110.95 Burgerij verhinderde inlijving weesjongens 25.80 ItITOhiTBI Frll.tUiilillliil OPROER IN ROTTERDAM IN 1809 Eenmalige subsidie voor k inderdagverblijven DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 MAART 1973 12-514 spaar nu geld uit SUBLIEME SERVICE NW MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM TEL. 26.06.63 spaar nu geld uit spaar nu geld uit Het Gereformeerd Burger Weeshuis in Rotterdam heeft een lange geschiedenis. Toen ons land door Napoleon werd ingelijfd, verslech terde de situatie voor weeshuizen en zogenaamde godshuizen. De Franse keizer was zeer goed op de hoogte van de rijkdommen van zulke huizen en nam zware maatregelen. De regenten en regentessen kregen steeds minder te zeggen en de financiële positie werd précair. Het weeshuis had zijn bezittingen belegd in, staatsobligaties. Door de lage koers verloor dit bezit veel aan waarde. De Fransen probeerden de onderhoudskosten voor wezen en armlasti gen zoveel mogelijk af te wentelen op kapitaalkrachtige instellingen. De wezen, die het toch al niet te best hadden, werden de dupe. De jongens, die niet in dienst moesten en de weesmeisjes zouden onder meer te werk gesteld worden in het voormalig Pesthuis op Feijenoord, dat onder leiding stond van de gewezen „maire", burgemeester van Hillegersberg. Door heftige tegenstand van de regenten is daar niets van gekomen. jongens ingelijfd nadat twee compag nieën kanonniers gekomen waren om het oproer in de stad te bedwingen. Yeertien jongens werden later onge schikt bevonden, de dertig anderen kwamen bij het „Etablissement". Wat er van hen geworden is, is niet met zekerheid bekend. Zij zullen in den vreemde zijn omgekomen. Twee van hen keerden terug. Jan Breda vestigde zich in Parijs en de ander, ene Cornelis Koelman kwam verminkt en in berooi de toestand in Rotterdam terug. Kind van de rekening Ook onder koning Willem I waren de In ,1811 zou het weeshuis een „Keizer lijke Tabaksfabriek" moeten worden. Napoleon zou bij zijn bezoek aan Rotterdam persoonlijk beoordelen of het weeshuis daar wel geschikt voor was. De „prefect", baron De Stassard van het „Departementale Bestuur van de monden van de Maas" was na een bezoek aan het huis overtuigd van het nut ervan en de aangekondigde maatre gel ging niet door..Hij stond zelfs een schaalcollecte toe, waarop hij als eerste tien ducaten wierp. De narigheid voor de wezen was overi gens al eerder begonnen toen na de Franse revolutie het gouvernement kinderen uit Godshuizen en weeshui zen tot „kinderen van de staat" wilde maken en hen de plicht oplegde om het land te dienen. Lodewijk Napoleon vaardigde later een „Koninklijk Be sluit" uit, waarin stond dat alle ge schikte wezen van 16 jaar en ouder van het mannelijk geslacht tot krijgsdienst verplicht werden. Mr. Braack van Tei- lingen, „le Maire de la ville", riep de jongens in 1808 op voor het „Etablis sement der Koninklijke Kweekelin- gen". De regenten gaven in protest de namen van de jongens op en zonden gelijktijdig een rekest aan Lodewijk Napoleon. wezen dikwijls in dubbel opzicht kin deren van de rekening. De plaatselijke overheid moest voor de stadswezen (een stadswees was een kind, waarvan de langst levende ouder geen lidmaat van één der Hervormde Kerken was geweest en dus geen recht op diako- nie-steun had) aan het weeshuis kost geld betalen. „De Stichting van de Maatschappij van Weldadigheid" had bepaald dat dit bedrag de f.30,- per jaar niet te boven mocht gaan. Voor die f.30,-'werden de wezen onderge bracht in de kolonieën Frederiksoord en Veenhuizen om voor de landbouw opgeleid te worden. Het Koninklijk Besluit van Willem 1 bepaalde dat wezen, vondelingen en verlaten kinderen, die ten laste van de burgelijke overheid kwamen in de ko loniën geplaatst moesten worden. La ter moesten ook invaliden naar Veen- huizen, waar de verpleging verre gunstig was. Toen het (Rotterdams stadsbestuur in 1824 het „Gereformeerd Burger Wees huis" tot zelfstandige inrichting ver klaarde, moesten de regenten zelf be slissen over het wel of niet opnemen van wezen. Stadswezen werden er van af die tijd niet meer opgenomen en voor hen, die er nog waren moest de stad de voorgeschreven f.30,- per jaar betalen totdat ze het huis verlieten. Op de vlucht Het baatte kennelijk niet, want op 13 juli 1809 kreeg de Regent-Praeses van de burgemeester de mondelinge bood schap dat de jongens met twee schui ten, liggende in de Stadsvest (Goudse- singel), naar Delft vervoerd zouden worden. De regenten weigerden en lichten tegen de afspraak de „binnen vader" en de portier in en voor alle zekerheid werd het touw van de wees huisbel afgesnedert'om alarm te voor komen. 's Nachts om drie uur versche nen de militairen voor de afgesloten slaapkamerdeur van de grote jongens slaapzaal. De jongens weigerden de slaapzaal te verlaten en sergeant, kor poraal en hellebaardier zagen zich ge noodzaakt te vertrekken zonder de jongens. Later braken de jongens de ijzeren, tralies voor de slaapkamerra men weg en met hulp van burgers »en velen de vlucht. Politie en militairen wisten echter 37 weesjongens te grijpen en wilden hen inschepen, maar de burgerij kwam in verzet. Twee onderofficieren werden mishandeld en de onderschout en de Kommandeur der Stadshellebaardiers sloegen op de vlucht. Het bleef onrus tig in en rond het weeshuis, maar tenslotte werden toch 44 van de 104 spaar nu geld uit De lente' is alweer 'n dag oud dus het is nu de hoogste tijd om zonnige voorjaarskle- ding te kopen Een vlotte acryl jersey blouse met sierstiksels in het voorpand, waarbij wij een bijpassende spencer verkopen. De blouse is er in de kleuren appelgroen, rose, wit, marine en beige nu voor nog géén elf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze moderne acryl jersey blouse, in de maten 38 t/m Bijpassende spencer voor f 7,95. Géén tel. of schrift, best. Deze fragmenten uit de 375-jarige geschiedenis van het Burger Weeshuis komen uit het manuscript van de heer H. den Hertog, die zelf van zijn tiende tot negentiende jaar in het weeshuis heeft gewooncj. Deze oud-onderwijzer, die nu 77 jaar is heeft aan den lijve de Dickense toestanden van het huis meegemaakt. Hij is jarenlang secretaris geweest van de vereniging van oud-wezen en heeft uit dien hoofde reeds veel gepubliceerd over het weeshuis. Op de foto de heer Den Hertog met echtgenote, die hij in het weeshuis heeft leren kennen. Rinus Clarijs „Deze week stond de telefoon bij mij roodgloeiend. Rien Clarijs, onze trai ner, werd aangevallen op één regel, die hij in „De Havenloods" heeft gezegd. De bewuste regel is deze: „maar wat deert het, dat een deel van onze leden, woonwagenbewoners, Noordsingelbe- zoekers of werkelozen zijn? Ik ben van mening, dat het inderdaad wat ongelukkig overkomt, maar ik ben er zeker van, dat Rien Clarijs dit niet zo bedoeld heeft. Hij heeft inderdaad gelijk, dat wij twee jongens - fijne jongens - in het elftal hebben, die in het woonwagenkamp wonen, Noord- singelbezoekers hebben wij niet en werkelozen heeft, volgens mij, iedere vereniging. Maar waar het om gaat is dit: Rien Clarijs probeerde ons uit het bekende verdomhoekje te halen. Op FCN'66 wordt een beetje neergekeken. Waar om weten we zelf niet. Wij willen alleen iets presteren. Hetgeen ons dit seizoen ook lukt. Dit moet gezien worden en gewaardeerd. Rien Clarijs is op en top FCN'er. Een man, die al twee jaar avond aan avond voor FCN in de weer is. Ieder weldenkend mens moet begrij pen, dat hij niemand heeft willen kwetsen, maar dat deze ene regel - in een goed door de heer Verver geschre ven artikel - verkeerd is weergegeven. Mijn bestuur betreurt, dat dit gebeurd is. Ik hoop dan ook, dat ik de mensen, die zich gekwetst hebben gevoeld vol doende gerustgesteld heb". P.F.C. Wammis voorzitter fcn.66 Naschrift GSV: Omdat ik er van over tuigd ben het vraaggesprek met Rinus Clarijs oprecht te hebben weergegeven moet van mij geen rectificatie van de gewraakte zin verwacht worden. Des ondanks benadruk ik, dat aan de for- mulatie van Clarijs' woorden geen an dere uitleg mag worden gegeven dan een forse verdediging van zijn vereni ging. Ik kan volledig de mening van FCN-voorzitter Wammis onderschrij ven, dat Rinus Clarijs ten opzichte van zijn vereniging volledig te goeder trouw geweest is. Hij is - zo heb ik tijdens het interview al begrepen - te nauw bij het FCN-ge- beuren betrokken geraakt om zijn ver eniging op welke wijze dan ook schade te kunnen berokkenen. Het tegenover gestelde is het geval. Wat hem heeft gekwetst is in de twee jaar, dat hij de training bij de Schiedamse vereniging leidt, is de onverschilligheid waarmee door de plaatselijke pers, door de gemeente en door een groot deel van het publiek FC Nieuwlant '66 wordt benaderd en behcpadeld. Hij vroeg om menselijkheid, zonder discriminatie van de personen aan wie dat stukje welwillendheid besteed zou mot worden. Ik gun FCN'66 en Rinus Clarijs de erkenning, waarom zo duidelijk ge vraagd wordt. Laat daarom een onge lukkig geformuleerde zin niet ave rechts geïnterpreteerd worden. Dat, namelijk, heeft Rinus Clarijs niet ver diend. Nieuwe kleuterschool Usselmondsestraat De kleuterschool aan de Dwarsstraat in Schiedam Zuid verkeert in een slechte staat. Met ingang van 1 augustus mag de school niet meer worden gebruikt. Het schoolbestuur heeft de medewer king van de gemeente gevraagd voor de bouw van een nieuwe tweeklassige school aan de Usselmondsestraat, waar het afgekeurde gymnastieklokaal staat. De speelplaats zal moeten worden op gehoogd, een zandbak aangebracht en een groenafzetting gemaakt. De stook- installatie moet tevens worden gewij zigd. Er zal gebruik gemaakt moeten worden van de gymnastiekzaal aar W. Brouwerstraat. De kosten van en 'ander worden geraamd f 306.000,-. spaar nu geld uit Ook een boekenrekje draagt een steentje bij aan de gezellig heid van je kamertje enje boeken hebben gelijk een prima plaatsje. 3-Delig boekenrek met gemof felde plankjes (45x13 cm) op 2 zwarte steunen. Dit leuke boekenrekje koopt U nu voor nog géén vier gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Wella haarlak, per bus mmm Géén tel. of schrift, best. De ingang van het weeshuis De sociale adviescommissie heeft het college van B W van Schiedam ter benoeming voorgedragen mevrouw A. Dirkzwager-Van Zoelen, mevrouw J. Poll-Schut en de heer J.A. Koudijzer. Aanbevolen wordt mevrouw P. Steens-v.d. Knaap en de heer C. Batenburg als plaatsvervangers te benoemen. heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor het behoud van de beide kinderdagverblijven in Schiedam. De beide verblijven moeten door de gemeente gesubsidieerd worden. De commissie kan de hoogte van de subsidie pas beoordelen als de exploitatiecijfers zijn verstrekt. Intussen stellen b W aan de raad voor een bedrag van f.50.000,- als eenmalige subsidie te verlenen, te verdelen volgens een verdeelsleutel gemaakt in overleg met de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. HERVORMDE KERK: Grote kerk, 10 uur ds. S. Tijmstra, 17 uur ds. A. Stekelenburg, Giessendam, 19 uur ds. H. J. Groenewegen. Bethel- kerk, 10 uur ds. D. J. Spaling. Opstan- dingskerk, 10 uur ds. H. J.^Groenewe gen. Aula, 10 uur ds. A. D. Klaassen. KETHEL: Dorpskerk, 10 uur ds. S. Gerbrandy, 19 uur ds. P. Mag réSt. Martinuskerk, 9.30 uur ds. P. Magré, Gezinsdienst H.Doop m.m.v. jeugdkoor. Schepp- huis, 10 uur jongerendienst o.l.v. de heer J. D. van Velsen. Ned. Prot. Bond, Westvest 90, 10.30 uur drs. M. Roos uit Woubrugge. Oud Katholieke Kerk, Dam 28, Pastoor F. Smit, 10.30 uur en 19 uur dienst. Evang. Luth. Gemeente. L. Nieuw- straat 10 uur ds. Steinhart. Medewer king kerkkoor. Leger des Heils, Lange Haven 27, Leiding Majoor G. Brinkman en It. J. Wittenbol, Samenkomst 10 uur en 19.30 uuur samenkomst. Apostolisch Genootschap, Lindedeyer- straat 9.30 uur dienst. Chr. geref. kerk, Warande. 10 uur en 4.30 uur dienst. Gebedsaktie Schiedam, iedere donder dagavond 7.30 uur in de kapel van de Broeders, Warande 155. Baptisten Gemeente Warande 30.Dienst 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (Vrijgem.) Westvest. 9.30 uur én 16.30 uur ds. J. Goudzwaard. Geref. kerk (Schiedam-West) gebruik gebouw Evang. Unie. Oranjestraat 8.15 uur. Ned.Herv. Evangelisatie, gebouw Irene Lange Haven. 10 uur en 17 uur, Grote- kerk ds. A. Stekelenburg uit Giessen- dam-Hardinxveld. Op 1 april worden huren aangepakt B W van Schiedam stellen de raad voor om met ingang van 1 april over te gaan tot de invoering van de huurhar- monisatie. Dat houdt in dat de huren van gemeente woningen -en van woningbouwvereniging worden verhoogd met het bedrag van de huur verhoging die op 1 april 1972 had moeten worden toegepast, vermeer derd met zes procent van dat bedrag. Voor de woningen waarvan de huren het vorig jaar niet of met minder dan zes procent zijn verhoogd geldt nu de verhoging van zes procent. De verhuur ders mogen voor de huurverhoging per 1 april 1973 uitgaan van het plan voor de harmonisatie huurprijzen per april 1972. Omdat het niet mogelijk is gebleken het nieuwe huurharmonisatieplan tijdig gereed te maken en bovendien een aantal gegevens een tijdig karakter hadden, hebben B W besloten in overleg met de woningbouwverenigin gen voor 1973 geen harmonisatieplan in te dienen. Het bestuur van de wijkvereniging Schiedam-Zuid heeft de bewoners geadviseerd tegen de huurverhoging protest aan te tekenen. Nieuwe cursussen in Centrum „De Kreek" Op donderdag 22 maart gaan er weer twee kleicursussen in het Centrum „De Kreek", Lange Haven 92, Schiedam van start. Iedere cursus bestaat uit tien lessen. De kosten bedragen f. 4,50 per les. De donderdagmiddagcursus (in principe voor beginners) is van 14-16 uur, de donderdagavondcursus (in principe voor gevorderden) is van 19-21 uur. A Er zijn nog plaatsen vrij in de volgende groepen: ballet (maandagavond), gymnastiek (dinsdagmorgen) naaicur sussen (dinsdagmorgen, donderdag morgen en avond). Inlichtingen over de cursussen bij het Centrum De Kreek, telefoon 267767. Uw kapsel blijft de hele dag on berispelijk in model met Wella haarlak! Maak nu van deze aanbieding gebruikwant voor nog géén zesentwintig gulden is deze fij ne lichtgewicht slaapzak Uw eigendom. PASSAGE THEATER: 23 maart: Tête a Ted, een kabaretprogramma met teksten van Jelle de Vries, Alexander Pola, Jan Fillekers en Ted de Braak. Arrangementen en muzikale leiding Theo Roosen piano, Eddy Wind gitaar, IJf Blokker slagwerk, decors Wim Bij moer, kostuums Robert Bos. Aamvang 20.15 uur. Inlichtingen telefoon 269563. STEDELIJK MUSEUM: 24 maart - 24 april tentoonstelling Salon van de Maassteden. Deze tentoonstelling tracht om de twee jaar een beeld te geven van de ontwikkelingen op het gebied van de beeldende kunst in het Rijnmondgebied. Zaterdag 24 maart ARCADE, Alquin (promotieconcert ivm de eerste elpee Marks). Organisatie Martin Green, aan vang 20 uur, zaal open 19.30 uur. Open Huis in nieuwe stadskantoor: donderdag 22 maart van 19-21 uur voor de „buurtbewoners". Zaterdag morgen 24 maart voor alle inwoners van Schiedam van 9-12 uur. ZOLDER THEATER IN DE TEER STOOF: Nieuwstraat 12, zaterdag 24 maart Cabamime, aanvang 21 uur. Poppentheater 24 maart, aanvang 14.30 uur. Marionettentheater Lucas Goud zwaard: .Afscheid van het Dieren- circus". Veel belangstelling voor Inhabé Er bestaat veel belangstelling voor de Inhabé, die van 7 tot en met 15 april zal worden gehouden in de sporthal Mar griet in Schiedam. Alle beschikbare expositieruimte is al gereserveerd. Het z(jn vooral Schiedamse middenstanders en bedrijven die zich hebben aange meld. Op de beurs zullen dit jaar ook stands aanwezig zijn van de Schiedamse Gemeenschap samen met het Passage Theater, de Dierenbescherming, de Stichting Lentefeest en de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Grote bus Wella haarlak In 2 soorten, 'n normale en 'n extra versteviging. Deze haarlak koopt U nu bij ons voor nog géén drie gulden per bus. Geheel uitritsbare slaapzak met lichtgewicht acryl vulling, snij- maat 160x190 cm. Deze slaap zakken, in diverse dessins, koopt U nu voor iets meer dan vijfen twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze geheel uitritsbare slaapzakken, snijmaat 160x Cktechisarie in één van de leslokalen van het Gereformeerd Burger Weeshuis onder leiding van meester Bouman (1908). Géén tel. of schrift, best. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze 3 prachtige plan- Haal de lente in huis, (laai de lente in Uw tuin, dan heeft U ook in de stad een vrolijk buiten-zijn-gevoel! Bonte kardinaalshoed (Euony- mus Fortune!), in pot gekweekt, goed geschikt voor borders en als vulling voor bloembakken. Deze fraaie plant heeft glanzend groene bladeren met een brede, geel/witte rand. .Dwergmispel (Cotoneaster hori- zontalis) met kluit^ geeft in 't voorjaar èen overvloed aan roze bloemeri en in de herfst rode vruchten. Bospalm (Buxus sempervirens) J met kluit, geschikt voor groen- blijvende heggen, die U in aller- lei vormen kunt snoeien.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4