Parijs dicteert vrouwelijkheid 198 EMUMWlill bhihit hoUse spaar nu geld uit Hiswa,73 in RAI-gebouw Burda-modellen: romantische kleuren en veel smokwerk Estérel: op diabolostoeltjes Feraud: veel blote borstjes Diorzitplaatsen op de trap Courreges: vierkante zonnebrillen Ungaro: blouson tot de dijen Lanvin: in harlekijnstijl Wieuw filter voor smakelijk water DE HAVENLOODS, DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 6-505 spaar nu geld uit eigentijdse, eigen kolleklie familiedrukwerk. Met bijpassende enveloppen. Voor lieve verlovingen,: i blije geboorten, stijlvolle recepties, i hechte huwelijken, I f jubelende jubileums, l verheugende verhuizingen en al wat er verder maar aan te kondigen of uit te nodigen valt. is verhuisd naar spaar nu geld uit ter meulen het winkelen waard spaar nu geld uit.! Een komplete tienerkamer in de moderne kleurenkom- binatie oranje/bruin bestaande uit: een ledikant (90x 190 cm), een nachtkastje met 3 laden en een secre taire met royaal schrijfblad, extra plank en onderkast met plank. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur verkopen wij op de eerste etage deze moderne tienerkamer in oranje/bruin (eksktusief matras, spiraal en bedplank) Bijpassende 2-deurskasTt f 118, - Spiraal var.af f 52,50 Matras vanaf f 69,80 "Een goed begin is 't halve werk".... volgens een aloud spreekwoord, maar ook volgens ons. Deze aanbie ding brengt je dan ook al een heel eind op weg bij het inrichten van een leuke tienerkamer. Dat er sinds de roemruchte dagen van de Haute Couture wel wat veranderd is, bracht Jacques Estérel ons weer eens in herinnering. De hooggeachte clièntele en de modepers slingerden zich in een ovaal de lange, loperloze trappen op. Estérel verontschuldigde er zich op éen charmante manier voor, want nadat de bezoekers het entree over een rode loper langs een haag van rode en roze azalea 's waren gepasseerd, hing er een grote tekening met een immense trap waarnaast te lezen stond dat de lift stuk was, de salons ondanks dat toch heus op de tweede etage waren, maar dat de hele zaak het volgend seizoen ongetwijfeld weer in orde zou zijn! Nul uur één precies had Estérel de aanvangstijd bepaald, als gebruikelijk, want Estérel lanceert zijn ideeën het liefst te midder nacht, maar het was door de problemen een beetje later geworden, zo zei de ontwerper even later verontschuldigend, een uiterst vriendelijke man in een simpele zwarte pantalon met zwart truitje gekleed, niettemin zelfs tot in Rusland bekend. Estérel schijnt dan ook schatrijk te zijn, maar de bankbiljetten zijn hem duidelijk niet naar het hoofd gestegen. Hij ziet én groet iedereen beminnelijk. Deze wollen of draion knie kousjes kosten vandaag de dag al gauw vijf S zes gulden, maar niet bij ter Meulen, want daar betaalt U natuurlijk veel minder. Wollen en draion kniekousen met omslag, in 10 moderne kleuren w.o. bleu, groen, grijs, marine, camel, geel en bruin.. Deze strikt 1e keus kousjes uit de prijsserie van f 4,55 t/m f 6,95, geschikt voor de schoen maten 23 t/m 36, koopt U nu voor nog géén één gulden zeven tig per paar. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze leuke kniekousjes met omslag in vele kleuren en dessins, geschikt voor de schoenmaten 23 t/m 36, nu UQ per paar Vw Géén tel. of schrift, best. Voor de micro-korfbal interland Nederland-België zijn al 4000 kaarten verkocht. De match wordt op 10 februari in de Ahoy' gespeeld. De Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond verwacht vijf- a zesduizend bezoekers. Van 10 februari tot 12 maart is in het Lijnbaancentrum (Lijnbaan 165) de tentoonstelling „Video" ingericht, een expositie over activiteiten met video-apparatuur in Nederland. De „Video" is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur, vrijdags van 11 tot 21 uur en zondags van 12 tot 17 uur. In deze sombere februaridagen is het moeilijk om je voor te stellen dat volgende maand de lente weer voor de deur staat. Al duurt het dan nog wel enige tijd voordat de winterse kleding vervangen kan worden door wat luchti ger kleding is net wel noodzakelijk een duik te nemen in de garderobe. Mees tal komt men dan tot de ontdekking dat deze voor een gedeelte moet wor den vernieuwd of aangevuld. De mode zaken zullen wel weer volop tonen wat de modetrend is voor de komende zomer, maar voor vele vrouwen bete kent het altijd alleen maar kijken, omdat het een te diepe ingreep in de portemonnee betekent. Eind januari startte in Luxemburg een serie van zestig internationale Burda Gala Modeshows Voorjaar 1973, waar van een zevental shows plaatsvinden in Nederland. Dankzij de coördinatie van Inkoopcombiantie Nederland in Am sterdam en Kuypers Mode in Stoffen uit de Noordmolenstraat was het mo gelijk ook deze doe-het-zelf modeshow van Burda in "Rotterdam te geven. Dins dagavond presenteerde een team van vijf mannequins in gebouw Palace 78 modellen bestaande uit stoffen die verkrijgbaar zijn bij Kuypers. De nadruk bij de nieuwe zomermode ligt op de combinatie, waarbij het jasje het belangrijkste onderdeel vormt. Het wordt gedragen op jurken, rokken en pantalons en is bedoeld om het geheel een gekleed of sportief element te geven. Er zijn vele pasteltinten te zien, waarbij rok of jasje vaak bewerkt zijn en de rok of broek effen wordt gehouden. De jasjes zijn zeer uiteenlo pend. Voor de jonge meisjes zijn ze blousend, met een elastieke taille of overhemdmodel met ceintuur, voor de grotere maten zijn ze afkledend. Ook in de strandmode is er een grote keuze. Vele grappige modellen werden geshowd. Het patroon is meestal heel eenvoudig, maar door de keuze van de stof krijgt het model iets aparts. Nieuw is het hemdjurkje met laag aangezette plooirok. Ook mode-ele menten uit vroeger jaren zijn weer teruggekeerd: aangerimpelde lijfjes en veel smokwerk, ballon- en pofmouw tjes worden gecombineerd met kleine hoedjes waarop eenzelfde toefje bloemen is aangebracht. Zelfs het Dirndl-jurkje voor het jonge meisje ontbrak niet aan de collectie. Het voordeel van de Burda-patronen is dat vele modellen tot maat 52 lopen. Ook de mannequins op de show toon den dat een vrouw met maat 44 er modieus uit kan zien in zelfgemaakte kleding. Aan de avondmode was veel aandacht besteed. Romantische lange jurken met veel blote ruggen, nauw in de taille, strakke rokken of romantische wijd vallende rokken. De avondmode heeft met de mode van overdag ge meen dat er ook weer jasjes over de jurken worden gedragen: glimmende stoffen of een transparante stof van organza. Het zijn juist de mooie kleurencombi- Vrijdag organiseert De Lantaren (Gouvernestraat 133) een Vestdijk avond. Hella Haasse houdt een lezing over „De Persconferentie", Vestdijks laatste nog niet uitgegeven manuscript. Yvonne Keuls bespreekt „De Koperen Tuin". De Vestdijk-avond begint om half negen, toegang vrij. „Doe het zelf" was na de klauterpartij het wat toepasselijke thema, dat de bezoekers op de witte diabolostoeltjes in de met rode vloerbedekking beklede salons, voorgezet kregen. Een idee, waarmee Estérel vorig seizoen voor het eerst begon, speciaal voor - naar hij zei - de stiefkinderen van de confectie-industrie, de grote maten, die hij „de schonen van Renoir en Rubens" noemt. De ideeën die de ontwerper voor de Doe het zelfmode aandraagt, kunnen echt niet simpeler. Hij neemt namelijk rechthoekige, ronde, driehoekige, vierkante of anders geknipte, maar altijd rechte lappen stof, knipt er hier en daar een paar ronde gaten in voor hoofd en armen en met wat simpel drapeerwerk ziet hij kans er jasjes, jurken, broekpakken en zelfs avondjaponnen van te maken. Zijn gastvrouwen in de salon droegen er erg leuke zwarte overgooiers van, bestaande uit een rechthoek met twee gaten, waaronder zij een wit truitje droegen. Met Ungaro en Féraud is Estérel een ontwerper die nogal eens met nieuwe jonge ideeën komt. stonden bij hem hoog genoteerd en de ontwerper van het Huis borduurde ook lustig voort op dit thema en bracht o.a. een soort jurken in harlekijnstijl met verschillende strepen voor de linker- en rechterkant van de jurk. Ruim vallende blouses, wel altijd met een ceintuur liet hij ook dragen op zijn pijamabroeken. wijde modellen als echte pijamabroeken, simpel aan een elastiek in de taille gerimpeld. Wijde rimpelbroeken ook bij Louis Féraud, die voor zijn show een hele zaal van het Musée Galliera had afgehuurd en zijn mode-ideeën tussen de schilderijen lanceerde. Voor de show van Féraud is de belangstelling altijd groot en zelfs de museumzaal bleek te klein om alle belangstellenden een plaatsje te geven. Het werd weer een gevarieerd gebeuren van klassieke draagbare jurkjes in wit, crème of donkerblauw, beige pakken met keurige overhemdblouses tot en met jeugdige pasteljurkjes met kleurige schouderstukken en originele applicaties. Tot in de taille reikende blouses in blauw-wit dambord-dessin of in brabants-bonte ruitjes bleken tot in de taille open te worden gedragen en heten veel borstjes zien, want béha's werden er niet onder gedragen. Jeugdige broekrokpakjes kregen leuke korte jasjes met ceintuur. Hij bracht ze in fel koningsblauw met zwart en wit in een druk blok- en streepdessin gecombineerd. Bij Féraud ook gebreide lange jurken met in de rok een brede baan van allerlei anders gedessineerde blokken, die ons aan de maas- en oefenlapjes op school deden denken. Voor de zomer allerleukste strandjurkjes in zwart-witte strepen met blauw gecombineerd en met blote rug. Daarnaast als bij alle andere ontwerpers heel veel japonnen en deux pièces of pantalonpakken in klassiek lichtbeige of marineblauw en veel wit, uitermate draagbaar en voor de volgende lente ook zeer vrouwelijk. Want de tendens naar meer vrouwelijkheid heeft zich ook in Parijs duidelijk voortgezet. Zo kwamen in bijna alle collecties de aloude etage-jurken voor, bij Dior zelfs in avondjaponnen met pellerines voor een bovenste etage. Voor Dior was een hele politiemacht op de been ter ere van het bezoek aan het Modehuis van de echtgenote van Willy Brandt, die in Parijs op bezoek was. Mevrouw Brandt had voor een show bij Dior geen beter seizoen kunnen treffen, want het was een sprookje, dat we pas na erg veel moeite konden gaan bekijken, want een plaatsje op de eerste shows is er nauwelijks te bemachtigen. De controle is uitermate streng, de afwijzing onverbiddellijk. Men weet exact hoeveel zit- en staanplaatsen de zalen en zelfs de treden van de trap hebben, en geen sterveling die het voor elkaar krijgt op de trap een plaatsje extra te smokkelen. Doe het zelfmode in twee fleurige avondrokken van zeer fraaie stoffen en ook voor het plastron links. Het lijfje van de romantische combinatie rechts is een couturemodel. (Jacques Estérel). Bij alle modellen van Estérel werden deze hoeden gedragen in allerlei kleuren en in wit en zwart. Duwen en dringen werd het trouwens ook bij Courrèges, waar het ook een toer was op een wankele witte poef te kunnen plaatsnemen. Was Dior erg romantisch met japonnen, waarvoor ontwerper Mare Bohan een ingezet taillestuk, een soort corsettaille dus, liet terugkeren, Courrèges was jong en sportief met simpele roze en witte jurkjes en jasjes met witte ritsen, effen en gestreepte vinyljassen en blousons altijd in lichte pastelkleuren, in Courrègerood of in zonnig geel, ook voor de heren, waarbij de ontwerper vierkante zonnebrillen had ontworpen met vierkante glazen, het glas altijd in een overeenstemmende kleur met de kleding. Zonnebrillen als twee naast elkaar gezette dia-plaatjes. Steffie Stokvis. 92 110 t/m 128 9fi 140 t/m 164J98 De internationale watersporttentoon stelling Hiswa zal dit jaar van 16 tot en met 25 maart in het RAI-gebouw in Amsterdam worden gehouden. Alle hallen worden weer gevuld met meer dan duizend pleziervaartuigen. Het aantal deelnemers dat exposeert in de bij de RAI gelegen haven is belangrijk uitgebreid. Op de tentoonstelling wor den ook kampeer- en hengelsportarti kelen geëxposeerd. Naast de vaartuigen is er verder alles te zien wat nodig is voor een comfortabele, ontspannen vrijetijdsbesteding op het water. naties van de stoffen die de simpele modellen tot iets bijzonders maken, waarbij ook veel aandacht wordt gege ven aan de accessoires. Al met al een modeshow waarbij vele ideeën konden worden opgedaan en die voor de be zoekers een stimulans zal betekenen om in deze dure tijd vooral op het gebied van kleding, zelf weer draad en naald ter hand te nemen. Hanny Vroegh Ungaro verraste een ieder in zijn kleine ronde witte salon met aluminiumkleurige schermen met een hele nieuwe blouson. Een extra lang model dat bijna tot de dijen reikte en waarmee de ontwerper alles deed. Hij gebruikte ze als jasjes, als blouse, als avondjasje en zelfs maakte hij er jurken van door onder aan de blousonband gewoon een rok te zetten. Wonderlijke jurken waren het, soms ook nog eens met verhoogde taille-effecten en v-halzen, waarin de ontwerper enorme bijous het dragen, zoals kralen als pingpongballen of jutteperen aan kettingen van strengen kleine kraaltjes of forse ruiten hangers of toeven kralen aan een ketting. De blousonlijn ook bij Lanvin, zij het op een andere manier. Lanvin bracht een heleboel blousende jurken en blouses van de meest geraffineerde stoffen, die in de mode van vandaag een rol van betekenis spelen. Combinaties van dessins Géén schrift, of tel. best. De inzamelingsactie voor de leprabe strijding heeft f 200.000 gulden opge leverd. Verleden jaar kwam er 1 mil joen gulden binnen. De Stichting We- reldlepradag Nederland schrijft de lage opbrengst toe aa de Vietnam-acties die een dag eerder begonnen. De Stich ting, die nadrukkelijk sympathiseert met de hulpverlening aan Vietnam, is alleen teleurgesteld omdat de coördi natie van het centraal archief voor het inzamelings-wezen niet goed heeft ge functioneerd. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Westduitse Ennamat 150 H vol automatische projektor met komplete afstandsbediening (ook van de pijlaan wijzer), nu inklu- sief lamp f Géén schrift, of tel. best. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze schattige spencers, zowel voor jongens als meisjes, in de kleu ren rood, geel, zwart of bruin. Dé grote mode voor kleine kin deren deze vlotte spencers die U bij ons koopt voor lage op ruimingsprijsjes. Spencers van 100% acryl in de kieuren rood, geel, zwart of bruin. Deze leuke sfiencers koopt U nu bij ons, uit de prijsserie van f 7,50 t/m f 10,50, voor extra lage prijzen. Aan de verbetering van het drinkwater wordt ai veel gedaan, maar de toenemende verontreiniging van het water maakt het noodzakelijk om steeds meer chemica liën te gaan gebruiken. Het water blijft dan wel bacterie-vrij, maar de smaak wordt er doorgaans niet beter op. Daarnaast zijn zout uit de rivieren en roest uit de leidingen ook geen „smaakmakers". Er is nu een nieuw apparaat op de markt gekomen, de „Super Sterasyl Filter", dat geïmporteerd wordt door de firma Hijmeco in Rotterdam en dat het drinkwater van smetten en kwalijke smaak verlost. Bij proeven is gebleken dat vuil sloot water weer helder wordt en dat de chloorsmaak uit het leidingwater ver dwenen is na door het filter gestroomd te zijn. Het filter is in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar, maar voor het huishoudelijk gebruik is een model dat heel eenvoudig in de waterleiding gemonteerd kan worden, bijvoorbeeld in het gootsteenkastje, het praktische gebleken. Het is een zwaar verchroom de huls, 38 cm. hoog en 6 cm. in diameter, waarin zich het filterelement bevindt. Het kaarsvormige element be staat uit poreus gebakken materiaal vermengd met zilverionen en er zit actieve kool in. De zwevende verontreinigingen in het water worden door het poreuze mate riaal opgevangen, de zilverionen doden de in het water voorkomende bacte riën (typhus, cholera, dysenterie) en de actieve kool neemt de smaak van chloor, ijzer en zout weg. Wanneer de doorstroming door het filter afneemt door verzameld vuil, dan is het ele ment gemakkelijk te verwijderen en op een eenvoudige manier in water af te borstelen. De levensduur van de poreu ze „kaars" wordt bepaald door de hoeveelheid chloor, maar ligt al gauw tussen de 1 1/2 tot 2 jaar. Vervanging is dan mogelijk. De capaciteit van het type HIVL is 113 liter per uur en kost compleet f.100,-. Vervanging van het filterele ment komt op f 17,-, waarna dan weer voor minstens anderhalf jaar smaakvol water uit de kraan kan komen. Inlich tingen verstrekt de leverancier: Hij meco, Voorburgstraat 110-112, Rot terdam, tel. 245537. Minder geld voor leprabestrijding Met zo'n klein handvieuwertje kunt U Uw dia's lang niet zo intensief bekijken als met deze volautomatische diaprojektor, die wij nu in de aanbieding hebben. halogeenlamp 24 V-150 Watt (met koelventilator) lichtsterk 2,8/85 mm objek- tief afstandsbediening voor trans port, (voor en achteruit). Scherpstelling en ingebouwde pijlaanwijzer geschikt voor alle dia's met buitenmaat van 5x5 cm. Doe het zelf-mode van Estérel in een simpele overgooier (links) bestaande uit twee trapezevormige lappen, aan schouders en in de zijden simpel met knopen aaneengezet. Rechts een jurk bestaande uit een rechthoekige lap met twee gaten voor de armen. De japon met asymmetrische sluiting heeft dus géén schouders. Tijdens de Hiswa '73 zal op woensdag 21 en donderdag 22 maart in het congrescentrum RAI onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport het derde symposium over „Ontwikkelingen van belang voor de jachtbouw" worden gehouden. De „Avro Top Pop Disco Show" komt zaterdagavond 10 februari in De Voorpost, Spaanseweg 20. Kaarten (f 2.50) zijn verkrijgbaar bij het Wester Volkshuis, Roemer Visscherstraat 18 en zaterdag bij De Voorpost (f 3.50). Deze sublieme Westduitse pro jektor met 1 jaar volledige ga rantie van f 249,-- voor nog tweehonderd gulden!

De Havenloods | 1973 | | pagina 9