Wijkcentra stimuleren Vlaardingse inspraak JÜ.Lluri -• Streekplan Rijnmond D'66: Bevolking moet meedenken over water-miljoenen" Woningbouw in Rijnmond Philharmonisch Orkest Leningrad: Gratie naast technische perfectie DE HAVENLOODS, DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 6-513 VLAARDlNGEN Op dinsdag 13 februari wordt in zaal Triangel aan de Fransenstraat in Vlaardingen een openbare avond gehouden, waarop de inspraakprocedure van Rijnmond met betrekking tot het streekplan gestalte moet krijgen. Zoals bekend werd door het openbaar lichaam per advertentie de vraag gesteld: „Wat gaat er tot 1986 in Rijnmond gebeuren? In die advertentie was een coupon geplaatst via welke men zich kon opgeven om in een werkgroep het voorontwerp streekplan Rijnmond te toetsen en te beïnvloeden. De twee Vlaardingse wijkcentra-Westwijk en De Heipaal(Holy)-heb- ben hierop ingehaakt en fungeren als het ware als depót van Rijnmond en de Amersfoortse werkgroep 2000, die de inspraakproce dure voor Rijnmond uitvoert. Daardoor is thans in deze centra ook Informatiemateriaal verkrijgbaar, coördineren zij de Vlaardingse activiteiten in werkgroepen en is aan het oorspronkelijke programma van openbare voorlichtingsbijeenkomsten er een in Vlaardingen toegevoegd. Ineke Vogels, die met Frans Weeber aan het sociaal-cultureel werk in De Heipaal leiding geeft, vertelt: „Wij vonden het interessant om erop in te haken. Zeker voor Holy, omdat we toch reeds de woonsituatie hier nader willen beoordelen. Bovendien waren wij van mening-en dat gold ook voor Kees(Brouwer, leider van het wijkwerk in Vlaardingen-West)-dat de Vlaardin- gers een ruimere mogelijkheid moesten hebben om over dit streekplan mee te denken. Het is niet voor iedere Vlaar- dinger even gemakkelijk om naar Rot terdam, Ridderkerk of Spijkenisse te gaan voor een voorlichtingsbijeen komst". Kees Brouwer voegt eraan toe: „Wij hebben eerst contact opgenomen met de werkgroep 2000. Dat is een groep, die door Rijnmond is aangezocht om de zaak uit te werken en die al meerdere projecten begeleid heeft. Daarna is in overleg-ook met Rijmond- -besloten, dat wij de zaak in Vlaardin gen gaan stimuleren en begeleiden en werd de openbare voorlichtingsbijeen komst in Triangel vastgesteld". De opzet is om in Vlaardingen uitvoe ring te geven aan de plannen van de werkgroep 2000, die wel instructies en informatiemateriaal verschaft voor de fasering en het tijdschema, maar verder de deelnemers aan de gespreks-(of werk-)groepen vrij laat. Drie fasen Het programma dat voor juli afgewerkt moet zijn, bevat drie fasen. In de eerste fase wordt gediscussieerd over de doelstellingen en uitgangspunten van het streekplan en het daarop geba seerde beleid. De discussie vindt plaats aan de hand van een vragenlijst en een informatie pakket. De gespreksgroepen (van 10 tot 15 personen) stellen aan het eind van deze fase een verslag op, waarin de eigen doelstellingen, verwachtingen, knelpunten en uitgangspunten worden vastgelegd. De verschillende verslagen jSjfË Pi m l&tifëkÈA worden gebundeld tot een samenvat tend verslag, waarin de verschillen van inzicht zoveel mogelijk worden weer gegeven. Een en ander zal dan verwerkt worden door de werkgroep 2000 en aan de hand van de door de gespreksgroepen zelf vastgestelde uitgangspunten en het dan door „2000" verstrekte program mapakket gaat men in de tweede fase(maart-mei) werken aan een pro gramma. In de laatste fase gaan de groepen met behulp van de tot dan opgedane kennis in de gespreksgroepen werken met een zogenaamd „doe-het-zelf pakket" om het streekplan in te vullen. Frans Weeber zegt: „wij- en waar schijnlijk diverse anderen- zullen de gespreksgroepen begeleiden. Dit bete kent ondermeer, dat we waar infor matie wordt gevraagd zullen moeten zorgen dat deze er komt. Dat kan schriftelijk materiaal zijn, maar ik ver wacht dat er ook weieens behoefte zal bestaan aan openbare avonden waarop deskundigen het een en ander toelich- Behalve opbouwwerkers (als Ineke, Frans en Kees) wil men als begeleiders, die niet als rapporteurs of gesprekslei ders zullen fungeren, vrijwillige mede werkers recruteren onder studenten van de academie voor bouwkunst, de sociale academie en de N.E.H. Ook acht men het mogelijk individuele per sonen, die uit hoofde van beroep of belangstelling hiertoe-bereid zijn, in te schakelen voor de groepsbegeleiding. Met de vorming van de Vlaardingse gespreksgroepen zal worden gewacht tot 13 februari. Op de dan te houden voorlichtingsbijeenkomst wordt eerst nog een nadere toelichting verstrekt, alsmede een overzicht van de proce dure en dan pas gaat men de gespreks groepen indelen. Aan het eind van die avond zullen ook de eerste informatie pakketten worden uitgedeeld. Informatie is overigens nu reeds ver krijgbaar in beide wijkcentra (De Hei paal, Reigerlaan en Westwijk, Floris de Vijfdelaan). Groot belang Kees Brouwer zegt tenslotte: „Het is te hopen dat veel mensen het grote belang inzien van deelname aan deze Een plekje tussen Vlaardingen en Maassluis, dat deel uitmaakt van het gebied, dat als enig in Rijnmond, begrensd door Nieuwe Waterweg en het geplande Midden-Delfland, bestemd is voor Hoe denken de Vlaardingers over de ontwikkelingen Tijdens de laatste openbare fractievergadering van D'66 afdeling Schiedam is besloten zo spoedig mogelijk een initiatief voorstel aan de raad aan te bieden over het openbaarmaken van alle vergaderingen (commissies) zoals onlangs in Rotterdam gebeurd is. Het Rotterdamse voorstel zal als uitgangspunt gebruikt worden. Verder zal zo spoedig mogelijk een initiatief voorstel aan de raad worden aangeboden over het subsidiëren van kinderdagverblijven (Katja en Bambi). De fractie stelt zich op het standpunt dat een dergelijke voorziening in Schiedam noodzakelijk is en daarom door de gemeente gesteund dient te worden. Verder zal een nota worden aangeboden met een aantal suggesties ten aanzien van het besteden van de „water-miljoenen". De fractie is van mening dat de bevolking van Schiedam het recht heeft zelf mee te denken over de besteding van „hun" geld. De fractie hoopt dat met name vertegenwoordigers van wijkvereni- gingen contact zullen opnemen. Iedereen die meent een goed plan te hebben kan dit meedelen: schriftelijk aan het secretariaat, Laurens Costerstraat 2-13, Schiedam of telefonisch: 262471. De mogelijkheid een steekproef enquête te houden met een aantal suggesties wordt nog overwogen. Ouderwetse drankjes weer Er bestaat een toenemende voor keur bij de consumenten voor bit tere drankjes en ouderwetse alco holica uit grootmoederstijd, zoals advocaat, boerenjongens, citroen brandewijn, boerenmeisjes en krui denbitters. Daarnaast zijn het de bittere dranken, zoals Campari, maar ook Friese Beerenburger, die door het Friese dochterbedrijf van de Schiedamse distilleerderij De Kuyper wordt vervaardigd. In kringen van de distilleerderijbe- drijven wordt het hoogtepunt van de „sherrygolf' verwacht. Het Schiedamse bedrijf van De Kuyper komt binnenkort met een oud product onder nieuwe naam op de markt nl. Pimpelburger bitter". Het basisproduct werd in het verle den uitsluitend puur gedronken, maar het bleek bijzonder geschikt voor de tegenwoordige drinkge woonten, namelijk met blokjes ijs, en als basis voor long drinks. Vol gens mededeling van de heer S. Steenbergen, directeur van De Kuyper behoren de bitters in het bedrijf tot de meest stijgende om zet, in 1971 met 30 procent. Over het afgelopen jaar wordt een nog hogere stijging verwucht. Dinsdag 13 februari zal voor de Schie damse kantonrechter een civiele proce dure dienen, aanhangig gemaakt door Dupont Makelaardij in Onroerende goederen tegen drie huurders van wo ningen in de Rijnstraat, die weigeren de verlangde hogere huur te betalen. Dupont diende een eis tot uitzetting in waartegen de huurders zich door mid del van de Huurdersvereniging verzet ten. De verbeteringen die zijn aange bracht, zouden onvoldoende zijn vol gens de huurders. In de maand december 1972 kwamen in de 23 gemeenten van het Rijnmond gebied 790 woningen gereed, te weten: 443 woningwetwoningen; 255 gesub sidieerde particuliere woningen; 92 on gesubsidieerde particuliere woningen. Begonnen werd met de bouw van 732 woningen, namelijk: 210 woningwet woningen; 500 gesubsidieerde particu liere woningen; 22 ongesubsidieerde particuliere woningen. Op 1 januari 1973 waren in aanbouw 8.786 woningen te weten: 3.317 wo ningwetwoningen; 4.570 gesubsidieer de particuliere woningen; 899 onge subsidieerde particuliere woningen. Van de 3.317 in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen zijn er in aaafeouw 1.829 in Rotterdam, 372 in Schiedam, 238 in Maassluis, 191 in Krimperf aan den IJssel, 191 in Ridderkerk, ÏW2 iri Barendrecht, 141 in Hellevoetsluis, 131 in Rozenburg en 72 in de overige gemeenten van het Rijnmondgebied. Drievierde deel van de in aanbouw zijnde woningwetwoningen benevens van de in aanbouw zijnde gesubsidieer de particuliere huurwoningen met een maandhuur beneden f.250,- is bestemd voor houders van een „legitimatiebe wijs woningzoekende in de Rijn- De spoorlijn door het als agrarisch gebied aangewezen weiland aan de voet van de Maassluisedijk kan na ontwikkeling van Rijnpoorthaven behalve voor personen vervoer vooral voor containervervoer gebruikt gaan worden. inspraak. Veel mensen uit Rijnmond, maar zeker velen uit Vlaardingen. Deze procedure is een poging om met zoveel mogelijk belanghebbende mensen iets op te zetten, naast de normale ambte lijke voorbereiding". In de toelichting, die de werkgroep 2000 geeft, staat dat het vastgestelde tijdschema zo gepland is, dat de resul taten van de inspraak van invloed kunnen zijn op de voorbereiding van het streekplan dat ter visie wordt gelegd. Reden genoeg voor de Rijn- monders om zich reeds nu, maar in ieder geval uiterlijk 13 februari in Vlaardingen op te geven voor deelna- de gespreksgroe- n i i r I Broekpolder, in eerste aanleg bestemd voor woningbouw, maar aan de hand van gegevens van onder andere de snuffelpalen en andere meetstations kan die 1 bestemming gewijzigd worden. Het concert dat het Philharmonisch Orkest van Leningrad in de Doelen heeft kende is (hij trad in 1969 voor het gegeven, was in alle opzichten een belevenis. Zelden hebben wij een orkest zo eers[ |?et het Rotterdams Philharmo- volmaakt horen spelen. Met een technische perfectie Produceerde dit orkest een 7J °3jn ph"tigP klinkende klank, die ons van begin tot eind heeft gefascineerd. Alle klank- en sterktegrada- stradivarius het vioolconcert van Men nes en -tegenstellingen behielden haar eigen expressie. Nimmer klonken de delssohn, waarvan vooral op de e-snaar pianissimo's steriel of gemaniereerd. Nimmer ook klonken de forti explosief of door de te ruime acoustiek veel verlo- oorverscheurend hard, zoals men dit bij andere orkesten zo vaak ervaart. De g™g- Deze spirituele, romantisch- dynamische accentueringen behielden dan ook in de vertolking haar eigen leven, assi® e m.uzie g em en me Zljn haar eigen kleur en haar eigen gezag. En waar de koper- en houtblazers, de strijkersgroep en het slagwerk en de pauken, buiten hun technisch kunnen zich ook in hun eigen klankkarakteristiek wisten te handhaven, zonder als groep hoe dan ook te willen domineren, ontwikkelde het orkest een klank van een zo zeldzaam coloriet, dat het optieden van de Leningrader Philharmonie tot een gebeurtenis werd. De meesterhand in deze symfonische vertolkingskunst was de jonge dirigent Joeri Temirkanow, die als de grote inspirator de scepter zwaaide. Dit er- vaarden we reeds bij de vertolking van Prokofjew's eerste symfonie, de z.g. klassieke symfonie, die hij in navolging van Haydn in 1917 heeft geschreven. De orkestratie is in de orkeststijl van Haydn en Mozart: fluiten, hobo's, klarinetten, fagotten, trompetten, hoorns, pauken en strijkorkest. Het zou geen symfonie in navolging van Haydn worden, maar een symfonie zoals Haydn geschreven zou hebben indien hij in de 20ste eeuw had ge leefd. Prokofjew is hierin volkomen geslaagd en het Leningrader Philharmonisch Or kest heeft deze nauwelijks 15 minuten durende symfonie met een gratie en in een zó verrukkelijke perfectie ge speeld, als alleen dirigenten en symfo nie-orkesten van super-klasse dit ver mogen te doen. Sluier Maar een hoogtepunt werd toch wel de vertolking van Sjostakowitsj' tiende - symfonie, waarover een mysterieuze sluier valt. In gesprek met vrienden werd hem eens gevraagd iets over de innerlijke motieven van deze symfonie te vertellen. Zijn antwoord was: „Neen, laat men luisteren en zelf Ofschoon hij later prijsgaf: „In deze compositie wilde ik de menselijke emoties en hartstochten schilderen", lijkt mij de introvertie van Sjostako witsj' karakter te sterk om in deze muziek niet de spanningen en roerse len van zijn eigen zielsbewogenheid te herkennen. Geen moment heeft deze symfonie de toehoorders uit haar greep gehouden en zelfs in de vrij lange pauze's tussen de delen bleef het pu bliek in ademloze spanning wachten. Het werd een boeiende, bijna adembe nemende vertolking van een zó diepe menselijkheid en van een zo tragische werkingskracht dat het denken daarbij stilstond. Men zou wensen deze mu ziek en dit orkest spoedig weer te Toegift Solistische medewerking verleende Michael Waiman, die voor vele Rotter damse muziekliefhebbers geen onbe- soepel spel en warme toonvoering heeft hij dit concert in een verrukkelij ke perfectie a.h.w. nieuwe gestalte gegeven, die het aanhoren meer dan waard maakte. De violist werd hierin door de soepele begeleiding van het orkest ondersteund. Aan het slot van de avond was de ovatie uit de zaal zó groot dat deze een toegift tot gevolg had: het georkes treerde Moment musical no 3 van Schubert. IDO EYL Vergadering PSP en PPR In het gebouw voor de Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 wordt maandag 19 februari een bijeen komst gehouden van de afdeling Schie dam van de PSP en PPR. De heer A.3. Vassena zal spreken over de economi sche en politiek situatie in de wereld. Aanvang 20 uur. Binnenkorst zal een vergadering worden gehouden waarin de heer J. den Hartogh zal spreken over ontgroening van Amerika en het militair economisch complex. Foto-avond VLAARDINGEN - De amateur-foto grafenvereniging „Vlaardingen" heeft maandag wederom een bijzonder aan trekkelijke bijeenkomst. Op de avond zal de bekende amateur-fotograaf Siem Pama uit Ridderkerk een flink aantal van zyn prachtige kleuren-dia's laten zien en daarbij een praatje houden. De aanvang is 20 uur in de kantine van de accumUlatorenfabriek „Chloride", Productiestraat 25, Vlaardingen. Ook belangstellende niet-leden die eens met deze fotoclub wensen kennis te maken rijn welkom. Raadskroniek Het was nog even een beetje wennen in de nieuwe raadszaal. Dat niet ieder raadslid nog in het bezit was van zijn drukknopje om de microfoon in te schakelen, is te overkomen, dat zal trouwens spoedig worden verbeterd, zodat ieder raadslid aan zelfbediening kan doen, hetgeen vooral prettig is voor interrupties, ook al is dat niet toegestaan. Kwalijker was het gesteld met de steunpilaren in de raadszaal, waarachter sommige raadsleden kieke boe kunnen spelen. De heer Boschman, die van aangezicht tot aangezicht met zijn opponent Mr. Van Kinderen wilde staan, moest daar toe zijn zetel verlaten en zich elders opstellen. Welk lot ook andere raadsle den in een bepaalde hoek is beschoren. Verder is het een druk geloop van de komende en gaande man, hetgeen ge makkelijk kan zijn, maar lastig voor rustig vergaderen. Voor wat de verga dering zelf betreft, was het eigenlijk nauwelijks om over in de krant te schrijven, ook al moet dat nu eenmaal gebeuren. Niet over de gifspuiterij, waaraan de plantsoenendienst zich schuldig zou maken, zoals mevrouw De Waard verweet; niet over het ont- stoppingsprobleem waarover de heer Poot zich druk maakte. Iedereen kreeg zijn kans om het college met verwijten te overstelpen met betrekking tot de torenflat-ellende, waarna vanaf de col legetafel felle verwijten aan het adres van de raadsleden werden gericht, om dat de vraagstellers even onnauwkeurig geïnformeerd zouden zijn als in de brochure ,,Het zal je maar gebeuren" het geval is, aldus de D'66-wethouder Kaptein als CPN-collega Collé. Toen dat allemaal uit de doeken was gedaan en het voorstel om het college een prea-advies te laten uitbrengen verworpen, werd naar goed-vaderland- se gewoonte maar weer eens een com missie, zij het „ad hoc" in het leven geroepen, waaruit mr. Van Kinderen wantrouwen jegens het college distil leerde, met welke opmerking hij de woede van de heer Voorwald opwekte. Wethouder Kaptein viel, omdat hij wèl voor de ad hoe voelde, voor de zoveel ste keer uit de collegeboot. L. 'tH. Dit jaar winkelplan voor Kethel Verwacht wordt, dat in de loop van dit jaar het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied tussen Zwaluwlaan- Bachplein-Lindeyerstraat en Schiedam- seweg (waar een winkelcentrum wordt gebouwd) gereed zal komen. De ge meenteraad nam in 1971 een voorbe- reidingsbesluit in dit gebied en door Nieuw bestuur voor pad vinders groepen In verband met de gewijzigde organisa tievorm van de padvindersbeweging is ook in Schiedam een nieuw bestuur gevormd. Vöor de Schiedamse Tono- groep is ftfet stichtingsbestuur voorlo pig voor de tijd van een jaar als volgt samengesteld: mevrouw R. H. van der Vlies-Hofman, mej. W. H. Waale en de heren E. Blokland, T. van Loenen en J. M. van Pelt. Op zaterdag 24 februari zal de Baden Powelldag worden gehouden. Het stichtingsbestuur van de Burgemeester Van Haarengroep bestaat uit de heren H. Overheul, voorzitter, C. J. Hollaar, secretaris en A. van Duuren, penning meester. Zodra een fotograaf, beroeps of ama teur, een camera in zijn handen heeft, krijgt hij met een ongekend keuzepak ket van techniek en esthetica te ma ken. Welke film zal hij nemen? Waar mee moet hij het fotografische object verlichten? Flitslampen of strijklicht? Onder welke lichthoeken zijn met de camera bevredigende resultaten te be reiken? Welk diafragma en welke tijd vangen het juiste detail en de fijn genuanceerde toon die een foto nodig heeft? Zo ongeveer begint deel twee van de LIFE serie De fotografie, geti teld „Licht en film". De inleiding doet enigszins saai aan, de inhoud van het boek is daarentegen bijzonder interessant Zeer fraai ge drukte foto's in zwart/wit en kleur laten zien hoe door een juiste combi natie van licht en film optimale resul taten bereikt worden. De werking van film onder invloed van het licht, hei probleem van de korreligheid, uiteen- deel 2 „Licht zetting over strijklicht en spotlight gebruik van de verschillende soorten belichtingsmeters, zijn slechts enkele van de vele onderwerpen die aan de orde komen en uitgebreid maar ook duidelijk besproken zal worden zodat het zowel voor de vakman als de amateur goed te volgen is. Ook de historie krijgt veel aandacht, waarin Life-serie de fotografie deel 2 „Licht en soms aardige details te vinden zijn. ,7 C/1 Zoals b.v. in dit deel te lezen valt hoe "m 1 J75°- George Eastman, „meneer Kodak", D.H. Omslag het bracht van berooide bankbediende tot miljonair, door zich niet alleen verdienstelijk te maken met financie ring van en research in de fotografie, maar ook door schending van paten ten. De wijze waarop de verschillende onderwerpen behandeld worden ervaar ik als bijzonder prettig. Erg veel foto's, tekeningen en schema's tonen de lezer het hoe en waarom. Deze serie boekert over de fotografie en wat daar mee samenhangt, belooft een van de betere boekenseries te worden die over dit onderwerp ge schreven zijn. De indrukwekkende lijst met personen en instellingen die hun medewerking verleenden laat zien dat men al het mogelijke heeft gedaan om dit boekwerk zo volledige mogelijk te maken. Dit boek en naar ik hoop ook de volgende delen zullen als naslag werk erg nuttig zijn. wijziging van het plan, konden de 86 woningen ten zuiden van de Zwaluw laan worden gebouwd. Ten noorden van deze laan, waar dus het winkelcentrum zal komen, moet nog een voorbereidingsbesluit voor een jaar worden genomen, in welke tijd het bestemmingsplan dan gereed zal zijn. Hierdoor zal het mogelijk worden, om vooruitlopende op het bestemmings plan een vergunning te verlenen voor de bouw van een garagebedrijf annex tankstation op de hoek Schiedamse- weg-Lindeyerstraat. Ook andere even tuele bouwactiviteiten in dit gebied behoeven niet te worden vertraagd. In de vergadering van de raadscommissie voor Stadsontwikkeling op maandag 12 februari, zullen de plannen met betrekking tot het winkelcentrum aan de orde worden gesteld. De afdeling Schiedam van de Ned. Vereniging voor Dierenbescherming heeft het gemeentebestuur om een bijdrage gevraagd voor de bouw van een nieuw asyl op een terrein aan de Antony Fokkerstraat. In verband met sloop van de panden aan de Sint Anna Zusterstraat waar onlangs ook reeds de oude school verdween, moet ook het huidige asyl verdwijnen. Lange Havenplan ter sprake tijdens commissie vergadering Maandag 12 februari zal in het oude stadhuis in Schiedam een openbare vergadering worden gehouden van de commissie voor stadsontwikkeling. Aanvang 20 uur. Op de agenda staat o.a. het Lange Havenplan, ontworpen door de heren L. W. Nooteboom en L. J. de Ruiter, de renovatie van oude stadswijken, aankoop en renovatie van de panden Mariastraat 32 tot en met 52 en bespreking stand van zaken plannen binnenstad.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7