1. „Driemastbuizen bij de 99 7. 9 9; Jeugduitwisseling krijgt meer inhoud Informatieve dagen in programma opgenomen opruiming 98 Inhabé met vele attracties opruiming 98 opruiming - opruiming 95 opruiming 98 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 De Schiedamse Gemeenschap organiseert ieder jaar de Internationale Jeugduit wisseling. Dit jaar zal het geheel een andere opzet krijgen. Daartoe werd besloten tijdens een congres in Esslingen, waar afgevaardigden van de organisaties bijeen waren om te spreken over de toekomst van de jeugduitwisseling. Uit Schiedam was Joop Daalmeijer op het congres aanwezig. Het Schiedamse voorstel de jeugduitwisseling meer inhoud te geven werd enthousiast ontvangen. Dit jaar zal met een programmaopbouw worden begonnen. Daarin zijn vier toeristische en vier informatieve dagen opgenomen. Om een en ander goed voor te bereiden zullen de organisatoren elkaar twee maanden van te voren het nodige informatiemateriaal toezenden. Als thema voor de informatieve dagen worden genoemd o.a. milieuverontreiniging, stadssanering, speciaal voor Schiedam van belang, gastarbeidersproblemen, de vergelijking van schoolsystemen, het arbeiderszelfbestuur. Dit laatste is vooral voor de deelnemers aan de uitwisseling met het Joegoslavische Velenje, een uitwisseling, die dit jaar voor het eerst plaats vindt. Ook aan de deelnemers zal informatiemateriaal worden toegezonden. De Duitse organisatoren werken aan een plan voor een bezoek aan de DDR. De leeftijd van de deelnemers zal hierbij echter hoger liggen. In de zomer van 1974 volgt een meer doelgerichte internationale jeugduitwisseling, waarbij in een partnerstad een groot tentenkamp zal worden ingericht. De gelegenheid wordt dan tevens benut lessen te geven in vreemde talen, waaraan gekwalificeerde, leerkrachten leiding zullen geven. Sp® t Reeds enkele jaren bestaat er een sportuitwisseling tussen de jeugd van Esslingen en het Franse Vienne gedurende de pinkstervakantie. In de komende weken zal bij de Schiedamse sportverenigingen worden geïnformeerd of er belangstelling bestaat voor een dergelijke uitwisseling. In principe kunnen alle takken van sport aan deze uitwisseling deelnemen. Dit sportgebeuren zal dan om de drie jaar in Schiedam plaatsvinden. Teneinde de uitwisseling niet te beperken tot een groep jongeren, zullen ook uitwisselingen worden georganiseerd voor praktikanten, vakantiewerkers, sociaal werkers en werkende jongeren. Verder zullen lijsten worden samengesteld voor familie-uitwisseling in partnersteden. Tijdens de conferentie werd door de club Leo Lagrange uit Vienne overleg gepleegd met vertegenwoordigers van Schiedam. Men wil in contact komen met een soortgelijke sociëteit in Schiedam. De club Leo Lagrange is een opvangcen trum voor ongeorganiseerde jeugd. De eerste weken van augustus zullen Joegoslaven, Duitsers, Fransen en Italianen Schiedam komen bezoeken. Epn intensief contact zal er komen met de Duitse stad Esslingen. Er is o.a. contact gezocht door de Schwabische Albverein (wandelsport), het Bügerliches Schutzenkorps (folklore) en een carnavalsvereniging. Ook de YMCA heeft contact gezocht evenals de Versehrensport Gemeinschaft met de invalidensport- vereniging De Ooievaars. De Kamer van Koophandel in Esslingen heeft zich bereid verklaard te bemiddelen bij het plaatsen van werkende jongeren uit Schiedam in Duitse bedrijven. Verder zijn er contacten op muzikaal en cultureel gebied. Inlichtingen over de jeugduitwisseling op het kantoor van de Schiedamse Gemeenschap in het Proveniershuis. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Eerste raadsvergadering in nieuwe stadskantoor Op maandag 5 februari wordt de eerste raadsvergadering in het nieuwe Schie damse stadskantoor aan de Emma- straat gehouden. De vergadering begint om acht uur. De agenda telt 34 pun- I Passage Theater: De linkerhand en de rechterhand van de duivel (14 jaar) iedere avond 20 uur behalve maandag 5 februari en vrijdag 2 februari. Kin dermatinee: De jacht op de gouden ketting, woensdag 7 februari, 14 uur. Zoldertheater In de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam, zaterdag 3 februa ri, Robert Kreis, cabaretprogramma „Polichinelle" aanvang 21 uur. Pop pentheater 3 februari, aanvang 14.30 uur Popstudio Hinderik: „Hoei.... Bombazijn! Toegangsbewijzen ver krijgbaar bij de VVV. Stedelijk Museum, tot 12 maart Kon- frontatie 11, Dolf van Leggelo, aqua rellen, tekeningen, schilderijen; Tom Mosley, collage multiples 1971-1972, Suzuki graphics, grafiek van Japanners. Verder Muziekconfrontatie - muziek door jonge mensen. Leerlingen van het ROTTERDAMS CONSERVATORIUM geven elke eer ste zondagmiddag in de maand een concert in de aula van het Stedelijk Museum. Vanaf half vier wordt in de aula thee geschonken, aanvang concert 4 uur. 4 februari Gert Schuil, piano met Tableaux d'ne Exposition van Moessorgsky „Orpheus" zingt en geeft in samenwer king met Mannenkoor Gouda's Lieder tafel en Koninklijk Mannen- en Dames koor Euterpe een opera-concert in het Passage Theater, vrijdag 2 februari, aanvang 20 uur. PASSAGE THEATER zondag 4 fe bruari aanvang 14 uur Jackson Heights. Kaarten verkrijgbaar aan de Een houtreliëf van een haringbuis Veel belangstelling voor opera-concert Mannenkoor Orpheus Voor het opera-concert dat het Ko- tezamen met het dameskoor van ninklijk Schiedamse Mannenkoor Or- Euterpe, de wisselzangen en het matro- pheus vrijdagavond in het Passage-thea- zenkoor uit „Der Fliegende Hollan- ter zal geven bestaat veel belangstel- der" van Wagner. De solisten Karin ling. Ostar, Marijke v.d. Lugt, Henk Meyer De ruim 130 zangers van Orpheus, en Antoni Dutkiewicz vertolken uit Gouda's Liedertafel en Euterpe uit deze opera's een aantal soli en duetten. Utrecht, zingen o.a. het priesterkoor Na de pauze wordt even het opera-pad uit „Die Zauberflöte" van Mozart, het verlaten en zingt het dameskoor vijf gevangenkoor uit „Fidelio" van V. volksliedjes uit verschillende landen en Beethoven en voor de pauze nog, de mannenkoren een aantal negro-spi- rituals. De opera-lijn wordt daarna weer opgenomen met gedeelten uit I „Porgy and Bess" van George Gershwin. Karin Ostar ontving voor haar vertolking van „Summertime" in Gouda een bijna ovationeel applaus, dat weer opklonk na de solo van tenor Henk Meyer: „There is a boat leaving for New York". Met gedeelten uit „La Forza del Desti- no" van Verdi besluit men het concert met de aria en het monnikenkoor uit de 2e acte, waarin Marijke v.d. Lugt en Antoni Dutkiewicz tezamen met de mannenkoren de finale brengen. Voor dit concert, dat om kwart over acht zal beginnen, zijn kaarten nog verkrijgbaar bij het kantoor van de VVV (proveniershuis); bij het Passage theater (bij de administratie binnen van 10 tot 3 uur en vanaf zes uur aan de kassa 's avonds) en bij secretaris B. Stouthandel, Lange Haven 84b, waar ook telefonisch (268704) kaarten kun nen worden besteld. Schiedams Mannenkoor te beluisteren via Hilversum II In het NCRV-programma van donder dag 1 februari zullen in het programma „Tijd vrij voor muziek in vrije tijd" opnamen te beluisteren zijn van het Schiedams Mannenkoor o.l.v. Matthijs van Noort m.m.v. Jan van Weelden, orgel. Tevens kan men het Nederlands Hervormd Zangkoor uit Lunteren ho ren- dat o.l.v. Henny Pomp staat, m.m.v. Bob van Stempvoort, orgel. „Tijd vrij voor muziek- in vrije tijd" wordt via Hilversum II - in stereo - uitgezonden en begint om 18 uur. Wanneer U een panty koopt dan wilt U er natuurlijk een hebben met een sublieme pasvorm, nu deze panty heeft de kwalitei ten die U zoekt. De perfekte panty voor de da mes met de grotere maten. De ze naadloze panty met een groot tussenstuk in het verstevigde broekje, dus met ideale pas vorm, koopt U nu niet voor f 3,95 maar voor nog géén twee gulden. extra extra large (46 t/m 52) panty tussenstuk Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze panty,geschikt voor de japonmaten 46 t/m 52, in de normale kousenkleur, per stuk SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Expositie: Resultaat én onderdeel van onderzoek VLAARDINGEN - Driemast buizen bij de Vleet" is de toepas selijke naam van de expositie die tot en met 15 maart in het Visserijmuseum in Vlaardingen wordt gehouden. Het is een resul taat, maar tegelijkertijd een on derdeel van het onderzoek, dat is ingesteld naar herkomst en ont wikkeling van een scheepstype, dat hét instument is geweest, waardoor de haringdrijfnetvisserij 'uitgroeide tot een belangrijke peiler in de economie van de noordelijke en zuidelijke Neder landen. Centraal op deze exposi tie staat een reconstructie-model (het enige ih de wereld) van een driemastbuis. In 1968 werd in het Visserijmuseum een tentoonstelling gehouden met als middelpunt de scheepsmodellen uit de Grote Kerk van Maassluis. Het waren modellen uit 1649, uit een tijd, dat de haringvisserij (door middel van drijf- nettenvleet) een van de belangrijkste welvaartsbronnen van ons land was. Omdat vaststond, dat ook het Maas- sluise model - zoals vele modellen uit kerkgebouwen - niet geheel correct was, ontstond naar aanleiding van die expositie, MA 1649 genaamd, het plan bij de directie van het Visserijmuseum een onderzoek in te laten stellen naar herkomst en ontwikkeling van haring buizen. Stukje bij beetje Dit was niet gemakkelijk, want toen tertijd werden schepen veelal gebouwd „op praatje" en er waren dus geen bouwtekeningen. Dokumentslist drs. J. P. van de Voort, maar vooral advi seur modelbouw, de heer J. Ploeg, van het Visserijmuseum stelden een onder zoek in. Aan de hand van allerlei dokumenten, boeken, tekeningen, schilderijen, kerkramen, gevelstenen enz. kwam stukje bij beetje een beeld naar voren van de haringbuis. Als algemene kenmerken kwamen vast te staan: De geestrollen midscheeps aan stuur- en bakboordzijde, waarover de netten naar binnen gehaald werden de reepkluis aan stuurboordzijde naast de voorsteven; de kaapstand (het spil), waarmee de reep binnengehaald werd; de oplopende verschansing (vertuining) op het achterschip; de opening juist bovendeks, direct over de achterste ven, waardoor de helmstok naar bin nen kwam; het hekke of hakbord daarboven en de galg bij de achtermast waarop de gestreken voor- en midden- mast en de rondhouten rustten. Dit laatste alleen bij driemastbuizen. Bij het onderzoek heeft men ook nogal geluk gehad. Zo trof de heer Ploeg bij een bezoek aan de Hervormde Kerk in Marken toevallig een onvolledige oude scheepsromp van een gewapende ha ringbuis uit het einde van de zestiende eeuw. Belangrijke gegevens werden ge- Van 7 tot en met 15 april wordt in de sporthal Margriet weer de Consumen tenbeurs „Inhabé" gehouden, die het vorig jaar door allerlei omstandigheden verstek moest laten gaan. Thans is er voldoende belangstelling, zo deelde de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer Vredebregt, mee. Er zijn reeds diverse inschrijvingen voor de totaal 1300 m2 standruimte. Hoewel aan het Schiedamse bedrijfs leven voorrang wordt gegeven, zullen ook uit omliggende steden vooral uit Vlaardingen, standhouders aanwezig zijn. De technische leiding is in handen van de directeur van de sporthal, de heer L. van der Kraan, het secretariaat wordt waargenomen door de heer J. Ooykaas, terwijl ditmaal mevrouw H. Konings voor verhuur van de stand ruimte zorgt. De bedoeling is zoveel mogelijk de Schiedamse burgerij bij het gebeuren te betrekken, waartoe ook allerlei attracties worden georgani- Zo komt er een bruidsshow, speciaal 'voor aanstaande echtparen, een „bad- show", op. zondagmiddag een kleuter en babyshow en meer van dergelijke evenementen; Op de zaterdagmiddagen wordt een show gehouden van zelfgemaakte meis- jeskleding door leerlingen van de Schiedamse middelbare- en huishoud scholen, waarbij als prijzen beschik baar zijn een naaimachine, en een reis voor twee. personen naar Londen. Er komt voor de jeugd ook een knutsel- markt, waarvoor eveneens prijzen be schikbaar zijn. De vorige Inhabé telde ca. 17.000 bezoekers en er waren 40 standhouders. Aan de opening van de beurs zal de Rijnmondband medewerking verlenen, 's Avonds treden op o.a. Saskia en Serge, de Twin Pins, Barbera en Bas, Los Allegros, Mini en Maxi. Het huis orkest wordt gevormd door het Apollo Trio. "Kleren maken de man" daar bedoelt men echt niet alleen 't kostuum mee, maar ook wat U daar direkt onder draagt, zoals een overhemd in een bijpassende kleur, is min stens even belangrijk. Een modern overhemd in 6 prachtige kleuren met een fraai afgewerkt en mooi vallend boord. Deze overhemden van polyester/cotton koopt U nu voor nog géén acht gulden. IZELFSTRIJKENDl Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze zelfstrijkende overhemden in dë maten 36 t/m 44 en in de kleuren oker, tabak, blue, per zik, groen en rose, per stuk Duur van. de op, 18 januari tot 8 f Géén te/, of schrift, best. Cornells van Ijk Uiteindelijk waren voldoende gegevens verzameld om wetenschappelijk verant woorde tekeningen te maken voor de bouw van een reconstructiemodel van de driemastbuis met rond achterschip. Het model werd gebouwd door de Haarlemmer K. van der Meer en kreeg de naam „Cornells van IJk", naar een scheepsbouwmeester uit wiens boek van 1697 de voornaamste bouwgege- vens werden gehaald. Dit type haringbuis is omstreeks 1650 ontstaan en gehandhaafd tot om streeks 1700. Voordien, vanaf 1550 werd de haringvisserij, voor de Engelse kust vooral, bedreven met driemastbui zen met platte spiegel (achterkant) en na 1700 (tot ca. 1860) door tweemast buizen met rond achterschip. Het onderzoek naar de haringbuizen is nog niet afgerond. De expositie is eigenlijk ook als onderdeel van het onderzoek opgezet. Men hoopt name lijk via belangstellende bezoekers aan nog meer gegevens te komen om on dermeer ook tot voldoende gegevens te komen voor de bouw van reconstruc tiemodellen van de andere types ha ringbuizen. De haringbuis heeft ook in de havens van Enkhuizen, De Rijp, Rotterdam, Delfshaven, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Ouddorp in de zeventien de eeuw ligplaats gehad. Omstreeks 1630 beleefde de zogenaamde „groot visscherij" haar hoogtepunt. Daarna trad geleidelijk aan een daling in het landelijk aantal buizen in. Vlaardingen echter kreeg er steeds meer buizen bij en aan het einde van de zeventiende eeuw stonden er 72 met het VL-teken geregistreerd. De expositie „Driemastbuizen bij de vleet" geeft -door het van ondermeer 20 bruikleengevers afkomstige materi aal (verzekerde waarde: meer dan een half miljoen gulden) en een dia-klank beeld een duidelijk inzicht in de storm achtige ontwikkeling van de haringvis serij kort nadat Hollanders een conser veringsmethode hadden ontdekt. Deze - in het algemeen uitvinding van Wil lem Beukei genoemde - methode bood de vissers uit Vlaanderen en Holland de mogelijkheid hun vangsten naar eigen land meé te nemen en daar als handelswaar voor de lucratieve ex port te benutten. De daardoor ontsta ne economische waarde van de haring visserij is lange tijd basis geweest van de nationale economie. Oostelijke rijbaan Broersvest opnieuw bestraat In de loop van deze week zal een deel van de oostelijke rijbaan van de Broers- vest, tussen de Korte Singelstraat en de verkeerslichten bij de Lange Kerk- sStraat-Huis te Riviereweg opnieuw be straat worden. Dit is de plaats waar enkele maanden geleden de nieuwe rioolleiding is gelegd. Na het gereed komen van dat werk en het voorlopig dichtblokken van het paveisel, zijn voor kerstmis de meest nodige punten weer opgevuld. Nu de grond zich wat beter heeft gezet, kan een meer defini tief wegdek worden aangebracht. Daar voor zal de parkeerstrook en de rijbaan voor iets meer dan de helft moeten worden opgebroken, doch van de rest van de rijbaan kan het verkeer gebruik blijven maken. Geen afsluiting, dus, wel enige beperking. Ook in de Oostsingel zal in de loop van deze week begonnen worden met de herbestrating. Hier is indertijd de riole ring opgehaald en zonodig vernieuwd, waarop nu na het inklinken van de bodem de herbestrating kan volgen. Begonnen zal worden in het deel bij de Van Swindensingel, waarbij sectie-ge- wijs de gehele straat voor het door gaande verkeer wordt afgesloten en bestraat, tot aan de Singel toe. Het dienstverlenende verkeer zal zoveel als mogelijk is geholpen worden. Ook de Ampèrestraat tussen Edisonstraat en Snelliussingel wordt in de komende weken herbestraat. Daarbij zullen de aanwezige kleine klinkertjes vervangen worden door de grotere betonklinkers. Ook hier een afsluiting voor het grote doorgaande verkeer met toelating van het dienstverlenende verkeer. De electriciteitstarieven in Schiedam zullen evenals dat in Rotterdam het geval is, worden verhoogd. De Rotter damse tarieven werden met ingang van 1 januari hoger. Schiedam is contractu eel gedwongen de Rotterdamse verho ging te volgen. HOUTMAN MUZIEK EN PIANO S SINGEL 114 116 SCHIEDAM TEL 26 88 71 f PIANO'S GITAREN P VLEUGELS KLEININSTRUM.I pBLADMUZIEK HERVORMDE KERK: Grote kerk: 10 uur ds. S. Tijmstra. Gezinsdienst, 17 uur ds. H. Stolk, Scheveningen, 19 uur ds. S. Tijmstra. Bethelkerk: 10 uur ds. H.J. Groenewe- gen, H. Avondmaal. Opstandingskerk: 10 uur ds. M.C. Baart, Diakonale Dienst, Aula Pinasplein, 10 uur ds. D.J. Spaling. KETHEL Dorpskerk 10 uur ds. S. Gerbrandy, H.Doop en Bevestiging ouderling, 19 uur: zie Rank. Rank: 19 uur ds. H. Scheper, Rotterdam, jeugddienst. St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. E.C.B. Kok, Spijkenisse. Ned. Prot. Bond, Westvest 90, 10.30 uur. Oud Katholieke Kerk, Dam 28, pas toor F. Smit, 10.30 uur en 19.00 uur dienst. Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuw- straat, 10 uur ds. Steinhart, jeugdkerk. Leges des Heils, Lange Haven 27, leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittenbol. Samenkomst 10 en 19.30 uur. Apostolisch Genootschap, Lindedeyer- straat, 9.30 dienst. Chr. geref. kerk, Warande, 10 en 4.30 uur dienst. Gebedsaktie Schiedam. Iedere donder dagavond 7.30 uur in kapel van de Broeders, Warande 155. Baptisten Gemeente, Warande 30, dienst 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (Vrijgemaakt), Westvest, 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Schiedam- West, gebruik gebouw Evang. Unie, Oranjestraat, 8.15 uur ds. R,K. Wigbol- dus, H7.30 uur ds. D. Zemel. Ned. Herv. Evangelisatie, gebouw Irene, Lange Haven, 10 uur ds. J. v.d. Velden uit Woerden, 17 uur Grotekerk ds. H. Stolk uit Scheveningen; 's Winters behaaglijk warm en 's zomert heerlijk koel (géén plakkerig gevoel meer), dat kan alleen een stoelhoes zijn van echt lamsvacht. Geweven lamsvacht stoelhoes, synthetisch versterkt, in univer seel model. Nu kompleet met bevestigingsbanden voor nog géén zeventien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze lamsvacht stoelhoes met beves- de opru 18 januari tot 8 feb Géén tel. of schrift, best. Als U er deze winter nog een paar pullovers bij wilt hebben en vooral van afwisseling houdt in Uw garderobedan verwachten wij U nu. Een pullover met hooggesloten col, van 100% acryl, in drie moderne, gemêleerde kleuren. Deze pullover in de maten 36 t/m 46 koopt U voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze leuke colpullovers in drie mo derne, gemêleerde kleuren en in de maten 36 i t/m 46, per stuk 18januari tot8februar Géén tel. of schrift, best. Heeft U er al vaker aan gedacht om eens een visglas te kopen en het nog steeds niet gedaan hak dan nu de knoop door, want nu heeft U de kans om er een te kopen voor een laag prijsje. Aquarium van slagvast plastic met ventilatiekap (zorgt voor voldoende frisse lucht). Deze bak koopt U nu voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre dit leuke aquarium met ventilatie kap, (zonder inhoud) Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3