HAVENLOODS sfr Bouw koop woningen taak woningbouwvereniging Behijh het eens vanaf het water WW JBVVraTT KUNSTGEBITTEN centra\e SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Patrimonium concludeert na expositie EENDAAGSE BOOTTOCHTEN HULST BEHANG heeft het donderdag 22 maart 1973 22e jaargang no. 12 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KR IMPENERWAARD E.O. - KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 Er komen deze zomer meer bloembakken in Schiedam. Dit jaar zal het aantal de 600 passeren. 40 nieuwe plantenbakken worden bij het nieuwe stadskantoor geplaatst en 60 in de nieuwe stadswijk. Dit betekent dat er meer bloemen gekweekt moeten worden in de kwekerij van de gemeente. Dat levert nogal wat moeilijkheden op, omdat praktisch iedere centimeter grond al benut is. De heer De Bruyn, chef van de gemeentelijke kwekerij, is dan ook gelukkig met het raadsbesluit een nieuwe kas te laten bouwen met een oppervlakte van 600 m2. Het was dit jaar niet mogelijk alle planten in de eigen kwekerij te kweken, zodat een particulier bedrijf moest worden ingeschakeld. Dat behoeft niet meer als straks de uitbreiding wordt gerealiseerd. Half mei zullen de bloemen en planten buiten worden gezet. De vroege viooltjes, die andere jaren omstreeks april al in de bakken werd gezet zullen dit jaar achterwege blijven, omdat de gemeentelijke diensten moeten bezuinigen. Door deze bezuinigingen zullen de bloemen en planten zes weken later in de stad verschijnen. Dan komen meteen de zomerbloemen aan bod. Er is heel wat voor nodig om een stad van bomen en planten te voorzien. Er zijn sinds oktober vorig jaar 650 bomen in de stad geplant, plus nog 500 jonge aanplant op de kwekerij. Deze zullen over een jaar of twee, drie zover zijn dat ze ergens in de stad een plaats krijgen. Het zijn voornamelijk populieren. Er werden verder 2000 heideplantjes gezet voornamelijk op de begraafplaats. Aan het Metropad bij het Bachplein werden jonge boompjes geplant. Verder ongeveer 500 heesters en 16.650 rozen, voornamelijk in perken en plantsoenen. Ook zijn er veel geraniums als stadsversiering neergezet. Het lijstje gaat nog verder. Er worden nog 7000 cinerarias, 1000 petunia's, 1000 knolbegonia's, 2000 vlijtige Liesjes, 2000 lobelia's, 3500 dahlia's, 500 salvia's, 4000 zinnia's en 100-Verbena's uitgeplant. De uitbreiding van het aantal bakken brengt ook een uitbreiding van het aantal planten met zich mee, zoals o.a. 2000 geraniums. Een triest onderwerp zijn de vernielingen, die ieder jaar weer worden aange bracht. Aan het begin van het seizoen worden wel 500 geraniums gestolen uit de gemeentelijke .bloembakken. Afgezien nog van de vernielingen die worden aangebracht. Het zijn vaak de ouderen die rich aan deze vernielingen te buiten gaan. Uitstekend bleek te werken het bezoek dat leerlingen van 45 scholen aan de kwekerij brachten. Zij zien dan hoeveel werk er nodig is en met hoeveel liefde en zorg er aan de opkweek gewerkt wordt. Maar zelden brengen zij vernielingen aan. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32, 34. 39 en 49. oH33,33Pm- **<^5224 enz. en/.. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft a zo'n keus als in on ze ENORME toonzalen.,.Meu bel- en Slaapbankcentrale". In dustriegebouw Goudsesingel 66 Op zaterdag 24 maart wordt er een reünie gehouden voor de oud-leerlin gen van de W.A. van Lief landschoot Beatrixlaan 18-20 in Schiedam. Er zullen oude films, dia's en foto's wor den getoond. Er is een crèche onder deskundige leiding. De reünie wordt gehouden van 16-19.30 uur. DAF DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM HAARIMPORT WEEKAANBIEDING PHILIPS PLATEN- WISSELAAR Voordelige VLIEGREIZEN otterd.dijk 401 fel. 26.V0.60 DUTON WATU ZOEKT! VLAARDINGEN De Vereniging tot verbetering der Volkshuisves ting Patrimonium's Woningen" in Vlaardingen heeft gisteren een nota over de woningbouw laten verschijnen. Daarin zijn ook verwerkt de gegevens van de woningexpositie welke eind januari-begin februari is gehouden. In deze nota concluderen de samenstellers onder meer, dat het tot de taak van een woningbouwvereniging behoort woningen te bouwen voor die groep van de bevolking, welke graag ook een Aan de hand van de hoeveelheid gege vens, die men door de enquête heeft verzameld stelt Patrimoniums Wo ningen, dat in het Vlaardingse Holy- Noord toch minstens 1450 koopwo ningen gebouwd moeten worden, waardoor zo'n 1000 tot 1100 huurwo ningen vrijkomen in Vlaardingen, wat de doorstroming zal bevorderen. Aan het eind van de nota staat: „Van harte hopen wij dat de gemeente Vlaardingen en ook de andere over heidsinstanties bereid zijn hun mede werking te geven aan dit mooie pro ject, zodat wij aan de slag kunnen, mede ter verbetering der volkshuisves ting". De expositie, die uniek was omdat thans woningen niet van tekening maar op ware grootte beoordeeld konden worden, heeft behalve van Vlaardin- gers ook veel belangstelling gekregen Zaterdag 14 en zondag 15 april kunt u een dagje gezellig met ons gaan varen op de „Rhein", het grootste passagiersschip van de bekende rederij K.D German Rhine Line. Op dit schip kunnen tweeduizend passagiers comfortabel reizen, maar stel u gerust, zoveel passagiers willen wij niet meenemen. Er is dus voldoende ruimte voor - service en beweging. De route is als volgt: We starten om half negen van de aanlegsteiger aan de Maasboulevard, ter hoogte van de Willem Ruyslaan. We gaan de van Brienenoordbrug onder door en zien links de monding van de Hollandse IJssel met op de achter grond de stormstuw van Krimpen, het eerste Delta-werk dat na de stormvloed van 1953 tot stand kwam. Bij de kruising van de drukste scheepvaart route ter wereld aan de Noord en de Lek bevinden zich vele grote scheeps werven. Juist op de Lek gaat u genie ten van een werkelijk stukje Holland uit een geheel andere gezichtshoek. We zien Kinderdijk en zijn 19 molens, maar ook gezichten op Lekkerkerk, Schoonhoven, dijken, uiterwaarden, enz. We varen onder de brug van Vianen door naar het keerpunt; de Vizierstuw bij Hagestein. Tijdens de tocht (ongeveer 8 uur varen) krijgt u uw koffie met koek, een warme lunch (dus soep, groente, aardappelen, vlees en dessert), uw thee met cake, er wordt uitleg gegeven over de plaatsen die u passeert en een rustig achtergrondmuziekje doet de rest. Voor f. 28,50 per persoon (alles in) vaart u mee. Bedenk eens wat u kwijt zou zijn aan een etentje in de stad! Voor kinderen tot en met 12 jaar is de prijs f. 22,50. Gezelschappen van mini maal 20 personen krijgen korting Op de volgende adressen kan men voor deze reis boeken: Hoofdkantoor De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, tel. 132170. Bijkantoor Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 341071. Bijkantoor Krimpen a.d. IJssel, Wete ringsingel 9, tel. 01807- 6899. Agentschappen: Rotterdam, Fa. Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Sig.mag. De Bokser, dhr. H. Hansel- man, Zwaanshals 245b; boekhandel Bokhorst, Vierambachtsstiaat 109; boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128; boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83; boekhandel Van Dordrecht, Bent- huizerstraat 84. Capelle a.d. IJssel, boekhandel Bok horst, winkelcentrum De Koperwiek 61-63. Schiedam, boekhandel Hanou, Hoog straat 50. van mensen van buiten deze gemeente. Aan de hand van de getelde enquête-'" formulieren is berekend, dat 37 pro cent van de bezoekers van elders kwam. Voorts bezochten allerlei auto riteiten op het gebied van woningbouw en volkshuisvesting de expositie. Types A en E Van de bezoekers kregen de types A (34 procent) en E (30 procent) de grootste waardering. Type A was een woning van Elementum, in drie verdie pingen en met vier slaapkamers. Type E was een woning van Continuo met een zitkuil. Type D (van S.S.N.), de woning, welke in Berkel als „experimentele" woning werd gebouwd, werd door 11 procent van de enquête deelnemers uitgekozen, terwijl de overige types scores haalden van 5 1/2 tot 7 1/2 procent. Doorstroming Bij de beantwoording van de vraag of een woningcorporatie moet bouwen voor verkoop zegt het bestuur van Patrimonium volmondig ja. Zij meent dat dit zelfs noodzakelijk is en gaat daarbij uit van drie punten. 1 j Men kan zich afvragen of op de manier, waarop tot op heden is ge werkt wel voldoende rekening gehou den is in ons land met het functione ren van de woningmarkt. Door de enorme woningnood zijn maatregelen genomen, die niet geheel pasten in het goed functioneren van een normale marktsituatie. 2) Doorstroming komt niet op gang, omdat bij het bouwen van woningen in de na-oorlogse jaren niet voldoende rekening is gehouden met de woon wensen van de toekomstige huurders. Veel woningen van hetzelfde woon comfort werden door de inflatie steeds duurder gebouwd. De belangstelling om ,,door te stromen" werd getem perd, omdat er geen huurwoningen beschikbaar kwamen die beter aanslo ten bij ce woonwensen. eigen woning bezit maar niet kan voldoen aan de voorwaarden (o.a. eigen middelen) van ontwikkelingsmaatschappijen, makelaars, enz.' Uit de nota blijkt ook, dat van 17.600 bezoekers van de expositie 3003 personen deelgenomen hebben aan de enquête, waarin behalve naar het gewenste woningtype ook gevraagd werd of men bereid was een eigen woning te kopen. Ruim 90 procent sprak zich uit voor het kopen van eea^woning. een grote groep i hoog zijn. i de bevolking t „Het is in het belang van de volkshuis vesting, dat woningcorporaties zich gaan bezighouden met de bouw van koopwoningen", aldus Patrimonium's directeur J. de Ligt. „Het is onze taak te zorgen voor een goede huisvesting van het volk, dus ook het bevorderen van doorstroming. Als deze alleen op gang komt door het bouwen van wo ningen voor de verkoop, dan moeten wij dus deze zaak aanpakken. Als bovendien blijkt dat een belangrijke groep mensen gaarne een eigen woning wil hebben, maar niet kan voldoen aan de eisen, die geldgevers en verkopers van woningen stellen, dan moeten wij voor die groep zorgen. Vooral ook omdat uit cijfers blijkt, dat het percen tage eigen-woningbezitter^ in Neder land aanmerkelijk lager is dan elders". In de nota van Patrimonium wordt voorts gedetailleerd aangegeven, dat het kopen van een woning aantrekke lijker is dan het huren van dezelfde woning. Naast de punten volkshuisves ting, bezitsvorming en waardevaste be legging worden genoemd: demassafica- tie, goede gezinsbeleving, verhoging woonpeil en geografische stabiliteit. Ook aan de financiële kant liggen vele voordelen (zoals wij al eerder publi ceerden). Patrimonium maakt in de nota ook bekend in welke vorm zij de woningen zal verkopen en de kopers verder begeleiden. Zij wil de woningen laten bouwen in overleg met de adspirant- kopers, zodat men zijn eigen keuze kan bepalen en voor een deel betrok ken wordt bij de uitvoering van de woning. Geldgevers heeft men bereid gevonden om de woningen voor 100 procent te financieren, doch de mogelijkheid voor een lagere financiering blijft aanwezig. De overdracht van de woningen vindt plaats als de bouw begint („verkoop in de put"), waardoor overdrachtskosten voorkomen worden. Verder denkt men -aan het gebundeld verstrekken van opdrachten, collectieve verzekering, voorfinanciering van de rijksbijdrage Zoekt U een echt apart behang Schiedam - Broersvest 85 - tel. 010-269702 en gemeenschappelijk onderhoud. Wat dit laatste betreft wil men voor elke koper een rekening-courant aan leggen, waarop maandelijks een bedrag wordt gestort met een maximum posi tief saldo van f 500,-. Jaarlijks zal een afrekening plaatsvinden. Zaterdag 24 maart treedt in het Zol dertheater In de Teerstoof aan de Nieuwstraat René Lerschen op met het programma ..Cabamime". Medewer king verlenen Cocky Kuipers, Zaiel Wagenvoort en Francis Balaguer. De voorstelling begint om 21 uur. Voor het verrichten van diensten zal een vergoeding berekend worden, die nooit hoger zal zijn dan de ministerieel vastgelegde beheersnorm voor een wo ningwetwoning. In haar nóta komt het bestuur van Patrimonium ook nog even terug op de beschuldigingen, dat haar voorlichting op de expositie niet juist geweest zou zijn. Men geeft toe, dat er fictieve bedragen zijn genoemd, maar stelt daarbij direct vast dat die bedragen aan de hoge kant becijferd zijn. Zo wijst zij er op, dat de door haar gecalculeerde erfpacht (f 1200,-) naar verwachting wel lager zal zijn en dat door een verhoging van de rijksbijdrage in 1973 bij een bouwkostenstijging van 10 pro cent de berekende maandelijkse last toch lager is dan op de expositie voor een woning van f 50.000,- werd ge noemd. Ben van Haren. Directiewisseling bij De Havenloods Met ingang van 1 maart 1973 heeft de heer G. A. Nap om persoonlijke rede nen ontslag gevraagd als directeur van de Maatschappij tot uitgifte van perio dieken Havenloods B.V. De directie zal, in afwachting van een definitieve voorziening, worden gevoerd door Wegener's Couranten Concern N.V., die zoals bekend sedert eind 1971 de aandeelhoudster is van B.V. De Havenloods. De heer H. Elfring, technisch directeur van Wegener, is met de leiding belast. Met ingang van 16 april 1973 is tot verkoop-directeur van de bladen De Havenloods en Holland Silhouet be noemd de heer A. Bezemer, tot dusver directeur van Info te Rotterdam. De huidige hoofdredacteur van de Ha venloods dc heer A. Hoeksema heeft enige maanden geleden de wens te kennen gegeven een functie buiten de directe journalistiek te willen zoeken. Hij zal De Havenloods met ingang van 1 mei verlaten. Het ligt in de bedoeling van Wegener's Couranten Concern N.V. om in de loop van dit jaar één hoofdredacteur te benoemen voor de beide Rotterdamse uitgaven van Wege ner De Havenloods en Het Zuiden. De heer Nap zal nog enige tijd in functie blijven om de overgang naar de nieuwe leiding te vergemakkelijken. Het bedrijf is, zowel de heer Nap als de heer Hoeksema, grote dank verschul digd voor hun leiding en inzet. Directie Wegener's Couranten Concern N.V.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1