- 69.50 1. Rinus darijs lacht om mensen, die FCN'66 vies woord vinden Hl Dames nemen zelf het slaghout in de hand m Sm- Wfir ZWALUWEN 1 -MEEUWEN 1 29 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 MAART 1973 11-510 spaar nu geld uit Door prestaties zorgen, dat men niet langs ons kan spaar nu geld uit I Terug in grootmoeders tijd en daarmee bedoelen wij niet alleen de enorm leuke stijl, maar ook de extra lage prijs. Want tijdens deze aanbieding koopt U zo'n klassieke elek trische hangolielamp in een zwaar bronzen uitvoering, met keramieken onderstuk in gede- koreerdcraquelé, voor een frak- tie van de normale prijs. Deze geweldig leuke lamp met een melkwitte globe en een hel der binnenglas koopt U nu voor nog géén zeven tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze klassieke elektrische hangolie lamp, doorsnede ong. 30 crrt, met ketting en pla fondplaat, Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit Ter Meylen staat U met raad en daad bij als U van plan bent van Uw tuin iets heel speciaals te maken. Goudgele konifeer (Chamaecy- parispis. Plumosa aurea) in pot, gedijt zelfs op steenachtige grond, ook zeer geschikt voor balkonbakken. Lavendel (Lavandula), laagblij- vende plant, geeft veel donker blauwe bloemen, heeft een mooi gedrongen vorm en is geheel aromatisch. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow.) in pot, een klimmer die in de herfst en winter massa's oranje-rode bessen geeft (schim mel- en rotvrij). Winterhard. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze 3 prachtige plan ten, stuk voor stuk prima kweek- voor Pak ASEF stalmest voor f Géén tel. of schrif Op het moment, dat Rinus Clarijs in 1971 als trainer zijn signatuur plaatste onder een contract met FC Nieuwlant '66 was de Schiedamse vereniging nog een tweedeklasser in de afdeling Rotterdam. Maar helemaal vlekkeloos was de hemel boven die status niet en omdat de reis tenslotte toch niet gehaald werd, belandde Clarijs in de derde klas: hij kon opnieuw beginnen bij een vereniging waar de mentaliteit zoek was en de discipline nauwelijks aanwezig. De geschiedenis herhaalde zich. Net had hij twaalf jaar RK WIK achter de rug. Een dozijn actieve voetbaljaren, waarin hij met de Vlaardingse ploeg ook eens erg diep gevallen was naar de afdeling Rotterdam. Ze hadden zich teruggevochten naar de KNVB. Hij liet een vereniging achter, waarvan hij nog vindt, dat het een fantastische club is met een „hetklinkt misschien een beetje verwaand" - beschaafde sfeer. „Toch is er een tijd van komen en een tijd van gaan". Clarijs had inmiddels zijn trainersdiploma nummertje D be- Tiaald en zo vertrok de doelman van RK WIK. Weg uit het gespreide bedje, waar bij met zijn makkers de afspraak had, hij het laatste woord binnen het doelgebied alleen door hem gevoerd Toen kwam dus FCN'66. Andere sfeer en degradatiezorgen, die niet konden worden overwonnen. Met zijn D-diplo- ma had hij een betere keuze kunnen maken, maar zijn keuze was bewust. „Wie hoog klimt kan laag vallen. Als beginneling in het trainersvak kan je ambitieus zijn en dan zeggenik ga het bij een vierdeklasser KNVB wel even maken, maar wie bewijst, dat je dat kan. Ik wil best erkennen, dat het voor mij een tegenvaller was, dat FCN'66 tenslotte toch degradeerde. Wanneer ik vooraf de wetenschap van dit onheil had gehad, had ik mijn handtekening waarschijnlijk niet eens gezet. Gedane zaken nemen echter geen keer en daarmee kreeg ik een team, waarmee ik alles kon maken. Degraderen kon den ze namelijk niet meer: alleen de weg naar boven bleef over". Puinhoop Rinus Clarijs wilde graag bij het voet bal betrokken blijven. Maar niet alleen daarom liet hij zich door Berry Janse overhalen zich in te schrijven voor de trainersopleiding. Ook de sociale begeleiding van de spelers paste binnen zijn interessesfeer. „Bij RK WIK heb ik verschillende goede trainers meegemaakt. Dat zijn voor mij de pilaren geweest om op voort te bouwen. Neem e;en Cor van Eijk. Van die man is een persoonlijke begeestering uitgegaan. Hij stelde geen voorbeelden: hü was zelf een voor beeld". Bij FCN'66 vond Rinus Clarijs zoals hij het zelf uitdrukt een "puinhoop. Ze hadden voor zijn komst een onge lukkige trainerswisseling meegemaakt en zagen na de promotie naar de tweede klas enkele prominente spelers vertrekken. „Niemand van hen kon een tactisch plan uitwerken. De training werd ernstig verwaarloosd en de sfeer was zoek. Zo vond ik FCN'66. Niet erg bemoedigend, weet je. Maar er kwam een nieuw bestuur met de heer Wammis als voorzitter. Dat is een man, die de zaken reëel bekijkt. We zijn een avondje rond de tafel gaan zitten. Ze hebben mij ervan overtuigd, dat ook zij het verlorene weer terug wilden winnen. Dat ook zij van FCN'66 weer een echte vereniging wilden maken". Het eerste jaar was moeilijk. Clarijs had nog slechts de beschikking over de B-keus: „Best aardige voetballers, hoor, maar ze hadden geen lef. Ze waren gefrustreerd met de gedachte, dat een beter resultaat toch niet moge lijk was. Ik heb het eruit moeten praten, schreeuwen. Het hielp, want in de tweede helft van de competitie bleven we bijna ongeslagen. Alleen-de laatste wedstrijd werd verloren, terwijl we in de eerste helft van de competitie slechts vijf punten uit negen wedstrij den hadden behaald". Bravoure FCN'66 had zich met bravour door het magere jaar geslagen. Daarvoor kwam erkenning, want bij de volgende over schrijvingsperiode kreeg Clarijs „niet zomaar een beetje, maar een behoor lijk beetje" versterking. Het is de ruggegraat van het huidige FCN'66. Een ploeg met succes. Een ploeg, die dit seizoen nog niet tegen een neder laag ,is opgelopen. Het zelfvertrouwen „Gefrustreerd en een minderwaardig heidscomplex. Dat was FCN. Toen ik bij de ploeg kwam was Peter Friede- rich een snelle jongen. Dat is hij nog, maar hij maakt nu tenminste de doel punten. die hij destijds verzuimde te maken. Hij is nu de topscorer, maar dat is niet mijn verdienste. Ik heb hem alleen bijgebracht, dat hij het kon. Die jongen heeft het aan vertrouwen ont broken". Ook mensen Nu intern het vertrouwen is hersteld, moet ook het vertrouwen van de bui tenwereld gewonnen worden. En daar over kan Rinus Clarijs zich danig op winden. De erkenning voor de presta ties van zijn vereniging blijven uit. „We zijn in een hokje gezet. Een a-sociale ploeg zijn we, zonder bestaansrecht. Maar wat deert het, dat een deel van onze leden woonwagenbewoners, Noordsingelbezoekers of werklozen zijn? Het zijn toch ook mensen. Maar we worden fijn doodgezwegen. Ik probeer daaraan iets te doen. Komen we niet in de krant, dan moeten we door onze prestaties zor gen, dat men niet langs ons kan. Ik zocht als t trainereen taak met een sociaal vlak. Wel, bij FCN'66 heb ik dat gevonden. Ik streef ernaar, die ploeg beschaafd te maken, maar welke steun krijgen we daarbij van de ge meente? Nul komma nul. We mogen op een grasveld spelen. Daar vecht ik tegen. Dat vind ik waardeloos. Destijds heb ik tegen de jongens gezegd: moet je eens naar die kleedkamers kijken; het lijken wel varkensstallen. Ze heb ben toen de handen uit de mouwen gestoken. Alles is nieuw betegeld. We wilten de sfeer bij ons menselijk maken, maar we willen ook menselijk behandeld worden. Na zeven jaar wordt het toch ook wel eens tijd, dat we een fatsoenlijk veld krijgen. Een veld waar we kunnen zorgen voor de Zaterdag a.s. aanvang 2.3Ö uur n.m toegangsprijs f 1.50 jongens en 65 plussers f 0.50 toekomst. Waar we jeugd kunnen toe laten, want welke ouder wil zijn jongen nu laten voetballen op een glasveld. Ja, glas met een 1". Rinus Clarijs is voor de volle honderd procent betrokken geraakt bij het doen en laten van FCN'66. Zo goed als voorzitter Wammis - „die zou zich ook alleen niet zijn zaak kunnen be moeien en alle FCN-zaken laten rus ten" - en bestuurslid Friederich - „die man en zijn vrouw halen het iedere zondagmorgen weer over zich om het eerste voor een tactische be spreking thuis te ontvangen". Lijfspreuk van Rinus Clarijs voor FCN'66: „Als je kampioen wil wor den, dan moet je je als kampioensploeg gedragen". Daarvoor wil Clarijs zich volledig inzetten en verlangt dat ook van zijn jongens. Hij blijft benadruk ken, dat het volgen van de trainingen van evident belang is. keer beter wil hebben. Telkens blijven aandringen en laten voelen, dat het geen stijl is om Clarijs voor joker te laten staan. Ik geef niet op: als ik in het park met de ploeg loop te trainen, dan laat ik de toehoorders lekker lachen. Waarom ze dan lachen? Wel, ik train serieus. Ik sta te schreeuwen als een gek. Alsof ik voor heel Schiedam sta te trainen. Maar we hebben lekker maling aan al die lachers, aan al die mensen die FCN'66 een vies woord vinden. We gaan onze eigen weg. Over vier jaar - als ons vijfjarenplan i? voltooid - moeten die mensen, die nu nog om ons lachen, maar eens terugkomen". Daarom is Rinus Clarijs nu al blij met zijn contractverlenging bij FCN'66. „Wanneer ze dadelijk in een hogere klasse spelen, dan zullen we wel weer eens aan de beurt zijn om te verlie zen", erkent hij. „In die tweede klas zal het zwaarder worden, dat heb ik ze al beloofd. Dan zullen we eens verlie zen. Oké, dan is er nog geen man overboord, want daarmee vergaat de wereld niet". GERARD S. VERVER Voor joker „Bij mijn eerste training stond ik voor een gehoor van drie jongens. Nu ben ik geen Rinus Gosens, maar desondanks heb ik mijn trainingsprogramma met die jongens volledig afgewerkt. Van mij mag niet afstralen, dat ik het vertik om bij zo'n slechte opkomst te trai nen. Alleen na de wedstrijd zal ik het ze wel vertellen, dat ik het de volgende GROTE VEILING TE VLAARDINGEN OP VRIJDAGAVOND 16 MAART A EXCELSIOR^ OOSTHAVENKADE 9 erkend veilinghoudersbedrijf Amsteh waarder^J. Klootwijk uit Rotterdam 6- en 12- DELIGE CASSETTES ZWART-WIT T.V.'S PLATENSPELERS WIPEN t DRAAGBARE T.V 9.30 UUR ZAL IN ZAAL n' partij goe'5eren publiek a contant bij op- AANVANG 1 i. M. Pijpe ONYX SALONTAFELS STEREO APPARATUUR RECORDERS DRAAGBARE RADIO'S ZAANSE KLOKKEN BANDRECORDERS WANDORNAMENTEN Deze overgordijnstOf is jacquard geweven (dicht weefsel) en is bovendien vap acryl, dat, zoals U wel weet, heel gemakkelijk wasbaar is. Deze fijne jacquard gordijnstof koopt U, in de kleuren groen, geel, rood en blauw, voor nog géén vijf gulden per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze jacquard overgordijnstof, 120 cm breed, per me- 1 ,,Dit is nu softball" is de titel van een folder, die wordt uitgegeven door de Ko ninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond en mede ver krijgbaar is bij de honkbalvere niging ,,Holy". De folder leert: .Softball is een zomersport en één der meest beoefende sporten ter wereld. Het wordt gespeeld op elk con tinent, als schoolsport en als recreatiesport. Als wedstrijd sport wordt het in Nederland snel populair, al is het hier nog niét zo verbreid als in Azië, Australië en Amerika, waar overigens ook de heren softball .Softball is", zo vertelde ons Robert Maria", nauw verwant aan honkbal. De regels zijn in hoofdzaak gelijk. Alleen het speelveld is kleiner van afme ting. De afstand tussen pitcher en slagvrouwe is minder, terwijl ook de honken dichter bij el kaar liggen. Daarbij komt nog, dat softball met een grotere bal en een breder slaghout gespeeld wordt. Een andere afwijking is het werpen. Bij honkbal wordt bovenhands gegooid en bij soft ball onderhands". Verdere inlichtingen kunnen aan dames, die de leeftijd bereikt hebben van zestien jaar - de bond staat nog niet toe, dat meisjes onder die leeftijd aan de softballcompetitie deel nemen - worden verstrekt door Hettie Reinders, Zwaluwenlaan 272 (tel. 010- 356149), Char lotte Bourrian, Kwartellaan 13 (tel. 010- 344514) en Anja As- cencion, Bernweg 115 (tel. 010- 358259). spaar nu geld uit Er gaat geen week voorbij of wij hebben op onze bedden afdeling wel een extra voorde lige aanbieding, ènextra voordelig zijn zeer zeker deze Draka polyaether matrassen. Draka polyaether matrassen, s.g. 35 en 14 cm dik, in goud en blauw. Deze matrassen, uit de prijsserie van f 119,- t/m f 219,-, koopt U in 6 maten nu tientjes voordeliger. x 190 cm 90 x 190 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze Draka polyaether matrassen in goud en blauwnu tientjes voordeliger. Fiberfill hoofdkussen f. 11,40 V JÉÉi De tafel is ontruimd. Sfeerverhogende attributen hebben plaatsgemaakt voor knippatronen en schaar. In de flat van Cees en Hettie Reinders liggen op de piano enorme lengtes gele stof, die binnen een maand getransformeerd moeten zijn in heuse softballtenues. Goed van snit en indrukwekkend. Want eind maart wordt een vrouwelijke wens werkelijkheid. Emancipatie noemen ze dat. Dan komt er een einde aan het passief kijken naar mannen op en rond de werpheuvel. Dan kunnen de dames zelf honken stelen en de thuisplaat poetsen. Dan nemen ze zelf het slaghout in de ranke hand en doet softball officieel zijn intrede bij de Vlaardingse honkbalvereniging „Holy". Ze hebben geweten, wat het is om zich voor te bereiden op de aktieve sportbe oefening. Ze hebben ervaren, dat lang stilstaande spierén en gewrichten niet direkt willig zijn om soepel orders op te volgen, die de hersens voor hen uitdenken. Gekraakt hebben ze. Aldus het ongenoegen uitend/over de on waarschijnlijk grote inspanningen, die zo plotsklaps van hen geëist werden. Gezucht hebben de dames, die na de eerste trainingen zo uitgerafeld waren, dat de huishoudelijke werkzaamheden er onder hebben moeten lijden. Maar ze hebben volgehouden. Alle zeventien. Immers, het doel moest bereikt worden. De algemene ledenver gadering, die in januari met overgrote meerderheid had toegestemd aan „Holy" aan softballafdeling toe te voegen, mocht niet teleurgesteld wor- Hoe dit initiatief van de grond kwam, vertelt Hettie Reinders, die voorzitster is van de sectie softball: „Iedere zon dag stonden we naar het honkbal van onze echtgenotes te kijken. Dan sta je langs de lijn en zou je zelf ook wel eens dat veld in willen. Met softball konden we dat bereiken en daarom zijn we naar de heer Schoon (voorzit ter van „Holy" -red.) gestapt om te vragen of wij het één avond in de week mochten proberen. We hebben gewel- digde medewerking gehad van het be stuur. De woensdagavond werd vrijge maakt voor ons, omdat men er van uitging, dat de dames net zo veel rechten hadden als de jieren. Voor ons was het een kleine „test-case". We wilden eerst ervaren, dat het enthou siasme voor softball bleef, voordat we officieel een registratie bij de bond zouden aanvragen". De dames bleven geestdriftig. Mede door een oefenwedstrijd, die ze vorig jaar speelden tegen Antillian Stars, en die nog gewonnen werd ook. Maar wat was die eerste wedstrijd moeilijk. Ver telt Hettie Reinders: „Moet je inden ken, dat wij nog slechts gekleed waren in trainingspakken en aanverwante kle ding. Toen we die meisjes van Antillian Stars in echte pakken het veld zagen oplopen, waren we al direkt onder de indruk. Het leek zo professioneel. Bloedfanatiek We stonden te bibberen als juffers hondjes. Komt nog bij, dat nu iedereen stond te kijken, waarnaar wij anders stonden te kijken en kritiek op had den. Het heeft vijf minuten geduurd, voordat we de kriebels kwijt waren. Daarna waren we zo geconcentreerd bezig, dat we niemand meer zagen. We wonnen, maar waren eerlijk genoeg om te beseffen, dat we een hoop fouten gemaakt hadden". Toen kwamen de vragen pas goed los en de honkballende heren waren best bereid om de dames aan te horen en antwoorden te verstrekken. Het leek erop alsof de heren zuinig wilden omspringen met hun softballafdeling. Immers ook het aantrekken van trai ners leverde geen problemen op. „Als ik het vergelijk met andere softballver- enigingen, dan zitten wij met onze begeleiding en training op rozen", zegt Hettie Reinders. „We beschikken over een technische trainer, die zelf één van de sterren van het honkbalteam is en ons dus wel wat kan vertellen en leren. Hi^ wordt zelfs bijgestaan door een Robert Maria, die de dames de tech niek tracht aan te leren, glimlacht geheimzinnig, wanneer we het gesprek over de trainingsboeg gooien, Voor zichtig zegt hij: ..Moeilijk? Ach, nee. In het begin moet je het zo simpel moge lijk houden. Vanuit die basis kan je de moeilijkheidsgraad geleidelijk opvoe ren. Maar de dames vatten het allemaal enorm serieus op. Ze zijn bloedfana tiek Breed wordt de lach op het gezicht van Robert Maria pas als we stellen dat dames soms zo'n specifieke manier van gooien over zich kunnen hebben. We hebben beet. „Dat werpen kost enige inspanning, ja", straalt hij. „Maar als ze ouder zijn en een bepaalde manier van gooien hebben, die misschien niet helemaal softballtechnisch genoemd kan worden, laat het dan maar om ze de goede manier in te prenten, anders gaat het helemaal mis". Die technische regels kunnen op papier allemaal zo prettig geregeld en gerang schikt zijn, op het veld en bij de training hebben de dames er grote moeite mee. „De heren schreeuwen en roepen naar elkaar. Bij hen gaat alles automatisch. Ze weten waar ze elkaar kunnen vin den, wijken desnoods van alle voorge schreven regels af, om in ieder geval een man voor nul naar de kant te laten gaan", zegt Hettie Reinders. „Wij hou den nog onze kaken op' elkaar. Bij ons gaat het niet zo automatisch als bij de heren. Wij zijn nog te geconcentreerd: gooi ik wel goed? Waar komt die bal neer? Dan kan Rob het ons allemaal zo mooi vertellen of met poppetjes op een bord een technisch vraagstuk ver duidelijken, op het veld komt het heel anders over. We missen de routine, maar dadelijk zullen we niet als enig team nieuw aan de competitie begin nen. In het rayon Rotterdam zijn nog enkele andere teams, die zonder erva ring starten en dat geeft ons" toch het vertrouwen, dat we niet helemaal kans loos zijn. Hoewel ,we uiteraard eerlijk genoeg zijn om te erkennen, dat Sparta of Schiedam - verleden jaar kampioen van het rayon - voor ons voorlopig nog te sterk zullen zijn". Rooskleurig Zeventien dames introduceren dadelijk het softball in Vlaardingen. Wanneer het enthousiasme van voorzitster Hen- nie Reinders en secretaresse Charlotte' Bouman een afspiegeling is van deze groep dan staat de toekomst van het Vlaardingse softball er rooskleurig op. Nog beschikt Holy pas over één team, maar er is ruimte voor twee teams. Dan is echter de koek op. Immers Holy zelf heeft al acht honkbalteams en die zouden in de verdrukking kov men wanneer softball te explosief zou expanderen. „We hebben alleen de woensdagavond tot onze beschikking", vertelt Hettie Reinders. „Mocht het dadelijk zo zijn, dat we aantrekkingskracht gaan uitoe fenen op meisjes en dames, dan moe ten we bij dertig toch stop zeggen. Wanneer dadelijk de competitie begint en we op woensdagavond onze wed strijden spelen, dan komen we eigen lijk al in de knoop te zitten. De training kan dan niet meer op het honkbalveld plaatsvinden". Toch is dat nu niet het voornaamste probleem van de dames. Dadelijk op 28 of 29 maart spelen ze een oefen wedstrijd tegen rayon-kampioen Schie dam en dan zullen de pakken gereed moeten zijn, en omdat ze vinden, dat confectiekleding nauwelijks aan hun eisen voldoet, steken ze zelf de handen maar uit de mouwen. „Liever een broek dan een hobbezak", menen ze. Daarom is het niet vreemd, dat Robert Maria zijn dames voorhoudt' „Speel mannelijk, maar verlies het vrouwelijk element nooit". GERARD S. VERVER oc caravan-centnon rotterdam Showroom: Stadionweg 31 (tussen Sta dion en Brienenoordbrug) Tel. (010) 32.14.55- 14.02.40

De Havenloods | 1973 | | pagina 4