Oude woningbestand, voor zover mogelijk, behouden Baraga terlenka vensterranden voor minder dan de halve prijs 2450 POLITIE-INSPECTEUR KALMA IN RIJNMONDRAAD Ik baseer me op de pnjswijzer van de Commissie Stadsontwikkeling: T.V. DEFEKT Salon van de Maassteden voor kunstenaars in Rijnmondgebied HH DE KLERK DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 8-510 spaar nu geld uit 99 Bouwe Dirk Kalma (48) is sinds kort benoemd tot lid van de Rijnmondraad. Hij is lid van de PSP en zegt met vreugde het moment tegemoet te zien, waarop hij als éénmansfractie de „radicaal socialistische opvattingen" van zijn partij in de Rijnmondraad kan gaan verdedigen, gelijk ook zijn voorgangster, de arts en fysiotherapeute mevrouw J. H. Gerding-Eggink uit Schiedam gewoon was te doen. Kalma is ook hoofdinspecteur bij de Rotterdamse ge meentepolitie. De PSP en een dienstverband bij de politie. Geen alledaagse combinatie. Kalma heeft het dan ook vaker mogen uitleggen: „Men moet je niet teveel in een functie willen vastpennen. Ik voel me niet minder werknemer dan ieder ander. Toevallig ben ik dan werknemer bij de gemeentepolitie Rotterdam". Dat verklaart anders nog niet, dat zijn politieke overtui ging zo'n schaars artikel is binnen de gelederen van het geüniformeerde gezag. Kalma: „Het is gewoon waar, dat het je carrière frustreert als je bij de politie een politieke betrokkenheid etaleert. Daarom doen of zeggen velen bij de politie niet wat ze denken. Mijn absolute uitgangspunt is dan ook, dat mijn loopbaan voor mij een betrekkelijke zaak is". Wal gaat u dat aan Mevrouw (Ien) Kalma knikt instemmend. „Als je", vult ze droogjes aan, „dan van politieke betrokkenheid maar linkse politieke betrokkenheid maakt. Want dat is toeval lig wel het verschil". Ze kan het weten. Niet alleen omdat ze bij menige linksgerichte demonstratie aan de zijde van haar man meeliep en dan het genoegen mocht smaken ijverige politiefotografen als volgt te woord te staan: „Van welke krant bent u? Antwoord: „Wat gaat u dat aan? Maar ook omdat ze toevallig de dochter is van de voor-vorige hoofdcommissaris van politie te Rotterdam: de heer Staal. Kalma: „Het is ontstellend, maar waar, dat weet je nu eenmaal. Links gerichte jongeren worden anders bekeken dan bijvoorbeeld de knapen van de antirevolutionaire jongelingsvereniging". Kalma is Fries van geboorte. Zijn wieg stond in Beetster- zwaag (gem. Opsterland), waar zijn vader vrijzinnig hervormd predikant was. Kalma sr. was bovendien pacifist, al heeft Kalma jr. dat niet bewust meegemaakt. 5. Het gezin vertrok De oorlog kwam. Kalma was afwisselend ondergedoken of aktief in het verzet. Tijd genoeg in ieder geval om na te denken en te lezen over zijn ideale wereldbeeld. En aan de hand van o.a. K. Marx werd dat het socialisme. De hoofdinspecteur zegt dan ook: „Ik baseer me op de klassestrijd". Als een haas gevlucht Onmiddellijk na de oorlog kwam hij in dienst terecht. Werd ingedeeld bij een groep, die zou worden uitgezon den naar Indië. Kalma: „Veertien dagen heb ik het er uitgehouden. Toen ben ik als een haas gevlucht. Dat was me een stupide gedoe, onvoorstelbaar! En dan die politieke indoctrinatie vanwij gaan de bevolking bevrij den en zo. Ik vond gewoon dat de leden van de Indonesische republikeinse regering de enige waren die het gezag daar konden vertegenwoordigen". Vervolgens viel zijn oog op een advertentie van de Rotterdamse gemeentepolitie, waar men om adjunkt- inspecteurs verlegen zat. Kalma: „Ik dacht er niet al teveel bij na, ik deed het gewoon omdat ik iets moest gaan doen tenslotte. Als ik het nog eens over mocht doen, dan zou ik het niet weer doen, dat staat wel vast. Wat? Iets in de sociologische sfeer, liefst in een vrij beroep". Hij leerde er in ieder geval zijn vrouw kennen, die - na enige tijd bij de opsporingsdienst voor politieke delin- kwenten te hebben gezeten - ook wel eens de politie in de praktijk wilde proberen. Ze volgde daarom de inspecteursopleiding, maar hield er al gauw mee op. Ze zegt: „Ik was thuis met politie overvoerd. Ik had aan het eind van de oorlog gevangen gezeten en dus lange tijd niets gedaan. Daarom wilde ik niet gaan studeren of zo, maar meteen iets doen, aan het werk". Geen onaardig vak Politie betekent voor haar nog altijd „geen onaardig vak", maar ze moet wel erg lachen om de advertenties, waarin jonge dames rechtvaardigen, dat ze met een smeris gaan trouwen. Het fenomeen „politievrouw" bestaat dus niet voor haar? Ze vindt: „Ik ken wel vrouwen van Kalma en echtgenote:Linkse politieke betrokkenheid frustreert carrière bij politie collega's, die er veel meer in zien dan ik. De weten ook alles over rangen en zo. Volgen alles precies (Kalma, tussendoor: „Vooral het versterf, ja..."). Dat heb ik niet, maar dat komt natuurlijk ook omdat ik van huis uit altijd ermee ben geconfronteerd. Politie is voor mij niets bijzonders". Verstikkende elementen Kalma werd aan het eind van de zestiger jaren lid van de PSP. Tevoren was hij betrokken geweest bij de vredesbe weging De Derde Weg. Hij zegt nu: „De Derde Weg, dat was toch een verdomd goeie naam. Tja, het was de tijd van de hysterische communistenvreterij. Wat je nu nog kan waarnemen in mensen als Van Riel, dat is voor mij een professionele communistenjager. Ik ben lid geworden van de PSP omdat die het meest met mijn ideeën overeenstemt en omdat ik geloof dat je niet de mogelijk heid verloren moet laten gaan om gebundeld naar voren te komen. Macht is onontbeerlijk als je iets aan de bestaande situatie wil doen". Hij is overtuigd voorstander van het verschijnsel buiten parlementaire actie, omdat in het huidig functioneren van de democratie zoveel „verstikkende elementen" zitten. Zegt: „Kijk alleen maar naar de kabinetsform atie". Staat uiteraard - achter het fenomeen dienst weigering. Zegt daarover: „Ik zou absoluut dienstweige raar zijn als ik er nog eens voor kwam te staan. En op politieke gronden. Het militairisme is onverbrekelijk verbonden aan het kapitalisme, dat - en het verloochent zich nooit - altijd op wat voor manier dan ook een vijand nodig heeft. Of een bedreiging, om zich staande te houden". Het echtpaar Kalma heeft twee zoons - 23 en 25 jaar oud, beiden studerend in Amsterdam - diezelfde maat schappelijke visie aanhangen als hun ouders. Kalma herinnert zich met een mengeling van tevredenheid en gekwetstheid hoe hij bij de toenmalige hoofdcommissaris (n.b. - niet zijn schoonvader) op het matje werd geroepen toen zijn kinderen in hun eerste antifascistische demonstratie waren gesignaleerd. En hij krijgt iets onver zettelijks als hij navertelt hoe de maatschappelijke controle van de politiebaan hem werd voorgeschoteld. Politie is nodig Kalma: „Het is geen kwestie van: dit of dat mag niet. Maar wel zo van: het zou beter zijn als het niet gebeurde. Hetzelfde heb ik onlangs weer gevoeld toen met die demonstratie in Den Haag tegen Geertsema's beleid. Iedereen kreeg van de hoofdcommissaris te horen dat het niet de bedoeling was dat de leden van het Rotterdams korps in Den Haag in uniform aan de demonstratie zouden meedoen. Alweer niet rechtstreeks van: het is verboden, maar ondertussen. Dat soort dingen welt je wel eens naar de keel. Maar aan de andere kant: de politie doet veel goeie dingen. En ik geloof per definitie dat politie nodig is. Al was het alleen maar voor de bescherming van mensen en voor het regelen van het verkeer". Laatste vraag: hebt u wel eens geweld moeten gebruiken in uw werk en zo ja, wanneer dan? Kalma: „Gelukkig niet. Ik heb wel van alles gedaan, onder meer tien jaar bij de recherche gezeten. Nu ben ik dan hoofd van een afdelingsbureau en is de kans dat het zich voordoet, weer minder groot. Het is overigens mijn overtuiging, dat je net zo lang moet praten totdat iets is opgelost. Tot mijn spijt is dat nog lang geen gemeengoed bij de politie. Teveel politiemensen vinden, dat als even praten niet helpt, dat je er dan meteen op moet losslaan. Ik ken er, die het geweld aanbidden als hun eigen moeder. Daarom is het goed, dat de politie in zijn doen en laten door de pers en het parlement kritisch wordt begeleid". BERT BAKKER De lente komt al gauw weer om het hoekje kijken.. dus het is de hoogste tijd om aan luchtige kleding te gaan denken Zoals b.v. aan deze vlotte acryl jersey blouse waarbij wij een bijpassende spencer verkopen. Dé blouse is er in de kleuren oudrose, bruin, marine, geel, zwart en oranjeroodnu voor nog géén veertien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl jersey blouse in diverse leuke kleuren en in de maten Bijpassende acryl spencer voor slechts f 10,--. Géén tel. of schrift, best. Naar in de vergadering van de gemeentelijke commissie voor Stadsontwikkeling is bewoners, die zonder meer hebben laten blijken de renovatie niet op prijs te meegedeeld, zullen Schiedam-Zuid, de Mariastraat en de Singel het eerst in stellen. Niet alleen door de problemen die een tijdelijke verhuizing met zich mee aanmerking komen voor verbetering. In Zuid is men daarmee al lang bezig, brengt maar ook gezien de kosten en de huurverhoging. Het werk gaat echter overigens lang niet altijd met veel waardering van de bewoners. Er zijn zelfs door, aan de Havendijk staan weer een aantal woningen in de steigers. Boekenweekavond in Stedelijk Museum Op vrijdag 2 maart wordt in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam de traditionele boekenweekavond ge houden. De voordrachtskunstenares Nel Oosthout zal „Het Grote Gebeu ren", een verrukkelijke verbeelding van de Jongste Dag, geschreven door Bel- campo, vertolken. Belcampo, bekend auteur van oa. „De zwerftocht", „Luchtspiegelingen" en „De ideale dahlia" is ook in dit op de Acopalyps geïnspireerde verhaal volko men uniek. Belcampo's bizarre vond sten, waarin het bovennatuurlijke een belangrijke rÓF speelt, worden zonder enige zwaarwichtigheid maar bij uit stek speels door Nel Oosthout voorge dragen. De avond begint om 20.15 spaar nu geld uit Ideale wandelwagen om mee te nemen op vakantie of in tram, bus of metrohij is zo plat opvouwbaar dat U er weinig hinder van heeft. Fraaie wandelwagen met hoofd steun, zeer plat opvouwbaar. Deze wandelwagen is aan de buitenzijde met stof en aan de binnenzijde met plastic bekleed nu voor nog géén vijfen twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze handige wandelwagen met hoofdsteun, in diver se kleuren, nu Géén tel. of schrift, best. WIJ HELPEN DIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF Gebr. de Veld H9 ST. LIDUINASTR. 78 A SCHIEDAM [■ijltel 268638 IJ®!! OFF. PHILIPS DEALER Geconstateerd is dat sommige stadswij ken aan het verpauperen zijn, waaron der ook een gedeelte van het Westen, zoals de Westfrankenlandsestraat en Aleidastraat, welke omgeving dichtbe- woond is. Problemen zijn er in die straten ook met parkeren. Wie 's avonds tracht door de nauwe straten in het Gorzen- kwartier te komen, heeft daarmee de grootste moeite. Als er tegenliggers zijn is er praktisch geen uitwijkmoge lijkheid. De gemeente is reeds bezig met de aankoop van een aantal panden in de Mariastraat, waartoe in de volgende week te houden raadsvergadering de nodige voorstellen gedaan zullen wor den. De gemeente is van mening dat hier de meeste woningen nog wel zijn te verbeteren, vooral omdat er evenals in andere wijken nog woningen in de goedkope huurklasse zijn, die in Schie dam steeds schaarser worden. De stede bouwkundige ir. B. C. van Gent noemde het behoud van die woningen gewenst, waarmee de direc teur van gemeentewerken ir. H. G. de Block instemde. Met de enorm geste- IJavendijk Westfrankelandsestraat gen bouw- en grondkosten is het hand haven van het oudere woningbestand voor zover in behoorlijke staat, zeer gewenst, Geleidelijk zullen daartoe bij de gemeenteraad de plannen aanhangig worden gemaakt. Centrum Dukdalf gaat rommelmarkt organiseren Op donderdag 22 februari start het Centrum Dukdalf in Schiedam-Zuid met de organisatie van een rommel markt, die in juni zal worden gehou den. Om deze rommelmarkt te kunnen houden heeft de Dukdalf een groot aantal mensen nodig, jong en oud. Deze mensen zijn nodig om te helpen bij het organiseren van de markt en met name ook bij het maken van grote aantallen kunstzinnige en andere voor werpen, die op de rommelmarkt kun nen worden verkocht. Alle benodigde materialen zijn voorhanden bij de Duk dalf. Belangstellenden, die of iets willen maken of mee willen helpen organise ren kunnen op donderdag 22 februari in Centrum Dukdalf Rijnstraat 1, tele foon 266544 terecht. Voor jongeren van 13-16 jaar is de tijd van 19.30-21 uur en voor degenen die 17 jaar zijn of ouder van 21.30-23 uur. Centrum Dukdalf rekent op een grote opkomst en hoe drukker het wordt hoe leuker SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA De heer A. aan de Wiel, die door de gemeenteraad was benoemd tot lid van de Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap, heeft voor de benoe ming bedankt. Eveneens hebben als lid bedankt de heren A. F Marrevee en mr. J. C. J Pels Rijcken. Er is nog een vacature door het bedanken van ds. B. A. Koek, zodat er vier lege plaatsen in het bestuur zijn. Thans dragen B. en W. ter benoeming voor de heren J. de Bruin, C. H. A. M. van Es, A. M. L. Verlinde en mevrouw O. I. Olde-Monnikhof. Vakantiekamp voor geestelijk gehandicapten Dit jaar zullen „Helpt Elkander", „Philadelphia" en „Voor het Zorgen kind", de drie ouderverenigingen, die werkzaam zijn in Schiedam, voor de eerste maal gezamenlijk een vakantie kamp voor geestelijk gehandicapten organiseren. Het kamp wordt gehouden in de jeugd herberg „Het NBAS-Bondshuis" te Ol- debroek van 9 t/m 16 juni. Deze vakantieweek is bestemd voor de geestelijk gehandicapte kinderen van leden van de drie ouderverenigingen. Enkele weken voor het kamp, op 18 mei 1973, wordt er een contactavond georganiseerd voor de ouders en ver zorgers van de deelnemers. Verdere informatie van het kamp en gegevens over de begeleiders zullen in de bin nenkort verschijnende kampkrant te vinden zijn. De organisatie en voorbereiding is in handen van de kampcommissie, waar alle gewenste inlichtingen te krijgen zijn: Nieuwe Damlaan 742, Schiedam, telefoon 704774. Het Stedelijk Museum Schiedam organiseert van 24 maart tot 24 april voor de zesde maal een Salon van de Maassteden. De tentoonstelling wil een overzicht geven van de laatste ontwikkelingen in het Rijnmond-gebied en naaste omgeving op het gebied van de schilder-beeldhouw- teken- en grafische kunst en kunstnijverheid. De gang van zaken is gevat in een reglement dat voor beeldende kunstenaars bij diverse instanties, alsmede aan de balie van het museum verkrijgbaar is. Beeldende kunstenaars woonachtig in het Rijnmondgebied en naaste omgeving hebben recht van inzending. Ieder beeldende kunstenaar kan ten hoogste drie werken, niet ouder dan twee jaar inzenden ter jurering. De jury bestaat uit de volgende personen: Hans Paalman, direkteur Stedelijk Museum, voorzitter; Kiek Bak, beeldhouwer en docent te Amsterdam/Groningen, lid; Rik van der Mey, beeldend kunstenaar te Amsterdam, lid; Daan Schwager- mann, direkteur afdeling moderne kunst Frans Halsmuseum te Haarlem, lid; Mathilde Visser, kunstkritica te Laren, lid. De twee landelijke beroepsverenigin gen BBK en BBK '69 worden in de gelegenheid gesteld één waarnemer naar de jurering te zenden. Wèt een kans. Nu kunt u die vensterranden, waar u zo op uitgekeken bent (of die misschien al niet zo best meer zijn) voor een spotprijsje vernieuwen. Als prijswijzer-van-de-week brengt De Klerk de echte Trias Terlenka vensterranden Prachtige volants van bijzonder hoogwaardige kwaliteit. U hebt de keus uit vier hoogtes. Dit zijn de prijzen, waarvoor ze nu de deur uitgaan (en bij erin): 65 cm hoog nu 2.00 Rotterdam: WoonWarenHuis, Binnenwegplein/Lijnbaan, tel. (010) 117700 Winkelcentrum Beijerlandselaan, tel. (010) 193500 Winkelcentrum Groot IJsselmonde, tel. (010) 820502 De Lier, Hoofdstraat 78, tel. (01745) 2272 VESTIGINGEN ROTTERDAMDEN HAAG/UTRECHT/VLISSINGEN/DE LIER

De Havenloods | 1973 | | pagina 3