SB>BT V Rudi Liebrechts als schaatser terug in de schijnwerpers mm i^ironr 1 r m I$m Basis voor Sparta's succes was "scouting" LAMOS DE? WATERWEG 10 Het was een mooie die ze me niet kunnen afpikken' 19I5 25 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 7-509 spaar nu geld uit De Schiedamse handballers van DWS vieren carnaval op 24 februari in zaal- De jeugdafdelingen van de gymnastiek vereniging KDO in Maasdijk geven op vrijdag 23 februari in De Vluchtheuvel hun jaarlijkse uitvoering, aanvang 19.30 uur. Leidsters Zijn mej. i'ruus Sonneveld en Wil van der Ende. Op donderdag 8 maart organiseert de Schiedamse scheidsrech tersvereniging de slotavond van de spelregeltestwed- strijden met prijsuitreiking in het club huis van Hermes DVS. De aanvang is 19 uur. De jaarlijkse carnavalsavond van Her mes DVS zal gehouden worden Op 3 maart. Er wordt een tombola georgani seerd, waarvoor de contactcommissie nog gaarne prijzen in ontvangst neemt. De start van de Rijnmondcompetitie is op 17 februari. Deze is bedoeld voor de pupillèn-selectieelftalten. Op zaterdag 3 maart begint de Vlaar- dingse pupillencompetitie. De aanvangstijd van de thuiswedstrij den van Intiem is met ingang van heden 20.15 uur. VOETBALPROGRAMMA CLUBS SCHIEDAM: SVV-Veendam, Demos- Nado/V, SVDPW-Germinal, DRZ-WF, A bbenbroek-Schiedamse Boys, SFC-RVVB, FCN'66-USC (zondag), GSS-Rockanje, GTB-Puttershoek, VVK-VVHR (zaterdag). VOETBALPROGRAMMA CLUBS VLAARDINGEN e.o. S.C. Maas- MSV'71 (zondag), Vitesse B-Fortuna Vl.B, VVOR-Sunlight, S.V. Rijn mond-Satelliet (zaterdag). De lente begint in Bovenkarspel meer dan 100.000 bolbloemen modeshows veestal florabeurs mechanisatie gecombineerde trein toegang biljetten openingstijden: x- 19 februari 14.00-22.00 uur x- 20 t.e.m. 24 februari 09.00 1 22.00 uur 25 februari 09.00- 18.00 uur Voor de prijs van een paar nylons koopt U bij ons een pantyneem er gelijk een paar in voorraad, want ze komen altijd wel van pas. Naadloze mini-panties van een bijzonder goede kwaliteit, ver sterkt teenstukje en broekje. Deze panties in 2 steengoeie kleuren koopt U nu voor slechts één gulden en een dubbeltje per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze mini-panties, passend voor de japonmaten 36 t/m 44, in 2 moderne klei stuk u pér I iT 'l 1VI11 Jaargetijden regelen zijn sportieve kringloop Eén parel ontbrak tot 1973 nog steeds aan de schaatskroon van Rudi Liebrechts. Natuurlijk de voormalige Vlaardingse schaatsvedette had immer naast een Wereld, Europese of Olympische schaatstriomf gegrepen. Op nationaal niveau echter had hij bijna alle titels behaald, die binnen zijn bereik lagen. Ooit was hij militair, Rotterdam, Vlaardings en Nederlands kampioen geweest. Alleen de Zuidholland se parel ontbrak nog. Dat heeft hij dan onlangs nog even rechtgezet. Met, voor een „veteraan" en op een Nederlandse baan, formidabele tijden - wat te zeggen van 42,9 sec. op de 500 meter, 2.10,8 op de 1500 meter en 7.56,4 voor de vijf kilometer - gleed hij op zaterdag 3 februari naar het hoogste platform van de Haagse kunstijsbaan De Üithof. Voor Rudi Liebrechts betekende het een volledige genoegdoening voor de keer, dat hij naast de provinciale titel greep. Voor het verlies in 1963 tegen Kees Verkerk, die hem naar de tweede plaats verwees. Maar dat is al jaren geleden. In die tijd reisde Rudi als lid van de Nederlandse kernploeg van toernooi naar toernooi. Van Japan naar Oslo, van Imisbrück naar Moskou. Stijlrijder Rudi Liebrechts is inmiddels resoluut uit dat internationale beeld verdwenen. Een ster verbleekt snel. Dat heeft Rudi Liebrechts begrepen, maar het heeft hem niet aangegrepen. Hij is niet blijven rusten op de resten van zijn, tot het verleden behorende, schaatssuccessen. Daarvoor heeft hij een te rusteloze natuur, want de jaar getijden regelen zijn sportieve kring loop: wielrennen in de zomermaanden en schaatsen in de winter. Terugkijken naar wat geweest is hoeft voor Rudi Liebrechts niet. Het catalo- gusgewijze op een rij zetten van zijn opkomst, optreden en verdwijnen tus sen de coulissen vermijdt hij. Hoewelsommige fragmenten zijn het waard om opnieuw belicht te worden en daarom duikt vlotte prater Rudi Liebrechts toch zo links en rechts even terug naar de jaren zestig. Nu echter prevaleert de jeugdoplei ding. Sinds enige jaren leidt hij de training van de Vlaardingse IJsclub. Een functie, die hij tot vorig jaar deelde met Jorrit Jorritsma. Rudi zorg de voor de ijstraining en Jorrit hield de conditie op peil. Jorritsma is inmiddels gehuwd en naar het Noordhollandse Bergen vertrokken, zodat Liebrechts ook dat deel van de voorbereidingen kon overnemen. Harder Wanneer er ooit bewezen is, dat Neder land over een enorm reservoir talent beschikt, dan gebeurde dat juist tijdens het nog lopende schaatsseizoen. Nu het professionele circus van de ISSL de top heeft afgeroomd bleef in de ama teursector de subtop over, die bijna louter en alleen uit oranjehemden be- „Het is onbegrijpelijk, dat een land als Rusland tegenwoordig gewoon geen jtoprijders meer kan voortbrengen", zegt Rudi Liebrechts. „Wanneer ze in dat land selectiewedstrijden organise ren komen zo'n duizend mensen op het ijs. Laten ze nu uit die bron vijfhonderd potentiële rijders selecte ren en verder uittesten. Vijfhonderd, ik moet er niet aan denken, dat wij die lawine over ons kregen. Wij beschikken over voldoende talent, maar duidelijk minder, dan die Russische massa. Dan is het toch eigenaardig, dat de schaat sers, die door de Sovjets naar interna tionale toernooien worden uitgezon den, nog nergens zijn". Het is echter niet alleen Rusland, dat ogenschijnlijk faalt. Noorwegen en Zweden die landen hebben in het verleden toch machtige kampioenen voortgebracht - blunderen met het grote rode land mee. „Onze training is harder", meent Rudi Liebrechts. „Kijk, onze rijders moeten het grillige Hollandse klimaat trotse ren. Ze moeten tegen de storm opbok sen, de regen op zich laten kletteren en soms de mist induiken. Zo kweek je een vechtersmentaliteit: in ons land worden schaatsers niet in de watten gelegd. In Rusland worden ze netjes opgeleid in Alma Ata. Geen wind, geen regen, geen mist. Alleen perfecte omstandig heden. Het is te begrijpen, dat die mensen bij de minste tegenslag moeten afhaken. Met dat in de watten leggen van sportmensen bereik je niets. In Noorwegen spelen andere faktoren een rol. Daar zijn skiën en ijshockey enorm spaar nu geld uit Zo'n koopje mag U niet laten lopen en zeer zeker niet als het om zo'n fijne corduroy- briek gaat! Corduroy damespantalon met iets uitlopende pijpen en 2 op gestikte zakken, nu in de maten 36 t/m 44 en in de kleuren grijs, zwart, wijnrood, linde groen, donkergroen of beige voor nog géén veertien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze fijne corduroybroek, Rudi Liebrechts (33) is duidelijk con tent met zijn Zuidhollandse schaatsti- tel. „Eén wens van mij is alsnog in vervulling gegaan. Of ik mijn titel volgend jaar nog zal verdedigen weet ik niet", zegt hij. Frappant echter was, dat Rudi op het ere-podium geflan keerd werd door twee mannen, die evenmin tot de jonge schaatsgeneratie behoren. Zegt Ruud: „De jeugd mist nog de ervaring om door te drukken. Ervaring en techniek hebben mij juist de titel gebracht en dan mag ook niet vergeten worden, dat ik heus niet stilgezeten heb al heb ik niet speciaal voor dit kampioenschap getraind. Tijdens het wielerseizoen fiets ik nog steeds en de schaatstraining doe ik gewoon mee. Al is het alleen maar om de jongens, die bij mij trainen, te stimuleren". Enige jaren terug stond het gewest Zuid-Holland aan de top van het Ne derlandse schaatsen. Friesland heeft deze positie inmiddels overgenomen. Rudi is er niet van overtuigd, dat Zuid-Holland die plaats binnenkort weer zal terugwinnen: „We zijn terug gezakt en dat betekent, dat we hier weer kunnen gaan opbouwen. Een moeilijke zaak, immers de jeugd wil alles tegelijk doen, zonder zich op andere vlakken beperkingen op te leg gen. Studeren, uitgaan en schaatsen. Concessies worden niet gedaan en dan komt uiteraard het schaatsen in de verdrukking. Hoewel toch schaatsen ook duidelijk ontspanning is". Zelf heeft hij immer veel voor het schaatsen overgehad: „Achteraf heb ik daar nooit spijt van gehad. Het is een mooie tijd geweest, die ze me nooit kunnen afpikken. Geld heeft het me nooit opgeleverd. Wij maakten nu een maal een andere tijd mee. Een tijd zonder een Amerikaan, die geld in het schaatsen wilde steken. Wij gingen drie maanden naar Hamar. Ontvingen een rijksdaalder zakgeld per dag. Wie maal de daar nu om. Drie maanden lang werd er voor je gezorgd en je was onderdak. Wanneer ik niet in de schaatstop geze ten had, was ik misschien profrenner geworden. Wanneer er in mijn tijd een ISSL was geweest, had ik ook mijn handtekening gezet, net als Ard Schenk en die anderen. Overigens ge loof ik niet, dat die Amerikanen geld in het schaatsen hebben gestoken om ons een plezier te doen. Die mensen maken mooi van al die wedstrijden films en proberen daarmee het prof- schaatsen in Amerika populair te ma ken. Wanneer die doorbraak eenmaal bereikt is, zien we het profschaatsen in Europa niet meer terug. Wat kan die lui Europa schelen? Niets", is Rudi Liebrechts van plan een twee de Krienbühl te worden. „Oh, nee", reageert hij onmiddellijk. „Krienbühl's op late leeftijd nog wedstrijden schaat sen heeft een andere intentie. Hij zal het net als ik leuk vinden, maar hij wil ook de schaatssport in zijn land populair maken. Hij maakt reclame. Ik niet; ik vind het alleen maar leuk". Dikwijls is het Rudi Liebrechts verwe ten, dat hij een technisch begaafde rijder was, maar aan inzet tekort kwam. „Och, wat weten die mensen aan de kant wat een rijder doormaakt tijdens zijn rit. Aan mijn stijl van rijden was nu eenmaal niet te zien of ik kapot zat. Het is natuurlijk prachtig voor het publiek als ze een schaatser voikomen uitgeput over de finish zien gaan. Zo'n man zijgt dan voor vijf minuten op een bankje neer en het publiek constateert, dat hij alles uit zijn lichaam gereden heeft. Weet je, als ik een wedstrijd reed, dan gaf ik me niet voor honderd procent, maar zeker voor tweehonderd procent. Ik was ook uitgeput en kwam ook tijdens de rit wel eens kapot te zitten. Alleen hield ik niet van die show rondom dat gebeuren. Mijn gezicht tekende niet". Rudi Liebrechts in de u Niet perfect Toch meent Rudi Liebrechts, dat ook in ons land de opleiding en begeleiding van jeugdig talent niet perfect zijn. Zijn grieven richten zich dan speciaal tegen de trainingsopbouw van sommi ge coaches en tegen het formeren van een kernploeg. „Het is niet aan mij om anderen te bekritiseren", poneert hij voorzichtig. „Ten onrechte zijn er naar mijn me ning genoeg trainers, die de nadruk leggen op de trainingstijden. Dat zijn de mensen, die hun jongens even op dragen een baantje van veertig te rij den. Dat werkt averechts. Die jongens schaatsen niet meer. Ze lopen om vooral maar aan die tijd te komen. Ik vind tijd opnemen bij een training niet belangrijk. Mensen, die onder zo'n regime worden grootgebracht missen de techniek. Als je zo'n jongen zou vragen wat hij tijdens een wedstrijd heeft gedaan, dan weet hij het niet. Dan weten ze niet, hoe ze eruit moe ten komen, wanneer ze onderweg vast komen te zitten Weet je wat dan gebeurt? Dan gaat het bovenlichaam voorover. Ze verleggen het zwaarte punt en drukken meteen de punten van hun schaatsen in het ijs. Dat geeft zijn weerslag in de tijd. Nee, breng die jongens eerst maar een brok techniek bij. De tijden komen dan vanzelf wel. Weten ze tenminste ook, dat het bovenlichaam juist om hoog moet, wanneer ze kapot zitten. Dan voorkom je tenminste de vertra gende werking van de schaatspunten in Coördinator Een ander zwart schaap vindt Rudi Liebrechts de formatie van een kern ploeg. „Laat iedere schaatser blijven trainen in eigen omgeving", zo vindt hij. „Overal in het land hebben we nu kunstijsbanen en een kernploeglid wordt van zijn baan geplukt en ge plaatst bij een centrale training. Dat kost die man legio uren extra aan reizen. Overigens krijgen ze een voor keursbehandeling boven de mensen, die de kernploeg net niet gehaald hebben. Het is te begrijpen, wanneer juist de mensen die moeten trachten die kerngroep te bereiken, terugschrik ken. De kernploeg gaat fijn naar een trai ningskamp en krijgt alle medische ver zorging die nodig is. Maar van een niet-geselecteerde schaatser wordt ver wacht dat hij dezelfde prestatie levert als dat kernploeglid. Gelijke monni ken, gelijke kappen. Dan zal de KNSB Leen Pfrommer kunnen aanstellen als coördinator. Als de man die de trainer de schema's verschaft, waarop hij zijn jongens moet richten. Die schema's zullen dan periodiek herzien moeten worden en dan krijgt Pfrommer ook alle resultaten voorgeschoteld. Ik ge loof, dat je dan betere verhoudingen krijgt in de top van het schaatsen en uiteraard ook een overzicht van de werkelijke krachtsverhoudingen". GERARD S. VERVER Wij blijven sportief tegenover onze klanten en bieden U dan ook deze prachtige kindertrai ningspakken aan voor hele lage prijsjes. Helanca trainingspakken met katoenen binnenzijde, steekzak in pantalon en twee biezen op mouw en pantalon. Deze kin dertrainingspakken, in de kleu ren rood en marine, koopt U nu tegen sportieve prijsjes. 128-140 2^75 152-164 2Q75 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze kindertrai ningspakken in rood en marine en in de maten 116 t/m 164. Kamerlid spreekt voor Wetenschappelijke Kring Dr. J. van den Doel, kamerlid voor de PvdA, zal op maandag 19 februari spreken voor de Wetenschappelijke Kring te Schiedam en Vlaardingen. Het onderwerp is: „Bestaat er een optimale economische en een politieke orde? Deze lezing is de laatste van de cyclus waarin eerder spraken prof. dr. F. Hartog over „Ons economisch stelsel" en prof. dr. ir. W. J. Beek over „Sa menleving en technologie". De lezing wordt gehouden in het Ge reformeerd Jeugdhuis, Lange Haven 97, te Schiedam aanvang 20 uur. Intro- duktie van niet-leden is toegestaan. Op maandag 19 maart zal mevrouw mr. dr. H. A. H. Baronesse van Till- d'Aulnis de Bourrouil een lezing hou den over de rechtsbescherming van het begin en het einde van het menselijk leven. Op 17 februari viert de Crossclub Schiedam het 1-jarig bestaan in zaal Piet Romijn, Café De Nieuwe Brug, Rozenburgsestraat 2a, Schiedam. Op 18 februari Crazy race op het crosster rein, aanvang 13 uur. Iedere wedstrijd van Sparta is voor de ex-Spartaan Hans Sonneveld een streling voor het oog. Met stijgend plezier bekijkt hij hoe de Spartanen tegenwoordig weer over het veld razen en hun tegenstan ders met ruim verschil de baas blijven. Enkele jaren achtereen is hij voor de Rotterdamse club als „scout" actief geweest en in die periode heeft hij een groot aantal spelers aangetrokken, waarmee uiteindelijk de basis voor dit succes kon worden gelegd. Na een reeks van moeilijkheden is hij onlangs met zijn activiteiten ten gunste van de Rotterdammers gestopt, maar dat neemt niet weg dat hij nu volop de vruchten van zijn werk kan plukken. En met name het optreden van de Oostenrijker Willi Kreuz die intussen topscorer is in de ere-divisie, doet hem een geweldig genoegen. Ofschoon hij in Den Haag woont, ligt zijn hart nog helemaal op Spangen en geestdriftig zegt hij: „Ik ben altijd wèggeweest van het spel van Kreuz. Een aantal jaren terug heb ik al ge zegd: dat is de man die wij nodig hebben. Eigenlijk ben ik hem door een toeval op het spoor gekomen. Van een voetbalmakelaar had ik een tip gekre gen dat in het Oostenrijkse elftal op 12 april 1970 twee spelers zouden mee doen, die een kolfje naar onze hand zouden zijn. Voor de wedstrijd werd ik voorgesteld aan twee Belgen, die ook voor deze twee spelers kwamen en waarmee de makelaar wilde duidelijk maken, dat er kapers op de kust waren en dat we vlug zouden moeten zijn om het tweetal te strikken. Na de pauze echter kwam er een invaller, ene Kreuz in het Oostenrijkse elftal. Hij speelde niet opvallend, maar bleek nèt die capaciteiten te hebben die in ons elftal ontbraken. Bij mijn terugkeer in Rotterdam heb ik m, i gezegd: laat die andere twee maar lopen, maar pak die Kreuz. Kessler wilde daar helemaal niets van weten en tot mijn ergernis bleef Kreuz rustig in Oostenrijk. Later heb ik de zaak nog eens opgerakeld, wat dan uiteindelijk tot de komst naar Rotterdam heeft geleid. Dat hij nu topscorer is verbaast mij eigenlijk helemaal niet. Als oud- halfspeler heb ik destijds terdege ge zien hoe Kreuz moest worden gelan ceerd om tot volle wasdom te komen en ik wist dat er bij ons mensen liepen die dat konden. In mijn ogen was hij op het veld een rusteloze zwerver en een enorm harde werker en dat is uitgekomen. De twee andere Oosten rijkers zijn overigens later terecht ge komen in Duitsland". Mentaliteit Dat Sparta momenteel hoge ogen gooit is in de ogen van Sonneveld geen toeval. Hij zegt: „In een reeks van jaren is hiervoor de basis gelegd, maar we hadden geen trainers die uit het talent dat al jaren op Spangen zat, het volle profijt wisten te trekken. Geen trainers die met mensen konden om gaan en dat is de handicap geweest, die ovprigens door Steegman goed is opge vangen. Ga maar na: momenteel is de grote moot van het elftal dezelfde van enkele jaren terug. Alleen de mentali teit is anders geworden". Behalve dat de Haagse-Spartaan Kreuz naar Rotterdam haalde, tipte hij in het verleden een aantal andere spelers, van wie er intussen enkelen nog steeds de rood-witte kleuren dragen of voor goed geld zijn doorverkocht aan ande re clubs. Enkele namen? Kristensen (koopprijs f. 60.000,-, verkoopprijs f. 600.000,— Jan van Beveren (koop prijs f. 3.000,-, verkoopprijs bijna één miljoen), Kowalik en voorts een aantal kostbare tips, waar het bestuur en trainer destijds niet op zijn ingegaan. Sonneveld (zich buigend over het uit gebreide dossier) zegt: „Hier heb ik bijvoorbeeld Jan Mulder. Toen hij nog in Winschoten speelde heb ik hem ontdekt, maar Thompson zei: voor honderd gulden zou ik hem nog niet willen hebben en hij werd dan ook prompt gecontracteerd door de Bel gen. Met Kristensen en Kowalik heb ben we destijds ook de grootste moei lijkheden gehad. Die kwamen ondanks hun enorme talent op een goed mo ment aan de kant te zitten en nu zijn het beiden topspelers geworden. Kijk, en daarom heb ik een aantal jaren terug gezegd: ik stop er mee. Als scout kun je dus wel materiaal aandragen, maar wanneer je adviezen in de wind worden geslagen, ga je al vlug denken: zoek het nu zelf maar uit". Mühren, Willy Dullens en Johan Nees- kens vermeld en daaruit blijkt van welk kapitaal team Sparta zich in de loop der jaren had kunnen verzekeren, wanneer het geld voor de aankoop voorhanden was geweest en wanneer je jonge aanwinsten deskundig waren op gevangen. Sonneveld: „Wat het geld betreft kun je zeggen, als Sparta over de helft had kunnen beschikken van Feyenoord of Ajax, dan hadden we al enkele jaren geleden een topelftal gehad. Nu heeft het wat langer geduurd, maar je kunt niet zeggen dat het uitsluitend toeval Welke grote verdiensten scouts voor topclubs kunnen hebben heeft in Am sterdam Henk Groot bewezen, die sprekend vanuit een lange voetbalerva ring bijna alle grote sterren voor Ajax heeft aangetrokken. Het is daarom jammer dat een man als Hans Sonne veld zich na een reeks conflicten en teleurstellingen uit de voetballerij heeft teruggetrokken, hoewel: „Door een aantal clubs ben ik benaderd of ik voor hen op pad wil gaan, maar daar voel ik niet zo veel voor". Voor Sparta is hij in ieder geval nog niet helemaal verloren, want iedere thuiswedstrijd volgt hij met grote span ning. En de laatste maanden dan einde lijk ook met grote instemming Kapitaal Willi („vleermuis") Kreuz beweegt zich met dezelfde snelheid over het veld waarmee de nachtvlieger op roof uitgaat. Wie de foto aandachtig bekijkt zal moeten beamen dat de Oostenrijker-op-volle- snelheid dezelfde bewegingen maakt als een vleermuis. MAASSLUIS - Vanavond (aanvang 19.30 uur) vergadert de commissie voor onderwijs- aangelegenheden, sport, recreatie en jeugd zaken in de vergaderkamer van de gemeente secretarie. Op de agenda staan onder meer een bespreking over zwembad „dol-fijn", voorschotten in de exploitatievergoedingen van de christelijke en katholieke kleuter scholen, herstructurering van de Maassluise Gemeenschap, de instelling van een sport- en recreatieraad en een subsidieaanvraag van de wijkvereniging Dijkpolder. spaar nu geld uit Dat U met waridvinyl goed uit bent is een vaststaand feit, want het is afwasbaarniet duur.... en het gaat veel langer mee dan gewoon behang. Wandvinyl op textielbasis in moderne lichte kleuren en in fraaie strukturen. Deze wand bekleding met kleine schoon heidsfoutjes koopt U per meter, 130 cm breed, van f 7,95 voor slechts één gulden vijfentwintig. .rijdagmorgen 9t. kopen wij op de 1e etage dit wandvinyl op textielbasis, in moderne lichte kleuren, cm breed, per Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4