IN „DE WISSEL" WORDT MENS WAKKER GESCHUD Vele beroepen zijn onzichtbaar t 28.75 iMiilhiljllilil 65-plussers lopen deur nog niet plat bij uitzendbureau Beroepskeuze moeilijker li 'Jm'iüIiI'J STUNTVERKOOP Vormingswerk in oude wijken DE HAVENLOODS, DONDERDAG 5 APRIL 1973 14-505 spaar nu geld uit m Praten over vormingswerk is een worsteling met abstracte begrippen, die hoe wonderlijk ook steeds weer naar de realiteit leiden, naar de harde concrete dingen van de samenleving. Humanisering, demo cratisering, ontwikkeling, informatie, motivatie, welzijnsbehartiging en nog een rijtje van deze zwevende begrippen komen steeds weer boven drijven als het gaat over vormingswerk. Vormingswerker Hans Simons, verbonden aan het centrum „De Wissel" in Rotterdam-West is er zich van bewust dat er over zijn werkterrein een sluier hangt. Het vormingswerk is nog te veel een schimmenspel. Daarom geeft hij graag een omschrijving. Voorzichtig formulerend zegt hij: „het vormings werk steunt op twee thema's. Op de eerste plaats de humanisering. Dat is een ontwikkeling waarbij de menselijke waarden in alle samenlevingsverbanden steeds meer een centrale plaats gaan innemen. Daarnaast de democratisering. Dat is een ontwikkeling, waarbij mensen steeds meer hun eigen situatie gaan bepalen (bewustwording). Dat kan gebeuren in het gezin, op school, in het bedrijf, de kerk enzovoorts." Op deze twee poten stoelt het hele J vormingswerk, dat in zes wijken, te weten Spangen, Bospolder, Delfsha- ven, Witte Dorp, Oud-Mathenesse en Nieuwe Werk begonnen is door een particulier initiatief, maar nu wordt gedragen door een stichtingsbestuur en de twee beroepskrachten, Maria Rotte en Hans Simons. Vier jaar gelegen heeft Jaques Omtzigt het werk in gang gezet. De verdere ontwikkeling ligt in handen van de reeds genoemde twee, die bijgestaan worden door twee sta giaires en een vrijwilligersgroep. Dit team, dat op democratische wijze het werk aanpakt, heeft een aantal projek ten op touw gezet, die allemaal op basis van de abstracte begrippen huma nisering en democratisering een stuk vorming willen meegeven aan mensen die in hun leef- en werksfeer in een vervelende spiraal zijn terechtgeko- Rode draad Dezelfde werkwijze als bij „School en Samenleving" is de rode draad, die door de andere projekten heenloopt. Zo praten drie groepen van jong-ge- huwden in de leeftijdskategorie van 20-25 jaar over hun problemen. De onderlinge communicatie moet een be wustwording op gang brengen en mo gelijk leiden tot een mobilisatie van hun wijk of buurt om samen bijvoor beeld huisvestingsproblemen op te los sen. Soortgelijke gesprekken worden hetzij op verzoek of voortkomend uit een initiatief van de projektleider ge voerd met mensen uit verschillende kerken, met leden van ondernemings raden, met werkgevers uit dienstverle nende bedrijven, zoals om maar een greep te doen bejaardentehuizen, zie kenhuizen, verpleeginrichtingen. Een versteviging van de menselijke contac ten bijvoorbeeld tussen hoofden van dienst en lager personeel. Een cirkel Projekten Veel meer als woorden, moeten de projekten duidelijk maken, waar het vormingswerk om draait. In de gezelli ge ruimten van De Wissel, Grote Vis serijstraat 80-82 (tel. 250974) wordt op twee manieren aan vorming van de mens gedaan: op aanvraag, waarbij bestaande groepen en instellingen een beroep doen op het vormingscentrum (service) en uit initiatieven van de mensen zelf. Eén van de projekten gaat over „School en Samenleving". Hierbij heeft De Wissel op verzoek van de projektleider de volgende taken ge steld. a) Het begeleiden van een vormingscy clus met ouders met betrekking tot de relatie opvoeding en onderwijs. b) Samen met mensen uit oudercom- missies zoeken naar hun taak binnen de basis- en/of kleuterschool. d) Gespreksleiding op ouderavonden om inbreng van alle betrokkenen te garanderen. e) Training van groepen onderwijzers om hun onderling functioneren te on dersteunen. Gewerkt wordt met een basisschool. Er wordt gesproken over democratise ring van de school (schoolkrant, ouder raad). Hans Simons licht verder toe: „We willen de ouders van schoolgaan de kinderen meer bij de scholen be trekken en streven daarbij duidelijk naar een democratisering. Daarnaast willen we de leerkrachten tot elkaar brengen om hun relatie te verbeteren en hen een zodanige vorming mee te geven, dat ze" overtuigd worden dat niet alleen zij, maar ook de ouders iets te zeggen hebben. We willen in dit kader peuter- en chrècheleidsters laten praten over de problemen van Het „De Wissel", zegt Hans Simons, „heeft tot nu toe te weinig kansen gekregen om bekend te raken. Wij willen een cirkel zijn met een uitstralingsmoge lijkheid naar vele kanten, naar de huizen, de straat, de fabrieken, kanto ren, kerken, kortom overal waar men sen elkaar ontmoeten. Door met elkaar te praten, moeten vonken kunnen overschieten van erkenning dat de an der ook een mens is, die in het democratisch spel niet voor spek en bonen meedoet. Als de vraag opgewor pen wordt: Wie heeft het voor het zeggen? dan moet blijken dat ieder een op zijn of haar plaats in de democratie zijn zegje mag doen". Het vormingswerk zal voor velen toch een schemertoestand blijven. Misschien geeft de omschrijving van het projekt „Macht en onmacht van de mens in zijn arbeid" nog wat meer duidelijk heid. De wissel wil iedereen uit Rotter dam-West, die in fabrieken en bedrij ven werkzaam zijn de gelegenheid ge ven om samen te praten over de problemen, die zich in hun arbeidssi tuatie voordoen. De bedoeling is om vanaf begin april met een groep te beginnen, die ongeveer acht tot tien keer bij elkaar zou kunnen komen (dat kan ook meer of minder worden als de groep dat zou willen - democratie). De kosten zijn f2,- of f3,- per spaar nu geld uit In Uw weekendhuisje of op de camping, aan het strand of in de boot, waar U ook heen gaat in Uw vrije tijdeen cam pingmatras hoort erbij! Vierdelige, opvouwbare cam pingmatras van veerkrachtig polyaether, overtrokken met vrolijke cretonne. Deze matras met vocht afstotende onderkant kost nu nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze opvouwbare campingmatrassen rood/zwart en goud/bruin vierdelig opvouwbaar (gemakkelijk n e nemen) ■99 of schrift. I Meneer, wat kan ik voor u doen? De man die deze vraag stelt is Hans Swart (31), rayonleider in Zuid Holland van Uitzendbureau 65-plus NV. In zijn kantoor aan de Beukelsdijk (in februa ri geopend) is een sympathiek uitzie nde Rotterdammer van rond de zestig gearriveerd die zonder schroom een verhaal afsteekt over zijn vrouw, zijn kinderen en zeer belangrijk - zijn zin om aan het werk te gaan. Hans Swart luistert. Het is zijn brood 65-plussers die zich uitgerangeerd voe len aan een baan te helpen. „Ik ben je opa niet, geef me liever wat om handen" was de reclametekst die tegen de jaren '70 werd gelanceerd en die de frustratie van veel „opa's" uitstekend weergeeft. In augustus 1970 haakten twee jonge Amsterdam mers, H. Visser en T. van Hoof daarop in met de oprichting van Uitzendbu reau 65-plus. Een filiaal in Den Haag volgde en dit jaar was Rotterdam aan de beurt. „In Amsterdam is de vraag naar werk overstelpend", vertelt Hans Swart. „In Den Haag is het redelijk, in Rotterdam is de vraag een stuk minder. Dit is de moeilijkste stad. Volgens mij bestaat hier een groter wantrouwen tegen uit zendbureau's. Het loopt hier nog niet storm, maar we zijn ook nog niet zo bekend." „De vraag naar gepensioneerde werk nemers is behoorlijk", aldus Swart, „boekhouders kan ik bijvoorbeeld ont zettend goed gebruiken, maar in het algemeen kan je moeilijk stellen dat de vraag enorm is. Ik heb hier mensen ingeschreven voor wie er nog geen „Bij bedrijven wil men er soms ook nog niet zo aan. Terwijl juist de gepensioneerde op bepaalde posten erg goed kan draaien. Hij is nauwgezet en heeft een enorm verantwoordelijk heidsgevoel. Er werkt hier een man die iedere ochtend om kwart voor acht bij zijn baas is in plaats van om acht uur. Die man wil gewoon niet te laat komen." Het aantal vrouwen dat bij de uitzend- bureau's van 65-plus genoteerd staat voor werk is aanzienlijk kleiner dan het aantal mannen. In Rotterdam staan ongeveer 150 mensen ingeschre ven, waarvan een tiende vrouw is. Welke banen krijgen 65-plussers via „hun" uitzendbureau? Swart: „Het is moeilijk te zeggen, het werk verschilt nogal. In het algemeen is het lichame lijk niet al te zwaar werk; zwaar werk wijst het bureau af. Veel mensen wer ken op een archief, in de postkamer, ze doen licht magazijnwerk en zitten op de boekhouding. Veel van onze mensen werken halve dagen." Voor veel 65-plussers een ideale middenweg: meer geld voor vrijetijdsbesteding en een beperking van de absurde omvang van die vrije tijd. In Amsterdam werkt een oud-presi dent van een rechtbank bij een bank, in Rotterdam brengt de oud-directeur van een kleine onderneming kunstge bitten rond in een autootje. Steeds meer „bejaarde" mannen beginnen aan een tweede leven na hun pensioen. Er is toekomst voor Uitzendbureau 65-plus. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Eekhoorn kindérstoelen met zwaar verchroomd onderstel, formica speelblad, voetenplank je, bekleed met prima suwide. Keuze uit frisse kleuren, met de normale caravan-centrum rotterdam caravan-centrum leidschendam Het is nog niet zo lang geleden, dat „doorleren" na de lagere school en het bewust kiezen van een beroep het voorrecht was van weinigen. De meeste jonge mensen moesten na de lagere school gewoon aan het werk en de vraag wat je deed was minder belangrijk dan de vraag of en wat je er mee verdiende. Als er al sprake was van beroepskeuze, dan kwamen de meesten toch wel terecht in het vak van vader of in een beroep dat in de naaste omgeving „zichtbaar" was. Iedereen kent wel de kinder-uitspraken: „Ik wordt politieagent, pastoor, dokter of dominee". En niet te vergeten de kinderdroom van toen om piloot te worden. Momenteel ondervindt men in heel wat gezinnen met jongelui die binnen kort eindexamen doen, hoe moeilijk de toch belangrijke vraag „En wat nu? te beantwoorden is. MAVO. HAVO, Gymnasium en Athe neum verschaffen jongelui, die het eind diploma veroveren, veel meer mogelijk heden dan zij zelf kunnen overzien. Tegelijk is het beeld van een mens in een bepaald beroep ogenschijnlijk veel onduidelijker geworden. Een politieman, dokter, timmerman. spaar nu geld uit Is het geen reuze gemak om de koffie de hele avond binnen handbereik te hebben in zo'n luxe kannu bij ons als weekend-aanbieding heel voor- Verchroomde isoleerkan met zwarte voet, waarin de inhoud een hele avond lang goed warm blijft. Deze isoleerkan (sluit prima door expansiekurk) heeft een inhoud van maar liefst 1 li ternu voor nog géén tientje. metselaar, hoefsmid en zeeman waren onmiddellijk herkenbaar aan hun kle dij en gereedschappen en iedereen had wel een idee van hun bezigheden. Maar wie weet vandaag de dag nu wat een „bouw-manager" is of een commer- cieel-technische bedrijfskundige? Tegenwoordig bouwen wij geen huisjes meer maar straten en steden. Bruggen, wegen, dammen, dijken, ha vens, sluizen en industriële gebouwen zijn doorgaans projekten waar miljoe nen guldens mee gemoeid zijn. Bij al deze werken vervult de bouw- manager vele belangrijke funkties en rollen. Hij moet niet alleen verstand hebben van bouwtechnieken en -mate rialen, maar ook van de ekonomische, organisatorische en menselijke aspek- ten van het moderne bouwbedrijf. Hetzelfde geldt voor het beroep com- mercieel-technische bedrijfskundige. Vroeger werden in deze sektor „werk tuigbouwkundigen" gevraagd of „kunststoftechnologen". Doch nu vragen steeds meer bedrijven werktuigbouwkundigen of kunststof technici voor technisch-organisatori- sche of technisch-commerciëly taken. Eigenlijk vraagt men mensen die dub bel deskundig zijn, geen eenzijdige en daarom zeer beperkte specialisten. A Een vot Een begrip voor moeders van deze tijd. KINDERWAGENS Rotterdams experiment opleiding verplegende en verzorgende beroepen Nadat de Minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne vorig jaar het eerste experiment in Eindhoven van start heeft doen gaan, zal in september in Rotterdam eveneens een experi mentele opleiding op het terrein van de verpleegkundige en verzorgende be roepen een aanvang nemen. Hierbij wordt het principe verlaten dat de leerlingen tegelijkertijd werknemers van een inrichting van gezondheidszorg zijn, en wordt aansluiting gezocht bij het onderwijsstelsel. maar vakmensen met vele, gevarieerde mogelijkheden. Tot voor kort was het n(et mogelijk zich voor deze beroepen fe laten oplei- Men moest „al doende" maar leren. Natuurlijk zijn er velen die hier in slaagden, maar men moet ook zeggen, dat menigeen, bij gebrek aan gerichte opleiding, gestruikeld is, dat er ook vele teleurgestelden zijn en dat deze doe-het-zelf-omweg veel tijd, inspan ning en geld kost. Het instituut voor Hoger Beroepson derwijs in Tilburg biedt jonge mensen met MAVO, HAVO, Gymnasium en Atheneum mogelijkheden om in vier of vijf jaar af te studeren als bouwma- nager (Aannemersstafopleiding) of als technisch bedrijfskundige voor de in dustrie. Dit laatste vak op basis van werktuigbouwkunde of kunststoftech nologie. I.H.B.O., Tilburg, Antwoordnummer 37 geeft alle gewenste inlichtingen en geeft een brochure uit met de titel „Welke richting uit? spaar nu geld uit.! Deze fraaie reistas in een luxe uitvoering is zo licht als een veertje, zodat u geen extra ge wicht heeft als hij ingepakt is. Deze luxe reistas sluit met 2 ritssluitingen waarvan één met slot. De binnenkant heeft een apart vak en een geldvakje en is geheel afgepaspeld. De voor kant van de tas heeft een krantenvak en een klein vakje met ritssluiting (voor b.v. tickets). Deze handige tas koopt u, in zwart of bruin voor nog géén drie tientjes. Het vormingswerk heeft in ons land een grote vlucht genomen om dat er een duidelijke behoefte is ontstaan om op velerlei gebied „mee te doen en te weten hoe meegedaan kan worden. Het vor mingswerk wordt gegeven in inter naten, op volkshogescholen, door vakbonden, vanuit universiteiten, door stichtingen enz. Mqt de vraag naar vorming is ook de vraag naar leidinggevenden sterk toegenomen. Met een universitaire opleiding so ciologie, een opleiding op een so ciale academie of een Mikojel-ex- amen of andere gelijkgerichte op leidingen kan de stap in het vor mingswerk gezet worden. Beroeps keuzebureaus kunnen nadere in lichtingen verstrekken. Dit is epn kinderstoel waarvan U lang plezier beleeft, want als Uw baby peuter wordt, houdt hij er een leuke stoel aan over. Kinderstoel, merk Eekhoorn, met zwaar verchroomd onder stel, prachtig formica speelblad solide voetenplankje, alle buis 19 mm dik, bekleed met een eerste kwaliteit suwide. Een pnverwoestbare stoel met de normale garantie voor nog géén negenentwintig gulden.

De Havenloods | 1973 | | pagina 13