1. Philips Pensioenfonds wist dat zijn geld werd misbruikt voor huizengesjacher en woekerwinst Wf I 29 Controle op uitgaven -Jeugdraad- faOUs V O: kies een Focwa bedrijf! DRIES ACTIECOMITÉ BLOEMHOF STELT: - DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 spaar nu geld uit Het is zover, ons tuincentrum is weer geopendvanaf vrij dagmorgen kunt U weer iedere week volop profiteren van onze extra voordelige aanbiedingen. Flinke struiken, vanaf 3 tak, reeds gesnoeid voor 't voorjaar, magnifieke kleuren, grootbloe- mige rozen, per stuk voor nog géén één gulden dertig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze eerste klas groot- bloemige struikrozen, in rood, rose, geel, wit, oranje of dubbelkleurig,^ Pak ASEF r< 5 struiken) f 1,35. Géén tel. of schrift, best. AUTOSCHADE? Spaanse Polder Bokelweg 100 Telefoon 154540 Uw batfrtlf vaar batara aa kenmerk voor vakwerk Het actiecomité Bloemhof beschuldigt het Philips Pensioenfonds opnieuw van „gesjacher" met de pensioengelden in de oude Rotter damse wijken Bloemhof en Afrikaanderwijk. Bovendien toont het aan dat er een zakelijke en persoonlijke relatie bestaat tussen het Philips Pensioenfonds en de makelaar Hendrik Verboon, één der grootste huiseigenaren in Rotterdam. In september 9172 ontkende de persdienst van Philips beschuldigin gen van het actiecomité dat het Pensioenfonds betrokken is bij de woningspeculaties in de Afrikaanderwijk en Bloemhof. Bovendien ontkende het concern verantwoordelijk te zijn voor de praktijken van Verboon: „Wij betreuren de rellen, maar wij wisten totaal niets van de bestemming van onze gelden", verklaart de persdienst. In november noemt ook het Rotterdams gemeenteraadslid drs. Peter Pex (KVP) het Philips Pensioenfonds. Maarook zijn gegevens konden de beschuldigingen niet bewijzen. Het actiecomité Bloemhof heeft de afgelopen maanden de hele zaak uitvoerig onderzocht en is, gesteund door een lange lijst bewijzen, tot de volgende conclusies gekomen: Het Philips-concern was op de hoogte wie Hendrik Verboon is. De directie moet geweten hebben wat voor prak tijken Verboon erop nahield. De Phi- lipsleiding speelt de onnozele hals. Voormalig vice-president van het pen sioenfonds De Jonge, heeft zichzelf verrijkt via persoonlijke transacties en in ruil daardoor geld van Philips-ar- beiders rondgedeeld Hendrik Verboon heeft via persoonlijke douceurtjes aan De Jonge zijn woekerkapitaal verkre- een aantal maatschappijen die in on roerend goed handelen, op het Philips Pensioenfonds en op de heer De Jonge. Enig aandeelhouder Hendrik Verboon is directeur en enig aandeelhouder van acht exploitatie maatschappijen, alle kantoor houdend op hetzelfde adres in Leidschendam: Verzicht, Boulevard Scheveningen, Rijn-Staete, Eerste Haagsche Huur koopfinancieringsmaatschappij, Nieuw Verzicht, de Ketting, Haarlemsche Grond- en Huizenexploitatie en De Merel. Verboon bezit alleen al binnen het ambtsgebied van het Rotterdams kadaster enkele honderden huizen. Maar ook in steden als Alkmaar en Den Haag (Schilderswijk) heeft hij een aanzienlijk woningbezit. We concen treren ons nu op Rotterdam. Willem Albert de Jong (67) was van 1952 tot 1968 penningmeester en ze ven jaar lang vice-voorzitter van het Philips Pensioenfonds. In die functie gaf hij leiding aan en oefende toezicht uit op het financieel beheer van de Pensioengelden van het Philipsperso- neel. Bovendien is hij van de Raad van Bestuur van de NV Philips Gloeilam penfabriek vice-voorzitter geweest. Het woningbezit van De Jonge is ook opmerkelijk. In Mierlo (bij Eindhoven) bezit hij 12 ha bos- en heidegrond, die hij in 1960 voor 125.940 gulden (f 1,- per centiare) van Philips Gloeilampen NV koopt. Daarop staat nu een kast van een huis. Verder huurt hij in Waddinxveen een zeer riante flat, ook mechanisch proces. En als een bepaal- van Philips In Zeeland bezit De Jonge De aanleiding voor het onderzoek waren de moeilijkheden in de Afri kaanderwijk in augustus '72. In deze oude wijk barstte op 9 augustus, als gevolg van een huurconflict tussen een Nederlandse huurster en een Turkse pensionhouder, een rel los tussen honderden Rotterdammers en een groep Turken. De opgekropte spanningen uitten zich tot diep in de nacht in vechtpartijen tussen politie, Turken en wijkbewoners. De kranten spraken de volgende dag van rassenrel- len (die kwajifikatie haalde zelfs The Times) en over reltrappers-mentaliteit. Dat zijn volgens het actiecomité niet de ware oorzaken van de moeilijkhe den: „De wijken w.orden op sociaal onverantwoorden wijze volgepropt met pensions, die gevestigd zijn in huizen die daarvoor ten enen male ongeschikt zijn. De ruimte in de wijk is beperkt en de irritatie die daardoor ontstaat verscherpt de tegenstellingen binnen zo'n wijk. Dat is een zuiver nog levert Verboon via zijn NV Nieuw Verzicht een belendend perceel van 5,84 ha aan De Jonge voor f3700,-. Wederom zonder winst te maken. Andersom hebben er ook een aantal transacties plaats gehad. Actiecomité Bloemhof toont aan dat Verboon in 1957 een aantal hypothecaire leningen van het Pensioenfonds heeft gekregen ter waarde van 900.000 gulden. Op 1 maart van dat jaar koopt hij bijv. in Nieuwekerk (Zeeland) 18 nieuwe bal konwoningen voor 134.000 gulden. Die woningen belast hij met een hypothecaire lening van 280.000 gul den tegen een rente van 5 procent. Die rente zal de eerste 10 jaar niet ver hoogd worden. Op 6 maar 1967 ver koopt hij zo'n woning voor 14.500 gulden. Een winst van 100 procent. Bloemhof is het wel gelukt): op 10 december 1968 lenen zeven exploita tiemaatschappijen van Verboon weer een miljoen van het Philips Pensioen fonds tegen 7 1/2 procent rente. Phi lips krijgt daarvoor het recht van eerste hypotheek op de volgende woningen: Gijsingstraat 28-28; Rösener Manz- straat 34- 36- 38- 40; Beijerlandse- straat 2- 4- 6- 8; West Varkenoordse- weg 141- 143- 145- 147- 149- 151; Wapenstraat 1- 3- 5- 7-9- 11; Paarl- straat 29- 31- 33- 35- 37; Zwederstraat 31-33; Boudewijnstraat 87- 89- 91- 93; Mathenesserdijk 25- 27- 29- 31 en Dirk Danestraat 1- 3- 5- 7- 9- 11- 13. Opdelen de groep binnen die wijk aanwijsbaar is, en in dit geval zijn dat de gastarbeiders, dan richt alle woede zich op die groep. De ware schuldigen van de moeilijkheden in augustus zijn niet de Turken of de buurtbewoners, maar de huiseigenaren die op sociaal onver antwoorde wijze profiteren van de woningnood en die daar jaarlijks ton nen aan verdienen", aldus actiecomité Bloemhof. De groep is de wandel van één van die huiseigenaren, makelaar Hendrik Ver boon, nagegaan. Daarbij stuitte ze op In VPRO-vrijdag, morgen vanaf 5 uur, wordt ver der op de huurperikelen in Bloemhof en de Afrikaander wijk ingegaan. Actiecomité Bloemhof is te bereiken via postbus 25016, Rotterdam. De Schiedamse Raad voor Jeugd en gaven voor het jeugdfestijn, experi- Jongeren krijgt dit jaar f. 126.000,— menten en initiatieven moet overleg subsidie van de gemeente, vorig jaar 'gepleegd worden en concreet uitge was dat f. 92.000,-. Het verschil werkte plannen bij het gemeentebe- wordt veroorzaakt door f. 20.500,— stuur ingediend worden, voordat met voor de post „aktiviteiten". Voor uit- de uitvoering mag worden begonnen. Het rijk heeft tot nu toe nog niets Uit de voor 1973 ingezonden begro ting van de SRJJ blijkt dat de perso neelskosten f. 47.300,- bedragen, huisvesting f. 8.000,-, bureaukosten f. 16.500,-, projektiekosten f. 5.000,-, aktiviteiten f. 40.000,-, onvoorzien f. 9.200,-, in totaal f. 126.000,-. Over de rijkssubsidie is op het ogenblik niet meer bekend dan de mededeling aan de Tweede Kamer dat over 1972 subsidie zal worden verleend. Reeds eerder heeft het gemeentebe stuur kenbaar gemaakt, dat ook al zou de subsidie aan de stichting in volle omvang op het gemeentelijk budget drukken, de gemeente de stichting in staat moet stellen het werk voort te zetten. Het college blijft bij dat stand punt. Bekend is dat burgemeester Roelfsema tijdens de ingebruikname van het Proveniershuis vorig jaar in niet mis te verstane woorden uitdrukking heeft gegeven aan zijn bezorgdheid over de gang van zaken bij de SRJJ en de geringe aktiviteiten uit eigen kring. De burgemeester gaf te kennen dat als niet spoedig verbetering zou intreden, het voortbestaan van de SRJJ twijfelachtig moet worden genoemd. Het college deelt mee dat het ontwor pen verbouwingsplan niet zal worden uitgevoerd, gezien de hoge kosten. Aan de Woningdienst is dan ook opgedra gen de kantoorruimte provisorisch in orde te maken en de kosten af te boeken op de post onderhoud. Het huurbedrag voor het gebouw is ook nog niet vastgesteld. Na het debacle van het jeugdfestijn vorig jaar wil het college de SRJJ nog de kans geven zich waar te maken. De gemeenteraad be spreekt het voorstel 26 februari tijdens een openbare vergadering in het stads kantoor. o^'oo^ caravan-centrum rotterdam een lap grond van dik 60 ha met daarop een geweldige bungalow. En op dat stuk grond en devmanier waarop hij die grond verkregen heeft, is het onderzoek van actiegroep Bloemhof toegespitst. Transacties Verboon en De Jonge kennen elkaar al jaren. Niet alleen door hun jagersactiviteiten op Westerschouwen, maar ook door ongerlinge transacties en transacties tussen Verboon en het Pensioenfonds, waarvan De Jonge vice-voorzitter en penningmeester was. Eerst de grond in Haamstede. In 1956 terdam (Wolphaertsbocht 364- 366- Een ander voorbeeld, door het actie comité boven tafel gehaald. Op 4 september 1967 lenen de exploitatie maatschappijen De Ketting, Nieuw Verzicht, Rijn-Staete, Boulevard- -Scheveningen en De Merel een bedrag van een miljoen met hypotheekstelling tegen 7 1/4 rente. Het rentebedrag verbouwingen van hun oude woning Het actiecomité Bloemhof heeft ook uitgezocht wat Verboon met zijn wo ningen allemaal doet. Een zeer winst gevende truc is het opdelen van aangekochte woningen in appartementen. De woning wordt dan per verdieping gekocht. De totale prijs die Verboon voor de woning vangt is vaak 2 a 3 keer zo hoog als het bedrag dat hij er zelf voor heeft moeten betalen. Deze methode past hij o.m. toe in de Quackstraat en de Jericho- Huurders worden vaak gedwongen hun huis te kopen, want anders verkoopt de huiseigenaar het huis aan derden die er zelf in willen gaan wonen. Binnen drie jaar moeten de oorspronkelijke huurders het huis verlaten. Vaak heb ben zij zoveel geld geïnvesteerd in koopt Verboon van makelaar Van den Boon 55 ha duingrond in de buurt van Haamstede voor de zachte prijs van 35.000 gulden. Begin september van 368- 370- 372- 374; Zwaerdecroon- straat 41- 43- 47- 49; Waterloostraat 135- 137- 139- 141- 143- 147- 149 en Polanenstraat 33). vriendendienst dus. Dezelfde maand toen nog geen bewijzen vinden, Voor consolidatie van de korenmolen De Vrijheid aan de Noordvest in Schiedam heeft de gemeenteraad vorig jaar f 135.100,- toegestaan. De bedoeling is de molen weer in gebruik te stellen. De totale kosten worden op f. 363.000,- geraamd, waarbij inbegrepen de f 135.000, -. Subsidie-aanvragen zijn gericht tot de provincie en het rijk. De minister heeft meegedeeld dat slechts een gering bedrag beschikbaar kan worden gesteld, hetgeen neer zou komen op f. 62.000,-. Van de provincie kan f. 22.500,- tegemoet gezien worden. De restauratie-werkzaamheden zijn op advies van het ministerie beperkt gebleven. Uitgebreide metselwerkzaamheden zullen voorlopig nog achterwege blijven. Alleen noodzakelijke werkzaamheden aan de westelijke poort zullen uitgevoerd worden. De gemeente dient nog een krediet van f. 169.750,- te verlenen. er graag zelf in blijven wonen. De banken geven meestal geen hypot heken op de oude huizen, te meer omdat de bewoners vaak niet genoeg verdienen. Ze zijn dan gedwongen een huurkoop af te sluiten met de huiseigenaar. Gedurende een aantal termijnen (meestal zo'n 10 tot 20 jaar) moet de huurder in zo'n geval een bepaald bedrag met rente aan de eigenaar betalen. Op deze manier verdient ook n Lange Haven Het is bekend, ofschoon helaas nog niet aan iedereen, dat er in onze steeds dichter wordende samenleving een aan houdende strijd moet worden gevoerd tegen alles wat natuur, zuiverheid en schoonheid op onze planeet aantast en vernietigt. Een klein facet hiervan, zij het niet minder belangrijk is ook de strijd voor het behoud van steden schoon, het bewaren en zuiver houden van een oude stadskern. Zo bezit Schiedam zo'n prachtig stuk oude stadskern in de vorm van de Lange Haven. Hoe mooi is de bocht van deze haven met links en rechts de nog vele mooie gevels van oude heren huizen. Fijn is het nog in onze zake lijke wereld die ophaalbruggetjes te zien bij de Korte Haven en de Appel- Al dat schoons wordt belaagd door een plan van twee mensen, die menen een gedeelte van de Lange Haven te moe ten dempen, om zo een pleintje te vormen, zodat de zuiverheid van deze in de loop der eeuwen gevormde stads kern onherstelbaar wordt beschadigd Maar gelukkig dat plan is teruggeno men en laat ons hopen voor altijd. Ir. B. C. van Gent, stadsplanner van de gemeente, constateert dat „de Lange Haven gezien moet worden als een historisch monument. Dat stadsgezicht dient gehandhaafd te blijven". En zo is het! Er is in ons land al te veel aan mooie stadskernen vernield. Schiedam mers, weest op uw hoede. Handen af van de Lange Haven! M. D. Moes, Schiedam. de kapitale villa in Haamstede v een Verboon het dubbele van de aan koopsom die hij zelf voor een pand betaald heeft. Bij faillissement van de eigenaar heeft de huurkoper geen en kele zekerheid dat hij zijn aanbetalin gen en de betaalde rente terugkrijgt. De verkoop op huurkoopbasis aan buitenlandse werknemers leidde ertoe, dat de koper voor dermate hoge kos ten komt te staan dat hij deze ging uitsmeren over een aantal landgenoten dat dan bij de koper onderhuurde. In de praktijk werd een woonhuis zo een pension. Pensioencentjes De moeilijkheden in de Afrikaander wijk spitsten zich toe op het pension in de Paarlstraat 31. Dat huis is van Verboon en het Philips Pensioenfonds heeft er een hypotheek op. Philips moet dus geweten hebben dat er in het pand een pension gevestigd was. Toch ontkende de Philips Persdienst dat in september. En dan blijkt dat mijnheer Verboon winst maakt met de pensioencentjes van de Philipswerknemers. En dan blijkt dat Philips het wel wist, had het in ieder geval moeten weten, meent actiecomité Bloemhof; waarom eist Philips de gelden van haar werknemers niet bij Verboon op? De Bloemhofse actievoerders hebben in hun onderzoek veel tijd en geld gestoken. Ze lichtten kadasters, snuff elden in hypotheekactes en speurden bij Kamers van Koophandel. Aldus hebben ze een sprekende tegenstelling naar boven gebracht: ex-Philips-top- man De Jonge bezit op fraaie plekjes twee lappen grond van samen ruim 72 ha; in Bloemhof wonen 22.000 men sen op 80 ha. Voorts heeft het actiecomité aange toond dat de heer Verboon winst maakt met het gespaarde geld van Philips-werknemers. En dat hij en De Jonge elkaar uitstekend kennen en elkaar op weg helpen om het zo ver te schoppen. Opnieuw beschuldigen de bewoners van Bloemhof het Philips Pensioen fonds van financiële speculaties. Ge staafd met bewijzen stellen ze dat de rellen in de Afrikaanderwijk te wijten zijn aan het gesjacher van een kleine groep vermogende heren, die daarmee binnen de oude wijken verdeeldheid Misschien is het kapitaal toch geen anonieme kracht. Of, zoals het motto van het jaarverslag 1971 van het Pen sioenfonds luidt: „Achter de cijfers staan de mensen, oud en jong". spaar nu geld uit Dat U hoi met dit doldwaze bierschort helemaal gaat maken op 't komende carnaval is zo zeker als twee maal twee vier is. Een knotsgek bierschort voor mensen die zich niet helemaal willen verkleden. Deze schorten koopt U in de kleurenkombina- tie rood/groen met een gele randnu voor nog géén zes gulden per stuk. SPATLAP VOOR TTERS Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze geinige bier- schorten, nu per stuk Tevens hebben wij voor U een Géén tel. of schrift, best. IjTWiliijjiiUiliiiijiji spaar nu geld uit Trekt U er dit jaar met de tent op uitdenk er dan wel aan dat de nachten flink koud kun nen zijn (ook in warme landen)t neem daarom een goede slaap zak mee, zo een als wij nu in de aanbieding hebben. Geheel uitritsbare slaapzakken met een heerlijk warme, licht gewicht polyester vulling (snij- maat 160 x 190 cm). Deze slaapzakken in diverse frisse uni kleuren koopt U nu bij ons als speciale openingsaanbieding voor nog géén twee tientjes. Crown Bedding Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze heerlijk warme slaapzakken in diverse frisse uni kleuren, per Voorspelavond Schiedamse Muziekschool De Schiedamse Muziekschool houdt voor ouders van leerlingen en toekom stige leerlingen enkele voorspelavon- den. Deze avonden worden gehouden in de school aan de Lange Nieuwstraat 183 of in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De eerste van deze avonden vond vrijdag 16 februari plaats. Er werden werken uit gevoerd voor accordeon- en gitaaren semble, blokfluit, dwarsfluit, hobo, trompet, kleine harp en piano. De volgende voorspelavonden worden gehouden op 30 maart en 13 april in de aula van het museum. Toegang vrij, aanvang half acht. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA kerkdiensten Grote Kerk 10 uur: ds. M.C. Baart, 17.00 uur: ds. A. Kastelein, Strijen, 19.00 uur ds. M.C. Baart. Bethelkerk 10 uur: ds. S. Tijmstra. Opstandingskerk 10 uur: ds. A.D. Klaassen. Aula, Pinasplein 10 uur: ds. D.J. Spa- ling. Dorpskerk 10 uur: ds. S. Gerbrandy, 19.00 uur: ds. P. Magré. St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. P. Magré. Schepphuis 10 uur: Jongerendienst o.l.v. de Heer Louis. Ned. Prot. Bond, Westvest 90, 10.30 uur prof. dr. P.A.H. de Boer, Leiden. Oud Katholieke Kerk. Dam 28. Pastoor F. Smit. 10.30 uur en 19.00 uur dienst. Evang.Luth. Gemeente. L. Nieuw straat, 10 uur ds. Steinhart. Leger des Heils, Lange Haven 27. Leiding majoor G. Brinkman en It. J. Witten bol. Samenkomst 10 uur en 19.30 uur samenkomst. Apostolisch Genootschap, Lindeyer- straat, 9.30 uur dienst. Chr. geref. kerk Warande. 10 uur en 4.30 uur dienst. Gebedsaktie Schiedam. Iedere donder dagavond 7.30 uur in de kapel van de Broeders, Warande 155. Baptisten Gemeente Warande 30. Dienst 9.30 en 16.30 uur. Geref kir); Vri Verhaakt) Westvest 9.30 uui en ib.30 uur ds. J. Verhoen. Geref. kerk (Schiedam-West, gebrul gebouw Evang. Unie.) Oranjestraat 8.15 uur prof. dr. L. Doekes, 17.30 uur ds. D. Zemel. Ned. Herv. Evangelisatie, gebouw Irene, Lange Haven. 10 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht, 17 uur Grotekerk ds. A. Kastelein uit Strijen.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7