Loopje nemen met duizenden Dolfirodam opent in april weer de deuren Spoorweg museum op versiertoer Toneel van toen en van nu FLIPPERS STEEDS MEER SHOW-ONDERDEEL Gezamelijk lunch van publiek en uitvoerenden bij Mattheus Passie Blinde kan „zien" door middel van ultrasone golven Beeld van r.k. kerk in radiogesprek Op donderdag 8 maart organiseert het Algemeen Nederlands Jeugdver- bond een informatie-avond over Viet nam nu. Namens het Comité Jongeren voor Vietnam zal een vertegenwoordi- Kort geleden is de dolfijn in Florida, waar tot op dit ogen blik vrijwel alle „flippers" wer den gevangen en naar Europa overgevlogen, tot beschermd dier verklaard. De vangst van dolfijnen tot exploitatie in dol- finaria is voorlopig verboden of aan dermate strenge eisen on derworpen, dat slechts in hoge uitzonderingsgevallen nieuwe dieren ter beschikking kunnen komen. Het hoge sterftecijfer onder de dolfijnen in de laatste jaren, elders in Europa, was aanleiding tot dit ingrijpende besluit. In Rotterdam verkeren alle die ren gelukkig'in goede gezond heid. Ook in ons land ligt er echter een voorstel tot wet, waarbij binnekort vrij hoge mi nimum eisen zullen worden ge steld om een dolfinarium te blijven exploiteren. Maar dr. Dudok van Heel, in de C'70-pe- riodè wetenschappelijk verant woordelijk voor de omstandig heden, waarin de Rotterdamse dieren leven, verzekerde ons dat Dolfirodam beslist aan die eisen zal blijven voldoen. Het zou jammer zijn, als de toekomst van Dolfirodam om andere overwegingen in gevaar zou komen. Rotterdam is im mers niet al te rijk bedeeld met recreatie-objecten, die én voor de toerist én voor de stadsbe volking de moeite van het be zoeken waard zijn. Ze verdie nen het: de mensen, die er werken, de dolfijnen, zelf, maar ook de exploitanten, die beslo ten Dolfirodam ook dit jaar een financiële injectie te geven, die het voortbestaan voorlopig waarborgt. handelsonderwijs in het centrum van rotterdam 010-650433 De Rotterdamse wethouder van Fi nanciën. drs. J. Reehorst, die tot bur gemeester van Velsen is benoemd, neemt op donderdag 15 maart afscheid mét een receptie in de Burgerzaal. Belangstellenden zijn welkom om 17 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Deze week afscheid te Nooy sr, aangezien het Amsterdams Volkstoneel haar Kniertje laat spelen in Heyernians ,,Op hoop van zegen". De voorstellingen inden plaats op dinsdag 6, woensdag 7 en donderdag 8 maart in de Gtoote Schouwburg in .Rotterdam-Zuid. Aanvang 20.15 uur. Op dinsdag 6 maart begint in het Piccolo Theater een korte serie voor stellingen van het onlangs door Toneel groep ..Centrum" uitgebrachte toneel stuk ..De revolver van Bas", waarmee C.erard Lemmens - als toneelschrijver debuteert. De regie is in handen van Jacques Commandeur, medewerkenden zijn Nanne Cijs, Ben Hulsman, Frans Koppers en Piet Römer. acht. Het is het simpele verhaal van een mannétje aan de tap. een kroegver haal. Het is ook het verhaal van de kleine man die met zijn illusies in de luren wordt gelegd, een verhaal dat mensen in duizend varianten onderling beleven. Een' verhaal van macht en manipulatié, waarmee ook sociale en politieke verhoudingen getekend zijn. Vorig jaar trok de prestatieloop van De Havenloods bijna 2500 sportievelingen aan, die bereid waren om in vijf of zeveneneenhalf kilometer de strijd aan te binden met het luie zweet. Ook dit jaar wordt iedereen weer in de gelegenheid gesteld om door een kort stondige lichamelijke kastijding in drie kwartier moet het karwei geklaard zijn een medaille in ontvangst te nemen als beloning voor de geleverde prestatie. Iedere deelnemer krijgt ver- nieuwe school,moderne ondernemersopleiding 010-650433 volgens een pakje kauwgom van Van Nelle en tien lopers (loopsters) hebben kans een paar sportschoenen van Eddy Pieters Graafland te ontvangen. Voor een rijksdaalder kan men zich in laten schrijven op de volgende adressen of op 17 maart vanaf 12 uur in.de kantine aan het Langepad: Reisbureau „Oost". Raadhuisplein, Krimpen aan den IJssel: Van Abcoude. Zwaanshals 133; Dekkers. Palestina- straat 57b, tel. 127913: Witvliet, Ar guspad 5. tel. 225439; W. Kloos. Apol- lostraat 69. tel. 181663: W. Winkel man. Bergsingel 210. tel 249220; W. v. Hemert. Salomon de Bravstraat 31, tel. 201494; VVV-kantoor Hoek van Holland: Kantine Sintelbaan. Lange pad: Baggerman. Asserweg 266 en aan de kantoren van De Havenloods. Prins Hendrikkade 14. Rotterdam: Hoog straat 122, Vlaardingen; Weteringsingel 9. Krimpen aan den IJssel. Opkomst in trainingspak wordt aanbevolen. Nadere inlichtingen bij J. Verschoor, Orpheus- straat 23, tel. 010- 182671: W. L. Witvliet, Arguspad 5, tel. 010- 225439 (na 18 uur). detailhandels dagschool 010-650433 Dolfijnen staan weer midden in de belangstelling. De „Fhpper"-serie, die zijn rentree maakte op het beeldscherm, heeft natuurlijk nieuwe belangstelling gewekt bij de kinderen. Maar, nu Harderwijk de poorten weer heeft geopend, blijken er toch ook zoveel nieuwe programma-elementen aan de show te zijn toegevoegd, dat we van een nieuwe koers kunnen spreken. Vorig jaar heeft men in Dolfirodam, aan de Leuvehaven in Rotter dam, de eerste stappen gezet om tot een programma te komen, waarbij de dolfijn in een volwaardig showprogramma werd ingebracht dat voor jong en oud eèn vermaak bood. Gebruik makend van de gelukkige greep om de echte „Susie"-dolfijn, die in de Flipper-films optrad, naar Rotterdam te kunnen krijgen, bouwde men het optreden van dit bijzonder intelligente dier op verantwoorde wijze aisactrice" in. Er werden speciale kindershows gegeven, waarvoor een paar scenario's werden geschreven rond bekende successen, zoals Pipo en de Fabeltjeskrant. De formule was een succes. Zo'n voor stelling duurde langer dan een uur, en er was een leuke wisselwerking voor het publiek tussen artiesten en het logisch verwerkte optreden van de dolfijn en de bijzonder getalenteerde zeeleeuw Skipper. In diezelfde periode werd. ook alweer midden tussen het dolfijnengebeuren. de Rotterdamse Pippi Langkous verkozen en in triomf door Susie in de overwinningsboot het bassin rondgetrokken. Het had er de eerste twee maanden alle schijn van, dat er een nieuwe traditie geboren zou worden. Helaas bleek echter in de praktijk, dat de financiële consequenties, die er voor de leiding van Dolfirodam ontstonden, dermate zwaar wogen, dat men uiteindelijk toch tot de oude formule terugkeerde. Toch heeft dit oorspronkelijke experi ment klaarblijkelijk doorgewerkl. Aan het eind van het vorig seizoen consta teerde men namelijk bij de leiding van alle dolfinaria in Nederland (teveel mavo gehad,in 3 jaar ondernemersbrevet 010-650433 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN -- KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 dinsdag 6 maart 1973 22e jaargang no. T EDITIE SCHIEDAM voor een klein land als het onze), dat de trend duidelijk wees op een algeme ne teruggang in de belangstelling. Radicale ingreep Natuurlijk. Harderwijk zag nog altijd meer dan 700.000 bezoekers de tour niquets passeren. maar... het laar daar voor waren het er meer dan een miljoen geweest. Maar in Zandvoort.ep Rotterdam zag men het aantal toe schouwers bedenkelijk dalen. Aan één kant telde Hiepbij natuurlijk mee. dat ons land in korte tijd plo'tseling niel minder dan vijf dolfinaria kende en veel varkens maken-nu eenmaal de spoeling dun. Maar men begon toch ook de indruk te krijgen, dat hel pubiiek wat.uitgekeken raakte op hei programma zelf,, dat in feite immers al jarenlang op. vrijwel identiéke wijze werd gepresenteerd. Misschien is dit voor een deel de reden, dat. het.Dolfinarium in Harderwijk dit seizoen tot een radicale ingreep heeft besloten, die in de wijze \an presenta tie op overduidelijke wijze tot uitdruk king komt. De speaker, die semi-we- tenschappelijke informatie gaf vanaf het podium is verdwenen. Fr is een show gebouwd, waarbij een „disc- .iockey" vanuit een speciale geluidska- bir.e de dieren begeleidt, met als inte grerend onderdeel van het programma een muzikale show. Dr. W.H. Dudok van Heel, gezaghebbend figuur in de gehele wereld vaar het de dolfijn betrett. zei ons onlangs nog, hoe boeiend, het voor hem zal zijn de reacties van de intelligente dolfijn te volgen op de muziek als zodanig. Naar Zeeland natuur, w aar zo'n Dolfirodam het mid delpunt zou kunnen vormen van een amusementscentrum, zoals men ze heeft zien groeien: Eftelmg, Beekse Bergen enz.'? Ét zijn plannen in een vergevorderd stadium, waarbij het drijvend dolfina rium uit de Leuvehaven zou „overva ren" naar Zeeland. Op zichzelf een uiterst ingewikkeld karwei. Het grote middenschip, compleet met levende have. zou op eigen kracht naar het plaatsje Scharendijke op Schouwen- Duiveland' kunnen varen. Het gehele bassin en ook de nachtverblijven van de dieren zijn immers gebouwd in het laadruim van een zeer grote Rijnaak, die vroeger als kolenschip heeft dienst gedaan. Maar de triburjeschepen. in feite kundig gecontrueerde caissons, zouden natuurlijk moeten worden los gemaakt en met sleepboten bij gunstig weer overgebracht. Plannen, die opnieuw zeer grote inves teringen eisen, maar waartoe men toch uiteindelijk had besloten. Het bouwsel, dus Dolfirodam. zou dan in het ha ventje West Repart een ligplaats moe ten vinden. Maar de benodigde vergun ning van Waterstaat-is nog niet ver- Het seizoen nadert evenwel. Fr zijrt dus 'opnieuw vraagtekens rond Dolfirö- dam. Maar. naar men ons van de zijde van de directie verzekerde: één ding staat vast. Dolfirodam opent begin Spoorwegmuseum weer duidelijk in de lift zit wat het aantal bezoekers be treft. De eerste van de twee uitvoeringen van Bach's Matthaus Passion, dje het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Philharmonisch Koor „Toonkunst" op zondag 8 en dinsdag lo april geven zal een bijzonder karakter dragen. Op zondag 8'april zal de uitvoering 's morgens om 11 uur beginnen. Na het eerste deel. om circa 12.30 uur, volgt een pauze van een uur waarin in de foyers van de Doelen een gezamenlijke, eenvoudige lunch van publiek en uitvoerenden zal plaatsvinden. Tevens bestaat er gelegenheid de tentoonstelling van Gelderse kunstenaars in de expositiezaal te bezichtigen. De uitvoering zal omstreeks 15.30 uur afgelopen zijn; Aan deze opjtet ligt de gedachte ten grondslag dat èen uitvoering van de Matthaus Passion voor vele bezoekers meer is dan een concert, eerder een beleving die men nu met dirigent, solisten, koor- en'orkestleden kan delen, w aardoor de afstand tussen uitvoerenden en publiek wordt verkleind. De dirigent Erich Leinsdorf ziet in deze vorm een duidelijke aansluiting bij zijn opvatting van Bach's muziek. Zo maakt hij voor de z.g. actie-koren die de handeling begeleiden gebruik van een klein koor en voor de koralen van een groot koor als representant van de - niet zingende-gemeente. Het jongenskoor (Haags Knapenkoor) zingt wel alle koralen mee. Er is voor deze uitvoeringen een sterke internationale solistenbezetting samenge steld: Barry Mc Daniel zingt de Christuspartij, Theo Altmeyer is de Evangelist: vokale solisten zijn voorts Elly Ameling, Helen Watts, Richard van Vrooman en John Shirley-Quirk. Voor de uitvoering van zondag zijn de toegangsprijzen f 15,50 en f 10,50, inclusief broodjes en koffie. Voof degenen die geen gebruik van de lunch wensen te maken zijn de prijzen drie gulden lager, evenals voor de bezoekers van de uitvoering op dinsdagavond. Deze begint om 19.30 uur en wordt op de normale wijze met een korte pauze gegeven. De elegante „flippers" in een nieuw, vloeiend ballet met kleurige ballen. april opnieuw haar deuren en zoals het damse kinderen in de paasvakantie weer er nu naar (uitziet, zullen de Rotter- aan de Leuvehaven terecht kunnen. Het Spoorwegmuseum in Utrecht kreeg vorig iaar in totaal 107.009 bezoekers re verwerken en dat waren er bijna 2000 meer dan in het jaar. daarvoor. Opmerkelijk is dat de drukte over het hele jaar is verspreid. Topda gen van een dikke drieduizend bezoe kers. zoals in het verleden regelmatig voorkwam, kende IQ 72 nier en ook na afloop van de „grote vakgntie" was een duidelijke stijging riog niet te voorspellen. Die stijging kwam er des ondanks en dat betekent dat het Dank zij het initiatief van de Australi sche vereniging ..Radar voor Blinderi" heeft een'Australische firma in elektro nische artikelen een kleine zendont- vanger voor ultrasoon geluid ontwik keld. waarmee blinden voorwerper, kunnen leren onderscheiden. Hét apparaatje heeft wel iets weg vaji een 'zaklantaarn: de onhoorbare geluid'Ütlundel kan dan ook gericht worden gebruikt. De weerkaatste ultra sone golven worden door voorwerpen ijl de omgeving van de blinde op verschillende wijze weerkaatst en ver volgens omgezet in hoorbaar geluid, dat de blinde door middel van een oormicrofóontje opvang). Na een paar dagen oefenen kan de gebruiker al gemakkelijk de grootte en afstand van voorwerpen of obstakels in zijrt omge ving bepalen. Na een langere oefenpe riode is het zelfs mogelijk om uit het karakter van het geluidssignaal de structuur óf de aard van verschillende oppervlakken af te leiden. Het akoestische radarapparaat, dat in feite werkt óp het principe dat vleer muizen tijdens hun_ nachtelijke vluch ten gebruiken, kost relatief weinig en heeft een laag (batterij) stroomver bruik. Voor 'nadere inlichtingen kan men kontakt opnemen met de: Radar for the Blind Club, 110 Rathdowne Street, Carlton, Victoria 3053, Austra lië. De afdeling Wegenbouw van Ge meentewerken Rotterdam gaat begin nen met het ophogen van de volgende straten: Ceintuurbaan tussen Elektro- weg en Rozenlaan. tlektroweg, Mar grietstraat. Lisbloemstraat, Azalea- straat tussen Lisbloemstraat en Elek- troweg. Violenstraat tussen Lisbloem straat en Elektroweg. Tijdens de werk zaamheden moet met stagnaties en afsluitingen'voor het verkeer rekening worden gehouden. Om de saaiheid die de meeste toe gangskaartjes kenmerkt, te helpen doorbreken, heeft hét Spoorwegmu seum een nieuw type biljet ontworpen. Op dé voorkant staat een afbeelding van de locomotief ..de Arend", een 'van de pronkstukken van de museum collectie. Op de achterkant van het kaartje staat een korte tekst over het museum. Uit de reacties van het pu bliek bliikt dat dit nieuwe toegangsbe wijs m de smaak is gevallen en gretig wordt verzameld. Vandaar het plan om in de nabije toekomst ook andere stoomlocomotieven op de entreebewij zen af te beelden. Het Spoorwegmuseum bezit ook een collectie beeldende kunst. Deze verza meling is uitgebreid met een schilderij uit de eerste jaren van de spoorwegge schiedenis, waarin de Romantiek kunsthistorisch geziennog hoogtij vierde. De aankoop van dit schilderij, dat van de hand van Nicolaas Johannes Roosenboom is. werd mogelijk door een belangrijke bijdrage van de Vereni ging Rembrandt in samenwerking met het Prins Bernhard Fonds. Begin inn: gaat de eerste autodagtrein- verbinding waar NS bemoeienis mee heeft, van start. Hij rijdt van Hoek van Holland naar Lörrach bij Basel vice versa. Hij vertrekt 'eenmaal in de week) om even voor half acht 's mor gens uit Hoek van Holland en arriveert om 16.37 uur in I.örrach. Men kan van deze nieuwe verbinding gebruik maken tussen 3 juni en eind september. De andere autotreinen - alle nachtver bindingen-- zijn gehandhaafd. Dat houdt dus in dat men van Nederland uit niet automobiel op de trein kan reizen naar Avignon. St. Raphael en Narbonne in Frankrijk, Milaan en De toekomst van Dolfirodam. in feite het enige grote amusementsobject, dat Rotterdam nog binnen de poorten {teell dal aan de Manifestatie ("70 'herinnert*. 'ïs vaPzelfsprakenrt de laatste maanden onderwerp van vele bespre kingen geweest Het is w el bekend, dat er in de Rotterdamse Gemeenteraad met regelmatige tussenpozen stemmen opgingen, die de ligging in de Leuve haven niet verenigbaar achtten met de plaats van het. bekende beeld van Zadkine. Maar gezien de bestaande overeenkomsten, die aan Dolfirodam een Rotterdamse ligplaats voor vijf jaar garandeerde, bleken deze bezwaren tot op dit ogenblik nimmer doorslagge- Definitieve beslissingen over, het ko mend seizoen lagen dan ook op zuiver zakelijk terrein? Is een grote stad als Rotterdam wel de aangewezen plaats voor een dergelijk recreatief gebeu ren? Wil de stadsbewoner gedurende het seizoen amusement in eigen stad of zoekt hij meer en meer een vlucht naar buiten? Naar een plaats in de vrije In de serie gesprekken over kerk en kerk-zijn in onze tijd, die de KRO- radio wekelijks op vrijdagavond uit zendt, heeft drs. Harry Mourits vrijdag avond 9 maart een gesprek met prof. dr. J. C. P. A. van laarhoven over het thema: De kerk van Nederland. In dit gesprek wordt een beeld gegeven van de rooms-katholieke kerk in ons land in het geheel van de wereldkerk. De laatste jaren is er veel publiciteit geweest over de Nederlandse katho lieke kerk, omdat in ons land alles in stroomversnelling schijnt te gebeuren. Het is echter duidelijk, dat er alleen een goed zicht op de Nederlandse kerk mogelijk is, als men daarin de achter grond betrekt. Vandaar dat in dit gesprek met prof. Van Laarhoven een beeld wordt geschetst van kardinaal Alfrink en- zijn voorganger de Jong. Daarnaast wordt aangegeven, wat de rol van het Pastoraal Concilie in de ontwikkeling van de katholieke kerk in Nederland is geweest en hoe de maat schappelijke ontwikkelingen in de af gelopen jaren hun invloed hebben ge had. Genua in Italië, Salzburg en Villach in Oostenrijk, Biasca bij Lugano (Zwitser land; en het Joegoslavische Ljubljana.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1