HUISBAZEN BEPALEN WIE BUITENLANDSE BEELDEN KAN ZIEN EN WIE NIET Electrisch autootje op RAI NIEUWE DC 10 GOED VOORBEELD VAN INTERNATIONALE SAMENWERKING Grondpersoneel moet hoogstandjes maken voor start nieuw vliegtuig CO-OP start donderdag met grote bomenactie „Babyfoon" bij buren is eigenlijk verboden die nieuwe „geluidarme" vliegtuigen die bij het starten geen rookpluim Sebastian Bach" isi EDITIE SCHIEDAM Het „transport" van beeld- en geluidssignalen is in ons land vrijwel volledig een overheidszaak. Alles is goed geregeld in de Telegraaf- en Telefoonwet en in de Omroepwet. Uitzenden van radio- en televisiesignalen via de ether mag terecht - uitsluitend met een" door een overheidsinstantie verstrekte vergun ning. Het Nederlandse zenderpark is een PTT-zaak. Maar ook beeld- en geluidstransport via kabels is over-het algemeen een PTT-zaak. De consequentie hiervan is dat niemand een,kabeltje buiten eigen woning of bedrijf mag aanbrengen dat beelden en/of geluiden transporteert. Om de gewenste ontwikkeling van centrale'en gemeenschappelijke antennes voor radio- en tv-ontvangst niet tegen te houden heeft de vroegere minister van Verkeer en Waterstaat drs. J. A. Bakker een wetswijziging doorgevoerd die het aan anderen dan de PTT toestond dergelijke installaties aan te leggen. Maar een machtiging van de PTT bleef nodig. wijknieuws brengt, en daar tussendoor zouden winkeliers binnen de wijk kun nen adverteren, ter dekking van de kosten. Maar het mag allemaal niet. Als positief punt van deze bepaling mag gelden het feit dat de PTT een zekere controle uitoefent op de kwali teit van deze installaties. Wie klachten heeft over zo'n installatie dient zich na vruchteloos klagen bij de huiseigenaar schriftelijk te wenden tot de Centrale Directie van de PTT, afdeling Draad omroepsystemen, Waldeck Pyrmontka- de 90 te Den Haag. Als gevolg van al dat wettelijk geregel is het nu echter nog steeds wel zo dat zelfs een babyfoon-verbinding tussen twee woningen een verboden installa tie is. Het thuis oppassen op het kroost van de buren is, als daarbij gebruik gemaakt wordt van een babyfoonin stallatie, een illegale zaak. Nu hoeft men daar natuurlijk niet zo zwaar aan te tillen: controle is moeilijk en het is trouwens de vraag of de PTT werkelijk tegen zulke installaties optreedt. Zulk een geval is ons nooit ter ore gekomen. Een ander gevolg van de Telegraaf- en Telefoonwet is dat een bestaand kabel net van een centrale of gemeenschap pelijke antenne installatie niet gebruikt mag worden voor de overdracht van andere programma's dan die welke worden ontvangen met de antenne. Wat zou er eenvoudiger zijn dan via zulk een installatie programma's te verzorgen voör een beperkt publiek? In een bejaardentehuis kan bijvoor beeld een videorecorder (een bandre corder voor televisiebeelden) worden neergezet die videocassettes afdraait of waarmee het programma van de vorige avond nog eens wordt afgedraaid voor degenen die vroeg naar bed gingen. Of een hele woonwijk zou een eigen radioprogramma kunnen krijgen, met een discjockey die plaatjes draait en Wél mag het binnen een woning, een bedrijf of een ander gebouw. Van deze mogelijkheid wordt gebruik gemaakt door onder andere de zogenaamde ziekenomroepen, die binnen de zieken huizen opereren. Dat er wel eens een verbinding tussen enkele ziekenhuizen wordt gemaakt (meestal een gewone telefoonlijn) is dan toegestaan omdat het een PTT-lijn betreft voor het ge bruik waarvan toestemming is gegeven. Ook de zogenaamde ziekentelefoons die zieken rechtstreeks in verbinding stellen met een kerkgebouw opereren met toestemming van de machtige PTT. Binnen bedrijven zijn omroepsy stemen en geluidsinstallaties zonder meer toegestaan en wat iemand binnen z'n woning doet interesseert de over heid ook niet. Signalen uit buitenland De mogelijkheden zijn dus beperkt. Ook wat betreft de ontvangst van buitenlandse radio- en televisie-signa len. Toch is dit een kwestie die zo vlug mogelnk geregéid dient te worden. De toestand wordt hoe langer hoe verwar der. In Rotterdam en omgeving is het nu langzamerhand zo dat wie in de hoge nieuwbouwflats woont uit België en Duitsland ook programma's kan ontvangen, terwijl degenen die in laag bouw of lage flats zitten het met de twee Nederlandse zenders moeten blij ven doen. Met radio-ontvangst is het net zo: wie in een hoog gebouw naren toch iets doen is alleen maar een meevaller. Dit leidt echter wel eens tot de situatie dat iemand die met een Een aantal woningbouwverenigingen ejgen installatie in staat is buitenlandse voorziet tegenwoordig ook laagbouw- signalen te ontvangen door de komst woningen van buitenland-ontvangst Van een gemeenschappelijke installatie door gebruik te maken van een anten- jeze mogelijkheid ontnomen 'wordt, ne-installatie op een hoog gebouw. \vat dan weer in strijd is met het Huurders van woningen in de vrije artikel 10 van het Verdrag van Rome sector die geen eigendom zijn van de omtrent de rechten van de mens, dat woningbouwverenigingen moeten het we jn een vorig artikel al eens noem- vaak echter weer zonder die mogelijk- den; iedereen dient de vrijheid te heid stellen. Van een gecoördineerde hebben inlichtingen of denkbeelden te aanpak is zelfs in de meeste nieuw- ontvangen zonder inmenging van over- bouwwijken geen sprake,, laat staan in heidswege. Wellicht kan dit artikel ook de „oudbouw". gebruikt worden tegen het verbot| aan Al lang gelden is er een plan gemaakt njet pxT-ers beelden en geluid Verder voor een landelijk antenne systeem, t6 transporteren wgarbii in principe elke woning aan een „kabel" wordt aangesloten. Dit De technische mogelijkheid dat ieder- plan grijpt duidelijk te hoog, maar wel een die dat wil een grote hoeveelheid is de mogelijkheid reëel stadskernen en buitenlandse programma's ontvangt is woonwijken van zo'n kabelnet te voor- er. Men dient er een paar gulden extra zien dat televisie- en radiosignalen aan per maand voor over moeten hebben, de abonnee's doorgeeft. Onlangs maak- maar dat zal voor velen geen bezwaar te het uitgeversbedrijf VNU bekend zijn. Het is te hopen dat -- -~ samen met de ontwikkelingsmaat- korte tijd schappij Polyzathe iets op dit terrein van plan te zijn. Dit betekent dus dat het bedrijfsleven belangstelling begint te krijgen voor het exploiteren van kabelnetten. ER is echter nog wel een moeilijkheid: hoewel het in de omgeving van Rotter dam en in Rotterdam zelf wél mogelijk is goede tot perfecte beelden van de Belgische Vlaamse (en Franse) televisie te ontvangen lukt het lang niet altijd zo goed met beelden van de Duitse zenders. Bij bewolkt weer is de beeld kwaliteit meestal maar matig. Er is een eenvoudige mogelijkheid om goede beelden te kunnen ontvangen: de sig nalen zouden naar deze omgeving moe ten worden getransporteerd via straal zenders, zoals die ook ten dienste van het telefoonnet staan. Echter, het transport van beeld- en geluidssignalen is een overheidszaak, en een particulier bedrijf mag het dus niet! En als de overheid niets doet, gebéurt er ook niets in deze richting. Zo zit dat. Belgie Bij onze zuiderburen maakt men van deze kwestie allerminst een probleem. Aangesloten op een kabelnet in Brussel ziet men negen programma's: uit Bel gië. Luxemburg, Nederland en Fran krijk. In de kuststreek ziet men Engel se programma's die in het meest zuid westelijke puntje van het land worden opgevangen en na omvorming tot voor Belgische toestellen geschikte signalen via straalzenders verder worden ge transporteerd. Kabelnetten en straal zenders zijn soms in handen van parti culiere maatschappijen en in andere gevallen exploiteren openbare nutsbe drijven of gemeenten deze communica tielijnen. Is het de Hollandse zwaarwichtigheid die deze ontwikkeling bij ons tegen houdt? Van kleine juridische moeilijk heden worden kennelijk grote politie ke problemen gemaakt, want waar kan anders de schoen wringen? Momenteel is het zo dat van centrale en gemeenschappelijke antenne-inrich tingen alleen maar wordt geëist dat ze de Nederlandse programma's ontvan gen. Over buitenlandse programma's binnen regeling komt die de huidige chaotische situatie overzichte lijk maakt en die ieder radio- en televisiebezitter dezelfde rechten geeft. Er is echter nog een reden om haast te maken. Want binnen afzienbare tijd krijgen we te maken met „mondovisie", dat wil zeggen, televisieuitzendingen vanaf sa tellieten in de ruimte die rechtstreeks ontvangen kunnen worden, zonder tus senstations op de grond. Voor de ontvangst hiervan zullen speciale an tennes nodig zijn. Indien er geen ver plichting bestaat om woningen die niet over een eigen ontvangstantenne be schikken toch van de signalen van de mondovisie te voorzien krijgen we een chaos, omdat velen toch een antenne neer zullen zettfen, verbod of geen verbod. Nu is dat al vaak het geval met antennes voor buitenlandontvangst. Het is daarom te hopen dat deze kwesties, die kennelijk zo belangrijk zijn dat het parlement er aan te pas moet komen, zo vlug mogelijk afdoen de geregeld worden. PETER NOORLAND. I Op de komende RAI-personenautotentoohstelling, die normaal zes uur, maar het kan eventueel in ongeveer drie van 8 tot en met 18 februari in Amsterdam gehouden zal uur. Met de dan verzamelde energie kan men een afstand worden, zal dit stadSautOotje getoond wórden. Het is een van ongeveer 75 kilometer afleggen. De topsnelheid Frans product dat geen uitlaatgassen en geen lawaai bedraagt 50 km/uur. produceert. De aandrijving geschiedt namelijk door elec- Het wagentje is voorzien van ruitewisser en verwarming tro-rhotorén, die gevoed worden door accu's. en kan dus bij alls weersomstandigheden gebruikt wor- Ilet wagentje bezit twee zitplaatsen, drie wielen en één den. portier. Dat ene portier omvat de gehele'voorzij de van de De firma'Van der Valk en Co. te Den Haag zal de „Citadine Electrique", zoals dit stadsvtrvoermiddel ge- Citadine gaan .importeren.. Wat de prijs wordt zal pas na doopt is. de RAl-tentoonstelling worden bekendgemaakt. Er is De 212 centimeters lange Citadine bezit een 48 Volt ook al een besteluitvoering van de Citadine gemaakt. De gelijkstroom-motor. Het opladen van de accu's kost carosserie is vervaardigd van kunststof. ontvangen door mensen die in een hoog gebouw wonen oals dat niet hetJe^l is - toevallig een goede huisbaas hebben. Nu is het testbeeld zelf met erg interessant, maar de programma's die erna komen kunnen dat wel zijn. Dit alleraardigste televisiebeeld is indirect het gevolg van het ontbreken van enige voorschriften op het gebied van buitenlandse televisieontvangst ten Rotterdamse beheermaatschappij (de Kokgroep) verhuurde in 1968 en 1969 in IJsselmonde en Hendik-Ido-Ambacht een aantal flatgebouwen die waren voorzien van een antenne-installatie die ook de twee Belgische zenders ontving. Dat was natuurlijk leuk, maar in die tijd zond Belgie nog uitsluitend via een afwijkend systeem uit, en wie geen speciaal („universeel j toestel bezat had niets aan de België-ontvangst. Maar in oktober 19/1 namen ae Belgen een krachtige zender bij Antwerpen in gebruik die gewoon via „ons systeem uitzond. Ook de Franstalige Belgen kregen zo'n zender. De bewoners van de genoemde woningen verwachtten natuurlijk dat ze nu eindelijk wél die beloofde België-ontvangst zouden krijgen, maar tot op heden is dat niet het geval. En daarom krijgt men beelden te zien zoals op deze foto, als men op België-ontvangst overschakelt. Veel heb je er met aan...En „universele" toestellen zijn niet meer te koop. jonge bomen in het Nationaal Park „Veluwezoom" ten noordoosten van Arnhem, dat eigendom is van de Vereniging. Dit bijna 5000 hectare grote natuurreservaat, dat voor iedereen vrij toegankelijk is, verloor door de storm zo'n 30.000 kubieke meter hout. Binnen twee jaar dient dit hout verwijdert te zijn en vervangen door nieuwe aanplant. Hiervtmr is minstens een half miljoen gulden nodig. De actie van CO-OP werkt als volgt: in elke Co-op winkel of supermarkt kan men voor elke gulden die men er besteedt een zegel van tien cent kopen. Tien van deze zegels dienen op een speciale boomspaarkaart te worden ge plakt. Deze in de Co-op-zaken ver krijgbare kaarten zijn reeds ge adresseerd aan 'de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en na voldoende frankering stuurt men de volgeplakte kaarten op. Elke kaart die bij de Vereniging binnenkomt is één boom waard. Co-op verdubbelt de waarde van de Avond voor weduwen en weduwnaren De werkgroep nodigt alle weduwe en weduwnaren uit de wijken Blijdorp en Bergpolder uit op een bijeenkomst te komen op donderdag 1 februari om 20 uur in het dienstencentrum Walenbur- gerweg 31. Leden van de Nederlandse W.W.-bond zijn ook welkom. Enige genodigden o.a. bestuursleden van de wijk centrum Noord, raadslieden en bestuursleden van de W.W.-bond zullen van hun belangstelling doen blijken. Stage lopen in Frankrijk meest populair Ingevolge het EG-programma voor de uitwisseling van jeugdige werknemers hebben van 1 januari 1965 tot eind juni jl. 1.418 jonge Nederlanders een stage in het buitenland gelópen en kwamen 338 jongeren uit de vijf ande re EG-landen naar Nederland, aldus een mededeling van de Europese Com missie. De voorkeur van de Nederlanders ging voornamelijk uit naar Frankrijk (1 247) en in veel mindere mate paar Duitsland (157), Italië,(12) en Luxem burg (2). De grootste groep vreemde lingen die naar Nederland kwam werd gevormd door Fransen (140), gevolgd door Italianen (103), Duitsers (89) en Belgen (5). In totaal namen 18.243 personen deel aan het uitwisselingsprogramma, waar aan blijkens de cijfers vooral Duitsers en Fransen deelnamen. Overmorgen, op donderdag 1 februari, start CO-OP Nederland met een landelijke „bomenactie". Co-op doet dit in samenwerking met de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. Aanleiding tot deze actie is de storm van 13 november, die eerste 10.000 kaarten die zoveel schade aanrichtte in diverse bossen in ons land. Herstel van deze soms zwaar getroffen bossen kost niet alleen veel tijd, maar Ook heel wat geld. De gevelde bomen moeten worden verwijderd en daarvoor in de plaats komen dan miljoenen jonge bomen. Die n de betreffende bossen De actie van Co-op en de Vereni ging tot behoud van Natuurmonu menten heeft tot doel geld bijeen n. Tienduizend kaarten leveren dus een dubbel aantal bomen op. De inzenders hebben overigens de kans nog een speciale acitiviteit te mogen ontwikkelen. Elke duizend ste inzender van een volgeplakte kaart wordt namelijk in de gelegen heid gesteld zelf een boom te gaan 10.000ste inzender krijgt boven dien door de V.V.V.'s van de Zuid-Veluwe en Arnhem een gratis weekend voor twee personen aan geboden. De actie begint dus donderdag 1 de aanplant van februari en zal drie weken duren. Op de dag dat Apollo 17 veilig terug- type „30", dat de KLM en Swissair de keerde van de laatste maanreis, lan- afgelopen weken hebben geïntrodu ceerde de KLM de jongste telg uit het ^erdis speciaal voor de langere afstan- Douglas-nest de DC 10 op haar ljjn- de grotere capaciteit van de dienst naar New York. Zonder vertra- moderne passagiervliegtuigen worden ging vertrok op dinsdag 19 december de driemotorige jumbo als KL 641 van Schiphol naar Kennedy Airport, pre cies drie dagen nadat het toestel op de thuishaven was afgeleverd. En daar was neel voor nodig geweest. Precies drie dagen waarin het technisch personeel zich na de theorie nu vertrouwd kon maken met de praktijk van het echte toestel: de bagage- en vrachtmensen nu eens zelf konden passen en meten met de laadkisten voor de ruimen in de buik van de gigant en de „catering" de metalen containers voor hapjes, drank jes en maaltijden al eens op hun vaste plaats in de boordkeukens kon zetten. er door de luchtvaartmaatschappijen - ondanks de groei in het passagiers aanbod - relatief kleine aantallen ge kocht. Met aanschaf en onderhoud zijn gigantische bedragen gemoeid. De laat ste jaren zijn vooral in Europa nogal wat luchtvervoerders gaan samenwer ken om die problemen op te vangen. De DC 10 is daar een goed voorbeeld van, maar de eerste ervaring deed de KLM op met die andere Jumbo, de Boeing 747, waarbij werd samenge werkt met SAS en Swissair en voor de DC 10 wérd de groep zelfs uitgebreid met de Franse maatschappij UTA. BESPARINGEN Drie en een half jaar geleden besloten de vier maatschappijen de DC 10 te kiezen boven de andere Amerikaanse 3-motorige gigant, de Lockheed „Tristar". Gezamenlijk werd een order geplaatst en gezamenlijk doet men nu ook het onderhoud, ieder een deel, de KLM de motoren, de Swissair de romp en de systemen en de UTA onder meer "de indrukwekkende onderstellen. Langs de routes kan men bovendien ook voor gezamenlijk gebruik depóts van reserve-onderdelen en motoren in richten. Het behoeft geen betoog, dat door deze samenwerking enorme be- GEEN ROOKZWART sparingen op de onderhoudskosten mogelijk zijn geworden. De McDonnell Douglas DC 10 - 30 - De eerste KLM DC 10 kwam later dan het type, waarvan de KLM er zes zal gepland. De eerste aanpassingen heeft krijgen, is een driemotorig straalvlieg- men daarom in eigen huis gedaan en tuig, met beduidend stillere vóortstu- niet in Zwitserland. De rest zal men wing en geen rookzwart achter de tussendoor uitvoeren als het toestel op Zo'n nieuwe kist is na aflevering altijd eerst voor de grondmensen. Meestal moet er het nodige worden gemodifi ceerd - kleine veranderingen worden aangebracht om het vliegtuig volledig aan te passen aan de eisen van de maatschappij. En verder wil iedereen wel weten of alles in de praktijk, wat in maanden op papier is uitgedokterd, klopt. Een vliegtuig moet vliegen om geld te verdienen en daarom moet de grondafhandeling snel en efficiënt ver lopen. motoren. Onze nationale maatschappij zal de nieuwe aanwinst, 269 stoelen, waaronder 22 eerste klas, gaan inzet ten op de routes naar New York, Chicago, Johannesburg en Tokyo. Het Inmiddels heeft de eersteling Schiphol is! Men wilde nu eenmaal óp 19 december met de eerste lijndienst starten en dat is gelukt. serie van zes er voor de KLM al weer een flink aantal Atlantische oversteken op zitten, gebruikmakend van de suk- sesvolle ervaringen van een aantal Amerikaanse maatschappijen, die sinds het begin van 1972 inmiddels vele uren hebben gemaakt met het nieuwe toe stel. HANS ENGELMAN Postzegelboekjes in automaten van twee gulden De PTT gaat alle postzegelboekjesauto- maten geschikt maken voor Ag. afgifte van boekjes met een waarde van 2 gulden aan postzegels. Op 23 januari is een aanvang gemaakt met de ombouw van de automaten in Den Haag. Na de stad Den Haag zullen de overige automaten van het Haagse postdistrict volgen (in totaal ca. 4Ö0 stuks). Vervolgens komt de rest van het land aan de beurt. Er zullen twee soorten boekjes uit de automaten verkregen kunnen worden nl.boekjes met 7 postzegels van 25 ct. en 5 van 5 ct. en boekjes met 5 zegels van 35 ct. en 1 van 25 ct. dinsdag 30 januari 1973 22e jaargang no. 5

De Havenloods | 1973 | | pagina 1