f Hans van der Sloot geeft goed beeld van Vlaardingen in vissen bij de vleet Vlaardingen anders dan Schiedam Vastenactie in dekenaat Schiedam voor opbouwcentrum in Opper-Volta PERZISCHE TAPIJTEN DERAG Inzameling van kleding voor vluchtelingen no— \f\3m jSMlrMuHIIIAI Burgemeester opentInhabé Ook 'n boek voor Maassluizers Hons van der Sloot: „Een mooi karwei" l DE HAVENLOOPS, DONDERDAG 5 APRIL 1973 14-511 e illustratie in het boek „Vissen bij de vleet", het boek dat door Hans van der Sloot in opdracht van de Stichting Vlaardingen 1973 ter gelegenheid van het 700 jaar stad zijn van Vlaardingen werd geschre ven wordt op deze pagina besproken. Onze Vlaarding- se redacteur Ben van Haren, onze Schiedamse corres pondent Leo 't Hart en onze Maassluise correspon dent A.M. van de Houwen bespreken het elk vanuit hun eigen standplaats. „Vissen bij de vleet" is tot 14 mei uitslui tend verkrijgbaar bij een aantal gemeentelij ke diensten, de V.V.V. en'de vestigingen van de gemeentelijke bibliotheek a f 10,-. Daar na a f 12,50 bij de boekhandel. TROUWEN „BROADWAY' Schiedamseweg 10 - Vlaardingen Geopend 9 tot 1 en 2 tot 8 uur Zaterdags 6 uur. Tel. 34.62.27. „Het is nooit duidelijk geworden, waarom in Schiedam plotseling de visserij is verdwenen en die in Vlaar dingen en Maassluis is blijven bestaan. Waarom zijn we in Schiedam overge- schakeldop de branderijen? Deze vragen stelde de gemeente-archi varis van Schiedam, drs. G. van der Feijst zich, toen we over de komende zeven eeuwen Schiedam-viering met hem spraken. Zonder te willen beweren, dat het geschiedenisboek door Hans van der Sloot geschreven ter gelegenheid van zeven eeuwen Vlaardingen, op ge noemde vragen een antwoord geeft, blijkt daaruit toch wel een duidelijk ontwikkelingsverschil in beide buurge meenten. Schiedam heeft visserij en zeevaart gekend, doch maakte plotseling plaats voor branderijen, toen in Vlaardingen de vlaggetjesdagen nog werden gehou den en de vloot uitvoer. In veel min dere mate dan thans, waren er in de ontwikkeling van de beide steden vroe ger aanzienlijke verschillen. In „vissen bij de vleet" vertelt de schrijver ook over de kerkelijke strijd en verdeeldheid die in Vlaardingen bestond en welke zich rond 1790 zo toespitste, dat zelfs de landsregering er aan te pas kwam. Zelfs in de muziek werden paapse geluiden verbannen en stonden de psalmen van Datheen voor- In Schiedam spitste de kerkstrijd in Het is niet eens zo lang geleden, dat in de katholieke kerk gold, dat in de vastentijd (40 dagen voor Pasen) „personen die hun 21ste jaar hebben bereikt en hun 60ste nog niet zijn ingetreden" niet meer dan één volle maaltijd per dag mochten gebruiken. Kinderen werden aangespoord om in daartoe aangewezen „trommeltjes" de gehele week snoepjes, kaakjes, zuurtjes, drop enz. te stoppen, welke dan op zondag achter elkaar naar binnen werden gewerkt. Deze regels zijn afgeschaft, maar dat hoeft niet te betekenen dat in deze veertigdaagse periode niets meer gedaan hoeft te worden. In de katholieke kerk is hiervoor in de plaats een jaarlijkse vastenactie ontstaan, waarvoor jaarlijks een project wordt uitgekozen. In het dekenaat Schiedam (waaronder ook Vlaardingen en Maassluis resorteren) werd vorig jaar voor de actie „Geef Lomblem vakmensen" f. 71.000,- bij elkaar gebracht. Dit jaar wil men dit succes evenaren in een actie, die als doel heeft een opbouwcentrum in Opper-Volta (West Afrika) te laten verwezenlijken. Pater Rein Geerdes, die in Opper-Volta werkzaam is, heeft f. 80.000,- nodig om zo'n centrum te bouwen, waarin allerlei activiteiten ter bevordering van volksgezondheid, gemeenschapszin, landbouwontwikkeling e.d. kunnen plaatsvin den. Voor dit project is uit de opbrengst van de verkoop van Frankelandse kerk in Schiedam al bijna f. 20.000,- gereserveerd. Voorts worden in alle kerken in het dekenaat acties gehouden, worden er loten verkocht en kan men bijdragen storten op postrekening 5093 van de Am-Ro-bank, Schiedam met de vermelding „Vastenaktie Schiedam" en meest vertrouwde Wij geven 100 oct. INHABE Rubensplein 12 tel. 261975. :teraam: Boezemsingel 136-138 140619 egersberg: Freericksplaats 9tel. 1 Koopavonden geopend. spaar nu geld uit Géén bad zonder Cadum douche, want Cadum douche maakt dat u zich lang heerlijk fris voelt. Cadum douche met spons, in een heerlijke geur, verpakt in een leuke geschenkverpakking. Deze flacon schuimbad koopt u nu voor nog géén één gulden tachtig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre Cadum douche met spons, in leuke geschenkver pakking, Zaterdag oktie van "Mensen in nood" De grote inzamelingsaktie die vorig en verzenden van kleding naar de jaar door het plaatselijk aktie-comité noodlijdende gebieden. „Mensen in Nood" in samenwerking met de kerken werd georganiseerd in inzamelpunten in Schiedam zijn: Rotterdam en omstreken voor kleding Magnalia Deikerk Albardastraat 67, voor de behoeftige mens is een over- Julianakerk Burgm. Knappertlaan 29, weldigend succes geworden. Het comi- ^ei"k Dr. Schaepman. singel 5, té heeft daarom besloten, dit jaar weer Kerkweg, Kethel, „Het op dezelfde wijze een inzamelingsaktie Trefpunt bij R.K. Kerk Alb. v. te houden in Rotterdam, Schiedam. Raalteplein, Groenoord, Bethelkerk Kethel, Vlaardingen, Maassluis. 011(16 Maasstraat, Grote kerk Nieuw- Rhoon, Poortugaal. Hoogvliet, Pernis 12, Wijkgebouw „De Rank' en Spijkenisse. De behoefte aan kleding is overal nog groot, verzoeken om kleding komen uit Vietnam en de vluchtelingenkam pen in India en speciaal voor de indiase vluchtelingen uit Birma. De Nederlan ders hebben steeds getoond bereid te zijn om mensen in nood direkt te helpen en het comité rekent dan ook weer op een geweldige hoeveelheid. Trailers Er zullen 30 trailers worden ingezet op 75 inzamelpunten. De bevolking wordt gevraagd haar gaven te brengen op één van de inzamelpunten op zaterdag 7 april van 10 tot 13 uur. Nog diezelfde dag zullen bij alle inzamelpunten de kledingpakketten worden weggehaald en naar het magazijn in Den Bosch worden gebracht, waar vele selecteurs weer maandenlang hun handen vol hebben aan het sorteren, het inpakken Schiedamseweg 122. In Vlaardingen kan de kleding op de jende adressen worden afgegeven: i. Kerk Van Hogendorplaan 41, Hal de R.K. Kerk Gedempte Biersloot, Noodkerk Reigerlaan 51, Holy, Geref. Kerk Prof. Mïkelstraat 2, Ned. Herv. Kerk Burg. Verkadesingel 26. VLAARDINGEN - Belangstellenden kun nen vanavond in de Stadsgehoorzaal een blijspel van James Breamly, in de Friese vertaling van F. Boorsma bijwonen. De titel van dit blijspel is Harmeroalje (in het Neder lands betekent dat: Haarlemmerolie). dat opzicht zich minder scherp toe dar. in de gespleten orthodoxe Vlaardingse kerken. „Het werk, de koopmanschap en dergelijke dingen, Die werden t'zaamgevoegt met kort of langzaam zingen", zegt een oud Vlaarding: rijmpje. Verschillend met Schiedam was ook. dat Vlaardingen in de vijftiende eeuw een agrarisch centrum was, welke posi tie voor zover bekend, Schiedam nim mer heeft ingenomen. Hans van der Sloot openbaart in zijr boek, dat de Schiedammers eens op d« plundertocht in Vlaardingen zijn ge weest. Dat was ten tijde van de Spaan se overheersing, toen de Vlaardingers het langst onder de Spanjaarden ston den en eind juni 1574 het Engelse garnizoen, vergezeld van een groep Schiedammers een uitval deed en in Vlaardingen forse plunderingen ver richtte. Zelfs de klokken werden uit de torens gehaald en mee naar Schiedam gevoerd, evenals allerlei bouwmateria len. Uit het boek van Van der Sloot blijk voorts hoe Vlaardingen vooral in de laatste na-oorlogse periode het heel wat verder bracht dan Schiedam. Zaken die in Schiedam nog in een stadium van studie verkeren zijn in Vlaardingen reeds lang uitgevoerd. Het laatste boek van de Schiedammer Hans van der Sloot is al handelt het over Vlaardingen - derhalve voor Schiedammers ook interessant om te lezen. Leo 't Hart De opdracht, die Hans van der Sloot van de Stichting Vlaardingen 1973 vorig jaar april kreeg, luidde: „Maak ter gelegenheid van het 700 jaar stad zijn van Vlaardingen een lichtvoetige, rijk geillustreerde en historische documentaire, welke iedere Vlaardinger gemakkelijk kan lezen Hans van der Sloot schreef „vissen bij de vleet", een werkje van 112 pagina's met meer dan 100 illustraties, dat redelijk aan die opdracht vervult. Van der Sloot beperkt zich niet tot de 700 jaar, die algemeen aangeduid worden als de periode waarin Vlaardingen als stad erkend is. Hij behandelt in de vrij geringe tekstruimte de gehele Vlaardingse historie; vanaf het moment, waarop volgens opgravingen van na de Tweede Wereldoorlog reeds een groep mensen in deze contreien hun nederzetting hadden (zo'n 4000 jaar geleden). Zelfs wijdt Van der Sloot nog enkele van de slechts 55 bladzijden, waarop tekst voorkomt, aan de toekomst van Vlaardingen. Toch - en dat is de verdienste van deze auteur slaagt hij erin van het ontstaan en bestaan van Vlaardingen een behoorlijk beeld te scheppen. Hij gaat daarbij niet uit van alle eerder verschenen historische werken over Vlaardingen. Hij heeft duidelijk door naspeuringen een gedegen en verant woord overzicht willen geven van de activiteiten, welke geleid hebben tot het karakter en de grootte van Vlaar dingen gedurende vele eeuwen. Van der Sloot behandelt dit alles vanuit het huidige gedachtenpatroon. Dus niet nostalgisch bladzijden vol schrijvend over vissersplaats, maar reëel beoorde lend de ontwikkeling van Vlaardingen- (beter gezegd in veel gevallen: de aanpassing van Vlaardingen 1942 en 1943 ontwikkelde sanerings- en ontwikkelingsplannen. Van der Sloot onderschrijft Heusdens' visie over de noodzaak om in het belang van de stad de eigen gemeente lijke plannen af te stemmen op de streekbelangen. „Vlaardingen had in het verleden, als min of meer solitaire vissersgemeente trouwens een paar maal ondervonden wat het kon beteke nen als de stedelijke- en streekbelangen niet altijd parallel liepen. Zelden had dat tot gevolg gehad dat de stad zijn welvaart ten opzichte van de omrin gende steden had kunnen handhaven, vaker en langduriger waren de perio den van armoede geweest". Het boek van Hans van der Sloot geeft een goed beeld van de ontwikkeling van Vlaardingen. Het leest tamelijk vlot weg, al is het taalgebruik niet altijd feilloos. Met name het gebruik van onderkastletters bij de van plaats en landnamen afgeleide woorden komt geforceerd over, omdat hier en daar toch van dit standpunt wordt afgewe ken. Tijdgebrek en financiële beperkin gen zullen wel oorzaken zijn van de van lieverlee verdwijnende synchroni satie tussen tekst en afbeeldingen. Aantrekkelijk is de vormgeving verder wel, evenals de lithografische verzor ging en druk, die op een splinternieu we pers bij Drukkerij Van Dooren B.V. in Vlaardingen plaatsvond. UjnJnnO^ Ben van Haren Als de spullen U boven het hoofd groeien, is dit dé gele genheid voor een lage prijs een mooie garderobekast aan te schaffen. Een partij garderobekasten in macoré, 2 deurs met hang- en legruimte gaat nu vanwege klei ne beschadigingen heel voordelig de deur uit. U koopt zo'n kast in de maat 100x50x170 cm, nu ongemon teerd voor nog géén honderd gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze garderobekasten in macoré, 2 deurs en met hang- en leg ruimte, afm. 100x50 voor MB 1-deurs kasten vanaf f 79,-- 2-deurs kasten in wit f 139,--. Géén tel. of schrift, best. Burgemeester H. Roelfsema opent za terdag 7 april om elf uur de consumen tenbeurs inhabé in de sporthal Mar griet. Er is 1300 m2 tentoonstellings ruimte ingericht. Er zijn o.a. huishou delijke artikelen te zien, hobby-artike len, woninginrichting, bromfietsen, rij wielen en boeken. Het Passage Theater zal zich op de beurs presenteren om in nauwer con tact te komen met het Schiedamse publiek en mede daardoor na te gaan aan welke programma's de voorkeur wordt gegeven. Er zullen op de beurs, die tot en met 15 april wordt gehouden, diverse wed strijden worden gehouden. Aan de opening verlenen medewerking de Rijnmondband, de harmonie van Wilton Fijenoord, OBK en St. Radboud. Zij zullen ieder in een stads deel een rondgang maken, om de bewoners te attenderen op de Inhabé. ontwikkelingen van de telkens veran derende samenlevingen). Zo beschrijft hij ook de verkrijging van de stadsrechten in 1273. Hij schrijft hoe Floris de Vijfde de binnenlandse opbouw van zijn rijk begon met het verlenen van privileges aan steden. Van der Sloot schrijft dan „De Vlaardingers maakten daarvan onmiddellijk gebruik en verzochten de graaf om stadsrech ten; een privilege dat in deze streek alleen Delft nog maar bezat". De auteur van „vissen bij de vleet" wijst er op, dat Vlaardingen lange tijd een vooral agrarisch centrum is ge weest en later door zijn ligging aan het water ook een thuishaven van koop- en kaapvaarders. De invloed van de ont wikkeling van de haringvisserij op Vlaardingen laat Van der Sloot uiter aard niet onbeschreven. Hij besteedt veel aandacht aan de kerkstrijd, die in Vlaardingen plaats vond en met name de zangstrijd en beschermde anti-paapse betogingen be schrijft hij uitgebreid. De elitaire rede rijkerskamer d'Akerboom, het landju weel in 1616 en de dichtprestaties van „wonderkind" Jacob van Dijk typeren de culturele ontwikkeling van Vlaar dingen. De invloed van de verschillende oorlo gen, die vooraf gingen aan de procla matie van het Koninkrijk der Neder landen en de houding van de voor hun toen wel al verkozen visserij daarbij afhankelijke Vlaardingers beschrijft Van der Sloot in het beeld van die tijd. Over de industriële revolutie is hij ontwikkeling kort. Deze - nog niet zo ver weg Maassluis. Alleen was Vlaardingen er schroom van „eén specifiek Vlaardings liggende - ontwikkeling, stipt van der eerder. Zeker als stad. Maar waar- scheepstype" Ja, ja. Sloot slechts aan (Hollandia) evenals schijnlijk ook wel veel vroeger terug de serieuze aanpak van de door nieuwe s, uitvindingen belangrijk geworden visse- heeft ooit gehoord van de rij. Hij constateert, dat pas in de jaren Maassluizerstam? Terwijl er wel, zo tussen 1900 en 1940 wijziging kwam vertelt ons boekschrijver Hans van der jn het patroon van de stad („vissers- Sloot, een Vlaardingerstam is geweest. MAASSLUIS - Bij het horen van de titel van het boek, dat is uitgegeven ter gelegenheid van het zevenjarig eeuw- 1770). De grootste Maassluise „victo rie" was echter de „vlucht" van de Vlaardinge rederij Maas naar de meest westelijke buren omdat de Vlaardin- feest van de Stad Vlaardingen, denk je gers niet wensten te gedogen, dat deze als Maassluizer: Vissen bij de Vleet, rederij met loggers wilde gaan varen in zo zo. Zou eigenlijk ook best een boek Plaats van me* hoekers. Toen de Vlaar- over Maassluis kunnen zijn". En dat dingers echter zagen dat men vanuit Maassluis wel degelijk met succes log- ook inderdaad best kunnen, want gers exploiteerde, herzag men zijn er zijn vele parallellen te ontdekken in standpunt. Zelfs erg drastisch. Want na Vlaardingen en eni8e U)d spreekt men zonder enige plaats met slechts zijdelingse belangen in de industrie"). Hij schrijft verder „Groot waren de meeste van die indus trievestigingen aanvankelijk niet. Som mige hadden ternauwernood plaatselij ke betekenis. Maar dat zou nog veran deren. De tekenen daarvoor waren volop aanwezig, al werd op andere plaatsen het gezichtsveld voorlopig nog beheerst door het hoog op de dijkrug liggende silhouet van de vissersstad en de boetsters aan het werk in het veld beneden". Van der Sloot wijst ook nog op de trieste mislukking van de Geuzenactie, waarvoor Bernard Ijzerdraat steun had gezocht bij de crisis-wandelvereniging Flardinga, in de eerste maanden van de Tweede Wereldoorlog. De ontwikke ling van het na-oorlogse Vlaardingen wordt door Van der Sloot beschreven aan de hand van het voorwoord, dat de toen pas benoemde burgemeester mr. Jan Heusdens schreef tot de plannen, die in de plaats kwamen van de in De parallellen in de ontwikkeling van beide plaatsen zijn natuurlijk voor een groot deel terug te voeren op de lokatie van de oorspronkelijke dorpjes langs het water. Daardoor visserij en de daarbij behorende nevenbedrijvighe den. En na de tweede wereldoorlog de snelle omschakeling in de richting van de industriële bedrijvigheid en een enorme expansie van de plaatsen als geheel. Vlaardingen is enkele malen groter dan Maassluis en dat maakt ons als Maas sluizers afhankelijk. Want we hebben geen schouwburg, bioscoop, C A, HAVO-scholen; om maar een paar dingen te noemen. Vlaardingen is ook in het verleden nauwelijks afhankelijk geweest van Maassluis. Alleen waren wij in Maassluis eerder van het lang zame psalmzingen af (hoewel de onzen in dit conflict zich wel agressiever tegenover elkaar opstellen zo rond Ondanks het feit dat de naam van Maassluis slechts enkele malen in het boek voorkomt is het toch voor inwo ners van deze gemeente een zeer aan te raden boek. Vooral omdat het een' goed boek is. Vlot geschreven en met veel informatie over die periode en die gebeurtenissen, waarover we nog niet veel wisten. En met vaak erg mooie illustraties in de vorm van prenten, tekeningen, foto's enz. Maar ook vanwege die parallellen en die afhankelijkheid van elkaar. Toen en nu; en vooral straks. Want om te beginnen moeten we samen een bos gaan bouwen. A. M v.d. Houwen De Vlaardingse organist Kees van Eersel, organist van de Oude Kerk te Rotterdam- Delfshaven, maakte vorige week een con certreis naar Oostenrijk. Te Klosterneuburg bij Wenen bespeelde hij in de Stiftsbasilika zowel het grote Brucknerorgel als het koor- orgel. De basiliek was tot de laatste plaats bezet. Van Eersel speelde werken van Swee- linck, Bach. Mozart en de uit Klosterneu burg afkomstige componist Albrechtsberger. lera; eethove Hans van der Sloot zegt na het gereedkomen van zijn boek „vissen bij de vleet": „Het was een mooi karwei. den, wat ik er mezelf van had voorgesteld". De 29-jarige Hans van der Sloot uit Schiedam verklaar- Ik had een geheel vrije op- de kort nadat hij zijn op dracht. Niemand heeft zich dracht had gekregen tegen- met de samenstelling be- over Het Vrije Volk, dat hij moeid, maar ik kreeg wel graag van diverse Vlaardin- alle medewerking van de gers iets zou horen over bij commissie (de heren T. Poel- zondere types en verhalen, stra, H. SprUijt en P. Ree- dijk) en had prettige directe contacten met drukkerij u" Van Doornen". Met het pro terug te vinden. Hij zegt: ,Na mijn eerste naspeurin- duct is de schrijver ook te- gen kwam er zoveel mate- vreden". Het is zeker qewor- riaal los, dat ik gelijk vol zat. Er kwamen prenten boven tafel, waarvan het gros nog nooit gezien was. Die zorg vuldig bewaard werden in een of andere kast. Authen tiek materiaal nota bene". Hij zegt ook, dat zijn Schie dammer-zijn geen rol heeft gespeeld in de samenstelling van zijn boek. toch heeft een Schiedams onderwerp hem het meeste werk ver schaft. Van der Sloot: „Er is in 1574 een grote stads brand in Vlaardingen ge weest. Algemeen wordt steeds gesteld, dat deze door woedende Schiedammers zou zijn aangestoken. Dit verhaal kon ik echter ner gens bevestigd krijgen. Tot in Amsterdam toe heb ik er stukken op nageslagen, maar niemand ook ooggetuigen die een en ander op papier gezet hebben niet beweert dat Schiedammers de brand aangestoken hebben". zelf. an historische Vlaardingen Een ontdekkinq vond Hans van der Sloot, dat Vlaardin gen niet uitsluitend een vis sersplaats is geweest. „Ik heb altijd gedacht, dat die visserij door de eeuwen heen het gezicht van Vlaardingen had bepaald, maar ik heb ontdekt dat er veel meer was. Vlaardingen is een im mer boeiende gemeenschap gebleken, zij het een klei- Bij besluit depute. 21 art j.l. Zuid-Holland hi i in 1973 de post- rarden opgesloten. tijdvak vastgesteld waai duiven zodanig moeten dat uitvliegen op of anderen wordt verhinderd. De periode loopt van 26 maart t/m 27 apt" Deze maand gaat het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Rotterdam water uit de Maas gebruiken voor de bereiding van drinkwater. Tot nu toe tapte Rotterdam via het zuiveringsbe- drijf aan de Berenplaat uit de Oude Maas, in feite een zijtak van de sterk vervuilde Rijn. De waterzuiveraars bij Berenplaat en Honingerdijk krijgen binnenkort schoner Maaswater via een pijpleiding uit de Biesbos-spaarbek kens. De drinkwatervoorziening van de Maasstad wordt daarmee na bijna 100 jaar onafhankelijk van de Rijn. Door de omschakeling zal de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater met een week of drie sterk verbeterd zijn. RROIVIEIMADEGARAGE ««OWOMOOOOtOWMWOWO» De laatste illustratie in het boek

De Havenloods | 1973 | | pagina 7