9.1 Grootvader Martinus, met trekschuit Westland in "Ondernemer, en niet bevolking, moet milieubelasting betalen" n Stichting Lentefeest in conflict met „De Ooievaars Wijziging in route autobuslijnen Bewoners Vereniging Schiedam Zuid 85 T.V. DEFEKT SI 9: Koor uit Esslingen concerteert in Schiedamse kerken Beeldmerk hergebruik papier en karton *'/vglo0 lrlililiJiii^lj^i| Schoenbedrijf Van Dalen viert eeuwfeest DE HAVENLOODS, DONDERDAG 5 APRIL 1973 14-520 De Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid heeft in een brief aan de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en aan de formateur geprotesteerd tegen de belastingheffing als gevolg van de Wet verontreiniging Oppervlaktewater. De leden van de vereniging vinden deze belasting volledig misplaatst. Zij dringen er bij de minister en de formateur op aan deze belastingheffing ongedaan te maken en op andere wijze maatregelen te nemen tegen deze milieuverontreiniging. In de brief zeggen zij „Wij zijn van produkten leveren, die als ze door ons mening dat de zgn. milieubelasting aan gebruikt worden opnieuw vervuilen", de bron moet worden geheven. Vol- De bewoners Vereniging denkt hierbij gens ons zijn dat de ondernemers, die in de eerste plaats aan de grote multi- bij hun produktie vervuilen en ons nationale ondernemingen als AKZO, Unilever en Shell, die met hun wasmid delen en petroleumprodukten enorme winsten kunnen maken, omdat ze te weinig aandacht besteden aan de ver ontreinigende werking van hun pro dukten. De brief gaat verder: „Wij zijn van mening dat een eventuele belasting op waterverontreiniging bij de onderne mers geheven moet worden en niet bij de bevolking. Het is nodig om eisen te stellen ten aanzien van produkten en produktie wijze". lachelijk te vinden dat de gemeenten de inning van deze ongerechtvaardigde belasting op zich hebben genomen. Zij vragen B W bij de minister te protes teren tegen de uitvoering van de wet De bevolking moet niet het slachtoffer worden van het winststreven van de grote ondernemingen. Gemeentelijke Sociale Dienst verhuisd Met ingang van maandag 2 april is een deel van de Gemeentelijke Sociale Dienst verhuisd naar de Nieuwstraat 26, tel. 26.90.51. Het betreft de afde lingen: directie hoofd afd. Maatschap pelijk Werk, administratie, kas - de openingstijden van de kas zijn: van maandag t/m donderdag van 9.20 tot 12 uur; op vrijdag van 8.30 - 12 uur en 14 - 16 uur. Aan de Broersvest blijven gehuisvest de afdelingen: intake (met o.m. de indie ning van aanvragen) de territoriale groep, de afdeling Verpleging, het So ciaal Adviesbureau (ingang Broersveld 140). Voor het publiek blijft de vestiging aan het Broersveld de belangrijkste. Daar ook worden de spreekuren gehouden dagelijks van 8 tot 12 uur, met verder wijkspreekuren in gebouw De Ark, Hargplein 101, tel. 70.82.76 elke dins dag van 2-3 uur; Dienstencentrum „De 4 Molens", Nieuwe Damlaan 766, tel. 70.55.00, elke donderdagmiddag van 2-3 uur. kleuterschool Dwars straat 31 in Schiedam-Zuid, elke woensdagmiddag van 2 3 uur. spaar nu geld uit Zorg dat al die plaatsen in Uw woning waar veel licht nodig is, ook voldoende verlicht zijn. Breng een t.l. verlichting aan in de keuken, boven Uw bureau of tafel, in de kelder, gang, hal of op zolder. T.L. verlichting bestaande uit een fraaie wit gemoffelde balk in smal model en 40 Watt buis, lengte 123 cm, kompleet met starter en voorschakelapparaat voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze t.l. balk met 40 Watt buis, kompleet met starter en voor schakelapparaat, 123 cm lang. WIJ HELPEN DIREKT EVT VOORAF PRIJSOPGAAF Gebr. de Veld RjjjfS ST. LIDUINASTR. 78 A irs2( SCHIEDAM ry'l TEL. 26.86.38 I2ËJI OFF PHILIPS DEALER De aanleg van het diepriool door Groen- oord en Nieuwland, heeft voor de Bur gemeester van Haaren padvindersgroep onaangename gevolgen gehad. Door het graafwerk op vrij grote diepte is het clubhuis 't Raadhuis aan de Nieuwe Damlaan gaan verzakken. Ook de drooglegging van de Poldervaart zorgde voor verzakking. De wanden van het clubhuis zijn uit het lood komen te staan. Gevolgen zijn scheuren, niet meer sluitende deuren, lampen die defect raken. Ook het dak is niet meer waterdicht. Vloeren zijn verzakt en vochtig geworden. Er zullen dringend herstelwerkzaamheden aan het gebouw moeten worden verricht. Sociale gids voor Schiedam De Gemeentelijke Sociale Dienst heeft een sociale gids uitgegeven. Meer dan 150 bladzijden zijn gevuld met infor matie over verenigingen, kerken en allerlei instellingen op het gebied van de hulpverlening. Het is de bedoeling van de samenstellers informatie te ge ven op cultureel en maatschappelijk terrein. Er zijn in de gids niet alleen Schiedam- se aangelegenheden vermeld, maar ook een groot aantal elders gevestigde orga nisaties, tehuizen enz. De laatste jaren- heeft het sociaal maatschappelijk werk een enorme schaalvergroting onder gaan, waarbij het uitsluitend plaatselijk karakter vrijwel geheel is opgegaan in een regionaal, provinciaal of zelfs lan delijk niveau. In de gids staat o.a. bij de rubriek hulpverleningsorganisaties de Telefo- spaar nu geld uit Voor leuke kindermode moet u bij ter Meulen zijnkijkt u alleen maar eens naar deze moderne jongens- en meisjes blouse die wij nu in de aanbie ding hebben. Acryl tricot blouse met pat over de dubbele knoopsluiting (dus geschikt voor jongens èn meisjes). Leuke blouse met brede manchetten, in vele ma ten en drie kleurennu voor extra lage prijsjes. 104 116 128- 140 ^5Q 152 - 164 #\95 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze acryl tricot blouse in de kleu ren geel, rood en marine. Géén tel. of schrift, best. nische Hulpdienst in Rotterdam ver meld, die mensen in nood advies en hulp geeft. De hulpdienst is dag en nacht te bereiken. Ook in Schiedam is een telefoonnummer beschikbaar (tel. 362244). In de gids is opgenomen informatie over ziekenhuizen, artsen, specialisten, diverse gemeentelijke instellingen, het bejaardenwerk, kerkelijke hulpdien sten, kruisverenigingen, kinderbescher ming, onderwijsinstellingen en scholen. Het samenstellen van de sociale gids heeft ruim een jaar in beslag genomen. De werkzaamheden werden verricht onder leiding van de heer W. Mooi. De gids is voor f.7,50 te verkrijgen bij het Administratie en Documentatie Centrum Nieuwe Waterweg Noord, dat vanaf 16 april aan de Korte Haven 33 is gevestigd. Voor f.5,- kan men zich abonneren op de lijst die de komende 2 jaar zal uitkomen en waarop de mutaties staan. Verkeer in Kethel weer omgeleid In de afgelopen maanden, zijn in de oude kern van het dorp Kethel op uitgebreide schaal werkzaamheden ver richt. Er is een nieuwe riolering in de oude kern gelegd en tevens zijn kabels en leidingen verlegd en zonodig ver nieuwd, terwijl er tevens een herbestra ting heeft plaatsgevonden met op en kele plaatsen een wijziging van het profiel. Dit werk is nu vrijwel geheel gereed. Gedurende het werk is het doorgaande verkeer uit de dorpskern geweerd en is toen ondermeer verwezen naar de rondgaande wegen als de Laan van Spaland en de Lindeijerstraat. Deze straten hebben van het sterk toegeno men en vaak zware verkeer ernstig te lijden gehad en moeten nu hersteld worden. Met ingang van woensdag 4 april en gedurende ongeveer een week is daarom het kruispunt Laan van Spaland - Lindeijerstraat - Vlaarding- seweg voor alle verkeer worden afge- De bussen van de R.E.T. zullen tijde lijk een andere route volgen, waarbij de halte aan de Lindeijerstraat bij de Schiedamseweg 'is verplaatst naar de Schiedamseweg ter hoogte van het politie-posthuis. De totale verbetering aan de wegen zal ongeveer een maand De Stichting Lentefeest organiseert op 28 april een feestelijke bijeenkomst in de sporthal Margriet. Medewerking verlenen een groot aantal artiesten. De Stichting heeft tot dusver bijna f 100.000,- bijeen weten te brengen, waarvan f75.000,- bestemd is voor de uitbreiding van de sporthal. Een deel kan dan door gehandicapten' gebruikt worden. Voor het vervoer zal een busje worden aangeschaft. Er worden echter besprekingen ge voerd tussen de Stichting Lentefeest en de sportvereniging voor Schiedamse gehandicapten „De Ooievaars", om een sinds enige tijd bestaand geschil uit de weg te ruimen. Kees Kroone voorzitter van De Ooie vaars: „Er zijn een aantal dingen waar we het niet helemaal mee eens zijn. We willen bijvoorbeeld zelfstandig blijven in ons werk en niet volledig afhanke lijk zijn van de Stichting Lentefeest. We vinden het onbegrijpelijk, waarom er een tweede volkswagenbusje moet worden aangeschaft. Het Rode Kruis heeft ook een busje en dat is volgens ons voldoende. We gaan zelf ook ver schillende sporten organiseren en daar voor hebben we rolstoelen nodig. Als gehandicapten kunnen we niet zoveel doen in acties om geld bijeen te krijgen". Rietje Konings van de Stichting Lente feest geeft haar méning: „We hebben met De Ooievaars vorig jaar vijf verga deringen belegd, waar lang niet alle bestuursleden kwamen. We hebben de vereniging in staat gesteld om in de sporthal te spelen en we hebben daar voor ook betaald. Er zijn nu weer aanvragen om basketbal te gaan spelen, maar we kunnen toch geen geld blijven uitgeven alleen voor De Ooievaars. Er zijn meer gehandicapten in Schiedam. Een twee busje is hard nodig om voor het vervoer te zorgen, ook omdat het Rode Kruis niet altijd personeel voor handen heeft. Men wil bij De Ooie vaars wel geld, maar we hebben te weinig hulp van ze om dat bijeen te krijgen. Er is veel onbegrip, we willen dat de wereld uithelpen om tot een goede samenwerking te komen. Maar het lukt nog steeds niet". In het kader van de Internationale Uitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap komt het Philharmonisch Chor Esslingen naar Schiedam. Het koor zal drie concerten geven, twee in Schiedam en één in Vlaardingen. Zaterdag 28 april wordt een concert gegeven in de OLV Visitatiekerk aan de Dr. Schaepmansingel, aanvang 20 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in het Proveniershuis aan de Oversshiesestraat. Zondagmorgen 29 april treedt het koor, dat uit 120 leden bestaat, op in de H. Hartkerk aan de Lekstraat in de eucharistieviering van half twaalf. 's Avonds geeft het koor een uitvoering in Vlaardingen in de parochie van de H. Geest aan de Meidoornstraat. In deze dienst zal het nieuwe Johannesorgel in gebruik worden genomen. Het optreden begint om kwart over acht. De dirigent van het Philharmonisch Chor Esslingen, dat in 1965 werd opgericht, is Helmut Gramlicht. Op het repertoire staan werken van Mozart, Handel, Haydn en Beethoven. De afdeling Internationale Uitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap zoekt nog gastgezinnen die de koorleden van 28 april tot 1 mei onderdak willen verlenen. Telefonische inlichtingen bij de SG, telefoon 266000. ln verband met de tweede fase voor de uitvoering van de rioleringswerken dwars door Nieuwland, heeft de RET de volgende routewijzingen ingevoerd. LIJN 50 - In de richting Hoogvliet: bestaande route tot de Burg. van Haa- renlaan, dan rechtsaf de Piersonstraat in, linksaf Johan de Wittsingel, via de noodweg linksaf de Nieuwe Damlaan, rechtsaf Burg. van Haarenlaan en ver der de bestaande route. De halte Burg. van Haarenlaan bij de Piersonstraat is vervallen; een tijdelijke halte komt in de Piersonstraat bij de Burg. van Haa renlaan. Richting Emmaplein: bestaande route tot op de Burg. van Haarenlaan dan ünksaf de Nieuwe Damlaan in, dan rechts via de noodweg naar de „vent- weg" van de Burg. van Haarenlaan (noord) rechtsaf Piersonstraat en links af Burg. van Haarenlaan (hoofdweg). De halte aan de Burg. van Haarenlaan voorbij de Nieuwe Damlaan komt te vervallen; een tijdelijke halte komt aan de noodweg bij de ventweg Burg. van Haarenlaan (noord). LIJN 53 - Richting Kethel: Bestaande route tot op de Burg. van Haarenlaan, rechtsaf de Piersonstraat linksaf de Johan de Wittsingel, via de noodweg naar de Nieuwe Damlaan en verder de bestaande route. De halten Burg. van Haarenlaan bij Piersonstraat en op Nieuwe Damlaan bij Burg. van Haaren laan vervallen tijdelijk; halten komen in de Piersonstraat bij Burg. van Haa renlaan en op de Johan de Wittsingel bij nieuwe Damlaan. Richting Station Schiedam: bestaande route tot op de Nieuwe Damlaan, dan linksaf via de noodweg naar de vent weg Burg. van Haarenlaan (noord), dan rechtsaf Piersonstraat en linksaf Burg. van Haarenlaan (hoofdweg) en verder SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Grote Kerk 10 uur ds. S. Tijmstra, 17 uur cand. C. Trouwborst, Waarde. Bethelkerk 10 uur ds. H.J. Groenewe- gen Opstandingskerk 10 uur ds. A.P. Nauta, Vlaardingen Aula 10 uur ds. C. van der Steen, Hilversum, Open Deur Dienst Dorpskerk 10 uur ds. S. Gerbrandy, H.Doop, m.m.v. Zondagsschool, 19 uur ds. S. Gerbrandy St. Martinuskerk 9.30 uur ds. E.C.B. Kok, Spijkenisse Schepphuis 10 uur Jongerendienst o.l.v. de Heer D.A. Berkhout. Ned. Prot. Bond.: Westvest 10.30 uur ds.H.D. Elderkanip, uit Voorburg, 19.15 uur gebouw de Rank, ds. S. Bouman uit Rotterdam, themadienst. Oud-Katholieke kerk, Dam 28, Pastoor F. Smit, 10.30 en 19.00 uur dienst. Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuw straat 10 uur ds. Steinhart. Leger des Heils, Lange Haven 27, Leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittenbol, samenkomst 10 en 19.30 uur dienst, woensdagavond 20 uur: samen- Apostolische Genootschap, Lindeijer straat, 9.30 uur dienst. Chr. Geref. Kerk, Warande 10 uur en 16.30 uur dienst. Gebedsaktie Schiedam. Iedere donder dagavond 19.30 uur in de kapel van de Broeders, Warande 155. Baptisten Gemeente, Warande 30, dienst 9.30 en 16.30 uur. Geref. Kerk (Vrijgem.) Westvest 10.45 uur ds. J.M. Smelik uit Overschie, 16.30 uur ds. A.J. Moggre. Geref. kerk (vrijgem.) Schiedam-Over- schie, gebruik gebouw Evang. Unie, Oranjestraat, 8.15 uur ds. T. Dekker, 15 uur ds. R.K. Wigboldus, viering H.A. Ned. Herv. Evangelisatie, gebouw Irene, Lange Haven, 10 uur cand. W. L. v.d. Geer uit Bilthoven, 17 uur Grote Kerk cand. C? Trouwborst uit Waarder. Zevende dags Adventisten, Lutherse kerk Westvest, zaterdag van 10 tot 11 uur Bijbelstudie.il tot 12 uur eredienst. Wijk vereniging Bijdorp viert jubileum in verband met het vijfjarig bestaan een feestweek van 7 tot en met 14 april. Op het programma staat o.a. een voetbalwedstrijd tussen elftallen van andere wijkverenigingen en een tafel- tennistoernooi op 10 april. Voor be jaarden en alleenstaanden wordt er op 11 april een feestavond georganiseerd. Op 14 april is er een feestmiddag voor de kinderen en 's avonds een avond met medewerking van artiesten. Het is nu één jaar geleden dat de Vereniging van Nederlandse Golfkartonfabrikan ten (VNG) een beeldmerk introduceerde met het doel de gebruiker van golfkartonnen verpakkingen er op te wijzen dat dit materiaal geschikt is voor hergebruik. Het beeldmerk, dat de kringloop golfkarton-oudpapier-golfkarton symboliseert, wordt op golfkartonnen verpakkingen gedrukt. Het initiatief om het beeldmerk in Europa te gaan gebruiken ging uit van de FEFCO (Europees Verbond van Golfkartonfabrikanten). ln Schiedam-Zuid wordt een inzame ling gehouden in verband met de ope ning van het overdekte zwembad dat waarschijnlijk in augustus officieel in gebruik wordt genomen. De bedoeling is een blijvend geschenk aan te bieden. De actie heeft een belangrijke injectie gehad omdat sinds kort alle leden van het Verbond van Papier- en Kartonpro- ducerende en -verwerkende Industrieën zich gevoegd hebben bij de VNG. Immers, bijna alle oud papier is geschikt of geschikt te maken voor hergebruik. Sinds 1971 zijn er in verschillende gemeenten proeven gedaan om een efficiënte methode te vinden om pa pier gescheiden te houden van ander huishoudelijk afval waar het anders in verdwijnt. Het spreekt vanzelf dat het in de eerste plaats de konsument - de detaillist of huisvrouw is die bereid moet worden gevonden om de moeite te nemen papierafval apart te houden. Het beeldmerk nu, moet de gebruiker hierop attent maken. Van alle papier- en kartonafval komt ongeveer 40 procent opnieuw in roula tie. Aangenomen wordt dat dit zeker tot 60 procent zou kunnen stijgen. de bestaande route. De halte Burg. van Haarenlaan bij Nieuwe Damlaan ver valt; een tijdelijke halte komt op de noodweg bij de ventweg Burg. van Haarenlaan. LIJN 54 - Bestaande route tot en met de Aleidastraat, dan linksaf Nieuwe Damlaan, linksaf Burg. Honnerlage Gretelaan, rechtsaf P J T roelstralaan, linksaf Burg. van Haarenlaan tot ver keerslichten, linksaf Burg. Knappert- laan, verder bestaande route. De halten Burg. Honnerlage Gretelaan bij Vlaar- dingerdijk, Burg. van Haarenlaan vóór Ruys de Beerenbroucklaan, op Nieuwe Damlaan bij Burg. van Haarenlaan en op Vlaardingerdijk voorbij Rembrandt- laan komen tijdelijk te vervallen; een halte wordt tijdelijk geplaatst op de P J,Troelstralaan bij de Burg. Honner lage Gretelaan. In het clubhuis De Doele aan het Doeleplein is gedurende de paasvakan tie een programma voor de jeugd samengesteld. Er zijn o.a. uitstapjes naar het Kralingse Bos, een bezoek aan de diergaarde en diverse spelen in het clubhuis. spaar nu geld uit Deze leuke badstof kindersok jes verkopen wij in alle maten "van voetjes tot voeten"! Acryl kindersokjes van stretch badstof, goed wasbaar, in een sportief ringeldessin. Deze leu ke kindersokjes, in de maten 23 t/m 38 en in de kleuren groen, marine, oranje, rood en wit, nu voor nog géén één gulden veertig per paar. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl kindersokjes van stretch badstof, nu f\£\ per paar 4 j(| Géén tel. of schrift, best. Volgende maand is het 100 jaar geleden dat het schoenbe drijf Van Dalen werd opgericht. Martinus van Dalen begon in 1873 met de verkoop van schoenen in het Westland. Hij ging te voet door de streek om zijn waar te verkopen. Zijn opvolger was in 1900 zoon Cornelis, die er op de fiets op uit trok. Sinds die tijd is er heel wat veranderd, er zijn nu negen filialen. Twee zaken zijn gevestigd in Leiden, twee in Den Haag, in 's-Gravenzande, Naaldwijk, Rotterdam en Delft is eéén filiaal gevestigd. In Delft is tevens een werkplaats speciaal voor orthopedisch schoenwerk. Er zijn zes zonen van Cornelis van Dalen werkzaam in het bedrijf, dat inmiddels één stichting is geworden. De jongste vestiging is in Schiedam, waar aan de Broersvest enkele jaren geleden een groot winkelpand werd gebouwd. Dalen: op de fiets trekschuit naar het Westland. Hij zette zijn voorraad schoenen in de herberg „De Spaansche Vloot" te 's-Grave- sande om vervolgens aan zijn voettocht te beginnen. Hij was toen 24 jaar. Zoon Cornelis trok later, rond de eeuwwisseling, mee met zijn vader, in 1903 ging hij zelfstandig werken. De eerste winkel kwam in Naaldwijk, in een pand aan de Prins Hendrikstraat. Later volgde een filiaal in 's-Gravenzande. De grote ontwikkeling in het schoenbedrijf volgde, toen de zonen van Cornelis ook in het bedrijf kwamen. Het hoofdkantoor is gevestigd in Delft. Van Dalen importeert schoenen uit Noord-Bra bant, Italië en Zwitserland. Ter gelegenheid van het eeuwfeest wordt op dinsdag 8 mei in de Stads Doelen te Delft een receptie gehouden van half vijf tot zes uur.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3