4.9 19.90 1: 2975 imi BaWiUuHIUtfal T 15.80 t# JUBILEUM VAN EEN SCHANDVLEK Wl r*.U».'ll» I opruiming 98 opruiming BitiöillWMiffmrl opruiming giro 34 36 OO Honderd jaar lepra bestrijding Met andere woorden WORKSHOPS VOOR 16-100 JARIGEN opruiming 98 VAKANTIE a la carte opruiming DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 JANUARI 1973 4-509 Met ontroerende naïviteit zijn tijd schrift-journalisten onlangs een discus sie aangegaan met reclamemensen. Het werd knudde, want beide groepen ble ken eikaars taal niet te kunnen ver staan. Dat lukt zeker niet als onder de reclamemakers kerels zitten als Fran- zen van het reclamebureau Franzen- Hey-Veltman. Zo'n dichtgeschroeid commercieel brein helpt zo'n gesprek rap naar de knoppen. Het moet waar schijnlijk worden geacht dat meneer Franzen in z'n eigen verhaal heilig gelooft (dat is overigens uitsluitend het geloof in een rinkelende kassa). Deze man zegt dat een tijdschrift als product niet verschilt van pils, waspoe- der of hondevoer. Het is een consump tieartikel en het moet een behoefte bevredigen. Franzen: „De journalist neemt daardoor een vergelijkbare posi tie in met een medewerker van een hondervoerfabriek". „Ik wil hiermee gezegd hebben, dat, hoewel veel journalisten zullen denken dat ze een produkt helpen produceren dat van een hogere orde is dan een blikje hondenvoer, ze nooit mogen vergeten dat hun bestaanszekerheid afhankelijk is van dezelfde wetten die ook bepa lend zijn voor het al-of-niet-bestaan van een hondenvoerfabriek". De vergelijking is treffend. Het is namelijk juist, dat de journalistiek zich ontwikkelt in de richting van een hondevoerfabriek. Als de huidige ten- denzen (fusies en opheffingen) zich voortzetten, kennen wij weldra nage noeg alleen nog bladen die zich als vreetproduct niet onderscheiden van Bonzo-brokjes. Met dit opvallende ver schil dat de honden er een gezond gebit aan overhouden en de mensen een adembenemend kerkhof in hun koppen zullen tonen. Zeer veel reclamekerels zien de journa list als een verlengstuk van de adver teerder. Ze durven het alleen net nog niet zó te zeggen. Veel journalisten Dat ziet U zo op het eerste ge zichtdit is een boodschap pentas waar heel wat ingaat! Dus een tas die U heel goed kunt gebruiken. Deze lakbood- schappentas met voorvak koopt U in de kleuren zwart, blauw, rood en bruin voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze ruime lakboodschappentas, in 4 kleuren. Géén tel. afschrift, best. Alles kan bij ter Meulenzelfs een safari-fauteuil kopen voor nog géén zestien gulden (nor male prijs f 32,50). Safari-fauteuil van gelakt beu kenhout met zitting en rugleu ning van stevig canvas (ideaal voor zomerhuisje en caravan koopt U nu voor een extra laag prijsje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze safari-fauteuils, geheel inklap baar, in khaki-blauw, rood 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, best. gedragen zich daarnaar: ze schrijven wat (naar men zegt) „verkoopt", in opdracht of vrijwillig. Sommigen wor den daar zelfs rijk van, zoals Henkie „Showbiz" van De Telegraaf. Dat mensen (gemeenschappen) om leefwaardig en leefbaar te zijn echter ook nog iets anders nodig hebben dan hondevoer, namelijk informatie, dat schijnt men als een achterhaalde hob by te zien. Als die visie in een maat schappij toonaangevend is geworden, past er inderdaad hondevoer als voe dingsmiddel. „Ze" vreten het toch! In aansluiting op het voorgaande twee citaten uit de New York Times, waar schijnlijk het gezaghebbendste blad ter wereld. (Dat is een kwaliteit waar reclamemensen nooit weg mee weten; die is zo moeilijk meetbaar zeggen ze dan en vergeten haar vervolgens). Bij het overlijden van het befaamde weekblad Life in een hoofdartikel: „De snelle groei der verlieslijsten van de dag- en weekbladen is een aanwij zing van een dreigende ontwikkeling in een democratie, die er trots op is uit goed geihformeerde burgers te be staan." Bij een andere gelegenheid bestrijdt de uitgever van de N.Y.T., Arthur Sulz berger, de stelling van de oprichters van een persraad, als zou de vrije pers worden bedreigd, omdat zij er niet in slaagt eerlijk een nauwkeurig te zijn. „De werkelijke bedreiging van een vrije pers komt van de mensen, die probe ren de pers te intimideren of de pers te gebruiken voor hun eigen doeleinden. Deze bedreigingen worden door de instelling van een persraad niet afge- Zaterdagavond. Avro's Sportpanora- ma. Een zekere Wim Jesse is helemaal naar München gegaan om Franz Beckenbauer wat te vragen. Dit in het kader van de loting Ajax-Bayern München. Overijverig vist Jesse naar complimentjes voor het Nederlands voetbal in het algemeen en Ajax in het bijzonder. Beckenbauer wil daaraan best meedoen. In de vertaling die Jesse en passant van Franz' woor den levert dikt hij de complimenten nog flink aan. Nadat Jesse's chauvinisme een beetje is bevredigd, maakt hij zich klaar voor zijn grootste kick en zegt iets van: „Zou dat niet mooi zijn, Franz, een finale tussen Nederland en Duitsland voor de wereldtitel? Dit was toch ook Beckenbauer wat te boud, die antwoordde: ,,Ik denk niet dat iede reen ons zo maar laat winnen." Jesse zal dat wel een wat al te pessimistische kijk hebben gevonden, maar ondertus sen had hij weer een nationaal orgasme bewerkstelligd. De nieuwjaarswens van een voorzitter van een muziekkorps, gelezen in het clubblad van zijn vereniging: „Laten wij het nieuwe jaar inzetten zonder de wereld te willen verbeteren. Laten we onszelf verbeteren; de wereld volgt dan vanzelf". We vonden er weer twee: Laatste stelling bij het proefschrift van dr. ir. H. Huttinga: „Jaarlijks worden de stra ten en de openbare groenvoorzienin gen van Wageningen verontreinigd door ongeveer 42 ton faecaliën van honden", en de laatste stelling bij het proefschrift van dr. W. Band, luidde: „De betekenis van de stellingen bij een Oecumenische dienst met gehandicapten Zondag 28 januari wordt om 10.30 uur in de Dominicuskerk „Het Stei ger" aan het Hang weer een dienst gehouden met lichamelijk gehandicap ten. Het oecumenisch karakter van de dienst krijgt deze keer een bijzonder aspect, omdat er voor het eerst de mogelijkheid zal zijn tot avondmaal en eucharistie-viering. Voorgangers zijn dr. J. Ernst en us. R. Alers, terwijl de bijbellezing door enkele minder- validen zal geschieden. Ook het Rode Kruis zal weer medewerking verlenen. Automobilisten, die nog een plaatsje open hebben voor enkele gehandicap ten kunnen zich hiervoor in verbinding stellen met mevrouw T. M. B. van Beusekom, Voorschoterlaan 116, tel. 12.61.34. Bijdragen: Anne Hoeksema Hanny Vroegh Ben van Haren Redactie: Jan Rietveld proefschrift is vergelijkbaar met de betekenis van de ontsnappingsclausule bij een verzekeringspolis". Ik ben de grote voorrangnemer Ik kom van rechts en ik ga voor Wat van links komt heb ik niets mee te maken meneer Zo is het toevallig ook nog eens een Ik ben de goede voorsorteerder 'k Sta altijd op de juiste plaats Die verkeerd staan, die moeten maar leren meneer 'k Heb het recht op mijn hand, dus wat wilt u nog meer Voor niemand zal 'k een duimbreed wijken En vijftig rij ik in de stad Toegestaan bij de wet, dus wie maakt me dan wat Wat van links komt moet wijken, anders rij ik ze plat Ik was de grote voorrangnemer Ik had kunnen remmen maar 'k stond in m'n recht Goed voórgesorteerd lig ik nu in een koelcel Word morgen begraven, 'k ben nét afgelegd. Leen de Zwart. Eén op de drie Amerikanen, die in het centrum van de grote steden wonen, is het afgelopen jaar beroofd of op ande re wijze lastig gevallen, maar slechts de helft van de slachtoffers deed aangifte bij de politie, zo blijkt uit een onder zoek door het insituut Gallup. Dat weet Richard Nixon natuurlijk ook. Vandaar dat-ie er niets aan doet en in het buitenland de steden onveilig maakt. U zet de babyfoon in de kamer van de baby en de andere bij de buren (als U weggaat). Men hoort dan ieder geluidje en zo vervangt U de oppas. Een babyfoon in een magnifie ke uitvoering, bestaande uit twee toestellen. In beide zit een ontvanger en microfoon, dus een komplete huistelefoon met 20 meter snoer, inklusief batte rijennu voor nog géén twee Vrijdagmorgen om 9 uur be gint in da kelder de verkoop van deze babyfoon, merk Homer, ook bijzonder geschikt voor werkplaats, zolder, knutselhoekje Losse verlengsnoeren (40 mtr.) f 5,98. van de opruiming 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, best. leprajaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" 100 jaar geleden werd de leprabacterie ontdekt 25 iaar geleden vond men hét geneesmiddel ertegen: dds en toch: de wereld kent nog zeker ruim lSmiljoen leprapatiënten (zaterdag 27 januari 1973 ncrv-tv) wereldlepradag 1973 kan men met recht "het jubileum van een schandvlek" noemen. daarom girO 34 36 OO t.n.v. stichting wereldlepradag nederland. voor 2,50 redt u een kind. voor ƒ11,geneest u een slachtoffer. giro 34 36 OO stop lepra', dij nei „juDiieum o p" 1QQQ Projekten van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding te Amsterdam - Si konge-TANZANIA Sinds Gerhard Hendrik Armauer in 1873 in Noorwegen de lepra-bacterie ontdekte en 100 jaar nadat de Vlaamse missionaris Jozef de Veuster, wereldvermaard geworden als pater Damiaan, de wereld wakker schudde voor de menselijke ellende die op het Hawaiiaanse buureiland Molokai onder de leprozenkolonie daar geleden werd, zitten we nog altijd met een lepra-probleem. Een onnodig vraagstuk, want 25 jaar geleden kwam een eenvoudig geneesmiddel, het DDS, goedkoper dan een aspirientje, voor de bestrijding van de melaatsheid beschikbaar. De hulp aan de leprozen en de bestrij ding van de ziekte bereiken dit jaar een soort Jubileum". De Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding spreekt van „het jubileum van een schand vlek". De lepra is voor de patiënten echter minder een schandvlek dan voor de gezonden, die in geld uitgedrukt voor f 200 miljoen - minder dan een Apolloprojekt - de lepra op de hele aardbol zouden kunnen uitbannen. Het oproepen van deze tegenstelling doet wat gezocht en simplistisch aan, maar een internationaal erkend lepro- loog als dr. Stanley G. Browne heeft al eens als zijn stellige overtuiging uitge sproken dat de lepra medisch- technisch gezien in deze generatie zou kunnen worden bedwongen en in de volgende uitgeroeid. De wereld telt op dit moment zeker 15 miljoen - en waarschijnlijk nog méér - leprapatiënten volgens schattingen van de Wereldgezondheidsorganisatie. Een exacte becijfering is door de niet altijd even nauwkeurige administratie in de Derde Wereld moeilijk te geven. Bovendien rust op de ziekte nog altijd een soort banvloek. In verschillende landen achten de autoriteiten de aan wezigheid van lepra strijdig met de status van de natie. Er wordt nog wel eens wat verzwegen. WERELDLEPRADAG De lepra is wetenschappelijk en thera peutisch in feite een overwonnen ziekte. Relatief eenvoudige behande lingsmethoden en toediening van ge makkelijk en dus goedkoop te produ ceren en te verspreiden geneesmidde- De Rotterdamse Kunststichting orga niseert in het seizoen '73/'74 weer solistenconcerten in de kleine zaal van De Doelen. Jonge Nederlandse solisten en ensembles krijgen, na auditie, de gelegenheid een openbaar concert te geven. Aanmeldingen tot 1 maart bij de Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein 30. Tot en met zondag 28 januari treedt de Nieuwe Komedie op in het Piccolo Theater (Van Oldebarneveltstraat 99) op het „Hutspot", een humoristische collage over de tachtigjarige oorlog. PcdRp* caravan-centrum rotterdam /room: Stadionweg 31 (tussen Sta- en Brienenoordbrug) Tel. (010) .55- 14.02.40 De oplossing van de puzzel in onze dinsdagkrant van vorige week was een reis langs zes Europese hoofdsteden: Brussel, Londen, Parijs, Sofia, Oslo en Winnaars 1 de tien gulden zijn: mevrouw M. Romeijn, Van Liesveldstraat 9, Ottoland, N. de Weyer, Middenscheep- vaartstraat 30, Hoek van Hol land en mevrouw Kraal, Zonne bloemstraat 23, Papendrecht, die de prijs binnen afzienbare tijd zullen ontvangen. Video Jack More in Trefcentrum Op 25, 26 en 27 januari zal in het Trefcentrum het video laboratorium van Jack More uit de Amsterdamse Melkweg aan het werk zijn. Het programma in het Trefcentrum aan de Veemarkt (Generaal van der Heijdenstraat 40) omvat een film-video mix met 3 monitors en 3 filmscreens, videoprojectie 3x4 mtr., live theater, afgewisseld door het optreden van de popgroep Retribution met de licht show Nuzzling Oaf. Het is voor de tweede maal dat Jack More vanuit de verbouwde melkfa briek in Amsterdam naar de eveneens verbouwde koekjesfabriek komt. Het is juist de unieke relaxte sfeer in het Trefcentrum die hem trekt. Wordt dit programma even enthousiast ontvangen door het publiek als dat van de vorige maand, dan organiseert het Trefcentrum in samenwerking met de Melkweg nog een reeks experimentele programma's. Gemeentebesturen willen met minister praten over drinkwaterprijs Burgemeester en wethouders van Maas sluis hebben, mede namens de colleges van burgemeester en wethouders van Schiedam en Vlaardingen, de minister van Binnenlandse Zaken telegrafisch verzocht om een spoedig gezamenlijk onderhoud over de verhoogde tarieven van het Rotterdamse drinkwater. In het telegram wordt verwezen naar een brief aan de minister van 19 december 1972. In deze brief vroegen de drie gemeentebesturen zich af, of het redelijk is dat de door het in gebruik nemen van het Biesboschpro- ject met rond 25 cent per kubieke meter verhoogde drinkwaterprijs ge heel ten laste van de consument wordt gebracht. iedereen kan zich weer aanmelden o.m. engelse les, rytmiese gymnastiek vooral voor de huisvrouw, pot tenbakken, diskussiëren, klassieke dansen, naaien en knippen, schilde ren, tekenen, bloemschikken, jongerentheater, portretschilderen, etsen. Inlichtingen: di. t/m zo. van 12 tót 24 uur, tel. 010 - 146875 trefcen trum rotterdam, generaal v/h heijdenstraat 40, rotterdam. Een staaltje van het kwekers- vakfnanschap, waarvoor Neder land terecht beroemd staat deze prachtige Amaryllisbol. Een supergrote bol, die normaal rond de zes gulden kost, gaat U nu kopen, niet in een gewoon papieren of plastic zakje, maar in een fraaie geschenkverpak king, kompleet met pot, scho tel, aarde en kuituurbeschrij ving, voor nog géén twee gulden. STtMZVUftfci (Hippeastru Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze Amaryllis- bollen, keuze uit de kleuren rood, rose en oranje, nu fraaie ge- Géén tel. of schrift, best. reizen Metro biedt onbeperkte reis- e vakantiemogelijkheden voor iedereen Metro reizen vallen vanzelf sprekend onder het A N V R. garantiefonds Metro vertegenwoordigt alle A.N.V.R. reisbureau's Metro zendt u op aanvraag gratis I het zomerprogramma toe Metro accepteert telefonische boekingen bel voor vrijblijvende informaties I tel. 010-363655 REISBUREAU METRO BV Nieuwe Binnenweg 1, Rotterdam. Bijkantoor: Bergse Dorpsstraat 28 I Hillegersberg tel. 010-22 7670 Kampioenschap zaalvoetbal Op donderdag 8 en vrijdag 9 februari zullen in de sporthal van het studen tensportcentrum „Woudestein" Burge meester Oudlaan 50 te Rotterdam, de Nederlandse Universitaire Kampioen schappen Zaalvoetbal gespeeld wor den. De organisatie is in handen van de Rotterdamse Studenten Sport Raad. Teams uit de volgende universiteitsste den zullen aan dit evenement deelne men: Delft, Leiden, Rotterdam, Am sterdam VU, Wageningen, Nijmegen, Twente, Groningen, Tilburg en Eind hoven. De wedstrijden zullen op don derdag omstreeks 12 uur beginnen en tot 16 uur duren. Op vrijdag wordt van 10 tot 16 uur gespeeld. INW organiseert cursus voor pastores Voor de tweede keer organiseren het Interuniversitair Instituut Nonnen en Waarden in de Samenleving (NW) en het Oecumenisch Vormingscentrum Oud-Poelgeest een cursus over het lei dinggeven in veranderingsprocessen. De cursus is gericht op pastores en anderen die betrokken zijn bij kerken en kerkelijke organisaties. Er kunnen maximaal vijftien mensen aan deelne men. Folder en inlichtingen bij het secreatriaat van het INW, Oostmaas- laan 80 (Rotterdam), tel. 139485. De Nederlandse Weduwen en We duwnaars Bond, afdeling Rotterdam organiseert op donderdagavond 1 fe bruari een bijeenkomst in het diensten centrum Walenburg, Walenburgerweg 31. De avond begint om acht uur. Gerhard Hendrik Armauer Hansen ont dekte in 1873 in Bergen in Noorwegen de lepra-bacterie. len maken het mogelijk vrijwel opti male genezingsresultaten te bereiken. Om deze redenen wordt op zondag 28 januari in 150 landen actie gevoerd onder de naam „Wereldlepradag". In ons land wordt voor de vijfde maal geprobeerd de publieke opinie ten gunste van de leprabestrijding te mobiliseren, zowel mentaal als finan cieel. Dit laatste via gironummer 343600 ten name van Wereldlepradag Den Haag. De actie in Nederland is deze week ingeleid door een aantal televisie-uit zendingen, die zaterdag afgesloten worden met een uitgebreide documen taire van Henk Mochel, die in samen werking met de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding voor de NCRV is vervaardigd. Er is verder via de giro aan de hand van een uitgebreid eigen adres senbestand van de NSL een collecte. Er wordt een extra Leprabulletin in een oplage van 320.000 uitgegeven en er zijn regionale inzamelingsacties. Vorig jaar leverde de actie een batig saldo van f 1,7 miljoen op, waarvoor vele projecten in uitvoering zijn. Op het programma staan nu projecten voor een totaalbedrag van f2.483.199,-. Ah U een trainingspak koopt, koopt U er natuurlijk een van Helanca met een katoenen bin nenzijde! Precies zo een verkopen wij nu- tijdens de opruiming tientjes voordeliger. Helanca trainings pakken met raglanmouw, rol- kraag, witte nylon/rits op jack en op broekzak en biezen op jack en pantalon. Deze trainings pakken in de kleuren marine, bordeaux, rood en korenblauw en in de maten 44 t/m 54nu voor nog géén drie tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze Helanca trai ningspakken in 4 kleuren en in de maten 44 Duur van de opruiming 18 januari tót 8 februari Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 11