f 1: asaü 29.50 tekker 49 98 Yfïmmmimi - „MET EEN LACH EN EEN TRAAN" PflIrllilllllllIJ iff et De Havenloods naar Rijn en Moezel Gees Berger veertig jaar in verpleging DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 8-507 bezuinigen op de hospitalen voor de veteranen waardoor ettelijke moesten worden gesloten. Kortom: de politicus Nixon blijft een klassieke oplichter. Zoals men op het blauwe schermpje heeft kunnen zien en in de bladen heeft kunnen lezen, wordt in de USA letterlijk de rode loper uitgelegd bij de terugkeer van Amerikaanse krijgsge vangenen ,uit Vietnam. De heer Nixon heeft daarbij weer zijn bekende holle, snorkende verhalen gehouden over het „heldendom" van deze arme, gemani puleerde jongens. Met de hand op het hart, weet u wel. Allemaal tot daaraan toe. Maar wat deze Nixon constant onverdraaglijk maakt, is de platvloerse dubbelzinnig heid die hem bij alles aankleeft. De vent is en blijft een onbetrouwbare handelsreiziger van wie je inderdaad beter geen tweedehands auto kunt kopen. Dat schijnt-ie zelf ook te zien, want de teruggekeerde jongens mogen een jaar lang kosteloos in een nieuwe Ford rijden. Er zullen nogal wat mensen zijn die, „geïnformeerd" door één of andere kletskrant, niet meer weten dan dit gegeven van dat bruikleen-Ford-blik en dat nog aardig vinden ook. Voor hen doet Tom Wicker, de politieke com mentator van de New York Times, dan even uit de doeken wat Nixon werke lijk doet voor de jongens: geen medewerking voor extra hulp aan de 60.000 a 100.000 Amerikaanse jongens die als druggebruiker terug kwamen; een miljard dollar besnoeien op de begroting voor werkgelegenheid, waar van 60.000 Vietnam-veteranen hadden kunnen profiteren (werkloosheid on der hen is dubbel zo groot als het gemiddelde cijfer); bezuinigen op of het totaal laten afweten van hulp bij vakopleidingen, verder onderwijs enz. (hetgeen wél was beloofd); spaar nu geld uit Koopt U altijd wit ondergoed omdat het 't voordeligst is? Dan is dat probleem nu van de baan, want bij ons koopt U ge kleurde herenslips voor de prijs van een witte. Katoenen herenslips in diverse kleuren en in de maten 4 t/m 7. Deze slips koopt U nu tijdens deze aanbieding voor nog géén twee gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze katoenen herenslips in diverse spaar nu geld uit Een pracht van een aanwinst voor Uw interieur deze fraaie vloerlamp op keramieken voet. Dekoratieve vloerlamp op een mooie keramieken voet in ge mêleerd bruin. De struktuur- stoffen kap (85 cm) in de kleu ren oranje/groen en bruin heeft een bloemtakmotief. De lamp heeft een totale hoogte van 134 cm en kost nu nog géén vijf tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze dekoratieve vloerlamp op kera mieken voet, nu kompleet met snoer en mmmmm Géén tel. of schrift, best. Van adviseurs van de Amerikaanse president moet men ook niet veel verwachten. Meneer Kissinger verkocht onlangs dit in een interview over de Vietnamese oorlog: „Vergeet niet, dat we die oorlog begonnen om te voorko men dat het Noorden het Zuiden zou opslokken, om het Zuiden in staat te stellen zijn grondgebied te behouden. Daarmee bedoel ik natuurlijk niet, dat we geen ander doel hadden. Het ging ook om nog meer. Zou zo'n vent nou denken dat we hier niets weten van b.v. de Pentagon Papers, waaruit het ons bekend is dat hij gewoon staat te liegen in de eerste zin en dat we voor de rest niet in de smiezen hebben dat het vooral om die paar dingen meer ging? Emiel VANDEVELDE HIER HAD OOK UW ANNONCE KUNNEN STAAN Victor VAN RIEL Het zal niemand verbazen dat hógere ambtenaren tegen enige inkomensni vellering zijn. Het zal ook niemand bevreemden dat je de standpunten van de hoger gesalarieerden altijd uitvoerig kunt lezen in Elsevier, die z'n hele bestaan aan hen dankt. De hogere beambten zeggen in dit blad: „Er moet een bepaalde relatie blijven tussen prestatie en inkomen. Je kunt niet eindeloos door nivelleren. Arie Groenevelt nivelleert toch ook niet met zijn secretaresse? Merkwaardige uitspraak van lieden die anders altijd zo nauwkeurig zijn en waarvan velen - vaak om volstrekt onduidelijke redenen aanzienlijk meer verdienen dan Arie Groenevelt (dat zal Arie overigens een rotzorg wezen). En een ieder die een ambtelij ke loonschaal ziet oplopen van b.v. 500 gulden per maand tot 5000 per maand, heeft nou niet direct de indruk dat men al „eindeloos aan het nivelle- Ook nu worden er geloofsbelijdenissen géschreven. Dit is er één van Robert Adolfs: „Ik geloof in de mens, en in een wereld, waarin het voor de hele mensheid goed is om te leven; en dat het onze taak is om zulk een wereld te scheppen. Ik geloof in gelijke rechten voor alle mensen, in liefde, gerechtigheid, vergeving en Dit geloof is pas geloof als het daad Ik word hiertoe geïnspireerd omdat ik geloof in Jezus van Nazareth; ik wil mijn leven op Hem oriënteren. Aldus geloof ik opgenomen te worden in de geheimzinnige relatie met dege- die Hij ,,zijn vader" noemde. Mijn geloof zal er nooit toe leiden aanspraak te maken op exclusiviteit. Ik zal samen met anderen werken voor een betere wereld, maar dat alles is nederigheid, mijn kruis dragend iedere dag. En ik geloof in de verrijzenis, wat het ook moge betekenen. Woedende Surinaamse huisvrouwen hebben in Paramaribo leden van de oproerpolitie met urine overgoten. De politiemannen die enkele betogers had den achtervolgd tot in de Maagden straat werden vanaf de'balkons met emmers en'potten urine bekogeld. „De penetrante geur deed de agenten snel uit de straat verdwijnen", aldus het Paramaribose dagblad De Vrije Stem. Om pis-nijdig over te worden. Bijdragen: Anne Hoeksema Hanny Vroegh Hanneke Schreurs Redactie: Jan Rietveld In Zwitserland is een rel uitgebroken, nadat B. W. van Genèvé de sjah van Perzië toesemming hebben gegeven gouden medailles te schenken aan 700 politie-mannen, die hem vorig jaar beschermd hebben tegen woedende demonstranten. Zeven hoge politie-be- ambten kregen bovendien een Perzisch Wat denk je na zo'n bericht? Dat de sjah in zijn eigen-land voor zijn be schermelingen maar eens wat guller moest worden. Dat gesjacher moet maar eens uit zijn. Zo is het toch of denkt u: „Jammer dit was geen stuk- kie om over te lachen? De rode frisse mond is opnieuw het symbool geworden van het teruggevon den uitgesproken vrouwelijke. De mond wordt het middelpunt waarop alle blikken zullen blijven rusten. Deze lente wordt zij de onbetwiste favoriet en geeft zij een schitterende noot aan de nieuwe make-up, tenminste als we Jeanne Gatineau moeten geloven! Zondagmiddag zijn een agent en een huisarts in Amsterdam in het water van de Postjeskade gesprongen om de zevenjarige Robbie de Vries van de verdrinkingsdood te redden. Dat is, God zij dank, gelukt. Dit gebeurde onder de ogen van tien tallen Amsterdammers die bij de komst van de politieman en de dokter al stonden toe te kijken hoe het jongetje probeerde boven water te blijven, zonder dat iemand van hen probeerde hem eruit te halen. Het devies van de hoofdstad luidt nog steeds: heldhaftig, vastberaden, barm- „De duurste STEREO HIJ-FIJ' Zo sprak de maniak tot mij, terwijl de klank de kamer vulde „Heb ik, 't kost zevenduizend gulden" „Ga daar maar zitten," zei de man Daar op die kruk, het kruispunt van 't Geluid dat uit zes boxen op je afkomt, ogen dicht, let op! Hoog hoor je aan je rechterkant Laag komt van links, het is frappant 't is wonderlijk, ik zeg altijd 't is d'absolute werkelijkheid 't is 't laatste snufje van dees tijd je ondergaat de werkelijkheid Alsof j'in de concertzaal zit Nee, blijf nou zitten waar je zit. 't is mooi, zei ik een beetje mat Maar 'k wou weer zitten waar ik zat Ik luister graag, ik ken het stuk Doch moet dat nou, hier op die kruk? Waarop de vent mij scherp verweet Ach man, aan jou is 't niet besteed! Ik ook niet mis vroeg, was jij ooit op een concert? Hij zei: Nee, nooit! Concerten dat is duur gedoe Daarom ga ik daar nooit naar toe En wees nou stil, luister naar dit! Alsof je in de concertzaal zit-. Ik dankte de maniakale statuszoeker - zevenduizend piek - voor zijn muziek en ging dubbend naar huis. Leen de Zwart. spaar nu geld uit Of Uw ramen nu één meter hoog zijn of 3 meter hoog deze raamwisser klaart 'tUw ra men zijn in 'n wip glanzend schoon. Vederlichte raamwisser in een solide uitvoering met een nieuw uitschuifsysteem. Deze raam wisser met afneembaar kop stuk (dus ook als handwisser te gebruiken), met een werkhoog- te tot ong. 3 meter, koopt U nu voor nog lang géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze vederlichte raamwisser in een solide uitvoering (165 m. lang), Reserve kopstuk f 2,50 Géén tel. of sch Tentoonstelling foto's uit Sowjet-Unie Tot en met 29 april herbergt het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam de fototentoonstelling „De U.S.S.R. in deze tijd". Deze ten toonstelling bestaat uit een zestigtal bekroonde foto's die in de jaren 1971 en 1972 zijn gemaakt en uit alle delen van de Sowjet-Unie afkomstig zijn. De foto's vormen als het ware een inlei ding in beelden tot de expositie „Volkskunst uit Sowjet-Armenië" die vrijdag 9 februari is geopend. Beide tentoonstellingen zijn tot stand gekomen dank zij de Vereniging Ne derland-U.S.S.R., ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de U.S.S.R. en het vijftigjarig bestaan van de Ver eniging Nederland-U.S.S.R., eind vorig Met andere woorden Grote moeilijkheden heeft de puzzel van de dinsdagkrant van vorige week niet opgeleverd. De meeste puzzelaars hadden de oplossing goed, zodat na drie maal graaien de winnaars uit de stapel te voorschijn kwamen. De oplossing luidde „Gemeen schap Kolen en Staal". De drie tientjes gaan naar A. D. Draak- Liefaard, Verbruggestraat 2, 's Gravendeel; E. Jeltsema- Schaap, Hemmingwayplaats 236, Rotterdam-14; mej. J. G. Remmig, Jan van Avennesstraat 51a, Rotterdam-3. Het prijzen geld wordt u te zijner tijd toe gezonden. De Havenloods organiseert van 28 april tot en met één mei voor de lezers een geheel verzorgde reis naar Rijn en Moezel. Tijdens de reis zal worden gelogeerd in het eerste klas hotel Bellevue in Boppard. Hotel Bellevue ligt aan de Rijnpromenade van Boppard, ook wel de parel van de Rijn genoemd. Tijdens deze reis zal een boottocht op de Rijn worden gemaakt, terwijl diverse rondritten de Lorelei, het Taunusgebergte, de Hunrück, het Moezeldal en Cochem zullen laten zien. Het volledige programma luidt als le dag: Vertrek om 8.15 uur vanaf de Westblaak (t.o. Cinerama) via Den Bosch, Eindhoven (koffiepauze) en Weert naar Heerlen, waar in het Grand, Hotel een uitgebreide koffietafel ge-' reed staat. Na deze lunch via Aken en Bonn naar Bad Godesberg waar de Rijnoever wordt bereikt. De verdere route loopt geheel langs de Rijn, thee pauze in Andernach en vervolgens via Koblenz naar het prachtige hotel in Boppard; aankomst ca. 17 uur. Diner in hotel en 's avonds vrij. 2e dag: 's Ochtends ontbijt in het hotel. Om 10 uur per luxe Rijnboot stroomopwaarts naar het plaatsje St. Goarshausen. In dit plaatsje staat de touring-car te wachten om naar de top van de Patersberg te rijden, vanwaar men een magnifiek en sprookjesachtig uitzicht heeft op de Rijn en de Lorelei. Op deze Patersberg staat ook het kosmotel Lorelei waar een warme lunch zal worden gebruikt. Hierna gaat de tocht dwars door het Taunusgeberg te met zijn prachtig natuurschoon naar het stadje Schlangenbad, waar men een uur de gelegenheid krijgt het plaatsje nader te leren kennen. Hierna terug, diner in hotel en 's avonds vrij. 3e dag: 's morgens vrij. Na de lunch om 14 uur vertrek voor een tocht door de Hunsrück en het Moezeldal. Tijdens deze tocht wordt een bezoek gebracht aan het bekende Cochem. Diner 's avonds in het hotel en hierna weer 4e dag: Vertrek na het ontbijt om 9.15 uur naar Koblenz (koffiepauze), Sinzig, Bad Neueahr naar het Ahrdal. Midden in het Ahrdal staat in het pittoreske restaurant „Zur bunten Kuh" een uitgebreide koffietafel op ons te wachten. Na deze koffiepauze rijden wij verder door het Ahrdal naar Bonn. Na Bonn rijden wij via Keulen naar Arnhem, waar in hotel „Haar huis" het afscheidsdiner gereed staat. Hierna vertrekken wij naar Rotterdam waar we circa 22 uur zullen arriveren. Deze vierdaagse Rijnreis kost f 225,- per persoon; éénpersoonskamer f 17,50 toeslag. Op de volgende adressen kan worden geboekt: Op ons hoofdkantoor Prins Hendrikka de 14, tel. 010- 132170. Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoog straat 122, tel. 010- 341071; Krimpen aan den IJssel, Weteringsingel 9, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Magazijn De Bokser, de heer Hanselman, Zwaans hals 245b; Boekhandel Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84; Boekhandel Bok horst, Vierambachtsstraat 109, Boek handel Bokhorst, Peppelweg 128, Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: Boekhandel Hanou, Hoogstraat 50. In Capelle aan den IJssel, Boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. 's Heren zegen op u daalik iel meteen in,Manus Pn ik zongen samen een duetHij glorieerde, zijn gezicht glansde, het mijne gloeide van schaamte. De dominee ging lakoniek verder met zijn preek, maar later kreeg ik van hem een ernstige vermaningik moest de gelijkenis van de wijze en de dwaze maagden maar eens lezen. Ik was te kort geschoten, zei hij. Ik voelde me kriegelig worden. Wat begreep die man van ons werk, van ons. ploeteren en van onze moeilijkheden. Wij konden niet-' verdwijnen wanneer patiënten een agressieve bui kregeri en erop lossloegen. Maar als je op was van de slaap en in de kerk je ogen niet kon open houden, kreeg je op jé INWIKKELING Voor een goede opleiding was het noodzakelijk dat er in; verschillende paviljoenen gewerkt werd en Gees Bergers- belandde op de afdeling „onrustige vrouwen", die kleine; ramen had en donkere vloeren. Was er met een vrouw** geen huis te houden, dan werd haar een inwikkeling* gegeven door Qp haar bed een wollen deken te leggen en daarop een in warm water gedoopt en uitgewrongen? laken. De ontklede vrouw werd hier dan ingewikkeld en de wollen deken werd dichtgenaaid, alleen het hoofd" werd vrijgelaten. Dit had meestal een kalmerende uitwer king. Regelmatig werd zo'n vrouw gecontroleerd. Soms moest er op de deur worden gebonsd voor hulp. Daarbij^ kregen ze ook weieens hulp van Neeltje, die altijd honger', had en zwanger was van 23 babies tegelijk. Dat had de-] duivel haar gelapt. Neeltje noemde Gees nooit zuster,, maar altijd hoerige Lientje, dochter van een kroegbaas. Samen met haar beste vriendin Lies, rolde Gees Berger door alle examens. „Ons leven was niet gemakkelijk,-] maar er waren lichtpuntjes. Na ons eerste examén deden]! we botje bij botje, kochten een fles limonadesiroop en-*-] een zak koekjes en maakten er een fijn feest van. Als er een patiënt ontslagen kon worden, leefden we mee. Maar er was ook het verdriet wanneer er iemand stierf, zoals]- het oude opoetje, waaraan ik zo gehecht was en die bij haar dood weer helder van geest werd en fluisterde:,. „Maar nu mag ik naar huis". Brokstukken van een lied schoten in mijn gedachte „Voor haar nu geen leed meer,] geen zorgVader had eens gezegd: het is van groot belang hoe wij door dit leven heenkomen, maar hoe we - het verlaten is van het hoogste belang. OUWE GOZERD Zuster Gees Berger. „Ik moest en zou verpleegster worden en had gesollici teerd bij een inrichting voor geesteszieken. Die hadden de meeste hulp nodig, vond ik. Moeder was er tegen geweest. Je hebt het thuis toch goed, zei ze. Wat moest zo'n kind van achttien jaar nu tussen zulke mensen? Ja, zelf wist ik dat eigenlijk ook niet. Mijn vriendinnen vonden het allemaal maar niks en hoopten dat mijn aanstelling bij de inrichting niet door zou gaan. Stel je voor, ik wilde mensen helpen die „gek" waren! Ze vonden het een griezelig gedoe. Maar het zo vurig begeerde bericht was gekomen: ik*kon op I december beginnen In haar boek „Met een lach en een traan" vertelt Gees Berger haar ervaringen van 40 jaar verpleging. Jaren, dip zij doorbracht in een psychiatrische inrichting, diverse ziekenhuizen, als verpleegster in- de wijk en in Neder- lands-Indië. Een tijd waarin zij veel ellende en narigheid meemaakte, maar die zij door haar optimistisch karakter en haar groot gevoel voor humor naar de achtergrond laat verdwijnen. Vooral haar relaas over de psychiatrische inrichting, waar zij haar eerste opleiding kreeg, is erg boeiend. In de inrichting kreeg Gees Berger bij andere verpleeg sters een kamer in de „kippenhemel", een benaming voor de zolder. De eerste tijd bestond haar dagelijks werk alleen uit schrobben en dweilen, met als slotakkoord het scheppen van vier grote kitten kolen voor het keukenfor nuis. Later mocht zij op zaal eten rondbrengen en patiënten voeren. Tussendoor moest er nog gestudeerd worden. De aanschaf van de boeken ging dan nog eens van het salaris af, dat honderd gulden per jaar bedroeg. Langzaamaan verdween ook haar angst om op de mannenafdeling te werken. Ze wende aan de mensen. „Daar was die oude heer, eens een gevierd professor, nu een groot kind, maar toch in wezen- heer gebleven. Wat was hij aandoenlijk, als hij in zwarte jas en hoge hoed over de zaal stapte. En dan de „zeekapitein", die alle zeeën bevaren had en die verhalen vertelde waarbij je de haren te berge rezen of je een lachstuip bezorgden. Hij sprak in zeemanstermen en kon bulderen als een scheeps- kanon, maar zou geen vlieg kwaad doen. Boer Verhagen was een querulant, had zijn halve vermogen verspeeld aan alle mogelijke processen. Telkens weer ontdekte hij dat één of andere buurman herp een stuk grond, een pad of hek ontfutseld had en dan maar weer procederen. Tot hij op een nacht een stuk van een varkenskot had afgebro ken, waardoor alle varkens het dorp waren ingelopen. Kreeg hij zijn zin niet, dan gedroeg hij zich als een baby, moest gevoed, gewassen en verschoond" worden". DUET De dagen of nachten die de verpleegsters moesten maken, waren lang. ,,Na één zo'n nachtdienst, die we de kermisnacht noemden, was ik dankbaar toen het acht uur was. Maar dan kwam de kerkdienst nog. Ik schoof in een hoekje achter een pilaar, speciaal voor de nachtzuster. Manus, die zich de Trooster en de Heilige Geest noemde, zat als gewoonlijk naast me. Langzaam, maar zeker zakte ik af. Plotseling hoorde ik zingen luid en duidelijk: „Dat De dominee voelde zich op „onrust" nooit erg op zijn gemak. Was het te rumoerig dan stelde hij zijn bezoek uit. Zo kon het gebeuren dat Riekie, die jarenlang met haar man achter het straatorgel had gesjouwd, op me kwam toespringen als ik met hem de zaal op kwam en,* schreeuwde: „Hé slet, wat moet jij met die ouwe gozerd, ik zal je vanavond de poten breken en 'k zal je ogen uit je kop krabben als je die meid niet subiet laat schieten". Dominee werd bleek en liep-weg. Op een zondag sloeg Marie toe als vergelding, omdat er een rapport over haar was opgemaakt nadat zij een inwikkeling had gekregen. Voor ik me kon omdraaien- werd ik vastgegrepen en vakkundig gevloerd. Marie had deze handeling goed afgekeken. Maar ze bracht er een wijziging in. Ik werd aan mijn haren beetgepakt en zij begon me over de grond te slepen. Er werd hulp gehaald. De pijn was verschrikkelijk, maar de angst nog erger., Toen deed één van de zusters iets wat ze nooit of te nimmer zouden doen. Ze sloeg met haar zware sleutel op de handen van Marie tot het bloed eruit kwam. Ik was nog bij bewustzijn maar het scheelde niet'veel. De rauwe plekken op mijn hoofd deden veel pijn, maar ik was dankbaar'dat ik nog leefde. Dankzij Marie draag ik echter nu een pruik". Toen grëep de griepepidemie om zich heen. Velen bezweken, waaronder Gees' vriendin Lies, die pas nog gezegd had dat zij zo graag op het kleine kerkhof bij het. dorp begraven zou willen worden wanneer ze later stierf. Gees haalde kort daarop het „zwarte kruis", maar de blijdschap bleef achterwege door het verlies van haar vriendin. Later sloot zij een hechte vriendschap met zuster Fien Zuidam. Samen met haar besloot zij naar een ander ziekenhuis te gaan. Op naar de volgende mijlpaal: het „witte kruis". Daarna volgde het zilveren ooievaartje'en toen zij de wijk ingingen, het diploma voor l.b.c. en zuigelingenzorg. ONTREDDERD In de oorlogstijd, waarin zij dag en nacht bezig waren met het helpen van zieken en gewonden, werden de spanningen voor Fien teveel. Zij stierf. „Toen het voorbij was, was ik versuft, totaal ontredderd. Bijna 30 jaar hadden wij samengewerkt, gewoond, vaak geleden en gestreden. Gehoopt op een rustige levensavond na ons drukke leven. Ik kon het niet geloven dat het allemaal vooFbij was, voelde met plots oud en moe, verschrikkelijk Op een oproep van prinses Juliana, die gericht was tot verpleegsters om zich te melden voor uitzending naar Nederlands-Indië reageerde Gees Berger. Teruggekeerd na enige jaren in Nederland, hielp zij met groot enthousias me met de oprichting van een huis voor imbeciele meisjes. Toen,nam zij afscheid van het werk dat haar zo lief was, nadat zij haar opvolgster had ingewerkt. „Dankbaar dat ik het had kunnen en mogen doen, begon ik aan de laatste etappe van mijn leven. De laatste mijlpaal was gepasseerd, nu rest mij nog het einddoel". Eén onopgesmukt, menselijk boek. Hanny Vroegh „Met een lach en een traan van Gees Berger is uitgege ven door Bosch Keuning N. V. in Baarn; de prijs be draagt f9,50. spaar nu geld uit De normale prijs van deze deo dorant is f 7,50, de fabrikant brengt 'm voor een introduktie- prijs van f 5,95, maar wij ver kopen 'm voor slechts f 3,95. Supergrote spraybus 8x4 deo dorant in de nieuwe geur lime. Deze bus koopt U voor een extra lage aanbiedingsprijs. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze extra grote bus 8x4 deodorant in de nieuwe geur time. Duits ingenieur ontwikkelt nieuw middel voor oliebestrijding De Westduitse ingenieur Werner Fül- ling heeft - overigens niet als eerste een middel ontwikkeld om olie op water te bestrijden. De chemicus is begonnen met de produktie van een witte stof van kunstvlokken die uitge strooid of gespoten op water olieresten volledig absorbeert. De vlokken nemen 22 tot 28 maal hun eigen gewicht aan olie op. Het middel, Wefu 77 geheten, kan alleen geen ruwe olie opnemen. Fülling werkt nog aan een variant die geschikt is voor het opnemen van dikke olie. Wefu 77 zou uitgestrooid op het water nauwelijks schadelijk zijn voor het milieu en ook bij verbranding (na gebruik) zou de lucht niet vervuild worden. Wefu 77 wordt sinds kort in Nederland in de handel gebracht door Verdugt Agents in Zeist. De prijs van een zak van 250 liter is f. 53,50. Deze hoeveel heid is genoeg voor het verwijderen van 140 tot 160 liter olie uit het water. Het middel is in de buitenlucht op te slaan en erg gemakkelijk te vervoeren, een zak van 250 liter weegt nog geen vijf kilo. In Italië wordt Wefu 77 al gebruikt door fabrieken die oliefesten uit het afvalwater verwijderen voordat dat ge loosd wordt. In Nederland zou vooral de overheid een belangrijke afnemer van Füllings produkt kunnen worden. Volgens importeur Verdugt is de moei lijkheid echter dat verschillende over- heidstakken, zoals havendienst en brandweer, de aanschaf op elkaar af schuiven. Ingenieur Fülling heeft het wat dat betreft gemakkelijker in Duits land waar speciale oliebestrijdingsdien sten zijn afnemers zijn. in ae Keiaer aeze Géén tel. of schrift, best. Geef Uw kleren de ruimte in deze fraaie hangkast en ze ko- men er zonder kreukels uit. Deze ruime hangkast in een fraai - bloemmotief sluit met 2 ritsen, afm. 140x75x40 cm. Nu koopt U deze kast voor nog géén drie

De Havenloods | 1973 | | pagina 11