Een „andere" Jan Hordijk terug bij „ander" Maasdijk 1: 7. SB>BT 1: - 99?° Federatie van Supporters Verenigingen: Mentaliteit voetbalsupporter verbeteren 15 HBiUwHIIlilil ,Het lange-halen-voetbal is 98 90 LANGS DEM WATERMfEC I Waterweg-topscorer i 25 m WhI Ijl! i!.(l •1,129.. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 JANUARI 1973 4-511 opruiming wÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Achteraf bleek de Oudedijk in Maasdijk niet eens zo moeilijk te vinden. Eerst leek de telefonische wegwijzing van Jan Hordijk voldoende, maar eenmaal bij het glazen veld van de tuinbouwkassen bleek toch een informatie ter plaatse nodig. Luisterend naar die onbekende Maasdijker. („Na de bank pas rechtsaf hoor") is het echter toch een peuleschil om Jan Hordijk in één van de warenhuizen achter de woning te vinden. Hij is bezig voorbereidingen te treffen voor de aanplant van lelies. Het is buiten omstreeks het nulpunt en binnen zal de temperatuur niet zoveel afwijken. De ijsmuts, dikke trui en door het werk vuil geworden handen misstaan in deze omgeving geenszinsOnze kleding wel; de niet onbesmette regenjas doet toch te netjes aan. Handenschudden en wat algemene informatie over het kweken van bloemen gaan vooraf aan onze verplaatsing naar een duidelijk voelbaar verwarmde omgeving, waar een jongere broer van Jan Hordijk met een helpster bezig is duizenden fresia-bollen te planten: het lijkt een monnikkenwerk). Van Jan Hordijk - die intussen enige kistjes opsnort om een zitplaats te creëren mag als bekend worden verondersteld, dat hij in zijn, nu schaarse, vrije tijd een steunpilaar is van de zaterdagderdeklasser Maasdijk. Dat hij vorig jaar naar vertrouwde bodem terugkeerde, na een driejarig verblijf bij de eersteklasser SHO. opruiming Neem tijdens deze aanbieding een paar stelletjes van dit luch tige ondergoed voor Uw man en zoons meeze komen al tijd van pas en ze zijn nu extra voordelig. Heren netondergoed van een uitstekende kwaliteit, heerlijk luchtig voor de zomer. Een singlet en slip, nu in de maten 4 t/m 7 en in wit, per stuk van f 3,95 voor nog géén twee gul den. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre dit luchtige heren netondergoed van een mooie kwaliteit, singlet en slip in de ma ten 4 t/m 7, t per stuk VOETBALPROGRAMMA CLUBS SCHIEDAM: NEC-SVV (bekerwed strijd), SCO-DEMOS. SVDPW— Rockanje, DRZ—Blijdorp, Sagu Boys- WF, RVVB-SFC (zondag) Zuider- park-GSS, DES'67-GTB, FC Veronica- VVK (zaterdag). VOETBALPROGRAMMA CLUBS VLAARDINGEN e.o.: RK WIK-HBS, (zondag), Sunlight-ZW, CION- NSU'70 R, Maluku-Satelliet, Nelson- VDL (zaterdag). De vraag naar meer gegevens over Jan Hordijk levert een lachje op en een met vraagtekens bezaaid gerimpeld voorhoofd. „Zes en twintig ben ik nu. Op mijn tiende jaar kwam ik bij Maasdijk en vijf jaar later debuteerde ik in het eerste. Die verkiezing zal wel iets met mijn snelheid te maken gehad hebben, want vooral in die periode was ik een echte goaltjesdief. Mede kwam mijn debuut zo vroeg, omdat twee jongens van Maasdijk in dienst zaten. De ene week opereerde ik op links en de andere op rechts. Al naar gelang wie er die week afwezig was. Daarvan heb ik echter veel profijt getrokken. Nu speel ik tweebenig en het maakt weinig verschil met welk been ik de bal moet voorzetten. En toch: een strafschop zal ik altijd met het rechterbeen ne- Landskampioen Zeven jaar had Jan Hordijk er in Maasdijk's eerste opzitten, toen hij met de mededeling kwam, dat hij naar SHO wilde. Alom verbazing in Maas dijk; een bom sloeg in: „Onze Jan gaat weg. Hoe moet dat nu"? Jan Hordijk wilde graag bewezen zien, dat hij ook hogerop kon meedraaien. Hij wilde erkenning van zijn voetbal kwaliteiten en dat was bij het, in de vierde klas spelende, Maasdijk nog niet mogelijk. Nu heeft hij alles bereikt wat hij nastreefde. „Ze vonden het een gok. Je redt het niet, werd me dan lakoniek gezegd. Ik wilde bewijzen, dat ik het kon. Won der boven wonder ben ik daarin nog geslaagd ook. Ik heb me kunnen hand haven bij SHO, ben met die ploeg landskampioen geworden en heb ge traind in de amateurselectie van Arie de Vroet. Het is een prachtige tijd geweest". Maar Jan Hordijk was niet over het paard getild. Hij keerde terug naar Maasdijk, toen hij het bloemenkwe- kersbedrijf samen met zijn vader ging delen en zich niet meer kon veroorlo ven twee avonden per week naar Oud- Beijerland te rijden en bovendien dik wijls een volledige zaterdag afwezig te zijn. Zegt hij: „Als ik toch in een lager elftal moet gaan voetballen, omdat ik minder kan trainen, dan liever dicht bij huis. Hoewel, dat moet ik behadruk- ken, het reizen naar SHO heeft me nooit afgeschrikt. Maar ik moet aan mijn toekomst denken. Ik heb mede de verantwoordelijkheid over dit be drijf en daaronder moet mjjn voetbal dan maar lijden". Systeem voetba I Jan Hordijk over zijn ervaring bij SHO: „Toen ik Maasdijk verliet werd er nog systeemloos gespeeld. Lange trappen vanuit de achterhoede en dan voorin maar hollen. Bij SHO werd veel meer het syteemvoetbal gehanteerd. Dat was een fantastische ervaring. De variatie was groter en het ging veel sneller. Daarmee heb ik het in het begin moeilijk gehad. Door sjouwen en veel loopwerk heb ik opruiming Dia's maken is echt niet zo'n kostbare zaak als veel mensen wel denkenwist U dat 1 kleurendia inklusief ontwikke len slechts op ong. 22 cent Onze bekende Westduitse kleu rendiafilm "Ogachrome" voor 36 kleinbeeldopnamen (24 x 36) van een verrassend goede kwaliteit en scherpe weergave, koopt U nu voor nog géén acht gulden. I Ingeraamd retour I 18 DIN I Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Ogachrome diafilms, voor 36 kleinbeeld, inklu sief ontwik kelen, nu Géén tel. of schrift, best. Sinds 8 januari is Koen Brouwer be stuurslid van de Vlaardingse Football Club VFC; De heer Brouwer zal als commissaris deel uitmaken van het bestuur, tevens heeft hij de taak op zich genomen om als coördinator op te treden bij festiviteiten die in het kader van het 60-jarig bestaan van VFC zullen worden georganiseerd. Vanavond vergadert de Schiedamse sportraad in het stadhuis. Besproken wordt de brief van de SBLO over het amateurvoetbal. Aan de orde komen verder de besprekingen met de SV en HV Schiedam over het verdelen van onderhoudskosten, de plaatsing van ■een tribune bij DHS en nieuwbouw- olannen bij Ursus. Vrijdag is er een spelregel wedstrijd voor de korfbal-adspiranten in Obadja in de Callenburgstraat. Aanvang 19 uur. Supporters zijn van harte welkom. Zaterdag wordt in de Maassluise Olym- piahal slechts een basketbalwedstrijd gespeeld; Fotohuset-Dragons (heren). Bij de aanvang van deze wedstrijd (17.30 uur) zal wethouder Koos Smit het nieuwe clubtenue officieel uitrei ken. De dames van Fotohuset spelen zaterdag om 20.20 uur in Schiebroek tegen Suro Stars. De junior van het jaar verkiezing bij VFC zal dit jaar plaatsvinden op vrij dag 11 mei. In het Kolpabad in Vlaardingen wor den zaterdag zwemwedstrijden gehou den voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. De wedstrijden beginnen mijn acclimatisatietijd moeten over bruggen. Ik sprong overal in en dat leverde duw na duw op. Later leerde ik hoe het wel moet. Kijk, ik voetbal graag in een team, dat zijn aanval opbouwt. Zo verafschuw ik pertinent verdedigend voetbal. Gegroepeerd spel, dat ambieer ik. Toen ik vorig jaar bij Maasdijk terug kwam was het lange-halen-voetbal ver dwenen. Dat is voornamelijk de ver dienste van trainer Van der Berg. Het mag wel eens gezegd worden. Een sympathieke man met wie ik veel praat, maar die wat mij betreft ik weet niet of ik het mag zeggen - best wat harder mag worden". aanwezig. Maar weet je; het publiek is hard. Ze hadden verwacht, dat ik Maasdijk een impuls zou geven. En dan... tweede klas? Wel, ik vertoef liever in de kopgroep van de derde klas, dan in de staart van de tweede klas. In dat laatste geval blijft het publiek mooi weg en dan sta je met Jeugdbegeleiding Inmiddels is Jan Hordijk's zestienjarige broer een flink aantal meters gevor derd met de fresia-aanplant. Hij komt Mythe Jan Hordijk dus terug bij Maasdijk en chauvinistische Dijkers dachten, dat hij de ploeg wel even naar de tweede klas zou loodsen. Zelf geloofde hij niet in die mythe. Vooral niet, omdat hij zelf aanvoelde, dat de op alle voorzetten sprintende, voor niemand ontzag heb bende Jan Hordijk nief meer bestond. Hij was rustiger geworden en zag niets meer in spitsroeden lopen in de aanval. „Als twintigjarige teer je mede op je snelheid, je enthousiasme: we pakken die tegenstander wel even. Maar nu zie ik dat gerèn niet zo meer zitten. Nu wil ik meer aan de bal zijn, met die bal iets doen en anderen lanceren". „Ik loop nu in de tweede lijn, achter de voorhoede. Goed, daaraan heb ik moe ten wennen, maar het geeft me toch duidelijk meer voldoening. Mede, om dat mijn conditie niet meer zo is, als toen ik nog twee keer in de week trainde. 1 Overigens is dat verlangen om kam pioen te worden natuurlijk ook bij mij 1 i f 4 ander gedrag voetbalsupporters dan op deze foto wordt gede- uit in het a-juniorenteam van Maasdijk en is volgens Jan een jongen waarop gelet moet worden. „Jeugd. Het is leuk, dat je het aan roert", zegt Jan, terwijl hij zijn ijsmuts wat verder op het achterhoofd plaatst. „De jeugdbegeleiding is tegenwoordig een teer punt. Vooral voor een aanval ler is de stap naar het eerste groot. Van zo'n jongen wordt direkt verwacht, dat hij zich waar maakt. Dat hij het team aan doelpunten helpt. Hij krijgt de kans dikwijls niet te wennen. De pu blieke o pi in ie is hard. Een halfspeler of een back heeft het heel wat makkelijker. Ze kunnen zich optrekken aan de andere spelers. Te gen Cees Hoogendam heb ik eens gezegd: Cees, als ik niet slim genoeg ben in de voorhoede, kom ik naar achteren. Hij vond het helemaal niet leuk. Wanneer het een voorhoedespeler niet lukt zich in twee wedstrijden waar te maken, dan verzeilt hij in een moeilijke periode. Dan zal hij mentali teit moeten, tonen, anders is hij verlo- Daarom moet aan de begeleiding van de jeugd meer gedaan worden. Ik vergelijk: tien jaar geleden had ik het niet moeilijk. Toen-gaf je techniek de doorslag. Je had het of je had het niet. Nu wordt men geconfronteerd met systemen. Mijn stelregel, dat je wat voor je sport moet overhebben, is niet gewijzigd. Ik kan op vrijdagavond niet aan de pils gaan en om één uur naar bed. Dat is mijn stijl niet, maar ook dat is nu bij de jeugd anders. De jongens, die nu zonder begeleiding iets bereiken, dat zijn rasvoetballers. Meestal moet de vereniging echter zorgen, dat een jeug dige speler weet met welke leeuwen hij te maken krijgt, wanneer hij voor de leeuwen gegooid wordt". Buiten valt de duisternis. Een serene rust heerst. Eén ding moet Jan Hordijk nog van het hart: „Ik haat de nietsont ziende leg-maar-neer-stijl. Het is zo ingeburgerd, dat er haast niet meer aan te ontkomen lijkt. Wanneer je één keer langs een man gekomen ben, dan weet je, dat er bij de tweede keer altijd nog een been nakomt. Plat ga je onherroe pelijk. Ik vind dat jammer, maar - he- je moet er mee leren voetbal- GERARD S. VERVER Het is een feit dat het geweld op en rondom de voetbalvelden soms drastische vormen aan kan nemen. De kritiek op de leiding vormt met name vaak stof tot verhitte discussies, waarbij de man in het zwart in het uiterste geval een veilig heenkomen moet zoeken. Natuurlijk zijn de financiële belangen in de hedendaagse voetbalsport daar mede schuldig aan, maar de mentaliteit van de voetballer en vooral voetbalsupporter laten tegenwoordig ook nog al eens wat te wensen over. Het bezoeken van een wedstrijd zien veel mensen als een gelegenheid om de bloemetjes eens flink buiten te zetten. Gelukkig zijn er echter ook mensen die trachten verandering in de bestaande situatie te brengen. Daartoe werd vorig jaar mei in het Sportcentrum te Zeist de landelijke Federatie van Supporters Verenigingen in het betaalde voetbal opgericht. De doelstellingen van de federatie lig- gedrag van supporters bij de wedstrij- gen zuiver op het mentale vlak en zijn den in te tomen; samen te vatten in een achttal punten: 2. het bijbrengen van wederzijds begrip 1. de enorme toename van het wan- van verenigingen onderling, waardoor Het voor ons liggende weekeinde is nagenoeg geheel gereserveerd voor bekervoet bal, hetgeen voor Maasdijk inhoudt, dat het zaterdag oog in oog komt te staan met zaterdaglandskampioen Zwart Wit'28. Dat de mannen uit Maasdijk op het sportpark De Vaan in Rotterdam-Zuid geen makkelijke taak krijgen staat vast. Maasdijk, dat in de derde klas met maar liefst zeven remises, vier overwinningen en drie nederlagen redelijk meedraait en in dat licht bezien een goede middenplaats heeft verworven, is echter niet van zins zich zonder slag of stoot bij het klasseverschil met de Rotterdammers neer te leggen. Wim van der Gijp is met zijn Zwart Wit '28 - dit seizoen toch niet zo flonkerend als voorheen - evenmin van plan er een routineklus van te maken. Het zou derhalve best wel eens kunnen gebeuren, dat er zaterdagmiddag tussen twee uur en kwart voor vier voor bekervuurwerk gezorgd wordt. Over het verloop van de huidige competitie zegt Maasdijk-trainer Jan van der Berg eerst: „We spelen momenteel op een iets lager niveau, dan we gewend waren. Tevreden ben ik dus niet helemaal. Over de halflinie en de defensie hoef ik me geen zorgen te maken. Het zorgenkind is de voorhoede: de produktiviteit is té laag De bekerstrijd tegen Zwart Wit'28 zal Van der Berg geen slapeloze nachten bezorgen: „Je moet wel een enorme fantast zijn om te kunnen zeggen, dat we even zullen gaan winnen. We hebben het voordeel, dat we als het zwakke broertje starten. Maar dat zal niet inhouden, dat ik met elf man voor het doel in de loopgraven zal verzeilen. Als we verliezen zal het eervol moeten zijn. Dan wil ik niet, dat Maasdijk gezien wordt als een stel gasten, die alleen gekomen zijn om een schop tegen de bal te geven. We hebben meer tegen hoger geklasseerde clubs gespeeld en het is altijd een leuke wedstrijd geworden. Dat is hetgeen ik zaterdag ook zal nastreven. Overigens ook tegen Zwart Wit'28 starten we met 0-0". Meent Maasdijk's Jan Hordijk: „Ik ken die jongens van Zwart Wit'28 wel een beetje en weiger bij voorbaat te geloven, dat we zullen verliezen. Ik verwacht een open strijd, die op het middenveld beslist zal worden. Veel doelpunten zullen er - naar mijn mening - niet vallen". Zwart Wit'28-trainer Wim van der Gijp kent Maasdijk niet, noemt de club dan ook hardnekkig Maasdam, maar verzekert ons wel, dat hij tegen onderschatting enorm zal ageren. „Vooropgesteld moet worden, dat we na een inzinking eigenlijk aan het terugkomen zijn. We kunnen ons daarom gewoon niet permitteren te verliezen. Kijk, we hebben nu drie keer achtereen de bekerfinale bereikt en waarom zal dat ons niet weer lukken? Natuurlijk is het met die derdeklassers zo, dat je nooit weet welk vlees je in de kuip hebt. Maar en dat is helemaal niet denigrerend bedoeld we zullen ons heus niet aan het spel van Maasdijk aanpassen. Veeleer zal Maasdijk zich aan ons voetbal moeten spiegelen. Nogmaals ik zeg dat niet om eens lekker uit de hoogte te doen. We hebben interesse voor die beker en daarom gedoog ik van mijn jongens geen onderschatting". De stand van ons klassement: 1. Albert Smits (SVDPW) 1,44 (13 uit 9); 2. Peter Friederich (FCN'66) 1,40 (14 uit 10); 3. Peter van Mil (WK) 1,14 (16 uit 14); 4. Martin Schaap (FCN'66) 0,80 (8 uit 10); 5. Bart Fiegel (Ursus) 0, 78 (11 uit 14); 6. B n van den Driessche (GSS) 0,76 (10 uit 13); 7. Ben de Jag»r (MSV'71) 0, 70 (7 uit 10); 8. Jan Vera 0,66 (6 uit 9); 9. Arie Boer (VL zon.) 0.64 (9 uit 14); 10. Koos van de Drift (Schiedamse Boys) 0,63 (7 uit 11). betere verhoudingen kunnen ontstaan tussen supporters; 3. te komen tot een redelijke toewij-' zing van kaarten bij uitwedstrijden en daarnaast de supportersschare zo wei nig mogelijk verspreid op de tribunes plaats te bieden; 4. de supporters te overtuigen van het feit, dat de scheidsrechter onpartijdig 5. waardering te kweken voor de te genpartij door, o.a. wanneer deze zich voorstelt aan het publiek, fluitconcer ten erf boe-geroep achterwege te laten; 6. bij uitwedstrijden de ïeegekomen bestuursleden te leren ennen door een prettige ontvangst en daarnaast de mogelijkheid tot het bespreken en wegnemen van bestaande of schijn- conflicten; 7. de publieke terugloop in het bezoe ken van de voetbalwedstrijden op te vangen door middel van propaganda en pers-contacten; 8. verder het wegnemen van alle be staande problemen die zich kunnen voordoen. „Moeilijke mensen" de toegang tot het veld te ontzeggen is niet het streven van de federatie. Wel wil men alle mensen duidelijk bijbrengen dat nie mand het recht heeft onnodige schade te veroorzaken, zowel aan eigendom men van de clubs als van particulieren. Mochten er dan niettegenstaande de verzoeken, toch nog belhamels zijn, die hun vernielzucht willen botvieren, dan is het zaak dat goedwillende sup porters hen aan de kaak kunnen stel len, om hen verantwoordelijk te kunnen stellen voor de aangerichte schade. Scheidsrechters Daar verschillende supportersverenin- gen niet best gestemd zijn over de prestaties van sommige scheidsrech ters, zocht het béstuur van de federatie contact met de scheidsrechterscommis- sie. Voorzitter Op de Beke had daartoe een gesprek met de heer Martens, voorzitter van de commissie. Uit dit gesprek kwam naar voren dat er iets zou mankeren aan de communica tie in scheidsrechtersverenigingen. Ver der was het de bedoeling van de heer Op de Beke om de KNVB en de scheidsrechtérscommissie voor te stel len in plaats van de beruchte gele Tijdens de laatste vergadering van de federatie, die onlangs in het clubhuis van Sportclub NEC te Nijmegen werd gehouden, bleek voorts dat er voor standers waren voor een idee van minister Van Agt. Volgens dit plan moet een opzettelijke overtreding, waarbij lichamelijk letsel ontstaat, niet meer worden afgedaan door de straf- commissie, maar heeft de justitie hier in een taak. Wisselcup Alle kandidaten voor de officiële be stuursverkiezing werden met algemene stemmen gekozen. Tot voorzitter werd genoemd de heer Op de Beke (F.C. Twente), secretaris werd de heer Van der Veen (N.E.C.) en penningmeester werd de heer E. van Lambaart (Spar ta). Voorts werd een viertal commissa rissen aangesteld. Van de zijde van dit bestuur kwam het voorstel oip voor het volgende seizoen een wisselcup uit te reiken aan die supportersvereniging, welke zich het gehele seizoen het sportiefst heeft ge dragen! Als naam voor deze wisselcup werd gedacht aan Leo Hom, gezien diens staat van dienst en bekendheid in de voetbalwereld. As laatste punt van de agenda voor deze vergadering werd een spelregel wedstrijd behandeld. De heer Van der Veen was de mening toegedaan, dat een groot gedeelte van de narigheid op de tribunes ontstaat, omdat veel sup porters de spelregels niet kennen of verkeerd begrijpen. Om deze mensen de regels bij te brengen, werd besloten van iedere supportersvereniging vijf af gevaardigden te nemen en deze een wedstrijd te laten spelen in competi tieverband, waarbij diverse scheids rechters uit de eredivisie devragen zouden opstellen. Spelenderwijs zou den de liefhebbers dan kennis kunnen nemen van de juiste regels in de voetballerij. De activiteiten van de landelijke Fede ratie van Supporters Verenigingen moeten er toe bijdragen de voetbal sport in de toekomst te beschermen tegen dfe mensen, die het oprichten van deze organisatie noodzakelijk heb ben gemaakt. R.v.D. Tijdens de opruiming vindt u bij Tamiz exclusievel* tapijten tegen EXTRA LAGE prijzen htstreekse import uit Perziè TEL. 26.15.08- CltfiiZ 35.56.23. 8 (Liesveld) - Een kleine op komstkoop dan nü tijdens deze opruimings aanbieding de luiers, dat be spaart U een hoop geld. 1e Kwaliteit oogjesluiers, 70 x 70 cm, goed vochtopnemend. Deze hagelwitte luiers koopt U nu per stuk niet voor f 1,98 maar voor slechts één gulden vijfentwintig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze oogjesluiers van een_eerste^kwa liteit, nu per stuk tuari tot 8 te Géén tel. of schrift, best. opruiming Moeders opgelet! Wij ver kopen nu voor Uw dochters pantalons met omslag, in 't moderne ruitdessin.voor de helft van de prijs. Geruite meisjespantalons met omslag van 45% polyester en 55% wol. Deze pantalons in de maten 116 t/m 164 zijn er in een oranje, blauwe, rose, rode of groene ruit. nu voor slechts vijftien gulden. yfli (■m" Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze geruite meisjespantalons met omslag, in de ma ten 116 t/m 164, Géén tel, of schrift, best. opruiming Als de spullen U boven het hoofd groeien, is dit dé gele genheid voor een lage prijs een mooie garderobekast aan te schaffen. Een partij garderobekasten in macoré, 2 deurs met hang- en legruimte gaat nu vanwege klei nebeschadigingen heel voordelig de deur uit. U koopt zo'n kast in de maat 100x50x170 cm, nu ongemon teerd voor nog géén honderd FZ Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze garderobekasten in macoré, 2 deurs en met hang- en leg ruimte, afm. 100x50 x 170 cm, nu 1-deurs kasten vanaf f.95.- Dyur van de opruiming 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, bést.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4