Levensgevaarlijke situaties op kruispunten binnensta d Een cynische vrede PEKING i Kamerleden stellen vragen over huisvestingsbeleid Wooncomfort niet in overeenstemming met huurbedrag 1 Rijnmondbon doet z'n werk Nieuwe Waterweg vanaf het Hoofd KUNSTGEBITTEN SLAAPKAMERS WANOMEUBELS BANKSTELLEN Ziekenomroep krijgt geen subsidie Commissaris van politie Discussie-avond over kerncentrale op Maasvlakte DAF DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM. NW. MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM TEL 26.06.63. de Vlaardingerdijk. Hier zijn wel vrij nieuwe installaties aanwezig, maar het „golf-systeem" dient gewijzigd te wor den. Vooral de laatste tijd waren er weer veel klachten over de groen golf op de Van Haarenlaan. De Gemeente lijke Technische Bedrijven lieten ech ter de zaken zoals ze waren. Merkwaar dig was echter, dat nadat vorige week commissaris Van der Haagen hierover een fors woordje had gesproken, de groene golf zaterdag opeens in werking Bij het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond zijn deze week bijna 1700 aanvragen binnengekomen voor meer informatie over het in een advertentie gepubliceerde concept voorontwerp voor de Rijnmond. Ruim 300 invullers van de bijgevoegde bon hebben zich opgegeven voor een werk- CHIN IND RESTAURANT 7*7 NIEUWLANDPLEIN 19 SCHIEDAM Aj* groep. Zoals bekend, verlooptde in spraak bij de vaststelling van een defi nitief streekplan grotendeels via werk groepen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond verwacht ook nog opgaven bij de openbare bijeenkomsten begin februari. Op het programma staan voorlopig drie bijeenkomsten: op 6 februari (20 uur) in de Kleine Zaal van I De Doelen (Kruisplein 30, Rotter dam), op 7 februari (20 uur) in café restaurant St. Joris, Molendijk 37, Ridderkerk en op 8 februari (20 uur) in Ontmoetingscentrum De Kern, Eikenlaan 2, Spijkenisse Zuid. De PvdA-kamerleden P. de Ruijter, J. Schaeffer en mejuffrouw N. Barendregt hebben minister Udink schriftelijk vragen gesteld over het huisvestingsbeleid inzake de torenflat aan het Van Beethovenplein in Schiedam. De kamerleden vragen of de minister bereid is de gemeente Schiedam te helpen woningen te bouwen in huurklassen afgestemd op de inkomenspositie van de woningzoekenden. Anders zullen maatregelen genomen moeten worden op het gebied van de individuele huursubsidie. De drie kamerleden vragen verder of het de minister bekend is dat de gemeente een dreigend exploitatietekort op de voorraad nieuwe woningwetwoningen tracht te voorkomen door dure vrijstaande woningwetwoningen toe te wijzen aan de bejaarden en personen met een medische of sociale indicatie. Deze mensen ontvangen een bijstandsuitkering ter gemoetkoming in de hoge huur. Deze tegemoetkoming is in vele gevallen ontoereikend. De kamerleden wijzen de minister er op dat sommige huurders 40 tot 50 procent van hun besteedbaar inkomen aan huur betalen. Zij hebben hun gegevens ontleend aan het PPR-rapport „Het zal je maar gebeuren". Op verschillende punten in het centrum van Schiedam is een levensgevaarlijke situatie ontstaan. Niet alleen door het steeds toenemende verkeer, maar ook door het gewijzigde verkeerspatroon. Met name is dit het geval op het traject Plein 1940-1945, 's Graven- landseweg, Broersvest, Oranjestraat en Rotterdamsedijk. Commissaris van politie C. van der Haagen acht deze situatie zo verontrustend, dat hij in de vergadering van de verkeerscommissie opnieuw dringend aandacht voor deze problemen heeft gevraagd. Hij deed dit reeds eerder in de vergade ring van mei vorig jaar. Sindsdien is er vrijwel niets gewijzigd. Ongeveer een jaar geleden heeft de verkeerslichten- installatie op het kruispunt Broers- vest-Kerkstraat het begeven. Mede als gevolg van de vestiging van de Hema op dit kruispunt is de voetgangersdruk- te sterk toegenomen. Extra druk is het op marktdagen, dan ontstaat vaak een levensgevaarlijke toestand. Die situatie is opgevangen door een tijdeüjke installatie in afwachting van een moderne, afhankelijk van het aan- REPARATIES 1ste klas werk. 20-karaats GOUDEN KROON f25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3. 6, 8 en 9 en buslijnen 32. 34. 39 en 49 bod van verkeer werkende installatie. De verkeerslichten richten zich auto matisch op het grootste verkeersaan bod uit een bepaalde richting in tegen stelling met een zogenaamde „gepro grammeerde installatie, die volgens af gestelde tijdstippen werkt. Voor de aankoop van een nieuwe installatie heeft de gemeenteraad vorig jaar de gelden gevoteerd, maar het aanbrengen van de verkeerslichten laat nog steeds op zich wachten. In de verkeersgolf is ook opgenomen de oversteekplaats voor de Passage op de Broersvest. Commissaris Van der Haagen: „Daar staat een sterk ver ouderde installatie, die allerminst is afgesteld op het huidige verkeersaan bod. Dat geldt zowel voor het rijdende verkeer, als voor de voetgangers. Ge volgd is, dat wanneer de installatie niet inwerking is, de overstekende voet gangers maar moeten zien hoe zij aan de andere kant komen. File Als de installatie wel in werking is ontstaat er een enorme file op de Broersvest. Nog moeilijker wordt het voor de automobilisten op de Rotter damsedijk. Bij de half ingeschakelde installatie werken alleen de waar schuwende knipperlichten. Dan zijn er helaas genoeg automobilisten die zich daar weinig of niets van aantrekken. Het is hoog tijd dat er iets wordt gedaan", aldus commissaris Van der Haagen. In de richting Oranjestraat zijn er op het ogenblik minder problemen omdat de installatie aan de Lange Nieuwstraat het verkeer redelijk kan verwerken. Bovendien zijn daar heel wat minder voetgangers. Een andere reeds eer der - door de commissaris uitgespro ken wens betreft het kruispunt Nieuw Mathenesserstraat-Rotterdamsedijk- Boerhavelaan. Ook hier is een groot verkeersaanbod dat vaak de dubbele tramlijn moet kruisen. Ook hier z een installatie moeten komen afhanke lijk van het-verkeersaanbod om de doorstroming in het centrum „rond" te krijgen. Er zijn nog andere punten, die in studie moeten worden genomen. Een voorbeeld is de Hargaweg, vooral na de ingebruikname van de nieuwe verbin dingen met Vlaardingen. Ook ont breekt nog steeds een vaste verkeersin- stallatie op de Churchillweg bij het kruispunt met de rijksweg. Groene golf Een nieuw verkeersbeeld heeft zich ook gevormd op de Burgemeester van Haarenlaan, vooral op het traject Plein 1940- 1945 tot aan de Nieuwe Dam- laan en vanaf de Schiedamseweg naar enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze F.NORME toonzalen. „Meubel- en Slaapbankencentrale", Industrie - gebouw Goudsesingel 66, R'dam, tel.: 010- 12.64.61. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 1 februari 1973 jaargang no. 5 SCHIEDAM Van de 140 woningen staan er nog 60 leeg. Bewoners torenflat Van Beethovenplein: Reeds geruime tijd zijn de bewo ners van de torenflat aan het van Beethovenplein bij de Laan van Bol 'Es in Schiedam ontevreden over hun nieuwe woning. Vorig jaar werd uit de bewoners een werkgroep gevormd, die de klachen heeft gebundeld. Tijdens een vorige week gehouden bijeen komst werd een en ander onder de aandacht gebracht van wet houder Collé. Duidelijk bleek wel dat vrij weinig is te doen aan de klachten, vooral wat betreft de mogelijkheid tot huurverlaging. Niet alleen de hoge grondkosten maar vooral ook de sterk gestegen bouwkos ten maken een redelijke huur onmoge lijk. De vergadering stond onder lei ding van de heer O.L. de Vos, voorzit ter van de werkgroep. De werkgroep is na besprekingen met de huurders van mening dat het wooncomfort niet in overeenstemming is met het huurbe drag; er zijn vele technische onvol komenheden. Aangedrongen werd op een recreatie ruimte in de benedenverdieoing van het gebouw met een leestafel, biljart en ping-pongtafel. Telefoonaansluitin gen op de hal, een centraal antennesy steem, betere parkeergelegenheid waren eveneens wensen van de bewo ners. Geklaagd werd over de ramme lende hekjes op de balkons, de moge lijkheid voor onbevoegden de balkons te betreden en het ontbreken van asbakken in dé liften. Begrip Wethouder Collé had begrip voor de verschillende klachten. Er zijn weinig mogelijkheden verbeteringen aan te brengen. Vooral wat de huurprijs be treft, die in samenwerking mèt het rijk is geregeld. Vele malen zijn er bespre kingen geweest om tot een hogere rijksuitkering te komen ten behoeve van de grondprijs, zonder resultaat. Van de 140 woningen in het flatge bouw staan er thans nog 60 leeg. Een groot aantal bewoners heeft een flat toegewezen gekregen op medische in dicatie, zodat toeslagen worden ver leend. Na afloop van de bespreking constateerde de heer De Vos dat de werkgroep voorlopig nog genoeg te doen heeft. De enige toezegging die de wethouder kon doen was het plaatsen van zandbakjes in de liften voor bran dende sigaretten! De werkgroep van de bewoners bestaat uit mevrouw A. A. van Tilburg-Kramer Freher, mevrouw W. Stuurman, me vrouw A. J. Mussert en de heren O. L. de Vos, P. H. M. Maas en C. van T'lborg. donderdag 22e De Schiedamse raad heeft B. W. om een prea-advies gevraagd in verband met een verzoek om subsidie van de Stichting Ziekenomroep Schiedam. Het verzoek betrof een eenmalige bij drage van f.5000,- voor de aanschaf van moderne apparatuur en een vaste bijdrage van f. 1500,- pér jaar. Het college van B. W. heeft inlichtin gen ingewonnen bij de Schiedamse ziekenhuizen en bejaardentehuizen over het nut van de omroep. De adviezen bleken negatief te zijn. Ook de commissie voor Maatschappelijk Werk zag geen reden voor het verlenen van subsidie. Hoogstens zou een subsi die van f 1,- per ziekenhuisbed-per jaar verleend kunnen worden, hetgeen de commissie voor het gemeente-zieken huis afwijst. Gezien dit alles hebben B. W. besloten geen subsidie te verle- Zondag is het bestand tussen de partijen, betrokken bij de. Vietnamese oorlog ingegaan. In Saigon moeten de sirenes geloeid en de klokken geluid hebben. Maar verder was het stil. Geen feestelijkheden, geen uitbundige viering luisterden dit moment waarnaar miljoenen al die jaren hebben uitgezien op. Geen wonder! Iemand noemde dit bestand in deze dagen: „een cynische vrede". Cynisch betekent letterlijk: honds. Een hondse vrede. Een vrede zoals die ontstaat wanneer honden die elkaar dreigen te verscheuren uit elkaar getrokken worden. Zelden zal met meer verlangen naar een uiteindelijke vrede uitgezien zijn. Zelden zal een vrede ook met zoveel wantrouwen omringd zijn. Men kan de klokken luiden en de sirenes laten loeien, maar men kan moeilijk uitbundige vreugde verwachten bij een bestand, een opheffen van de vijandelijkheden, dat zozeer omringd is met vraagtekens. De eerste berichten uit het noorden zijn hoopvol. De bevolking komt naar buiten en maakt zich meteen gereed om vol enthousiasme aan de opbouw te beginnen. In het zuiden ziet het er minder rooskleurig uit. President Thieu is er niet de man naar om grote verwachtingen omtrent deze vrede te koesteren. Reeds het gedrag van de Zuidvietnamezen bij de ondertekening getuigde van achterdocht en angst. Wie iets van een oorlogsvoering in het oosten afweet zal zich dit kunnen indenken. Het leven in Saigon is jarenlang niet minder geweest dan een soort dans, op de vulkaan. Een regering die via corrupte verkiezingen in het zadel zit en die bovendien duidelijk heeft blijk gegeven zich weinig of niets aan te trekken van de sociale wantoestanden in het zuiden en geen enkel begrip kan opbrengen voor wat de Vietcong-strijders beweegt is niet de meest geschikte om nu al deze jaren van oorlog de vrede te winnen. Al meteen zul blijken hoeveel „welvaart" in deze stad des doods schijnwelvaart geweest is. Rustend op corruptie en misdaad. Niemand zal dit land de dictatuur van het communisme toewensen, maar het alternatief van de dictatuur van het fascisme is levensgroot. Men kan zich verheugen met de miljoenen stakkers die bijna een generatie lang niets anders dan angst gekend hebben. Mensen voor wie bij het blauw van de lucht het staal van de bommenwerpers behoorde, die de ontbladering van hun bossen gewend zijn zoals wij het verschijnsel van de herfst. Mensen die niet beter weten dan dat het normaal is om van de ene plek naar de andere opgejaagd te worden en daar regelmatig familieleden bij te moeten verliezen. Wij hebben er geen idee van hoe dit elke vorm van menselijk leven moei hebben aangetast en tot in de wortel moet hebben bedorven. Zullen wij er van geleerd hebben? Nog nooit zijn zoveel mensen de straat op gegaan in allerlei werelddelen, begaan met het lot van anderen op verre afstand, als in de weken die achter ons liggen. Dat kan een teken van hoop genoemd worden. Want ook nog nooit is een zo groot mededogen gebleken. Of het geholpen heeft? Pessimisten geven er niet veel voor. Ik behoor niet tot hen. Ik acht het protesteren in de vorm waarin dit geschiedt een geschikt middel om geweldloze pressie uit te oefenen op hen die even gemakkelijk als wij bedrijfsblind kunnen worden. Ik behoef niet alle achtergronden te kennen om te kunnen vaststellen dat de genadeloze bombardementen op open steden te vergelijken zijn met het inslaan op kinderen met een ijzeren staaf. Tegen dit laatste zal ik protesteren en daarom ook tegen het eerste. Ik ben van mening dat dit protest geholpen heeft. Het is één van de weinige middelen die de gewone man nog gelaten is om invloed uit te oefenen op het gedrag van hen die maar doorgaan met geweld. Dit bestand zal moeten worden begeleid door het wereldgeweten, door onze niet aflatende aandacht voor hen die ook nu weer tussen de raderen terecht dreigen te komen. Voor hen dient gebeden te worden. Zij hebben recht op hulp uit onze welvaart. Visserman. De actiegroep Schone Randstad Zuid heeft alle raadsleden uit Rijnmond en ook enige andere betrokkenen uitge nodigd voor een avond kritisch praten over kernenergie. De discussie wordt gehouden op 9 februari, zaal „Studio" Bouwcentrum te Rotterdam; men be gint om 8.00 uur. Zowel deskundige voorstanders als des kundige tegenstanders zullen hun standpunten uiteenzetten. De eersten zijn ir. R. van Erpers Royaards, direk- teur KEMA en N.V. Gezamenlijke Kernenergie Centrales Nederland en Ir. P. Mostert van KEMA. Zij vinden tegenover zich ir. D. Nolson, drs. W. Turkenburg en ir. C. Daey Ou wens. Voorzitter is professor dr. G. Klein uit Oostvoorne. Het gesprek tussen deskundigen en politici is vooral belangwekkend om dat er plannen bestaan het derde deel van elektriciteitscentrale op de Maas vlakte en de daaropvolgende op kern energie te laten draaien. Dat heeft in Rijnmond onder de bevolking nogal wat ongerustheid verwekt. Ook de politici en de overheid hebben zich reeds verscheidene malen met.de kern van deze zaak, de veiligheid of onvei ligheid, bezig gehouden. De actiegroep Schone Randstad Zuid is van mening, dat de politici, die zullen moeten beslissen, alle beschikbare informatie moeten kunnen krijgen. Een forum avond met gesprekken van man tot man is een goed middel daartoe.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1