Bijna 3000 draafden rond plas Geen doe-het-zelf met gezondheid ■EENDAAGSE VAARTOCHT *0-n p Statistische dag'73 Wordt de arts een medicijnman? dinsdag 20 maart 1973 22e jaargang no. 12 KRIMPENERWAARD E.O.- HOÓFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN DONDERDAG DINSDAG EDITIE SCHIEDAM Bij de inschrijving moet het nog uit de portemonnee komen, straks uit de body. Het is bijna volbracht. De brug is de laatste hindernis voor de finish. De heer Witvliet geheel links), de grote r nonnende finish-fuik ingestuurd. n achter de organisatie, heeft Bijna 2900 mensen hebben zaterdag rondom de Kralingse plas een lichamelijke prestatie verricht. De start van de vijf kilometer leek op een complete volksverhuizing. Ongeveer 2000 loper en loopsters zetten zich in beweging nadat carnavals prins Jan Hollandia de Derde het startpistool had laten knallen. Even na half vier vormde zich opnieuw een kleurig lint langs het strandbad, toen de grote „kanon nen", zoals de speaker ze later noemde, aan de zeveneneenhalf kilometer lange tocht begonnen. De zesde prestatieloop van De Havenloods werd, begunstigd door uitstekend loop-weer, een groot succes. Nog nooit was het aantal, deelnemers zo groot en de organisatoren, de enthousiaste mensen van PAC, lieten alles gladjes verlopen. De boerenkapel van de RET zorgde voor een muzikale warming-up en politie en EHBO waren op hun post om, zo dat nodig zou zijn, bij te springen. De deelnemers, die hijgend, zuchtend, soms bezweet of met een vuurrood hoofd de finish-fuik inliepen, waren over het algemeen tevreden. Natuurlijk waren er klachten over het rechterbeen, dat niet wilde en over de kleintjes, die de groten voor de voeten liepen. „Ik heb zes inplaats van vijf kilometer gelopen", zei een puffende jongeling. „Ik heb in het begin meer stappen zijwaarts dan vooruit gemaakt", lichtte hij toe terwijl hij trots de zeskantige medaille op zijn trainingspak speldde. Bijna duizend mensen konden dit gebaar niet maken omdat er niet genoeg medailles waren. Het eremetaal is inmiddels al besteld en binnen veertien dagen heeft iedereen zijn of haar beloning in huis. De scholen waren ook weer goed vertegenwoor digd bij de Havenloods prestatieloop. Zo stuurde de heer Alex Beernink van school De Vonk uit Rotterdam. 220 scholieren het bos in. De Hildegardschcol uit Rotterdam was present met 208 jongens en meisjes en school ,,'t Slot" uit Capelle leverde 80 dravertjes. De eerstaankomende van de vijf kilometer was weer de 16-jarige Rob van Vliet uit Rijsoord - voor de derde maal in successie die in 17.40 minuten het parcours van vijf kilometer aflegde. We noemen verder - hoewel het op de eerste plaats om de prestatie ging - de volgende snelle jongens. 2, Walter van Rossum, Vlaardingen 17.54: 3, F. Hogerwerf,, Rotterdam 18.24; 4. Witn Kreukniet. Vlaardingen 18.27: 5, A. Tessers, Hoogvliet 19 min. rond; 6, J. Everts, Rotterdam 19 10; 7, Verkoov. Rotterdam 19.17; 8, R. Andriessen, Rotterdam 19.50; 9. Clemens van Eyk, Gouda 19.51 en 10, Haneveer, Rotterdam in 20 minuten. De eerste tien van de 7 1/2 kilometer waren; 1. G. v.d. berg, Vlaardingen 21.50 min.; 2. P. van Schie, Kwintsheul 23.05; 3. L. j n An a u immmtnl 73 43' 5 H v Potuyt, Lekdijk-west 72, Lopik; Nick Baumann, Alb. Schweizerplein Poirot, Alblasserdam 23.40; 4. H Boon, Ammerstol 23.43, 5. H.. Rotterdam; Peter van Dongen, Robert Fruinstraat 116, Rotter- 24.10; „K. ËSSi ut. C' V-ta,*n. KotMMMU 123, daar bericht 3 e kriioen Camusplaats 126, Rotterdam sporiscuueiieii. joij ouuinu - c J*»"" 5 n— de sportschoenen komen afhalen. Het zijn T. Rotterdam. ATLETIEK IS SPORT EN TRIMMEN nelden (en st zaterdagmor in 9.30 uui KANTINE ATLETIEKBAAN Lange Pad, bij Kralingse Bos, vragen naar P.A.C. Inl. W. Winkelman, Bergsingel 21C telefoon 24.92.20. Op woensdag 18 april 1973 organiseert de Vereniging Voor Statistiek haar jaarlijkse lezingendag met tentoonstel ling van hulpmiddelen in het gebou wencomplex Woudestein van de Eras mus Universiteit te Rotterdam. Er zijn twee ochtendlezingen met als titels „Maatschappijmodellen" en „Groei en Antigroei - in het Volk en zijn Huis houding". Op 31 maart opent Dolfirodam haar deuren en kunnen jong en oud hun hart ophalen aan het intelligente en sierlijke spel vam de dolfijnen. Het programma loopt tot en met 6 mei. Er is sprake van dat Dolfirodam daarna naar Zeeland verdwijnt. Als iedereen zich aan zijn woord houdt, zal de eindopbrengst van „Kom over de Brug 1972" tenminste 58,25 miljoen bedragen. Dit bedrag zal eind van dit jaar bereikt zijn. Het artsenberoep is her haaldelijk in opspraak. De dienaren van Hippocrates beleven moeilijke tijden. Volgende maand moeten vijf Rotterdamse artsen (drie uit Dijkzigtziekenhuis en twee huisartsen) zich Voor het Medisch Tucht college in Den Haag verant woorden voor de dood van de 20-jarige Jan Westdijk. De ouders beschuldigen de doktoren van nalatigheid en onjuiste beoordeling van het ziektebeeld van hun zoon. Voor het eerst zal deze zitting van het Tuchtcollege openbaar zijn. Tezelfdertijd speelt ook de eis tot schadevergoeding van de Eindhovense uro loog dr. A. Aghina. Deze werd in het ziekenhuis waar hij zelf werkzaam was, geopereerd aan een blaaskwaal. Het was geen succes. Na een jaar of zes stond vast dat Aghina zijn werk niet meer zou kun nen opnemen. Er was hem door een arbitragecommis sie reeds een miljoen gul den schadeloosstelling aan geboden. Hij wil er echter nog 750.000 gulden bij. Het ziekenhuis heeft in middels zijn verzekering voor dit soort gevallen ver hoogd van een half tot twee en een half miljoen gulden... )WWWWVW|WWAW Gezondheid is niet te betalen. Het wordt zo vaak, zo gemakkelijk gesteld, maar juist daarom heeft iedere dokter het zo moeilijk met dit probleem. Want „gezondheid" hangt voor de patiënt samen met pillen, met drankjes, met het recept dat de huisarts hem geeft. Er is geen plaats voor een dokter, die zijn diagnose stelt en psychische klachten met een rustig gesprek kan rechttrekken. De patiënt wil een recept. Hij wil de spreekkamer niet verlaten zonder pillen of dranken, liefst de nieuwste, de sterkste, de allerlaatste middelen, die hem door de wonderdoener, door de medicijnman worden voorgeschreven. Gezondheid is niet te betalen. Nee, maar ze is ook niet te verkrijgen door dozen en flesjes pillen, rode, blauwe, groene en een enkele witte er tussendoor. Als prof. dr. L. Burema, directeur van de Rotterdamse G.G. en G.D. stelt, dat vijf procent van alle ziekenhuisbedden wordt bezet door patiënten, die lijden aan vergiftiging door een teveel aan geneesmiddelen, dan is dat een teken aan de wand. Geneesmiddelen zijn bestemd om te helpen. Merendeels bestaan zij uit precies gedoseerde doses giftige stoffen, die het evenwicht in het lichaam helpen herstellen. Maar als één pilletje helpt om hoofdpijn in een uur te verdrijven, betekent dit niet, dat men met zes pilletjes in tien minuten van de ellende af is. Integendeel Heeft u zich wel eens afgevraagd hoe- ner die over magische middelen be veel mensen, zodra ze zich niet lekker schikt, pillen, drankjes en injecties, voelen zelf aan het modderen slaan? Iedere patiënt wenst verstrekking van Goed zon enkel pilletje uit een adver- middelen, ongeacht het feit dat zeer tentie kan waarschijnlijk geen kwaad, vele klachten voortkomen uit psychi- Maar /elfmedicatie", zoals artsen dat sche oorzaken, waartegen geen kruid noemen begint steeds onrustbarender of pil gewassen is, behalv? geestelijk vormen aan te nemen. Zo'n groen evenwicht, pilletje, zoals de buurvrouw heeft, dat helpt. En steeds meer mensen komen Zo groeit er een schrikbarend misbruik tegenwoordig eenvoudig bij de dokter medicijnengebruik.' Het GOZ (Ge- om even een receptje te halen voor meenschappelijk Overleg van Zieken- pilletjes, die zij zelf al uitgezocht j fondsen) kwam recent met alarmeren- hebben. de cijfers voor 'de dag. Volgens die gegevens zouden de ziekentondspatiën- n het afgelopen jaar voor een bedrag dood. is trie, die research ten bate van de via de ziekenfondsre- Er is angst voor ziekte, omdat dit ten h®tJfge'°pe' iw vnnrsnel kan ziin tot de van meer dan t us_ aan medicijnen o de sumeerd. Dit geldt dan uitsluitend de met de commercie. Publiciteit in kranten, maar ook de televisie verlokt de mensen zich als ,,doe-het-zelvers" te bekwamen, voor hun broodnodige rust, voor dat branderig gevoel op de maag of die kwellende hoofdpijn. n dan nog buiten beschouwing. Magisch recept sche Tuchtraad in openbare behande ling. Men kan er zeker van zijn dat tienduizenden de krant over deze zaak zullen spellen. Er zullen ook vele vragen rijzen, waarop wij in de naaste toekomst zullen ingaan, en wei door weergave van gesprekken, die wij over deze problematiek hopen te krijgen met medici. Het is een goede zaak, dat er meer openheid komt rond alle zaken, die te maken hebbep met ons kostbaarste bezit: onze gezondheid. Onze arts is nagenoeg steeds een integer academi cus. die zijn werk naar beste weten doet. Fr worden fouten gemaakt, soms zelfs kwalijke. Verhalen rond kruiden dokters. kankergenezers,, ruziemaken de hartchirurgen dragen er ook al niet toe bij om, juist bij de labiel-psychi- sche patiënten het onbeperkt vertrou wen in de arts te handhaven. Ook de medici zelf hebben zo hun twijfels. En toch is een volledig vertrouwen in een zich opnieuw oriënterende medische stènd broodnodig. Vertrouw niét op de groene, rode of g'ele pilletjes van de buurvrouw. Laat het oordeel over uw gezondheid aan de man, die na jaren studie nog altijd zijn kennis over het menselijk lichaam wil bijspijkeren. Spreek u in vertrouwen tegenover hem uit. Juist daarmee wordt de basis tot een goede gezondheid gelegd. De beste geneeskracht schuilt in het eigen lichaam. De taak van de dokter is, via de middelen, die hij voorschrijft, de activering te bereiken van eigen weerstand. Uw lichaam moet het eigenlijke werk doen, dat bij ziekte tot genezing leidt. De dokter is de man, die daarbij geleerd heeft te helpen. Maar dit kan hij alleen als hij uw vertrouwen heeft. Het gaat om uw leven... u heeft er maar één! Het is niet alles. Want voeg hierbij de „vrije" middelen, die bij apotheek en drogist, via advertenties en Ster-recla- De rol van de huisarts vaak overladen a,s snoepjes worden geconsumeerd met werk, wijzigt zich in de ogen van en de cbndusie van prof. Burema zijn patiënten. Hij is steeds minder de duidelijk, dat meer dan honderd geneesheer. Hij wordt voortdurend gulden meer de medicijnman, de wonuerdoe- B. ie Lente! Behangtijd! ie modern of klassiek HULST BEHANG heeft het Schiedam - Broersvest85 - tel. 010-269702 verpleegkostën "de ziekenhuizen worden verknoeid aan behandeling van patiënten met klach ten, die uiteindelijk blijken voort te komen uit geneesmiddelen-vergiftiging. Wordt het dan niet de hoogste tijd om aan de gezondheidsbei te trekken. Zijn die doktoren dan fout? Kennen zij hun vak niet? Zijn zij uit hoofde van hun beroep blind? Nee, dat niet, maar de taak, als geneesheer én mens, is veel zwaarder geworden. Juist in deze maatschappij, waar het leven zich onder vele moderne pressies voltrekt, vervult de arts een bijzondere functie. Daarom is het beroep „dokter" zo moeilijk geworden. De patiënt ver wacht van de geneesheer een bliksem- diagnose en herstel via het magische recept. Maar aan de andere kant is er door verslagen en artikelen rond fouten bij narcose (bijv. de zaak Mia Versluys), rond verpleegsters die de verkeerde pillen gaven, rond verkeerde diagnoses van doktoren, een zeker wantrouwen gewekt in de alwetendheid van de medicijnman. Het onbeperkt vertrou- jEen ouderwetse „fabrikant" van ders en drankjes, de apotheker. Hij maakt er overigens steeds minder. Want de grote farmaceutische onderne mingen overstromen de markt met verpakte geneesmiddelen. wen is ondermijnd. Twijfel aan geves tigde zekerheden is nu eenmaal verworvenheid van onze tijd. Over enkele weken komt er voor de eerste maal in de vaderlandse geschie denis een aanklacht tegen een drietal artsen, die bij de behandeling fouten zouden hebben gemaakt, via de Medi- UI zttmvrmnn*** s .RIJNSCHIP Zaterdag 14 en zondag 15 april organiseert De Havenloods twee ééndags-vaar- tochten op het grote Rijnschip „Rhein" van de rederij KD German Rhine Line. Er is meer dan voldoende ruimte aan boord om u rustig te bewegen en wat betreft bediening en service kunnen wij u een optimale verzorging garanderen. - hierover ons kantoor bellen iel. 13.21.70 mevr. Valkenburg. Op de Loreley, een schip van 93 meter lang en 16 meter breed, is niet alleen een deskundige bemanning aanwezig. In de keuken staan acht koks en er is een goede bediening. U kunt ook voor eigen rekening consumpties bestellen. Op de volgende adressen kan men voor deze reis boeken: Hoofdkantoor De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, tel. 132170. Bijkantoor Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 341071. Bijkantoor Krimpen a/d IJssel, Wete ringsingel 9, tel. 01807-6899. Agentschappen: Rotterdam, Fa. Nic. v.d. Spek, Nwe. Binnenweg 456-460; Sig. mag. De Bokser, dhr. tt. Hansel- man, Zwaanshals 245b; boekhandel Bokhorst, Vierambachtsstraat 109; boekhandel Bokhorst Peppelweg 128; boekhandel Bokhorst Schubertlaan 83 boekhandel van Dordrecht, Benthui- zerstraat 84. Capelle a/d Ussel, boekhandel Bokhorst, winkelcentrum De Koper wiek 61-63. Schiedam, boekhandel Hanou, Hoog straat 50. Wat gaan. we allemaal met u doen? We ;n om half negen van de aanleg steiger aan de Maasboulevard (ter hoogte van de Willem Ruyslaan) en gaan dan naar de Brienenoord- brug om links de monding van de Hollandse IJssel op te gaan, waar onder meer de stormstuw te zien is. Bij de kruising van de drukste scheepvaart route ter wereld aan de Noord en de Lek bevinden zich grote scheepswer- fen. Vanaf de Lek een schilderachtig gezicht op Kinderdijk en de 19 molens. Vervolgens gaan we naar Lekkerkerk, Schoonhoven om tenslot te onder de brug bij Vianen door te varen naar het keerpunt, de Rivierstuw bij Hagestein. Tijdens de tocht (onge veer 8 uur varen) krijgt u uw koffie met koek, een warme lunch (dus soep, groente, aardappelen, vlees en dessert) uw thee met cake, er wordt uitleg igegeven over de plaatsen die u passeert en een rustig achtergrondmuziekje doet de rest. Voor f 28,50 per persoon (alles in) vaart u mee. Bedenk eens wat u kwijt zou zijn aan een etentje in de stad! Voor kinderen tot en met 12 jaar is de priis f 22,50. Gezelschappen van mim- I maal 20 personen krijgen korting 4

De Havenloods | 1973 | | pagina 1