Maandelijkse lasten voor koper ook in eerste jaren lager 4? I Afvalverwerking Rijnmond NV heeft vereiste vergunningen 95 Ém De Ligt (Patrimonium): 99Voorlichting woningexpositie was juist ESSE B&W: „Panklaar beleid bij verhuur woningen onmogelijk ESSE DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 7-512 55 VLAARDINGEN - Tijdens en na de woningexpositie, die Patrimoni- um's Woningen in samenwerking met de commissie woningbouw van de Industriële Kring Vlaardingen en enkele aannemers onlangs organiseerde, is van diverse zijden beschuldigend gezegd: „De voorlichting was onjuist". Ook onze redactie kreeg dat verwijt. De beschuldigers vonden, dat alles te mooi was voorgespiegeld. Direkteur J. de Ligt van Patrimonium zegt echter: „De mensen, die dat zeggen hebben de zaak niet begrepen. Onze voorlichting en zoals die door u gebracht werd was juist. Het is inderdaad waar, dat op de manier zoals wij het geheel willen financieren het gunstiger is een huis te kopen dan te huren". Van degenen, die de beschuldigende vinger wilden opsteken ging het be stuur van de nog jonge Vlaardingse afdeling van de Politieke Partij Radika- len zelfs zover, dat zij een perscommu niqué samenstelde en er een speciale persconferentie aan wijdde. We hadden gedacht daar een duidelijke berekening te krijgen, die de eis van de P.P.R. „een betere voorlichting" geloof waardig kon maken. Die berekening had men echter niet. De heer De Ligt zegt: Hadden die heren van de P.P.R. maar eerst eens hun licht bij ons opgestoken, dan hadden ze begrepen door welke finan cieringsmethode wij tot deze cijfers zijn kunnen komen. De cijfers, die wij De heer J. de Ligt (links) verwelkomde op de vijfde dag van de expositie mevrouw B. van Gemerden uit Schiedam als 10.000ste bezoeker. Zij kreeg een televisiestoel aangeboden en werd met haar man en kinderen in de bloemetjes spaar nu geld uit U kunt er nog een nachtje over slapen voordat U naar onze bed denafdeling komt om een nieu- Polyaether matrassen met dacron afdekking, in 6 maten, voorzien van handgrepen. Deze voordelige matrassen met gebor duurde borders koopt U nu in de kleuren goud en blauw. met dacron afdekking 80x 190 cm Qg80 90 x 190cm^|Qg80 120x 190cm,j^g80 130 x 190 cm 80 140 x 190cm^|g^80 140 x 200 cm 80 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze voordelige polyaether matrassen (liefst 15 cm dik), in de kleuren goud en blauwnu extra voordelig. 2 Veren hoofdkussens f. 18,85 Géén tel. of schrift, bes, Hervormde kerk. Grote kerk 10 uur: Ds. S. Tijmstra, 17 uur: Ds. L. Trouwborst, Oud-Beijer- land. Bethelkerk 10 uur: Ds. J. Feune- kes, Capelle aan den IJssel. Opstan- dingskerk 10 uur: Ds. D.J. Spaling. Aula, Pinasplein 10 uur: Eerw. Heer van der Kaaden, Rockanje. Kethel. Dorpskerk 10 uur: Ds. S. Gerbrandy, 19 uur: Ds. S. Gerbrandy. St. Marti- nuskerk 9.30 uur: Ds. P. Magré. Ned. Prot. Bond, Westvest 90, 10.30 uur ds. A. D. Klaassen, uitzending naar gemeenteziekenhuis, 19.15 uur De Rank, ds. H. Wethmar. Oud Katholieke Kerk, Dam 28, pas toor F. Smit, 10.30 uur en 19 uur dienst. Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuw- straat 10 uur ds. Steinhart. Leges des Heils, Lange Haven 27, leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittenbol, samenkomst 10 uur en 19.30 uur samenkomst. Apostolisch Genootschap. Lindeijer- straat 9.30 uur dienst. Chr. geref. kerk, Warande, 10 en 4.30 uur dienst. Gebedsaktie, Schiedam, ie dere donderdagavond 7.30 uur in ka pel van de Broeders, Warande 155. Baptisten Gemeente Warande 30, dienst 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (vrijgem.) Westvest 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (Schiedam-West, gebruik gebouw Evang. Unie, Oranjestraat 8.15 uur en 17 uur ds. A. Kuiper). Ned. herv. Evangelisatie, gebouw Ire ne, Lange Haven, 10 uur de heer L. Stuurman uit Vlaardingen, 17 uur Gro- tekerk ds. L. Trouwborst uit Oud-Beij- de rijksbijdrage, het voordeel kan dus vooraf maandelijks verkregen worden. Dat is ook het geval met het fiscale voordeel. Iedereen kan zich tot de inspecteur van de belastingen wenden met het verzoek per maand het fiscale voordeel te genieten". Goedkoper verstrekt hebben en die door u gepu bliceerd zijn, zijn juist. Natuurlijk is het zo, maar dat schreef u ook, dat de genoemde stichtingskosten fictief zijn. Pas als wij weten wanneer we kunnen bouwen, kunnen we een vaste prijs noemen". De fouten in de berekeningen van P.W. zijn volgens de vingeropstekers vooral de maandelijkse aftrek van de rijkspre mie en van het fiscale voordeel, omdat die „altijd achteraf plaatsvindt". De heer De Ligt zegt daarop: „Dat is niet waar in onze opzet. Allereerst de rijkspremie. In ons financieringsplan is uitgegaan van een voorfinanciering van De gewekte gedachte, dat kopen gun stiger zou zijn dan huren van hetzelfde huis (premie-, c.q. woningwetwoning) is in het huidige regeringsbeleid inder daad waar. De heer De Ligt verklaart: „Eenzelfde huis, van dezelfde stich tingskosten en met dezelfde erfpacht vergt bij een financieringsmethode als door ons zal worden toegepast een lagere maandelijkse last voor een koper dan voor een huurder. Twee belangrijke punten daarin zijn: 1) De rijksbijdrage op een premiewo- nirig ligt duizend gulden hoger dan de rijksbijdrage op eenzelfde woningwet woning en 2) Een koper mag onder meer de erfpacht geheel van zijn inko men aftrekken voor de belastingen en dat is niet het geval bij de huurder". Van de circa 17.500 bezoekers, die op de woningexpositie werden geregi streerd, hebben een kleine 3000 zich aangemeld als gegadigde. Het bestuur van Patrimonium zal zich in de komen de tijd beraden op haar verdere plan nen, want in eerste aanzet was uitge gaan van vier- tot vijfhonderd koopwo ningen. Het ligt wel in de bedoeling om alle kandidaat-kopers, die zich hebben gemeld op de hoogte te hou den van de ontwikkelingen. Zes eenheden Andere opmerkingen tegen de voor lichting over de gunstige koopcondities betroffen de afhankelijkheid van het aantal verblijfseenheden en de genoem de inkomens. Ook hierop heeft de heer De Ligt een duidelijk antwoord. Hij zegt: „De meest gekozen typen („A"- de smalle woning van Elementen en „E"- de Continuowoning met zit- kuil) hebben beiden een zes punten waardering en de genoemde rijksbijdra ge is daarop gebaseerd. Voorts is het zo, dat nog maar kortgeleden een wetsvoorstel in de Tweede Kamer is aangenomen, die juist het eigen wo- ningbezit voor mensen, die beneden de loongrens zitten, mogelijk maakt door een gemeentegarantie van 95 pet en een renteloos voorschot van het rijk". Over het standpunt van het rijk, dat slechts de eerste koper in aanmerking komt voor een rijksbijdrage, wordt thans overleg gepleegd tussen P.W. en het ministerie. Men heeft bij P.W. goede hoop, dat ook dit probleem zal worden opgelost, waarbij een modus gevonden moet worden om te voorko men dat speculanten misbruik gaan maken. Men denkt bijvoorbeeld een voorwaarde op te nemen, die alleen verkoop aan P.W. mogelijk maakt en waarbij met behulp van officiële index cijfers de prijs wordt bepaald. Ongeloofwaardig De heer De Ligt van Patrimonium zegt zich te kunnen voorstellen, dat mensen de alleen door ons gepubliceerde en op de expositie uitgereikte rekensommen ongeloofwaardig lijken. Hij zegt: Men kan haast niet geloven, dat kopen in de eerste jaren ook gunstiger kan zijn dan huren. Maar het is toch echt zo, als men te werk gaat zoals wij. De voorde len liggen in de collectiviteit". Tenslotte nog: „Nogmaals echter wil ik benadrukken, wat ik ook vöör de expositie reeds heb gezegd. De prijzen SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Verbrander chemisch afval startklaar De vuilverbrandingsinstallatie van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond zal volledig in gebruik genomen worden. Het bedrijf, dat door de 23 Rijnmond gemeenten en het Openbaar Lichaam Rijnmond gezamenlijk is opgericht, kreeg op 7 februari de vereiste vergun ningen van Hinderwet en Wet inzake de Luchtverontreiniging. Naast de in stallatie voor de verbranding van huis vuil, die al enige tijd in werking was, zullen nu ook de installaties voor het verwerken van chemisch afval en voor industrieel vuil in gebruik genomen kunnen worden. Voor het „behandelen" van dit afval zijn al contacten met bedrijven afgeslo ten. De beide vergunningen, die door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland afgegeven zijn, bevatten voorwaarden om de verontreiniging van het milieu en het gevaar voor de volksgezondheid zo gering mogelijk te maken. Zo is de Hinderwet-vergunning voorlopig ver leend voor de periode van één jaar en hierin zijn voorschriften, opgenomen voor de aanvoer, opslag en verwerking van huisvuil, industrieel vuil en che- K0^cP%. caravan-centrum rotterdam Showroom: Stadionweg 31 (tussen Sta dion en Brienenoordbrug) Tel. (010) 32.14.55 -14.02.40 misch afval. Tevens zijn voorschriften opgenomen ter voorkoming van geluid shinder en storing van radio- en televi sie-ontvangst. De vergunning krachtens de Wet inza ke de Luchtverontreiniging heeft een permanent karakter, omdat deze wet geen tijdeüjke vergunning kent. De voorwaarden in deze vergunning slaan ook op aanvoer, opslag en verwerking van huisvuil, industrieel vuil en che misch afval. De installatie voor het verwerken van chemisch afval zal - zo blijkt uit deze vergunning voor een periode van 6 maanden op proef mo gen draaien. Hierna zal bekeken wor den of de voorwaarden voor deze installatie aangepast moeten worden. Stoffen, die gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid, zullen niet mogen vrijkomen. De keuze van de brandstof voor de verbrandingsovens is eveneens aan voorwaarden onderworpen. Natuurlijk zal de vuilverbrandingsin stallatie voortdurend onder controle staan, waarbij erop zal worden toege zien dat de gestelde voorwaarden wor den nageleefd. Hoewel voor de instanties, die tegen de vuilverbrandingsinstallatie bezwaren hebben ingediend, de mogelijkheid nog bestaat tegen de verleende vergunnin gen in beroep bij de Kroon te gaan, zal de N.V. Afvalverwerking Rijnmond voorlopig toch de vuilverbranding in bedrijf houden. Gedeputeerde Staten hebben n.l. beslist, dat de vergunning ingevolge de Wet inzake de Luchtver ontreiniging terstond van kracht is geworden, zodat eventuele beroepen bij de Kroon de bedrijfsvoering niet zullen opschorten. Conservatorium geeft concert De bekende kerkmusicus Adriaan C. Schuurman heeft vandaag (15 febr.) afscheid genpmen als docent van het Rotterdams Conservatorium. Ter gele genheid hiervan bieden leerlingen van het Conservatorium hem vanavond een concert aan in de Open Hofkerk, Middelharnisstraat 153 in Rotterdam Zuid (eindpunt metro). Het concert begint om kwart over acht en is gratis toegankelijk. Uitgevoerd zullen wor den composities voor orgel van César Franck en Adriaan C. Schuurman en cantate 39 van Joh. Seb. Bach door de kleine koorklas, solisten en orkest o.l.v. Joop Schets en tenslotte comple teren koorwerken van Adriaan C. Schuurman het programma. Op maandag 19 februari om 14 uur vergadert de Raad van Rijnmond in het openbaar in de raadszaal van de gemeente Rotterdam, Coolsingel. Onder de te behandelen onderwerpen bevindt zich een voorstel tot het doen uitvoeren van een inspraakprogramma in het kader van het Streekplan Rijn mond en bouwplannen in de gemeente Vlaardingen, in de gemeente Rozen burg en in de gemeente Zwartewaal. van de huizen zijn natuurlijk fictief. Wij weten nog niet wanneer we run nen gaan bouwen, maar het is wel zo, dat we uitgegaan zijn van prijzen, die binnen redelijke termijn haalbaar zijn en waarop wij onze berekeningen geba seerd hebben". Het staat dus vast, dat de voorlichting- over het kopen van woningen juist geweest is. Ook staat vast, dat bij het huidige beleid het kopen van een woning in Holy-Noord in Vlaardingen een lagere maandelijkse last zal vergen dan bij het huren van zo'n woning. Zelfs als de bouwprijzen, de rente en erfpachtsommen hoger stijgen en de door het publiek gevraagde cijfers in de berekening dus veranderen. Vast staat ook, dat de start van de P.P.R.-Vlaardingen niet gelukkig is op deze manier en dat zij evenals de andere „vingeropstekers" kennelijk niet hebben willen geloven in de goede bedoelingen van Patrimonium's Wonin gen. De heer De Ligt: „We hebben zelfs voorzichtige berekeningen gemaakt en ondermeer de oude rijksbijdrage vercal- culeerd (red. per 1 januari is deze verhoogd). Onze voorlichting was juist en we hopen spoedig aan de gegadig den concretere gegevens te kunnen verstrekken". Daarvoor zal echter een definitief be stemmingsplan moeten worden vastge steld. Op het Vlaardingse stadhuis vin gen we op: „In de loop van dit jaar móet het gebeuren". Ben van Haren. De types A en E kregen de woningexpositie de voorkeur In antwoord op vragen van het gemeenteraadslid J.H.M. Voorwald, deelt het college van B. en W. mee, dat er naar gestreefd wordt voor de duurdere woningen in Schiedam huurders aan te trekken, waarvan het inkomen 66 a 7 maal de huur bedraagt. Afhankelijk van de omstandigheden is een aantal personen bereid voor de huur van een voor hen aantrekkelijke woning, een hoger percentage van hun inkomen te betalen. Uit de ten dienste staande gegevens blijkt, dat velen zelfs 20 - 30 procent van hun inkoijien als huur willen betalen en sommigen zelfs meer. Het ligt niet op de weg van het college daartegen bezwaar te maken. Alle aspirant huurders worden uitvoerig voorgelicht over de financiële consequen ties van het huren van een woning in de flat aan het Van Beethovenplein. Hierop hebben een aantal gegadigden zich teruggetrokken, anderen hebben de zware huurlast op zich genomen. Wanneer blijkt, dat de huurders zich hebben vergist in hun financiële omstandigheden en deze zich ongunstig keren, kan de gemeente daarvan niet het risico gaan dragen. Een „panklaar" beleid bij de verhuur van woningen kan niet worden gevolgd, gezien de wensen en omstandigheden van de huurders, hoewel er ook grensgevallen zijn. De vrijheid van de individuele burger staat in de eerste plaats, zijn wensen wegen het zwaarste bij de beoordeling. Uit een enkel geval kan niet het totale beleid in deze worden beoordeeld. Als antwoord op vragen van het raadslid P. Poot deelt het college nog mee, dat blijkens de cijfers per 1 december 1972, bij bureau Huisvesting Schiedam ingeschreven stonden 519 aanstaande echtparen, 90 inwonende gezinnen van twee personen en 19 grotere gezinnen, 830 onvoldoende gehuisvest, 3273 voldoende gehuisvest die echter om bepaalde redenen een andere woning wensen en 244 alleenstaanden, in totaal 4975. Spreekuur Humanitas De spreekuren van Humanitas in het bejaardencentrum „Thurlëde" aan de Nieuwe Damlaan 759 in Schiedam worden gehouden op woensdag van 14-15 uur. spaar nu geld uit Wanneer U koekjes of andere lekkernijen gaat bakken, moet U dan het gewicht van de in grediënten nog steeds schatten? Koop dan nu deze handige huishoudweegschaal, die een ge wicht aangeeft tot 500 gram (onderverdeling van 5 gram). Deze praktische huishoudweeg schaal koopt U bij ons voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze handige huishoudweegschaal, die tot 500 gram iedere 5 gram nauwkeurig aangeeft. ,Spijkerprikken" op dinsdag Het verplaatsen van de weekmarkt in Groenoord van het Faustplein naar het Bachplein heeft voor som mige autobezitters onaangename gevolgen gehad. De spijkers uit de verpakkingskisten, vooral van groenten en fruit, blijven nogaf eens achter op het plein, waar nadat de markt is afgelopen, weer auto's geparkeerd worden. De ge meente veegt 's middags wel het plein aan, maar het spijkerzoeken vindt pas op woensdagmorgen plaats. Daardoor komen er nogal wat lekke autobanden voor. Voor het spijkerzoeken heeft de gemeente een magneetapparaat aangeschaft, waarmee de spijkers zoveel mogelijk worden opgepikt. In het vervolg zal nu, naar aanlei ding van klachten hetspijkerpak ken'op dinsdagmiddag plaatsvin den, direct na de sluiting van de markt. Aan de marktkooplieden zal tevens verzocht worden niet met spijkers te strooien. Een en ander geldt ook voor de week markt, die op vrijdag op het, Broersveld wordt gehouden. Nieuwe gasverwarming school Parkweg In verband met de toename van het aantal leerlingen op de school voor glo aan het Bachplein is het gemeentebe stuur om uitbreiding van de leermidde len gevraagd. De kosten worden ge raamd op f 2350,-. Voor de schoo aan de Warande wordt gymnastiekma- teriaal gevraagd, waarvoor de kosten nog niet zijn te bepalen. In verband met de vele storingen aan de verwarmingsinstallatie van de school voor glo aan de Parkweg wordt gevraagd om de aanleg van een gasver warming ter vervanging van de huidige olie-stookinstallatie. Voor het onderwijs aan kinderen in het woonwagenkamp wordt een ver goeding van f 273,- per leerling voor gesteld benevens f 10,16 als admini stratiekosten. De schoolmeubelen van de school voor glo aan de Dr. Schaep- manstraat moeten worden vervangen, geraamde kosten f 25.977,-. spaar nu geld uit U hoeft Uw kostbare platen niet her en der te laten slinge ren, want nu bergt U ze stot en stootvrij op in een van deze fraaie platenkoffers. Platenkoffers met 20-vaks waaier, afgewerkt met linnen verstevigingsband. De sloten en scharnieren zijn ver chroomd evenals de 4 be- schermdoppen. Platenkoffer, geheel beklede binnenzijde, geschikt voor 40 langspeelplaten. Beide modellen zijn bekleed met ijzersterk ledervinyl in de kleuren rood, groen of blauw. Nu voor nog géén tientje per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze houten platenkoffers in 2 mo dellen, bekleed met ijzersterk ledervinyl. VLAARDINGEN - Hedenavond vergadert het comité „stadsverfraaiing en stadsverzor- ging" in het stadhuis. Tussen 20 en 20.30 uur kunnen bezoekers vragen stellen en suggesties deponeren.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7