Het wordt elke huisvrouw soms (ineens) te veel Ergonomie, gewoon eigen grenzen kennen Ieder j jaar j paar duizend Simca 1000 Rallye 2 rappe sportcar met vier stoelen TECHNISCH i m éni r HAVENLOODS, DINSDAG 13 FEBRUARI 1971 ROTTERDAM Een huisvrouw kan zestig uur per week bezig zijn, ze kan met plezier de hele dag achter de naaimachine zitten om het ene stuk na het andere af te werken, ze vindt er voldoening in als het lente wordt een kamer schoon te maken, de gang te witten en liefst 's avonds nog de was te strijken. Maar als zij midden in de winter een griepje krijgt volgen er ineens allerlei klachten. Dan is een ziekte, die voor velen niet meer dan een paar dagen in bed blijven betekent, plotseling de druppel die de emmer doet overlopen. Dan blijkt dat ze eigenlijk al lang op haar reserves heeft geteerd. De griep is het topje van de ijsberg die zich plotseling manifesteert, andere klachten: hoofdpijn, rugpijn, onrustig slapen en duizeligheid blijven lange tijd sluimeren. Huisvrouwen kunnen veel verwerken, maar soms wordt het ineens te veel. Het is alleen bedenkelijk dat men is het algemeen soepel is. Dat men zich aanpast bij een bepaalde situatie. Rugpijn valt op den duur nauwelijks meer op, hoofdpijn wordt een gewoonte. Men schikt zich in ongemakken, in feite zou men die ongemakken moeten verhelpen. Dat zou tijd en energie besparen. wat ergonomie gedaan. De omgeving i aangepast aan de grenzen van de capa- de' aanleiding geweest meer aandacht te gaan besteden ergonomie in huis, grenzen van de citelt Van de bewoners, eigen capaciteiten. Weten wanneer het allemaal in huis teveel dreigt te wor den, niet wachten tot het zover is. Dan zijn er allerlei kwalijke gevolgen en dan ia het niet meer te verhelpen. Ergonomie in huis wil zeggen dat dingen in de woning, in de keuken het werkmateriaal e.d. aanpast aan de r Maar in huis, in de keuken vooral, vindt men toch tal van hiaten op dit gebied. U heeft een gasfornuis met oven. Als men een cake bakt, moet men heel diep bukken om te zien hoe het in de oven gaat. Stelen van zwab bers en stofzuigers zijn te kort, er moet weer onnodig gebukt worden. gelijkheden en de beperkingen van de Aanrechten geven geen mogelijkheden tot zittend werk. „Niet nodig", denkt u* misschien, „ik heb het altijd zo gedaan, waarom moet ik nu ineens zitten? mensen die er mee moeten werken. Moeders van kleuters hebben mis schien wel eens verbaasd rondgekegen in een nieuwe kleuterschool. Alles is daar aangepast aan de maten van kleuters, stoeltjes, werkbankjes, aahrechtjes, kapstokken, alles is afge- Toch blijkt uit die lange lijst van WERKHOUDING stemd op kleine kinderen. Helemaal gezondheidsklachten, gericht op de beperkte mogelijkheden van deze kleine mensjes. Wie in bejaar dentehuizen komt, ontdekt ook hier dingen die speciaal zijn toegepast voor de bejaarden, mensen die minder mak vrouwen soms te maken hebben dat juist de werkhouding heel veel aan die problemen kan doen. En daarbij komt dat huisvrouwen die rugpijn hebben niet altijd kunnen zeggen: vandaag brandpreventj Dit is werk dat elke dag gedaan moet worden. Waarom kan het dan niet wat gemakkelijker door bedden aan te schaffen, die "wat hoger zijn, zodat u dit toch wel zware werk niet zo diep gebukt hoeft uit te voeren? Waarom risico's lopen bij het ramen lappen door op een trap te staan die eigenlijk te kort is? Het is heel eenvoudig om bij de aanschaf van een huishoudtrap de maten van de ramen en de eigen lichaamslengte in gedachten te hou den. Het winkelpersoneel dat de trap verkoopt, zal dan moeten zeggen hoe hoog men moet staan. Dat is een kwestie van ergonomie, van doordacht werken in huis. Mensen voelen op den duur niet meer wat goed of slecht voor de gezondheid 1 is. Men is er aan gewend lage bedden op te maken, maar pas na geruime tijd treden klachten aan het licht. Daarom is het van belang bij de aanschaf van keukenattributen ook de practische kant Van het geheel in ogenschow te nemen en dat geldt natuurlijk ook voor meubilair. ACHTERGROND Van belang is dat dingen in huis ook handzaam zijn, ze moeten goed schoon te maken zijn. Een beschuitbus die te groot is kan niet met één hand uit de kast gepakt worden. Kleine dingen die een stukje ergonomie betekenen, dus tijd en energie besparen. Het is gebleken dat vrouwen die een druk gezin hebben aan het eind van de middag plotseling overstuur raken. Waardoor? Misschien een kleinigheid, maar de achtergronden spelen ook mee. Ze heeft misschien ftféeht jfesla- pen, ze voelt zich minder goed. Dan moet ze op een bepaald moment een kind aankleden, op de klok kijken en ook nog de telefoon aannemen. Dat kan dan misschien net nog allemaal, maar als er dan ook nog eten op het gas staat en er andere kinderen zoet gehouden moeten worden, dan wordt Wat is er aan te doen? Niet laten overrompelen, schakel de telefoon maar uit, als het belangrijke gesprekken zijn belt men-later nog wel eens. Draai ook de gaspitten maar uit, het is niet zo erg als het eten eens een half uurtje later op tafel staat. Van belang is dat de factoren die op dat moment voor overbelasting zorgen, uitgeschakeld worden. Morgen is er wéén een dag. En een vrouw kan nog zoveel plezier en geluk vinden in haar gezin en haar woning, ze moet toch denken aan de grenzen van haar eigen kunnen. Dat is geen kwestie van zelf-verwennerij, het heeft te maken met het wel en wee in het eigen gezin, de directe omgeving dus. Iedereen hoort en leest over de nood zaak van goede beweging. Tegelijker tijd wordt hier gesproken over zittend werken waar mogelijk is. Is dat niet met elkaar in tegenstelling. Deskundigen menen: vrouwen hebben zeker goede beweging nodig, maar onnodig bukken, langdurig staan in de keuken zijn daar de oplossing niet voor. Dan is een goede wandeling beter want dat werkt ook ontspannend, ter wijl men ook geniet van het leven in de natuur. En een betere inspiratie voor het huishoudelijk werk en het leven in gezin en huis kan men zich niet inden ken! -• »V mo aamueuen, op ae kiok KijKen en A ook nog de telefoon aannemen. Dat Brand beschadigt of vernielt In ons land jaarlijks een paar duizend auto's, waarbij helaas ook onnodig veel mensenlevens verloren gaan. Alle begin van brand is gevaarlijk. Vooral bij een aanrijding, als 'mensen bekneld zitten. U kunt dit gevaar beperken door een blustoestel aan te schaffen. Voor uzelf en voor anderen kan zo'n toestel van onschatbare waarde zijn. De kosten van aanschaf Deze zijn zeer gering in verhouding tot de waarde van uw leven of dat van anderen. Welk" type blustoestel a. een metalen poederblusser met tenminste 1 kilo bluspoeder; waar de plaatsruimte het toelaat wordt een toestel met grotere inhoud aanbevolen voorzien van het Rijkskeur n uitgevoerd met een knijpafsluiter. b. een metalen halogeenkoolwaterstofblusser met tenminste 1 kilo blusstof: waar de plaatsruimte het toelaat wordt een toestel met grotere inhoud aanbevolen blusstof: B.C.F. voorzien van het Rijkskeur en bij voorkeur uitgerust met een straalonderbreker. Waar aan te brengen in de bijbehorende bevestigingsbeugel onder handbereik van de bestuurder buiten bereik van de zon nooit op hoofdhoogte en niet op plaatsen die de bediening van de pedalen kunnen hinderen. Advies: Lees nauwkeurig de gebruiksaanwijzing die op het toestel staat. En herhaal dit van tijd tot tijd. Humor langs de autoweg, ofwel „Huilen van 't lachen zo heet het grappige boekje vol cartoons dat Avia Nederland C.V. uitgaf en waarin o.m. deze spotprent voor-, komt. A komt. Hoe te gebruiken zet de motor direkt af pak het toestel uit de beugel benader de brandhaard zo dicht mogelijk met de wind in de rug bepaal de plaats, waarop u de straal gaat richten, voordat u het toestel in werking stelt (de spuitduur is slechts 10 A 20 sekonden). Bij brand onder de motorkap of In de bagageruimte doof het vuur aan de onderzijde van de auto open de motorkap of de bagageklep (indien nodig) net voldoende om de blusstraal op de vuurhaard te kunnen richten (toevoer van lucht wakkert het vuur aan). spuit met korte onderbrekingen het poeder of de B.C.F. op het vuur, kijk geregeld wat u hiermee bereikt hebt 'sluit de kap of de klep van de auto zodra het blustoestel is leeggespoten. Bij brand In de zitruimte open de deuren zo min mogelijk richt de blusstraal op de vuurhaard sluit deuren en ramen zodra het blustoestel is leeggespoten. Bij hulp aan mensen die In een brandende auto bekneld zitten open de deuren zo min mogelijk helpen ook anderen mee, blus dan gelijktijdig laat na het doven van het vuur zo snel mogelijk frisse lucht toe. Na het gebruik Laat het toestel direkt door de fabrikant weer vullen, ook al Is het niet helemaal leeggespoten. Periodieke kontrole Periodieke kontrole door de fabrikant - tenminste eenmaal per twee jaar - verdient aanbeveling. BIJJIJOFRIJIK ROTTERDAM Autosport is in ons land niet zo populair, zegt men. Maar dat geldt voor zoveel sporten. Voetbal trekt massa's. En de TT in Assen. En wielren nen! Maar naar andere sporten komen' over het algemeen niet zoveel mensen kijken. Er is overi gens een groot verschil tussen de passieve en de actieve liefhebbers van autosport, tussen de kijkers en de doeners. Zélf aan taces meedoen is een kostbare zaak, want het materiaal waarin gere den moet worden is meestal pe perduur. De ware amateur komt er nauwelijks aan te pas, en wellicht is het daarom dat we op de weg zoveel huis, tuin en keu kenauto's in een supersportieve uitvoering zien jagen, met achter het stuur iemand die zich een coureur waant. Alleen al omdat hij „sportieve" strepen op 't blik heeft.... De Simca 1000 Rallye 2 is eerlijk gezegd ook zo'n auto. Iemand die achter het stuur zit. zal zich al gauw een racer voelen en het jammer vinden dat het gewone verkeer geen competi tie is. Want dan zou hij hoge ogen gooien. Dat de Rallye 2 geen gewone Simca 1000 is blijkt al uit z'n uitmonstering, Om bij de voorzijde te beginnen: twee grote, extra koplampen vallen daar direct op. Verder is de kap van de bagageruimte zwart geschilderd en aan de achterzijde vindt men twee zwarte banden met daarin verwerkt de naam: Rallye 2. De wielen zijn zwart en dragen geen wieldoppen. Uiterlijk is de 1000 Rallye 2 het evenbeeld van de Rallye 1, die vorig jaar in de verkoop kwam. Verschil is er echter aan de voorzijde, waar onder de bumper een luchtinlaat zichtbaar is. die is er bij de Rallye 1 niet. Het grootste onderscheid tussen Rallye 2 en 1 schuilt onder de motorkap. Daar staat hetzelfde motorblok, maar doordat er in de Rallye 2 twee dubbele carburateurs op gemonteerd zijn komt er een vermogen uit van liefst 82 DIN-pk, 22 pk's meer dan in de Rallye 1. De inhoud van de motor is 1294 cc. Om de meer presterende motor beter te kunnen koelen heeft men de radia- teur naar voren verplaatst en voorzien van een ventilator die wordt ingescha keld als het koelwater een bepaalde temperatuur heeft bereikt. Die koeling is zeer effectief, want slechts bij filerij den gaat in dit (frisse) jaargetijde de ventilator aan de slag. De geelgroene Rallye 2 heeft een topsnelheid van rond 165 km/u en trekt in 20 seconden op tot 120 km/u. Vermoedelijk presteert geen enkele an dere auto beneden de 10.000 gulden-, grens dit. Maar het wagentje is niet zo'n ideaal vervoermiddel in de stad. De oranje wijzer van de toerenteller mag gerust tot 6500 toeren opgejaagd worden, maar beneden pakweg 3500 toeren is er niet veel plezier aan. Dat betekent dat er druk geschakeld moet worden en dat de wagen steeds veel sneller vooruit wil dan mede-wegge bruikers. Op zich kan pittigheid in het stads-verkeer geer, kwaad, maar je kunt er niet goed uit de voeten. De Rallye 2 is een echte prestatie-auto v verantwoorde wijze heel snel kan wor den gereden. Verantwoord, omdat het onderstel volledig tegen het motorge- weld is opgewassen. Ook als het harder dan 140 gaat blijft de wagen prima bestuurbaar, mits er niet te veel wind staat. Want zijwindgevoelig is de wagen wèl gebleven, al zijn correcties met het direct werkende kleine stuurwiel erg gemakkelijk uit te voeren. Zelfs bij topsnelheid gedraagt de wagen zich nog opvallend rustig. De remmen schijven op alle wielen doen hun werk uitstekend. Ze worden niet vlug warm en al ontbreekt een bekrachtiger, de beno digde pedaaldruk is niet te hoog. Het schakelen gaat prima. Hoewel er een flinke afstand is tussen de versnel lingsbak achterin en hef pookje, is de bak toch snel te bedienen. Ook het schakelen in de achteruit gaat makke lijk. Het motorgeluid is niet gering, maar ook niet overdreven sterk. De krachtige machine is goed te horen, en bij uitgetrokken choke komt daar nog een „zuigende" toon bij, maar het geluid blijft redelijk. Starten gaat vrij vlot als je eenmaal weet hoe de twee dubbele gasfabrieken behandeld moeten worden. De choke- handel is op de vloer aangebracht. Het verbruik tenslotte is gezien de presta ties niet uitzonderlijk: tijdens de tes- periode werd er met elke liter gemid deld 8,41 km. afgelegd. Echte zuinig heid is van zo'n prestatiewagen natuur lijk niet te verwachten. Het principe van de motorplaatsing is enige tijd populair geweest, maar het is tegenwoordig toch allemaal voorwiel aandrijving wat de klok slaat. In dit opzicht zou je de Rallye 2 verouderd kunnen noemen. Maar in de praktijk valt het weggedrag heel erg mee. Er is dan ook veel gedokterd aan het onder stel. Vóór is een stabilisatorstang ge bruikt en mede dankzij de stand van de wielen gedraagt de wagen zich behoorlijk neutraal. Met het fikse mo torvermogen is gemakkelijk een over stuursituatie te bereiken in bochten, en na enig oefenen kunnen zeer hoge bochtsnelheden gehaald worden. Op de grote weg gaat het allemaal ook erg soepel en op slechte wegdekken valt op dat de vering helemaal niet kwaad is. Wel stug, maar oneffenheden wor den toch redelijk vlakgestreken. Dan blijkt dat het toch maar gemakkelijk is dat deze auto vier portieren en vier volwaardige zitplaatsen heeft: achter- De prijs van de Simca Rallye 2 be draagt f 8706,--. En behalve een sterke moto^ krijgt men voor dit geld ook nog een zekere luxe. Er zijn bijvoor beeld twee kuipstoelen voorin ge- «plaatst die uiterst uyettig zitten. De (achterruit is verwarmbaar, er is éen toerenteller, een dagftller, meters voor oliedruk, watertemperatuur en benzi nestand (helaas geen voltmeter) en een hele serie vérklikkerlampjes. Van die lampjes is dat voor de benzine voorraad lastig: al met halflege tank begint dit rood op te lichten in snel genomen bochten, wat als hinderlijk ervaren wordt. De kachelinstallatie heeft een grote capaciteit maar is niet zo gemakkelijk te regelen: er moet onder het dashbord gedoken worden om de diverse handles en kleppen te bedienen. Dit, gevoegd aan het ontbre ken van een modern ventilatiesysteem, is vrijwel het enige belangrijke min punt aan deze auto. De kachel is overigens snel op temperatuur, maar de warmtetoevoer ii moeilijk regel baar. Voor zijn geld is de Simca 1000 Rallye 2 een gunstige aanbieding, geschikt voor degenen die echt plezier in auto rijden hebben. Het meest tot z'n recht komt de wagen op de buitenweg en natuurlijk op een circuit en in rallye's. Want daarvoor is de wagen eigenlijk ontworpen. Maar ook de liefhebber die nooit in races of rallye's rijdt zal er plezier aan beleven de toerenteller zoveel mogelijk boven de 4500 te houden en vlot over de nog niet overal drukke Nederlandse wegen te rijden. MOTOR: Vier cilinders in lijn, achterin geplaatst inhoud 1294 cc., boring x slag 76,7 x 70 mm., compr. verh. 9,8: 1, max. verm. 82 DIN-pk bij 6000 omw/min., max. koppel 11 kgm. bij 4400 omw/min. Tweedubbele dwarsstroomcarburateurs, handbediende choke. Waterkoeling, inhoud 10,5 liter, radiator voorin, thermostatisch geregelde ventilator. Wissels troomdynamo 420 Watt, accu 12 Volt, 40 Ah. TRANSMISSIE: Achterwielaandrijving. Enkelvoudige droge plaatkoppe ling. Vierversnellingsbak, geheel gesynchroniseerd, versnellingshandle op vloer. Reductie differentieel 9 x 37. ONDERSTEL EN CARROSSERIE: Zelfdragende carrosserie, vier portie ren. Onafhankelijke vering voor d.m.v. dwarse bladveer, onafhankelijke vering achter d.m.v. schroefveren. Stabilisatorstang voor. Schijfremmen voor en achter, gescheiden remcircuits. Handrem werkt op achterwielen, handle tussen stoelen geplaatst. Stuurinrichting met tandheugel en rondsel. MATEN EN GEWICHTEN: Lengte 384 cm., breedte 149 ent., hoogte 139 cm., wielbasis 222 cm., draaicirkel 9,25 meter. Spoorbreedte voor 125 cm., achter 128 cm. Gewicht volgens kentekenbewijs 840 kg., volgens fabriek 860 kg. Toelaatbaar totaalgewicht 1180 kg. Inhoud benzinetank 50 liter. Bandenmaat 145HR x 13 (op testwagen Michelin ZX), velgmaat 5Jx 13. PRESTATIES OPTREKKEN: van 0 tot 50 km/u 5 sec., van 0 tot 80 km/u 9,7 sec., van 0 tot 100 km/u 13.5 sec. en van 0 tot 120 km/u 20 sec. MAXIMUM SNELHEID: 165 km/uur. BENZINEVERBRUIK: 1 liter superbenzine per 8,41 km. PRIJZEN Simca 1000 Rallye 2f8706,- i 1000 Rallye 1f 7064,- awav/awmwawmwawwava-awavav, i sportwagen in een gewone 1000-carrosserie, die hier en daar wat versierd is. is wel de beste omschrijving van de snelle Simca 1000 Rallye 2.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4