4? Lange Haven plan teruggenomen Uitvinden welke wensen leven onder Schiedams publiek 95 DIRECTEUR BERG VAN PASSAGE THEATER Singelkwartier wil Informatiecentrum in schoolgebouw T.V. DEFEKT Nieuw ontwerp in de maak Mannen die uw wereld maakten mm DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 7-511 Directeur H. Berg van het Passage Theater in Schiedam is tevreden over de gang van zaken in het theater. Dat betekent niet dat hij geen wensen meer heeft en de toekomst rustig afwacht. De ontwikkelingen sinds hem in september 1971 de exploitatie van het theater werd toevertrouwd, geven hem reden tot tevredenheid. Toch tracht hij nog steeds uit te vinden welke wensen er leven onder de Schiedamse burgerij. Het bezoekersaantal zou, vooral wat betreft de toneelvoor stellingen, beter kunnen zijn. Er is echter overleg'gaande en er zijn plannen in de maak het Passage Theater meer mogelijkheden te geven en meer nog in het centrum van het Schiedamse uitgaangsleven te brengen. Eén van de mogelijkheden is gelijktijdig in verschillende zalen films te draaien. De geschiedenis van het Passage Thea ter ziet er - vooral de laatste vijf jaar - niet zo florisant uit. Toen Tuschinski het theater nog exploiteer de en het bezoekersaantal snel vermin derde, kondigden de problemen zich reeds aan en werd het duidelijk dat het gebouw verkocht moest worden. De deuren gingen op slot. Niet lang daarna gebeurde hetzelfde met Mono- pool aan de Hoogstraat. Er werden ijl Schiedam bijna geen films meer ge draaid, ook al probeerde de Schie damse Filmkring dat nog moeizaam op gang te houden. Het Schiedamse gemeentebestuur be gon daarna weer onderhandelingen met Tuschinski, die door ernstige me ningsverschillen weer werden afgebro ken. Na een klein jaar kwamen de besprekingen weer op gang en ze wer den met succes afgesloten. Het theater werd door de gemeente aangekocht. De heer Berg werd met de leiding van het theater belast, dat was in septem ber 1971. begonnen wepr met filmvoorstellingen. Het Schiedamse publiek, beslist niet verwend, waardeerde de nieuwe situa tie. Het liep gped met de voorstellin gen. We probeerden zoveel mogelijk de nieuwste films te brengen om te kun nen concurreren met Rotterdam en Vlaardingen". Toneel Na het succes van de filmvoorstellin gen werden er plannen gemaakt voor toneelvoorstellinen. Er werden er tien gepland voor het seizoen 1972—1973. Zeven voorstellingen hebben reeds plaatsgevonden. „Die voorstellingen zijn in financieel opzicht niet meegevallen", deelt de heer Berg mee. „Slechts twee voorstellingen zijn er financieel uitgesprongen. Een vrijwel volle zaal hadden we bij „Op hoop van zegen" SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Woensdag 21 februari zal in de Magna- lia Deikerk een vergadering worden gehouden van de gezamenlijke afdelin gen van de Chr. Vrouwenbond in Schiedam. Ds. Loran, secretaris van de Hervormde Jeugdraad in Driebergen zal spreken over het onderwerp „Sa men op weg". Op 20 februari zal voor de afdeling Nieuwland een rondleiding worden gehouden door het Museum Boymans van Beuningen in Rotter- spaar nu geld uit Natuurlijk stelt U hoge eisen aan Uw foundation.... want dat is een eerste vereiste voor een goed figuur. Stretch beha's met vormvaste net nylon cups koopt U in A-cup (65 t/m 80en B-cup (65 t/m 85), keus uit vele modekleuren w.o. huidkleur noisette, geel, bleu en wit, nu voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 i kopen wij op de parterre deze stretch beha's kleuren, per stuk Géén schrift, of tt en bij de voorstelling met André van Duyn. Met de overige voorstellingen was het maar matig gesteld. Ik zou wel eens willen weten wat het Schiedamse publiek nu eigenlijk precies wenst. Zo zachtjes aan komen we er met behulp van een begeleidingsgroep wel achter, maar de wensen voor het genre film lopen nogal uiteen. Daarom zou het prettig zijn als we bij de komende verbouwing, de beschik king over een tweede filmzaaltje, bij voorbeeld in de huidige foyer, kunnen krijgen. Dan is het mogelijk gelijktijdig twee filmvoorstellingen te geven, met dus meer keus voor het publiek". Inhabé Contact met de Schiedamse burgerij Directeur Berg Het bestuur van de wijkvereniging het Singelkwartier heeft het college van B W verzocht in de wijk een ruimte in één van de scholen beschikbaar te stellen voor een informatie- en/of klachtencentrum. De bewoners van het oosten van Schiedam kunnen daar dan op eeh daarvoor gestelde dag met klachten, problemen, informaties en voorstellen terecht. Volgens het bestuur van de wijkvereni ging bestaat er grote behoefte aan een dergelijk centrum in de wijk. Het is de bedoeling dat de zitting hebbende per sonen in het centrum de aan de orde gestelde zaken gaan doorspelen aan de betrokken instanties. Veel bewoners weten niet waar ze met hun klachten terecht kunnen. Verder heeft het bestuur van de wijk vereniging het Singelkwartier het initi atief genomen voor een vergadering met vertegenwoordigers van alle wijk- verenigingen in Schiedam. Deze verga dering heeft inmiddels plaats gevon den. Aan de orde kwam o.a. de leef baarheid in de wijken en de samenwer king tussen de wijken. Besloten is een commissie samen te stellen waarin vertegenwoordigers van alle wijkvereni- gingen zitting hebben om de proble men uit de wijken te bundelen. wordt zeer op prijs gesteld. Daarom wordt in samenwerking met de VVV een stand ingericht op de Inhabé. De heer Berg gaat door met plannen ma ken. Bijzonder ingenomen is hij met het raadsbesluit over te gaan tot de aanschaf van een nieuw projectie-appa raat en film cabine. Er komt binnenkort nog een voorstel ling van de Hoofdstad Operette met „lm Weissen Rössl" en een show met o.a. Ted de Braak, Ria Valk, Gonnie Baars en Cees de Lange. Op 6 april wordt het toneelseizoen afgesloten en worden de plannen gemaakt voor het volgende seizoen. „Het zou vergeleken bij het vorige seizoen, allemaal niet mogelijk zijn, maar nu kan er weer wat gebeuren", constateert de heer Berg hoopvol. L .t H. ran HOUTMAN MUZIEK EN PIANO'S SCHIEDAM SINGEL 114 116 TEL. 26.88.71 VLEUGELS KLEI NI NSTRUM. I BLADMUZIEK e PIANO'S GITAREN Watercontract Ondanks de publicaties bestaat er onder de Schiedamse burgerij nog veel onbekendheid over de omstan digheden waaronder de gemeente Schiedam het watercontract met Rotterdam heeft beëindigd en de financiële gevolgen daarvan. Een en ander heeft geleid tot aanzienlijke verhogingen van de tarieven, die in de toekomst nog meer opgeschroefd zullen worden. De gemeente Schiedam had een eeuwigdurend contract met Rot terdam. Juridisch bleek zo'n con tract echter niet haalbaar. Rotter dam betaalde Schiedam 14 miljoen als afkoopsom. Daarvan werd drie miljoen gebruikt om de eerste schok op te vangen, vooral voor de kleinverbruiker. In de komende tijd zal voor de resterende tien miljoen een bestemming worden gekozen. WIJ HELPEN DIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78 A SCHIEDAM TEL. 26.86.38 Scheepvaart Lange Haven Tijdens de maandagavond gehou den vergadering van de commis sie stadsontwikkeling werd o.a. aandacht besteed aan het Lange Havenplan. De makers van het plan de heren L. W. Notenboom en L. J. de Ruiter toonden zich niet zo ingenomen met de wijze van behandeling. Zij deelden mee dat er een ander plan in ontwerp is. Ir. B. C. van Gent, stadsplan ner van de gemeente, veegde het plan volledig van de tafel omdat het in lijnrechte tegenstelling zou zijn met het karakter van het tot dusver geldende centrumplan De heer Van Gent constateerde dat de Lange Haven gezien moet worden als een historisch monument, ook al staat het niet op de monumentenlijst. De Schiedammers kennen de haven met een eigen bebouwingsstructuur sinds eeuwen. Dat stadsgezicht dient ge handhaafd te blijven en gebruikt te worden bij de ontwikkelingen van het centrum. Ir. Van Gent wees het plan om twee Portretten van Karsh „Leuk is anders" wil publiek amuseren Het cabaret „Leuk is anders" dat zaterdag 17 februari optreedt in het zoldertheater In de Teerstoof, werd opgericht in 1970. De leden zijn alle drie werkzaam in het onderwijs. Zij startten hun hobby aanvankelijk met professionele idealen, maar zij zien nu de betrekkelijkheid daarvan in en wil len alleen maar plezierig en kritisch cabaret brengen. De leden zijn Jacques Vriens, Sietze Dolstra en Jan Gouw. Het programma bevat wat politiek-maatschappelijke stof (Mister Vaticaanstadverkiezingen, De Tweede Slaapkamer, het Kolonels regiem), maar ook poëtische liedjes ■(Wees maar stil, We zijn al bijna dertig) en kolderiek persiflage (Voor de vuist weg, Leger des Heils). De bedoeling is allereerst de mensen te amuseren, maar dan wel als het kan onder het kwijtraken van de lyrische en maatschappelijke frustraties van de uitvoerenden. Dat geeft het program ma niet een duidelijk accent, maar wel een grote variatie. De groep trad op tijdens twee Cabaret- tenfestivals in Delft, in enkele radio uitzendingen en in vele sociëteiten en mini-theatertjes. In verband met de aanleg van het nieuwe hoofdriool in Nieuwland in Schiedam is de inrit vanaf de Nieuwe Damlaan naar de Schimmelpenninck- straat en die naar het flatgebouw voor alle verkeer afgesloten. De bewoners van de flat kunnen hun woning via de Piersonstraat bereiken. Deze week gaat de bouwtrein op weg vanaf de spoor baan langs de Nieuwe Damlaan in de richting van de Burgemeester van Haa- I renlaan. Pierre Trudeau Ernest Hemingway Emilio Greco Vorige week is in het Stedelijk Museum in Schiedam de tentoonstelling „Men who made your world" van de fotograaf Yousuf Karsh geopend. De officiële opening werd verricht door de eerste secretaris van de Canadese ambassade. Haagse Post hoofdredacteur W. L. Brugsma hield een inleiding over het werk van de beroemde portretfotograaf. Ook minister van buitenlandse zaken Schmelzer was aanwezig bij de opening. De Peter Stuyvesant Foundation heeft een honderdtal portretten in een expositie verenigd. De tentoonstelling zal in een groot aantal plaatsen in ons land te zien zijn, waarvan tot 11 maart in Schiedam. De collectie bevat niet alleen voortreffelijk fotografisch werk, maar confronteert de bezoeker ook met een lange reeks persoonlijkheden die op de een of andere manier een belangrijke rol hebben gespeeld of nog spelen in onze wereld: staatslieden, kunstenaars, wetenschapsmensen; een galerij van beroemdheden. Een deel van Karsh' Portraits of Greatness is in de expositie te vinden, maar er zijn ook nieuwe werken bij zoals bijvoorbeeld van de bemanning van de Apollo XL. Yousuf Karsh werd in 1908 geboren in Armenië, hij groeide op temidden van de verschrikkingen van de Armeense bloedbaden. In 1924 vertrok hij naar Canada waar hij ha zijn studie leerling werd van John Garo te Boston, toen een vooraanstaand fotograaf. In 1933 opende Karsh zijn huidige studio in Ottawa. Brugsma zei in zijn inleiding over het werk van de fotograaf o.a.: „Veel van de grootheden die Karsh fotografeerde zijn overleden, anderen staan op het punt dat binnenkort te doen. Er zijn er nog een paar die in de eigentijdse wereld functioneren: Trudeau, Brigitte Bar dot Edward Kennedy, de astronauten, Leonid Brezhnev, Christiaan Barnard en John Osborne bijvoor beeld. Maar nader bezien: Osborne eens een „angry young man" is nu een gemelijke kerel van middelbare leeftijd. Bardot, door Karsh omschreven als „sex-kitten" is een poes op jaren. Barnard is alleen nog maar aan te treffen op de achterpagina van de Soraya-pers. Karsh noemt zijn grootheden „Mannen die uw wereld maakten". Wie naar ze kijkt beziet inderdaad de verleden tijd. De tijd voor Frank Zappa, voor Dutschke en Cohn-Bendit. De wereld van voor 1963. Wat de beroemd heden-galerij van Karsh inmiddels boeiend maakt, is dat hij een breuk in de tijd illustreert. De tijd van de grote mannen is voorbij, de laatsten sterven". redenen af: ten eerste vanwege de aantasting van het gebied en ten twee de door de bepaalde functies op de verkeerde plaats. Het plan is niet aan vaardbaar te beschouwen voor de ont wikkeling van het stadscentrum, hoe zeer de doelstelling van de ontwerpers ook wordt gewaardeerd. De heer De Ruiter deelde mee de bespreking van het plan ongewenst te vinden omdat een ander plan met een aantal wijzigingen in de maak is. Hij stelde voor een hoorzitting te houden om het nieuwe plan nader te bespre ken. „We trekken dit plan nu in", verklaarde ook de heer Notenboom. Mevrouw De Waard wees op de scheep vaartfunctie van de Lange Haven, die door het plan wordt aangetast. Ook de voorzitter, wethouder Bolmers, achtte de handhaving van bruggen en sluizen een element dat niet verwaarloosd mag worden. Doordacht De heer Verhuldonk vond het Lange Havenplan goed doordacht en wilde het niet zonder meer opzij schuiven. Er moet dan wel een oplossing voor de scheepvaart worden gevonden en de vraag is wat dat 'gaat kosten. De directeur van gemeentewerken ir. H. G. de Block wees erop dat voor de uitvoering van het plan aanzienlijke werken moeten worden uitgevoerd, waarvan de kosten een paar miljoen bedragen. „We zitten hier nu te praten over een plan, dat al is teruggenomen" merkte de heer Notenboom na een uitvoerige discussie op. Mevrouw Taverne ver onderstelde dat de ontwerpers wat rancuneus zijn geworden en adviseerde in een informele vergadering van de commsissie later op het nieuwe ont werp terug te komen, waarmee de commissie zich verenigde. Apollo XI-bemanning Albert Einstein Brigitte Bardot. I De afdeling Schiedam Centrum van de Chr. Vrouwenbond houdt op 19 febru ari een ledenvergadering in het Jeugd huis, Lange Haven 97. Mevrouw C. N. Groot-Enserink zal voordragen uit „Goede morgen, Juffrouw Duif" van Francis Patton. Aanvang 20 uur. Haltes buslijn 53 verplaatst naar Ed. van Beinumlaan De RET heeft de haltes van buslijn 53 (Schiedam-Kethel) aan de Vivaldilaan, tussen Mozartlaan en Eduard van Bei numlaan verplaatst naar de Eduard van Beinumlaan., dicht bij de Vivaldilaan. Tevens is de op de Vivaldilaan staande oude abri vervangen door een nieuwe en iets grotere abri, in de rijrichting centrum. De halte-„kommen" in de Ed. van Beinumlaan zijn reeds eerder door de dienst van Gemeentewerken aangelegd, mede met het oog op de toekomstige „buslijn om de noord" naar Vlaardin gen, die eveneens gebruik zal maken van de nieuwe haltes. Een belangrijke overweging voor de plaatsing van de haltes is ook de verkeersveiligheid. Wanneer op de drukke Vivaldilaan gelijktijdig twee bussen stoppen, wordt het uitzicht van het andere rijverkeer vrij ernstig gehin derd. Bovendien zou bij de aanleg van de doorgaande wegen in Groenoord de abri toch- verwijderd moeten worden. Geen pasjes voor nieuwe zusterhuis Volgens het college van B. en W. kan er wisselend gedacht worden over de invoering van een pasje voor bezoekers van het zusterhuis van het Gemeente ziekenhuis in Schiedam. B. en W. ant woordden dit naar aanleiding van vra gen van de raadsleden A. G. Wiegman, J. H. M. Voorwald en mevrouw Y. de Waard. Voor minderjarige verpleegsters zou het antwoord bijvoorbeeld heel anders kunnen luiden dan voor meer derjarige verpleegsteis. Overigens is al gebleken dat de invoe ring van het pasje nogal moeilijk uit voerbaar is, zodat de regel niet of nauwelijks wordt toegepast. De com missie voor het gemeenteziekenhuis heeft na overleg met de directie voor gesteld het nieuwe zusterhuis te be schouwen als pensiontehuis, waar de gasten vrij zullen zijn in hun doen en laten. Het oude zusterhuis blijft als internaat fungeren voor de leerlingen met speciale regels voor het ontvangen van bezoek. PASSAGE THEATER: De linkerhand en de rechterhand van de duivel (14 jaar) iedere avond 20 uur behalve maandag 19 februari. Kindermatinee Charley Chaplin Festival, woensdag 21 februari, aanvang 14 uur. STEDELIJK MUSEUM: tot 12 maart Konfrontatie 11; tot 11 maart ten toonstelling Yousef Karsh, foto's van bekende kunstenaars en politici; 17 februari zaterdagmiddagorgelconcert van 3-4 uur George Stam. ZOLDERTHEATER IN DE TEER STOOF: Nieuwastraat 12, Schiedam, zaterdag 17 februari Cabaret „Leuk is Anders", aanvang 21 uur. Poppen theater Henk Abbing: „Het Zuid-Ame rikaanse Avontuur", 17 februari aan vang 14.30 uur. Zaterdag 17 februari is MARTIN GREEN weer in Arcade met de Engel se formatie „Writing on the wall", aanvang 20 uur. WETENSCHAPPELIJKE KRING SCHIEDAM EN VLAARDINGEN, maandag 19 februari zal dr. J. van den Doel, kamerlid voor de PvdA spreken over „Bestaat er een optimale econo mische en een politieke orde?De lezing wordt gehouden in het Gerefor meerd Jeugdhuis, Lange Haven 97. Schiedam, aanvang 20 uur. spaar nu geld uit Natuurlijk is voor Uw kleine "het beste van het beste" nog maar net goed genoegmaar dat merkt iedereen wel als ze dit snoezige ledikantje in de kinderkamer zien. Een prima ledikantje */an ge stoomd beuken, met leuke spijl tjes, keurig afgewerkt, in groen gebeitst met geschroefde pane len en een gaatjesboard bodem plaatvoor nog géén vijf tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder dit solide ledikantje van gestoomd beuken met geschroefde pane len en een gaatjesboard bodem plaat, in de kleur groen ge beitst en i maat 58 x 120 cm

De Havenloods | 1973 | | pagina 3