T. „Radio Rotterdam heeft geen „kabel" nodig m 3£ijken Een buitenlandse scholier als gast rijtuicjieó in 3£oninklijke QQ fëll.iMiililllH'' PROF. BORDEWIJK 50 l7MiWiii.kiiiiiidd VAST OPTREDEN EN GRAMMOFOONPLAAT VAN JOOP VOS Voor 45 gulden naar Parijs DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 MAART 1973 Lokale televisie is mogelijk in Rotterdam, binnen afzienbare tijd. En voor een lokale omroep behoeft de Maasstad het niet te hebben van de „kabel" zoals de gemeenten, die bij wijze van proef een vergunning hebben gekregen van de regering om lokale uitzendingen de kabel in te sturen. Prof. dr. ir. J. L. Bordewijk, oud PTT-man en befaamd telecommunicatie-ingenieur, stelt dit duidelijk: voor geluid- zowel als voor beeldomroep is in Nederland nog een redelijk aantal uitzendka- nalen beschikbaar. „Via de normale frequenties en met de bestaande tv-ontvangers zijn er minstens zes en voor Rotterdam en Amsterdam wel acht mogelijkheden. Als we gebruik maken van andere frequen ties zijn er nog veel meer mogelijkheden", aldus professor Bordewijk, die als gewoon hoogleraar is verbonden aan de Technische hogeschool te Delft. In het gemeentelijk blad „Rondvraag" stelt professor Bordewijk, dat er voor een agglomeratie zoals de Rotterdamse zeker mogelijkheden zijn om een zen der voor een lokale omroep te creëren. „Er is nu zoveel druk uitgeoefend, dat het me niet ondenkbaar lijkt, dat je volgens artikel 47 B van de omroepwet een concessie zult kunnen krijgen voor een dergelijke zender. Per abonnee behoeft dat niet zoveel te kosten, het komt neer op een paar dubbeltjes extra per abonnee per zender per jaar. In Rotterdam zou men een zender moeten opstellen ergens buiten de stad. Je zou ook de Euromast kunnen gebruiken, maar dat heeft zijn bezwa ren. Het lokale beeld zou je uitstekend kunnen ontvangen, maar het beeld van andere zenders zoals Hilversum 1 en 2 zou kunnen worden gestoord in de directe omgeving van de zender. Een lokale studio is op eenvoudige wijze in te richten." Professor Bordewijk ves tigt er de aandacht op, dat invoering van een dergelijke lokale zender wel in zou houden, dat er een apart antenne- tje moet worden aangeschaft, dat ove rigens zeer primitief kan zijn. Er kan zelfs een binnenhuis-antenne worden toegepast. „Als je een eenvoudig goedkoop kabel systeem neemt heb je kans, dat binnen vijf a tien jaar blijkt, dat het publiek het onbevredigend vindt en dat je toch het duurdere systeem moet leggen, dat het hele gezinstelecommunicatiepak- ket omvat." Professor Bordewijk is van mening, dat kabeltelevisie interessante mogelijkheden voor wijktelevisie le vert. „Video-groepen kunnen in een wijk met een paar honderd inwoners al uitzenden op een vrijgemaakt kanaal. Op die manier kun je een stuk indivi duele communicatie tot stand bren gen." NOS-VLEUGELS Henk Schaafsma, bekend publicist op het gebied van radio en televisie, is bij de totstandkoming van lokale omroe pen voor toepassing van artikel 47B van de omroepwet, die lokale omroe pen meer zelfstandigheid en minder afhankelijkheid van de NOS geven. Eén van zijn bezwaren tegen 47A (lokale omroepen onder de vleugels KOPEREN JASJE Overigens gelooft professor Bordewijk in kabeltelevisie. Hij noemt dit „de in een koperen jasje opgesloten ether" en is van mening, dat op den duur ieder een uit kwaliteitsoverwegingen kabel televisie zal willen hebben. „Maar ka beltelevisie zal niet goedkoop zijn, als we het tenminste goed en verstandig willen doen." Daarom wil de professor de nog aanwezig zijnde ether-mogelijk heden in Nederland gebruiken en dan gelijk opwerken met ether en kabel. „Men vermijdt een hals over kop aan schaffen van een kabeltelevisienet, dat vele malen kostbaarder is en toch niet toekomstvast. Zoals in Canada, waar SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA De vakantietijd blijkt altijd een vruchtbare periode voor het leggen van contacten met buitenlanders. Dat gebeurt dan meestal in een vakantie die buiten de grenzen wordt doorgebracht. Er zijn ook mogelijkheden om buitenlanders naar Nederland te halen om hen te laten zien wat wij doen en hoe wij ons leven indelen. AFS International Scholarships biedt die mogelijkheid voor scholieren tussen 16 en 18 jaar, die of het gehele schooljaar of gedurende de vakantiemaanden hierheen komen. Daarnaast kunnen Nederlandse scholieren opgenomen worden in buitenlandse gezinnen. Voor dit laatste zijn de aanmeldingen reeds gesloten, maar vanaf augustus kan men weer terecht bij AFS. •paar nu geld uit U weet 'tiedereen weet 't Fa is een geweldige deodo rant, waarvoor U grif f 5,85 betaaltmaar tijdens deze aanbieding heeft U al voldoende Fa deodorant spray, 'n deodo rant die U de hele dag fris houdt. Deze grote bus deodo rant koopt U nu bij ons voor slechts één rijksdaalder. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Fa deodorant spray, in 'n extra Géén tel. of schrift, bes AFS International Scholarships is een internationale organisatie met afdelin gen in meer dan 60 landen. Het hoofd kantoor is gevestigd in New York. Sinds 1947 zijn in totaal meer dan 50.000 jongens en meisjes in het bui tenland geweest. In ons land werkt de IJU, een van oorsprong kerkelijke or ganisatie met een programma waaraan ruim 30 landen deelnemen. Op dit moment zit AFS een beetje omhoog met haar programma onder deel het ontvangen van buitenlandse jongeren. Ieder jaar willen meer jonge lui enige tijd bijvoorbeeld in juli en augustus in ons land doorbrengen. Deelnemers aan het zomerprogramma krijgen begin juli een korte voorberei ding om ze enigszins vertrouwd te maken met onze taal. Ze worden in de gezinnen opgenomen als volwaardig familielid. Voor hen, die een buitenlandse scho lier willen opnemen of die interesse hebben in uitzending naar het buiten land gedurende een jaar of tijdens de vakentiemaanden, krijgen alle gewenste «lichtingen bij het Secretariaat van AFS International Scholarships in Ne derland, Keizersgracht 722, Amster dam, telefoon 020- 220916 of bij de IJU, Internationale Jeugduitwisseling, Sint Antoniusstraat 3, Tilburg, tele foon 013-425627. Jongeren planten boom in W oudhoek-Zuid Leerlingen van de dependance van de lagere school De Ouverture op het Metropad in Schiedam-Groenoord zul len donderdag 15 maart in Woudhoek- Zuid een iep planten. De boom is een geschenk van het „Wageningen-team". De boomplanting gebeurt op een in structiedag voor de leerlingen, georga niseerd door de heer Pannekoek, on derwijzer, in samenwerking met de Plantsoenendienst. De boom zal ge plant worden in aanwezigheid van wet houder mevrouw G. D. Verweij, verte genwoordigers v^n de wijkvereniging Groenoord en het „Wageningen-team". van de NOS), is, dat „Hilversum be paalt of je de technische middelen al dan niet krijgt." Een ander bezwaar vindt hij, dat de NOS technisch zulke zware eisen stelt. „Je kunt met apparatuur, die een fractie kost van wat ze in Hilversum volwaardig achten, vrijwel hetzelfde resultaat bereiken. Dat geldt niet al leen voor radio, maar ook voor televi sie." Felix Valk, directeur van het Lijnbaan centrum in Rotterdam: „De televisie mensen uit Hilversum beschouwen vi deo niet als volwaardig. Er is eens een uitzending geweest in Achter het Nieuws, waarin video-beelden werden getoond, die in een rijdende trein zonder belichting waren opgenomen. Het was abominabel. Wij hebben ech ter video-programma's, waarvan je op de beeldbuis het verschil in kwaliteit met een normaal televisieprogramma niet ziet. Het is ongelofelijk wat er in Rotterdam op dit ogenblik al niet aan Jubileum-vergadering „De Belangen" Zaterdag 10 maart vierde de Vereni ging „De Belangen" in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven het 80-jarig bestaan. De vereniging heeft vanaf 1893 tot omstreeks 1945 en daarna tot heden in geringere mate het werk van de Hervormde Gemeente te Schie dam gestimuleerd. Het Jeugd-Werk werd in het leven geroepen door het oprichten van zondagsscholen en kin- derkerken. Op sociaal terrein werkte de vereniging door het oprichten van de christelijke Nationale Werkmansbond, afdeling Schiedam. En toen in 1904 de grote stakingen uitbraken bij de Glasfabrie ken in Schiedam was dit aanleiding voor de vereniging tot het oprichten van een vakafdeling in aansluiting aan de hiervoor genoemde "bond. Verder hield de vereniging zich bezig met het exploiteren van gebouwen voor haar eigen werk en voor de arbeid van anderen. Het organiseren van nati onale feestdagen binnen Kerkelijk ver band heeft vanaf het begin tot omstreeks 1945 een belangrijke rol Tijdens de vergadering vorige week waren alle leden aanwezig en vele oud-bestuursleden om de viering mee te maken. De heer J. Sonneveld, die vanaf 1948 bestuurslid is geweest, waarvan de laatste 5 jaar als le voorzit ter, heeft deze functie overgedragen aan de le secretaris, de heer H. Meyers. Als secretaresse gaat optreden Ineke Klop. De heer J. Sonneveld blijft adviserend bestuurslid. „Vijfsluizen" organiseert boomplantdag Dit jaar bestaat de Schiedamse Volks tuinders vereniging „Vijfsluizen" vijf jaar. Op zaterdag 31 maart zal daarom een boomplantdag worden gehouden, die om 10 uur begint in het clubge bouw. Verder ligt het in de bedoeling burge meester Roelfsema uit te nodigen de eerste boom te overhandigen in aanwe zigheid van enkele genodigden van de Gemeentelijke Plantsoenendienst en het algemeen verbond van volkstuin- Drs. A. van der Staay, directeur van de Rotterdamse Kunststichting: „Het streven naar een lokale omroep juich ik toe, maar ik geloof, dat het streven naar een plaatselijk gecentraliseerd televisiestation een beetje uit de tijd aan het raken is, zowel door de ont wikkeling van de radio als door de ontwikkeling van de kabeltelevisie en video. Wanneer ik denk aan (lokale) radio dan vind ik een belangrijk doel het wegnemen van een enorm stuk informatie-tekort voor de bevolking. Ik denk wel, dat er via een lokale omroep ook een informatie op gang zou komen vanuit bevolkingsgroepen naar bijvoorbeeld een stadsbestuur. Wanneer je met overheidsambtenaren praat over belangrijke sociale proble men dan treft het mij altijd weer, dat hun informatie bijna nooit is gebaseerd op een duidelijke rondvraag in een groep, ze is ook bijna nooit gebaseerd op een bezoek aan de situatie waarover ze praten. Wanneer op een gegeven moment de expressiemogelijkheden van vooral minderheidsgroepen zou vermeerderen door hun problemen in een programma te belichten zou dit misschien een winstpunt kunnen zijn, mits er - ook door die overheidsamb tenaren - naar wordt geluisterd. Ik heb een vage hoop, dat behalve met radio-programma's voor lokale doelein den je op dit gebied misschien ook ooit eens iets kunt doen met video-ta- pe." De Stichting Regionale Rotterdamse Omroep treft reeds enige tijd voorbe reidingen, die zijn gericht op het ver krijgen van een zendmachtiging. Joop Vos, de Vlaardinger, die zich graag „amuseur" noemt treedt steeds meer naar buiten. Sinds kort werkt hij dl eer samen met de Maassluise pianist en componist Hans Punt en heeft hij contact met de Rotterdamse tekst schrijver en lid van het a-soosjale\Qr- kest Kees Korbijn. Hieruit is onder meer voortgevloeid een wekelijks op treden van Joop Vos en Kees Korbijn in Bodega De Pacha aan de Hoogstraat 51 te Schiedam met ingang van maan dag. Ook kwam door deze samenwer king een grammofoonplaatje tot stand bij Disco-Thiel, waarop Joop Vos vier Vlaardingse liedjes zingt. Joop Vos is wel gelukkig met deze ontwikkelingen. Hij heeft na zijn try- outs met Peter Norbino hard gewerkt om een en ander nog verder te perfec tioneren. Hernieuwde contacten met Hans Punt leidde ertoe, dat deze Maas- sluizer bereid bleek de taak van vast begeleider van de toch al druk bezette Norbino over te nemen. In De Pacha zal Vos met Punt optre den en Kees Korbijn afzonderlijk met eigen begeleiding op gitaar. Voorts willen de Vlaardinger en Rotterdam mer ernaar streven om regelmatig ook een gezamenlijk nummer te brengen. In de Schiedamse bodega treden zij elke maandagavond op tussen 21 en 23 volgende week uit. Het wordt gratis verstrekt in de uitgebreide vestiging van Disco-Thiel aan de Blokmakers plaats aan klanten, die minimaal f5,- besteden. Joop Vos zingt, begeleid door een koor en orkest o.l.v. Kees Korbijn, vier liedjes. „Aan de Vlaar dingse Vaart" en „Viva Vlaardingen", waarvan de tekst van Vos en de mu- ziekvan Hans Punt is. „De Windmill", een parodie van Joop Vos over de Vlaardingse kunstmestfabriek op de melodie van Michel Legrand's „Windmills on your mind" en „Vlaar en andere dingen" van Joop Vos. Het Schiedamse gemeentebestuur heeft de eerste fase voor de bouw van de nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat. Hierbij werd het hoogst ingeschreven door Van Wijnen uit Dor drecht met f. 1.198.000,- plus f. 191.680,- aan B.T.W. Het laagst werd ingeschreven door aannemer Leenderts te Schiedam met f. 1.001.840, plus f. 160.294,- aan B.T.W. Toneel-cyclus in Irene99 De beheerder van het zaiencom- plex in gebouw Irene aan de Nieu we Haven 155, de heer R. H. Lutz, heeft het initiatief genomen in het komend najaar de Schiedamse to neelverenigingen gelegenheid te ge ven zich te presenteren. De avon den zullen eenmaal per twee we ken worden gehouden. De toneel cyclus wordt afgesloten met een soiree-dansant op een nog nader te bepalen datum. Er zal een beoordelingscommissie worden samengesteld, bestaande uit afgevaardigden van iedere ver eniging onder voorzitterschap van de heer W. J. A. de Bruijn. Er wordep drie Irene-prijzenbe schikbaar gesteld, één voor het beste stuk, één voor de beste ac teur en één voor de beste actrice. Ook de meest belovende toneelver eniging krijgt een prijs. Dit initiatief is een poging het Schiedamse toneelleven weer wat levensvatbaarheid te geven. Op maandag 26 maart wordt er in gebouw Irene aan de Nieuwe Ha ven 155 een vergadering gehouden om de plannen te bespreken. Rijnmond verhuist naar Rotterdam Het openbaar lichaam Rijnmond ver plaatst zijn kantoor van het Stations plein 2 in Schiedam naar het Vasteland 96/104 in Rotterdam. De verhuizing vindt plaats in de periode van 9 tot en met 14 maart. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond blijft gevestigd aan het Stations plein 2 in Schiedam. Het telefoonnum mer in Schiedam blijft 010- 15-08.00, het telefoonnummer aan het Vasteland wordt 010- 11.13.20. Werkgroep Schiedam maakt film over binnenstad De werkgroep Schiedam, die zich o.a. heeft ingezet voor het behoud van de Lange Haven, gaat door met actie. De leden van de werkgroep gaan met een filmploeg beginnen aan een film over de binnenstad. Men wil de film over enkele maanden onder de aandacht brengen van de burgerij om te komen tot een discussie. Het geheel vraagt nogal wat financiële opofferingen. Er zullen daarom verzoe ken tot diverse instanties worden ge richt om de film financieel rond te krijgen. De leden van de werkgroep komen bijeen in het Zakkendragers- Feestavond voor 50 jaar NCVB-Schiedam De afdeling Schiedam Centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond viert op woensdag 21 nviart het 50-jarig jubile um in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155. Op het programma van de feesta vond staan twee sketches: „De taart van tante Charlotte" en „Cornelia als huisknecht". Verder zal een terugblik worden gegeven op 50 jaar aktiviteiten van de NCVB Schiedam. Aanvang 19.30 uur. Op woensdag 28 maart is er ter ere vaij het jubileum een brood maaltijd voor de leden in het jeugd huis, Lange Haven. De komende week kunnen 50 van onze lezers gebruik maken van een unieke Havenloods-aanbieding om eens een bezoek van een paar dagen aan Parijs te brengen, zonder ergens aan gebonden te zijn. Wij rijden'u per luxe touringcar heen en terug en u logeert en eet waar u zelf wilt, terwijl u verder uw eigen programma bepaalt. Op vrijdag 23 maart vertrekken wij met onze touringcar om 14 uur vanaf hoofdingang diergaarde Blijdorp in Rotterdam en na een diner in Kortrijk genuttigd te hebben zullen wij om 21.30 uur op de Place de la Républic in Parijs arriveren. Zondag 25 maart staat onze touringcar 's avonds om 18 uur weer op de Place de la Républic gereed om de terugreis naar Rotterdam te aanvaarden. Aan komst in Rotterdam om 1 uur. De prijs voor deze reis bedraagt slechts f 45,- inclusief het diner in Kortrijk. Men kan boeken bij De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, tel. 132170. De Rijnmondband zal zaterdag 24 maart een bezoek brengen aan de bejaardencentra De Harg en Huize Spaland in Groenoord. De band ver trekt om 1 uur vanaf gebouw Irene. Op 30 april staat een show in Haarlem op het programma en 's avonds wordt medewerking verleend aan de taptoe in Schiedam. In 1974 zal een eerste vleugel van paleis Het Loo als Rijksmuseum Paleis Het Loo voor het publiek worden geopend. De koninklijke stallen en het koninklijk park van 650 hectare, zijn reeds sedert 1972 toegankelijk en werden in de eerste zomer door bijna 100.000 mensen bezocht. De huidige koninklijke stallen werden kort na 1900 gebouwd ter vervanging van de 18de-eeuwse, en werden in 1971 gerestaureerd waarbij de garage uit 1914 werd omgebouwd tot een restaurant. De inhoud van dit complex werd bepaald door de functies van het paleis Het Loo als zomerresidentie, buitenverblijf en jachtslot ten tijde van koning Willem III, koningin Emma, koningin Wilhelmina en prins Hendrik. Was vroeger de aandacht stellig voor het belangrijkste deel gericht op de beide zijvleugels met plaats voor 88 paarden, thans valt het hoofdaccent op de koetshuizen en de tuigenkamers in het middengedeelte, die met hun authentieke inventaris te bezichtigen zijn. De koetshuizen bevatten rijtuigen die gebruikt werden voor tochten in de naaste Apeldoornse omgeving, in het uitgestrekte park om het paleis en voorts in de nabij gelegen Veluwse kroondomeinen, waarvoor het paleis van oudsher als uitgangspunt voor de jacht een grote rol speelde. Staatsierijtuigen, karossen en landauers zijn alleen incidenteel op Het Loo aanwezig geweest. De thans opgestelde staatsiekoets is tijdelijk in bruikleen van de koninklijke stallen in Den Haag. Het landelijk karakter van de stallen van Het Loo komt tot uiting in het feit dat het hoofdbestanddeel van de tentoongestelde rijtuigen wordt gevormd door victoria's, phaetons, tonneaux, verschillende soorten jachtwagens en arresleden. spaar nu geld uit Voor de prijs van een paar nylons koopt U bij ons een pantyneem er gelijk een paar in voorraad, want ze komen altijd wel van pas. Naadloze mini-panties van een bijzonder goede kwaliteit, ver sterkt teenstukje en broekje. Deze panties in 2 steengoeie kleuren koopt U nu voor nog géén één gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze mini-panties, passend voor de japonmaten 36 t/m 44, in 2 moderne kleu- voor Géén tel. of schrift, best. IHHHi

De Havenloods | 1973 | | pagina 7