DUIVEN SPOKT ONBETAALBAAR? Politie houdt bromlawaai makkelijker onder duim IN'72 WAT TRAGER Man met smalle beurs I voelt zich „verjaagd" Kapitaalkrachtigen: j 52.000 Nederlanders I til met oppasserI j vragen heel bezorgd: j VOLBLOED AMERIKAAN Wichelroede van Apollo's astronauten j SCHOTS dinsdag 6 februari 1973 22e jaargang no. 6 EDITIE SCHIEDAM ROTTERDAM - Wordt de duivensport een liefhebberij voor welge- xtelden'.' Rond 52.000 Nederlanders die regelmatig hun vogels inkorven en op transport stellen, vragen zich dat bezorgd af. Hun aantal is de laatste jaren vrij sterk geslonken. Veel duiventillen vallen ten offer aan de sanering van de oude stadsbuurten. En strenge voorschriften maken het de bewoners van tal van nieuwe huizen - en zeker van flats onmogelijk hun doffers en duivinnen huisvesting te verschaffen. Talrijke oudere duivenhouders vergaat het als degenen die hun volkstuintjes moeten prijsgeven, zij komen die slag moeilijk te boven. De verbanning uit het paradijsje van hun ..tweede leven" stemt hen droevig. Het zijn meestal de minst draagkrachtige onder de duivenhouders, die door deze maatregelen worden getroffen. Toch is erssprake van expansie in deze sport. Het gemiddelde aantal duiven per liefhebber stijgt en het gehalte van de vogels wordt hoger. Managers, na een drukke dagtaak ontspanning roe kend, bouwen complete duivenpalei- zen en vullen die met stammen van het edelste bloed. Er zijn kapitaalkrachtigen, die naast hun villa een duivenhuis bezitten met een ,.stal" ter waarde van tienduizen den. Zij kunnen het zich veroorloven een verzorger in dienst te nemen ter behartiging van kweek en vluchtplan. De eigenaar volstaat met de rol van toeschouwer en het uitzien naar de terugkerende vliegers. „Een vrij extreem geval" zegt de heer J. W. de Jong te Hardinxveld-Giessendam, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van zaterdagvliegers (8000 leden) en voorzitter van de afdeling West, „maar het komt voor. Je hebt mensen met geld, die zich in de dui- venhouderij storten en zich volmaakt installeren. Dat kost kapitalen. Een hok dat aan alle eisen voldoet komt al gauw pp zéven tot acht mille. En kampioenduiven ziin gewoon waard wat men er maar voor geeft. Wie met een kwaliteitsbezetting van start wil kan daar f. 10.000,- voor uittrekken. Is er sprake van een soort windhandel in de beroemde duivenrassen? Vast staat, dat de kleine liefhebber er niet meer aan te pas komt, als vermaarde stammen bij opbod van de hand gaan. Er worden duizenden guldens voor neergeteld. Drijven veel Nederlandse bieders de prijs al op. buitenlanders maken de markt nog williger. Duitsers (vooral uit het Roergebied) Amerika nen en andere gegadigden zijn weg van Belgische superduiven, die ook in ons land de kweek beheersen. Gesprek van de dag in duivenkringen is een myste rieuze Japanner, er op uitgestuurd om beslag te leggen op het beste van het beste. In Japan wil men alles slaan wat op dit gebied is vertoond. Desnoods wordt f. 10.000.- betaald voor een doffer wiens nakomelingschap briljante pers pectieven zal openen. De heer De Jong wijst ook op het verschijnsel, dat veel liefhebbers op deze hausse inhaken. Er worden aan de lopende band verkopingen aangekon digd in „Neerlands Postduiven Or gaan". Aanprijzingen krijgen het ka rakter van een verheven lofzang. Com plete „hokken" komen onder de ha mer en merkwaardigerwijze laten alle verkopers duidelijk uitkomen, dat zij „onder dwang" handelen. Velen kon digen een veiling „op doktersadvies" aan. andere gewagen van verhuizing, sterfgevallen drukke werkzaamheden, onteigening, gewoon- „omstandighe den", dienstplicht of „beëindiging der sport". Het komt echter voor, dat, zodra de levende have op lucratieve wijze van de hand is gedaan, nieuwe koppels worden aangeschaft. Kunnen het speculatieve overwegingen zijn die de toch wat commerciële duivensport populair maakt? De heer. ROTTERDAM - Met ingang van een april treedt een nieuwe regeling in werking, waarmee het voor de politie veel eenvoudiger wordt de geluidspro- duktie van bromfietsen te controleren. Er is een nieuwe meetmethode die het mogelijk maakt het geluid dat een bromfiets produceert te meten op een halve meter afstand opzij van de uit laat. Dit betekent een sterke verkor ting van de zeven meter lange meetat- stand die thans nog nodig De Brommer na één april: minder lawaaiig. nieuwe aanpak biedt diverse voorde len: wordt de meting thans nog uitge voerd bij rijdende brommers, volgens de nieuwe-methode moet de bromfiets tijdens het meten in stilstand op de standaard staan. Daardoor) kan het geluidsniveau worden gemeten bij wis selend toerental, in tegenstelling tot de meting thans, waarbij het toerental constant blijft. Bovendien (can de poli tie volgens de nieuwe methode in alle straten (zowel binnen als buiten de bebouwde kom) controles' houden, omdat geen hinder wordt ondervonden van ómgevingslawaai en geldidsreflec- ties. Momenteel kan de meting slechts worden uitgevoerd op een beperkt a-antal plaatsen. Een verdér pluspunt is dat men effectiever kanioptreden te gen opgevoerde brommers, [omdat die meestal ook teveel lawaai) maKen. Door het invoeren van de kdrte&e meetat- stand (halve nieter) gaat-.uiteraard de gemeten geluidssterkte hóger uitvallen dan bij de huidige meetafstand (zeven meter). De maximaal tofegelaten ge luidssterkte die een brommer mag pro duceren heeft men daarom Vastgesteld op 102 dB thans hanteert imeï» nog 77dB als norm. De verandering van deze norm houdt alleen verband 'met de invoering van de nieuwe methode; m feite blijft de maximaal toegelaten geluidsproduktie gelijk. De nieuwe meetmethode is uniek voor Europa. De Engelse. Duitse en Italiaanse over heid heeft belangstelling getoond voor deze methode. Met het invoeren van deze vereenvou digde meetmethode volgt de minister van Verkeer en .Waterstaat het advies op van de werkgroep „geluidshinder wegverkeer De taak van deze groep bestaat tlit het ontwerpen van een praktisch bruikbare methode, die de politie in staat stelt de geluidsoverlast die bromfietsen veroorzaken effectief te bestrijden. voortgaande De Schotse consumentenorganisatie ..Edinburgh Consumer Group" maakt haar leden erop attent da*, de ka lenders van 1962 ook in 1973 kun nen worden gebruikt. De dagen van de week en de nummering komt na melijk helemaal overeen. Voor de genen die die kalender niet al die jaren hebben bewaard een nuttige tip: ook de kalender van 1973 kunt u in 1979 alweer gebruiken ïflIlllillHimilllllllltllllllllIHlIHIIlHIlHIllllHIIIHIIHin AMSTERDAM - Dit is een typische Amerikaan anno '73, deze Pontiac Grand Prix. In de States hebben, zo blijkt wel, de bumpers hun functie van „stootopvanger" weer te-, rug. In autokringen ver wacht men dat de heel eigen lijn die deze Ameri kaanse automobiel bezit, f De duif wordt duur betaald... ook wel zal gaan door- lijk vanuit de luie stoel, werken in de vormgeving vandaag al een kijkje wil van nieuwe Europese nemen treft op pagina t\-pen. Voorlopig is het twee uitgebreide infor- nog niet zover. Wat er matie aan over nieuws en overigens wèl aan Euro- nieuwtjes die in dat Am- pces autonieuws, onder sterdamse tentoonstel- meer, aan de markt is; lingscomplex te zien zul- gaat de komende perso- len zijn. nenauto RAI 1973 to nen. En wie daar, makke- De stralen van de „Lunar Sounder" radarapparatuur die ook w el de „wichelroede" van de astro nauten wordt genoemd, onder zochten de maanbodem tijdens de vlucht van de Apollo 17. De Goodyear Aerospace Corporation ontwikkelde speciale apparatuur waarmee de teruggekaatste radar signalen werden vastgelegd. ROTTERDAM - Dèy - e... bevolkingsgroei vanling van het geboorte- ons land is in 1972 overschot en\een ster- achtergebleven bij die ke vefmmdchng van van voorgaande iaren. \het riligralic-saldo .Dit is het gevolg van Vminder buitenlandse knemers). Dit bevolkingsgroei wordt 1971 werd een bevol- h in kt uit het iaar voor 1972 geraamd kinsgroei van 162.000 1 qyo in Cijfers" de op 121.000', waardopr resp. 130.000 geno- nieuwjaarsgroet 'van het totale aantal in- teerd. Het aantal m- het Centraal Bureau woners op 13.4-mln. woners per honderd voor de Statistiek. De komt. In 1970 en woningen daalde. de Jong: „Het is mogelijk. Duiven kunnen wel degelijk geld opbrengen. In België (circa 180.000 liefhebbers met zes miljoen vliegers) is de beroeps speler een bekende figuur. Zijn duiven vliegen een aardig inkomen bij elkaar via hoog oplopende pools en kostbare priizen. In Nederland kunnen de inzet ten ook vrij hoog zijn (per jaar rond vier miljoen gulden) maar op die ma nier verschaft de duif hier toch geen echte broodwinning. Wel kunnen er goede winsten gemaakt worden door degenen die jonge duiven van ouders met naam op de markt brengén of de verwekkers van dit nageslacht zelf aan de meestbiedenden verkopen. Da.t blijft echter een neveninkomen. Toch blijkt het ook in Nederland mogelijk te zijn van deze hobby een beroep te maken. De heer L. ten Ber^ te Sprang-Capelle bewijst dit. Deze oud-hoofdinspecteur uit het ver zekeringswezen bezit achter zijn witte villa een duivencentrum, dat het enige en meest professionele duivenfoksta- tion van de Benelux en zelfs van heel Europa wordt genoemd. De bezetting bestaat uit 1200 te goeder naam en faam bekend staande rasdieren, met een gezamenlijke waarde van 200.000 gulden. De inrichting overtreft alles wat zelfs de meest verwende liefhebber mag verwachten. In twee bars kunnen ad- spirantkopers het glas heffen en hun wensen kenbaar maken. Tijdens de bouwvakvakantie 'drommen hele gezin nen samen rond de hokken. „Een keiharde business", zegt de eigenaar, wiens arbeid overigens niet alleen de goedgesitueerden ten goede komt. Hij verkoopt zijn jonge duiven tegen vaste, betaalbare prijzen en drijft een levendi ge exporthandel. In Sprang-Capelle overheerst ook de indruk, dat op veilingen vaak extreme prijzen worden betaald. „Er is één troost," zegt Ten Berge, „met geld alleen bereik je niets. Als toewijding en liefde ontbreken kunnen zelfs de duur ste duiven falen. Eigenaars die op een heel simpele manier te werk gaan en zelf kweken, vliegen soms heel wat kampioenschappen bij elkaar. Maar in groter weüStrijd-verband werpen de „luxe" eigenaars toch wel de hoogste ogen. De voerhandel met aanverwante bedrij ven (er worden allerlei medicamenten verkocht, snoepzaad, roodsteen, grit en middelen ter „ontworming" bij voorbeeld) komt tot kapitale omzet ten. De heer Ten Berge, becijferend dat de gemiddelde duivenstal zo'n veertig exemplaren omvat en per' maand 1 kilogram voer per dier wordt veroberd, schat die voeromzet op bijna' 2 miljoen per jaar. Er rijden in Nederland veertig speciaal voor het vervoer van duiven gebouwde trailers. Zelfs als de „gewone man" geen dure aankopen doet moet hij zich voor zijn liefhebberij forse uitgaven getroosten. In Rotterdam zijn de duivenvrienden vanouds niet alleen bij de landelijke bonden aangesloten. Bij de „Rotter damse Bond" staan nog 2300 leden ingeschreven. Het zijn er 3000 ge weest. Secretaris Romijn: „Het begint weer toe te nemen, na jaren van achteruitgang door sanering in de oude wijken en verbodsbepalingen voor de nieuwbouw. Er zijn altijd mensen met geld onder de leden geweest. Die grote mannen hebben de kleinere vaak ge holpen." Evenals vrijwel alle organisa tiemensen weerlegt hij, dat het voorna melijk arbeiders zijn, die de duiven laten vliegen. Zelden wordt daarbij verzuimd Prins Bernhard te noemen of de koningin van Engeland. Volgens bestuurder J. W. de Jong, heb ben de zaterdagvliegers de wind mee. Hun bond, geboren uit principiële be- - zwaren tegen sport op zondag, verenigt gaandeweg meer mensen die uit prak tische overwegingen liever op zaterdag hun vogels het luchtruim doen kiezen..

De Havenloods | 1973 | | pagina 1