7. 21 t De Spaanse schande ËB3 3a Middenstander wacht op plannen stadssanering „FRANCO'S PRISONER" boek van Miguel Garcia over „Spaanse" toestanden kies een Focwa bedrijf! DRIES opruiming 98 iMiiWilil opruiming opruiming 90 50 SHB wil begeleidingscommissie 3 opruiming 98 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 JANUARI 1973 4-522 Spanje heeft zich onder Franco tamelijk geruisloos ontwikkeld tot een op Zuidamerikflanse leest geschoeide dictatuur. De macht ligt er geheel bij het leger, de kerk en de Opus Dei, een organisatie van technocraten, rijke industriëlen. Van de burgeroorlog af aanis er verzet geweest tegen Franco, de Caudillo. De vele gevangenissen hebben nooit over bezoek te klagen gehad. Waren het vlak na de tweede wereldoorlog de republikeinen, die zich niet in hun nederlaag van '39 (het einde van de burgeroorlog tussen de nationalisten en de republikeinen) wilden schikken, verzetsgroepen vormden en als ze Miguel Garcia is zo iemand van de oude garde. Hij was één van de velen, die na de burgeroorlog doorvochten en het verzet vormden. Franco maakte van hen op den duur misdadigers in de ogen van de buitenwereld. Met het einde van de burgeroorlog, ontstond de gevangenisstaat Garcia belandde met een groot aantal anderen achter de tralies. Omdat hij tot zes maanden werd veroordeeld, maar al 22 ipaanden in voorarrest had gezeten, kwam hij na zijn vonnis direct vrij. niet ter dood werden veroordeeld voor tientallen jaren werden opgeborgen, sinds een tiental jaren hebben andere, luidruchtigere opstandigen de lege plaatsen achter de tralies opgevuld. Hun klachten worden in dit tijdperk van massacommunicatie opgevangen: lees de berichten, die regelmatig in de kranten staan. Dat is anders geweest. Over de eerste lichtingenpolitieke gevangenen dringt ook pas de laatste jaren tot de buitenwereld door hoe het met ze binnen de celmuren is vergaan. Boeken en andere verslagen van vrijgekomenen getuigen ervan. Ten tijde van de tweede wereldoorlog maakte hij deel uit van een groep republikeinen, die een goed geoliede vluchtweg voor joden, Gaullistische vrijwilligers, neergeschoten geallieerde vliegers, koeriers enz. organiseerde. Daarvoor kregen de republikeinen steun van de geallieerden. Een zeer geringe steun overigens als men die vergelijkt met de uitgebreide hulp die de nationalisten van de as-mogendhe- den kregen. Reeds in de burgeroorlog werd de strijd in het voordeel van de nationalisten beslist door de steun van AUTOSCHADE? Spaanse Polder kenmerk voor vakwerk De "oh's" en de "ah's" zullen niet van de lucht zijn, als dit stramien, volgeborduurd met een prachtige gobelinsteek; bij U aan de wand hangt. Gobelinpakketten kompleetmet borduurnaald, werkbeschrijving en ruim voldoende borduurga rens van 100% wpl. De stra- miens (32 x 42 cm) zijn in natuurlijke kleuren voorgeschil derd, zodat U zonder moeite dit prachtige schilderij volbor- duurt met een gobelinsteek (hal ve kruissteek). Nu niet voor f 17,95 maar voor nog géén acht gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 kopen wij op de parterre deze prachtige gobelinpakketten kompleet met 100% wollen bor duurgarens, borduurnaald en duidelijke werkbeschrijving. To taal leverbaar in 3 verschillende afbeeldingen, per stuk Hitler en Mussolini. De Duitse lucht macht, het zogenaamde Condorle gioen, leerde bombarderen boven Spaanse steden. Garcia was een belangrijk man in de verzetsgroep. Hij was drukker en zorg de voor valse visa, paspoorten en ande re officiële papieren. Toen de vrede kwam, wilde de groep niet stoppen. Tezarpen met enkele andere groepen werd de strijd tegen Franco voortge zet. Voordat dit verzet evenwel goed van dg grond kwam, werd de organisa tie ontmanteld. Het was '49 toen Garcia werd gearresteerd, in '52 werd hij berecht. Na 38 dagen in de doden cel werd zijn doodstraf omgezet in 30 jaar. Volgens Garcia stonden die von nissen al bij voorbaat vast. Zich realiserend zijn hele leven te moeten slijten tussen gevangenismuren klampte Miguel Garcia zich nog maar aan één gedachte vast: ontsnappen. Veel vluchtpogingen heeft hij onderno men. evenzovele mislukten. Voor en kele van die pogingen werd hij extra gestraft. Zo kreeg hij er nog eens 10 jaar en vijf maanden en tien dagen bij (voor een oproer). Quarantaine De methoden om de opstandigen te breken waren legio. Daarvoor waren geen martelingen nodig. Het eten was veelal zeer slecht (het gevangenisperso neel verdiende dan ook aardig aan de verkoop van goed eetbare zaken), de onderzoeken waarbij men zich moest uitkleden waren dikwijls in het bijzijn van anderen, uitgebreide aandacht werd bij zo'n „medisch onderzoek" besteed aan de geslachtsorganen, de quarantaines waren lang en de psychi sche en medische begeleiding kon nau welijks als zodanig worden betiteld. In quarantaine kwam men na overplaat sing naar een andere gevangenis. Oor spronkelijk was deze periode om de gezondheid van de betrokkene te on derzoeken. In werkelijkheid werd het een middel om de mensen volledig te breken. Zo zijn er gevangenissen die de nieuwkomers wel 100 dagen in quaran taine houden. Het is onvoorstelbaar te lezen in Gar- cia's boek, „Franco's prisoner" (uitga ve van Rupert-Hart-Davis, Londen), hoe lang hij nog hoop koesterde te ontsnappen en zich bij de nog levende guerrilla's aan te sluiten. Wel werd zijn bewustzijn langzaam ondermijnd. „Soms vroeg je je af bij het zien van al die mensen, die hun hele leven niets anders hadden gedaan dan het volgen van de machthebbers, waarom je inder tijd je leven had gewaagd". Maar Gar cia raakte steeds meer geisoleerd. Zijn vroegere mede-politieke gevangenen overleden, kwamen vrij of werden zorgvuldig over de gevangenissen ver spreid. In '59 kwamen wrok en bitter heid in de plaats van de hoop. Quico, de laatste guerrillastrijder, werd neer geschoten. Tot dan toe hadden Garcia en anderen nog altijd gedacht zich bij die groep te kunnen aansluiten. Hij was nu al in de vijftig. Een volgende vluchtgang werd ontdekt. Alleen zijn moeder had hem altijd mogen bezoeken. Zijn vrouw en zoon tje heeft hij na zijn arrestatie nooit meer gezien. In het boek noemt hij ze ook niet meer. De dood van een vroegere geliefde doet hem plotseling intens beseffen hoe het leven hem tussen zijn vingers doorglipt. Amnestie Omdat de guerrilla in '61 officieel als afgelopen werd verklaard kondigde het Francobewind een amnestie af, die 20 jaar tot de maximale straf maakte. Een jaar later ontstond er in Spanje alge mene weerstand tegen het regiem. Vooral de studenten kwamen in ver- zét. Het aantal politieke gevangenen, dat zo sterk was uitgedund, werd van nieuw bloed voorzien. Een nieuwe generatie, afkomstig uit alle lagen van de bevolking, ontmoette vergeten men sen als een Garcia. En Garcia zag jonge mensen die Franco wilden liquideren, geprotesteerd hadden tegen Ameri kaanse bases en Basken, die zich niet wilden schikken. De gevangenis van Soria werd een politieke gevangenis. In Zamora kwam zelfs een aparte gevan genis voor priesters. Vanuit de gevangenis stuurde Garcia brieven naar vrienden in Londen en Brussel. Hij had weer voldoende con tacten. In 1968 kwam hij - door bemiddeling van een medelijden heb bende priester - voortijdig vrij. Hij was bijna blind mogelijk veroorzaakt door de altijd wit-gekalkte celmuren - en zijn gezondheid was slecht. Hij had pas een hartaanval gehad. Na zoveel jaren terug in Madrid zag hij zijn vroegere vijanden, .de Guardia Ci vil, over de straten zwermen. Met zijn 62 jaren moest hij in deze omgeving een nieuw leven beginnen. Om niet monddood gemaakt te worden, week Miguel Garcia uit naar Engeland. Daar houdt hij nu lezingen en schrijft publi caties over, zoals hij het noemt, de Spaanse schande. Over de strijd voor zaken, die wij als normaal ervaren, vrije verkiezingen, persvrijheid, vrije vakverenigingen. De winter is voor vele automo bilisten de tijd van de meeste startmoeilijkheden, de tijd, waarin van de accu het meest gevergd wordt. Daarom is een gelijkrichter beslist een goede aankoop. Volautomatische accugelijk- richter geschikt voor 6-12 V met een oplaadvermogen van max. 4 Ampère. Een veilige accu-oplader met thermobevei- liging (doorbranden is uitgeslo ten), Kema gekeurd snoer, stek ker en laadklemmen, ingebouw de Ampèremeter, nu voor nog géén zevenentwintig gulden. Vrijdagmorgen om 9 uur be gint in de kelder de verkoop van deze accugelijkrichter,. ge schikt voor 6-12 V, oplaadver mogen max. 4 Ampère, fXf- kompleet UK voor Duur van de opruiming 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, best. Toerisme Over het toerisme naar Spanje zegt Garcia: „Dat toerisme wil ik niet boycotten. Dit is namelijk de enige mogelijkheid voor de wereld om de waarheid te leren kennen. Emigratie en toerisme zijn de twee grootste gevaren voot het regiem. Er kan worden verge leken. De gemiddelde toerist zal de gevangenissen niet zien, maar het kan". Garcia zelf is, hoewel lichamelijk een wrak, geestelijk ongebroken. Zelfs nu zegt hij nog: „De enige mogelijk heid terug te keren is in een vrij Spanje of met een geweer in de hand." Een andere Franco-gevangene, Marcos Ana, die 23 jaar in gevangenissen heeft doorgebracht, was onlangs in ons land om steun te vinden voor de in' Spanje illegale vakbonden. Op een bijeen komst in Amsterdam, waar alleen de P.v.d.A. en de CPN als politieke partij en en de OVB als vakbond aanwezig waren, zei hij„Zolang er geen vrijheid van meningsuiting, van vereniging en vergadering is, zolang het Francobe wind via showprocessen, massale arres taties en folteringen het steeds toene mende aantal Spanjaarden dat voor die vrijheden opkomt terroriseert, zolang er geen democratisch Spanje is, mag er voor mijn vaderl'and geen plaats zijn in de gemeenschap van Westeuropese lan- Het verzet neemt toe. Politieke gevan genen gaan in hongerstaking en Basken ontvoeren vooraanstaande industriëlen om behoorlijke voorwaarden voor de arbeiders af te dwingen (volledige doorbetaling bij ziekte en een maand doorbetaalde vakantie om maar wat te noemen). Zelfs in de legertop tonen de voortdurende mutaties aan, dat niet iedereen nog zo tevreden is met het Franco-beleid. Een klein wonder was onlangs de eis van alle bisschoppen voor arpnestie voor politieke gevange- Wonderlijh Een klein wonder, jazeker, want de kerk is in Spanje niet bepaald heldhaf tig. Zo zond de priester-arbeider Fran cisco Garcia Salve, die samen met negen anderen voor hun lidmaatschap van de bij de wet verboden vakbonden terecht moest staan, een brief naar de voorzitter van de primaat van Spanje. Deze kardinaal bleek niet willens of bij machte iets voor hem te doen. In de brief stond onder meer: „Ik zal begin nen met u te zeggen, dat mijn moreel zeer goed is. En hoewel ik het aantal jaren gevangenschap van Sint Paulus, noch het aantal van zijn martelingen heb bereikt, benader ik ze wel met trots". „Maar datgene wat een christen niet zomaar langs zich heen kan laten gaan, is dat men ons berecht en veroor deelt voor activiteiten, die de kerk verkondigt als de onvervreemdbare rechten van de mens". Francisco Salve, de man die een com- Een blik in de spiegel overtuigt U ervan dat deze lycra panty goed korrigeert en(wat ook heel belangrijk is) bijzonder prettig draagt. Page panties van stevig lycra met dubbel buikpand en recht pijpje. Deze panties koopt U nu, in de taillematen 65 t/m 85, niet voor f 6,95 maar voor nog géén vier gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Page panties in een groot aantal kleuren w.o. rood, wit, blauw, gebloemd, rose, bleu en turquoise, n per stuk Géén tel. of schrift, best. fortabel leven in de pastorieën liet schieten voor werk aan de basis temid den van de handwerkers, zal ook niet hebben gerekend op tussenkomst van de kardinaal. Daarvoor is de kerk te zeer afhankelijk. Het volgende citaat van generaal Carrero Blanco, de vice- president, maakt dat duidelijk. „De Spaanse kerk moet niet vergeten dat God zelf de overwinning heeft ge schonken aan de nationalisten van Franco. Hij kende heel goed de op rechtheid van Franco's bedoelingen. Ik doe een beroep op de kerk de gemeen schappelijke kruistocht tegen'h^t com- STEDELIJK MUSEUM: Van 28 ja nuari tot 12 maart, Konfrontatie II, Dolf van Leggelo, Tom Mosley, Suzuki Graphics en grafiek van Jappanners. Op 26 januari geeft het blaaskwintet Aulos Amsterdam een concert in de aula van het museum. Op het program ma staan composities van Franz Danzi, Anton Reicha en Paul Hindemith. Aanvang 20.15 uur. Elke eerste zondag van de maand muziek door jonge mensen. Konfron tatie met leerlingen van het Rotter dams conservatorium in de aula van het museum van 16 - 16.45 uur. Zondag 4 februari Gert Schuil, piano, uitgevoerd wordt de schilderijenten toonstelling van Moessorgsky. ZOLDERTHEATER IN DE TEER- STOOF, Nieuwstraat 12, Schiedam, vrijdag 26 januari, 21 uur Mimetheater „Kruimels" met „Majeur, Mineur". Za terdag 27 januari, 14.30 uur Marionet tentheater Lucas Goudzwaard, „Aardi ge Aardman"; 21 uur Dimitri van Toorn, Nederlandse luisterliedjes. Kaarten verkrijgbaar aan de theaterkas sa en bij de VVV-kantoren te Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. PASSAGE THEATER: Kelly's Heroes (14 jaar) iedere avond 20 uur (behalve 29 januari en 30 januari), Kinderma tinee Robinson Crusoë. Dinsdag 30 januari „U spreekt met uw moorde naar" met Yoka Berretty, Ton Lensink en Wim van den Brink, aanvang 20.15 Aktiviteiten van Zeekadetten Uit het jaarverslag van het Schiedamse Zeekadettenkorps „Jacob van Heems- kerck" blijkt dat 1972 een gunstig jaar is geweest voor het korps. Er werden heel wat aktiviteiten georganiseerd. Verder werd het roeikampioenschap van Nederland behaald. Het aantal leden steeg tot 53. Voor 1973 staan weer een aantal nieuwe aktiviteiten op het programma. In februari volgen nautische testen. Wat het materiaal betreft, wordt mee gedeeld, dat de grote zeilsloep waar schijnlijk niet meer te water kan. De vloot bestaat uit een motorboot, twee kleine zeilsloepen, een polyester roei- sloep en een stalen zeilvlet. Getracht wordt nog een houten sloep te kopen. Ook dit jaar zal een Schiedamse zeeka- det naar Canada worden uitgezonden. De opknapbeurt van de Jan van Gelder wordt verder afgewerkt. Eén trek aan het touwtje is al voldoende om Uw toilet heer lijk te laten geurenvan één bus toiletspray heeft U dus wekenlang plezier, laat staan van 2 bussen. 2 Bussen toiletspray, zeer goed geparfumeerd, met een verge lijkbare winkelwaarde van f 4,-, nu voor slechts één rijksdaal- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder déze bussen toiletspray (inh. 8 ounces), per 2 stuks Géén tel. of schrift, best. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA „De Schiedamse middenstand heeft het in 1972 niet gemakkelijk gehad", zo wordt geconstateerd in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel. Het was weliswaar geen slecht jaar. Wel wordt het steeds moeilijker de ontwikkeling van de bedrijven in gunstige zin op gang te houden. Veel middenstanders, vooral kleinere bedrijven, moesten in 1972 hun bedrijf sluiten. Ook in 1973 zal dit helaas zo doorgaan. Vergroting van omzet en winst om de voortdurend stijgende lonen en kosten op te vangen, is noodzakelijk, maar in veel gevallen niet haalbaar. De gunstigste resultaten berichten de winkeliers in Groenoord en Kethel. Zowel het winkelcentrum „de Ketel" als het noodwinkelcentrum „Prélude" •zijn tevreden over het afgelopen jaar. De overige winkelcentra in de wijken zijn niet ontevreden over de omzetontwikke ling. De mening van de Centrum-win keliers is echter verdeeld. De vestiging van de nieuwe HEMA en C A heeft veel bijgedragen tot verlevendiging van de binnenstad. Nadeel De Hoogstraat-Dam-winkeliers onder vinden nadeel van leegstaande winkel panden. De realisatie van het Hoog straat-Warenhuisplan, thans in gewij zigde vorm in ontwikkeling, wordt met belangstelling tegemoet gezien. Het aanbod van bedrijfsruimte in de bin nenstad is frequent, vooral nu<ook in de flats aan de 's-Gravelanaseweg be drijfsruimten beschikbaar komen. Er wordt hard gewerkt aan het tot- MÊÊÊm In de Technische school aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam wordt tot en met vrijdag 9 februari een tentoonstel ling over scheepsbouw gehouden. De expositie is samengesteld door de Stichting Onderwijstentoonstellingen in Den Haag. Er wordt een historisch overzicht gege ven van de scheepsbouw, die in het Waterweggebied zo'n belangrijke plaats inneemt. Het is de bedoeling dat leer lingen van de vijfde en zesde klassen van de basisscholen en de brugklassen van de lagere technische scholen de tentoonstelling bezoeken. standkomen van het nieuwe winkel centrum Kethel. De samenwerking tus sen de S.H.B. en de Stichting Winkel centrum „Kethel" is uitstekend. De eerste paal voor het nieuwe centrum verwacht men in 1973; de voltooiing van de eerste fase in 1974. Jammer dat de vestiging van de HEMA geen door gang kan vinden. De bevolkingsaanwas in de komende jaren in de wijk Groen oord en Woudhoe k was niet aantrekke lijk genoeg om tot vestiging over te gaan. Behoudens het nieuwe noodwin kelcentrum „Prélude" aan het Baph- plein als ook enkele individuele ver bouwingen aan winkels in de binnen stad kwamen geen belangrijke investé ringen voor. De middenstander wacht kennelijk af tot er wat meer lijn komt in de stadssaneringsplannen. Over het alge- rrjeen en globaal gezien weet elke belanghebbende wat er gaat gebeuren, maar de manier waarop zijn belangen in het nieuwe centrum zullen worden behartigd is nog duister. De Schiedamse Handels- en Bedrijfs- raad heeft bij Burgemeester en Wet houders aangedrongen op de vorming van een begeleidingscommissie voor het midden- en kleinbedrijf en acht het noodzakelijk dat een dergelijke com missie een werkzaam aandeel zal heb ben in de problematiek rond de ontei gening en de heruitgifte van gronden in het belang van de middenstanders. De personeelssituatie in de winkelsec tor is nog onvoldoende. Het blijft moeilijk om goed personeel te krijgen. De vrije zaterdag is hierbij een heet hangijzer en stoot jonge mensen af om nog een baan te zoeken in de detail handel. Koopavond De koopavond op donderdagavond werd na een proefperiode van een jaar definitief geregeld. De proefperiode heeft geleerd dat de donderdagavond voor het publiek gunstig ligt; terwijl het winkelpersoneel de donderdag avond prettiger vindt dan de vrijdag avond ten opzichte van de zaterdagver koop. De food-sector met name in de wijkcentra blijft de donderdagavond ongeschikt vinden als 'koopavond. De wijk Groenoord ondervindt in dit ver band nogal wat concurrentie met Vlaardingen-Holy, waar de vrijdag avond nog als koopavond geldt. De Consumentenbeurs „Inhabé" 1972 kon door weinig animo onder de mid denstand niet doorgaan. De economi sche ontwikkeling in de bedrijven en de afwachtende houding van de gehele middenstand moet als oorzaak van dit niet doorgaan van de beurs worden aangemerkt. Voor 1973 hoopt men wederom de beurs waar te maken. Voorbereidingen hiertoe zijn reeds in een vergevorderd stadium. Wij maken ook dit jaar weer veel werk van de opruiming dit weekend weer talloze voor delige aanbiedingen waaronder ook deze geweldig leuke Bix kinderanklets. Prachtige kinderanklets in drie kwaliteiten, draion jacquard, wol/mousse fantasie en acryl/ mousse badstof. Deze kinderan klets koopt U nu, in talloze kleurtjes,w.o. geel, groen, blauw, oudrose, bleu en ivoor, uit de prijsserie van f 3,- t/m f 4,20, voor nog géén twee gulden per Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze prachtige Bix-anklets, voor kin deren van 2 tot 12 jaar, nu per paar Duur van de. opruiming Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7