Sijtje zwaait nog steeds de toeristische scepter Opnieuw praten over Groote Schouwburg Met: Andere Woorden MARKER VORSTIN ONTVANGT DE DUIZENDEN Orgelconcours voor amateurs DE HAVENLOODS DINSDAG 27 MAART 1973 13-500 Zolang de winter duurt verleent Sijtje Boes elke middag audiëntie aan een beperkte groep toeristen, hoofdzakelijk buitenlanders die de trip naar Marken en Volendam niet willen overslaan. Des zondags echter blijven haar zeventienden eeuwse binnenhuisje en de winkels gesloten. Dan rust zij, naar het gebod. De ongekroonde koningin van onze souvenirbranche houdt daar strikt de hand aan. „Onze Lieve Heer heeft het goed bekeken", vindt zij, „na zes dagen hard werken moeteen mens even op adem komen". Toch schijnt het werk haar licht te vallen. Als zij haar leeftijd (77) noemt regent het complimenten over haar jeugdige uiterlijk. Haar frisheid heeft iets geconserveerds, alsof zij bezig is het geheim van de eeuwige jeugd te ontdekken. De blos op haar gezicht is verwant aan die van kabouters. Zij schrijft deze huidskleur toe aan het gebruik van regenwater, dat het effect van schoonheidsmiddelen verre te boven gaat. Hoe lang ai worden landgenoten en buitenlanders in gelijke mate geboeid door deze weduwe, wier heerschappij over het voormalige eiland Marken onaantastbaar lijkt? Ze is klein van gestalte. In de volle glorie van .haar rokkenpracht en pruikentooi loopt ze 's middags als een mechanisch voortbewogen pop over het bordes van haar souvenirshop. Terwijl haar pijpekrullen dansen en haar klederdracht pronkt met alle kleuren van de regenboog, prijst ze de gasten in hun eigen landstaal haar koopwaar aan. .De voorstelling begint meestal in haar museumachtig huisje. Terwijl buschauffeurs daar aan de koffie zitten en reisleidsters zich op een afstand houden, zorgt Sijtje Boes daar zelf voor een explicatie. Zij verklaart in drie moderne talen de geheimen van haar pronkbedstede en het driehon derd jaar oude kabinet met bijbelse voorstellingen. Een wat verwelkte coquetterie kenmerkt het optreden van de vrouw die gestreeld verklaart dat zij de hele wereld over de vloer krijgt. Als zij spreekt is haar lftvijlende bulldog Marnix de enige die zich ver- De winterse bedrijvigheid (er komen elke middag enkele bussen aan)) is maar een voorproefje van hetgeen Mar ken in de zomer te wachten staat. De vlakte aan de ingang van het dorp staat dan vaak stampvol met auto's en bus sen. De twee kilometer lange dijk die het 'eiland sinds 1957 met het vaste land verbindt heeft de drukte doen toenemen. Het zijn nu niet meer alleen de uit Amsterdam vertrekkende passa- giersboten die nieuwsgierigen naar het 300 hectare omvattende „openlucht museum" voeren, dat evenals Rome op zeven heuvelen (terpen) is gebouwd. Dezelfde dijk leidt tot aantasting van het eigen levenspatroon. Voor de man nen is het eiland is een slaapstee geworden. Zij werken vrijwel zonder uitzondering op het vaste land, met name in de Amsterdamse havens. Dankzij de drooglegging van de Zuider zee kon Marken ook op lager gelegen plaatsen huizen gaan bouwen. Er wo- nen al honderden vreemdelingen. Kle derdrachten, folklore, typische inte- Mwrieurs met bedsteden en wandborden, ze worden evenals de verdwenen be roepen (visserij, hooibouw, walvis vaart) langzaam maar zeker aangetast door een tijd die alles nivelleert. In vaste banen De wjjde broeken worden door het mannelijk geslacht alleen nog op hoog tijdagen uit de kast gehaald. Vrouwen zijn standvastiger in hun toewijding aan de eigen klederdracht en stimule ren daarmee in niet geringe mate het vreemdelingenverkeer. De meesten worden er geen cent wijzer van. Er zijn op Marken maar betrekkelijk weinig mensen die profiteren van het overwel digende bezoek. Aan weerszijde van de smalle kluchten (straatjes) op de wer ven en in de wijken of buurten met groenzwarte huisjes laten de bewoners zich gewillig aangapen door stedelin gen, die zich verdwaald wanen in een reservaat. De commercie houdt zich vrij beschei den op de achtergrond. Terwijl het naburige Volendam als een toeristische supermarkt tot bizarre situaties aanlei ding geeft (de havendijk is daar één grote kijk-grijpkermis geworden), pre senteert Marken bijvoorbeeld slechts een viertal horecabedrijven van zeer eenvoudige snit. Ze missen elk spoor van folkloristische intimiteit en doen geen pogingen de reizigers meer sfeer te bieden dan ze in huis hebben. In deze sector schijnt Sijtje Boes zich niet aan investeringen te hebben ge waagd, hoewel ze al vaak de wens heeft geuit om op Marken een groot hotel te bouwen met bedsteden in- plaats van ledikanten. Haar domein is de Havenbuurt aan de rand van de Gouwzee, waar vroeger een woud van masten te zien was als de vissersboten afgemeerd lagen. Hier heeft haar za- keninstinct zich ten volle kunnen ont plooien. Zij zwijgt als het graf over haar contacten met touroperators en reisbureaus, maar alles wijst er op, dat dit onwrikbare vrouwtje de stroom van bezoekers in vaste banen leidt Hoewel de Kerkbuurt ook een zekere bekoring heeft, zijn er maar weinig groepen die niet ook de doodlopende kade langs de haven betreden. "Gut- auch gut" Het eerste wat zij op hun weg vinden zijn de panden van Sijtje Boes, waar met nadruk wordt aangekondigd, dat de bezichtiging van het huisje tot niets verplicht. „Kaufen Sie wohi. gut. Kau- fen Sie nicht, auch gut". Maar er wordt aardig ingeslagen. Als de gasten 'eenmaal het eeuwenoude bruidscos- tuum van Sijtjes overgrootmoeder heb ben gezien, de tegeltjes in de schouw en heel de verzameling van antiquitei ten die alleen al een fortuin waard moeten zijn. Uit dit familiebezit wordt inderdaad niets verkocht. De consump tiedrang kan zich. .echter ongeremd uitleven in de shops. Ook elders in het dorp worden Marker kledingstukken, wandborden, klompen-en andere sou venirs te koop aangeboden. Sijtjes syndicaat claimt echter de hoogste omzet, daar helpt geen moedertjelief Heeft het voor een oude vrouw wel zin om zich nog zo druk te maken in het zakenleven? Zij vindt van wel. „Wer ken houdt je jong. Sober en eenvoudig leven (ik kruip om halftien in mijn bedstee) en flink aanpakken, dat is goed voor een mens. Dat houd je plezier in het leven." Het geld is voor haar geen belangrijke drijfveer, verklaart zij. De legende wil, dat zij fortuinen vergaard heeft, maar als zakenvrouw verleent ze geen inzage in de boeken. „De mens leeft niet bij brood alleen. Ik hang niet aan bezit; niets hier op aarde is blijvend. Daarom steun ik ook allerlei goede doelen". Zij wijst op drie aan de deurpost bevestig de spaarbusjes voor kerk en zending en ten bate van Israël, het land dat zij boven alle andere bewondert omdat er zoveel daadkracht leeft. De z.evenar- mige kandelaars die Sion's hope Gewoonste zaak De ladies en gentlemen, mesdames en messieurs, hun camera's in aanslag, schijnen nooit genoeg te krijgen van onze nationale heldin, wier uitgebreide familiekring met gemengde gevoelens haar activiteiten registreert. Sijtje fun geert tussen de circa 1600 autochtone Markers niet zelden als een steen des aanstoots. Haaf ster is te hoog geklom men om alléén maar bewondering te kunnen afdwingen. Hoe komt dit kind uit een groot ge/.in (ze had een dozijn broertjes en zusjes) zo ver dat zij ervaren reisleidsters beschaamd maakt door haar routine en gasten als Richard Burton, prinsessen van koninklijke, bloede, steenrijke Amerikanen, sporthelden (Ard en Kees) even onbekommerd te woord staat als waren het haar buurtgeno ten? Ze vindt het de gewoonste zaak van de wereld, dat haar commentaar wordt gevraagd op de devaluatie van de dollar voor een televisie-uitzending (dit gebeurde begin februari) en ge waagt nonchalant van een uitnodiging om in Japan op de beeldbuis te ver schijnen. Marken weet niet goed raad met deze dochter. Toen onlangs vier jeugdige vreemdelingen een huisje op palen betrokken en zich ontpopten als hasj- gebruikers stond het dorp op stelten. Dat duurde maar even. Het kwaad werd met "wortel en tak uitgeroeid door deze hippies te verbannen. Bui tenstaanders (herkenbaar aan het ont breken van vitrage voor hun ramen) kunnen het hechte verbond vól ver strengelingen van families nog niet aantasten. Maar Sijtje Boes intrigeert haar mede burgers alsinds ze vóór de eerste wereldoorlog met klompjes en mutsjes langs de haven liep, om die aan vreem delingen te verkopen. In die kinder-, jaren verkocht ze zich soms de kleren van het lijf, zodat ze in haar onderrok ken thuis kwam. Het zat er dus al Aaltje Mae West Toch was Sijtje niet de enige zaken vrouw uit het gezin van de handelaar (viskoper) in ansjovis en haring. Er is zelfs een zuster die soms pogingen doet haar te evenaren. Zij heet Aaltje, is 74 jaar oud en handhaaft zich onbedreigd als lieveling van Ameri kaanse toeristen, omdat ze vanouds de Nederlandse Mae West wordt ge noemd. Zelfs nu nog weet zij enige heugenis te wekken aan deze welige filmster uit de dertiger jaren. Met een onweerstaanbare joligheid ontvangt deze Marker vrouw jaarlijks duizenden vreemdelingen in haar kléi ne „showhouse". Geregen in een vracht kledingstukken die haar gezet heid sterk doen uitkomen Waggelt zij door haar volgepropte binnenhuisje. Ze beklimt vaak een stoel om uitleg te geven en maakt er dan een complete voorstelling van. Marken fluistert, dat de pientere Mae West en haar fraai opgetuigde echtge noot Pieter Springer het beste deel hebben gekozen en schatrijk zijn ge worden. Aaltje investeert immers geen cent. Ze hoeft alleen maar haar huisje voor bezichtiging open te stellen en in vier talén te zeggen „Dat hangt van uw beleefdheid af", als na afloop naar de kosten wordt geinformeerd. Alle overeenkomsten ten spijt leven Sijtje en Aaltje min of meer op voet" van oorlog. De toeristenindustrie heeft het klimaat dermate verslechterd, dat ze op straat als twee sierpoppen langs elkaar heen dribbelen zonder goeden dag te zeggen. Beiden eisen de hoogste eer als meest onderhoudende „lady" van Marken voor zich op en zodra de bussen het dorp uit de winterse sluime ring wekken, dingen zij elk op eigen wijze naar de gunst van de reisleiding en toeristen. Sijtje heeft de beste kaarten. Haar organisatietalent is niet te overtreffen en bovendien kan nie mand Aaltjes showhouse bereiken zon der de verlokkingen van Sijtjes etablis sementen te passeren. De familiecompetitie, waar Marken al jarenlang getuige van is, wordt met lede ogen aangezien door. Lijsbeth van Altena, een met strogele krullen om hangen wijfje, dat halverwege de dijk haar huisje voor bezichtiging in reserve houdt. In het vuur van hun wervings drift gaan de drie vrouwen wel eens de kade op om vreemdelingen aan te Ook dit jaar zal Nederland deelnemen aan het Interkontinentale Yamaha Electone Orgel Festival. Het is voor de tiende maal dat dit concours in het bespelen van elektronische orgels, wordt gehouden. Vóór 25 april zal een groot aantal lokale voorronden worden gehouden. De beste deelnemers daar aan gaan over naar regionale ronden, dje in mei (onder andere, in Rotter dam) plaatsvinden. De deelnemers wordenverdeeld in twee categorieën: senioren, geboren voor 1 oktober 1957; junioren, ge boren na 30 september 1957. Iedereen, die een elektronisch orgel bespeelt en muziek kan lezen, mag meedoen. Beroepsorganisten zijn even wel uitgesloten van deelname. Bij de jurering zal worden gelet op muzikale voordracht, techniek, harmonievor ming en precisie. De winnaars van de regionale ronden ontvangen een trofee. Voor deelname kan men terecht bij 53 orgelzaken in den lande, waaronder in Rotterdam: Gebrs. Poppeliers Orgel- en Pianohandel en in Schiedam: Piano- en Orgelhandel Stef Meeder B.V. De nationale finale vindt in het najaar plaats te Amsterdam. De winnaar bij de senioren zal door de KLM naar Japan worden gevlogen om deel te nemen aan de wereldfinale. De beste der junioren ontvangt een geschenk bon ter waarde van f 2000,—. Visma '73 in Ahoy De internationale sportvisserij tentoon stelling „voor de consument" VISMA '73 zal dit jaar van 20 tot en met 26 april aanstaande in de Ahoy'hal te Rotterdam worden gehouden. De beurs is dagelijks (inclusief de beide, paasdagen) geopend van 10.30 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Dit jaar zal bijzondere aandacht wor den besteed aan de vele activiteiten van de afdeling sportvisserij van het ministerie van Landbouw en Visserij. Nu moeten de tanden worden gezet in 43 bevalligheid; 44 opinie; 45 turen; onmiddellijk; 53 klap; 54 grote vloot- u— 46 waternimf; 47 voor niets; 48 bede- 55 applaus; 56 bericht; 57 schalks; 58 vaartplaats (Moh.); 49 vervoermiddel; soort uniform; 59 precies; 60 onge- Door een commissie van advies die was samengesteld uit afgevaardigden van wijkorganen uit Rotterdam-Zuid is na vele vergaderingen en na een 1 1/2 jaar geleden gehouden hearing een programma van eisen opgesteld in verband met een verbouwing van de Groote Schouwburg. Door architect Klunder is dit program ma nu vertaald in een ideeënschets. Dit schetsplan is thans ter discussie gesteld. Het is de bedoeling dat aan de hand van de uitkomsten daarvan het gemeentebestuur beslissingen neemt over het gebruik van het gebouw en een eventuele verbouwing ervan. De totale kosten van een verbouwing zoals de heer Klunder zich die voorstelt, zullen circa 4,5 miljoen gulden gaan bedragen. Vanaf 26 maart zullen in totaal 12 perspectieftekeningen en het schetsplan met toelichtende tekst worden geëxposeerd in de foyer van de Groote Schouwburg aan het Zuidpleiu. De tekeningen zijn te bekijken van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 16 uur. Soortgelijke exposities zuilen ook in de afzonderlijke wijken plaatsvinden. Op vrijdag 6 april 's avonds om 7.30 uur vindt in de Groote Schouwburg een openbare hearing plaats. Bij deze bijeenkomst, waarbij iedereen die belang stelt in de toekomst van dit kunstgebouw natuurlijk welkom is, zal behalve een aantal vertegenwoordigers van de verschillende wijk- en deelgemeen teraden. ook de architect aanwezig zijn. De heer Klunder zal dan een toelichting op zijn plannen geven en eventuele vragen beantwoorden. Naast het uiterlijk van dit theater waarover straks waarschijnlijk de dis cussies zullen losbarsten, blijft de pro grammering van de schouwburg na tuurlijk nog steeds een bijzonder be langrijk punt. Hierover hield Het Zui den aan het begin van dit jaar dan ook een enquête, die met behulp van een aantal studenten in de marktkunde werd uitgevoerd. Thans is de eerste fase van dit onderzoek voltooid. Uit de resultaten van deze enquête blijkt dat ongeveer de helft van de circa 200 inzenders een of meer keer per jaar de Schouwburg bezoekt. Verreweg het grootste deel 66 procent) bleek daar bij vooral belangstelling voor toneel voorstellingen te hebben. Cabaretpro gramma's werden door 60 procent van de inzenders op prijs gesteld. Het minst in de smaak bleken populaire zangprogramma's en ballet te vallen (resp. 13 en 15 procent). Niet tevreden De tevredenheid over de Groote Schouwburg was niet al te groot, 19 procent van de deelnemers hadden geen problemen, maar daarentegen voelde 62 procent zich ontevreden over het gebouw. Deze grote groep zal de op handen zijnde verbouwing dan ook wel met vreugde tegemoet zien. De programmering van dit kunstge bouw leverde iets minder problemen op. Van de inzenders was 31 procent het wel eens met het tot nu toe gevoerde beleid. 41 procent meende De nu gehouden enquête leverde naast- de ingevulde formulieren ook een groot aantal brieven op, waarin klach ten, suggesties en zo hier en daar een prijzend woord waren neergelegd. Met de wensen die Jiieruit naar voren zijn gekomen zal, zo beloofde ons de heer Kraan, directeur van de Schouwburg, terdege rekening worden gehouden bij het bepalen van het programmabeleid voor het komende seizoen. Voor een volledig overzicht van wat nu de werkelijke verlangens van de bevol king ten aanzien van dit theater zijn, moet echter nog de uitslag van het tweede deel van dit onderzoek worden afgewacht. Hiervoor ging een aantal enquêteurs in een persoonlijk gesprek nader in op de problemen rondom de schouwburg. De gegevens die daaruit te voorschijn gekomen zijn, worden op dit moment nog uitgewerkt. aantal tovervierkanten. Onder hen die erin slagen aan de vierkanten de juiste namen te ontlenen, verloten wij drie briefjes van f.10,-. Horizontaal en verticaal moeten dezelfde woorden worden ingevuld. Bij juiste oplossing van de gehele puzzel vormen de eerste letters van de 15 tovervierkanten, ach ter elkaar gelezen, de namen van vijf vissen. Alleen deze vijf namen moeten, UITSLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden voor 3 april naar Met Andere Woorden, Postbus 5204 te Rotterdam. 1 stelling dit geen bewijs behoeft; 2 beklagenswaardig; 3 race-auto: 4 werk plaats; 5 talisman; 6 speels; 7 achter baks; 8 .waterzoogdier; 9 strandmeer: 10 spionne; 11 scherp: I 2 vertrouwd ij) 13 bevestigen; 14 Chinees spel; 15 zwaar roken; 16 manspersoon; 17 op waarts; 18 deel van Zeeland: 19 kort manteltje; 20 deel van Z.-Holland; 21 zeegod; 22 Europese buffel; 23 gap pen: 24 schouwspel; 25 kledij; 26. wapen; 27 graag; 28 boter maken; 29 Uitkomst; 30 lijn; 31 rangtelwoord; 32 droefenis; 33 leerkracht; 34 nadruk; 35 sterk; 36 schaakstuk; 37 banaan; 38 ziel; 39 plezier uiten; 40 ramp; 41 manier van praten; 42 onb. v.n. woord; 50 delfstof; 51 geluid van vogels; 52 steldheid. Zo zal, als de plannen na weging niet te licht zijn bevonden, de Groote Schouwburg eruit komen te zien. Ter verduidelijking: 1. Ruimte voor winkel tjes: 2. vergaderzalen ftwee stuks); 3. Kleine zaal (ongeveer 130 zitplaatsen); 4. Grote zaal (circa 500 zitplaatsenI; 5. Foyer voor grote en kleine zaal; 6. 'f Toneeltoren (blijft dus ongewijzigdI; 7. Artiestenkleedkamers en 8 Ingan- gen.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3