i Watersporters en kampeerders vinden elkaar in 18e Hiswa Loopje nemen met duizenden WEER MEER EXPOSANTEN EN SNUFJES Schuttevaer in watersport Voor 45 gulden naar Parijs Nieuw blad voor slechthorenden Een op vijf beroeps chauffeurs heeft geen best „zicht" welfare-werk Na het eind van een plezierige dag, afmeren en naar het stamcafeetje voor een stevige borrel. Nu de wegen steeds meer overvoerd worden met al het gemotoriseerde geweld dat daarop voortraast, wijken meer en meer bewoners van ons overvolle stukje wereld uit naar het water, om daar de zo noodzakelijke stilte te vinden. Overigens ai die stilte en ontspanning zoekende watersporters moeten die eens zo rustige piassen en meren wei met steeds meer mensen delen. De watersporters in toenemende mate toegankelijk voor bezitters van een bescheidener beurs, die aan hun simpele bootjes net zoveel plezier beleven ais de eigenaar van een zeewaardig jacht aan zijn vorstelijk schip. Overigens is er wat het wezenlijk beleven van^de watersport betreft óók niet zoveel verschil tussen beide kategorieën. Voor elke. echte watersporter is immers het spel én de strijd met de natuur het belangrijkste. Natuurlijk is er dan ook de liefde voor het schip. De trots die de watersporter voor zijn boot koestert is niet te vergelijken met de gevoelens van een autobezitter, hoe warm die laatste ook mogen zijn. Een schip immers leidt een eigen leven, draagt daarom ook een naam en wie heeft ooit een auto gezien met een naambordje boven de voorruit? Die liefde voor het schip en alles wat daarbij hoort, drijft ook elk jaar op nieuw weer vele tienduizenden naar Amsterdam, om daar het allernieuwste en allermooiste op botengebied te gaan bewonderen. Van 16 tot en met 25 maart wordt nu al weer voor de 18e maal de H1SWA of zoals het voluit heet de internationale watersport ten toonstelling georganiseerd door de Ne derlandse \ereniging voor Handel en Industrie op het gebied van de Scheepsbouw en Watersport in het Amsterdamse RAI-gebouw gehouden. Dit jaar doen weer iets meer exposan ten mee dan in 1972. Het zijn er nu 329 om precies te zijn en in de speciale RAI-haven zijn nog eens 44 exposan ten vertegenwoordigd met ongeveer 100 vaartuigen. Uit meer dan twintig landen zijn de deelnemers gekomen. De meesten kwamen uit West-Europa maar er zijn ook exposanten uit Hong kong, Maleisië. Amerika en Formosa bik die hopen hun aandeel op de 'i kunnen Nederlandse botenmar vergroten. Tenten - snufjes Dit. 'is de ETAP-22, een zeewaardig 4-persoohs familietoerjacht vanuit de lucht gezien op de Noordzee. De ont wikkeling van het zeilen op zee met kleinere -nog betaalbare - zeiljachten neemt hand over hand toe. Op de Hiswa zullen verschillende van dit 't jachten te zien zijn, meest poly ester. De ETAP-22,, lengte .6.60 m. breedte 2.40 m, hier met een zeilop- pervlak van 23 m2 en ontworpen door E.G. v.d. Stadt, kost in standaarduit voering f.19.945,-. Het schip valt voor al op door haar bakdekkonstruktie, die in de kajuit voor een grote leefruimte zorgt. Zoals gebruikelijk zijn er op deze HISWA niet iliè boten te zien, bok kampeerartikelen en attributen voor de hengelsport liggen er zo aanlokke lijk mogelijk uitgestald. Het totaal aantal schepen dat er in en bij de RAI te zien is bedraagt ongeveer duizend. Opvallend daarbij is de toena me van de hoeveelheid zwaardere sche pen (zwaarder dan 5 ton). Dit keer zijn er 75 van deze „zware jongens" te bezichtigen. Het grootste tentoonge stelde schip is een zeiljacht met een lengte van ruim 18 meter en een gewicht van 35 ton. Zoals gezegd komt op de-HISWA niet alleen de watersporter aan zijn trek ken, ook de kampeerder kan veel plezier hebben van een bezoek aan deze expositie. Er is op kampeergebied overigens een ontwikkeling gaande waarvan de sporen ook overduidelijk op deze 18e HISWA zichtbaar zijn. Het kamperen heeft zich namelijk in de loop van de tijd voor heel mensen ontwikkeld van een sportief buitenge- beurenj tot het verplaatsen van eigen leefmilieu naar buiten; In het verleden was de kampeerder erop uit een zo direct mogelijk contact met de natuur te krijgen. De primitiviteit van het buitenleven was juist een van de groot ste charmes vo'or de echte stoere kam peerder die met een minimum aan bagage zijn individuele drang naar zwerven bevredigde. De kampeerder van vandaag wil in ieder geval zonder bukken in zijn tent kunnen lopen, de minitafeltjes en stoeltjes zijn vervangen door comforta bele meubeltjes en een vast dak boven het hoofd is heel wat meer in trek dan het schuine tentzeil waarop de regen zo gezellig kan neerkletteren. Het spreekt dan ook vanzelf dat er aan de grote groep van „luxe" kampeerders en hun behoefte aan ruime tenten en comfortabele accessoires veel aandacht besteed wordt. Daarnaast wordt er ondanks alles toch een duidelijke toe name verwacht in de verkoop van lichtgewicht tenten. Deze zijn dan voornamelijk bestemd voor de bezit ters van een kleine auto, fiets of bromfiets of voor ouders die naast hun bungalowtent een aparte tent Voor hun kinderen neer willen zetten. Een nieuwtje op tentengebied is de bungalow-trektent die wordt opgehan gen aan een uitwendig frame. Deze tenten gefabriceerd volgens een princi pe dat heel veel in Amerika wordt toegepast, zijn snel en gemakkelijk op te zetten. Uit Duitsland komt de z.g. paraplu-tent. Dit model is geïnspireerd op de baleinenconstructie van een tuinparasol. Deze ..sekoriden-tent" zoals hij door de fabrikant wordt genoemd) biedt vier mensen een ui terst snel op te zetten onderdak. Door het ingenaaide grondzeil op enkele plaatsen met een grohdpen vast te zetten en de baleinen-constructie om hoog te dnikk'ëh heeft men de tent overeind gezet. Een aardig nieuwtje is ook de donzen slaapzak met een ritssluiting met dub bele schuiver. Door gebruikmaking van een sluiting met een tweede schuiver kan een tot boven aan toe gesloten slaapzak aan het voeteneind gedeelte lijk worden geopend en dat is dan vooral plezierig voor kampeerders, on rustig slapend, die zich in een aan de zijkant geopende slaapzak snel bloot voelen. Jacht - sypsymposium Speciaal voor de bezitters van een boot zonder roefje of voor de trekkende kampeerder is er een lichtgewicht windvast kookset uit Scandinavië. Dankzij research voor de Zweedse commandotroepen is het gelukt een spiritus komfoor met pannen te ont werpen dat zeer windvast is en boven dien een maximum benut van de opge wekte warmte. De vlam wordt volledig Een aardig wjndje, een snelle boot: de watersporter geniet naar hartelust. beschermd tegen de wind door een tunnel met ventilatiegaatjes. Doordat de pan niet óp het vuur staat, maar er boven hangt, worden ook de zijkanten verhit. In elkaar geschoven is het hele apparaat niet groter dan een normale pannenset. Voor iedereen die er prijs op stelt zich- snel te kunnen verfrissen, is nu een plastic jerrycan ontwikkeld, waarin aan de zijkant uitsparingen zijn gego ten voor handdoek, zeep en nagel-- schuier. Daarover gaat dan een deksel die tevens wasbak is. Al met ai een handig ding voor automobilisten, het wassen van kinderhandjes, de voorbe- Naast het kijken naar de vele nieuwtjes die de bezoeker van deze tentoonstel ling op gebied van het watertoerisme en de kampeerindustrie te zien krijgen, is er voor mensen met een speciale belangstelling in de jachtbouw, gele genheid een tweedaags symposium te bezoeken dat in het kader van deze 18e HISWA gehouden wordt. Het on derwerp van deze conferentie die op 21 en 22 maart a.s. plaatsvindt, luidt: „De ontwikkelingen binnen de jachtar- chitectuur en de jachtbouw". De toe gangsprijs tot dit symposium bedraagt f.75,-, voor studenten in de scheeps bouw en HISWA-leden geldt een gere duceerd tarief. Het RAI-gebouw is geopend: dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur, zondags kunnen kopers en kijkers tan 10 tot 17 uur hun hart ophalen. De Watersportvrienden krijgen er een „lijfblad" bij. Op 20 april zal het eerste exemplaar van het nieuwe weekblad „Schuttevaer's Watersport" ver schijnen in een oplage van 17.000 stuks. Het voorlopig twintig pagina's dikke blad wordt een stevige dochter van het „Weekblad Schuttevaer", het één eeuw oude weekblad voor de Rijn- en Binnenvaart, uitgegeven en verzorgd door Uitgeversmaatschappij Bom te De komende week kunnen 50 van onze lezers gebruik maken van een "nieke Havenloods-aanbieding om eens een bezoek van een paar dagen aan Parijs te brengen, zonder ergens aan gebonden te zijn. Wij rijden u per luxe touringcar heen en terug en u logeert en eet waar u zelf wilt, terwijl u verder uw eigen programma bepaalt. Op vrijdag 23 maart vertrekken wij met onze touringcar om 14 uur vanaf hoofdingang diergaarde Blijdorp in Rotterdam en na een diner in Kortrijk genuttigd te hebben zullen wij om 21.30 uur op de Place de la Republic in Parijs arriveren. Desgewenst kunnen wij voor een hotel (kamer met ontbijt) Zondag 25 maart staat onze-iouringcar 's avonds om 18 uur weer op de Place de la Républic gereed om de terugreis naar Rotterdam te aanvaarden. Aan komst in Rotterdam om 1 uur. De prijs voor deze reis bedraagt slechts f 45,- inclusief het diner in Kortrijk. Men kan boeken bij De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, tel. 132170. Assen/Amsterdam. Op de HIS- WA-tentoonstelling op 16 maart zal „Schuttevaer's Water sport" met een z.g. nulnummer van 40 pagina's ten doop worden gehouden. De centrale-redactie van Week blad Schuttevaer zal ook de redactie gaan vormen van het nieuwe blad waar verder mede werking aan wordt verleend door 55 journalisten op free lance basis. Hoewel er meerdere bladen op watersportgebied verschijnen zal dit blad toch afwijken van de reeds bestaande normen. Het zal niet gebonden zijn aan sei zoenen, verschijnt 52 maal per jaar en krijgt het uiterlijk van een gewone krant, zowel in druk als formaat. De verkoop wordt geregeld via de ruim dui zend verkooppunten langs het water die het Weekblad Schut tevaer al heeft. Sleepzuiger komt uit z'n huis Op woensdag 14 maart zal het eerste schip te water worden gelaten, dat „onder dak" is gebouwd in het nieuwe werf complex van IHC Smit in Kinder dijk. Het is de sleepzuiger „Maas", bestemd voor de Algemene Bagger- maatschappij S.G.D. te Brussel. De „Maas" is een zeer modern bagger schip met een laadruiminhoud van 3000 m3. Geheel conform de opzet van de produktie in het overdekte werfcomplex zal de „Maas" als bijna compleet schip te water gaan. Direct daarna begint in de grote hal de bouw van een sleepzuiger voor Peru. Deze moet al begin mei te water. Vorig jaar trok de prestatieloop van De Havenloods bijna 2500 sportievelingen aan, die bereid waren om in vijf of zeveneneenhalf kilometer de strijd aan te binden met het luie zweet. Ook dit jaar wordt iedereen weer in de gelegenheid gesteld om door een kort stondige lichamelijke kastijding in drie kwartier moet het karwei geklaard zijn - een medaille in ontvangst te nemen als beloning voor de geleverde prestatie. Iedere deelnemer krijgt ver volgens een pakje kauwgom van Van Nelle en tien lopers (loopsters) hebben kans een paar sportschoenen van Eddy Pieters Graafland te ontvangen. Voor een rijksdaalder kan men zich in laten schrijven op de volgende adressen of op 17 maart vanaf 12 uur in de kantine aan het Langepad: Reisbureau „Oost", Raadhuisplein, Krimpen aan den IJssel; Van Abcoude, Zwaanshals 133; Dekkers, Palestina- straat 57b, tel. 127913; Witvliet, Ar guspad 5, tel. 225439: W. Kloos, Apol- lostraat 69, tel. 181663; W. Winkel man. Bergsingel 210, tel. 249220; W. v. Hemert, Salomon de Braystraat 31, tel. 201494; VVV-kantoor Hoek van Holland; Kantine Sintelbaan, Lange pad; Baggerman. Asserweg 266 en aan de kantoren van De Havenloods, Prins Hendrikkade 14. Rotterdam: Hoog straat 122, Vlaardingen; Weteringsingel 9, Krimpen aan den IJssel. Opkomst in trainingspak wordt aanbevolen. Nadere inlichtingen bij J. Verschoor, Orpheus- straat 23. tel. 010- 182671: W. L. Witvliet, Arguspad 5, tel. 010- 225439 (na 18 uur). Zoekt U een echt apart behang HULST BEHANG heeft het Schiedam - Broersvest 85 - tel. 010-269702 De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (circa 4000 leden) heeft haar verenigingsblad opgeheven en is met' een geheel nieuw maandblad op de markt gekomen: Omega. Het blad richt zich in een start-oplage van l 2.000 niet alleen op de leden van de NWS en andere slechthorenden, maar wil zich richten op het hele terrein van de auditieve communicatie, de sociale aspecten van slechthorendheid, de op voeding en begeleiding van slechtho rende kinderen en de integratie, van de slechthorenden in onze samenleving. Van 22 procent der Nederlandse be roepschauffeurs is het gezichtsvermo gen twijfelachtig. Tot deze conclusie kwam de Stichting „Oog en Bril" na een serie ogentests onder deze catego rie weggebruikers. Een en ander sluit aan bij het Nationaal Onderzoek Ge zichtsvermogen Rijbewijshouders, waarvan het resultaat ruim een jaar geleden bekend werd. Dit had uitslui tend betrekking op particuliere auto bezitters. In vergelijking met de uit komsten van het landelijk onderzoek, komen de beroepschauffeurs er overi gens wel beter af. Bij de overige weggebruikers had namelijk bijna 28 procent een onvoldoende gezichtsver mogen. Van deze groep betekende 6.5 procent een reëel gevaar op de weg, bij de beroepschauffeurs is dat percentage 2,2. Eerste aanzet daarvoor geeft het blad in een hoofdartikel waarin wordt ge pleit voor het invoeren van een totaal nieuw symbool dat het bestaande SH-schildje (op fiets en auto) zal moe ten vervangen: het Griekse Omega-te ken. Het gebruik van dit teken zou niet beperkt moeten worden tot het wegverkeer. Als reverspeld, op briefpa pier, als broche en op visitekaartjes kan het dienen als aanduiding dat men met een slechthorende te maken heeft. In aangepaste vorm kan het een indica tie zijn, dat er in bepaalde (openbare) gebouwen voorzieningen zoals ringlei dingen voor slechthorenden aanwezig zijn. Er zijn naar schatting meer dan een kwart miljoen slechthorenden in Nederland. IN 'T ZILVER In totaal meer dan zesduizend Rode Kruis-welfare-vrijwilligsters zullen de komende twee weken deelnemen aan éen zestal regionale bijeenkomsten, waarmee de viering van het 25-jarig bestaan van het welfarewe'rk van het Nederlandse Rode Kruis wordt inge zet. Van 27 april tot en met 6 mei zal in de Flevohof te Biddinghuizen een Nationale Manifestatie Rode Kruis- Welfare-Idee '73 worden gehouden, met als basis een tentoonstelling van ongeveer vierduizend werkstukken die de afgelopen maanden zijn vervaardigd door patiënten en bejaarden. De bijeenkomst voor de regio Zuid- Holland vindt plaats op 15 maart. Het programma houdt in: een korte her denking, een modeshow, een gemeen schappelijke koffietafel, een amuse mentsprogramma waaraan wordt me degewerkt door Saskia en Serge, Fred Kaps, Herman 't Hart en Robert Paul, dinsdag 13 maart 1973 22e jaargang no. 11 EDITIE SCHIEDAM OP DINSDAG EN DONDERDAu li. ROTTERDAM RECHTER if'AASOEV E R - SCtiiEpay - - AARDiNGEN NRIMPENBRWAARD LU HOOFDKANT. PR INS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70

De Havenloods | 1973 | | pagina 1