dfeir F@i§{t Schiedam zeven eeuwen stad Verkeer wordt drie maanden omgeleid via Rijksweg 20 PEKIiJG *1 ■ff??! MINERVA „lm Weissen Rössl", één voorstelling in Rotterdam „Bouwtrein" in Nieuwland EXPOSITIE massief eiken MEUBELFABRIEK OISTERWIJK Vrije toegang central* Of 133,33 p"1- SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN KUNSTGEBITTEN Gemeente-archief UNIEKE KOLLEKTIE Perzische tapijten Bulgaarse kleinmeubelen I. TAMIZ Voor Uw DAF DAF DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM. NW.MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM TEL. 26.06.63. donderdag 1 maart 1973 22e jaargang no. 9 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. - KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 Wat door de eeuwen heen is nagelaten zal in verband met het zevende eeuwfeest van de stad Schiedam gaan gebeuren: er wordt een verantwoord boek over de geschiedenis van de stad geschreven. Tot dusver zijn er een aantal boeken verschenen waarin een stukje van de geschiedenis werd beschreven. Ze werden gebruikt om een inzicht te krijgen in de geschiedenis van Schiedam, maar een ontwikkelingsgang viel daarin nooit te ontdekken. Sinds de lente van 1971 is de archivaris van Schiedam drs. G. van der Feijst bezig een standaardwerk te schrijven dat in het voorjaar van 1975 zal uitkomen als de festiviteiten beginnen. Er zullen altijd mensen zijn, die zich afvragen: „Heeft hij niets anders te doen? Het antwoord is snel gegeven. Natuurlijk wel. Een massa ander archiefwerk stapelt zich op, hoe goed de assistenten van de heer Van der Feijst ook proberen dat werk in zo ordelijk mogelijke banen te houden. Dat wordt echter bemoeilijkt door de te kleine ruimte waarin het archief is gehuisvest aan het Oude Kerkhof. Maar het werk moet doorgaan, ook dat waarmee speciaal de archivaris werd belast: het schrijven van de stadsge schiedenis. Het is daarom niet zo gemakkelijk en voor de schrijver niet zo prettig uit het werk te worden gehaald. Maar goed, een half uurtje kon er af. Op zijn bureau liggen betikte vellen papier, „klad" en definitief. Er liggen oude boeken en handschriften, voor een leek moeilijk te lezen. Uren van lezen, van vergelijken van bestuderen gaan aan het schrijven van een ge schiedkundig boekwerk vooraf. Het boek gaat 300 pagina's tellen plus oude prenten en tekeningen. Spanning Van der Feijst: „Weet u, mijn grootste spanning is dat het boek beslist op tijd klaar moet zijn. Op tijd wil zeggen, 9 maart 1975, want dat wordt de officië le datum voor de aanvang van het Schiedamse eeuwfeest. In 1275 werd Schiedam door Vrouwe Aleida tot stad verheven, minder officieel dan nu het eeuwfeest zal worden gevierd. Een belangrijke gebeurtenis toen, omdat Schiedam sinds die tijd het recht kreeg om eigen wetten en verordeningen te maken. In elk geval Schiedam is een stad, al beweren kwade tongen in deze tijd wel eens, dat het een dorp aan de Waterweg is..." Drs. Van der Feijst gaat de stadsge schiedenis beschrijven, hetgeen hij met overgave en volle liefde doet en niet alleen in de officiële kantooruren, want dan zou hij er tijd op tekort kortien; avond- en soms nachtelijke uren, ook wel weekeinden schieten er bij in. Van der Feijst: „Er zitten heel wat gaten in onze geschiedenis. Tijdens de Franse revolutie in ,1572 is er veel verloren gegaan. Na 1 y95 werd het wat beter, komen er ook wat meer topo grafische lijnen en sinds 1773 ook wat meer bestuursvormen. Maar het is be slist onmogelijk om alles te onderzoe ken, ook omdat we hier over zo weinig materiaal beschikken. Je zou dan ei genlijk naar rijks- en andere archieven moeten gaan voor een meer uitgebrei de studie. Maar dat kost eindeloos veel tijd. Bovendien zou het allemaal niet in één boek te verwerken zijn, het gaat vooral om de grote lijnen in de stadsge schiedenis". Er bestaan een aantal min of meer fragmentarische beschrijvingen over Schiedam zoals bijvoorbeeld „Schie dam in de tweede helft van de 19e eeuw" door dr. H. Schmitz. Verder zijn er allerlei onderwerpen die zijn belicht, zoals over de periode van de distelleerderijen, de molens enz. Verantwoord Van der Feijst: „Je moet bovendien heel voorzichtig zijn met de bronnen die je gebruikt en de informaties. In de loop der tijden zijn er niet alleen allerlei herschrijvingen geweest, maar niet iedereen ging even nauwkeurig te werk. Daarom is voor de geschied schrijving een vergelijken en bestude ren van de gegevens noodzakelijk om een verantwoord geheel te krijgen". De eerste periode in het boek strekt zich uit tot de middeleeuwen. Enkele onderwerpen, die behandeld worden Maandagavond 5 maart zal de meest gespeelde operette ter wereld „lm Weissen Rössl" door het Wiener Operetten Theater in de Rotterdamse Schouwburg aan de Aert van Nesstraat uitgevoerd worden. Dit in de originele opzet met eigen orkest, koor, ballet en solisten. De prijzen der plaatsen zijn vanaf f7,50 - f 17,50 en de kassatijden zijn van 10-16 uur. zondags van 12-16 uur, ook telefonisch van 12-16 uur onder nummer 111766. Wegens een overbezet toernee slechts één voorstelling! zijn: de tijd van Aleida van Henegou wen met de oorsprong van Schiedam, het Stadsrecht, Huis te Riviere, de wallen, de poorters. Het marktwezen komt aan de orde, de koopvaardij, visserij, water- en korenmolens, stad huis en rechtspraak, de schepenen. Na de periode van 1272 tot 1572 volgt die van 1795 tot heden. Daarin worden de kerkelijke ontwikkelingen geschetst, het onderwijs, politieke situaties, jeugdwerk enz. „Ik wil proberen aan te geven waar de problemen in Schiedam lagen. Maar het moet allemaal zo mogelijk voor 100 procent waar zijn. Weet u, het is nooit duidelijk geworden waarom in TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN N berke1°rodenrijs, d Noordeindseweg 116, Schiedam plotseling de visserij is ver dwenen. In Vlaardingen en Maassluis is de visserij blijven bestaan. Waarom werd hier overgeschakeld op de bran derijen? Interessant is dat te onder zoeken. Uitputtend behandelen vraagt nog meer studie. Van belang daarbij zijn natuurlijk ook de financiën". Het gemeentebestuur heeft voor het samenstellen van het boek f 50.000,- uitgetrokken. Een uitgever is nog niet gevonden, eerst moet het manuscript gereed zijn, wil een prijsopgave moge lijk zijn. Met de eerste opzet van het boek is drs. Feijst nu vrijwel gereed. Voor het definitieve manuscript zijn nog negen maanden beschikbaar. De wens van de archivaris is dat het een goed en leesbaar boek zal worden. „Ik hoop dat er na verschijning van het boek aan een universiteit een student is, die een dissertatie of scriptie moet schrijven en die belangstelling krijgt voor bepaalde vraagstukken in het boek, om die nog verder uit te diepen. Per slot van rekening schrijf je op 300 bladzijden geen stadsgeschiedenis van 700 jaar". Als de deur van de werkkamer van drs. Feijst zich achter ons sluit, begint het getik van de schrijfmachine weer. Hier wordt Schiedams stadsgeschiedenis ge schreven. Leo 't Hart. De bouwtrein voor de aanleg van de rioolleiding is in Nieuwland aangekomen. De oversteek van het kruispunt Nieuwe Damlaan- Burgm. van Haarenlaan is gemaakt. Binnenkort zullen zowel de Nieuwe Damlaan als de Burgemeester van Haarenlaan voor het verkeer afgesloten worden. De Schiedamse politie heeft in samenwer king met de diverse diensten een drie-fasenschema samengesteld dat ongeveer een half jaar in beslag zal nemen. Van belang is het tracé van de teleggen rioolleiding. Voor wat Nieuwland be treft ligt het begin vlak ten oosten van de spoorwegovergang in de Nieuwe Damlaan. Het tracé loopt verder tussen de Nieuwe Damlaan en het hoge flatge bouw door, kruist bij het Nieuwland- plein de Burg. van Haarenlaan en buigt dan enkele tientallen meters verder in westelijke richting af naar het midden van de Nieuwe Damlaan. Over de as van deze laan loopt het tracé in noor delijke richting tot aan het kruispunt met de Burg. Honnerlage Gretelaan om dan in oostelijke richting af te buigen naar het rioolgemaal „Nieuwland". Over dit tracé schuift de z.g. bouw trein van zware machines met een lengte van ca. 200 meter (in feite is dat het eigenlijke werkterrein) voort met een snelheid van ca. 10 meter per dag. Fasen In de eerste fase is de Burg. van Haarenlaan bij het Nieuwlandplein voor het motorverkeer afgesloten. De ze fase, eigenlijk een voorbereiding op de volgende, duurt ongeveer drie we ken. In de tweede fase is de „kop" van de bouwtrein op de Nieuwe Damlaan gekomen, terwijl de „staart" de Burg. van Haarenlaan nog niet is gepasseerd. In deze fase, die 2 a 3 maanden zal duren, zijn zowel de Burg. van Haaren laan als de Nieuwe Damlaan voor het motorverkeer afgesloten. Met het vor deren van het werk wordt ook de Mgr. Nolenslaan aan weerszijden van de Nieuwe Damlaan afgesloten. In de 3e fase wordt alleen gewerkt op de Nieu we Damlaan en tot slot op een deel van de Burg. Honnerlage Gretelaan. De Burg. van Haarenlaan is weer vrijge maakt voor het doorgaande verkeer. De drie fasen tezamen beslaan een periode van 5 a 6 maanden. Voor de automobilisten wordt het zaak om gedurende de drie fasen, doch zeker in de moeilijkste tweede fase, (afsluiting van Burg. van Haarenlaan èn de Nieuwe Damlaan) niet via het Nieuwlandplein te rijden, maar om gebruik te maken van de Rijksweg 20. Dit geldt ook voor gewoon lokaal verkeer. Het autoverkeer uit Kethel, Groenoord en ook uit het Vlaardingse Holy zal met grote borden bij de opritten naar de Rijksweg 20 aan de Churchillweg naar de Rijksweg verwezen worden. Ook het autoverkeer uit Schiedam- Centrum en Rotterdam zal bij de 's Gravelandseweg en de Horvathweg naar de Rijksweg verwezen worden. Op meerdere plaatsen in Schiedam, zoals het Koemarktplein, de Oranje straat, de Nieuwe Haven en het einde van de Burg. Knappertlaan komen waarschuwende borden. De bewoners van het westelijke deel van de stad, die naar het oosten willen, worden ver zocht gebruik te maken van de Burg. Knappertlaan. Chaos Een zeer dringend beroep wordt op alle autobestuurders gedaan om zich aan deze omleiding via de Rijksweg te hotiden, omdat anders een chaos rond het Nieuwlandplein zal ontstaan. Dit betekent wel een zware belasting van de Rijksweg 20 door lokaal verkeer. Gedurende de spitsuren zal de politie bij de op- en afritten regelend optre den, doch er moet rekening worden gehouden met stagnatie. Voorzichtig rijden is Groenoord Een speciaal probleem geeft het auto verkeer uit Groenoord naar Nieuw- land-West en Nieuwland-Oost en het openbare vervoer door de R.E.T. Daar zijn noodvoorzieningen voor getroffen. Het autoverkeer van Groenoord naar Nieuwland-West krijgt ruimte op de Nieuwe Damlaan tussen de spoorweg overgang en het Nieuwlandplein op de westelijke helft, doch maar één rijbaan in beide richtingen. Voor het autover keer van Groenoord naar Nieuwland- Midden wordt speciaal een noodweg aangelegd van de Nieuwe Damlaan naar de Schimmelpenninckstraat over het parkeerterrein van het hoge flatge bouw, maar slechts in één richting te gebruiken. Deze noodweg is vooral bedoeld voor de bussen van de R.E.T. die wel in twee richtingen mogen rijden. Een wat moeilijke situatie, ze ker bij de aansluiting van de noodweg op de Nieuwe Damlaan. Op de z.g. „ventweg" Burg. van Haarenlaan noord-zijde komt eenrichtingsverkeer (van west naar oost) met een stopver bod. De bewoners van de flats tussen Johan de Wittsingel en de Burg. van Haaren laan dienen dus een blokje-om te rijden, terwijl ze tijdelijk een deel van de parkeerruimte kwijt zijn; op het dan afgesloten deel van de Burg. van Haarenlaan vinden ze vervangende par keergelegenheid. Fietsers Voor de fietsers komen er geen erg ingrijpende wijzigingen. Van Nieuw land naar Groenoord kan gebruik ge maakt worden van het bestaande rij wielpad langs Burg. van Haarenlaan en Nieuwe Damlaan (met een noodbrug over de sleuf bij het Nieuwlandplein), terwijl in tegengestelde richting de noodweg gebruikt kan worden. In de 2e en 3e fase komt de westelijke ventweg langs de Nieuwe Damlaan (tussen Nieuwlandplein en Burg. Hon nerlage Gretelaan) ter beschikking van de fietsers in beide richtingen. Wat het openbaar vervoer betreft is er naar gestreefd om het rijschema en de rij-routes van de buslijnen 53 en 54 en van de R.T.M. zo min mogelijk te verstoren. Door de aanleg van de ge noemde noodweg blijft de verbinding met Groenoord/Kethel gehandhaafd. Het is echter onvermijdelijk dat, naar gelang van de fasen, er wijzigingen komen in de routes, terwijl ook enkele haltes verplaatst worden. De R.E.T. zal een anuwkeurige omschrijving van de wijzigingen bekendmaken. Volgens verwachting zal in de loop van de week na 5 maart de eerste fase in deze verkeersregeling ingaan. Precies is dat nu nog niet te zeggen. Tal van factoren zijn daarop van invloed. Bij de wisseling van de fasen zal daarover mededeling worden gedaan. CHIN IND RESTAURANT NIEUWLANDPLEIN 19 1/ SCHIEDAM j met afzonderlijke ge j legenheid voor afhalen )ir5 van diners Volop par "CU TELEFOON 70 75 42 Cursus papiamentu voor beginners De stichting Algemeen Belang voor Antillianen organiseert^ een cursus papiamentu voor beginners. De cursus zal op 8 maart beginnen en biedt plaats aan twintig personen. De lessen worden gegeven op iedere donderdag avond van 19.30 tot 21.30 uur in de sociëteit van de Stichting, Ketenstraat 20 te Rotterdam. De cursusduur be draagt 11 weker* Belangstellenden worden verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij het Bureau van de Stichting, tel. 142559. De prijs van de cursus bedraagt f25,- per persoon inclusief het lesmateriaal. vraag vrgf0 enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft u zo'n keus als in on ze ENORME toonzalen.„Meu bel- en Slaapbankcentrale". In dustriegebouw Goudsesingel 66 J^arrKjeL^^Ji2^4^iTi REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32, 34, 39 en 49.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1