LUi 11ÜV£jJMiAJUJLI „Witte stof" komt uit schoorsteen Windmill minetva- TVC1 ITAITG'liTT A AH Rijnmond wil inspraak van gespreksgroepen Mozartlaan al meer dan een jaar afgesloten PEKING KUNSTGEBITTEN EXPOSITIE massief eiken MEUBELFABRIEK OISTERWIJK SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN KUNSTGEBinEN donderdag 25 januari 1973 22e jaargang no. 4 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. - KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.7 ADVERTENTIE STREEKPLAN MOET INSPRAAKGOLF LOSMAKEN Iedere groep kiest uit haar midden een gespreksleider. In de groep zit ook een begeleider, de man die het tijdschema Als de raad van Rijnmond op 19 februari akkoord gaat, krijgt de beyolking van het Rijnmondgebied een behoorlijke kans een woordje mee te spreken bij de vaststelling van het streekplan voor de Rijnmond. Het „concept voorontwerp" is vroeg gepubliceerd. Een vul-in-stuur-op bon bij de pagina grote advertentie in De Havenloods en Het Zuiden moet een inspraakgolf losmaken in Rijnmond. Het is „alles of niets", zegt men bij het dagelijks bestuur van Rijnmond. Als het lukt, ligt deze zomer een streekplankaart op tafel, waaraan iedereen die dat wil iets bijgedragen heeft. Het dagelijks bestuur van Rijnmond gokt op het tot stand komen van minstens vijftig werkgroepen uit de bevolking. De bemanning van de groe pen (ca. 15) zou moeten bestaan uit mensen die bf mee willen praten over de plannen met hun eigen woonplaats ï>f gelhteresseerd zijn in een bepaald probleem, recreatie bijvoorbeeld. Van het gebruikelijke systeem van hoorzittingen en bezwaarschriften wil Rijnmond af. „Dit ontaardt te snel in kop- en staartloze discussies", meent men. Anderzijds mag „het samenspel van bestuur en bevolking" geen chaos worden. Daarom heeft het dagelijks bestuur de Amersfoortse Werkgroep 2000 gepolst om een bijdrage te leve ren aan de fasering en begeleiding van de inspraak. Merkwaardig genoeg is het juist het optreden van de deskundigen van Werkgroep 2000 waarover sommige leden van de Raad van Rijnmond „hun twijfels" hebben. Oppositie tegen de begeleiding van werkgroepen door groep 2000 is te verwachten uit de hoek van VVD, CPN en de protes tants-christelijke groepering. Bij het dagelijks bestuur van Rijnmond is men overigens niet pessimistisch over de kans dat de Raad een stok voor de hele inspraakprocedure steken zal. Als de inspraakprocedure volgens plan verloopt, betekent het dat de ruimte lijke ordening in Rijnmond in forse mate beïnvloed wordt door een stuk beleid uit de huiskamer, al is het niet Kerst-Inn 1972 krijgt vervolg Het succes van de Kerst-Inn 1972 in het Schiedamse dienstencentrum „De 4 Molens" heeft geleid tot het maken van verdere plannen. (Zondagavond en de beide kerstdagen zijn ruim 3000 mensen geweest). Het comité dat de kerstviering organiseerde wil daarom een vereniging of een stichting oprich ten, die voor de diverse aktiviteiten de leiding en verantwoordelijkheid op zich kan nemen. Op de allereerste vergadering van de Kerst-Inn vorig jaar waren 60 mensen aanwezig als vertegenwoordigers van de diverse verenigingen. Op woensdag 31 januari zal er weer een vergadering in het dienstencentrum worden gehou den. Dan zal een bestuur gekozen moeten worden. Aanvang 20 uur. REPARATIES binnen 30 min. gereed Ouderen 10% korting. B.T.V. !!jks'vtmV- Ie MIDDELLANDSTRAAT 58 - 36.12.61 «n 36.33.16. TAFELS KASTEN BANKSTELLEN DEKENKISTEN Vrije toegang enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. Meubel- en Slaapbankencentrale", Industrie - gebouw Goudsesingel 66, R'dam. tel.: OIO- I 2.64.6 I. bijhoudt. Want half maart moeten alle groepen door de eerste fase heen zijn. Uitgangspunten en knelpunten moeten besproken zijn. Na iedere fase volgt een algemene vergadering. Dan starten de groepen met fase twee. Ze bespreken het onderwerp waarvoor ze gekozen hebben. Ook dit zou moe ten gebeuren aan de hand van een programmapakket, samengesteld door werkgroep 2000. Fase twee moet half mei afgerond worden. Ook tijdens deze fase is slechts ruimte voor een strakke zakelijke discussie. In de derde en laatste fase gaan de groepen weer aan de hand van een pakket ontwerpen, om idealiter te komen tot een of enkele streekplan nen. Ondertussen werkt men niet al leen. Centraal staat een „open werk groep", die de tussentijdse resultaten doorspeelt naar een breder publiek en openstaat voor reacties daaruit. De informatiepakketten waarmee de inspraakgroepen gaan werken worden zo opgesteld dat per fase ook steeds een vergelijking mogelijk is van de opvattingen in het ontwerp-streekplan met de inzichten van iedere groep. De hele procedure gaat het openbaar lichaam Rijnmond ruim 90.000 gulden kosten. Het (onbetaalde) werk van de inspraakgroepen zal in de duizenden manuren lopen. VLAARDINGEN - „Een ding snap ik niet, toen ik al jaren geleden de kat de bel aanbond en wees op de ongezonde troep die door de Windmill (wat toen nog E.N.C.K. was) over Vlaardingen werd uitgestrooid, toen reageerde niemand. Een paar maanden geleden nog stond ik alleen. Nu echter krijg ik plotseling steun, gelukkig wel, maar wat zal het dadelijk weer zijn"? Dit zegt de heer J. Verkade, die aan de Zuidbuurtseweg in Vlaardingen, aan de voet van de Windmillschoorstenen woont en bomen, planten en bloemen kweekt. De steun, die hij nadat het gemeenteraadslid Henk van den Berg vragen heeft gesteld ook van het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders heeft gekregen maken hem iets optimistisch. Hij zegt: „Het lijkt erop, dat we de goede kant opgaan. De wethoudster mevrouw Van Duijn is erop gesprongen als een bok op een haverkist". zelf reeds eind vorige week - na een intern onderzoek - de oorzaak van de overlast had vastgesteld. Mevrouw Van Duijn-Spruijt, Vlaar- dings wethouder voor milieuhygiëne, zegt dat de gemeente Vlaardingen uit het oogpunt van objectiviteit T.N.O. een onderzoek naar de samenstelling van de stof laat instellen. REPARATIES 20-karaats GOÜDEN KROON f25,- INSTITUUT DENTIUA Eén van de belangrijkste oeververbindingen in het Rijnmondgebied is de Van Brienenoordbrug. Volgens het voorontwerp streekplan van Rijnmond zal de ontlasting van de Van Brienenoordbrug gevonden moeten worden door aanleg van de Alexandertunnel voor het door gaande verkeer. STICHTING OPGERICHT VOOR ONDERWIJSBEGELEIDING Op maandag 15 januari is in het stadhuis te Vlaardingen de oprichtings vergadering gehouden van de Stichting Onderwijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg Noord. De wethouder van Onderwijs van Schiedam, mevrouw G. Verweij-de Graaf, heeft een kort over zicht gegeven van de voorgeschiedenis van deze stichting. Het bestuur werd gevormd uit verte genwoordigers van de gemeentebestu ren van de drie gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en afgevaar digden van vrijwel alle schoolbesturen Mevrouw Van Duijn vertelde dinsdag dat inmiddels definitief was komen vast te staan, dat de Windmill de schuldige was. Dat tussen het moment van constatering van de witte stof en het vaststellen van de bron enige dagen heeft gelegen verklaart zij als volgt: „Wij kunnen moeilijk een schuldige aanwijzen als we geen duidelijke be wijzen hebben. Deze hebben we thans wel en we kunnen mogelijk de provin cie in het kader van de Wet op de Luchtverontreiniging om maatregelen vragen". Inmiddels heeft Windmill aan het Vlaardingse gemeentebestuur meege deeld, dat men erop kan rekenen dat de produktie, die de witte stof als emissie heeft opgeleverd is gestaakt. Mevrouw Van Duijn zegt overigens niet te geloven, dat deze emissie een gevolg is van een ongeluk bij de pro ductie. Zij zegt: „Het gaat hier om een mengmestproduktie, die nog niet eerder in Vlaardingen heeft plaatsge vonden". Volgens de heer Verkade hebben twee vertegenwoordigers van Windmill, die dinsdag zijn bedrijf hebben bezocht een verbetering toegezegd door middel van het aanbrengen van nieuwe filters in de pijpen. Van andere zijde wordt gesuggereerd, dat de emissie van vorige week wel een ongeluk zou zijn en daardoor zelfs stoffen de schoorsteen hadden verla ten, die in het produktieprogramma nog bruikbaar waren. Het CAR, dat het late bekend maken van de schuldige laakt in een open brief aan het Vlaardingse college van B. en W. en de gemeenteraad, heeft op een laboratorium getracht te onder zoeken uit welke chemicaliën de witte stof bestaat. De eerste gedachte (ruwe fosfaat), die voortsproot uit de weten schap van de primitieve fosfaatoverslag bij Windmill, bleek onjuist te zijn. Eenvoudige laboratoriumproeven van CAR-medewerkers toonden aan, dat de witte aanslag zeer waarschijnlijk niet bestaat uit calciumverbindingen, fosfaat, nitraat of sulfaat. Windmill Holland B.V. heeft in een perscommuniqué, dat woensdag vrij werd gegeven, meegedeeld dat de stof uit haar Deltafabriek afkomstig is en bestaat uit zeer fijne deeltjes kunst mest. Ook stelt Windmill daarin: „Zeker is dat het kunstmest in deze concentratie geen nadelige gevolgen heeft op mens en dier". De emissie, die door de kunstmestfa- brikant zelf niet acceptabel genoemd wordt, was volgens Windmill niet te voorzien en ook niet waar te nemen tijdens de produktie omdat de stof deeltjes te fijn zijn om in de stoom wolk waar te nemen. Als oorzaak noemt de directie het bij de afkoeling van deze mengmest in nieuwe samen stelling vrijkomen van fijnere stofdeel tjes dan anders en dan waarop de huidige stofvanginstallaties zijn bere kend. Windmill heeft - volgens het commu niqué - inmiddels een extra stofvang- installatie besteld, welke uiterlijk medio 1973 in bedrijf zal kómen. Voorts noemt Windmill in haar communiqué het overleg tussen haar en de gemeente Vlaardingen „open hartig" en betreurt de door de stof ontstane overlast. Directie-secretaris mr. A. H. Huibregt- sen, die voorop stelt jurist en geen chemicus te zijn, deelde desgevraagd mee, dat de mengmest is opgebouwd uit de componenten fosfor, stikstof en calium. Voorts zei hij, dat Windmill Sinds een jaar is de Mozartlaan in Groenoord (het verlengde van de Ed. van Beinumlaan) volledig afgesloten voor het verkeer. De straat is in een woestenij herschapen. De eerste werk zaamheden werden verricht voor de aanleg van het diepriool, dat doorge trokken moest worden naar Woud- hoek-Zuid. Een karwei dat ruim een half jaar in beslag nam. Toen dat was beëindigd, werd verondersteld dat de verdere reconstructie van de weg na einige tijd zou volgen. Daarvan is tot op heden niets te merken. De afsluit- borden- blijven staan en niemand werkt aan de weg. De klompenmakerij is een op bloeiende industrie. In Lek- kerkerk worden dagelijks honderden klompenparen „gedraaid". In een waaier van zaagsel krijgt het hout zijn klompvorm en na de verdere afwerking en het drogen, komt de schilder er aan te pas om de meestal geel gekleurde produkten te voorzien van een rode belijning. De vraag is hoe lang deze situatie nog zal blijven voortduren. Niemand weet het, zelfs niet diegenen die het zouden moeten weten, zoals de directie van de dienst gemeentewerken en wethouder Bolmers. Het enige dat meegedeeld kan worden is dat omstreeks juni de aanbesteding kan plaatsvinden voor het wegenplan van Groenoord. In die aanbesteding zou dan o.a. begrepen zijn het in de breedte verdubbelen van de Churchillweg tussen de Laan van Bol'es en de Zwaluwlaan. Verder de reconstructie van de Mozartlaan naar de Van Dalsumlaan. Aanbesteding be tekent echter nog geen uitvoering, zodat de huidige situatie nog wel een jaartje zal duren. Plantsoen Dat betekent ook, dat de lastige ver keerssituatie in Groenoord aanhoudt. Er is al eens verondersteld dat het gedeelte van de Mozartlaan niet meer in gebruik zal worden genomen, maar als plantsoen bestemd wordt. In het verkeersplan is ook opgenomen de reconstructie van het knooppunt van wegen Vivaldila'an-Zwaluwiaan. Daarvoor moeten de noodscholen, die op het kruispunt staan, worden verwij derd. Intussen nadert in Kethel-dorp het einde van de wegconstructies en worden de Vlaardingseweg, Noord einde en enkele zijstraten herstraat. Als er geen vertraging onstaat, hoopt men over 4 3 5 weken met een en ander gereed te zijn. CHIN INQ RE VI AURA NT v t NIEUWLANDPLEIN 19 "^5^ l/ SCHIEDAM met afzonderlijke ge legenheid voor afhalen van diners Volop par TELEFOON 70 75 42^^" H AARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. Discussie-avonden in De Dukdalf In het centrum De Dukdalf in de Rijnstraat in Schiedam-Zuid worden in de komende maanden voorlichtings avonden voor volwassenen gehouden, waarschijnlijk op de dinsdagavond. Aan de orde komen onderwerpen als de relatie tussen ouderen en jongeren, welvaart en welzijn, de belastingen, milieuproblematiek en hoe het huis op te knappen. Belangstellenden kunnen informatie krijgen of zich opgeven bij het centrum, telefoon 266544. Orpheus geeft concert in Passage Theater Op vrijdag 2 februari geeft het Kon. Schiedams Mannenkoor Orpheus een concert in het Passage Theater in Schiedam. Medewerking verleent het mannenkoor Gouda's Liedertafel en het Kon. Mannen- en Vrouwenkoor Eutepe uit Utrecht. Solisten zijn Karin Ustar, sopraan, Marijke v.d. Lugt, so praan, Henk Meijer, tenor en Antonie Dutkiewicz, bas. Uitgevoerd worden werken van Mozart, Beethoven, Wag ner, Verdi en Gershwin. De pianobege leiding is in handen van Henny Moser en Rudy de Heus. en ouder- of schoolraden in die ge meenten, terwijl ook vertegenwoordi gers van het onderwijzend personeel zitting hebben genomen. „Deze vergadering" aldus de nieuwe voorzitter, de heer J.N. Schriel - „be tekent enerzijds een afronding van vele besprekingen tussen vele instanties van het kleuter-, basis- en buitengewoon onderwijs. Anderzijds is deze bijeen komst het begin van een nieuwe vorm van samenwerking tussen alle geledin gen van het onderwijs benoorden de Nieuwe Waterweg. Een samenwerking, die naar ik hoop, mag leiden tot een dienstverlening aan het onderwijs met het doel de kinderen te helpen tot een optimaal funktioneren in de maat schappij". Het dagelijks bestuur, bestaande uit de dames G. Verweij-de Graaf en W. Smit-Naastepad en de heren J. Dries, A.G. Kloots, J.N. Schriel en A. Wiele- maker, gaat zich beijveren de dienst op 1 augustus 1973 te doen starten. Voorlopig is het correspondentie-adres Markt 47, tel. 351344, Vlaardingen. Het röntgenonderzoek van de Stich ting Tuberova vindt deze week plaats in het wijklokaal van de Bethelkerk, ingang Nieuwe Maasstraat in Schie dam-Zuid. Men verwacht dezer dagen in Schiedam de 25.000 foto te maken.. Op 2 februari wordt het onderzoek voortgezet in de Finse school aan de Dr. Zamenhofstraat voor de bewoners van oost en centrum. DIT dacht U er van In deze krant geven we de uit slag van de enquête, die we 23 november publiceerden. Verkeerscommissie vergadert vanavond De Verkeerscommissie Schiedam ver gadert donderdag 25 januari in de kantine van de Technische bedrijven. In deze vergadering komt het voorstel voor uitbreiding van het aantal voet gangersoversteekplaatsen aan de Burg. Knappertlaan ter sprake. Voorts zal aandacht besteed worden aan het parkeren op de Delftlandse- weg, de aanleg van een parkeerplaats voor invaliden op de J. Poelslaan en de beantwoording van een vragenlijst van de Ned. Vereniging tot bescherming van voetgangers over de veiligheid op oversteekplaatsen. Voor Uw DAF

De Havenloods | 1973 | | pagina 1