©omco: 9 7080 I We nemen ons zelf bij de neus Alles over huiten wonen op publiekbeurs ijsafilp Yico Torriani, solist in „lm Weissen Rössl" li yu DE HAVENLOODS. DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 Hippeastrum) spaar nu geld uit Aan Noach kan men de eerste actie tot redding van dieren toeschrijven in de geschiedenis der mensheid. Hij was de eerste mens, die werd geconfronteerd met het probleem der natuurbescher ming. Het natuurbeschermingsvraag- stuk was er al eerder; als de mens in Genesis 1:26 het beheer wordt opge dragen over de vissen der zee en de vogels in de lucht, over het vee, alsme de over het kruipend gedierte, dan kan dat worden beschouwd als een opgave aan de mens. De mens wordt toege staan de vruchten te plukken, doch de boom te laten staan. De menselijke invloed op de natuur was in het begin van haar bestaans- geschiedenis gering te noemen. Haar technische hulpmiddelen waren be scheiden en aan ruimte was geen ge brek. Het zou duizenden jaren duren, alvorens het handelen van de mens zo zwaar op het natuurlijk milieu ging drukken, dat het ecologisch systeem in gevaar ging komen. Het bewust in stand houden van de natuur, waarmee df mens zelf onverbrekelijk is verbon den, begon echter pas in de negentien,- de eeuw min of meer gestalte te krijgen. Enerzijds was de technisch - industriële revolutie daarvoor verant woordelijk, anderzijds ontstond er een groeiende behoefte aan contacten met de natuur, zowel onder kunstenaars (impressionisten) als onder de groep i belangstellenden in de bloei der natuurwetenschappen, die zich in Ne derland schaarden achter mannen als Heimans en Thijsse. Ten tijde van het bewustwordingspro ces m.b.t. de natuurbescherming in de negentiende eeuw was echter al een onherstelbare schade aan de natuur toegebracht. Sommige berekeningen geven aan, dat sinds het begin van de jaartelling ongeveer 100 soorten zoog dieren en evenveel vogelsoorten zijn uitgestorven «als gevolg van onwetend heid en onverschilligheid van de mens. Van deze aantallen verdween ongeveer Roofbouw 70 procent in de laatste eeuw en 30 procent in de laatste zestig jaar. Aanvankelijk was men zich weinig van de verstrekkende gevolgen van het uitsterven van diersoorten. Onherstel baar was het echter wel; een diersoort die uitgestorven is, kan niet meer worden teruggehaald. De pogingen door kruising van huisrunderen hun stamvorm, het oerrund, terug te fok ken hebben bewezen, dat slechts een dier verkregen wordt, dat alleen uiter lijk op de uitgestorven soort gelijkt. Uit de groep diersoorten, die momen teel over de gehele wereld gevaar lopen uit te sterven, wordt hier een willekeu rige greep gedaan: ijsbeer, krokodil, visotter, paradijsvogel, neushoorn, witte kraanvogel, koalabeertje, walvis, vinvis, landleguaan van Galapagos, dwergnijlpaard, arend, valk, ocelot, panter, tijger, panda, orang-oetan, go rilla, jachtluipaard en Ceylon-olifant. Toch werden er in het verleden wel maatregelen genomen, die als natuur bescherming zijn te kwalificeren, b.v. de overeenkomst van 1676, waarbij de Prins van Oranje en de Staten van Holland tegenover de magistraat van "s Gravenhage de verplichting op zich namen het Haagsche Bos ten eeuwige dagen in stand te houden. Het was de Duitse natuurvorser Alexander von Humboldt, die als een van de eerste wees op de noodzakelijkheid van na tuurbescherming en het woord „na tuurmonument" invoerde. In 1872 gingen de Verenigde Staten over tot het instellen van nationale parken voor „the benefit and the enjoyment of the people". In Afrika werd in 1889 in de Belgische Congo het eerste wildreservaat, het Albertpark, opgericht; nauwelijks tien jaar later gevolgd door de stichting van het Kruger Wildpark in Zuid-Afrika. In vrijwel alle delen van de wereld - met name in Europa, de Verenigde Staten en Afrika werden in de laatste ze ventig jaar belangrijke natuurgebieden onder bescherming gesteld, hetzij door particulier initiatief, hetzij door de overheid. Nationaal en internationaal groeide de natuurbeschermingsgedachte door de oprichting van organisaties die zich zowel bezighielden met de verspreiding van dit idee als met aankoop van belangrijke natuurgebieden. In Neder land waren dat na 1900 de Nederland se Vereniging tot bescherming van vogels (1901) en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland (1905). Korte historie Er is in korte (ijd veel tot stand gekomen, ook in mondiaal verband, maar het aantal aanvallen op de natuur neemt sneller toe, dan de georganiseer de natuurbescherming. De grootste ge varen die de natuur bedreigen zijn: de vervuiling van lucht, water en bodem, stroperij, vergiftiging door biociden,' overbevissing, planloos kappen en ver keerde cultuurtechnische en land bouw - methoden waardoor roof bouw wordt gepleegd op de bodem. Toen in de jaren vijftig een groot, aantal Afrikaanse landen zelfstandig werd, ontstond er in de kringen van natuurbeschermers grote ongerustheid. De vraag was wat er van natuurbe scherming in deze landen terecht zou komen. Met de bedoeling met de Afrikaanse leiders maatregelen te be spreken, die nodig zouden zijn om de hun toevertrouwde natuurschatten goed te beheren, werd in september Bloeiende bolbloemen in Bovenkarspel en met 25 februari staan in Boven karspel (Noord-Holland) meer dan 100.000 bolbloemen te pronken. De Westfriese-Flora heeft voor de veertig ste keer de bloemetjes in een aangelegd landschap met water- en rotspartijen gezet. Ditmaal zijn enige fragmenten van de overkapte tuin ontleend aan het buiten van het kasteel De Diiienburg, het in Duitsland gelegen stamslot van de Nassau's. Naast de bloemenpracht is er ook een Florabeurs, een mechanisa- tietentoonstelling en een veestal met Noordhollandse beste vee. De openingstijden zijn tot en met 24 februari van 9 - 22 uur en op 25 februari van 9-18 uur. 1961 te Aroesja in Tanganjika, een Internationale Wildlife Conference ge houden. Hieraan namen vertegen woordigers deel van Afrikaanse en niet-Afrikaanse landen, alsmede een aantal internationale organisaties als de Internationale Natuurbeschermings Raad (I.U.C.N.), de Internationale Jachtraad, de Unesco, en de F.A.O. De Afrikaanse leiders verklaarden alles te doen, wat in hun vermogen lag en dit zijn geen loze woorden gebleken. Lege handen Aan goede wil en weloverwogen pro jecten ontbreekt het in Afrika niet, zomin als elders in de wereld. Daar staat tegenover dat de vernietiging van flora en fauna in steeds sneller tempo plaatsvindt en dat de natuurbescher mers en hun organisaties en ook de regeringen van veel landen letterlijk en figuurlijk met lege handen staan; voor doelmatig en efficiënt natuurbeheer is veel geld nodig. Het mag dan ook als een gelukkige omstandigheid worden beschouwd, dat in 1961 in Zurich het World Wildlife Fund (W.W.F.) werd opgericht, waar van de voornaamste doelstelling is pro jecten voor natuurbescherming over de gehele wereld financieel mogelijk te maken. Prins Bernard werd bereid ge vonden het beschermheerschap en het voorzitterschap van de raad van beheer op zich te nemen. Hetgeen tot dusverre ontbreekt is de krachtige steun van de openbare me ning in de strijd om het behoud van de natuur en daardoor ook de bereidheid geld ter beschikking te stellen ten einde deze strijd succesvol te voeren. De mens zal zich wederom bewust moeten worden van de verantwoorde lijkheid, die hij bij zijn schepping heeft meegekregen. Immers alleen de mens, en hij alleen, kan de schade, die hij de natuur toebrengt voorzien en voorko men. Bovenal zal,hij moeten beseffen, dat hij zijn nageslacht niet mag bero ven van de schoonheid van de natuur in al haar fascinerende verschijnings- Ten einde deze doeleinden mondiaal te verwezenlijken is een zekere decentra lisatie onmisbaar. Daarom zijn er in verschillende landen (o.a. Engeland, Verenigde Staten, Zwitserland, West- Duitsland, Oostenrijk en Nederland) fopdsen gesticht als afdelingen van het W.W.F.Onder de naam Natuur-Nood- fonds Nederland (N.N.N.) is in 1963 in Nederland deze afdeling opgezet. Het fonds heeft de volgende taak op zich genomen „Ijet Nederlandse volk ervan te doordringen, dat het zijn (finan ciële) bijdrage moet leveren om de strijd te kunnen voeren voor het be houd van de laatste stukken vrije natuur, het leefbaar houden van Ne derland. Hieronder volgen enige projecten, die door of onder auspiciën van het W.W.F. zijn uitgevoerd: 1. het voeren van actie tot behoud van de witte neushoorn in Oeganda. 2. Op IJsland de aankoop van een loofbos ter grootte van 800 m2. 3. Aankoop yanj de Cota Donana in Spanje, 6500 ha in de delta van de Guadalquivir, waar de J laatste keizerarenden van West-Europa;» broeden. 4, Van Hunters hartebeest, een zeldzame antiloop in Kenia, die in zijn bestaan werd bedreigd, werd een aantal overgebracht naar het Tsavo National Park. 5. Pogingen om de orang-oetan in Noord-Borneo te be-« hoeden voor uitsterven door het op fokken en uitzetten van ouderloze dieren in het Bako National Park in Serawak. 6. Het uitzetten van haviken in Nederland. Drs. L. Nagelsmit'. spaar nu geld uit Moderne overgordijnstof moet niet alleen 'modern zijn wat de kleuren en dessins betreft, het moet ook gemakkelijk te was sen zijn. Diolen overgordijnstof is zo'n ideale gemakkelijk te wassen stof, die bovendien snel droogt en zelfstrijkend is. Deze stof koopt U nu 120 cm breed, met kleine schoonheidsfoutjes met f 4,-- voordeelnu voor nog géén vijf gulden per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze diolen overgordijnstof, met kleine schoonheidsfoutjes, nu spaar nu geld uit spaar nu geld uit Eén voorstelling in Rotterdam Maandag vijf maart zal de meest ge speelde operette ter wereld „lm Weis sen Rössl" door het Wiener Óperetten Theater in de Rotterdamse Schouw burg aan de Aert van Nesstraat worden uitgevoerd. Voor onze lezers zal voor deze éénmalige voorstelling de kassa voor voorbespreking reeds vanaf 24 februari geopend zijn. Prijzen der plaatsen zijn vanaf f7,50 tot f 17,50. De operette die in veertig jaar miljoe nen mensen heeft getrokken zal in de originele uitvoering worden vertolkt met orkest, koor, ballet en solisten. De hoofdrol van Leopold wordt gespeeld door Vico Torriani. De vrolijke belevenissen rond het hotel „Am Wolfgangsee" zijn zowel op klei ne als grote tonelen, in de open lucht, op het water en op de ijsvloer uitge beeld. Driemaal is de operette ver filmd. En steeds opnieuw - in welke gedaante ze ook werden gepresen teerd misten „Die ganze Welt ist himmelblau", „Mein Liebeslied muss ein Walzer sein", „Zuschau'n kann i nett", het titellied en de vele andere melodieën hun uitwerking niet. Kassatijden vanaf 24 februari (wie het eerst komt, het eerst maalt) van 10-16 uur, zondags van 12-16 uur, ook tele fonisch (van 12-16 uur) onder nummer 111766. Wegens een overbezet toernee maar één voorstelling in Rotterdam! Géén tel. of schrift, best. Achttien gulden en twee dubbel tjes die steekt U in Uw zak zak als U dit weekend deze matras komt kopen. Kom vlug naar onze 1e etage want daar houden wij de ver koop van deze fraaie matrassen in de maat 80 x 190 cm. Deze matras koopt U nu voor nog géén acht tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze fraaie matrassen met een s.g. van 30, in de maat O* (O Havenvereniging gaat drie maal naar Huil De leden van de Havenvereniging Rot terdam zullen dit jaar op bijzondere wijze kunnen kennismaken met het in belangrijkheid sterk toenemende ver voer van vracht en passagiers tussen Rotterdam-Europoort en de Engelse havenstad Huil. Op het zojuist gepubliceerde jaarpro gramma van de vereniging prijken na melijk drie excursies met North Sea Ferries (Noordzee Veerdiensten) die de deelnemers met het m.s. NOR- WIND van deze maatschappij voor een lang weekeinde naar het noorden van Engeland zullen voeren. De drie groepen deelnemers aan de excursie vertrekken op respectievelijk 23 februari, 23 maart en 26 oktober op vrijdagavond om 18.00 uur uit Europoort. Na èen uitgebreid diner en een gezellige avond overnacht men aan boord om de volgende morgen om 8.00 uur in Huil aan te komen. Hier staat een bezichtiging van de haven op het programma. Tegen het einde van de morgen brengen bussen het gezel schap naar de historische stad York, eens de hoofdstad van Engeland. Aan het einde van deze zaterdag wacht het roll-on/roll-off schip weer in de haven van Huil om de leden van de havenver eniging naar Europoort terug te varen. De organisatoren van deze excursie hadden aanvankelijk op een deelne mers-aantal van ongeveer 100 leden gerekend. De belangstelling voor de reis bleek echter zo groot, dat nog eens twee tochten naar Engeland konden worden georganiseerd. ♦Wegens groot succes van de serie voorstellingen, die Seth Gaaikema mo menteel in het Hofplein Theater te Rotterdam geeft, zal aansluitend op de laatste voorstelling in Rotterdam een extra nachtvoorstelling worden gege ven in de Grote Zaal van de Doelen op zaterdagnacht 24 februari, 24.15.uur. De Nationale Inzameling van het Leger des Heils zal dit jaar van 26 februari tot en met 10 maart worden gehouden. De collecte is bestemd voor het instandhouden en uitbreiden van het wijd-vertakte werk van deze orga nisatie. Gironummer van het Leger des Heils is 53.76.00, Rotterdam. Géén tel. of schrift, best. Binnenhuis '73, in het omvangrij ke Ahoy' tentoonstellingsgebouw in Rotterdam-Zuid. Fabrikanten, importeurs, detaillisten en advi seurs op alle gebieden die met wonen (in de ruimste zin van het woord! te maken hebben, laten geen vierkante meter van de drie expositiehallen onbezet. Zij to nen een keur van woningtextiel, tal van primeurs op het gebied van woonaccessoires, zelfs twee compleet ingerichte modellen van het „tweede huis" (één van kunststof en één van hout) zijn tijdens Binnenhuis in het Ahoy'- gebouw te zien. Binnenhuis is een elk jaar belangrijker wordende woonmanifestatie, waar men kan kijken, vergelijken, passen, kombineren, fantaserenwaar men ook het ene inspirerende interieur-' ideetje na het andere kan opdoen. De beurs wordt op 23 februari geopend door de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken,, mr. W. H. Fockema Andreae en is^ daarna dagelijks van 11-5 en 7-10.30 uur (op zondag alleen van 11-5) ge opend. De toegangsprijs bedraagt f 4,- voor kinderen f 2,50. Er zijn aan vrijwel alle IMS-stations voordelige TT-biljetten (trein en toegang) te koop. Zoals bekend is de Ahoy' vanaf het Rotter damse centraal station in nauwelijks een kwartiertje bereikbaar met de me- tro. Speciale aandacht besteedt Binnenhuis '73 aan het „huisje buiten", dat in Nederland met het steeds meer groei ende aantal bezitters van een tweede woning, die veelal eigenhandig de in richting en het opknappen daarvan verzorgen. Een staaltje van het kwekers vakmanschap, waarvoor Neder land terecht beroemd staat deze prachtige Amaryllisbol. Een supergrote bol, die normaal rond de zes guldën kost, gaat U nu kopen, niet in een gewoon papieren of plastic zakje, maar in een fraaie geschenkverpak king, kompleet met pot, scho tel, aarde en kuituurbeschrij ving, voor nog géén twee gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze Amaryllisbollen, keuze git de kleuren rood, rose en oranje, nu in fraaie ge- schenkver- 0U pakking voor Géén tel. of schrift, best. Een welkome aanbieding voor mensen die graag ongestoord naar hun eigen lievelingsmuziek luisteren Lichtgewichtstereo koptelefoon met verstelbare, zachte oorkus sens. Deze koptelefoon, met een impedentie van 8 Ohm en een frequentiebereik van 20- 18.000 Hz., koopt U nu voor nog géén twaalf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze stereo koptelefoon, voor intens muziekgenot, voor Stereo verlengkabel: 5 meter f 5,98 10 meter f 9,98 ROTTERDAM - Wie van wonen wil weten, krijgt van 23 februari tot en met 4 maart de kans van het jaar. Dan wordt Nederlands enige „publiekbeurs voor binnen en buiten wonen" gehouden: Alles over buiten wonen op de komende publiek beurs Binnenhuis in het Ahoy-gebouw.

De Havenloods | 1973 | | pagina 9