IING' 21 Mslil gordijnen# iOr KlÉMlil Experiment om relatie publiek, museum te verdichten opruiming opruiming opruiming opruiming T.V. DEFEKT ADD ■■M Sfeervol stadhuis blijft populair bij huwenden ÏHhH DE KLERK wwet BELEVINGSLESSEN IN STEDELIJK MUSEUM GAAN DOOR Correctie en aanvulling op onderwijs DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 JANUARI 1973 4-520 WIJ HELPEN DIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF. Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A IPMiiiPs SCHIEDAM pDJ TEL. 26.86.38 OFF PHILIPS DEALER Het experimentele karakter van de beide belevingslessen maakte, dat van te voren slechts kon worden gegist wat er zou gebeuren, waarom het niet mogelijk was om vanaf een vastomlijnd werkschema aan de slag te gaan. Tij dens de maanden dat de lessen werden gegeven, bleek echter wel dat voor groepen van verschillend karakter en uiteenlopende leeftijden, verschillen den benaderingswijzen moesten wor den ontwikkeld. De klassen die meededen zijn in totaal zeven uur met de basiselementen kleur, vorm en ruimte bezig geweest. Het was de bedoeling dat een en dezelfde klas het hele project mee maakte. Wat neerkwam op tweemaal een bezoek aan het museum en het voeren van een gesprek, éen spel of het maken van een werkstuk op school. In een later stadium werd van de op de scholen gemaakte werkstukken een tentoonstelling in het museum inge richt, die tevens een onderdeel vormde van een grote evaluatiebijeenkomst met alle betrokken leerkrachten en belangstellenden in het museum. De observatie van het gedrag van de kinderen tijdens de lessen was gericht op het verkrijgen van zakelijke infor matie, die dan weer als basis kon dienen voor speculaties over de wijze van beleven. Bewustmaker De „kleur" les voldoet als aanzet en bewustmaker van het begrip kleur voor oudere schoolkinderen. Een follow-up in meerdere lessen of een lessenpakket voor de scholen is van belang om tot een meer bewuste beleving te kunnen komen zodat de kinderen de kleur meer functioneel in hun kijk op de wereld en hun verwerking daarvan gaan hanteren. „vorm"-les is een goede aanzet r het bewuster doen beleven van het begrip ruimte bij oudere school kinderen. Zij leidt tot een hantering van ruimtelijk materiaal en tot het werken in los groepsverband met dit materiaal. Een follow-up, vooral in het ruimtelijk beleven van de eigen omge ving (school-straat-thuis) lijkt nuttig. In de vorm van een reeks lessuggesties voor de scholen zou dit goed gereali seerd kunnen worden. Het verslag is slechts een beperkte neerslag van wat er in de belevingsles- Vrijdagmiddag 26 januari zal het mo torschip „Okturus", in aanbouw op de werf van Wilton-Fijenoord ten doop worden gehouden. Het schip wordt gebouwd in opdracht van een Zweedse firma. De doop zal worden verricht door mevrouw Signe Linderot. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Het is zo gebeurd'n glas melk over de tafel, 'n juslepel diè uitschiet, maarrrrrhet is ook weer zo opgeruimd, ten minste als U dit tafelzeil op Uw tafel legt. Gedessineerd tafelzeil met lin nen anti-sliprug, 110 cm breed, in diverse kleurennu voor nog géén vijf gulden per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit tafelzeil in 9 dessins, 110 cm breed, per Duur van de opruiming 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, best. Handelsavondschool wordt opgeheven De Schiedamse gemeenteraad besloot in maart vorig jaar met ingang van een nog nader te bepalen datum, de ge meentelijke middelbare handelsavond school over te dragen aan de Rotter damse vereniging Mercurius. Het ministerie heeft inmiddels bericht, dat een dergelijke overdracht niet mo gelijk is, zodat aan het raadsbesluit geen gevolg kan worden gegeven. De school wordt thans in stand gehouden met uitzondering van het eerste en vierde leerjaar. Er zijn nog tien leerlin gen. Met ingang van 1 augustus 1973 zal de gemeente geen subsidie meer verlenen, omdat het aantal leerlingen daarvoor te gering geworden is. B W stellen de gemeenteraad voor de school met in gang van 1 augustus 1973 op te heffen. Tijdelijk noodweg voor Bijdorp bewoners Wanneer de werkzaamheden voor de aanleg van het nieuwe hoofdriool van Groenoord naar Nieuwland in Bijdorp zover gevorderd zijn dat de langzaam voortschuivende bouwput over de Schiedamseweg zal komen te liggen, zullen voorzieningen worden getroffen dat de bewoners niet geïsoleerd komen te zitten. Weliswaar zal de Schiedamse weg als belangrijkste toegang tot die wijk bij de Nieuwe Damlaan voor het motorverkeer afgesloten moeten wor den, maar aan de noordelijke ként is j en rond de Blauwe Brug een nood weg gelegd over de dam in De Polder vaart van 7 meter breedte. Over deze weg kunnen de auto's in Bijdorp ko men. Ook de fietsers en voetgangers zullen over deze weg worden geleid en niet over de Blauwe Brug, wat gedaan is om een hinderlijk kruisen van de verkeersstromen te voorkomen. Maar de voetgangers (en ook de fiet sers) blijven een directe (nood)-verbinding houden naar de Nieuwe Damlaan. Over de te graven diepe sleuf voor de rioolpijpen zal een noodbrug worden gelegd waar voetgan gers van gebruik kunnen maken en ook de fietsers indien zij het rijwiel aan de hand meevoeren. Een soortgelijke brug is indertijd ook gemaakt, toen het hoofdriool werd gelegd, over de Zwaluwlaan. In de hopelijk korte periode dat de dam- wand voor de te graven sleuf is gesla gen en de noodbrug nog niet "is ge maakt zullen weer tijdelijk andere maatregelen moeten worden getroffen. De mannen van Gemeentewerken zijn best bereid om de Bijdorp-bewoners die slecht uit de voeten kunnen komen een hand te helpen. Op donderdag 25 januari wordt in het Dienstencentrum aan de Nieuwe Dam laan een vergadering gehouden van de Nederlandse Vereniging van Diensten centra. Er zullen plannen besproken worden om te komen tot de oprichting van een provinciale afdeling. Deze af deling zal de vestiging van dienstencen tra in de provincie moeten bevorderen door het geven van voorlichting, infor matie en adviezen aan allen, die bij bejaardenzorg zijn betrokken. Goedkeuring GS raadsbesluiten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben goedkeuring gehecht aan de volgende besluiten van de Schiedamse gemeenteraad: f2100,- ten behoeve van een extra krediet voor de aanschaf van de onderwijsmethode „Nou jij". Voor spel-, leer- en ontwikkelingsmate riaal voor tien openbare kleuterscholen werd een krediet van f 12.4040,-gevo teerd, voor het boekenfonds van het Stedelijk Gymnasium f 5.000,- en f 2052,- ten behoeve van het verbete ren van de verlichting van de glo-school aan de Laurens Costerstraat. De rol van het oude stadhuis in Schiedam is gelukkig nog niet helemaal uitgespeeld. In tegenstelling met wat we vorige week schreven is van officiële zijde meegedeeld, dat huwelijkvoltrekkingen in het stadhuis blijvën plaatsvinden. In het nieuwe kantoor aan de Emmastraat is daarvoor in elk geval geen ruimte bestemd. Nu de verhuizingen achter de rug zijn krijgt de afdeling Bevolking. Burgerlijke Stand en Militaire Zaken van de gemeentesecretarie (zelf gevestigd in het gebouw van de voormalige rijks-hbs aan de Overschiesestraat 2, tel. 260500) op het oude stadhuis meer ruimte voor het sluiten van huwelijken. Het oude, sfeervolle stadhuisje op de Grote Markt is altijd al populair geweest bij de 'huwenden. Maar dat betreft meest het uiterlijk, de schilderachtige gevel met het hoge bordes, een geliefde romantische achtergrond voor huwelijksplechtigheden. Inwendig had het stadhuis het bezwaar van een gebrek aan ruimte. Daar zal nu met ingang van 1 februari een verbetering in komen. Zo is nu een tweede kleine trouwkamer mogelijk, bedoeld voor huwelijken met klein gevolg. Daarvoor zal het vertrek van de burgemeester, in stijl ingericht, worden aangewend. In de grote behoefte aan een wachtkamer voor trouw-gezelschappen, die tevens gebruikt kan worden als felicitatiekamer, kan worden voorzien door het gebruik van de vergaderkamer van B. W. Het door de gemeentesecretaris verlaten vertrek kan worden gebruikt als aantekenkamer. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de datum voor het aantekenen te verschuiven van de donderdag naar de dinsdag. Dit wordt gedaan omdat de belangstelling op donderdag groot is en het dan in het stadhuis druk is. Deze wijzingingen kunnen zonder veel moeite aangebracht worden, aangezien hebaanwezige meubilair grotendeels gehandhaafd kan blijven. De stijlvolle raadszaal, met de zoldering van zware eikehouten balken blijft de grote trouwzaal. Aan de inrichting zal voorshands geen wijziging worden aangebracht. Indien echter de gemeenteraad zou besluiten de vergaderingen voortaan in de recreatiezaal van het nieuwe stadskantoor te houden (waarmee eventueel op maandag 5 februari een proef wordt genomen) dan kan later de inrichting alsnog worden gewijzigd en aangepast aan de behoeften van de huwelijkssluitingen. stormloop 9 series uit de beroemde Zwitserse gordijn-collectie "Fisba" enorm in prijs verlaagd I En, het kan niet op, ook nog eens met de "3 halen-2 betalen" korting Fisba Fantasia Prachtige stof in zijdestructuur. Verkrijgbaar in 5 smaakvolle kleuren. 120 cm breed. vanJ&5frvoor M" 33'/3% korting extra Fisba jacquard Mikado Zeer sterke dralon-kwaliteit en Zwitserse damast Regina: 120 cm breed. van^4r5Cvoor JSt*" 33V3% extra korting IjL- U betaalt slechts Fisba effen klassieke gordijnstof 120 cm breed. van J&75~voor JL2z7$~ 33V3% extra korting 4.25 U betaalt nu Let ook op de aanbiedingen op de meubelafdelingen! lam: WoonWarenHuia, Binnenwegplein/Lijnbaan, tal. (010) 117700 cantrum Beljerlandaelaan, tel. (010) 193500 centrum Groot IJiselmonde, tel. (010) 820502 Hooldatraat 78, tel. (01745) 2272 VESTIGINGEN: ROTTERDAM/DEN HAAGUTRECHTVLISSINGEN/ DE LIER Voor de prijs van een paar nylons koopt U bij ons panties neem er gelijk een paar in voorraad, ze komen altijd wel Daarom verkopen wij naadloze mini-panties met versterkte teen, van een bekend merk, voor nog géén één gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze minj-panties, passend voor de japonmaten 36 t/m 44, in de kleur caresse (normale kousenkleur), per stuk M voor M Duur van de opruiming 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, best. "Goede wijn behoeft geen krans" een zeer bekend spreek woord dat we zeker wel kun nen gebruiken bij deze doos In het seizoen 1970/71 werden in het Stedelijk Museum Schiedam belevingslessen „Om de kleur, de vorm, de ruimte" gehouden. De plannen voor de lessen ontstonden vanuit een soort van onvrede over de publiekbegeleiding. Het plan was het edukatieve werk binnen het museum anders, opener, speelser en experimenteier aan te pakken. Van dit experiment is een kort verslag verschenen. Eerste vormgevers van het plan waren, Karei de Regt, student aan de Rotterdamse Sociale Academie en stagiaire aan het Stedelijk Museum, Jan de Grauw, edukatief stafmedewerker van het museum en Fabiola van Dam, spel leidster. Met elkaar ontwierpen zij een aantal basislessen, die het oude patroon van de publiekbegeleiding moesten doorbreken door toevoeging van nieuwe elementen. Daarbij lag voor de hand dat de werkgroep het zwaartepunt zag in de vergroting van de betrokkenheid van de deelnemers, maar dan niet in de zin van meer informatie verschaffen over kunstwerk en kunstenaar, in de hoop daardoor een bredere interesse te wekken bij het publiek en een wat intensiever contact tot stand te brengen. Wat wij er nog wel van willen vertellen is dat deze Nivea crème in een nieuwe doos met handig schroefdeksel zitNu als aanbieding niet voor f 3,90 maar voor nog géén drie gul den. Géén tel. of schrift, best. Zoekt U een lamp om fijn bij te lezen en te werkeneen lamp die het goed doet in een modern interieurdan vindt U die nu bij ons op de lampen afdeling. Moderne staande lamp op zware voet met verchroomde pendel. De geheel verstelbare spot is er in de kleuren paars, oranje, wit en bruin. Deze lamp (geschikt voor lampen tot 100 Watt) kompleet met snoer, tussen schakelaar en stekken koopt U voor nog géén drie tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze moderne staande lamp, totale hoogte 151 De wethouder van sportzaken, mevrouw W. D. Verweij- De Graaf heeft vorige week vrijdag de vlag gehesen op het bouwwerk van het nieuwe zwembad in Schiedam-Zuid, als teken dat het hoogste punt was bereikt. Het zwembad zal eerder klaar zijn dan was verwacht. In juli wordt het bad opgeleverd, terwijl de officiële in gebruik name in september zal plaatsvinden. Het nieuwe zwembad is ontworpen voor de N.V. Interpool uit Maarsen. Het bad zal worden ondergebracht in de Stichting Zwemba den Schiedam, waarin ook het bad Groenoord en een nog te bouwen instructiebad. Volgens het verslag kan het projekt „belevingslessen" gezien worden als een correctie en aanvulling op het onderwijs, maar ook; als een „zoeken" naar nieuwe mogelijkheden om de relatie tussen publiek en museum te verdichten. Betrokkenheid veronderstelt een emo tionele binding, die verder gaat dan geinteresseerd luisteren en geïnteres seerd beschouwen en om het bewust maken van die emotionele binding was het de werkgroep begonnen. Men ging daarbij uit van de gedachte, dat een begin moest worden gemaakt met de allersimpelste elementen. Met begrip pen, die voor iedereen duidelijk ver taalbaar zijn en van een zodanige inhoud dat er in een later stadium op kan worden voortgebouwd. Tenslotte werd de keus bepaald op twee uitgangspunten; voor de eerste les „kleur" en voor de tweede les „vorm en ruimte". Om gegevens over de lessen te kunnen verzamelen, het spel van de kinderen te observeren en de beleving zover mogelijk meetbaar te maken, kreeg de werkgroep de weten schappelijke medewerking van de Schiedamse school-adviesdienst, waar van de psycholoog drs. Themans bo vendien adviezen gaf voor de verdere opzet van de lessen en een observatie schema ontwierp. Een van de belang rijkste achtergronden bij de opzet van de belevingslessen was de gedachte dat de mens een integraal wezen is, dat via zijn zintuigen informatie opvangt uit zijn omgeving en via die informatie in staat is ordening aan te brengen in de wereld om hem heen. Zintuigen Het kernpunt van de les „kleur" was te proberen een maximum aan waarne ming op te roepen via een zeer intens gebruik van de zintuigen. Daarom wer den de kinderen binnen de ruimte ontvangen met een paar films, eenvou dige produktie die de waarneming bij de kinderen bewust moest maken. De ruimte zelf, de elementen, de spelmo- gelijkheden en de kleuren deden de rest. De les „Vorm en Ruimte" was iets anders van structuur. In de eerste plaats werd er een langere tijd voor uitgetrokken, omdat bij de les „Kleur" gebleken was, dat de beschikbare tijd, waarin ook nog een pauze was opge nomen, iets te kort was. Daarbij leek het wenselijk om in die tweede les een kort contact te leggen met de voor gaande les en de tijd te nemen om wat herinneringen op te halen en de kin deren via gesprekken en andere metho dieken het begrip ruimte lijfelijk en emotioneel te laten beleven. De rest van de tijd werd benut voor het spontaan laten ontstaan van allerlei Vanaf vrijdagmorgen 9 u kopen wij op de parterre deze nieuwe doos Nivea crème met

De Havenloods | 1973 | | pagina 3