Wat doet onze industrie in Latijns-Amerika? SOLIDAIR! r Globale nota, met vage ideële doelstellingen Bij Europa Meubel zit u goed voor uw eeihoek 0 EUROPA MEUBEL LINDHOME VAKVERBOND WIL WETEN: Streekplan Rijnmond: Joegoslavië - avond DE HAVENLOODS - DONDERDAG 8 MAART 1973 10-87 Wat bezielt een handjevol mensen in Rijnmond om hier een afdeling op te richten van een Latijnsamerikaans vakverbond? Het antwoord kan in één woord gegeven worden: Solidariteit. Rijnmond is niet alleen een centrum van industrie en handel, het is daarmee tegelijk een stukje wereld, waarin de hoofdkantoren zijn samengebald van bedrijven die in La tijns-Amerika heel wat dochterondernemingen hebben. Dat zijn bij voorbeeld Shell-Billiton, Wm. H. Müller, Verol- me, banken en scheepvaartbedrijven. Dit betekent dat vanuit Rijn mond een stuk invloed wordt uitgeoefend op het lot van mensen in dat werelddeel. Zulke internationale bedrijven kunnen niet alléén in Nederland of alléén in de Derde Wereld in toom gehouden worden. Dat kan alleen wanneer de arbeiders over de grenzen heen samenwer ken. Een goed, maar nogal zeldzaam, voor beeld van zulke internationale samen werking en solidariteit was de boycot van het „koperschip" door Rotterdam se havenarbeiders in oktober vorig jaar: Ze weigerden de lading koper uit Chili te lossen, omdat het Amerikaanse bedrijf Kennecott deze in beslag wilde nemen. Een paar jaar geleden is in Nederland een afdeling opgericht van het Latijns- amerikaanse vakverbond CLAT. Deze CLAT-Nederlanjd heeft inmiddels ver schillende afdelingen in ons land gekre gen, waaronder sinds kort ook in Rijnmond. De voorzitter van de CLAT, de Venezolaan Emilio Maspero, heeft de relaties tussen het Westen en de Derde Wereld eens vergeleken met een veelkoppig monster. Ir\ Latijns- Amerika kan men wel op de staart van dat beest trappen, maar in het Westen moeten de koppen onder handen geno men worden. Een voorbeeld van hoe die staart zich kan roeren: Eind mei vorig jaar ontvin gen de Kritiese Werkende Jongeren een verzoek om hulp van 238 arbeiders van de Philips-vestiging in Maracay, Vene zuela. Zij staakten al twee weken, omdat het bedrijf onder valse voor wendselen arbeiders ontsloeg. De sta- kenden voelden zich bedreigd en rech teloos. Sedert enkele jaren proberen ze zich in bonden te organiseren, maar daarbij worden ze op allerlei manieren tegengewerkt. De KWJ vroeg Philips-Nederland om opheldering. Het antwoord luidde, dat de vestigingen van Philips is sociale aangelegenheden zelfbestuur hebben, en dat ze alleen onder de betrokken wetten van dat land vallen. De ontsla gen in Venezuela waren wettig, en de staking was dan ook illegaal verklaard. Uit Venezuela werd bericht, wat dat had betekend: De stakers werden door de politie opgepakt en geprest om te gaan werken, onder de dreiging, dat anders hun plaatsen zouden worden aangevuld uit het grote werklozenleger in Venezuela. Aangezien slechts weini gen in Venezuela het zich kunnen veroorloven om een baan, waarin met tenminste iets verdient, te laten schie ten, werd de staking gebroken. Alle vakbondsleiders werden echter ontsla gen. STAP VERDER In een bepaald opzicht is de vakbewe ging in La tijns-Amerika een stap verder dan die van Europa. (Latijns-Amerika omvat zowel Midden- als Zuid-Ameri- ka). Er bestaat in Europa namelijk nog geen Westeuropees verbond van vak verenigingen, terwijl de CLAT sinds jaar en dag een groot aantal bonden in vele Latijnsamerikaanse landen over koepelt. Daarnaast bestaat er boven dien de ORIT. Het verschil tussen deze twee is ruwweg, dat de ORIT onder sterke invloed staat van de Verenigde Staten, terwijl de CLAT, tamelijk vér gaande veranderingen in de samenle- wil varen die ergens tussen het kapita lisme en het kommunisme in ligt. CLAT spreekt zelf van „socialisme". Ze bedoelt daarmee, dat niet alleen in de politiek volledige democratie moet heersen, maar ook in de bedrijven. De staat moet niet alles te vertellen heb ben. De bedrijven moeten dus niet door de staat overgenomen worden, maar door de arbeiders. Dit „model" is te vergelijken met dat van Joegoslavië. Met deze houding ondervindt CLAT kritiek van rechts én van linkse krin gen. Deze laatste vinden dat CLAT niet genoeg volgens de leer is. CLAT neemt daarmee ongeveer zo'n positie in als de PPR in ons land. CLAT schrikt in Latijns-Amerika niet terug voor revolutie waar dat nodig is, maar doet zijn Uiterste best om de uitbuiting en onderdrukking op vreedzame ma nier te beëindigen. Dat wordt haar in diverse landen niet gemakkelijk ge maakt. Regelmatig komen berichten binnen over gevangenneming van CLAT-leiders: WEINIG VAT Men heeft snel beseft, dat steun van buiten .Latijns-Amerika nodig is. Het wemelt juist in Latijns-Amerika van de buitenlandse bedrijven. Daarop kan men weinig vat krijgen. Dat moet gebeuren in samenwerking met de ar beiders i i het Westen, waar de „kop" Indien iemand bij de inrichting van een woning na het leggen van de vloerbedekking en het plaatsen van het meubilair plotseling tot de ontdekking komt dat het plafond nog moet worden gewit, zal iedereen hem een dwaas vinden. Immers, bij de inrichting van een woning worden geruime tijd daarvóór plannen gemaakt, die resulteren in afspraken met de schilder, de woninginrichter, enz. Eigenlijk is hier sprake van een voorbeeld van ruimtelijke ordening. Bij de ruimtelijke ordening van een regio komt het nogal eens voor dat er onvoldoende wordt gepland; men wil het plafond witten als het meubilair reeds is geïnstalleerd. Deze vergelijking tussen de ruimtelijke ordening van een regio en de inrichting van een woning mag overigens niet te ver worden doorgetrokken. Regionale planners bewegen zich immers op een grotere schaal dan de woninginrichters/Bij de regionale planning moet men tientallen jaren vooruit kijken en dient men rekening te houden met de onafhankelijk van elkaar bewegende economische subjecten. Hierdoor is het niet gemakkelijk, consistente plannen te construeren; Vaak moet men zijn regionale politiek afstemmen op globale prognoses. Een duidelijk bewijs van het bestaan van deze planningproblematiek is het Concept voorontwerp streekplan Rijn mond, dat begin januari aan de bevol king van Rijnmond werd gepresen teerd. De Rijnmondregio is één van de gebieden waar de problemen met be trekking tot de regionale planning dui delijk aan het licht treden. In dit economische hart van Nederland stond teveel het creëren van arbeidsplaatsen op de voorgrond. Nu blijkt echter dat op arbeidsplaatsen werknemers zitten die zich buiten de fabriekspoort met auto's voortbewegen en die gerecht vaardigde wensen hebben t.a.v. cultu rele en recreatieve voorzieningen. Bo vendien blijkt dat door het louter creëren van arbeidsplaatsen teveel de nadruk is gelegd op de industriële sector en te weinig op de dienstensec tor. Mede hierdoor baart het leefmilieu zorgen. Leefmilieu In het Concept voorontwerp speelt het leefmilieu een belangrijke rol: „Centra le doelstelling in de streekplanperiode is het verlenen van de hoogste priori teit aan het leefmilieu". Deze centrale doelstelling is uitgesplitst in een aantal subdoelstellingen, die een specificatie geven van de gewenste welzijnscom- ponenten. Het is hierdoor duidelijk dat de opstellers van het Concept vooront werp bij elke beslissing op het gebied van de ruimtelijke en economische problematiek willen streven naar een maximaal maatschappelijk rendement. Er wordt echter onvoldoende aange geven hoe dat maximale maatschappe lijke rendement moet worden bereikt. Rijnmond heeft wel de doelstellingen aangegeven, maar deze zijn nauwelijks gekwantificeerd» en daardoor ontbre ken de concrete instrumenten. Het ontbreken van een duidelijk gewenste economische structuur zal hiepan de belangrijkste oorzaak zijn. De econo mische structuur is namelijk gehaald uit de nota Het economisch structuur model van Rijnmond. In deze nota is een zgn. centraal alternatief berekend: voor het Rijnmondgebied is tot 1980 een economische ontwikkeling voor speld bij ongewijzigd beleid. Deze voorspelling is gedaan op basis van de CP B-prognoses voor de Nederlandse economie in 1973 en 1980. Het centraal alternatief kan men moei lijk een alternatief noemen. Het is immers voornamelijk gebaseerd op extrapolaties vanuit het verleden. We mogen ons daarom afvragen of de economische structuur die uit het cen traal alternatief volgt, in overeenstem ming zal zijn met de uitgangspunten die Rijnmond heeft geformuleerd t.a.v. het leefmilieu. In deze uitgangspunten staat, zoals reeds gezegd, het maat schappelijk rendement centraal. Dat maatschappelijk rendement wordt evenwel niet automatisch bereikt door extrapolaties, maar heeft een selectieve industriepolitiek nodig. Omdat een dergelijke politiek nationaafontbreekt kan Rijnmond weinig meer doen dan hier en daar kleine veranderingen aan brengen. De Rijnmond zal bij het willen verwe zenlijken van de in het Concept voor ontwerp vermelde doelstellingen dan ook voor grote problemen komen te staan, niet alleen door het ontbreken van een nationale industriepolitiek. Er zijn meer dingen waarop Rijnmond nauwelijks greep zal krijgen en wel vooral omdat Rijnmond van de cen trale overheid weinig bevoegdheden heeft gekregen en omdat de onder Rijnmond ressorterende gemeenten vaak een solistische politiek voeren. Mede hierdoor bevat het Concept voorontwerp wel interessante doelstel lingen, maar wordt-niet vermeld hoe deze te bereiken. globale nota, die eigenlijk vele jaren geleden had moeten verschijnen. Er is thans meer behoefte aan concrete wen sen dan aan vage ideële doelstellingen. Degene die de vele in de nota genoem de knelpunten aanschouwt, zal de schrik om het hart slaan. Vooral, omdat het gepresenteerde streekplan niet alleeh een voorontwerp is, maar ook een concept. Uit Economisch Statistische Berichten. Drs. L. Hoffman. van die bedrijven is. Daarom werd CLAT-Nederland opgericht, en nu ook de afdeling CLAT-Rijnmond. Elke Nederlander kan lid worden van CLAT-Nederland. Dat kost een tientje per jaar (méér mag ook). CLAT-Neder land geeft een blad uit met veel infor matie over de ontwikkelingen in La tijns-Amerika. Men wekt de Neder landse arbeiders en Vakbonden op tot solidariteit met de arbeiders in La tijns-Amerika. En men spoort kwalijke praktijken op van Nederlandse bedrij ven daar. Een recent voorbeeld heeft zich voorgedaan bij Van Berkel's Pa tent in Mexico. BIJ TOEVAL i de Derde Wereld uitspookt. Hoeveel werknemers van Electrostroom- Brown-Boveri in Schiebroek zullen bij voorbeeld op de hoogte zijn van de kwalijke rol die de moedermaatschap pij gespeeld heeft bij de bouw van de Cabroa-Bassadam in Mozambique? En wie weet of hij misschien niet werkt bij een dochter van de ITT, het Ameri kaanse concern dat Allende probeerde te wippen? Precies zo weten ook veel arbeiders in Latijns-Amerika niet, dat ze bij een Nederlands bedrijf werken. Bij toeval is zo'n kwestie in de open baarheid gekomen: Van Berkel's Patent (bekend van de weegschalen) heeft een bedrijf in Mexi co. Daar ontstond een staking tegen het beleid van die „dochter". Wat deed men toen, met goedkeuring van het hoofdkantoor in Leidschendam? Het bedrijf in Mexico werd „opgeheven", waarna direkt een „ander" bedrijf op dezelfde plaats werd opgericht. Dit hoefde zich niet meer te storen aan bestaande afspraken, en zo konden binnen de grenzen van de wet tachtig stakers door het „nieuwe" bedrijf op straat gezet worden. Aanvankelijk gaf commercieel-direkteur Thooft tegen over CLAT-Nederland toe, dat het nieuwe bedrijf in feite ook van Berkel is, maar later heeft hij dit tegenover de pers ontkend. Een en ander vertelde de landelijke CLAT-secretaris Gerrit Pruim op de oprichtingsbijeenkomst van CLAT-Rijnmond. Het embleem van CLAT-Nederland. waarbij totaal 250 mensen zijn „weg- gereorganiseerd". Op een vergadering van de overgebleven arbeiders, op 22 februari, is besloten dit niet langer te nemen. Aan de bonden is gevraagd om een grondig onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij Van Berkel. OOK HIER De Mexicaanse CLAT-afdeling heeft deze geschiedenis doorgespeeld naar Nederland. Hier werd contact opgeno men met de Nederlandse vakbonden. Wat bleek? Met de Berkel-vestiging in Rotterdam wordt een soortgelijk spel letje gespeeld. In twee jaar tijd zijn hier vier „reorganisaties" doorgevoerd, CLAT-Rijnmond wil nu voorkomen, dat men in soortgelijke gevallen straks weer te laat zal zijn. Daarom gaat men eerst uitzoeken welke bedrijven in het Rijnmondgebied dochterondernemin gen hebben in Latijns-Amerika. Met de arbeiders en bonden daar zal dan contact over worden opgenomen, zo dat men er weet dat hier een organisa tie bestaat die voor hun belangen wil opkomen. Natuurlijk is het een heel karwei om de zakelijke verbindingen tussen Rijn mond en Latijns-Amerika uit te zoe ken. CLAT-Rijnmond vraagt dan ook om medewerkers bij die taak. Omdat het vaak gaat om gegevens waar bui tenstaanders moeilijk aan kunnen ko men wordt gehoopt op tips van men sen die bij zo'n bedrijf werken. Men zal over de herkomst van die tips het stilzwijgen bewaren. Het contactadres van CLAT-Rijnmond is: Arja van Zetten, Koningsvelder straat 13b, Rotterdam. Telefoon 65.71.98. Ook wat de eethoek betreft, houdt Europa Meubel rekening met uw individuele smaak. En brengt daarom regelmatig een eksklusief voor Europa Meubel ontworpen eethoek. Die niet alleen opvalt door stijl en uitvoering, maar ook door prijs. Want Europa Meubel richt zich op kompleet woonplezier en op „smakelijke" prijzen. Europa Meubel kan dit doen omdat het een grote organisatie is. In Europa zijn er 600 zaken bij aangesloten, die gezamenlijk inkopen. Daarom blijft de prijs laag. En de kwaliteit hoog. Daarom geeft Europa Meubel ook een unieke garantiepolis. Plezierig idee toch. UW TUIN WEER OP HOOGTE In onze grondput te Stompwijk malen wij een uitstekende kwaliteit tuingrond U kunt het zelf afhalen of per kipauto (min. 8 tr.3) laten thuisbezorgen, eventueel in kombinatie met uw buren De grond kan ook vrijdags geleverd worden, zodat u in het weekend uw tuin kunt ophogen rook krimpen Gebr. Rook BV Krimpen a/d IJssel, tel. 01807 - 3044" Voorschoten, tel. 01717-6983 Verkeer Dat doeltreffende instrumenten ont breken, blijkt o.a. uit het volgende. T.a.v. ,de voorzieningen voor verkeer en vervoer wordt gesteld dat gebruik dient te worden gemaakt van de antici perende functiee van de verkeers- en vervoersinfrastructuur, waardoor de realisatie van woon-, werk- en recrea tiegebied en het tijdstip van gereed komen van weg- en railinfrastructuur op elkaar dienen te worden afgestemd. Na deze juiste en interessante opmer king verwacht men concrete voorbeel den, die kwantitatief worden toege licht. Deze voorbeelden ontbreken. Er wordt niet aangetoond welke tertiaire bedrijven moeten worden aangetrok ken en waar deze moeten worden gevestigd (binnen of buiten het cen trum van Rotterdam). Het pleidooi voor de aanleg van de Rijnpoorthaven en de tweede nationale luchthaven is niet wetenschappelijk gefundeerd. Het zelfde geldt voor het openbare vervoer. Het is wel leuk op een kaart metrolij nen te trekken, maar je moet ook weten of die lijnen voldoende passa giers zullen krijgen en (maatschappe lijk) rendabel zullen worden. Het Concept voorontwerp streekplan Rijnmond is een interessante, maar Broere reizen organiseert met medewerking van het Joegoslavisch Verkeersbureau: t Op dinsdag 13 maart a.s. in de Grote Schouwburg, Zuidplein 60-64,Rotterdam (Z.) optreden joegosiavische dansgroep "orce nikolov"(45 personen) vertoning nieuwste kleurenfilms verloting 3 volledig verzorgde vliegreizen naar joegoslavië. toegang gratis. Kaarten te bestellen bij: Broere reizen Hoogstraat 140, Rotterdam-Centrum, Tel. 010-13.74.00 Europa Meubel De sleutel tot kompleet woonplezier Eksklusief voor Europa Meubel ontworpen eethoek in diverse uitvoeringen. Wengé^toel met biezen zitting als algebeeld 175.- Eetkamertafel (80 x 120 cm) 235,-. Wandmeubel wengé ■r laqué. Veel praktische bergruimte, met verlichting TV. 250 cm breed 1.475,- Zeer fraaie eksklusieve eetkamerstoel in wengé tuigleóer. De zitting is nastelbaa 219.- Bijpassende eetkamertafel (80 x 120 cm.) 235,-. Ook met uittrekblad leverbaar Hypermoderne eet kamerstoel inde vormgeving. Let op de fraaie stilering Praktische meubelstot op de rugleuning De talel heeft dezelfde moderne kombinatie: wengé (120x85cm.) 249 fg Gratis kleurrijke Europa Meubel katalogus Deze chroom eetkamer- stoel is speciaal-voor Europa Meubel ontworpen. De verfijnde vormgeving geeft een bijzonder eksklusief karakter. Leverbaar met kantras zitting. 169,-. In tuigleder 295.- De bijpassende tafel leverbaar met rook- kleurige glasplaat of met wit formica blad op 120 cm. 0. Met rookglasplaat 350,-. Met wit formicablad 495.-. Overschiese Kleiweg 780 Rotterdam, tel. 010-659744

De Havenloods | 1973 | | pagina 13