Lampen in Jugendstil met Amerikaans glas 2; 95 [Urunott De valuta 9s van een mensenleven 98 In de winkel van Umit Taskasap Eén op de tien Nederlanders lijdt aan astma. Laat lm niet stikken. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 7-507 Ze spelen een spelletje. Ze spelen datN ze geen spelletje spelen. Wanneer ik ze laat zien dat ik dat zie, zal ik de regels breken en zullen ze mij straffen. Ik hun spelletje spelen, d.w.z. niet laten zien dat ik het spelletje zie. (R. D. Laing, Toestanden). Wat zou er achtérdeze borstwering' Bijdragen: Hanny Vroegh Theo Mellenbargh Wieger Dam Ben van Haren Dick Hogerwerf jr. Redactie: Jan Rietveld De KNVB heeft het plan geopperd ook voetbalcompetities te gaan organi seren voor spelertjes van 6 en 7 jaar. Veel verenigingen zien er weinig heil in, omdat ze in ruimte en kader al zo krap zitten. In dit verband zei een jeugdleider (u weet wel die kerels, die elke week jonge voetballers helpen opvangen): „Straks worden we ook nog baby-sit". Veel ouders zullen den ken: „Waren ze maar zo gek". De salarissen van de wetenschappelijke en administratieve personeelsleden van het Instituut voor Vredesvraagstukken in Oslo zullen worden gelijkgetrokken, zo lazen we in De Groene Amsterdam- mer. Het administratieve personeel kon salarissen tussen 25.000 en 35.000 kronen verdienen, terwijl het bedrag voor de wetenschappelijke medewer kers varieerde van 40.000 tot 80.000 kronen. Deze grote ongelijkheid kon het wetenschappelijk personeel niet langer in overeenstemming brengen met het ideaal van gelijkheid, dat hun bij hun onderzoekswerk voor ogen staat. Zij waren tot de conclusie geko- spaar nu geld uit "Eenvoud siert vitrage" dat geldt ook voor deze loodband filet, die zeer voordelig de aan bieding ingaat Hagelwitte loodband filet, ,2*10 cm hoog. Deze fraaie vitragb koopt U nu bij ons per meter niet voor f 6,98 maar voor nog géén vijf gulden per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze hagelwitte loodband filet, 210' cm hoog, n" per me- spaar nu geld uit Een echt blijmakertje dit leuke flesje gevuld met het heerlijk geurende "Scene 70". Eau de toilette. Scene 70, met een lichte parfumering, een leuk kadootje voor iedere gelegen heid. Deze gfote falcon eau de toilette met verstuiver kost nor maal f 6,75 maar nu nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze flacon eau de toilette uee/7 rei. or scnriri. pen. men dat een deel van de conflicten, die voor hen onderwerp van onderhoek zijn geweest, werd veroorzaakt door ongelijkheid. Na de gelijktrekking zal er nog maar één salarisschaal zijn voor het gehele personeel. Als belangrijkste criterium geldt dan het aantal dienstjaren. Het topsalaris zal niet meer bedragen dan het laagste salaris. Bij wijze van com promis met de „ongelijke buitenwe reld" wordt een aantal medewerkers met een lange vooropleiding een aantal extra dienstjaren toegekend. De sub sidiërende en salaris uitbetalende in stanties konden nog wel accepteren dat een wetenschappelijk medewerker minder wilde gaan verdienen, maar dat een typiste zonder middelbare school opleiding volgens dezelfde salarisschaal betaald zou worden, vond men onge- Sommige instanties schijnen nog altijd meer gevoel voor geld dan voor mede menselijkheid te hebben. „Glas in de container" is de slogan, waarmee geprobeerd wordt mensen op te wekken gebruikt glas terug te geven aan de industrie, die dit glas, nadat het fijngestampt is, hergebruikt (recycling). Bij een grootwinkelbedrijf keerde een man vol overgave zijn met flessen en potjes gevulde boodschap pentas leeg in de container. De man stapte vervolgens naar een loketje om statiegeld te ontvangen. De winkelbe diende betaalde natuurlijk geen cent uit. De man werd kwaad, liep rood aan, maar helpen deed dat niet. Hij denkt nu dat recycling oplichting betekent. Een zakkenroller slaat zijn slag Sluipt in de hal Terwijl ik zit te werken Steelt uit mijn stomme overjas Wat ik zo straks Bij 't weggaan wel zal merken Mijn portefeuille blijkt gerold Mijn rijbewijs Mijn geld, al mijn papieren Mijn autosleutels, ook de sleutels Van mijn huis Het heeft geen zin te tieren Verslagen sta ik op de straat Dom naast m'n kar Ik kan er niet mee rijden Bek-afben ik, ik heb gewerkt En nu nog dit Oh dief, heb medelijden Hoe kom ik thuis, per bus, per trein Hoe kom ik terug Waarom moet ik het zijn? Ik geef een schop tegen mijn wagen Ik weet geen raad Ik ben totaal verslagen Oh dief, 'k scheld niet: ellendeling Wel vind ik je Een slappe zwakkeling Man, wees toch flink en. wees toch sterk Toon ruggegraat Ga toch „gewoon"aan 't werk 't Geld groeit ook mij niet op de rug Stuur Steentjeskeiler Zijn papieren terug! Leen de Zwart Wel eens afgevraagd wat een vrij op het boerenerf rondlopende kip zo op een dag naar binnen werkt? Om een paar „gerechten" te noemen: zaadjes, gras, brood, etensresten, paardekeutels, wormen. Toch schijnt het eitje van zo'n kip lekkerder te zijn dan dat van de gekooide eierproducenten. Kan je nagaan wat voor rotzooi ze wel in die opfokkorrels stoppen. Gelezen stelling: „Sinds het paard op het boerenbedrijf is vervangen door de tractor, behoeft de boerenjeugd sexue- le voorlichting". De politie in het Franse stadje Saint Dié probeert een aanrandingszaak op te lossen door een man te zoeken die een stuk van zijn tong kwijt Is. De politie heeft het vermiste deef en zou graag het bijpassende stuk hebben. De man verloor een deel van zijn tong toen hij een kamer van een dienstmleis- je binnensloop en het rpeisje probeerde te zoenen toen ze lag te slapen. Toen ze geschrokken wakker werd, klemde ze haar kaken krampachtig op elkaar en beet een stuk -van de tong van de man af. De aanrander vluchtte maar liet het stukje vlees als bewijsmateriaal Gelezen in kerkelijk informatieblad: Lieve God, Ik heet Robert. Ik wil een broertje. Mijn moeder zei, dat ik het aan vader moest vragen. Mijn vader zei, dat ik het aan u moest vragen. Denkt u dat u het voor elkaar krijgt? Veel succes Robert. Merkwaardige kleine advertentie: J.man i.b.v. krat koele pils, z.k.m. j.vr.- i.b.v. fl. stuk jong bel. Goudse kaas om samen verrukkelijke comb, te vormen. de allernieuwste modellen GOUDEN DAMESHORLOGES MET GOUDEN BAND in prijzen van 187.50 tot 1500.- BINNENWEG 45 ROTTERDAM •paar nu geld uil Hak de knoop doorzet die oude) versleten tas bij de vuil nisman en koop tijdens deze aanbieding een nieuwe! Handige reisdiplomatenkoffer met apart vak voor allerlei pa pieren en riemen voor de kle ding. Deze koffer sluit met 2 ritssluitingen en kan op slot nu in 2 maten. Vanaf vrijdagmorge'n 9 uur ver kopen wij op de parterre deze reisdiplomatenkoffers, in zwart, nu extra voordelig. Wanneer je in het centrum van Rotterdam door de Witte de Withstraat wandelt passeer je een klein winkeltje op nummet 41a waar je aandacht wordt getrokken door de mooie kleurencombinaties van de lampen die in de etalage hangen, gemaakt uit veelkleurige stukjes glas. Het zijn modellen in Jugendstil: lampenkappen met een „rok" en gekartelde randen, kleine lampen met een bloemmotief hangend of op een voet. Op het eerste gezicht doet het denken aan glas-in-lood. Het procédé en het materiaal dat ervoor gebruikt wórdt is wel iets heel anders. „Het zijn lampen uit de tijd van de Jugendstil", vertelt Umit Taskasap, eigenaar van het winkeltje. Vijftig a zestig jaar geleden begon een zekere Tiffany in Amerika met het ontwerpen van deze lampen. De modellen die nu ontworpen worden zijn dus eigenlijk een kopie van die van Tiffany. Wel wordt hetzelfde glas gebruikt. Het beste kun je de lampen vergelijken met de -violen die Stradivarius maakte. Voor een originele Tiffany-lamp moet men' in Amerika 5 a 6.000 dollar neertellen". Umit Taskasap werd geboren in Tur kije. In zijn jeugd ging hij enige keren naar Amerika, waar hij zich op 27-ja- rige leeftijd voorgoed vestigde. Door familie-omstandigheden kwam hij in juli van het vorig jaar naar Nederland, waar hij een maand later zijn winkeltje opende. „Ik wil niet meer terug naar New York", vertëlt Umit, „de levens omstandigheden worden er steeds slechter. Je leeft er erg onrustig. Het drugprobleem en de criminaliteit groeien met de dag". Taskasap heeft jaren op de luchthaven van de KLM in New York gewerkt. Thuis had hij een atelier waar hij als hobby deze lampen maakte. De laatste jaren had hij een eigen studio in New York, waar hij zijn lampen verkocht. Kijk naar Koos Postemain Vara's Klein Uur U op vrijdag 16 februari om 22.00 uur. Ned 1. SOS-kinderdorpen in ontwikkelingslanden De Stichting Nederlandse Vrienden der SOS-Kinderdorpen, waarvan het secre tariaat te Abcoude gevestigd is, brengt gelden bijeen voor de bouw van kin derdorphuizen, voornamelijk in de ontwikkelingslanden. Bovendien wor den zgn. „peetschappen" bemiddeld: een vrijgezel, een echtpaar, club of school aanvaardt het peetschap voor één bepaald kind in een door de peet te kiezen land, door een maandelijks bedrag voor dat kind te betalen. Op deze wijze wordt reeds voor meer dan 900 ouderloze kinderen het levensonderhoud en de opvoeding door Nederlandse peten bekostigd. Thans zijn reeds 73 kinderdorpen be woond, 8 in aanbouw en voor 19 dorpen liggen de plannen gereed. SOS- kinderdorpen zijn vooral ingericht in landen waar natuurrampen (Philippij- nen), armoede (Zuid-Italië, Portugal), kinderverlating, (Midden- en Zuid- Amerika) en oorlog (Korea, Vietnam, India, Nigeria) kindertehuizen nodig maakten. Alle inlichtingen verstrekt gaarne het secretariaat: 't Marktveld 14, Abcou de, telefoon 1302, mevrouw dr. Y. Meier. Met andere woorden De oplossing van de puzzel van vorige week is een uitspraak van Winston Churchill. De grote En gelse staatsman zei: „De men sen struikelen nu en dan over de waarheid, maar de meesten krabbelen meestal haastig over eind en lopen snel door alsof er niets was gebeurd". De puzze laars struikelden kennelijk over de paardesprong, die gemaakt moest worden want het stapel tje oplossingen was niet zo groot als anders. De drie prijs winnaars hebben hun tientje dan ook dubbel en dwars ver diend. Het zijn: A. Theijs, Van Ostadelaan 35b, Schiedam, W. L. Serné, Donkersingel 80, Rotterdam, mevr. H. v. 't Oever, Boekenrode 51, Rotter- De Rotterdamse beeldhouwster Juke van der Wal is in het Trefcentrum (Gen. van der Heijdenstraat 40) een cursus ,,plastiese vormgeving" gestart. Iedere dinsdagvond kunnen belangstel lenden boetseren, bakken en glazuren. De avonden zijn van acht tot tien uur. Berekenen Het vervaardigen van zo'n lamp is een ingewikkeld procédé. Alleen de voor bereiding vergt al vele uren. Taskasap: „Eerst maak ik een model. Elk stukje moet nauwkeurig berekend en met een passer uitgemeten worden. Van elk stukje maak ik dan een patroontje, dat op het glas wordt geplakt waarna het wordt uitgesneden en bijgevijld, Alles moet precies in elkaar passen, want zo ontstaat het model, omdat het glas onbuigzaam is. Om de randen van de verschillende stukjes glas wordt koper strip gelegd, waarna êr een speciaal spaar nu geld uit Dit wekkertje is een echt "Piet je Precies", want iedere morgen wordt U stipt op tijd gewekt door een helder belgerinkel. Een wekker met een leuk ge kleurde wijzerplaat. Dit klokje koopt U nu tijdens deze aan bieding voor nog géén zes gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder dit leuke klokje, waarvan de duidelijke wijzerplaat in diverse moderne kleur- Umit Taskasap werkend aan een Jugendstil-lamp. smeersel overheen gaat, voordat de deeltjes aan elkaar worden gesoldeerd. Voor de vorm gebruik ik een houten mal. Daarna krijgt het geheel een speciaal bad, waardoor het soldeersel weer een koperkleur krijgt, de stukjes glas gaan glanzen en het geheel weerbestendig wordt De „gewoonste" lamp bestaat al uit 100 verschillende stukjes glas, de grootste lampen hebben 400 stukjes of meer. De kleurencombinatie is erg belangrijk. Een lamp moet niet alleen mooi zijn als hij brandt, ook als het daglicht erdoor valt moeten de kleuren goed harmoniëren. Door het glas op een houten bak te leggen, waarin een lamp brandt, kan Taskasap een goede kleurenkeuze maken. Importeren Umit Taskasap: „Het originele glas en de koperstrip zijn alleen in Amerika verkrijgbaar. In Antwerpen is het glas ook wel te koop, maar van een veel mindere kwaliteit en kleur en boven dien is het daar nog duurder ook. Voor een vierkante meter rood glas, dat ik uit New York importeer moet ik f.100,- betalen. Bovendien gaat bij het snijden van de patronen veel glas verlo ren. Op het moment is er geen glas in New York te krijgen. Naast de vele hobbyisten die deze lampen zelf ma ken, zijn er in New York al zo'n 200 winkels die deze Jugendstil-lampen verkopen. Voor lampen die inTMeder- lanfl f.400,- kosten, moeten Ameri kanen al 400 dollar betalen. Ik heb hier ook wel mensen gehad, die ze bij mij kochten en meenamen naar Ameri ka en Canada wegens het grote prijs verschil. Elk ontwerp wordt maar eenmaal ge maakt. Wel kunnen de lampen in opdracht besteld worden. „Wanneer mensen binnenkomen en een bepaald model of motief mooi vinden, maar andere kleuren willen hebben, dan ontwerp ik het zo. Aan sommige lam pen werk ik twee a vier dagen. Er zijn mensen die f.300,- wel wat veel vinden voor een lamp, maar wanneer ik wer kelijk zou doorberekenen dat ik aan een lamp 25 uur gewerkt heb, zou dit onbetaalbaar worden voor de mensen. In de winkel hangen ook olieverf doeken van Aswintha Comipandeur, die in kleur vaak mooi overeenkomen met de Jugendstil-lampen. Umit Tas kasap voelt zich hier gelukkig. „Omdat ik vrij ben en eigen baas. Ik open de, winkel 's morgens om 10 uur, omdat ik 's nachts vaak tot één of twee uur werk. Omdat ik in dezelfde ruimte leef, waarin ik werk, kan ik mijn kosten voor levensonderhpud laag hou den. Dat ik alleen Engels spreek, is voor de mensen die in de winkel komen niet zo'n bezwaar. Maar ik probeer wel Nederlands te leren". Umit Taskasap is een artiest in zijn vak. Dat hij enige maanden op glas moet wachten vindt hij niet zo erg. Voorlopig heeft hij nog voorraad ge- Hanny Vroegh. De laatste weken beleven we weer eens een valuta-crisis. De Amerikaanse dollar schijnt telkens opnieuw onrust te veroorzaken op het monetaire vlak. Wanneer zoiets aam de hand is zien we varf alle kanten deftige geld-mannen zich naar hoofdsteden en conferentie-oorden spoeden om de moeilijkheden te bespreken en het hoofd te bieden. De grote dreiging die daarbij altijd weer om de hoek schijnt te fomen is die van ieder op z'n eigen houtje", wat neerkomt op verhoogde invoerrechten en tolmuren. Wie wat ouder is herinnert zich de ellende daarvan uit de jaren dertig. Dat moeten we niet weer hebben. De herinnering aan een steeds dieper ingrijpend werkloosheidsprobleem is voor velen aan die begrippen van invoerrechten en tolmuren verbonden. Met het levensgrote gevaar - een kat in 't nauw maakt rare sprongen - dat er net als in de dertiger jaren ook opnieuw conflicten onstaan, onhoudbare situaties voor bepaalde volken en staten, het zich bewapenen omdat de ander het ook doet, het gekuip van de wapenfabrikanten op de achtergrond en alles wat er bij een dergelijke paniektoestand hoort. Het schijnt heel belangrijk voor ons geld te-, zijn dat het zijn waarde behoudt. Maar is dat niet voor veel meer zaken heel belangrijk? Zijn wij tegenwoordig niet bezig alles zo op z'n waarde door te lichten dat er gevaren dreigenUiteraard is het een bijzonder nuttige bezigheid om alles wat een mens doet van vragen te omringen. Weinig is vanzelf goed. Wij behoren niet tot de bewonderaars van „de natuur", die vaak beweren dat je alles maar op z'n beloop moet laten, want „de groei der dingen houd je toch niet tegen, het zit in „de natuur"'. Wij zijn geen mensen om zonder handelen toe te zien. Maar wat doen we dan? En waarom doen we het en waarom doen we het zo en niet anders? Dan zijn de vragen waarmee we fe maken hebben. En daarachter liggen de vragen naar de waarden, naar de valuta's van ons mensenleven. Die valuta's zijn al enige tijd in de crisis. Ik noem er maar een paar. Het huwelijk, de waarde van de enkeling tegenover de massa, de waarde van het recht in onze samenleving, de waarde van geloof en godsdienst, de waarde van de gelijkheid van alle mensen voor wet en recht. Het zou wel eens kunnen blijken dat deze waarden nog belangrijker zijn dan die van de dollar, de gulden en de mark. Over de waarde van die munteenheden kunnen wij zelf vaak weinig meebeslissen. Monetaire vraagstukken bestuderen en oplossen is niet ieders werk. Maar over die andere waarden wordt onze mening wel degelijk gevraagd. Op allerlei manieren komen die aan de orde. In de pers, over radio en voor de TV. Maar wat verhindert ons om er ook zelf, in groepsverband, mee bezig te zijn? Veel mensen vergapen zich voor de TV aan gesprekken van anderen, zitten zich over allerlei verkondigde standpunten op te winden of stemmen ermee in, maar veel nuttiger is het natuurlijk om er zelf bij. betrokken te zijn. U moet eens uitkijken in uw Huurt of er niet door een 'kerk of door weet ik wat voor vereniging zulke gespreksgroepen rondom bepaalde onderwerpen worden georga niseerd. Dan kunt u zelf meedoen. Want u bent zelf ook een waarde die mee speelt. Ook uw eigen valuta is vandaag in 't geding. Visserman. spaar nu geld uit Een kolfje naar de hand van onze amateur-kwekersdit groeikasje, waarin nu reeds de voorjaarsplanten opgekweekt kunnen worden. Groeikasje van blauw/grijs plas tic met glasheldere kap én 24 turfpotjes. Ideaal Om in de ka mer voor te zaaien, om kleine stekkerf op te kweken of om op hét balkon of in het keuken raam een kruidentuintje aan te leggen. Dit groei /bloeikasje, kompleet met turfpotjes (waarin U de plant laat staan, dus geen over- plantschok), koopt U nu voor nog géén drie gulden. met 24 turfpotjes Vanaf vrijdagmorgen 9 u kopen wij in ons t 2e etage, deze groeikasjes, om nu reeds de voorjaarsplanten op te kweken, kompleet met 24 turfpotjes, afme tingen 36 x x 10 cm Extra turfpotjes: per 24 stuks f 1,40 per 120 stuks f 5,25 Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 9