4? 4 m 179 tefP Zelfs wie diep zit weggedoUen m t# VlfeE opruiming 84.80 97.80 13580 145.80 159.80 17580 Met andere woorden opruiming yA yo I^MI Ü..I !l|[ ii i 98 I^TMl IJ..! i.II! IJ Europese opstelwedstrijd voor basis-en middelbaar onderwijs opruiming 98 VAKANTIE a la carte opruiming DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 5-506 Ruim tien jaar geleden werd door ondernemers de Stichting Europoort/- Botlek Belangen opgericht. Er zijn thans zo'n 60 bedrijven in dit gebied bij aangesloten. Het doel van de Stich ting is volgens de statuten: „het be middelen in en het behartigen van gemeenschappelijke belangen van On dernemingen bij de Overheid (let op de hoofdletters) en particulieren (let op de kleine letter - red.) op het gebied van voorzieningen in de ruimste zin des woords, zonder dat daardoor enige afbreuk wordt gedaan aan het concur rerend vermogen dezer ondernemin gen". De Stichting gaf onlangs een boekje uit waarin verteld wordt wat zij is,wil en doet. Negen van de 21 tekstpagina's worden in beslag genomen door het onderwerp „milieubeheer". Dat is op zichzelf het opmerken waard. Het hoofdstukje wordt afgesloten met de volgende tekst: „Naar het oordeel van de Stichting zijn de sleutelwoorden tot de oplossing van het milieuprobleem: geld, technologie, goed bestuur en samenwerking. Onze technologen zul len aan de stand van de techniek aangepaste, practische en economisch aanvaardbare oplossingen moeten be denken. De Overheid zal op basis van rechtvaardige wettelijke regelingen zo danige maatregelen dienen te nemen, dat de hoge kosten, die aan het milieu beheer moeten worden besteed, geen belemmering vormen voor een even wichtige groei van onze economie. Een en ander kan slechts slagen, indien het streven van alle betrokken partijen gericht is op een goede onderlinge samenwerking." De Stichting is het belangrijkste sleu telwoord vergeten, namelijk mentali teit (gericht op gemeenschapszin). Ver volgens komen pas de genoemde. Men ziet dat het „concurrerend vermogen" hier is vervangen voor een „evenwich tige groei van onze economie". Dat is een tikje ruimer. Maar de belangrijkste stap moet nog steeds worden gezet, namelijk dat overheid en ondernemin gen voortkomen uit de gemeenschap en geen andere taak hebben dan die te dienen. Dat kan ook het enige doel zijn van die „goede onderlinge samen werking". Het kost kennelijk nog steeds teveel pijn om dat over de lippen te krijgen. omstandigheden werd gereden om de Europese titel voor de beroeps- en amateurschaatsers, dan komen er ne gen Nederlanders bij de zestien besten. Wij hebben op dit ogenblik te veel goede all-round en téveel is nooit goed. In datzelfde rijtje van 16 zouden vier Noren en drie Zweden zitten. Interna tionaal gezien ligt de schaatssport op zijn kont. Emigratie naar schaatsont- wikkelingslanden is het enige wat nog kan helpen, mits er natuurlijk nationa lisatie op volgt. In Amersfoort protesteerden 35 bewo ners tegen de verkeersoverlast door op stoelen op de Langegracht te gaan zitten. Vijftien van hen, onder wie enkele bejaarden, een baby van zestien maanden en een kleuter van 2 1 /2 jaar, werden met een overvalwagen naar de cel gebracht, waar ze vijf kwartier verbleven. Bij het instappen in de politiewagen werden sommigen bij de haren beetgepakt en hardhandig de wagen ingewerkt. Ze verstoorden de „openbare orde", weet u wel. De Amerikaanse vice-president Agnew is aan een Aziatische reis begonnen. Hij bezoekt Cambodja, Thailand, Laos, Singapore, Indonesië, Maleisië cn Zuid-Vietnam. De perssecretaris van Agnew heeft gezegd dat de vice-presi dent de Aziaten gaat verzekeren, dat „wij hen als bondgenoten niet in de steek laten". Vorige week zei Nixon in zijn inauguratie-rede nog, „dat Ameri ka zich niet meer het recht zal toeëige- nen, de volken van andere landen te zeggen, hoe zij hun eigen zaken moe ten regelen". Als Agnew zich nu al weer zo uitlaat, dat is het gedonder (neem het maar letterlijk) zo weer aan de gang. Als we de prestaties van de Nederland se schaatsers in Skiën en Grenoble vergelijken, waar onder vergelijkbare Wij ontvangen regelmatig anonieme brieven, die we getrouwelijk in de prullebak deponeren. Maar we vinden dat u eigenlijk ook best eens mag lezen wat uw medeburgers ons toezenden. Hier volgt de letterlijke tekst van een recent exemplaar: „de keiharde valuta van colyn werd veroordeeld, die geeft werkloosheid oordeelde men en sloeg helemaal door naar het andere uiterste; men smeet met geld, of het niet opkon werd er uitgegeven en zo duur mogelijk alles tegenover zeer gestegen uitgaven wer den lasten opgelegd in de sfeer van de inkomens alleen en consumptie belas ting, welke elders juist zwaar woog, was er niet nog maar is later noodzake lijkerwijs er naast gekomen met het gevolg dat elkeen van zijn gulden de Het Ministerie van Feestelijke Zaken, dat door het gehele land talloze fees ten organiseert, maakt in een aankon diging bekend, dat de Minister van Charme en Maquillage mejuffrouw Janine Schuster ?en wettige verbinte- Nu bieden wij een grote partij polyaether matrassen aan met de fraaiste damastenen na tuurlijk voor ongekend lage prijzen. Polyaether matrassen 14 cm dik (s.g. 30) en aan 2 zijden doorgestikt. Deze matrassen met geborduurde borders, uit de prijsserie van f 105,-- t/m f 229,--, koopt U nu in een fraaie goudkleur en in 6 maten voor extra lage prijzen. polyaether matrassen in diverse fraaie damasten 80 x 190 cm 90 x 190 cm 120 x 190 cm 130 x 190 cm 140 x 190 cm 140x200 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze polyaether matrassen met een s.g. van'30 en 14 cm dik nu voor ongekend lage prijzen. Duur i 18 jaru Géén t 'an de opruiming rari tot 8 februari el. of schrift, best. nis wil aangaan met de Minister van Binnenlandse Feestelijke Zaken, de heer Martin Rijken. Het toekomstig departement van het nieuwe echtpaar is gevestigd op de Nieuwe Binnen(hof) 348a. Blijkens de uitgereikte foto (zie boven) komt het ons voor dat mejuf frouw Janine beter het ministerie van Tuinbouw toevertrouwd had kunnen worden. Het Belasting-ABC 1973, een uitgave van Bonaventura uit Amsterdam heeft zich uiteraard moeten aanpassen aan de vele wijzigingen, die in de belasting heffing zijn gekomen. Dit is geen beletsel geweest om de overzichtelijk heid te handhaven. De mini-consulent in maxi-formaat, zoals Bonaventura zijn uitgave noemt kost maar f 4,50 inclusief BTW. Evenals in de vorige uitgaven worden een aantal belast irrgbesparende wenken gegeven, maar daarnaast is het nieuwe schijventarief 1973 opgenomen en de overige wetswijzigingen, die op 1 ja nuari 1973 zijn ingegaan. Het Belasting ABC is voor hen, die er even voor willen gaan zitten een handi ge wegwijzer, maar als de belasting technische zaken onduidelijk blijven, dan is het verstandiger om bij een belastingconsulent aan te kloppen. J.R. We weten het allemaal wel, maar het is toch wel eens aardig om via een puzzel een Nederlandse gezegde zwart op wit te krijgen. „Overdaad schaadt" was de oplossing en vele inzenders haalden deze „ware woorden" eruit. Drie prijs winnaars kwamen uit de stapel goede oplossingen. Zij krijgen binnenkort een tientje, een bescheiden prijsje, want ook wij vinden dat overdaad schade kan aandoen. De gelukkigen zijn: mevr. E. Kuiters, Adriaan Brouwer straat 134, Maassluis; mevr. H. Huis man, Dordtselaan 79b, Rotterdam-20 en A. B. Keyser, Burgemeester Hazen berglaan 69, Rotterdam-26. helft overhoudende te weinig heeft en 1 tekorten boekt dit niet of minachten de zijn en welke pogen te hunnen gunste iets te knibbelen dan wel ande re lasten opleggen met de ogen en oren open kon in kralingen wel wat verno men en waargenomen in de laatste decennia: davis van goederenhandel de pool verbleef in hoflaankerk eten bracht feldmuizen maar hoe die dom- menie er aankwam is onbekend koster de kat is niet op de hoogte en zegt iets over wapenopslag door de illegaliteit hetgeen onjuist en een leugen om bestwil was davis in vrijheid na de oorlog claimt honderd briefjes van duizend gulden en kreeg deze vergoed ook, niet bekend of feldmuis en wat van kreeg voor etenbrengen aan de joot veel vrijmetselaars in kralingen stopten een zaak in de doofpot welke na oorlog voor het gerecht diende vanwe ge de aanslag met springstof op viaduct meent gyselaars bennekers-willem ruys-robert baelde kreeg hier straatna men maar zijn neergeknalt vanwege de dader zich niet aanmelde toen mar na Bijdragen: Anne Hoeksema Hanny Vroegh. Redactie: Jan Rietveld. den oorlog beroemde zich erop tege rechtregels is de naam verzwegen van die joot door vrijmetsels de kerk nu ook in geldnood kan zich wende tot rijke joot en vrijmetsels want die lui altijt beschermt zie feldmuizen een hollandskind mogt verhongeren van hem maar die joot davis kreeg voer genog tis an een joot verboden om een nietjoot te hellepe hoe dan ok en deswege is nergens bekent iets over een gave van dat ras bij open het dorp niks bij de waternoodramp niks en ok nog is niks, vanwege het zaterdag is die inzameling, maar bij de gezamenlijke akties der kerken genen jootdeelname weer en door blinde nietjoot werd hun achterwerk gelict motje memake". Zodat weet u dan ook weer. Ook op een openbaar toilet wil de kwieke bezoeker zoveel mogelijk zichzelf kunnen zijn. De oplossing: urinoirschotten, in de wandeling ook wel schaam- schotten genaamd. Advertentie van glasindustrie Pieterman Niemand zal ontkennen dat wij elkander niet beschermen en verwennen met eigen geld want premies moeten worden neergeteld door ons voor al die sociale wetten. Wie zal nu u of mij beletten wanneer het zo moet zijn gebruik te maken van faciliteiten door onszelf geschapen. Wie zijn de dwazen die nu zo woedend razen dat misbruik wordt gemaakt van wet en recht, dat er teveel wordt uit betaald. Dat misbruik, 't is berekend, is fractioneel en nog geen vol procent, 't Gaat dus om een schijntje, 't gaat om promilages van 't totaal waarom dan dat kabaal? Misbruik, allicht, het is volkomen fout en moet gestraft, doch weinigen die nu in koor van boe en schande kraaien, zouden bereid zijn 't klokje terug te draaien tot de jaren dertig toen het onfatsoen aan d'andere kant bestond en misbruik werd gemaakt, niet uit te drukken in procenten. Het misbruik maken was toen algemeen en wet Wie werkloos was werd aan het werk gezet voor twaalf. Gulden. De aanleg van het A msterdamse Bos is daar een voorbeeld van en „jede Schuld richt sich auf Erde"dus wat wilt u dan? Leen de Zwart Landelijke loterij kankerbestrijding heeft nog loten Op 31 maart vindt de trekking plaats van de landelijke loterij 1972 voor de kankerbestrijding. Normaal zijn de lo ten voor de bestrijding van de kanker enkele maanden voor de trekking al uitverkocht. Door onder meer de ver hoging van de P.T.T.-tarieven is de directe benadering van het publiek een te kostbare zaak geworden. Daarom gaat er een dringend beroep uit naar het publiek om de nog 100.000 onver kochte loten te kopen. Dit kan door storting op giro 1812 t.n.v. Koningin Wilhelminafonds te Amsterdam. De loten kosten slechts f 1.25- per stuk. Bij afname van tien loten ontvangt de koper gratis een trekkingslijst. De loten zijn ook ver krijgbaar bij alle AMRO-banken. Wie vindt 't niet heerlijk om fijn op straat te rolschaatsen en vooral op van die mooie zoals wij nu in de opruiming verkopen. Een paar nylon rolschaatsen met stalen brug, lederen hak stuk en wreefband. Deze fijne rolschaatsen, dubbel gekogella- gerd,met rubberen wielen koopt U nu voor nog géén vijftien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze nylon rol schaatsen, verstelbaar van maat 32 t/m 42, in geel/ zwart, nu perm fv p voor J Duur van de opruiming 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, best. De schrijver Oscar Wilde heeft eens gezegd: een vrouw met een verleden is een vrouw zonder toekomst. Ik vermoed dat hij dat gevleugelde woord gelanceerd heeft voor dat hijzelf in de gevangenis terecht kwam. Want Wilde heeft zelf ruimschoots ervaren, dat het voor een man met een verleden heel moeilijk is, eén nieuwe toekomst op te bouwen. Overigens zijn er ook tal van mensen, die juist graag op hun verleden worden aangekeken. Iemand die eens hoogleraar is geweest, mag zich altijd professor blijven noemen, ook al is hij allang niet meer wetenschappelijk werkzaam. En van dat voorrecht wordt op ruime schaal gebruik gemaakt! Ik ontmoette in het vormingswerk een leidster, die van adel was. Ik dacht dat je in zulk werk maar liever je titel zou willen vergeten. Maar ze werd toch graag als freule aan gesproken. Dus als een vrouw met een verleden Dit stukje schrijf ik speciaal, voor mensen, die het verleden als een zware belasting voelen, die ze liever kwijt dan «ia»! Een aanbieding die meteen i 't oog springtwant tijdens deze opruiming koopt U een fraai huisslippertje met echte bontrand voor een spotprijsje. Leuk pantoffeltje met echte bontrand, in diverse kleuren. Dit charmante slippertje koopt U nu, in de maten 36 t/m 41, voor nog géén vijf gulden per Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze fraaie huis slippertjes, in diverse kleuren en in de maten 36 t/m 41, per paar an de opruiming 18 januari tot 8 februari Géén tel. of schrift, best. In samenwerking met de Europese Gemeenschap, de Raad van Europa en 13 Europese regeringen heeft het bu reau van de „Europese Schooldag" voor 1973 opnieuw een opstelwed strijd uitgeschreven voor leerlingen van het basis- en middelbaar onderwijs. Onderwerpen voor de groep tot en met 13 jaar zijn: 1. Ontwerp een voorpagina voor een Europees jongerentijdschrift; 2. Teken een affiche voor de jaarlijkse viering van de EuropeseSchooldag; 3. Ont werp een model voor een beeldhouw werk of monument, Opstelthema's voor de 14- en 15-jari- gen: 1. Wat verwacht de „man in de straat" van de Europese eenmaking? 2. Is het taalprobleem een belemme ring voor de Europese eenmaking? Welke oplossingen stel je voor? 3. De meeste mensen zien het toerisme al leen als ontspanning of vrijetijdsbe steding. Hoe zou, naar jouw mening, de school het toerisme kunnen omvor men tot een middel om vooroordelen te overwinnen, begrip en verdraag zaamheid te bevorderen en de jeugd meer bewust te maken van de Europe se eenheid? Opstelthema's voor de groep vanaf 16 jaar zijn: 1. Waaruit bestaan de econo mische betrekkingen tussen de indus trie in jouw landsgedeelte en die in andere Europese landen? Hoe hebben deze betrekkingen zich ontwikkeld? Hoe kunnen ze worden versterkt? Welke belemmeringen voorzie je daar bij? (Maak gebruik van vragenlijsten). 2. De grote problemen van vandaag (bijvoorbeeld vrede en veiligheid, ver vuiling, economische en sociale ont wikkeling) vragen een ruimer politiek kader dan de traditionele Europese staten konden bieden. Om die reden vinden vele jongeren dat het politieke leven in hun land veel aan inhoud heeft verloren. Ben je het daarmee eens, wat is jouw mening? 3. Is Europa slechts een economische ge meenschap? Men krijgt steeds meer de indruk, dat de doelstellingen van de Europese eenmaking hoofdzakelijk economische zijn. Is dit voldoende? Zo niet, welke andere doelstellingen moeten worden nagestreefd? Nadere inlichtingen over deelname., prijzen enzovoort, zijn te verkrijgen bij het Nederlands Comité van de Europe se Schooldag, Alexanderstraat 2, Den Stadten is een leuke bezigheid maar dan niet met Uw armen vol pakjeskoop daarom me teen deze ruime boodschappen- Boodschappentas van mooi kunstleer met een bodemlengte van ong. 30 cm. Deze bood schappentas heeft een voorvak en een binnenvak. Nu voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze boodschappentas in de kleuren rood, blauw, bruin en zwart. van de oprti \uaritot8fe& Mg^^^^BteUjfschrif^^^ rijk zijn. Allerlei ervaringen van vroe ger betekenen voor velen een grote psychische druk. Wie zal hen daarvan bevrijden? Aan die psychische druk probeert de psychotherapie en de psychiatrie zo veel mogelijk te doen. Daarbij speelt het afreageren van pijnlijke herinnerin gen een grote rol. Om een psychiater te citeren: „Afreageren is het dqen herle ven van de herinnering aan een ver drongen onaangename ervaring en het in woord en daad uitdrukking geven aan de daarmee verbonden gevoelens, zodat de betrokkene van de invloed daarvar^ wordt verlost". Het kan nodig zijn, dat de patiënt zich de verdrongen herinnering bewust te binnen tracht te brengen. Maar het kan soms voldoende zijn, als men weer in de toestand van opwinding komt waar in men door een ellendige ervaring gekomen is en die men nog steeds verdrongen in zich meedraagt. Men krijgt dan soms de raad, zich maar eens goed te laten gaan, om zo weer opnieuw tot zichzelf te komen. Een lichte dosis L.S.D. en hypnose worden hierbij soms als middel gebruikt. Het is onze ervaring, dat de genezing van de herinneringen door geloof en gebed vaak centraler werkt en dieper doordringt dan een therapie. Agnes Sanford, de vrouw van een Amerikaan se predikant (we verwachten haar in september in Nederland, en ook in Rotterdam) heeft over die genezingen diepe dingen gezegd. Ze heeft ook een gebed gepubliceerd, dat ze reeds met veel mensen heeft gedaan en dat me nigeen heeft geholpen. We geven het hier sterk verkort weer: in de diepte van zijn geest. Ik vraag u binnen te komen, Heer, zoals een zorgvolle huishoudster zou komen in een huis dat sinds lang gesloten en verwaarloosd is. Open alle ramen en laat de frisse wind van Uw geest binnenkomen. Haal alle luiken op, zodat het zonlicht van Uw liefde dit huis van de ziel mag vullen. Waar zonlicht is daar kan geen donker heid zijn. Kijk Heer, of er lelijke schilderijen aan de muren zijn, voor stellingen van oude, smartelijke en angstaanjagende wonden uit het verle den. En als er zulke voorstellingen zijn, neem ze weg en geef aan dit huis der herinneringen beelden van schoonheid en vreugde. Maak zo uit alle dreiging van het verleden schoonheid, o Heer. Verander oud verdriet in kracht om anderen te troosten die verdriet heb ben. Genees oude wonden door Uw verlossende liefde, en verander ze in een liefde die de wonden van anderen geneest. Volg de ziel van dit Uw kind de hele weg terug, zelfs tot het uur van de geboorte en genees de ziel zelfs van de pijn en angst om geboren te worden in deze donkere wereld. En als misschien vóór de geboorte de ziel verduisterd werd door de angsten of zorgen van de ouders, dan bid ik U dat ook deze herinneringen of indruk ken genezen mogen worden, en deze mens hersteld tot Uw oorspronkelijk patroon. Ik zeg U dank, Heer, wetende dat deze genezing van de ziel Uw wil is en het doel waarvoor U Uw leven hebt gege ven en daarom is het nu volbracht en in het geloof zet ik het zegel erop. Agnes Sanford, die een uitgebreide pastorale praktijk heeft, bezegelt dit gebed vaak met een zegen, die ze accentueert door daarbij de hand op het hoofd van de persoon te leggen, en daarmee de liefdevolle, genezende hand van God tegenwoordig te stellen. Na tuurlijk zonder enige magie en zonder te werken op bijgelovige rituele gevoe- Aan zo'n handoplegging namens God, waarvan we de kracht bij ervaring kennen, dacht ik, toen ik de Vredes- krant van 1972 een prachtig gedicht las van Maria de Groot: Vader, wie anders is het dan U die ons redt uit de angsten van onze kindertijd die ons verandert zelfs wie diep zit weggedoken in zijn spijkerharde herinneringen ziet een uitweg en wordt vrij Een gebaar met Uw hand en wij staan in de ruit spoken, vooroordelen en obsessies: verdwenen zijn ze, vergaan tot niets voor U die alles bent vriendschap en vrede glinsterende rechtvaardigheid dr. K. J. Kraan Meer sociale informatie in "De kleine gids" Er is weer een herdruk van „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale ver zekering" verschenen. Deze leesbare uitgave van de Vereeniging van Raden van Arbeid ziet thans voor de tweeën dertigste maal het ücht. Als vanouds geeft het boekje instruc tief overzicht van de sociale verzeke ring met als toegift nog enkele hoofd stukjes over Algemene Bijstandswet, Rijksgroepsregeling werkloze werkne mers en Wet Sociale Werkvoorziening. Voor het eerst is tevens een samenvat tend overzicht opgenomen van de per 1 januari geldende premies en uitke ringsbedragen. Verder is de adreslijst enigszins uitgebreid, zodat men thans de adressen kan vinden van alle 22 Raden van Arbeid, de Sociale Verzeke ringsbank, de 26 bedrijfsverenigingen en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering. De gids is op ieder kantoor van de Raad van Arbeid voor zes dubbeltjes te verkrijgen. Bij toezending per post worden de portokosten in rekening gebracht. Jet Dubbeldam, organiste van de Duitse kerk in Rotterdam geeft op maandag 12 februari (20.15) een con cert in de St. Laurenskerk. reizen Metro biedt onbeperkte reis- en vakantiemogelijkheden voor iedereen Metro reizen vallen vanzelf sprekend onder het A.N.V.R. garantiefonds Metro vertegenwoordigt alle A.N.V.R. reisbureau's Metro zendt u op aanvraag gratis het zomerprogramma toe Metro accepteert telefonische boekingen bel voor vrijblijvende informaties tel. 010-363655 REISBUREAU METRO BV Nieuwe Binnenweg 1, Rotterdam. Bijkantoor: Bergse Dorpsstraat 28 Hillegersberg tel.010-22 7670 De CAROLINE PARTY, een twee golflëngten radio met in gebouwde cassetterecorder gaat nu spotgoedkoop de opruiming in. De transistor precisietechniek, de vele technische snufjes en de fraaie vormgeving maken de Caroline Party tot een klasse apparaat! De radio heeft een grote dyna mische luidspreker en ontvangt de gehele middengolf en FM. De cassetterecorder met auto matische opnameniveauregeling (voor de beste kwaliteit), apar te druktoetsen, schuifregelaars, uitgangsvermogen 1000 mW, 150-6000 Hz. Nu kompleet met batterijen, lichtnetkabel, oortelefoon, on- bespeelde cassette en een half jaar garantie voor nog géén honderdtachtig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze fraaie radio/cassetterecorder met een half jaar garantie

De Havenloods | 1973 | | pagina 7