ODS Samenwerking artsen verhoogt overlevingskans bij hartaanval Duizenden vierden feest in Nacht van het Hart VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN Symptomen hartinfarct 'insdag 3 april 1973 [aargartg no, 14 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM) RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21 Het is de week van het hart. Overal in ons land zijn deze dagen vrijwilligers op pad om, ieder op eigen manier, fondsen bijeen te brengen voor de bestrijding van volksvijand nummer één: voor het bekampen van hart- en vaatziekten. In het afgelopen jaar waren niet minder dan 52.000 mensen het slachtoffer van een hartaanval. Door snel ingrijpen kon meer dan de helft van deze patiënten worden gered. Maar toch... bijna 24.000 mensen vonden in één jaar de dood als direct gevolg van een hartinfarct. De Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Hartstichting had enkele vooraanstaande medici bereid gevonden opening van zaken te geven over dit urgente probleem. Prof. dr. L, Burema, directeur G.G. en G.D., prof. P. G. Hugenholtz, hoogleraar cardiologie aan de medische faculteit en de cardioloog dr. J. Pool gaven, naast anderen, hun mening over de vooruitgang, die speciaal in stad en regio Rotterdam wordt geboekt op het punt van bestrijding van de ziekte, zowel bij de voorzorg als bij de behandeling, als de ziekte reeds heeft toegeslagen. Er is in het verleden verschil van mening geweest in de medische wereld, of het wel nuttig zou zijn voor onze bevolking om over dit ernstige pro bleem van de hart- en vaatziekten opening van zakert te geven. Velen i vreesden, dat bij het verstrekken van de inderdaad angstwekkende cijfers de langst voor de ziekte dermate belang- frijk zou gaan meespelen, dat het mid- idel „voorlichting" erger zou blijken jdan de kwaal. In Rotterdam heeft men jbewust gekozen voor een open benade ling van de gehele bevolking, mede in :het kader van een vergelijkend onder- [zoek, door de Wereldgezondheidsorga nisatie verricht in onze stad en in Kaunas, een stad in Rusland. i Hart- en vaatziekten vormen een grote bedreiging van ieders leven en gezond heid. Rotterdam verkeert in meer dan één opzicht, wat betreft deze ziekten in een gunstige uitzonderingspositie. Door de verschillende onderzoeken, die in onze stad plaatsvinden, zijn er namelijk inmiddels reeds zoveel gege vens aan het licht gekomen, dat zelfs in dit stadium van de research al een aantal maatregelen zijn getroffen, die Rotterdam op het gebied van de hart- bewaking een duidelijke voorsprong geven op andere plaatsen in ons land. De Hartstichting, die zich inzet om geld bijeen te brengen tot het finan cieren van onderzoek en voorlichting, ;kende in Utrecht en Heerlen reeds een drietal speciaal gebouwde hartambu- tlances van deze stichting, de zoge naamde „hartrenwagens". Na een acu te aanval is immers het snelle transport van de patiënt een zaak van leven of dood. Deze wagens zijn bijzonder kost- •baar, terwijl zij bovendien met de' moeilijkheid te kampen hebben, dat voortdurend een arts in de wagen Zaterdag wordt in het kader van „De week van het Hart" ook in Rotterdam gecollec teerd. Er zijn reeds honderden mensen, die zich vrijwillig heb ben gemeld om met de collecte bus een deel van hun zaterdag op te offeren. Maar er zijn nog enkele wijken, die beslist onvoldoende zijn „gedekt". Het Bureau van de Nederlandse Hartstichting doet een beroep op ieder om behulp zaam te zijn. Men kan zich per telefoon opgeven: nummer 135410. Daar verstrekt men ook alle gewenste inlichtingen. Ook voor mensen, die op ande re wijze de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Hartstich ting willen helpen, is er gelegen heid tegen een contributie van f 5,- per jaar als lid te worden genoteerd op ditzelfde tele foonnummer. Er zijn drie verschillende onderzoeken aan de gang, waarvan de eerste resulta ten de ernst van de situatie duidelijk aantonen. Duizend onderwijskrachten tussen 20 en 50 jaar worden onder zocht via het Consultatiebureau aan de Baan. Er is het COPIN-project, dat '1500 mensen tussen de 55 en 69 jaar onder de loup neemt. Maar bijzonder belangrijk is het KRÏS-plan, gestimu leerd door de Wereldgezondheidsorga nisatie. Een groep van 4000 mannen, in de leeftijdsgroep van 45 tot.59jaar, o.a. uit de wijken Bloemhof, Afrikaan- derwijk en Zuidwijk, werd onderzocht. De uitslag van dit project bewees, dat 12 procent van de mensen naar de specialist moesten worden doorverwe zen. Sommigen hadden reeds een hart infarct gehad, maar bij anderen werden hartafwijkingen geconstateerd, waar van de onderzochte niet op de hoogte Erger evenwel is het cijfer „grensgeval len", dui mensen, die bepaalde afwij kingen vertoonden, die men als „ver hoogde risicofactor' zou kunnen be stempelen. Dit geldt met name voor, een te hoge bloeddruk, maar ook een te hoog bloedsuikergehalte. Bij niet minder dan dertig procent van de onderzochte mannen werden dermate ernstige afwijkingen gevonden, dat ge waarschuwd moest worden voortaan beslist voorzichtiger te leven. Het acute hartinfarct wordt in ongeveer de helft van de gevallen voorafgegaan door ver schijnselen, die het optreden van een hartinfarct aankondi gen. Herkenning van deze symptomen is uiterst belang rijk. Deze zijn: 1. hevig samen trekkende pijn middenvoor in de borst; 2. pijn houdt langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt; 3. transpireren en onrust, misselijkheid en bra ken kunnen voorkomen; 4. pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen. Let wel, korte scherpe steken op één plaats wijzen vrijwel NOOIT op een hartinfarct. Bij het opmerken van deze ver penen zich voor het onderzoek hebben aangemeld. Bjj de bevolking is er dus bereidheid om een duidelijk antwoord op het probleem te krijgen. .Moeilijker ligt het bij de praktische uitvoering. Langzamerhand heeft zich een team gevormd van specialisten op schijnseien is behandeling door de huisarts noodzakelijk. In een groot deel van de gevallen kan men een infarct voorkomen. Voorlichting over deze voorte kens kan levens redden. In sa menwerking met de Hartstich ting heeft de farmaceutische afdeling van de ICI een kaart ontwikkeld ter verspreiding on der de zogenaamde risico patiënten. De kaarten zijn ver spreid aan artsen en zieken huizen om door te worden ge geven aan de patiënten. Op deze kaart kan de patiënt het telefoonnummer van zijn huis arts en eventuele vervanger no-, teren, zodat in een noodgeval spoedig kan worden gereageerd. het gebied van klinische en sociale gezondheidszorg. Maar een algeheel bevolkingsonderzoek stelt enorme vra gen, het vraagt de training van een groot aantal artsen en hulpkrachten. Reeds heeft de staf van het Consulta tiebureau voor TBC helpen omscholen.- HARTCHIRÜRG1E.....moeilijke operaties, die het laatste jaar zozeer in de publiciteit stonden, dat wij het onderwerp ditmaal lieten rusten. Het aantal operatieve mogelijkheden is in ons land bovendien bet rekkelijk klein. Het gaat om een duizend ingrepen per jaar, dus ongeveer 200 operaties per hartcentrum. stad een nieuw verwijssysteem be dacht. Voor de goede opvang van hartpatiënten is er een afspraak met de huisarts, die door een vermelding op de bijbehorende brief aan kan geven of de patiënt nog dezelfde dag door de cardioloog moet worden geholpen. Op een identieke manier kan hij aangeven „nog de/e w :ek" of... „kan nog wel ling van het verplegend personeel na tuurlijk ook voortdurend veel geld Wij spraken over het belang van een- acu- vereist. Maar het probleem is dan ook dergelijk bevolkingsonderzoek met dr. dermate dreigend, dat op het ogenblik J. Pool, de cardioloog, die bij een het merendeel van de huisartsen regel- soortgelijk onderzoek de leiding heeft. matig zijn voordeel wenst te doen met de bijscholing, die de Medische Facul teit kan verschaffen. Trouwens, zeer kort geleden, hebben ook de bedrijfs artsen de wens te kennen gegeven bij de bijscholingscursussen te worden in geschakeld. beschikbaar moet zijn. Het vreemde geval doet zich dan ook voor, dat de ambulance in Heerlen alleen op dins dag en donderdag ter beschikking is, oereden"1 ^trec'lt om de dag wordt Tot nu toe schreven wij eigenlijk alleen gereaen.™ over de maatregelen, die getroffen onelle OpnamG worden, zodra de ziekte heeft toege- slagen. De bedoeling van de research, die in ons land haar centrum vindt in de Medische Faculteit van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt, beoogt evenwel, via bevolkingsonderzoek, naast genezing vooral de preventie te het zogenaamde IMlR-project. wordt gefinancierd door de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Hart stichting. In de afgelopen zes maanden werden hier 470 patiënten in studie genomen. Doelstelling van het onder zoek is ook hier om in een vrbeg stadium door goede voorlichting en eventuele „gerichte" behandeling we gen te vinden om levens te sparen. Risicofactoren In Rotterdam heeft men de zaken op een geheel andere manier aangepakt. ;Prof. Burema vertelde uitvoerig over 'de oplossing, die men in deze regio ■hiertoe heeft gevonden. Alle Rotter- - -- damse ambulances zijn voor noodge- bevorderen, de voorzorg dus. Voorko- cijfers tonen in dit verband aan, dat jjmen is zeker hier beter dan genezen. on vallen uitgerust met de meest moderne en noodzakelijke hulpmiddelen, zoals 'een defibrilator, een electrische hart- prikkelaar, een apparatuur voor een electrocardiogram en intubatiemate- riaal voor de beademing. Alle perso nnel [[heeft een speciale omscholing 'gekregen, terwijl er dagelijks drie wa gens beschikbaar zijn om bij het eerst alarm uit te rukken. Elke Rotterdamse huisarts weet boven dien het geheime telefoonnummer, waarbij hij de ambulance kan oproe pen, een nummer dus, dat uitsluitend voor melding van hartaanvallen is ge reserveerd. Het resultaat in de praktijk is verbluffend. Bij een dergelijk ziekte geval op straat, onwel worden als gevolg van een hartaanval, is gebleken dat de patiënt acht minuten na de melding reeds in het verzorgingsbed in het ziekenhuis is opgenomen. Bij mel dingen van woonhuizen uit vergt dit iets langer, ruim 11 minuten, omdat vaak trappenhuizen en dergelijke ob stakels bij het transport iets meer tijd dan 90 procent van alle opgeroe- Diergaarde trok Dankzij het niet a1 te slechte weer passeerden bijna 100.000 bezoekers de eerste drie maanden van dit jaar de poorten van Diergaarde Blijdorp. De tentoonstelling „Het Dier in de Tegel", die tot 2 mei is geopend, trok tot nu toe bijna 10.000 bezoekers. Spreekuur voor huurproblemen Twee politieke partijen, de CPN en de PvdA hebben vorige week in Wijkhuis Jaffa (in Kralingen) een drietal huuT- adviesavonden gehouden. Door de aan staande huurverhoging op 1 april was hiervoor grote belangstelling, wat bleek uit de ruim 100 bezoekers. Het ligt daarom in de bedoeling om dit initiatief verder uit te breiden en een wekelijks spreekuur voor huur- en woningproblemen te houden op dins dagavond van 7 tot 8 uur. Er zal dan gelegenheid zijn om met vragen langs te komen in Wijkhuis Jaffa, Frits Ruysstraat 17-21. Op donderdag 12 april wordt er in de Brabanthallen in Den Bosch de jaarlijkse paasveetentoonstelling ge houden. 's Morgens vroeg al wordt uit alle delen van het land het mooiste vee aangevoerd. Belangstellenden zijn van af 10 uur welkom. 100.000 kijkers Ajn de vernieuwing van de Diergaarde wordt hard gewerkt. In de Rivièra Hal Z.elf zullen tijdens de Paasvakantie jon ge dieren en bloeiende planten te zien zijn. Op de 1 1/2 ha. grote speeltuin zal een nieuwe laag zand worden aan gebracht. Hier is ruim 3000 m3 (35 vrachtwagens) voor nodig. Alles zal in het werk worden gesteld om een en ander voor de Pasen gereed te krijgen. Naar alle verwachtingen zal de Dier gaarde tijdens de Paasdagen in volle bloei staan. Tienduizenden narcissen en ruim 50.000 tulpen en andere bolgewassen zullen voor een fleurig geheel zorgen. De belangrijkste geboorten van de af gelopen maand zijn: een Emu, twee Mara's, een Banteng, een Gemsbok, een Bennett's kangoeroe, twee Cara cals en een Aziatische Goudkat. ■Nieuwe aanwinsten zijn de twee pan da's „Hima" en „Laya". Deze dieren zijn ondergebracht in het apenhuis. Want dit onderzoek eist meer dan het micro-fotootje bij de TBC-bestrijding. Het eist een aparte manier van onder zoek, alleen een ECG is niet .voldoen de. Dat is immers niet meer dan een momentopname. Alleen verwerking van een groot aantal gegevens, die door de computer worden „vertaald", levert resultaten op bij dit onderzoek. Het doel op dit ogenblik is het opspo ren van de risicofactoren. Niet dus van de uitingen van de ziekte zelf, maar Wel van verschijnselen, waarvan we weten, dat ze de kans op een infarct vergroten. Verkeerde levensgewoon ten, teveel roken, teveel eten, te weinig lichaamsbeweging. Men wil de bevol king uitvoerig over de risico's inlich ten, in de hoop, dat een aantal mensen gaat beseffen, dat zjj met vuur spelen. De proefobjecten van nu zijn bedoeld om in de naaste toekomst het ziekte probleem op efficiënte manier te lijf te gaan. Men waarschuwt niet vaag, maar geeft duidelijke voorlichting. De wens leeft bij allen, die in dit team medewerken, dat men in Rotterdam de weg naar het Hartcentrum zal we ten te vinden. Men moét leren alert te zijn, tijdig de huisarts te vragen bij twijfelgevallen, zonder angst vooral. Ook op dit gebied heeft men in onze Geld nodig Zoekt U een echt apart behang HULST BEHANG heen het Schiedam - Broersvest 85 - tel. 010-269702 Grensgevallen Éen pragmatische oplossing, aldus prof. Burema, die in de praktijk vol doet. De inbouw van de apparatuur heeft per ambulance ongeveer f 20.000,— gekost, terwijl de bijscho- Deskundóiogie gaat nie- I mand boven de pet en kanl iedereen met zijn klom- I pen aanvoelen. Kom maar kijken in het I Lijnbaancentrum. Tot de I 2ke elke dag van 11 tot I 17 uur, vrijdags van 11 I tot 21 uur, zondags van I 12 tot 17 uur. Er \ele vraagstukken. Vooral de 111. g van de hartpatiënten laat veel te v.ensen over. Men beeft al een goede plaats op het oog, nl. de Klok- kenberg, vroeger sanatorium voor TBC patiënten te Breda. De bedden staan als het ware gespreid, maar hier komt een ander probleem om de hoek kij ken. Ziekenfondswezen en Ziektever zekering zouden namelijk deze nazorg moeten betalen "en op dif punt is nog geen overeenstemming bereikt. 'Toch hoopt" men op dit punt tot resultaten te komen. De statistieken van de Gemeenschappelijke Medische Dienst en het GAK tonen immers aan, dat hart- en vaatziekten de belangrijk ste oorzaak zijn van invaliditeit, dus ook van arbeidsongeschiktheid. Wan neer men het arbeidsverzuim kan be perken door betere nazorg, wanneer men dus verlangzaming van het ziekte proces kan bereiken en terugkeer naar de maatschappij, dan wordt daarmee de staat (via de sociale wetgeving) aanzienlijk meer geld bespaard, dan de kosten van dè nazorg zullen belopen. Kwestie dus van overleg, maar daarom toch niet minder urgent. Het grote probleem bij de bestrijding van hart- en vaatziekten blijft ook nu nog op financieel terrein liggen. Rijk en gemeente springen wel bij, maar de kosten van de geintegreerde aanpak, van de omscholing, de apparatuur en alles, wat noodzakelijk blijkt, zijn zó hoog, dat telkens een beroep moet worden gedaan op ieder individu om een steentje bij te dragen. Het is de week van het Hart en ook in deze regio zullen de collectebussen rondgaan. Stelt deze mensen niet teleur. Zij werken voor ons allen. Minister drukt hart-slachtoffer Luc van Dam de hand Minister Schmelzer aan de vleugel Zo'n vijf- a zesduizend Rotterdammers zullen zondag jongstleden de dag met een wat duffig gevoel in hun hoofd begonnen zijn. Deze algemene „kater" was dan niet te wijten aan een over vloedig en massaal drankgebruik, maar het gevolg van een doorwaakte zater dagnacht in het Sportpaleis Ahoy'. Daar werd immers, nu al voor de vierde keer in successie de „Nacht van het hart" gevierd; een nonstop-amu sementsprogramma waarin commercie en belangeloze liefdadigheid vrolijk hand in hand gaan. Het commerciële .-quiz aspect was toevertrouwd aan t.\ master Berend Boudewijn die goede gevers nadrukkelijk niet verge tend samen met Nederlands meest begaafde „standwerker" Pierre van Os- tade, een spectaculaire prijzenlawine verlootte. De bezoekers, die van 's avonds 11 uur! tot de volgende morgen 5 uur het sportpaleis bevolkten, kregen een geva rieerd programma voorgeschoteld, waaraan een groot aantal artiesten belangeloos medewerking verleende. Natuurlijk verliep niet alles even vlek keloos (.een aantal op het programma staande artiesten bleek niet aanwezig te zijn en ook de presentatie door NOS-omroepster Viola van Emmenes en Pierre van Ostade vertoonde zo nu en dan haperingen) maar dat mocht de algemene feestvreugde niet verminde ren. Integendeel: het benadrukte al leen maar de informele sfeer van een dergelijk gebeuren. De toeschouwers, waarvan sommigen Staatssecretaris Vonhoff (midden) in Vrije Volk-truitje aan de sta. Alg. Dagblad werd de naam van de krant op de-foto weggehaald... In het moeilijk konden onderdrukken, had den voor hun toegangsbiljet een fikse prijs moeten neerleggen. De opbrengst •ging niet zoals de naam van dit festijn zou doen vermoeden - naar de Hartstichting, maar was bestemd voor gehandicapte sportlieden. Voor dit sympathieke doel was demissionair staatssecretaris Vonhoff zelfs bereid een Vrije-Volk-tricot aan te trekken en zich op een racefiets te hijsen. VVD-er Vonhoff bond samen met fractiegeno ten De Beer en Kea de sportieve strijd aan tegen een PvdA-team bestaande uit de heren Brok, De Ruiter en Lems. Het werd -in tegenstelling tot de algemene verwachting - een reclatante overwinning voor het Yonhoff-team. Naast deze buitenparlementaire aktie van PvdA en VVD, viel ook het optre den te bewonderen van KVP-minister Norbert Schmelzer. Deze muzikale be windsman had speciaal voor deze gele genheid een „Nacht van het hart-lied" gecomponeerd. Hij zong zijn muzikale uiting hoogst persoonlijk en begeleidde zichzelf daarbij op de vleugel. Hoewel de compositie waarschijnlijk weinig kans maakt om in de top-tïen te belanden, werd hij door de toeschou wers toch met veel enthousiasme ont vangen. Al even geestdriftig reageerden de dui-, .zenden trouwens op het optreden van de-vele-beroepsartiesten. Vooral John Woodhouse en Ronnie Tober sloegen- golven van enthousiasme los, maar - om er een .paar te noemen - ook Saskia en haar Serge, het Lowland Trio, Sandra en Andress en Imca Mari na leverden een geestdriftig ontvangen bijdrage tot de feestvreugde.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1