SSSjf* AANZWELLENDE BEWEGING TEGEN KERNENERGIE Gelukhig af van image van liefdewerk KOMSTGEBIITEH SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN "MINERVA ÏÏÖS"! Schone Randstad Zuid start discussie over Maasvlakte-centrale Maatschappelijk werkster Inja Pieters: PEKiWGr i EXPOSITIE massief eiken MEUBELFABRIEK OISTERWIJK donderdag 8 februari 1973 no. 6 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. - KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Roel van Duyn: Molentje op het dak ervaring k garandeert f deskundig I HAARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3. 6, 8 en 9 en buslijnen 32, 34. 39 en 49 Lijnbaancentrum Lijnbaan 165 Rotterdam. 9 februari/ 12 maart dagelijks 11.00/17.00 uur vrijdag 11.00/21.00 uur zondag 12.00/17.00 uur enz. enz. in elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft u zo'n keus als in on ze ENORME toonzalen.„Meu bel- en Slaapbankcentrale". In dustriegebouw Goudsesingel 66 R.dam, tel.: 010 - 12.64.61 Voor Uw DAF DAF DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM. NW.MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM - TEL. 26.06.63. centrale'* uenwarmlnQ ot (33.33 P'm ^-145224 de* haa STSSJ-"-- „nk onze De massale acties onder het motto „Hoogovens tegen de Maasvlakte" waren een novum voor Nederland. En ze waren zeer waarschijnlijk de generale repetitie voor de al aanzwellende massabeweging tegen de komst van kernenergie - alweer naar die Maasvlakte, waarop hoe dan ook iets groots verricht schijnt te moeten worden. Aan strategieën voor de anti-kernenergie-acties wordt op vele plaatsen hard gewerkt; met succes. De 3500 bezwaarschriften tegen de reeds gebouwde kerncentrale in het Zeeuwse Borssele vormden óók een Nederlands novum. Die stapels bezwaren zullen de in dienst stelling van deze centrale vertragen en de bouw van een tweede kerncentrale in Zeeland op z'n minst uitstellen. Ook in onder meer de Verenigde Staten en Duitsland draaien de anti-kernacties op volle toeren en ook daar wordt de bouw van centrales aanzienlijk vertraagd. Het wetenschappelijke kamp raakt ver deeld; steeds meer wetenschapsmensen betwijfelen of de levensgevaarlijke pro blemen die het radioactieve afval van de centrales en de slijtage van de centrales opleveren zo spoedig zullen kunnen worden beheerst, dat de bouw van nieuwe kerncentrales niet hoeft te worden vertraagd of stopgezet. De twijfelaars krijgen steeds meer steun van voorvechters van een „alternatieve technologie", waarin energie uit zon newarmte, wind en waterbeweging een belangrijke plaats inneemt. In de afgelopen jaren hebben talloze Rijnmonders ervaring opgedaan met het bespreken van de vraag, of de industriële groei in hun woongebied moet stoppen of niet. Sociologisch onderzoek heeft laten zien dat verdere, milieubelastende groei stuit op niet zo maar hier en daar wat tegenstand, maar op grote, „harde" groepen tegen standers. Kiezen De vraag of er op de Maasvlakte een kerncentrale moet komen is ruwweg gelijk te stellen met de vraag of het electriciteitsverbruik met de huidige snelheid moet blijven toenemen. Die vraag moet Rijnmond, Nederland, het rijke Westen zich stellen. Na een lange periode, waarin de vernietigingskracht van de kernbom de zwarte kant en de „Vreedzame toepassing" de ons toe lachende kant van het technische won der was, staat de kerncentrale ineens voor onze neuzen. En nu vergaat ons het lachen. Nu moeten we kiezen. Onze huizen staan vol met electrische apparatuur, onze fabrieken produceren steeds au- tomatischer, op onze wegen zal het straks nooit meer donker zijn. Wat een keuze! Alsof er iemand, die zich zojuist in een van alle snufjes voorzien ruimtepak heeft gehesen, moet kiezen tussen een reis naar de maan en een wandeling door de duinen... Als Nederland kiest voor stopzetting van de bouw van kerncentrales - het vraagstuk van de kernenergie op de Maasvlakte is een nationaal èn een Rijnmonds vraagstuk - tot die centrales in alle opzichten veilig zijn en voorts zijn energiegebruik afstemt op een efficiënter gebruik van fossiele brand stof (kolen, olie, gas) plus de ontwik keling van alternatieve energiebronnen (zon, wind, waterstof, water), dan kiest Nederland voor een andere maat schappij. Om die keuze te kunnen maken zal er in Nederland wel het een en ander moeten veranderen, want de krachten, die aansturen op de snelle bouw van reeksen kerncentrales in het Noordwest Europese industriegebied zijn sterk en bundelen zich. De rege ring heeft zich blijkens de vorig jaar verschenen Nota inzake het Kernener giebeleid voorgenomen zich bij de ko mende krachtmeting te beperken tot „het stimuleren, ondersteunen en coördineren van de activiteiten van de verschillende maatschappelijke groepe ringen, alsmede waar nodig het stellen van regelen". „Ongetwijfeld een voortreffelijk uit gangspunt bij het onderzoek van de Dode Zee-rollen en de voortbrenging van blaasmuziek", aldus de wat spot tende reactie van prof. dr. J.A. Goed koop, wetenschappelijk directeur van het Reaktor Centrum Nederland )RCN), in het RCN-tijdschrift „A- toomenergje". Hij meent het resultaat van de krachtmeting tussen voor- en tegenstanders al te kennen: „Met nog wat meer actie tegen kernenergie wordt er niet één kerncentrale meer gebouwd in Nederland". Electricitettscentrale op de Maasvlakte Om zo'n resultaat is het Schone Rand stad Zuid, de vanuit Hoek van Holland opererende actiegroep die een belang rijk aandeel had in de acties tegen Hoogovens, niet direct te doen; de groep wil door de forumdiscussie, vrij dagavond 9 februari in het Bouwcen trum, allereerst een exposé van argu menten voor en tegen verschaffen aan Rotterdamse, Rijnmondse, provinciale en landelijke bestuurders. De heer W. van de Star, lid van Schone Randstad en PvdA-Rijnmondraadslid: „We zijn er bang voor dat men het raadslid niet in staat acht iets te begrijpen van de problemen van kernenergie en dat daarom het besluit maar voor hem wordt genomen". Het bestemmingsplan voor de Maas vlakte is door de Provincie afgekeurd, maar dit zal de bouw van de Maasvlak te-centrale niet vertragen. De twee conventionele eenheden, samen 1080 Megawatt, zullen in de loop van 1975 in bedrijf moeten zijn, zo heeft de S.E.P. (Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven) in het „plan 1976-1977" bepaald. In 1979 moet de derde eenheid, goed voor 600 MW, gereed zijn. Van de Star: „In april van dit jaar zou moeten worden besloten, of dit een kernenergie-eenheid wordt. De Rotterdamse raad is al naar Zwit- VLAARDINGEN—SCHIEDAM. In hpt kantoortje van Humanitasaan de Emmastraat 113 in Vlaardingen is sinds begin van dit jaar een nieuwe maatschappelijk werkster aan de slag gegaan. Het is Inja Pieters, die na 1 1/2 jaar werken bij Humanitas in Den Haag zich nu aan het inwerken is in de sociale problemen van Vlaardingen, Schie dam en Maassluis Op het maatschappelijk terrein wordt veel werk verricht door allerlei vereni gingen, instanties en kerkelijke groepe ringen. In Vlaardingen is dat o.a. het Interkerkelijk Bureau voor het Maat schappelijk Werk, dat eveneens in de Emmastraat is gevestigd en dat uitgaat van de Interkerkelijke Stichting voor Sociale Arbeid. Vanuit het gebouw aan de Emmastraat 71 wordt de maat schappelijke hulpverlening gecoördi neerd. Humanitas werkt in Vlaardin gen nog zelfstandig, evenals, dat het geval is in Maassluis. In Schiedam daarentegen worden op het ogenblik besprekingen gevoerd om te komen tot een fusie en daarmee tot één Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk. In Schiedam is Humanitas wel betrokken bij de besprekingen. Gewestelijk functionaris van Humani tas J. Mulder: „Wij zijn ten alle tijde bereid om samen te werken. Jammer dat dat nog niet in alle plaatsen het geval is. Er blijven helaas altijd conser vatieve gemeenten. De kwalitatieve hulpverlening gaat er door een goede samenwerking alleen maar op voor uit". Humanitas is ontstaan uit een stukje solidariteitswerk in de crisisjaren. Be stemd voor een groep mensen, die buiten alle hulpverlening viel de buitenkerkelijken. Humanitas, voluit de Nederlandse Vereniging Voor Maat schappelijke Dienstverlening en Sa menlevingsopbouw is volgens de heer Mulder nog de enige vereniging die landelijk is georganiseerd op het maat schappelijk terrein. Het hoofdbureau is gevestigd in Amsterdam. Daarnaast zijn er een groot aantal gewestelijke bureaus, die al of niet zelfstandig werkzaam zijn of plaatselijk een sa menwerking zijn aangegaan. In de statuten is vastgelegd dat de vereniging hulp biedt aan buitenkerke lijken, maar in de praktijk komt het er Probleem Inja Pieters: „De levensovertuiging speelt natuurlijk een belangrijke rol in de hulpverlening, maar niet wat je methodisch doet om een probleem op te lossen. Iedere maatschappelijk wer ker kan door middel van gesprekstech nieken een oplossing voor een bepaald probleem trachten te vinden. Dat kan individueel zijn, maar daar kunnen ook andere mensen bij betrokken worden. Mensen uit de directe omgeving, het gezin, de buren, noem maar op. Wij zijn natuurlijk altijd bereid als dat nodig is een predikant of pastoor in te schakelen". Inja Pieters die uit het onderwijs af komstig is, werkte voordat ze bij Hu manitas kwam in een centrum voor jeugddelinquenten in Engeland. „Vooral in Engeland had ik veel con tacten met de ouders van de jongens en met de gezinnen. Dat werk boeide me enorm. Die kant wilde ik op. Door de veranderingen in de samenle ving zijn er veel mensen die op de een of andere manier hun hoofd stoten, die het tempo niet meer kunnen bij houden. Daarom is maatschappelijke hulpverlening hard nodig. We zijn ge lukkig af van de image van het liefde werk, het is nu een stuk volksgezond heid geworden". Inja ziet als haar eerste taak in de nieuwe omgeving contacten te leggen met collega's, sociale diensten, hoof den van scholen en vele andere instan ties in het Rijnmondgebied. „Ook moet ik de wijken nog leren kennen, om ook iets van de achtergronden van de mensen te weten. Ik heb me tot nu toe voornamelijk met de Vlaardingse problemen bezig gehouden". De spreekuren van Humanitas worden gehouden op maandag tot en met donderdag van 9.30-10.30 uur in het bureau Emmastraat 113, Vlaardingen, woensdag van 15—16 uur in „Huize Thurlede", Nieuwe Damlaan759 te Schiedam. Het telefoonnummer in Vlaardingen is 351329. Alle hoop Anderen niet. Men leze de vier bladzij den over kernenergie in de urgentieno ta van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne, waar staat: „We dienen alle hoop te vestigen op de ontwikkeling van de snelle kweekreac tor". Nederland neemt deel in de bouw van zo'n reactor in Kaldar in Duitsland en de KEMA wil in Arnhem proefdraaien met een thermische kweekreactor. De protesten zijn daar niet van de lucht. De nota zegt ook: „De milieu-consekwenties worden ak- tueel", maar doet zelf geen poging tot een politieke keuze ten aanzien van kernenergie. Tegenover een regering die slechts „hoopt" staan Shell, Esso, Gulf, Rijnschelde-Verolme, die doén; en er staat ook een wassende stroom we tenschappelijk gefundeerde bezwa ren tegenover. Er zijn grote twijfels aan de jdistheid van de internationale stralingsnormen en dus twijfels aan de toelaatbaarheid van lozing van radioac tieve stoffen in water en lucht. Er is totaal geen afdoende oplossing in zicht voor de opslag van radioactief vast afval. De effecten van de lozing van warm koelwater op het biologisch evenwicht zijn niet bekend. De be drijfsveiligheid van de centrales is twij felachtig en de noodkoelsystemen zijn onbeproefd. Een echt ongeluk (dat heet een „excursie" van een centrale) met een centrale in Nederland zou vele doden, zeer vele gewonden en een onbecijferbare schade opleveren. Wethouder J. Worst van Rotterdam in zijn beleidsnota: „Slechts in zeer be perkte mate worden radioactieve ele menten afgegeven aan de atmosfeer en aan koelwater en dan nog alleen in zeer verdunde toestand en op geheel verantwoorde wijze. Door de techni sche ontwikkeling worden deze lozin gen nog geregeld lagerzij zijn nu al verwaarloosbaar klein". Er klinkt een grote gerustheid, ook een zekere vol doening uit de nota. De wethouder schrijft over de keuze tussen een Maas vlakte-kerncentrale en verdubbeling van de centrale in Borssele. Over dit laatste: „De mogelijkheid van realise ring van dit plan is in sterke mate afhankelijk van de afzetprognose". De wil of onwil van de bevolking komt er in die nota nog niet aan te pas. Ver van ons bed Tot nu toe hebben de Nederlandse overheden zeer weinig aan voorlichting gedaan, waarschijnlijk omdat minis ters, burgemeesters, wethouders, gede puteerden en gecommitteerden vinden dat het probleem nog ver van ons bed is. Het Rotterdamse GEB heeft wel een brochure voor zijn werknemers samengesteld, maar wil niet met een standpunt of visie naar buiten komen, bijvoorbeeld door in het forum in het Bouwcentrum zitting te nemen. GEB- directeur N. de Vries heeft al laten merken dat hij wel een kerncentrale op de Maasvlakte wil, door zijn verbazing uit te spreken over het feit dat de Maasvlakte niet voorkomt op het lijstje van vestigingsplaatsen van kerncentra les, in augustus 1972 vrijgegeven door de Raad voor de Kernenergie. Het GEB wil over enige tijd zelf een hearing organiseren en daarvoor ook de actiegroepen uitnodigen. Een kwes tie van pretige? Uitstekende informatie is te vinden in de Kernenergie Nota, samengesteld door de werkgroep Kernenergie van de Raad voor Milieudefensie, verkrijgbaar op het adres Herengracht 109 te Am sterdam (of door storting van f. 15,50 op giro 10.2000 t.n.v. RMD, onder vermelding van „Nota Kernenergie") Een goede inleiding in dë vele grote problemen is ook Roel van Duyn's „Energieboekje" (uitg. Bert Bakker, Den Haag, f.4,50). Beginnetje Op het huis van Roel van Duyn zal binnenkort een windmolentje snorren, 't Ding zal stroom leveren. Het is maar een beginnetje. De Werkgroep Wereld Energie Huishouding van de afdeling Technische Natuurkunde van de Tech nische Hogeschool te Delft pleit voor veel meer onderzoek in de richting van windmolens, zonnecellen, watercentra les en wil dat onderzoek daadwerkelijk gaan doen. Er is voor dit soort onder- B10ACTIEV seriand op excursie geweest samen met ir. Mostert van de KEMA". (Dat is de NV tot Keuring van Electrotechnische Materialen, gevestigd te Arnhem op het terrein van de S.E.P.) „Waarschijn lijk zal de Rotterdamse raad een uit spraak moeten doen, en niet het Parle- Zo ging het aanvankelijk ook met het Hoogovenprojekt. „Op 18 december 1969 zat ik", zegt Van de Star, als eenling op de tribune toen B en W de raad de gronduitgifte aan Hoogovens liet be handelen op basis van, geloof ik, an derhalf kantje bedrukt papier, waarop de economische vootdelen breed wer den uitgemeten en werd voorbijgegaan aan grote bezwaren". Dat was de les van Hoogovens. Schone Randstad heeft ervan geleerd. Twee onderzoekers van Euratom, het Europese Atoomonderzoekcentrum dat met opheffing wordt bedreigd nu er een keiharde concurrentiestrijd ont brandt tussen de grote concerns, willen een proeffabriek voor watersplijting. Het tweetal, Gianfranco de Beni en Cesare Marchetti, is erin geslaagd een betere manier van watersplijting - dus het vrijmaken van de uitstekende brandstof waterstof - te ontwikkelen dan de tot nu toe bekende manier, de electrolyse. Waterstof is een schone brandstof; het levert bij verbranding slechts water öp. Euratom zou zich, 2000 man sterk, op dit onderzoek moeten storten. Een niet te onderschatten alternatief voor kernenergie is het vollediger be nutten van de fossiele brandstof. Tweederde van de vrijkomende energie van gewone centrales gaat met het koelwater de zee of rivier in of met het gas de pijp uit. Die warmte zou voor stadsverwarming kunnen worden aan gewend, of voor een waterfabriek. Aan het slot van dit rijtje alternatieven noem ik, mét Schone Randstad: mati ging in 1973 stijgen met 65 procent ten opzichte van 1971. Vroeger dronk men daar een glas op. Les van Hoogovens Niet in de laatste plaats heeft de „les van Hoogovens" hierin bestaan: de plicht om te bewijzen, en niet slechts te verklaren, dat kernenergie veilig en schoon is, is gelegd bij overheid en bedrijsleven. Onder die bewijslast zijn B.en W. en Hoogovens bezweken. In het geval van kernenergie is de bewijslast zwaarder, in de Hoogoven-kwestie was het alternatief dèsnoods een peperdure woestijn, waaraan het havenbedrijf failliet zou zijn gegaan. Daar kom je overheen. In het geval van kernenergie is „oliestook" of gasgestookt een schijnalternatief; het echte alternatief is de „zachte" technologie, de „huma ne techniek". De energie-bewuste directeur van het electriciteitsbedrijf te Dongen heeft bij de introduktie van zijn boek „Energie op leven en dood" (wetenschappe lijke uitgeverij, f 19.90) deze gedenk waardige woorden gesproken: „Ik ben ervan overtuigd dat het huidige gi gantisme in de techniek, een voor bijgaande primitieve fase is, die zal worden opgevolgd door een intelli gentere, humane techniek die in harmonie met de levende natuur Ik heb de leper niet willen v met reeksen getallen, waarin energie- en vervuilingscrises plegen te worden vastgelegd. Maar wie eens wil duizelen leze de genoemde literatuur, die ter inzage ligt bij het Oik Informatie Kollektief, Lange Achterweg 14 te Schiedam) Gerard van Dijk CHIN IND RESTAURANT v NIEUWLANDPLEIN 19 SCHIEDAM met afzonderlijke ge legenheid voor afhalen van diners. Volop par- "trite"' zijde. TAFELS KASTEN BANKSTELLEN DEKENKISTEN Vrije toegang

De Havenloods | 1973 | | pagina 1