DE HAVENLOODS Rumoer in het huis van de geneesheren - Stille spelen" „in gevaar HULST BEHANG heeft het ARTSEN TREDEN NAAR BUITEN De grootste collectie behang modern, klassiek of exclusief Schiedam - Broersvest 85 - tel. 010-269702 dinsdag 27 maart 1973 22e jaargang no. 13 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCh EDAV, - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROT It RL) AM. IEL. 13.21 ./u Pecunia non olet. Inderdaad: „geld stinkt niet". Tot voor kort behoorde het tot de ongeschreven regels van de medische wereld, althans in het openbaar, niet over financiële zaken te reppen. Maar de tijden veranderen en de mensen veranderen tegelijkertijd. Tot die conclusie moet een ieder toch- wel komen, die constateert in welk tempo de conflicten in de medische wereld aan de oppervlakte komen. Hartchirurgen vechten via persberichten en dagbladartikelen hun beroepsconflicten uit. Narcotiseurs doen onthullingen over de gang van zaken in de operatiekarhër, die velen de angst om het hart doen slaan. Radio en televisie worden in stijgende mate benut als media, waarbij de plaats van de arts in de maatschappij ter discussie komt. En als klap op de vuurpijl staat dan straks, op 5 april, de eerste openbare behandeling voor de deur van de Medische Tuchtraad, waarbij een aantal artsen, waaronder twee doktoren van het Dijkzigt Ziekenhuis, zich in het openbaar zullen moeten rechtvaardigen' voor hun beleid, dat de dood tengevolge zou hebben gehad van een 21-jarige jongeman. Het is de top van de medische ijsberg. Er komt nu een klein puntje boven water. Maar onder het oppervlak zitten vele zaken verborgen. Conflicten kwamen slechts zelden in de openbaarheid. Daarvan zal men zich nog de zaak-Mia Versluis herinneren, hét meisje uit Enschede, dat na een lichte operatie niet meer uit de narcose ontwaakte. Men denkt nog even terug aan de affaire Ben Korsten, de vertrouwensman van vele ministers, die na jarenlang overmatig morfinegebruik (door artsen per recept verstrekt) overleed. Van enige openbaarheid bij de behandeling was weinig of geen sprake, dit in tegenstelling tot de vervolging van de leerling-verpleegster uit het St. Franciscus Ziekenhuis, die een fout maakte, die een patiënt het leven kostte. Al deze zaken vormen de.inleiding tot de gebeurtenissen van de komende weken, waarin dingen te gebeuren staan, die de evolutie in de medische wereld bij ons in Nederland beogen te versnellen. Er is dus volgende week de eerste openbare zitting van het Me disch Tuchtcollege, waarmee men een precedent stelt. Vooral medici en juris ten zullen ten volle beseffen welk een ingrijpende zaak dit betekent. Het beroep van ieder arts immers is bijzon der moeilijk. Na jaren van studie heeft hij kennis vergaard, maar ook hij blijft een mens, die beoordelingsfouten kan maken. Hij behandelt, via zijn eed, zijn patiënt naar beste weten en kunnen. Maar juist die bijzondere verantwoor delijkheid wettigt de bescherming, hem door het Medisch Tuchtrecht verschaft, aldus mr. Sanders in zijn desbetreffend boek. Ontwikkelingen Volgens de medische tuchtwet 192b) kunnen maatregelen worden genomen tegen een arts, die het vertrouwen in de medische stand ondermijnt, die ernstige „schade" aan een patiënt toe brengt of blijk geeft van grove onkun de. Maar tot op dit ogenblik bleven zelfs de veroordelende uitspraken van het college strikt geheim. Ejn klager, die terecht een klacht had ingediend, kreeg vrijwel nooit het materiaal om via motivering en schuldigverklaring de schade civielrechterlijk te verhalen. Nu, binnen het verloop van enkele weken de volgende ontwikkelingen: 1. de uroloog, A. C. A. Aghina, die op grond van deskundigen-uitspraak, een bedrag van niet minder dan twee mil joen vierhonderdduizend gulden vor dert van het Eindhovens St. Jozefzie- kenhuis, omdat hij door'een fout bij de behandeling (galblaasoperatie.) blij vend invalide is verklaard. Voorlopig is hem al een miljoen aangeboden 2. de openbare zitting van het Medisch Tuchtcollege op 5 april; 3. donderdag is er een symbolische staking gedurende één uur van alle assistent-artsen in de Amsterdamse zie kenhuizen, als protest tegen de meer dan normale arbeidsbelasting, het gro te aantal arbeidsuren en het daaruit voorvloeiende risico fouten te maken, waardoor mensenlevens onnodig in gevaar kunnen worden gebracht 4. protest van de co-assistenten tegen de werktijden, maar vooral over de financiële regeling die voor hen geldt zij verdienen namelijk niets. Natuurlijk verdienen de meeste dokto ren in Nederland, zodra zij zich een maal gevestigd hebben en een praktijk zijn begonnen, een behoorlijk inko men. Vooral specialisten behoren tot de zeer hoge inkomensgroepen. Maar des te schriller steken hiertegen de verhoudingen in onze ziekenhuizen af. Co-slaven Om bij de co-assistent te beginnen. Hij is een doctorandus in de medicijnen, dat wil dus zeggen, dat hij zijn docto raal op de universiteit heeft gedaan. Theoretisch is hij dus geschoold. Voor hij echter als „arts" zijn bul krijgt, moet hij één tot twee jaar in verschil lende afdelingen van het ziekenhuis praktijkervaring opdoen. Dit betekent, dat hij letterlijk alle karweitjes moet opknappen. Hij is doorgaans de eerste dokter, die de patiënt in het ziekenhuis 'onderzoekt en zijn bevindingen op papier zet voor de zaalarts overneemt. Hij prikt bloed, legt infusen aan, doet dienst bij de eerste hulp, assisteert bij operaties en leidt bovenal ook bevallingen. Historisch gegroeid is, dat al dit werk wordt beschouwd als onderdeel van zijn studie. Hoewel ook hij werkweken tot 90 uur maakt, krijgt hij geen enkele financiële vergoeding. Integen deel: het ziekenhuis krijgt voor hem geld toe. Want niet alleen moet de faculteit voor hem een bedrag aan het ziekenhuis betalen, maar sinds cfe dui zend-gulden-regeling van minister Van Veen moet de doctorandus ook zelf dus per maand nog f 83,— toe betalen. Zaterdag gaat Dolfirodam weer open. Op 6 mei sluit het weer om daags daarop door. ettelijke nijvere sleepbo ten naar Scharehdijke op Schouwen- Duiveland gesleept te worden. Daar hoopt men het dolfijnèn-optreden op 25 mei te starten. In Nederland bestaat sinds geruime tijd een organisatie die zich met de sportie ve recreatie van doven en gehoorge stoorden bezighoudt. Helaas zit deze Nederlandse Doven Sportbond, zoals de instelling officieel heet, op dit moment heel diep in de financiële narigheid. Oorzaak daarvan is de ko mende olympiade voor gehoorgestoor den die van 21 tot 29 juli in het Zweedse Malmö gehouden gaat wor- Dit-sportfeest, dat vergeleken kan wor den met de Olympische Spelen, wordt nu al voor de 12e maal gehouden. Dit jaar zou een circa 70 man tellende ploeg uit Nederland naar deze „Stille Spelen" worden afgevaardigd. Helaas, brengt het uitzenden van deze atleten, die hun sport ond'er extra moeilijke omstandigheden moeten beoefenen de Doven Sportbond aan de rand van de financiële ondergang. Hoewel de Nederlands^ deelnemers aan dit sportief gebeuren ift tegen stelling tot de „gewone" atleten zelf in de kosten moeten bijdragen, is het totaal benodigde bedrag voor reis- en verblijfkosten in Zweden zó hoog, dat gevreesd wordt dat ongeveer de halve ploeg thuis zal moeten blijven. Want, hoewel de bond 20.000 gulden subsi die ontvangt van de N.S.F., komt men nog een slordige 30.000 gulden tekort om volledige uitzending mogelijk te De voorzitter van de Nederlandse Do ven Sportbond, de heer Scheepstra ziet zich voor onoverkomelijke moeilijkhe-, den geplaatst. Veel hulp uit de zaken wereld is er immers voor deze sport mensen niet te verwachten (enkele uitzonderingen daargelaten). Als er niet snel bijstand komt opdagen ziet het er voor de dove sportmensen slecht uit. ..Maar", zo zegt de heer Scheep stra „voor de sponsoring van atleten worden de laatste jaren zulke enorme bedragen uitgetrokken, wie weet kan men voor onze „stille spelen" toch ook nog wel een bedragje missen. „Een mens heb zo 'n puist meestal in z 'n nek, maar dit ding heb 'm recht voor z'n kanis Vergelijk dit met andere afgestudeer den. zoals bijvoorbeeld economen of juristen. Zij kunnen onmiddellijk in een werkkring worden opgenomen, waar zij ervaring opdoen, terwijl z;ij voor hun arbeid worden betaald. Al leen in de medische wereld zijn de oude regels onverkort gehandhaafd ge bleven. De co-assistent verdient, dat zijn huidige- positie opnieuw wordt bezien.' Hun nieuw-opgerichte organi satie wenst, dat er allereerst een rege ling wordt getroffen voor co's, die buiten een universiteitsstad lopen. Ver der-ontheffing van de f 1000. rege ling en tenslotte een landelijk verzeke ringssysteem voor wettelijke aanspra kelijkheid en arbeidsongeschiktheid van de co-assistent. Assistenten In het gebouw van de remonstrantse kerk aan de Mathenesserlaan (tegen over museum Boysmans) zal binnen kort een kledingbeurs gehouden wor- Een derde van de opbrengst wordt bestemd voor de stichting „Minder Valide Jeugd". Op de beurs,worden zogoed als nieuwe kleding, schoenen voor dames, heren en kinderen verkocht. Dit gebeurt uit sluitend tegen contante betaling. Men kan er terecht op dinsdag 27 maart van 13 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur, ook woensdag 28 maart van 10 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur, verder nog op donderdag 29 maart van 10 tot 15 En dit protest houdt dan natuurlijk weer verband met de zitting van het Medisch Tuchtcollege op 5 april in Den Haag, waar immers o.a. twee assistent-artsen van Dijkzigt voor het eerst in het openbaar verantwoording zullen moeten afleggen voor de-ernstig zieke jongen, die zij twee uur na zijn opname door de GGD weer naar zijn kraakpand stuurden, waar hij kort daarop overleed aan een ernstige ont steking van de luchtwegen. Schuld van de eenling of in belangrijke mate ook van de historisch gegroeide praktijken rond co-assistenten, assistent-artsen en specialisten in onze ziekenhuizen? De naaste toekomst zal. leren, dat veranderingen op vrij korte termijn zich zullen voltrekken. Tot heil van de doktoren zelf, maar boven al tot heil van de volksgezondheid. Het is ons bekend, dat vooral oudere artsen zich tegen deze eisen afzetten: „Wij hebben het ook moeten doen". Dat is het veelgehoorde argument. Of het echter een juist antwoord betekent op een billijk-schijnend vragenpakket is een andere zaak. Want juist die wettelijke aansprakelijkheid zou bin nenkort wel eens belangrijk kunnen worden. Hier ligt het verband tussen de invalide uroloog, die reeds een miljoen kreeg toegezegd en de openba re behandeling voor de Medische Tuchtraad, die eventueel ook finan ciële consequenties zou kunnen krij gen. In dit verband kwamen de leden van Regeling moet komen. Patiënten, die duidelijk schade lijden door een medi sche fout, zo stellen zij. moeten de betrokken arts of specialist hiervoor aansprakelijk kunnen stellen. Ook fou ten in ziekenhuizen kwamen hierbij ter sprake. Ziekenhuizen zijn namelijk wel tegen wettelijke aansprakelijkheid ver zekerd, maar daaronder vallen niet de specialisten, die geen dienstverband de Vereniging voor Gezondheidsrecht, meest juristen, die beroepshalve als adviseur van ziekenfondsen en zieken huizen of als lid van tuchtcolleges met de gezondheidszorg te maken hebben, tot de conclusie, dat er een wettelijke met het ziekenhuis hebben. Dat be treft dus. ook de co's. Er worden nu eenmaal meer risico's gelopen op het punt van fouten ma ken, als men de- mens bij zijn werk overbelast. Dit is de reden, waarom de assistent-artsen dit zijn artsen in oplei ding voor specialist) donderdag een vol uur in staking gaan in alle hoofdstede lijke ziekenhuizen. Van de zijde van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen werd reeds anderhalf jaar geleden loegezegd, dat een werkgroep de problemen zou gaan bestuderen. Hiervan is echter nog niets terecht gekomen. Het betreft hier dus de belangrijke groep artsen, die men in de ziekenhui zen meestal als „zaalarts" treft. Zij zijn dus volledig afgestudeerd, hebben ook hun praktijkjaren achter de rug, heb ben soms ook als huisarts gewerkt, doch wensen zich nu op één terrein te specialiseren. Dit betekent, dat zij drie tot vier jaar in de ziekenhuizen als arts gaan werken, waarbij zij echter nu stellen, dat „dehistorisch geaccepteer de pseudo-slaverni.j" van de assistent arts niet langer aanvaardbaar is. Zij achten bovendien de wijze waarop zij hun werk moeten doen vaak onverant woord. Er zijn in onze ziekenhuizen op het ogenblik 2200 assistent-artsen in func tie. Hiervan werkt 36 procent meer Rumor in casa medica. Nog ligt de gang van het huis der medici er steriel en verlaten bij, maar weldra komen de assistenten en co-assistenten uit de deu- dan 64 uur per week, 20 procent meer dan 80 uur. terwijl 8 procent van hen zelfs meer dan 90 werkuren per week maakt. Bovendien heeft het grootste deel van deze specialisten in opleiding geen of een zeer onvoldoende arbeids contract. De meeste kunnen bij con flicten zelfs zonder opgave van rede nen worden ontslagen. Herziening Zij eisen niet in de eerste plaats herzie ning van de salarissen, hoewel ook in dit geval de cijfers anders liggen, dan de meesten onzer zouden denken. In zijn eerste jaar verdient de volledig gekwalificeerde arts een salaris van f 1800,- bruto per maand, langzaam oplopend in de drie of vier jaar tot een bedrag van f 2500,— per maand. Wie daartegenover het grote aantal arbeids uren stelt, behoeft maar een eenvoudig rekensommetje uit te voeren om te constateren dat het uurloon rond de f 5 ,- ligt. Het is dan ook begrijpelijk, dat zij wederom om instelling van de beloof de commissie vragen met als taakop dracht: voorlopige maatregelen voor" de buitensporig belaste groepen om tot een redelijke regeling van honorering en arbeidstijden te komen. Dit is niet alleen een artsenbelang. Het is zeker ook voor de patiënt van belang dat de behandelende artsen niet oververmoeid zijn. In dit verband zijn onder zoekingen verricht, die duidelijk ma ken dat de artsen bij meer dan normale belasting inderdaad meer beoordelings fouten gaan maken. De afdelingen Loonbelasting en Con trole van de inspectie der direyte belas tingen 2e afd. te Rotterdam, zijn verplaatst naar het adres Jufferstraat 16. Daar dienen bezoekers zich te melden. Het postadres en het telefoon nummer blijven ongewijzigd: Glasha ven 52, tel. 010-135086. De bondsdag van de Nederlandse Vrij- gezellenbond (Vereniging tot beharti ging van de belangen van ongehuwden) zal dit jaar worden gehouden op zater dag 14 april in hotel Gooiland te Hilversum. Om 10.30 uur begint de bondsvergadering, toegankelijk voor le den en donateurs op vertoon van lidmaatschapskaart. Hierin wordt o.a. de vraag aan de orde gesteld of dè bond niet moet worden opengesteld voor aïïe (alleenstaanden. Aanleiding hiertoe is de recente wijzi ging in de structuur van loon- en KlecBngsheurs voor minder valide jeugd inkomstenbelasting, waardoor alle o gehuwden zonder kindeken, ongeacht leeftijd en vroegere burgelijke staat, dezelfde (hoge) belasting moeten beta len als nooit gehuwden. 's Middags om 14 uur begint een open bare discussiemiddag, waarbij als spre kers optreden de heer F. C. Wijle en mr. dr. B. Stokvis. De heer Wijle, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het Fiscaal Economisch Instituut van de Erasmus-Universiteit te Rotter dam, en heeft als onderwerp voor deze dag: „Op voet van gelijkheid". De heer Stokvis zal spreken over „De alleen staanden binnen onze samenleving", waarin hij meer in het algemeen de positie van de vrijgezel - ten onrechte een uitzonderingspositie - schildert.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1