemen meest al wel achter de rug". Waar de emi grant veelal het meeste aan zal moeten wennen is het feit, dat men daar veel meer zelf moet doen: de eigen verant- woordelijkheid, vooral op het gebied van de sociale verzekeringen is veel belangrijker dan hier. Ander beroep Een groot deel van de emigranten kiest in het nieuwe land een ander beroep. Ze kunnen vaak eindelijk eens gaan doen waar ze al lange tijd zin in hadden. Maar tegenwoordig is het be slist niet meer zo dat iemand een ander vaderland kiest vanwege de werksitua tie in Nederland. De heer Van Luyk: „lk zie persoonlijk weinig verband tussen werkloosheid en emigratie. De beweegredenen om te emigreren liggen tegenwoordig veel meer in het leef-' milieu. De grotere ruimte en mogelijk heden in het immigratieland zijn veel belangrijker dan de werksituatie". De adspirant-emigranten, die zich veel al aanmelden bij de overal in Neder land gevestigde arbeidsbureaus, krijgen uiteraard wel een onderzoek te door staan. dat echter niet bijzonder inten sief is. De arbeidsgeschiedenis wordt onderzocht, en ook is er een eenvoudi ge medische keuring. Bij al deze zaken Inkoopcombina ties gaan fusioneren Twee inkoop-combinaties, Hobo-Faam te Rotterdam en Victoria te Asperen, bereiden een fusie voor. Hobo-Faam heeft 600 leden in Nederland en 60 in België. De jaaromzet is ongeveer 800 miljoen gulden. Victoria heeft 90 le den .en een jaaromzet van rond de 60 miljoen. Het ligt in de bedoeling dat Victoria een divisie van Hobo-Faam gaat wor den. Momenteel zijn er binnen Hobo- Faam al drie divisies, namelijk boven kleding, woninginrichting en algemeen textiel. Victoria is werkzaam in de zogenaamde gemengde branche, met o.a. glas, porcelein en aardewerk, speelgoed en luxe en huishoudelijke artikelen. Deze branche zal dan de vierde divisie van Hobo-Faam worden. Het 37 man tellende personeel van Victoria zal geleidelijk aan worden geïntegreerd binnen de Hobo-Faam or ganisatie. In de Akademie van Beeldende Kunsten aan de G..I. de Jonghweg 4 te Rotterdam wordt vrijdagmiddag een expositie geopend van het eindexamenwerk van Pamela Homoet. Haar werk bestaat voornamelijk uit mode-ontwer pen en mode-illustraties. Ook zijn er ontwer pen te zien voor theaterstukken. Wie helpt in Rode Kruiscomite's In praktisch alle wijken van Rotterdam landse R^de Kruis, Koningin Emma- beschikt het Rode Kruis over comités, plein 1Rotterdam-2, tel. 010- De comitéleden zijn overal zeer actief. 36.31.22 (toestel 73 of 75). Zij vertegenwoordigen het Rode Kruis in hun wijk en nemen deel aan de acties, die het Rode Kruis incidenteel In diverse wijken heeft men behoefte aan nieuwe comitéleden, dames en/of heren, die bij bepaalde acties het Rode Kruis de helpende hand willen bieden. Men komt enkele keren per jaar bijeen' in comitéverband om de akties van het Rode Kruis te bespreken en voor te bereiden. Het Rode Kruis is overal ter wereld paraat en komt onmiddellijk in aktie bij rampen en conflicten. Over taken en akties wil het Rode Kruis graag eens praten. Men heeft op het ogenblik dringend behoefte aan vrijwilligers in de wijken: Prins Alexan- derpolder, Kralingen, Noordereiland, Feijenoord, Charlois, Lombardijen, Zuidwijk en IJsselmonde. Belangstel lenden kunnen een briefje schrijven of telefonisch kontakt opnemen met de Afdeling Rotterdam van het Neder- Spanje trok 21 procent méér toeristen Het toerisme naar Spanje is van januari tot november 1972 met rond 21 pro cent toegenomen, zo blijkt uit de toeristische statistieken van het Spaans verkeersbureau in Den Haag. Van januari tot november 1972 be zochten 30.707.245 personen Spanje, 20.9- procent meer dan in de vergelijk bare periode in 1971. Kortgeleden zijn in Spanje enkele be langrijke prijsmaatregelen genomen. Kort gezegd komen ze er op neer, dat de prijzen van de voornaamste levens middelen worden gestabiliseerd, dat de prijzen van de 'hosteleria' voor een période van zes maanden worden be vroren en dat de prijzen van restau rants worden gecontroleerd. De prijzen van hotels en andere toeris tische verblijven zullen dit jaar met ongeveer 5 procent worden verhoogd. Engeland heeft blijkens de statistieken het hoogste werklozencijfer in Euro pa, nl. op 31 december j.l. 822755. Maar de misdadigheid is geringer dan elders. In Engeland en Wales met samen 48 1/2 miljoen inwoners von den verleden jaar 177 moorden plaats tegen 1581 in New York City (met 7,8 miljoen zielen). Het aantal echt scheidingen is sterk groeiend nl. verle den jaar 77.000 tegen tien jaar gele den 27.000. De abortus steeg zeer ■sterk, nl. met 264 procent (in twee jaar). Ongeveer de helft van de Britse vrouwen zijn zwanger als ze trouwen (dit is hetzelfde cijfer als 20 jaar Christoph Meckel in Martin Behaim Haus De Duitse schrijver, dichter en graficus Christoph Meckel zal vanavond, dins dag 23 januari, uit eigen werk lezen' tijdens een bijeenkomst in het Martin Behaim Haus aan de 's-Gravendijkwal 50-52 te Rotterdam. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door het Goethe- Instituut Rotterdam en het Genoot schap Nederland-Duitsland. De toegang is gratis en men begint om 20.15 uur. 14e meubelbeurs in november te Utrecht Van 5 tot en met 10 november 1973 zal voor de 14e maal in de hallen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht de Internationale Meubel beurs worden gehouden. Deze tweejaarlijkse manifestatie heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een etalage van het Nederlandse meübelaanbod voor detaillisten uit binnen- en buitenland, terwijl daar naast het buitenlandse aanbod sterk vertegenwoordigd is. Daarmee vormt de Meubelbeurs een juiste afspiegeling van hetgeen er op de Europese markt wordt afgezet. In 1971 was 20 procent van het totale bezoek aan de Meubelbeurs afkomstig uit het buitenland en wel in het bijzonder uit Duitsland, België, Frankrijk en Engeland. Op de Internationale Meubelbeurs worden de volgende artikelen geëxpo seerd: - meubelen (waaronder klein- meubelen) - matrassen en kussens (in afgewerkte vorm) - meubelbekledingen (tëxtiel, leder, kunstvezel, kunstleder) De Internationale Meubelbeurs wordt georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in opdracht van de Vereniging Vakbeurs Meubelen en heeft de volgende openingstijden: van maandag 5 tot en met zaterdag 10 november 1973 dagelijks van 9.00 - 17.00 uur.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1